HAARLEM'S DAGBLAD. Een IlnairsHei TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken FEUILLETON Binnenland WOENSDAG 15 JULI 1008 Gymnasium. 'Aan het toelatings-examen vdor de Je klasse op 9 en 10 Juli 1908 namen 80 candldaten deel, toegelaten zijn: J. G. Avis, Fredarika van den Ban, A. Beets, Louise Boerlage, L. Donker, P. Donker, W. B. van Doorninck, Lientje Führop, J. H. Heslinga, Alide B. van Houten, J. B. W. P. Kikkert, V. Loosjes, F. M. Westerouen van Mee teren, J. A. Montijn, M. J. Nieuw- kuijk, J. L. Reijnenberg, Th. F. Raedt, A. Roosemeijer, Johs. Robbers Dorothea Stoop, P. Schoutendoxp, J. H. ThLel, H. M. Vrijheid, J. Wijs man, A. P. van de Water en G. E. Zu- 1)11. Voor de Ze klasse, op 13 en 14 Juli H candldaten; toegelaten zijn Christi na E. M. Houwing en voorwaardelijk J. Barbas. Voor de 8e klasse op 13 en 14 Juli 1908; toegelaten 1 candidaat: W. Klel- ötra, (voorwaardelijk). Voor de 4e klasse op 18 en 14 Juli 1908, 2 candldaten toegelaten zijn: Jacoba Johanna Boerlage en T. F. Boerlage. Voor de 5e klasse op 11,13 en 14 Ju li 1908, 8 candldaten, toegelaten zijn: 'A. J. Westerman Hoisteijn, W. M. Houwing en voorwaardelijk Petra Tuytel. Hinderwet. B. en W. maken bekend, dat is in gekomen een verzoekschrift van den Raad van Administratie der Holland- Sche IJzeren Spoorwegmaatschappij aan H. M. de Koningin, om vergun ning tot vergrooting van hot stoom- Vermogen in de Centrale Werkplaats dier maatschappij aan den Ouden weg 'door het vervangen van twee Lanca shire stoomketels van eik 51.20 M2. verwarmd oppervlak, 2 M2. rooster- vlak en 6 atmospheeren stoomspan- hing (overdruk) door twee andere van gelijke type, dóch elk met 54.92 M2. verwarmd oppervlak, 2 M2. rooster- Vlak en 8| atmospheeren stoomspan- tnlng (overdruk). Op 28 Juli ten 1 1/4 are kunnen bij B. en W. bezwaren ingebracht wor den tegen het verleenen dezer vergun- hing. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering) In de te Utrecht gehouden openba re terechtzitting had o.a, de uitspraak plaats in de volgende zaken: Hoogeer beroep van J. M. te Zuid- Scharvvoude tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem hou dende niet-ontvankelijkverklaring van eischer in zijn beroep tegen de beslis sing van de Rijksverzekeringsbank, dat de door hem gevraagde schade loosstelling ter zake van een ongeval niet wordt toegekend. De Raad is van oordeel, dat de vordering betreft eene tijdelijke uitkeering en omtrent be slissingen dienaangaande is geen be roep toegelaten. Da Centrale Raad verklaarde eischer ontvankelijk in zijn beroep, doch, niet .ertuigd, dut het letsel, waaraan hij heeft geleden, ge- volg Is van een bedrijfsongeval, ont zegde hem zijne vordering, vernietig de de uitspraak en bevestigde de be slissing der Bank, Hooger beroep van D. V. te Velser- oord, gemeente Velsen, tegen de uit spraak'van den. Raad van Beroep te Haarlem, houdend.© bevestiging der beslissing van de Rijksverzekerings bank, waarbij de door hem gevraagde meerdere schadeloosstelling ook na 4 Mei 1907 niet wordt toegekend, aan zien zijn tegenwoordig lijden (platvoe ten) niet het gevolg is van een onge val. De Centrale Raad bevestigde uitspraak. Hooger beroep yan de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Bsroep te Haarlem, waar bij met vernietiging eener beslissing van de Bank, is bepaald dat aan A. v. H. te Bussum zal worden toegekend eene voorloopige rente van f 0.97£ per werkdag ter zake van een ongeval waardoor hij bloeduitstorting in het rechterkniegewricht heeft bekomen, terwijl hij eenigen tijd daarna tenge volge van dat letsel h'og eens is geval len. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en handhaafde de beslis sing der Bank, waarbij getroffene met ingang van 80 September 1907 voor- loopig eene rente is toegekend van f 0.76J per werkdag^ WEDVLUCHT. Zondag 5 Juli hield de postduïven- veroeaiiging de Snelvlieger alhier een wedvlucht van Eindhoven, afstand 120 kilometer. De duiven werden al daar om 8.20 uur in vrijheid gesteld met N.-W. wind. De prijzen werdrn als volgt be haald Prijs uur min. sec. Ie. P. J. V. Daalen 10-88—11 2e. J. J. Doeglas 103419 3d. C. Heijligers 10-88-24 4e. P. J. v. Daaleö 10-88-28 5e. C. Nlelen 10-33-03 6e. Vreizer 1034—25 7e. P. J. v. Daaleh 10-34-08 8e. Idem. 10—34—14 2e. A. C. N. v. Nieï 10-35-37 10e. P. J. v. Daaien 10-34^-34 19. Aangewezen duif G. Heijligers. Poule II. Je. P. J. v. Daalen 10—84—06 2e. G. Meerschop j03634 Voor den zilveren beker, ter waar de van f 100, werd door P, J. v. Daa len 1 punt behaald. BEGRAFENIS Dr. E. LAURILLARD. Onder veel belangstelling is giste renmiddag te. Santpoort, op het kerk hof „de Biezen" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Dr. E. Laurillard. Aan de groeve werden o. ra. opge merkt de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Mr. G. van Tien hoven, burgemeester en wethouder van Veisen, dG heer Weerts en Frans Netscher, de hoogleer aar Dr. P. H. Ritter, de heeren C. A. A. Dudok de Wit, Dr. G. C. van Walsem en ande ren. In plaats van te 1 uur arriveerde de lijkstoet eerst over half twee, gedekt door een krans van witte rozen, van H. M. de Koningin en den Prins, wel ker linten de letters W. en H. droe gen, de eenige bloemen die, eerbiedi gend het verzoek van den overledene, waren aanvaard, behalve enkele losse bloemen, die door de kleindochters van Dr. Laurillard, de jonge dames Breda Kleijnenbevg, op de .kist wer den neergelegd. Aan de groeve voerde allereerst het woord Dr. H, Barger, van Amster dam, namens den Kerkeraad en den kring van leeraren der Amsterdam sche gemeente, een woord van eer biedige hulde sprekend. Niet om den mensch te verheerlij ken, maar om te gedenken wat God ons in hem gegeven heeft zoovele ja ren lang. en ïn een breeden kring, voor welken hij tot zegen is geweest in woord en daad. Laurillard heeft op zeer bijzondere wijze, want hij was een oorspronke lijk prediker, het Evangelie gebracht tot de velen, die hij kende. Zijn woord drong door tot de diepste diepte van het menschelijk gemoed. Niet alleen namens den Kerkeraad voert spreker het woord, maar ook namens het Classicaal Bestuur, ook als lid en voorzitter van het Neder- landsch Tractaatgenootschap, dat hij als penningmeester heeft gediend ook, en niet het minst, namens Sa- repta, de Vereeniging tot steun der weduwen. Velen brengen hem in stilte dank voor hetgeen hij hen is geweest, want hij wist blijde te zijn met de blijden en met de bedroefden wist hij be droefd te wezen. In breeden kring Iaat hij een ledige plaats, niet het minst in den kring zijner dierbaren, in wier midden hij het geluk zijns levens gevonden heeft. Tot de bedroefde weduwe, de kinderen en kleinkinderen, zegt spreker gij zult hem niet vergeten, maar ook zult gij ervaren, dat naar mate de smart groot is, ook de troost komt van Hem, van Wien hij zoo gaarne sprak, en naar Wien hij heen wees. Namens de stichting Nederlandsch Mettray, wier bestuur met enkele kweekelingen aan de groeve verte genwoordigd was, herinnerde de oudste commissaris, de heer Can- 'ors, aan het feit, dat Dr. Laurillard "-'i'tig jaren lang zijn gaven en krachten ook voor Nederlandsch Met tray heeft gegeven. Zijn naam zal blijven leven op Ned. Mettray en er in hooge eere blijven, dankbaar voor al het goede, dat hij gedaan heeft. Namens commissarissen, bestuur ders en kweekelingen roept spr. Lau rillard een vaarwel, rust zacht I to9. De heer E. Reiné van Ouwenaller sprak namens het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevange nen, waarvoor Laurillard tien jaren lang heeft gewerkt. Ds. Bax van Santpoort vertolkt de gevoelens van Laurillards eerste ge meente, want Laurillard is eens pre dikant van het kleine Santpoort ge weest. Van 1854 tot 1857 heeft hij haar goed gediend, en zij heeft het onder hem goed gehad, en Santpoort heeft zijn .liefde altijd behouden. Toen hij 9 Aug. 1857 zijn afscheid predikte, deed hij het met den tekstEn nadat hij deze dingen had gezegd, heeft hij nederknielende, met hen gebeden. Met ons, en ook vóór ons. De liefde voor Santpoort is gebleven, en daar van heeft hij getuigd in den bundel „Huisraad en Speelgoed", waarin hij de ervaringen in zijn eerste gemeen te beschreef. Hij heeft ook gswenscht ziek te zijn en te sterven en in Sant poort begraven te worden, te weten op deze plaats. Wij danken U. ge achte leeraar, voor Uw liefde Jegens ons, voor. uw woord van liefdei hoop en geloof, dat gij een halve eeuw tot ons gesproken hebt, on wij bren gen U eerbiedig onzen laatsten groet. Beproefde weduwe, wij weten, hoe wij zijne nagedachtenis eer en zullen. Vandaag voor een jaar heeft hij voor 't laatst tot ons gesproken en ons voorgehoudenHoort Hem. Het meest zullen wij hem.eeren als wij die vermaning ter harte nemen. Ge meente, hoort het woord van Hem. die ook bij deze groeve dank en lof toekomt en heerlijkheid tot in eeuwig heid. Ameni Nadat Ds. Weiss als vriend van den gestorvene had getuigd van de trouw zijner vriendschap, en had ge sproken van de vertroosting, gelegen in de vaste hoop op een weerzien, sprak Mevr. WertheimBickers als afgevaardigde van het Roodo Kruïs- Comité, dat de overledene als secre taris heeft gediend, woorden van dank en hulde. Prof. Dr. P. II. Ritter herdacht Laurillards verdiensten op 't gebied van ietteren en kunst, on schetste hem als een vriend in nood, hein ver gelijkende bij een andere Eliza, Eli za van Koetsveld. Beiden hebben den Bijbel doorploegd beiden hebben ar men en verstootenen d9 hand ge reikt, beiden hebben van den aller laagste tot den Allerhoogste, den ganseden toonladder der Maat schappij door, mogen verkwikken, versterken, veredelen. Zonder te spre ken van deze beide Eliza's is de ge schiedenis der tweede helft van de 19e eeuw niet te schrijven. In verschillende bedehuizen Is Zon dag Laurillards naam genoemd, en verschillende richtingen hebben ge zegd Hij is de onze. Omdat hij de hooge eenheid heeft weten te grijpen, waarvoor ieder ten slotte knielen moet, de hooge eenheid van eon voor treffelijk zuiver en liefhebbend hart En nu gaan wij van hier, en die gij hebt liefgehad gaan van hier, maar nu zeggen wij niet, dat Gij de doode zijt en wij de levenden, maar wij groeten U eerbiedig 1 Nadat een vertegenwoordiger vaai de Sophia-Vereeoiging tot bescher ming van dieren, van Laurillards ver diensten voor die Vereeniging had ge tuigd. sprak de oudste zoon diep ge roerd woorden van dank, waarmede de droeve, aangrijpende plechtigheid geëindigd was. KUSTMANOEUVRES IJMUIDEN. De aanvallende partij (de vloot) schijnt needs op do roede vum Texel eenig oponthoud te hebben gehad, zij kwam althans hier een uur later aan dan verwacht was. Het scheen den aanvaller niet onbe kend te zijn, dat hier te IJmuiden on- derzeesche booten aanwezig waren, want hij kruiste op meer dan drie Engelsche mijlen afstand van het fort met groote voorzichtigheid in zigzag lijnen. Reeds te 1 uur was de onderzeesche boot „Luctor et Emergo" naar zee ge gaan en wist deze de vijandelijke tor pedobooten te verschalken, en één der slagschepen te torpilleeren. Door binnen de drie honderd me ters van het schip boven te komen, werd te kennen gegeven dat het schip was aangevallen. Hieruit blijkt, dat een onderzeesche boot een sterk wapen is in handen van eene zeemogendheid, die zich te- Naar het Engelsch, door A r t h u r W. M a r c h tti h t. 8) Hoe dichter het huwelijk naderde des te rusteloozer en zenuwachtiger Werd hij. Zijn humeur, meestal kalm en gelijkmatig leed er onder. Hij werd grillig en twistzieken vroeg honderdmaal op sen dag of or wel voortgang was. En het vreemdst van alle3 was, dat Olive hem dikwijls op en neer vond loopen in de hal, alsof hij iemand verwachtte. Op den avond voor den huwelijksdag had die waakzaamheid haar top punt bereikt. Eenige uren bracht hij bij de groote inrijpoort dooren als Olive poogde hem mee te krijgen naar huis, antwoordde hij soms vor- stroold dan weer zeer ongeduldig. Intusschen werden alle toebereid selen tot het huwelijk met den groot sten spoed in orde gemaakt. Het zou een heel eenvoudige plechtigheid zijn. Drie bmidsmeisicsde oop'1?" zuster van Jack, Winifred en twee vriendinnen van Oliveeen goed vriend van JackLord en Lady Bel borough Mijnheer Casement, de no taris en Dr. Gregory die Mijnheer P arm en ter behandelde. Lady Belborough had een veel schitterender gezelschap bijéén wil len hebben en vond als gewoonlijk gelegenheid haar misnoegen hoofd zakelijk tegenover Olive in onaange name termen teutten. Zij kon het hu welijk niet voorkomen maar was blijkbaar beslotèn het voor haar aan staande schoondochter zoo weinig aanlokkelijk els mogelijk was te ma ken. En den dag vóór het huwelijk had zij daarvoor speciaal uitgekozen. Het is zoo'n burgerlijke manier van doen, verklaarde zij met haar onaaugenaam lachje. Wat wij er werkelijk ook van mogen donken, wij belmoren ons ten minste te houden alsof wij ons er niet over hebben te schamen. 'Mijn vader is te ziek om eenige drukte te kunnen verdragen, ant woordde Olive. Dan hadden wij behooren te wachten, tot hij beter is. Dit zal juist den menschen doen denken, dat het steel het als een mésaillance be schouwt Maar Jack hoorde die opmerking toevallig, en zijn gelaat werd met een bioq yon ovprtowr. Schaam u, moeder, riep bij uit. U beleedigt Olive door die woorden Mijn vrouw zal een vrouw zijn, waar op ieder man ter wereld trotsch kan wezen Och, Jack, het doet er niet toe, zei Olive haastig. Je schijnt mij te willen beleed! gen, John, hernam Lady Belborough boos. Maar het is natuurlijk do wensch van Olive, om een breuk tus- schen ons te bewerken en eerst na dat je onder haar invloed gekomen bent, doe je zoo nu en dan je best mij te beleedigen. Och, Lady Belborough, zeg dat toch als 't u belieft niet. Niets is ver der van mij, dan een breuk tusschen u beiden te bewerken, riep Olive in groote wanhoop. Dat is gemakkelijk gezegd, klonk liet scherpe antwoord. Maar dit hu welijk zal die breuk veroorzaken. Je hebt er altijd pleizier In gehad, mij eu iedereen op het kasteel te dwars- boomen en te yernederen. Het spijt mij zeer, dat u het dankt. Ik verzeker u, dat het ntet het geval is, zei Olive. Moeder l Hoe komt u op het idéé I riep Jack driftig. Als je voortgaat mij op deze manier tegen te spreken, zal ik heele- roaal weigeren de huwelijksplechtig heid bij te wonen, hernam Lady Bel gen een aanval van veel slagschepen moet verdedigen. Van één tot vier uur duurde het ge vecht tusschen het fort en de vloot, met eene onderbreking van een half uur (van 3 tot 3£ uur) wegens de he vige slagregens en het zware weer uit het Z.Z.W. Bij het eindigen om vier uur sein den de aanvallers of de schepen moch ten binnenkomen, hetgeen wel niet zoo op het programma zal hebben ge staan. Aangezien onder bevel van luite nant Terkuhle een detachement ge nietroepen uit Utrecht op het pantser fort is aangekomen met een paar elec- trische zoeklichten, worden ook nach telijke manoeuvres verwacht. Het doel was niet alleen een aanval op het fort te doen, maar ook een be schieting van de sluizen. De vijandelijke schepen durfden het fort niet binnen de drie mijlen nade ren en zoo zal van de beschieting der sluizen niet veel zijn gekomen, daar deze geheel verborgen liggen achter de Zuldpier. Zelf3 kan een gelukkig schot niet veel uitrichten door de Inrichting der sluizen met de dubbele eb- en vloed- deuren. Het zal dan ook niet te verwonde ren zijn als de leider der oefeningen zal beslissen, dat dit gedeelte van den aanval niet is geslaagd. Door liet ruwe weer liepen de slag schepen en de torpedobooten niet uit. Het torpedo-flotille staat onder com mando van luitenant Van der Sluis. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten J. C. Blits, Amsterdam, Zeestraat 71, 5 p. H. A, Mattlies, Amsterdam, Hotel d'Orange, 4 p. Stribering, Weenen, Hotel d'Oran ge, 2 p. K. Kahn, Frankfort, Hotel d'Oran ge, 4 p. Mevrouw Talma Stheeman. Varen, Hotel d'Orange, 3 p. Familie Egan, Frankfort, Hotel d'Orange, 7 p H. Ziegler, Efurt, Hotel d'Orange. E. Ziegler, id. id. P. Cohen, Berlijn, id. T. Vogelman, Stuttgart, Pension Vallo, 2 p. O. Legbel, Weenen, Grand Hotel. Ridder de Rappard, Berlijn, Groot Badhuis. Ed. Reens, 'Amsterdam, Groot Bad huis. Dames Frohllch, Weenen, Groot Badhuis, 4 p. Familie Van Delden, Amsterdam, Groot Badhuis, 2 p. Schienker, Amsterdam, Groot Bad huis. A. Weiss, Amsterdam, Groot Bad huis. Mevr. De Jonge Cohen, Amster dam, Groot Badhuis, 2 p. J. D. Marez Oyens, Amsterdam, Gr. Badhuis, 2 p. Mevrouw L. Weill, Amsterdam, Gr. Badhuis. P. Bohm, Fredersdorf, Groot Bad huis. G. Behnke, Frankfort, Grand Hotel, 2 pers. J. H. Otten, Amsterdam, Pension Beau Séjour, 7 p. NED MAATSCH. TER BEVORDE RING DBR PHARMACIE. De 57e algemeen® vergadering der Nederlondsche Maatschappij ter Be vordering der Pharmacie werd Dins dagmorgen te Alkmaar geopend met een rede van den voorzitter', den heer J. J. Hofman, waarin deze o. m. zei Met dit opgewekte leven en deze vermeerdeTa9 belangstelling in zaken van algemeen belang gaat samen een vermeerdering van het ledental on zer Maatschappij, gelijk wij dit ook een vorig jaar konden aantoonen. Terwijl er thans in Nederland 654 apothekers gevestigd zijn en in Ne derlandsch Oost- en West-Indië 50, en bij den militair geneeskundigen dienst 56 apotheken zijn verbonden, bedraagt het ledental onzer Maat schappij thans 557 gewone leden, 12 eerrieden en 20 aigemeene leden. Vertegenwoordigd waren 14 depar tementen, uitbrengende 58 stemmen. Alleen Groningen was afwezig. Het hoofdbestuur steldo voor, mr. G. B. Solm te Amsterdam als juri disch adviseur te benoemen, waar mee de vergadering instemd-S. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten tot het uitschrijven van een prijsvraag. Bij stemming wordt als onderwerp daarvoor uit een drietal gekozen ,,De Maatschap pij vraagt een vergelijkend onder zoek naar de eigenschappen, samen stelling en houdbaarheid van aroma tische watoren volgens verschillende methoden bereid". Het volgende voorstel bedoelt art. 83 der wet, handelende over de con ferentie voor voedingsmiddelschei- kunde te wijzigen. De Maatschappij zal in vereeniging met de Ned. Che mische Vereeniging ten minste elke twee jaar een conferentie houden, waarvan de leiding en organisatie aan de commissie voor voedingsmid- delschelkunde is opgedragen, die be staat uit 4 leden door de Chem. Ver eeniging te benoemen, met een ne gende lid, benoemd door het depar tement dat do conferentie ontvangt Ook dit voorstel werd aangenomen. Do uitslag der verkiezingen was de volgendetot leden van het hoofdbe stuur ter vervanging van de perio diek aftredende leden, de heeren C. Bergacker, W. H. J. Gantvoort en V. van ItaHle, werden gekozen dr. P. A. Vos te Rotterdam, G. Wleringen te Arnhem en V. van Itallle te Am sterdam. Tot voorzitter werd in de plaats van den aftredenden en nlet- herkiesbaren president Hofman met aigemeene stemmen gekozen dr. P. A. Vos. Voorts werden benoemd door de vergadering tot lid van de commissie voor wetenschappelijke inlichtingen de heer M. L. Q. van Ledden Hulse bosch te 's-Gravenhagetot lid van de commissie voor het onderzoek van spécialités mej. M. Meijers te Am- sterdam* tot iid van de commissie voor maatschappelijke belangen de heer W. II. J. Gantvoort te Amster dam tot lid van de commissie voor het reservefonds de heer J. C. van dea' Horst te Middelburgtot lid vau de ziekenfondscommissie de heer W. H. J. Gantvoort en tot lid van de bi bliotheek-commissie de heer L. A. Bouvy. Het hoofdbestuur bracht als zijn laatste voorstel In behandeling„De algemeens vergadering spreke de wenschelijkheid uit, dat met het. oog op de a. s. herziening der wet op de artsenijbereidkunde en de Ziektever zekeringswet alle Nederlandsche apo thekers er naar zullen streven in de Tweede Kamer voor een hunner col lega's vertegenwoordigd te krijgen". Deze wenschelijkheid afgeschei den van de politiek werd uitge sproken. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van de commissie voor het onderzoek van spécialités„De aigemeene vergadering besluite de commissie voor het onderzoek van spécialités te machtigen tot het uit geven in overleg met het hoofdbe stuur van een verzameling voor schriften ter zelfbereiding van spécia lités en haar op te dragen voor de verspreiding er van te zorgen". Ook dit voorstel werd aangenomen. HET HAAGSCHE SCHANDAAL. Duitsche Greet, de vrouw, die in den laatsten tijd nog al van zich heeft doen spreken in verband met de kop pelarijzaak in Den Haag, waarin de Haagsche politieautoriteiten in zulk een verdacht licht kwamen te staan, heeft zich, gelijk we reeds meldden, door vertrek uit het land aan de zes maanden gevangenisstraf, waartoe zij veroordeeld was, onttrokken. Haar uitlevering zal wel niet kunnen wor den gevraagd, omdat ze geen Neder londsche onderdon© Is, en vermoede lijk ook wel niet worden begeerd in verhand met de hooge relaties, waar op zij trotsch ging. Het „Vaderl," vraagt: Waren hier geen termen voor preventieve hechtenis? Er was toch ze ker wel eenige vrees voor vlucht bij deze verdachte, die bovendien in Arn hem, dus vlak bij de Duitsche grens verblijf hield. Maar het blad weet zelf, dat men haar vlucht in sommige kringen de beste oplossing zal beschouwen. Er schijnen in die zaak te veel personen betrokken te zijn, wier reputatie meer gevaar leed als die madam hier bleef, dan nu ze weg is. De wijze, waarop dit vuile zaakje in Den Haag beredderd is, geeft althans aan buitenstaanders aanleiding tot heel wat vragen, waar op het antwoord wel niet In het pu- blieji übl3 worden gegeven. Zoo werd óm maar één ding te noemen, ons me degedeeld, dat de vragen door den heer Hoeienbos in den gemeenteraad aan den burgemeester gesteld, in ge meenschappelijk overleg van interpel- lant en geïnterpelleerde bij gelegen heid van ee nhuiselijk dineetje w. n opgesteld. Het feit, dat dit pra-. hardnekkig wordt volgehouden, be wijst wel, hoe graag men in Den Haag en elders eens wat meer van de zaak zou willen weten, wel overtuigd ai men is, dat er nog veel verzwege: wordt. Dat de vlucht van de made:, in kwestie voor velen geen verrassii Is zal dan ook wel meer zijn dan een bloot vermoeden. EEN OPSPORING. Maandag is de commissionnair in diamant Bruinvels failliet ver klaard. Dit staat in verband mei handelingen, die hem aanleiding ga ven de wijk to nemen naar Enge» land. Hij is daar echter opgespoord. De volgende bijzonderheden wor den daarover medegedeeld. Vrijdag hebben zich twee der bena deelden naar Londen begeven, om to trachten den voortvluclitigea com missionnair op te sporen. Zij slaag den er in de verblijfplaats van Bruin- veis uit te visschen. Nadat zij zich eenigen lijd erdelct hadden opgesteld en op een afstand den handel en wan del van Bruinvels hadden gadegesla gen, besloten zij, nadat zij zich ver gewist hadden, dat Bruinvels zich nog in het bezit van een groot deel der diamanten moest bevinden, korte metten te maken. Zij wisten zich doch hierover ontbreken de bijzonder heden in het bezit te stellen van vijftien pakjes diamant, 8000 waar de vertegenwoordigend, plus 100 pa piergeld. Bruinvels was in het bezit van f 200, docli uit medelijden liet men hem in het bezit van f 100. Op een half lot in de Staatsloterij werd mede beslag gelegd. Met dezen buit bega ven de heeren zich naar het Londen- sche Parket, teneinde de waarde in het bezit van do bevoegde autoriteiter te stellen, doch dapr werd hun mede gedeeld, dat uitlevering niet lean vol gen, daar Bruinvels voor dit feit door Engeland niet aan de Nederlandsche justitie kan worden overgeleverd. EEN PORTEFEUILLE ZOEK. Dinsdagmiddag vervoegde zich aa.. het bureel voor post-quitantiën in de Raadhuisstraat te Amsterdam een persoon ter inning van een zeker be drag, hetgeen hij na ontvangst in een portefeuille deed, waarin r ds. eenige bedragen, te zamen ter waarde van ongeveer f 1000, geborgen waren. Na korten tijd gaans bemerkte hij, dut hij niet meer in het bezit der porte feuille was. Onmiddellijk ging ij naar het quitantiebureel terug, in meening daar de portefeuille te heu- ben achtergelaten. De beambte had echter niets be merkt, doch gaf de namen en adres sen op van hen, die na den bedoelden persoon waren gekomen. INVOERING VAN DE VEREENVOU DIGDE SPELLING. De secretaris van de „Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze schrijf taal" deelt mede, dat de schoolopzie ner in het district Zwolle en burge meester en wethouders van Zwoller- kerspel aan de hoofden van scholen in die gemeente toestemming hebben verleend leerboeken in vereenvoudig de spelling op de boekenlijst lo plaatsen. Geleidelijk zullen nu de boekjes in de oude spelling door parallel-uitga ven in vereenvoudigde spelling ver vangen kunnen worden. Waarschijnlijk zullen openbare scholen in de gemeente Winschoten spoedig de vereenvoudigde spelling mogen onderwijzen, aan één school is reeds de gevraagde toestemming verleend en ook in verschillende andere plaatsen wordt de invoering er van bij het onderwijs voorbereid. BRANDEN. Dinsdag is afgebrand de hoeve van den veehouder A. Roele te Weere (N.-H.); vermoedelijk wa3 hooibroci de oorzaak. Maandagnacht ontstond, waar schijnlijk ten gevolge van hooibroei, aan den Bekkumerweg le Enschedé brand bij den caféhouder Kroeze. Tij dens den brand, die zich ook aan de gelagkamer mededeelde, sprong een bus koolzuur, waardoor het perceel bijna geheel ineenstortte. zich bij de kleine groep voegde. Wat is er vroeg hij. Moeder is boos, vader, en heeft Olive beleedigd, zei Jack haastig. Lord Belborough had gewoonlijk maar weinig overwicht bij zijn fami lie j maar hij hield oprecht veel van Olive en was zeer ingenomen met het huwelijk van zijn zoon. Ik denk» dat ik het wel begrijp, zei hij haasffg. Toen tot Olive Lief kindA je zult een heel mooie bruid worden heel mooi inderdaad en je bent even goed als je mooi bent. Iedere man zou er trotsch op kunnen zijn, je tot vrouw te krijgen. Jack is de gelukkigste man in Engeland, en hij kuste haar hartelijk. Natuurlijk, dat kon ik wel voor uit raden, dat Jij tegen mij zoudt zijn. Ik zal niet bij het huwelijk tegen woordig zijn. Men zal hier in het graafschap merken, dat er ten minste iemand op het kasteel tegen zoo'n mésaillance opkomt. Caroline I riep de lord streng. Trek het Je niet aan, lief kind, zelde hij tot Oliva. Jack heeft een keus ge daan, precie3 zooals ik zou wenschen, en ik zal even trotsch zijn op mijn nieuws dochter als Jack het zijn zal op "zijn vrouw. Nu, Caroline, ik wensch met je te spreken. Hij bracht haar weg en toonde dtt- die zelfs haar scherpe tong tot zwij gen bracht. De huwelijksdag was schitterend mooi, en iedereen in het groote huis was druk in de weer. Maai' Olive voelde zich angstig en gedrukt. De periode van rustelooze opgewondenheid had zooveel invloed op den heer P arm enter gehad, dat hij ernstig ziek was. Olive was bij tijds geheel in bruidstoilet gekleed en zij zag er heel mooi en lief uit in weerwil van haar sombere gemoeds stemming veroorzaakt door den toe stand van haar vader. Haar bruidsmeisjes kwamen en al len wachtten op de rijtuigen, toen Dr. Gregory haar kwam opzoeken. Ik wil u graag even over uw vader spreken, juffrouw Parmenter, zei hij, en zijn blik was heel ernstig. Ik twijfel er aan, of hij naar de kerk kan gaan. Hij moest liever naar bed gaan. Waar is hij Toen ik hem verliet was hij met den heer Casement in de bibliotheek. Ik kan geen reden vinden voor de verandering, die er de laatste dagen met hem heeft plaats gegrepen I Het komt mij voor, dat hij in een toe stand van zenuwachtige opgewonden heid en vrees is. Ik weet, dat hij deze laatste week zeer opgewonden is geweest. TJ u vertelde, dat zijn laatst© aanval het gevolg was van een telegram, dat hem zeer scheen te doen schrikken. Als u hom kan bewegen thuis te blijven, in plaats van naar de kerk te gaan, ben ik overtuigd, dat het verre weg het beste zal wezen. Hij kan geen opwinding verdragen. Maar Mijnheer Parmenter wildo van zooiets volstrekt niet hooren. 1-Iet idéé alleen bracht hem er too bijna boos to protesteeron. Niet zien, dat mijn kind ge trouwd is, riep hij. Ik zou gaan, al moe9t ik er op handen en voeten heen kruipen. Olive gaf den anderen te kénnen, dat zij liever moesten heengaan er zoodra zij samen waren, ging zij op haar knieën liggen en sloeg haar ar men om zijn hols. Lieve vader, het is all oen ter willo van uzelf, fluisterde zij. Dr. Gregory donkL, dat de opwinding u kwaad zal doen. Och neen, Olive, volstrekt niet. Ik moet je getrouwd zien. Jij begrijpt hot niet en ik kan het je nu niet ver tellen. Ik zou het niet kunnen uithou den, hier alleen te blijven wachten.- De onrust zou mijn dood zijn. (Wordt

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5