Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 26a Jaa^gw-fg. Ro. 7887 VRIJDAG 17 JULI 1908 Ji HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDENl Voor Haarlem lf 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J» C. PEEREBOOM, ADVERTENTIÊMi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels i.—elke regel meer /0.Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 50 Cis. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ec Administratie; Groote Houtstraat 55. feat@rcommunaaS Telefoonnummer der Redactie 600 sn der Administratie 724 Drukkerij; Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiter; het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 18 JULL Wlelerfeesten: Zie Officieel feest programma. DE TOESTAND IN PORTUGAL. Alle menschen klagen de een ©ver weinig verdiensten, de ander ever weinig werk.... Maar ook de landsbestuurders heb ben recht hun jeremiades aan te hef fen. In langen tijd is 't niet voorgeko men, dat de bevolking zóó onrustig Was. En 't kwaad is over de geheele Wereld verspreid Woelingen in Rusland. Troebelen in den Balkan. Ongeregeldheden in Marokko. Revolutie in Perzië. Opstand in Honduras. Dreigende omkeering in Venezuela. Politieke geschillen in Portugal. Hier zouden nog eenige en-zoo- ivoorts kunnen staan, maar genoeg voor de waarmaking van onze bewe ring. Voor heden willen we eens nagaan hoe eigenlijk de toestand in Portugal Is, wijl dit rijk door de laatste ge beurtenissen wel op den voorgrond treedt. We willen niet heel ver in de ge schiedenis teruggaan, ook al is 't aar dig te constateeren, dat 't land vroe ger Lusitanië heette, wat doet den ken aan "t woord „lust", terwijl Por tugal nu 't „gal" in den naam voert. Een gelijk beeld toont de geschiede nis de vroegere grootheid is tot bitter verval gekomen. Zoo was ook het bestuur van Ko ning Carlos niet bijzonder zegenrijk. Ongetwijfeld werd dit beïnvloed door het onweersprekelijke feit, dat deze Koning geen sympathieke persoon lijkheid was. 't Land ging gebukt on der de zware lasten, die 't koning schap eischte.... Zoo riepen de republikeinenweg met den Koning, wij moeten een pre sident hebben Naar de republiek 1 Toen kwam de koningsmoord (elk herinnert zich deze gebeurtenis). En daarna kwamen de politieke 'debatten met o zooveel nasleep. In de Kamer werden de republikei nen openlijk beschuldigd de aanstOr kers gsweest te zijn van den konings moord. Maar ook aan den anderen kant werden harde noten gekraakt. De financiën werden onderzocht, en toen kwam veel aan het licht 1 Reeds 6inds 1890 hebben de verschillende ministers aan den Koning zeer be langrijke voorschotten gedaan, welk geld... nooit terugbetaald is. t Wa ren geen leeningen van 1000, neen I enkel ecijfers om 't tegendeel duide lijk te maken 1897800.000. 19U0: f 224.160. 1901: 735.200. 1902186.700. 1903: 177.100. Het bedrag der schulden ls min stens vier millioen gulden, en naar nu is gebleken heeft de Koning dit geld alleen aan particu liere liefhebberijen opgemaakt. Be weringen, „dat diende voor 't bouwen van dit, en 't herstellen van dat" wa ren verzinsels. Wat nu gedaan? De Kamer is toen met het konink lijk huis aan 't loven en bieden ge gaan, over de aflossing der schulden. Ook dat was geen verheven historie gelijk we trouwens reeds vroeger geschetst hebben., Thans wordt gemeld, dat Koningin Amelia de reeds zoo zwaar be proefde vrouw Portugal gaat ver laten. H. M. beklaagt zich bitter over de politici, die den goeden naam en 't aanzien van het vorstenhuis zoo openlijk aan de kaak stelden. En h o e zal zij nu Portugal verla ten Ze zal met wanhoop in 't hart vertrekken, want in welke handen laat ze haar kind achter De politici die zich van den aanvang af om den troon schaarden kunnen niet anders dan met wantrouwen door de vorste lijke familie beschouwd worden. De positie van het koninklijk huis is Werkelijk hoogf-t treurig. Men kent de rol die Franco in Por tugal's geschiedenis heeft gespeeld men weet van zijn vlucht. En nu? Nu is er weer een sterke beweging ontstaan om Franco den dictator in ballingschap terug to roepen. De overtuiging breekt (zoo lulden al thans CLa o atcf/, horiaKLoxii dnnrdd Franco de eenige persoon is, die het land uit den nood kan redden, Zoo zijn er twee bewegingen In Portugal merkbaar, de eene naar de republiek, de andere naar herstel van Franco. Franco heeft tot dusverre elk verzoek om terug te keeren naar zijn land, afgeslagen, omdat hij het ge schikte oogenblik voor den terugkeer niet gekomen acht. De berichten zijn nu nog vaag, maar de verwachting Is gewettigd, dat er binnenkort in Portugal weder zeer ernstige dingen kunnen gebeu ren. BELGIë. De Kamer heeft thans de algemee ns beraadslagingen over het wetsont werp tot overneming van den Congo tot een einde gebracht. Maar... nu zijn we er nog nietl De socialist Delstree heeft voorge steld van den Congostaat af te zien. Hij zei Moet Congoland een Internationale kolonie worden, zooals aanbevolen wordt door Denis en Royer? Voor dergelijke oplossing ben ik niet. In bende stelen of gansch alleen, is al even misdadig. Die oplossing is ove rigens een droombeeld, want geen en kel land stelt ze voor. Ten slotte vind ik ze ook vernederend, want bij voor komend geval, moeten de Belgen zich bekwaam genoeg achten om eene ko lonie te beheeren zonder raad te vra gen aan dein keizer aller Russen of aan den Duitschen keizer. Derhalve moet er van Congoland worden afge zien. Er is gezegd, dat niemand het zou durven voorstellen. Welnu, ik doe het voorstel in vollen ernst en neem er de volle verantwoordelijk heid van 1 (Toejuiching bij de socia listen.) t Is de eenige oplossing die strookt met 's lands eer en 's lands belang. Want het zal eene eer voor België zijn, wanneer de geschiedenis zal uitroepen, dat ons land eene ko lonie weigerde, om geen andere men- schen te verslaven. (Luide toejuiching bij de socialisten). RUSLAND. In een bericht uit Sosnowice lezen we, dat daar al een paar weken lang inhechtenisnemingen en uitwijzingen op groote schaal plaats hebben. De betrokken personen behooren allen tot do uiterste linkerzijde. Sinds den len van deze maand zijn 35U personen uitgewezen. In het bericht, waarvan we melding maakten, werd niet van zulk een groot aantal arrestaties en uitwijzingen gesproken en ze werden daar in verband gebracht met een wijdvertakt komplot tegen den Tsaar dat ontdekt zou zijn. Dit wordt ech ter in het onderhavige bericht tegen gesproken. Van een bepaalde samen zwering tegen het leven des Tsaren of van de keizerlijke familie zou geen sprake zijn. SERVIë. Nog altijd schijnt het bloedbad van Juni 1903, waarvan de jonge koning Alexander en zijn gemalin Draga hel slachtoffer werden, aan verschillende Europeesche hoven niet vergeten te zijn en koning Peter I heeft daar maar den last van. Hij heeft nog nooit bij een der Europeesche vorsten een bezoek gebracht, maar in den laatsten tijd heeft hij den wensch te kennen gegeven om keizer Franz Jo zef te gaan bezoeken. Tusschen de hoven van Belgrado en Weenen heb ben besprekingen plaats gehad en 't slot er van is geweest het antwoord, dat een bezoek van koning Peter aan het hof te Weenen niet gewenschi was. De ministerieele crisis duurt nog voort. Waar men aan 't eind der vori ge week meende, dat de benoeming van een kabinet Welimirowitsch ze ker was, staat men thans weer voor de vraag: wat zal 't einde zijn? Men spreekt zelfs over de mogelijkheid, dat de oud-radicalen een staatsgreep zullen beproeven, als de koning daar toe te bewegen is. Misschien ook, zeg. men, doet de koning, die een eed op de grondwet heeft gezworen, wel af stand van de regeering en gaat de troonopvolger de staatsgreep uitvoe ren, nog voor hij gekroond is. PERZIë. Uit Tebriz wordt onder dagtceke- iiing van 14 Juli geseind, dat sedert 4 uur 's namiddags de gebouwen van het „endsjoemen" ein de wijk „Um- rachi aldaar worden beschoten. De geleden verliezen worden aan beide zij dein geheim gehouden. MAROKKO. Een bericht van de Kölnische Zei- tung uit Tanger, dd. 16 dezer, zegt Nu Abd-el-Azis, gevolg gevende aan sterken aandrang van Fransche zij- i, Rabat verlaten en zich onder .nsche bescht CiotlHft boer. Duitsche en Italiaansche officieren In Rabat zijn gebleven, gaat generaal d'Amade voort, hem den weg naar't Zuiden te banen.Hij beheerscht \zem- moer met 500 man op den rechter oever van de Oemeirrebia en een an der kamp Iets verder. Door op de be volking van Azemmoer druk uit te oefenen, tracht hij haar hét schrifte lijke verzoek af te persen, dat zijn troepen bij Azemmoer blijven liggen. Door de tot heden voortgezette pa- troel jeritten uit het kamp van d'Ama de over Azemmoer naar Mazagan, als ook door de bij Azemmoer i- et Ha- fidische DoekaJa gedreven v.sr ls er gevaar voor verwikkelingen. Inmid dels rust zich het gansche Zuiden te gen den tocht van Abd-el-Azis naar Marakesj. Enz. Het bericht gewaagt verder van een overwinning van Ha- fidisten op Azisi6ten, tengevolge waar van Abd-el-Azis' mehalla, die van Mogador naar Marakesj zou trekken, werd teruggerosp'en. AMERIKA. De New York Herald verneemt uit Washington, dat er In Middel-Ameri- ka nu een algemeene oorlog dreigt uit te barsten. President Zelava van Nicaragua, heeft in de Vereenigde Staten 4000 uniformen besteldpresi dent Cabrera van Guatemala heeft een groote hoeveelheid ooriogsbanoodigd- heden gekocht, en San Salvador een oorlogsschip. Bij het scheidsgerecht te Cartago heeft Honduras zich beklaagd, dat San Salvador en Guatemala zich in de omwenteling in Honduras hebben gemengd. ONZE BIJLAGE. De afbeeldingen van een groep wielrijders uit den allereersten Bonds- tijd en van de zaalrijdersploeg der H. V. C. is gisteren nog bij onze posl- exemplaren gevoegd kunnen worden. Vandaag wordt ze aan onze andere geabonpeerden, ingelegd bij dit nummer, toegezonden. DE LOGIESQUAESTIE VAN DEN A. N. W. B. Wij hebben een klacht ontvangen van iemand, die tegen betaling logies had aangeboden en verontwaardigd is, omdat ear nu ten slotte van zijn aan bieding geen gebruik gemaakt wordt. In tusschen is er voor boosheid ten opzichte van de logiescoinmissie geen reden, zooals wij zullen trachten dui delijk te maken. De Commissie ont ving ruim 600 aanvragen voor logies, dus minder dan verwacht werd, wat voor een gedeelte zal zijn toe te schrij ven aan het feit, dat Amsterdam dicht hij is en voor een ander deel hieraan, dat menige bezoeker bij fa milie of kennissen in Haarlem logeert, buiten de bemoeiingen van den Bond om. Die 600 aanvragen evenwel waren lang niet alle voor drie nachten. Hoog stens een vierde vroeg voor drie nach ten logies en daar de Bond de beschik bare plaatsen in de hotels voor drie nachten voor zijn rekening heeft ge nomen, spreekt het van zelf, dat daar dus allereerst do menschen, die drie nachten wenschten te logeeren, onder dak werden gebracht. Meer dan de helft verlangde logies voor één nacht, dien van Zaterdag op Zondag en de rest voor twee nachten. Deze catego rieën werden dus ingedeeld bij parti culieren, die tegen vergoeding hun kamers wenschten af te staan. Daarmee waren dezen evenwel niet gediend. Niet voor twee nachten en nog minder voor één wenschten zij gelegenheid tot logies te geven, maar voor drie. En van alle kanten kwa men er van de verhuurders weigerin gen in, die aan de Commissie natuur lijk veel werk bezorgden, daar de lo- giesbons, die al aan de gasten waren toegezonden, moesten worden terug gevraagd en door andere vervangen. Zoo kwam het, dat de Commissie genoodzaakt was haar laatste circu laire ie verzenden aan particulieren, die hun gelegenheid tot logies koste loos wilden afstaan. Hier werden vele gasten voor een en twee nachten on der dak gebracht. En wanneer dus nu velen teleurgesteld zijn, dat van hun ne aanbieding om tegen betaling voor drie nachten logies te verleenen, geen gebruik is gemaakt, dan ligt daarvan de schuld niet bij de commissie, maar aan het feit, dat betrekkelijk zoo wei nig personen logies hebben gevraagd en daarvan maar een klein deel yoot drie nachten. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Het Hoofdbestuur van den Ned. Aan- nemersbond zal op de algemeene vergadering, die op 22 en 23 Juli te Tilburg en Breda gehouden wordt voorstellen de middelbare technische school die door dezen Bond zal op gericht worden, te Haarlem te vesti gen. In verband daarmede heeft het Hoofdbestuur de volgende voorstellen ingediend. Voorstel van het hoofdbestuur om jaarlijks een bedrag van 1000 be schikbaar te stellen voor de middel bare technische school. Voorstel van het hoofdbestuur tot stichting van een fonds ten behoeve der op te richten middelbare techni sche school en aan dit fonds den naam te geven van M. C. Roest-Fonds en Machtiging aan het hoofdbestuur tot het aangaan eener geldleening, ter bestrijding der uitgaven voor de oprichting der middelbare technische school, tot zoodanig bedrag en op zoo danige voorwaarden als nader door het hoofdbestuur zullen worden vast gesteld. De begrooting raamt het benoodigd kapitaal (o. a. bouw tenten /120,0ö0) op ƒ160.000, de jaarlijkache uitgaven op ƒ45,000, welke men rekent te vin den uit schoolgelden 15,000, uit suh- sidiën ƒ30,000. Het rapport beveelt aan verdeeling van het onderwijs (33 lesuren per week) over 6 semesters, Ieder voor zich zooveel mogelijk een afgerond geheel vormend. De volgende leer vakken zullen worden onderwezen. 1. Wiskunde. 2. Natuur- en Werk tuigkunde. 3. Scheikunde. 4. Kennis vpn werktuigen. 5. Weerstand van materialen, berekening van bouwcon structies, ook langs graphischen weg. 6. Burgerlijke bouwkunde. 7. Kennis van bouwstijlen. 8. Ornamentleer. 9. Waterbouwkunde (wegen en bruggen, sluizen, rivieren, enz.). 10. Bestekken en begrootingen. 11. Kennis en be proeving van materialen. 12. Landme ten en waterpassen. 13. De wetten, waarmede de bouwmeester bij de uit oefening van zijn bedrijf in aanra king komt, 14. Sociaal-economie. 15. De Fransche, Duitsche en Engelsche taal. 16. Boekhouden. 17. Handteeke- nen. Gerekend wordt op een 150-tal leer lingen, die 10U per hoofd zullen moe ten betalen. Het schoolgebouw zal moeten be vatten 6 leerlokalen, 3 teekenloka len, 1 lokaal voor handteekenen, 1 lokaal voor modellen, 1 lokaal vooï natuur- en scheikunde, 1 laborato rium, 1 zaal voor modellen van bouw constructies en werktuigen, 1 'okaai voor bibliotheek tevens leaszaal, 1 lo kaal voor het onderzoek vpn bouw materialen, 1 bergplaats daarbij, voorts bestuurskamer, directeurska mer, leerarenkamer, concierge-wo- ning, enz. Voor de middelbare technische school waren tot 7 dezer onvoorwaar delijke bijdragen geschonken en toe zeggingen gedaan tot een gezamenlijk bedrag van ƒ14,931,50. Gelijk reeds gezegd is, het Hoofd bestuur stelt Haarlem voor als vesti gingsplaats. Zonder concurrentie is onze stad echter niet. De afdeeling Apeldoorn bood koste loos een stuk grond aan, alsmede een som van 10Ü0 Indien de school, daar ter plaatse zou worden gevestigd, terwijl de afdeeling Enschedé een be drag van ƒ5000 en de Vereeniging Handwerksbloei te Arnhem 1000 voor het oprichtingsfonds beschikbaar stelden, indien tot vestiging respectie velijk te Enschedé of te Arnhem mocht worden besloten. Gevaarlijk paaltje. Men schrijft ons Ongeveer een week geleden werd in de Linschotenstraat, nabij de R.K. school, een paaltje midden in de straat geslagen, een klein eindje bo ven den grond, zeer gevaarlijk voor mensch en dier, en menige bewoner van het Rozenprieel heeft met ge noemd paaltje kennis gemaakt, door er over te struikelen. Gisterenavond kwam een vrouw, omstreeks tien uur, in bovengenoemde straat aanloopen, en struikelde ook weer over het nood lottige paaltje, met het treurig ge volg, dat zij een groot gat in 't hoofd viel en het bloed haar langs het ge laat liep bovendien had zij ook nog haar arm gekwetst. Zij is naar haar woning in de Asterstraat gebracht. Moet het weghalen van dat paaltje soms nog wachten totdat er nog meer ongelukken gebeurd zijn GEMEENTERAADS-VERKIEZING. De anti-revolutionaire klesvereeni- glng „Nederland en Oranje" heeft gis terenavond tot candidaat voor den Ge meenteraad gesteld den heer J. W. FloriJn. anotheker. alhier. De Feesten van den A.N W.B. ...Bij ons... giert en jaagt de wind en dikke wolken sleepen aan en aan, en laten als een- uitgeknepen spons hun water vallen 't is me 'n vuile boel... Dit ls, uit Hauptman's „Versunkene Glocke", een fraai en toepasselijk ci taat, waarmee 't eerste verslag van de Wielerfeesten gevoegelijk kan worden geopend. Want, nietwaar, als je er toch niets tegen doen kunt don is het maar 't beste om den tegenslag en den regenslag met gelatenheid en in dich terlijke hoogheid van ziel te dragen. En zoo staan we er dan nu voor: een barometer, die achteruit loopt, al maar achteruit, zoodat hij eindelijk, fatsoenshalve, toch wel weer vooruit zal moeten gaan loopen... Als 't dan maar niet te laat is... en een feestelijk heid, waarbij je 't zonnetje, en een drogen weg j uist zoo noodig hebt voor 't welslagen. Intusschen echte ,,c imen" en „sportwomen" zullen door een buitje niet laten afschrikken, en dat het dus, trots 't regenweer, wel vol zal worden in Haarlem, durven we voor spellen. De earste feestgangers zijn vanmor gen gearriveerd. Het ongustige weder in den ochtend was natuurlijk oor zaak, dat van de aangekondigde wie- lertochten uit verschillende oorden des lands niet veel terecht is geko men. Verreweg de meeste Bondsleden zijn dan ook per spoor gekomen. Zoo doende heerschte er aan het station eene vroolijke dr ?oodat de nieu we uitgang uits: te pa9 kwam. Slechts weinige .vierders waren reeds met de fiet iarriveerd. Toch ook uit de gewon. wandelaars kan men dadelijk de Bondsleden herken nen. 't Bekende insigne op jas of pet en ook in vele gevallen kleeding en houding, verraden hen dadelijk. Eenige groepjes Bondsleden kwa men rijdend door onze straten hun intocht maken. De club-banieren ont braken niet, wat een aardigen indruk maakte. Zoo heerschte er in onze hoofdstra ten een vroolijke drukte en beweging. Velen vonden den tijd om nu reeds de étalages te bezichtigen. DE ETALAGE-WEDSTRIJD. Onze neringdoenden hebben er voor gevochten, om de wlelerfeesten bin nen onze veste te krijgen; natuurlijk met het heel begrijpelijke oogmerk, om... wat aan de feestvierders te ver- dienenl Daartoe Is het noodig, dat de lust tot koopen wordt opgewekt, en hoe kon dit beter, dan door een etalage wedstrijd? Gelukkig kunnen we constateeren, dat onze winkeliers (althans velen) dit belang begrepen hebben, en flink aan dezen wedstrijd hebben meege daan. Hedenmorgen zijn we er eene op uit gegaan, om deze miniatuur-tentoon stellingen te bezichtigen. Wat hebben we veel gezien Moesten we winkel voor winkel af zonderlijk beschrijven, we zouden niet uitgeschreven komen. Daarom willen we slechts op eenige alle r-mooiste etalages de aandacht vestigen. Beginnen we dan met onze buur vrouw de firma Schravendijk (Groote Houtstraat 51). Deze heeft een gedeelte van baar magazijn In een bloementuin herschapen, zóó mooi en zóó keurig, dat men bij de echtheid zou zweien. In deze „natuurlijke om geving" komen enkele winkelartike- len, als prieeltjes, theetentjes, tuin stoelen vanzelf uitstekend tot hun recht. De heer Mathot (Groote Houtstraat 39), een vaste klant voor zulke ge legenheden heeft zich ook thans niet onbetuigd gelaten. De gevel van het groote winkelhuis is met witte rozen versierd, en wit-blauwe wimpels wap peren vroolijk in de lucht. In de eta lages liggen de verplegings-artikelen en instrumenten ook omgeven door ©en schat van bloemen. Natuurlijk hebben eenige rijwiel handelaars hun beste I. ;;je voorge zet. De heer Swaalf ..sstraat 43), heeft de etalage volgesiupt met groen en bloemen, en de daarin gestalde fiets maakt een aardig effect. 't Zelfde geldt voor zijn collega den heer Radder (Sehoterweg 49 c). Deze heeft ook een mooie groen- en bloe- men-verslerina aangebracht, en alles zoo aardig gerangschikt, dat de uit stalling behalve een hulde aan den A. N. W. B. ook een reclame voor het rij- wielmcrk „de Vierkleur" .waarvan de heer R. vertegenwoordiger is ls. Moeilijker hadden vele andere win keliers het, die artikelen verkoopen, die minder geschikt zijn voor het ma ken van een mooie etalage. Toch wil len we niet beweren, dat zij minder goed geslaagd zijn. Daar hebt ge bv. de Vereenigde Ijzerhandel (Groote Houtstraat 70)i die van koperen ringetjes, en timmer mansgereedschappen een buitenge woon aardige tentoonstelling heeft gemaakt. Hoe men van deze zonderlin ge voorwerpen eenige groote fietsen kan maken, is hier te zien en te be wonderen. Gelijke moeilijkheden had de heer Ploeg (Groote Houtstraat 169, die niet minder gelukkig geslaagd is! .Van ap pelen, klapbessen, en andere vruchten is een keurige hulde aan den A. N. W. B. samengesteld. Zoo zouden we nog vele winkels kunn enbeschrijven, maar dit zou ons te uitvoerig doen worden. Eenige wil len we nog de revue laten passeeren. Weill (Barteljorisstraat 26( mooie etalage van heeren en dames-mode artikelen. Een fietsende dame en heer maakt daartusschen een aardig fi- guur. De Bijenkorf (Barteljorisstraat 14) smaakvolle uitstalling van manufac-' turen in witte en licht-blauwe kleu ren. Van de Maareh Jansen (Kruisstraat 35)* aardige uitstalling van delicates sen en vleeschwaren. Wisbrunn en Liffmanh (Anegang 3a) keurige etaleering van dames-artikè- len, ook meest in de Bondskleuren. Gezondheidshuis (Barteljorisstraat 9), ook een aardige etalage. Droste (Groote Houtstraat 132), aar dige uitstalling van de A. N. W. B.- chocolade-tabletten. Hillen (Groote Houtstraat 7), mooie uitstalling van sigaren. Bertram Groote Houtstraat 12), id. De etalage van de firma Vermeet (Groote Houtstraat), was reeds eenige dagen te bewonderen. Bewonderen. Ja, want de „hulde aan den A. N. W» B." is zeer mooi. Ferwerda en Tieman (Groote Hout straat 5), keurige etalage van wijri- flesschen, die tusschen de groen- en bloemenversiering heel aardig uitko men. Natuurlijk hoort hier nog enzoo- voorts te staan, want wellicht hebbon we lang niet alle etalages hier ge noemd. Laten de feestgangers en ook de Haarlemmers maar eens goed alle winkelstraten doorloopen, dan kun-| nen ze wellicht de niet-genoemden ont dekken, en deze meteen bewonderen. We wenschen den winkeliers met hun pogen veel succès, en hopen van harte, dat de mooie etalages zooveel aantrekkingskracht zullen uitoefenen, dat er dezer dagen flinke zaken ge maakt worden. DE BOND IN BEELD. En het rijwiel In zijn worden eb ontwikkeling I Zoo zou men kunnen noemen de tentoonstelling, die heden ochtend in do benedenzalen van het Brongebouw is geopend. Men ziet er de machines, die 't allereenvoudigste resultaat van rijwiel- of wlelrij-po gingen demonstreeren tot aan net moderne rijwiel toe, zelfs 't opvouw bare. Met en benevens dat de Bonds- geschiedsnisde Bonds-uitgaveü^ oude Bonds-stukken, Bonds-iaasignes, vlaggen, vaandels zelfs de over blijfselen van het op Sonsbeek ver brande Bondsvaandel ontbreken nietl de stukken van de verschillende clubs, de Bonds-wegwijzerswaar schuwingsborden, de Bondskaar- ten, reisgidsen, Bonds-borden voor hotels, garages, de Bonds-hulpkistcb voor motoren en rijwielen, de Bonda- medailles en plaquetten, ja, wat niet al. Het meest belangwekkend zijn wel de oude machines. Hebben we, hebben onze voorgan gers daarin, daaróp, genoegen ge had? zoo vragen we ons met diepe verbazing af. Die plompe karren met wagenraderen „als van een schare- sliep'zei een collega zeer juist, die hooge, smalle wielen, waarop men wel in angst en b9ving zitten moet, heeft men daarop gereden? En toch is alles, wat we hier ten toon gesteld vinden, van de laatst^ honderd jaar zelfs valt wording, groei en ontwikkeling van dit allc^ binnen den tijd van een eeuw. Dd miria machina inmn an nlomn. dia

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1