Verschijnt degelijke, behetve ofo Zon- en Feestdager* NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28ê jaargektg. ï?o. 968Ö MA.ANDA3 20 J0LI 1908 HAARLEMS ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDEN, Voor Haarlem i Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd la (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geüllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem i f de omstreken en franco per post Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. PEEREBOOSL 1.20 130 1-65 0.02 Pf 0.37 K 0.45 ADVERTENTIËNt Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f t elke regel mee? ƒ0. fÉ Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Aavertentfén van Vraag en Aanbod^ hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 00 Gta, voor 3 plaatsingen k contant- Redactie m Administraties Groote Houtstraat 55. IfiteommunaaS Telefoonnummer def Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerijs Zolder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam, Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT EES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 21 JULL Groote Kerk: Orgelbespeling, 1-2 u. .Vergadering Prov. Staten van Noord Holland. Heemstede: Gemeenteraadsvergade ring, 7 1/2 uur. Buitenlandsch Overzicht HET PROCES EULENBURG. Men kan leelijke dingen ook in fat soenlijke woorden zeggen.... Moge dit in den regel een ondeugd zijn want kon men 't niet, dan zou meeste ge zwegen worden 1 in dit speciale geval noemen we 't een deugd. Als kronieker kan men zoo'n sen©a- tieproces als dit niet dood-zwijgen het publiek is daarvoor TE nieuws gierig I De aanloop is bekend.. 't Sensatie-proces Harden werd be handeld en Prins Eulenburg moest als getuige verschijnen. In dat proces Éijn leelijke dingen aan het licht ge komen, wat den president aan Eulen burg deed vragen Hebt u wei eens iets van dien aard gedaan Prins Eulenburg de Yriend, d< Vertrouweling van Keizer Wilhelm, a< machtige aan het Hof, invloedrijker dan een minister hem w©rd deze Vraag gesteld, Was dadelijk „er op of er onder" 1 Zei Eulenburg„ik heb het ge daan", dan veroordeelde hij zich- fcelf Neen 1zoo luidde zijn ant woord. Twee getuigen in -dit proces be weerden echter, dat zij van zeer nabij met de zonden van den vorst bekend Waren, en hielden deze verklaringen met kracht vol. .Wat is waarheid Deze vraag heeft de Rechter nog niet beslist, maar na lange over wegingen en eindeloos getalm Hulenburg als verdacht Yan meineed, ln hechtenis laten nemen. Nu volgde een lange Instructie, want voor den openbaren beschuldi ger was het noodig, dat hij, om den meineed aan te toonen. kon bewijzen, dat de Prins zich werkelijk aan niei te noemen leelijke dingen heeft be zondigd. Toen kwam het eigenlijke proces, dat.... met gesloten deuren werd be handeld. Over deze geheimzinnigheid is veel geschreven, omdat de couran ten toch verslagen van de zittingen plaatsten. Hoe ze daaraan kwa men Een dubbel vraagteeken daarachter Er werden volgens deze op json- derlinge wijze verkregen verslagen ln de rechtszaal vele onthullingen ge daan. Ook bleek steeds meer de schuld van den beklaagde, al hield deze zijn onschuld vol. Nu is het proces plotseling gestaakt! Eulenburg, die gedurig reeds lijdende was, is ernstig ziek geworden, zoodat de doctoren verklaarden hij kan het proces niet meer volgen. Eulenburg zelf verzette zich tegen geze schorsing. Met zwakke, meerma- m schokkende stem, zei hij „Ik weet niet, hoe ver de rechten van een beklaagde gaan, maar ik protesteer met alle overtuiging tegen Eet uitstel. Mijn gezondheid is mij bier onverschillig. Een onschuldige strijdt voor zijn eer en kampt voor zijn onschuld. Wat is voor hem het leven Thans wordt dan de behande ling onderbroken 1 Hoe kan ik nu we ten, of ik wel het verdere verloop der behandeling zal beleven Ik ben een ziek man, ik kan instorten En dan sluit zich het graf over een, 'over wien geen vonnis geveld is Gij spreekt met het verdagingsvoor- etel een oordeel over mij uitEen Oordeel, dat zwaar op mij drukt, Want het beteekent de onzekerheid. Hoe moet ik die onzekerheid doorko- {nen Ik ben zoo zwaar lijdende, dat k nauwelijks geloof ooit weder het Ziekbed te kunnen verlaten. Denkt daaraan 1 Denkt aan hetgeen in mij omgaat. Denkt daar menschelljk aan. Dat is mijn verzoek •Toch sprak de rechter het schor- fcing-bevel uit. Toch blijft de beklaag de in het gevangenis-hospitaal Ü1 hechtenis. Eigenaardig was net, dat bij deze laatste zitting een journalist was toe gelaten. Men wilde althans hebben, flat het publiek van deze schorsinir- Zaak een juist beeld kreeg. Wat moeten van dit uitstel zeg den f Geen oogenblik denken we er aan. het te veroordeelen. Misschien zal men roepen „Nu het een „aristo craat" gold, is er een middel gevon den, om een vonnis tegen te houden." Dat is echter een onrechtvaardig oor deel 1 Is de beklaagde zóó ziek, als de doctoren zéggen, dan zou verdere be handeling een te onrechtvaardige zaak zijn. Gold het een landlooper, hem zou hetzelfde recht moeten ge schieden. 't Is echter de vraag, of Eulenburg ooit weer bekwaam Zal zijn voor voortzetting van het proces. Dit kan maanden, het kan Jaren duren, bij een man van twee eh zestig, die aan verkalking van de bloedvaten, Jicht en een hartkwaal lijdt.... 1 Kan' nooit gebeuren Zal het rechtsgevoel beleedigd wor den, door het ongevonnlst blijven van Eulenburg We achten dit niet waar- schijnlijkf Kan iemand ooit zóó zwaar gestraft worden als Huien burg Hij die zóó hoog stond, is zóó diep gevallen I Zijn hooge vrienden hebben hem verontwaardigd den nek toegekeerd... Wilhelm heeft het portret yan den Prins uit het paleis laten verwijde ren ENGELAND. De Engelsche vloot wordt weer met drie Dreadnought's versterkt. Aan de ze versterking is een eigenaardige geschiedenis verbonden. In 't Britten land stonden de zeekasteelen op sta pel en niemand wistvoor wie ze waren. Voor Brazilië t voor Japan voor Duitschland 't Schijn!' dat Brazilië de uitverkorene was, maar Su is het Engelsche departement van larine gaan stoken enzijn d< schepen ineens „voor eigen gebruik' in Engeland gehouden. De groote-vloot-manie der regeerin- r maakt, dat de werven op specula- oorlogs8Chepen gaan bouwen 1 We gaan vooruit De groote manoeuvres van de En gelsche vloot in de Noordzee zijn thans begonnen. Meer dan driehon derd oorlogsschepen nemen aan dat spiegelgevecht ter zee deel. Zij zijn verdeeld in een roode vloot, belast met de verdediging van de Engelsche kust, onder admiraal Bridgman, een blauwe vloot, de kanaalvloot. die als aanvaller dienst doet, onder nevel van lord Charles Beresford. Zal Keizer Wilhelm nog eens komen spoken BELGIë. Uit Londen wordt bericht, dat tot nu toe tusschen de Engelsche en de Belgische regeering geen overeen stemming was verkregen betreffende de vraag, hoe de Congostaat zijne verplichtingen zou moeten nakomen. De nepalingen van het verdrag van overname zouden noch de zekerheid, noch het vertrouwen schenken, dat de verlangde hervormingen zouden tot stand komen, voor het geval de Con- go-staat door België werd overgeno men. Integendeel legt het verdrag, zooals het nu luidt, aan België de ver plichting op, om het monopolie-stelsel te handhaven. Het den Engelschen vertegenwoordiger gegeven antwoord der Belgische regeering zou onbevre digend zijn geweest. FRANKRIJK. President Faillières is weer op reis gegaan, om gelijk we reeds aan kondigden Noorwegen en Rus land te bezoeken. Vooral de visite aan den Tsaar schijnt gewichtig te zijn. Minister Plchon is ook Yan de partij De staking van het personeel op de Seine-bootjes duürt voort. Een bemid delingspoging van den minister Vi- viani heeft gei t geen resultaat DUITSCHLAND. Te Stettin zijn 8000 arbeiders van de Vulcan-fabrieken uitgesloten, omdat de stakende meters naar den zin der directie te hooge eischen stelden. Tienduizend socialisten te Berlijn hebben een motie aangenomen tegen de oorlogspolitiek, waarin verder wordt aanbevolen door een entente met Frankrijk en Engeland een ver mindering van de oorlogsuitgaven mogelijk te maken. RUSLAND. Er zijn weer eenige aanslagen ge beurd. Te Tlflls loste een onbekende een schot op den heer Wolkof, presi dent van de militaire rechtbank van den Kaukasus, zonder hem echter ern stig te wonden, en te Warschau werd de vice-president van den nationalen bakkersbond door socialisten gedood. Uit wraak vermoordden daarop de nationalisten twee socialistische lei ders. In de buitenlandsche bladen, die in Rusland aankomen, worden ae uit treksels van den open brief van Tol stoy door de censuur onleesbaar ge maakt. MACEDONIë. Een bericht aan de KÖln. den Stelio-kameel gezegd werd een de glans der houten instrumenten, man te zijntrouwens, een dame had j het edele timbre van het slagwerk en moeilijk zooveel clgaretten kunnen da prachtige versmelting van dit alles rooken. En bewonderd werd het kra- maakt het luisteren naar dit orkest nige zoontje van den heer D. de tot een groot, zeldzaam genot. En dat wu Clercq uit Bioemondaal, die met hal- j de uitvoering als zoodanig eveneens meldde, dat de gezanten van Rusland ve wielen onder de voeten stevig in aan zeer hooge eischen beantwoordt, en Engeland aan de Porte een nota den stoet, meestapte. bleek uit alle nummers van het pro- Ztg.' deden toekomen, waarin onmiddellij ke onderdrukking van den militairen opstand wordt geëischt. Dit bericht blijkt onjuist. Wel zijn er vriendschappelijke raadgevingen gegeven, doch meer ook niet. Toch beteekenen die vriendschappe lijke raadgevingen genoeg 1 SERVIë. Met de minister-crisis schiet men niets op. Wijl de oud-radicale partij haar steun weigerde, moest Milano- witsj de opdracht om een kabinet te vormen neerleggen. PERZIë. De toestand te Tebrls is vólgens Fransche berichten plotseling veran derd. Een groot aantal bewoners uit alle deelen van de stad, die tot nu toe zich gedroegen als aanhangers van den Sjah, vëreenigden zich. om de regeeringstroepen te gaan bestrijden. Bij massa's trokken ze naar de wijk. waar Rakhim het bevel voert. Zonder wat er verder volgen zou af te wachten, gaf Rakhim Khan bevel aan zijn ruiters, zich terug te trekken in de plantsoenen buiten de stad. waar ze ook vertoefd hadden, voordat ze de stad Introkken. De menigte wierp zich nu onmid dellijk op de hulzen van de rijkste aanhangers van den Sjah. Zeven er van werden geplunderd. Onder deze is ook het huis van den directeur van financiën. Een aantal ruiters van Rakhim, die nog achterbleven in de stad, zijn gedood. De meeste in fanteristen trokken hun uniform uit, om burgerkleeren aan te doen. Uit een en ander wordt opgemaakt, dat het gezag van den Sjah te Tebris niet sterk meer ls. Zou de Sjah nu toch wezenlijk het onderspit moeten delven Én hij zweert nog wel zoo trouw bij de Grondwet!..... MAROKKO. 0, Marokko-klucht I Nu heeft Moelay Hafid een Fransch en een Engelsch instructeur aange steld om zijn troepen te oefenen Commentaar overbodig 1 AMERIKA. In Wallstreet worden thans wed denschappen aangegaan op de verkie zing van Bryan als president tegen 9 1. Geen wonder, dat de aanhan gers van den heer Taft er op aan dringen om zfjn badkuur te staken en de verklezlngs-campagne te begin nen. CHINA. De keizer moet ziek zijn.,,. Wat hem scheelt Als altijd een diep geheim JAPAN. Het nieuwe ministerie heeft geen nieuw program Zijn hoofdtaak zal echter zijn verbetering te brengen ln den wanordelijken toestand, waarin de Japansche financiën ten gevolge van aen Russisch-Japanschen oorlog waren geraakt. Ook wordt gemeld, dat de buiten landsche politiek vredelievend zal zijn. Stadsnieuws De Feesten van den A.N W B DE OPTOCHT. In ons vorig nummer hebben we al uitvoerige mededeeltogen van den optocht gedaan en kunnen daaraan dus niet veel meer toevoegen. Er was maar één roep over em die Is, dat de stoet bij uitstek goed geslaagd Is. Wat er wel bet mooiste of het aar digste van was is moeilijk te zeggen De ark van Noach, die pas twee da gen van te voren in elkaar getim merd was, bracht de menschen aan 't schateren en zoo meteen in de goe de stemming. De eerste trein van de Hollamdsche Spoor had veel bekijks was dan ook met zijn goed nage bootste stoomfluit een aardige herin nering aan lang vervlogen dagen. Vooral toen hij, op een oogenblik wat achter geraakt, een flinke vaart inzet te en al fluitende snel over de straat stoof, maakte hij een merkwaardigen indruk. Wat was er ondeir de wagens aar diger, de reiswagens van d© firma Beyne3 en de Haarlemsche Machine fabriek, of de keurige karos, die de Leidsche studenten te leen hadden ge geven Wie het weet, mag het zeg gen, wij wagen ons aan zoodanige beoordeeling «iet. Wel weten we. dat 4? Imwww met JfesJLj&xfc Mar Natuurlijk waren de provinciale i gramma het meest misschien wel wagens niet het minst aantrekkelijke uit Weber's „Invitation k la valse", deel van den stoet. Landaard en ge- de „Tannhfiuser"-ouverture, het gees- woonte® deden zich daarbij duidelijk tige „Espana" van Chabrier en de in- kennen terwijl sommigen niet uit de teressante „Lohengrln"-fantasie van plooi konden komen., juichten ande- den oud-kapelmeester Dunkier. Maar ren de toeschouwers vroolijk toe. Ge-reeds dadelijk bij het eerste nummer müthlich trapten de vertegemvoordi-een pittige militaire marsch van gers van den Radfahrem-Vereln ln Bouwman kwam men onder den Dresden mee en lachten vriendelijk, wanneer hun de Duitsche wielrijders- groet All Heil werd toegeroepen. De omstandigheden brachten mee, dat de stoe.t drie kwartier te laat het terrein van de cavaleriekazerne ver liet. De strengen van het span koelen waren namelijk niet op tijd aanwe zig. Maar er werd overa' geduldig gewacht. Ook op de tribunes aan het Lakenkoopersveld, waar hoofdbe stuur, feestcommissie en tal van Bondsleden een plaats hadden ge kregen en de Harmonie den tijd kort- te. Wel was hier het terrein mul ge noeg en zak te dan ook de wagen, waarop de motorboot van den heer Lohman stond, in het zand, maar be langrijk oponthoud gaf dat niet. Hier was het, dat de heer De Witt Huberts, die den optocht had georganiseerd en te paard meereed, met geestdrift werd toegejuicht. Terecht, want hij heeft zich daarvoor veel moeite getroost. Jammer maar, dat later op den middag, juist toen de stoet de eerste Groote Houtstraat ingaan zou, de wagen waarop de trekschuit stond, onbestuurbaar werd en den toegang voor de volgende wagens afsloot. Om geen al te langdurig oponthoud te krijgen, liet daarop de Leider van den tocht de tweede helft van den optocht den weg nemen door de Koning straat, zoodat de bewoners van de eer ste Groote Houtstraat, van wie veden met gasten voor de ramen zaten te wachten, wed werden teleurgesteld. Een oogenblik later raakte de trek schuit weer vlot en kwam door de Houtstraat gereden. RECEPTIE. Zaterdagmiddag heeft het bestuur yan den A. N. W. B. in de bovenzaal van bet Brongebouw receptie gehou den. Verschillende vereeniglngen hadden vertegenwoordigers gezonden. De Ned. Automobielclub was verte genwoordigd door de heeren Storm en Scheltema Beduln, de Ned. Veree niging voor de rijwiel- en automo biel-industrie door de heeren Leon. Lang en Scheltema Beduin. De „D-eutschen Radfahrer Vereln" was vertegenwoordigd door den heer Th. Böckling en den hoofdconsul de heer Gregers Nissen, terwijl de Touring club de Bedgique den heer Hector Col- lard had afgevaardigd. Eigenaardig is nog te vermelden, dat oo kliet oudste dames-bondslid, mevr. Krtldopp uit 'e-Gravenhags, (een 72-jarige) op de reecptie aanwe zig was.. CONCERT OP DE GROOTE MARKT. Des avonds werd op de Groote Markt weder een concert gegeven door Rap's kapel. Na afloop daarvan had een bioscoopvoorstelling plaats. Dit bleek een groote attractie te zijn, want de Groote Markt was vol menschen. Vooral werd met veel lief hebberij naar de bioscoop gekeken, die dan ook heel aardige tafreeltjes vooral komische op 't doek bracht. GRENADIERS EN JAGERS. De Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te Haarlem heeft de vol doening mogen smaken haar feest gave op den rechten prijs gesteld te ziende Matlnée in het park van het Brongebouw door de Kon. Milit. Ka pel van het Reg. Grenadiers en Ja gers was, ondanks 't minder uitlok kende wöor, overdruk bezocht. Het „Vreemdelingenverkeer" binnen, en de publieke belangstelling buiten de omheining van bet mooie Bronge- houwpark zullen zelden of nooit zóó levendig zijn geweest als Zondagmid dag tusschen 8 en 6 uur. De Grenadiers onder aanvoering van hun kranigen directeur, den len luitenant-kapelmeester N. A. Bouw man speelden alsof ze eens wilden toonen, dat zij nun plaats aan de Silts van onze Nederlandsche harmo- amuziek nog altijd met eere inne men. Maar hoe voortreffelijk dan ook Let spelen alléén Is het toch niet, wat deze kapel onder andere korpsen onderscheidt. De volle bezet ting en de klank der Instrumenten ziiü hier belangrijke factoren. De kernachtigheid van cornets en trompetten, de machtige sonoriteit sfftp bat koor ter fcwuinen en tyb&'a, flrma TÏ&«. die daarmee belast invloed der genoemde imposante eigenschappen van het korps en die invloed bleef zich doen gelden totdat de laatste noot van het laatste stuk geklonken had. De Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer heeft aan Haarlem en zijn gasten een bij uitstek mooi mid dagconcert bezorgd. PHILIP LOOTS. HET BONDSMAAL. 't Is geen kleinigheid om voor dui zend menschen te koken en ook niet, om aan duizend menschen, die allen tegelijk kwamen aanzetten, hun Elaatsen aan te wijzen. Die moellijk- eid gaf dan ook Zondagavond een klein oponthoud, zoodat het middag maal Iets later begon, dan bepaald was. Deze tegenspoed was evenwel toen allen gezeten waren, dadelijk vergeten. Geen wonder, de omgeving was schitterend. De tafels prijkten met een schat van gladiolus, elke ta- fel scheen een bloemenveld, waartus- schen In de borden in een uitgesne den rand waren neergezet en het eet gerei was neergelegd. Aan den wand hingen fietswielen, in het midden ver sierd met twee vleugels en allen ge decoreerd met vier electrische lichten. In het midden aan de zoldering een groot pièce de milieu, gevormd door dergelijke fietswielen, geflankeerd door guirlandes van groen en lint in de bondskleuren, wit en blauw. Moet het nog gezegd worden, dat deze toe passelijke versiering het werk van den heer Binger was Een trompetstoot was het sein voor de kellners om te gaan bedienen. Er waren er niet minder dan zes-en-tach- tig, onder toezicht van zeven chefs. Wat een diner van zulk een omvang vereischt, kan ieder beseffen, die weet dat er bijvoorbeeld 72 ossehazen voor noodig zijn geweest Vrijdagochtend waren die al gebraden en daarna in ijs bewaard. Achter de groote zaal van de Veree niging was een geïmproviseerde keu ken opgeslagen, met eel! reusachtig bain-main, stapels soepen en groen ten uit de bus en reusachtige kook- ketela Aan de' hoofdtafel op het podium zaten de leden van het hoofdbestuur, sommigen met dames en de gasten van het hoofdbestuur. Rechts van den algemeen voorzitter, den heer Edo Bergsma, zat de heer Joh. de Breuk, wethouder, als vertegenwoordiger van het- gemeentebestuur, links de heer Fr. Lieftinck, voorzitter der commissie van ontvangst van het feestcomité. Verder zaten aan deze hoofdtafel de voorzitter van de Neder landsche Automobielclub, Jhr. Mr. R. Sandberg tot Essenburg, de verte genwoordiger van de Duitsche broe ders te Essen, benevens de leden van het feestcomité, vroegere Bondsoffici- als, o. a. de heer Frans Netscher e. a. De heer Bergsma opende het maai met een dronk op onze Koningin, waarmee allen Instemden. Daarop sprak bij een hartelijk woord van dank aan de gemeente Haarlem en aan d9 feestcommissie, dat door den heer De Breuk werd beantwoord met een gloedvolle rede op den Bond en zijn voorzitter. In de zaal was de stemming druk en levendig. Ternauwernood kon men de klanken der tafelmuzlek, die toch 12 personen sterk was, boven het ge gons en gelach uit vernemen. Af en toe rezen de wielrijders overeind, om spontaan hulde te brengen aan den voorzitter, aan den heer Fockema, aan den heer Binger, aan de Duit sche gasten en aan den heer Pos. Ten slotte werd het ln de zaal zóó druk, dat de heer Lieftinck, die toch op 't stuk van redevoeren zijn sporen wel verdiend heeft, zich af en toe moeilijk verstaanbaar maken kon. Het was een koddig oogenblik, toen de wethouder, de heer De Breuk, om stilte te krijgen, op zijn politiefluitje blies. De heer Lieftinck schetste de beteekenls van het rijwiel, die de feestcommissie had aangedreven tol haar belangstelling in dit feest, die tal van verkeerde toestanden heeft verbeterd, het rijwiel, dat niet uitge vonden. maar zooals alle groote din gen geworden is. Inmiddels ging het maal op gere geld© wijze voort. De heer Agema, was, had blijkbaar goede maatrege len genomen. De wijnen waren van de bekende Haarlemsche firma VV. Jager Gerlings, voorheen J. II. En schedé. Bij het dessert ontstond een ware geïmproviseerde b a t a i 11 de f 1 e u r s, daar de Bondsleden de bloemen uit de tafels trokken en er elkander mee wierpen. Omstreeks half tien werd de tafel opgebroken. Zondag werden de feesten besloten met een AVONDFEEST IN HET BRONGE BOUW. Dit was een aardig en waardig slot! V el dreigde het wispelturige weer, maar het bleef bij dreigen. Gelukkig! Het Bron-park was met lampions en electrische booglampen verlicht, wat een aardig effect maakte. Vooral nu In den tuin duizenden opgetogen feestvierders bijeen waren, en daar een vroolijke pretstemming heerschbe. Ten bewijze van het buitengewoon aantal bezoekers dienen, dat alle stoe len (en er zijn er wat in de Bron!) be zet waren. Er was op dezen avond heel wat te doen! Eerst ving Haarl. Muziekkorps zijn concert aan, en werden >ve op een 5- tal mooie nummertjes onthaald. Het was een keurig programma; laten we alleen slechts herinneren aan de fan- taisie uit de opera „Carmen"! Toen kregen we een herhaling van de Allegorische hulde, die Vrijdag avond reeds in de Vereeniging werd gegeven. Op het ruime grasveld was een platvorm Ingericht, en daar ston den de deelnemers, beschenen door een reusachtig zoeklicht. Ook nu had deze hulde veel succes! De Genius der Vooruitgang bracht eerst zijn (haar) hulde aan den A. N. W. B., o, m. zeggend: Heil UI Toeristenbond van vijf en twintig jaren! Die, Immer voorwaarts strevend, lauw'ren mocht vergaren, Heil UI Ja driewerf heil! Op dit Uw zilv'ren feest. Vooruitgang huldigt U voor 't nut dat Gij beweest. Na de kroning met de zilveren lau werkrans, dankt de A. N. W. B., ver zekerend op den Ingeslagen weg te zullen voortgaan. 'k Zij waard den lauwerkrans yan blaad'ren nimmer dor. Vooruitgang! U mijn kracht, mijn energie, mijn leven! Zij blijven steeds gewijd aan U, Ex- oelslorlü Dan kwamen de koren van wielrij ders en wielrijdster8, automobilisten motor wielrijders, water toe ristod e nluchtvaarders den A.N.W.B. hulde toezingen. Toeristenbond, groote macht, Aan vaard ons aller hulde! Gij bracht tot stand, Met sterke hand, Zooveel wat onzen geest met hope lang vervulde! Moogt Gij steeds voorwaarts gaan Op d' ingeslagen baan! Succes bekroon' Uw werk, Uw doel. Uw streven! Uw macht stijg' hooger steeds, zoolang toeristen leven!!! En dan klonk weer het refrein: Hoezeel Hoezee! Hoezeel En zingen juichend telkens weer: Lang leev' d' A. N. W. B.lll dat velen in het park mede aanhie ven. De hulde werd goed gezegd en ge zongen, terwijl ook Haarl. Muziek korps uitstekend begeleidde. De heeren Jhr. J. L. van Nahuys .dichter) en Otto L. Wernicke (compo nist) werden geestdriftig toegejuicht, In de pauze ging men naar do zaal. Daar woelde en krioelde, danste ei sprong Jong en oud dooreen, en zong men niets dan „Lang Leev' de A. N. W, en „Lang zal de A.N.W.B. leven"» Het Bondsbestuur werd In een rondje genomen, en ook met de verte genwoordigers der Buitenlandsche Bonden werd een rondje gedanst. Op de schouders werden de heeren op podium gedragen, en daar moesten ze spreken, nogmaals hun heilwensch aan den A. N. W. B. brengen. De AAttr'

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1