VvaerberfcM Thermometerstand F, P. REICHEBT, Uit de Omstreken Binnenland Koloniën Sport en Wedstrijden MEDEDEEL1NGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). Do Bildt, 20 Juli 1908. Hoogste barometerstand 771.4 m.M. fa Horta (Azoren); laagste 755.1 m.M. Munchen (Duitschland) Verwachting tot den avoind van BI Juli: Wind: matige Noordelijke wind. Gesteldheid van het lucht: zwaar be wolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 762 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 754 m.M. te Haarlem. Zondag 19 Juli Hoogste gisteren F. 65° Laagste heden nacht F. 58r Hedenmiddag 19 uur F. 8T Maandag 20 Juli Hoogste gisteren .F. 67« Laagste heden nacht. F. 58 Hedenmiddag 12 uur F. 64" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten, (U»aw-Peterhuleje) pap Alkmaar-Paoket. Tan Haarlem10.—, SI.8.— nor Zaandam8.10,13.10,1. aar Ligplaats: it uwe Gracht, bij de Jansbrug. wezigen hieven toen de volksliederen aan... 't Was een geestdriftige betoogingl Toen ging men weer naar den tuin, Haarl. Muziekkorps was al weer druk aan 't spelen, en weldra werden de lichten gedoofd, en werd het vuur werk afgestoken. 't Was een mooi vuurwerk, dat wel in den smaak viel, ook al waren we Zaterdag wat verwend. De mechanische wielrijder een nog nooit vertoond stukl deed 't goed, en er werd hartelijk om ge lachen, vooral, waar de kerel met de knieën achterwaarts trapte. Ook het slotnummer, de decoiratie „Hulde aan den A. N. W. B." In lichtschittering en knal-gedonder, was een successtuk. Nog kregen we een marschmop, nog eens zongen de lui „Lang zal den A. N. W. B. leven" welke roep door de tallooze toeschouwers buiten het park werd herhaald en toen gingen de meesten huiswaarts. Toch bleven er nog velen achter, want een bal-champétre Is ook een geliefd program-nummer. Nog eens: deze avondfeestviering was een aardig en waardig slot voor de welgeslaagde feesten van den A. N. W. B. Ia het hotel Groot Badhuis werd Zaterdagavond door een gemengd koor van omstreeks 100 dames en hee- ren, onder directie van den heer N. A. Gonlag, een feestlied gezongen, op woorden van den heer F. G. Koster, met muziek van den heer R. W. van Vliet. Deze uitvoering, waarvoor door de ze zangeressen en zangers ijverig Is gestudeerd, behaalde bij de talrijke hoorders een welverdiend succes. De electrische tram heeft Zaterdag enorm veel passagiers vervoerd. Op de lijn Amsterdam—Zand voort 18.952, op de lijn Haarlem—Bloemendaal 3708 en op de Ceintuurbaan 5210. Totaal 27870 betalende passagiers, benevens 1400 niet bctalenden. Tusscheh half acht 's avdnda eh 2 uur 's nachts kwamen te Zandvoort 'aan 112 treinen van do E. S. M. en ver trokken er evenveel. Zonder het onvermijdelijke opont houd, door het enkel 6poorbaanvak over 't viaduct boven de lijn der Holl. èpoor, zou dit aantal nog ongeveer 30 a 40 grooter hebben kunnen zijn. ETALAGEWEDSTRIJD. Na afloop van het vuurwerk ver schenen eenige leden van het Feest comité in de zaal op het podium in 't ^rongebouw om de namen der door Jo Jury bekroonden in den etalage wedstrijd mede te doelen. De hoer Crommelin sprak, alvorens hiertoe over te gaan, eerst eenige kor te woorden van dank. In 4te eerste plaats aan de winkeliers, die op zoo ruime en degelijke wijze aan den op roep tot deelname aan den wedstijd hadden gevolg gegeven, dank ook aan de leden der jury, die zich bereidwil lig, zoo flink en nauwgezet van hare moeilijke taak had gekweten. Do jury kende navolgend de prijzen toe: I. J. T. Mathot, Groote Houtstraat. II. A. v. d. Maaren Jansen, Kruis straat; III. C. J. Schravendijk, Gr. Houtstraat. IV. J. A. Vermeer, Gr. Houtstraat; V. A. Seveke, Perry-Ma- gazijn, Barteljorisstraat; VI. Joh. W. Schmidt, Zijlstraat. VII. J. Oliviers, Kruisstraat. VIII. G. W. Maas, Zijl straat: IX. A. Ploeg, Gr. Houtstraat, X. K. Radder, Schoterweg, XI. Joh. Kloppers, Kampersingel, XII. Th. Lo- man, Gr. Houtstraat. XIII. Firma La- boyxie, Gr. Houtstraat. Hiermee zijn de feesten dan weder ten einde. We mogen zeggen, dat ze hij uitstek zijn geslaagd. Er was groote afwisseling in, de gasten hebben zich geen oogenblik be hoeven te vervelen. En het weer, die groote factor in het welslagen van ieder feest, heeft zich, dwars togen alle sombere voor spellingen in, zonder zich te storen aan gestadig achteruitgaande barome ters, uitmuntend gehouden. Er is een mooi feest gevierd. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Het melkrapport. Heden verscheen het verslag van het verhandelde in de afdeelingen der Prov. Staten, betrekkelijk het melk rapport. Sommige leden waren teleur gesteld door de h. i. te beperkte strek king van het ontwerp-besTuit dat aan de Staten wordt voorgelegd. Zij had den gewenscht meer afdoende maat regelen voor de verbetering van een toestand waarmede niemand, die ken nis nam van de mededeelingen over het bestaande, vrede zou kunnen heb ben. Anderen achtten echter den tijd voor repressief ingrijpen nog niet ge komen en waarschuwden tegen een bedenkelijke keur-manie, terwijl zij meer verwachtten van preventief op treden en wel in dien zin, dat de boe renstand, en niet in 't minst de bóe ren-arbeiders, worden opgevoed in de elementaire hygiënische begrippen. Onder hen die wel maatregelen wenschten wenschte een deel bij de Regeering aan te dringen op het in dienen van een melkwet, een ander deel wil bij de Gemeentebesturen aan dringen op het maken van verordenin gen; anderen wenschten terstond over te gaan tot liet samenstellen eener provinciale melkverordening. Bovendien wenschten nog eenige le den de beide laatste wegen samen te doen vallen. In de discussie over deze maatrege len werd gewezen op de goede resulta ten der plaatselijke verordeningen van Zaanda men Haarlem; in onze ge meente- beantwoordde slechts 0.4 van de monsters niet aan de gestelde eischen. Doch niettemin verwachtten verscheidene leden meer heil Yan een provinciale melkverordening, ook om dat de Provincie een belangrijk hooge- re 3traf kan bedreigen dan de gemeen ten'. Daartegen werd opgemerkt dat de provincie de naleving harer verorde ningen niet kan verzekeren. Zij mist de noodige ambtenaren voor directe oontróle. Verschillende afdeelingen behandel den de vraag der bevoegdheid van de provincie vo^r het maken der noodige verordeningen. De meerderheid bleek echter hierin geen bezwaren te zien. Als preventieve middelen ter i>estrij- ding van het kwaad werden aanbevo len de stal-wedstrijden, zooala die ln West-Vlaanderen plaats vinden, en bevordering van de reeds plaats heb bende melkwedstrijden. De gemeenten kunnen veel doen door drlnkwaterver- be bering. Onder heaï, die een gedeeltelijke re geling van Overheidswege wenschten, waren er die meenden dat die regeling zich moest bepalen tot melkverkoop, niet ook tot de melkwlnnlng. Van verschillende zijden werd de voorstelling van den toestand, zooals die in de rapporten is gegeven, sterk overdreven genoemd. Verschillende wenken werden gege ven. Het groote nut, dat het gemeen telijk laboratorium te Haarlem voor de melk-controle bleek af te werpen, deed van verschillende kanten de op merking komen, dat ook in andere centra, des noods met provinciale hulp zulke laboratoria zouden gevestigd kunnen worden. Kleine gemeenten konden daartoe sa menwerken, terwijl een f 6000 op de prov. begrooting voor een 10-tal con trole-bureaus voldoende werd ge acht. Een lid pleitte voor een centraal provinciaal laboratorium, een ander meende, dat het laboratorium te Haar lem daarvoor dienstbaar kon worden gemaakt. Aanbevolen werd voorts de aanstel ling van meerdere veeartsen en scher per bestrijding van de tuberculose op het vee. Verschillende voorstellen werden ten slotte ingediend, nl. v:> ■- -te heèfrrr» Vliegen en Ketelaar, om aan m" werp-besluit van Ged. Staten t3e voegen: „een reeds nu een provincial verordening te ontwerpen, de strek king hebbende te waken tegen de ver ontreiniging van melk, alsook tegen vervoer en verkoop van verontreinig de melk." De heer F .M. Wibaut doet een voor stel van dezelfde strekking. De heeren D. van Leyden, K. Bree- baart Jzn., en J. Wildschut, stellen voor „Ged. Staten uit te noodigen tor verkrijging van eene verbetering dor melkvoorziening in dit gewest werk zaam te zijn, znz. De heeren rar. V. H. Rutgers ert L. Serrurier stellen voor, dat Ged, Sta ten een voorstel zullen doen betreffen de de salarieering en instructie van een of meer ambtenaren, die Ged. Staten (daarin) zullen ter zijde staan.' HERTENJACHT IN DE STAD. Zaterdagnacht... De feestnacht voor menigen wielrij der, die laat, heel laat por fiets of per tram uit Zandvoort gekomen is. En sommigen hunner moeten allerver schrikkelijkst geschrikt zijn voor een in de straten van een stad zeldzame verschijning. Het was een hert, een gemeentelijk hert uit de Hertenkamp, dat blijkbaar uit zijn doen door de in vasie van 's morgens, in den donkeren avond uitgebroken was en in zijn eentje de versierde winkel-etalages ging bekijken. Maar onze politie waakte, en zij duldt geen hert buiten de omheining van de Hertenkamp. Dus is ze op jacht gegaan, en het heeft eenige uren geduurd voor het beest gevangen was. Aan 't Spaarne had men 't bijna, maar op 't laatste oogenblik sprong het dier in het wa ter en zwom als een rat naar de Lan- gebrug. Daar schrikte het van een paar menschen, ging weer terug, doch zwom we zouden haast zeggen: In de armen van een tweetal polltie-agen- ten, die in een bootje waren gestapt en 't bee9t met heel veel moeite bin nen boord heschen. Het is toen naar zijn rustiger ver blijf in de Hertenkamp teruggebracht. Militaire Zaken. De miliciens van andere korpsen, die ter versterking van het blijvend gedeelte bij het 10e regiment infante rie gedetacheerd zijn geweest, keeren op 22 Juli o. k. naar hunne respectie ve garnizoenen terug, ten einde op 25 Juli d. a. v. in het genot van groot verlof gesteld te worden. Aan den 2e-luitenant J. W. Stout- jesdijk van het 10e regiment infante rie alhier, is bij Koninklijk besluit eervol ontslag uit den dienst verleend met gelijktijdige benoeming tot 2e- luitenant bij het wapen der cavalerie ln Nederlandsch Oost-Indië. Genoemde officier vertrekt op 22 Ju li a. s. naar Nijmegen om in functie gesteld te worden. Door het 3e bataljon 10e regiment infanterie, alhier in garnizoen, werd heden onder bevel van den kapitein baron Van Ittersum weder een oefe ning gehouden op het terrein do Breesaap nabij IJmuiden. Het bataljon vertrok hiertoe per trein 6.37 naar Velsen. De muzi9k deed den troep in den voormiddag uitgeleide naar het sta tion en haalde hem in den namiddag af van de Jan Gij zenvaart. GEMEENTEVERSLAG. Het verslag over 1907, betreffende den toestand der gemeente Haarlem, is heden verschenen. Wij ontleenen er voor heden de volgende cijfers aan en hopen morgen daaruit nog een en ander mede te deelen. De bevolking der gemeente bodroeg op 31 December IJ. 33423 mannen, 36729 vrouwen, totaal 70152, een tota le vermeerdering, vergeleken bij het vorig jaar, van 451 zielen. In 1907 werden hier geboren 898 Jongens en 890 meisjes, totaal 1837, waarbij 49 levenloos aangegeven. Overleden zijn 445 mannen en 460 vrouwen^ totaal 905 personen. Er zijn 536 huwelijken gesloten te gen 579 in 1906. De sterfteverhouding ln 1906, die 1 op ruim 77 zielen bedroeg, was ln 1907 1 op ruim 84. Bij de voltrokken huwelijken werd bij 2 door den man en bij 3 door de vrouw verklaard, dat zij niet konden schrijven. Er werden 22 echtscheidin gen ingeschreven. Het aantal geboorten was het grootst in September (170), het aan tal sterfgevallen ln Februari (116), het aantal huwelijken in Mei (98). Naar geloofsbelijdenis Is de bevol king verdeeld als volgt Ned. Hervormden 30498, Fr. of Waalsche Hervormden 291, Evang. Lutherschen 2720, Hersteld Luther- schen 415, Doopsgezinden 3312, Chr. Gereformeerden 1950, Roomsch-Ka- tholleken 25622, Israëlieten 871, en tot geen kerkgenootschap behoorende 2964. Het aantal kiezers bedroeg voor de Tweede Kamer 9327, voor de Pro vinciale Staten 9283, en voor den Ge meenteraad 8946. DUINWATERLEIDING. Aan het verslag der Duinwaterlei ding, als bijlage opgenomen ln het Gemeenteverslag, ontleenen wij het navolgende De gebouwen en machine-- bleveï in goeden staat, de ontij ze rings-fti- rlchting bleef goed voldoen, de bui zenleiding en de zuigputten werden nagezien en waar noodig vernieuwd. Het waterverbruik bedroeg totaal 1.106.462 M3., tegen 1.156.512 kub. Me ter in 1906, een vermindering dus met 50050 kub. Meter, of 137 kub. M. per dag- Het onderzochte water bleek steeds te voldoen aan de eischen, voor goed drinkwater gesteld. Op 31 December 1907 waren ln ge bruik 11731 meters, tegen 11409 op 81 December 1908. Over de flnancleele resultaten vah Duinwaterleiding vermeldt het orsTfgniets Jubllé. De dienstbode A, van Hazebroek za' Zondag 26 Juli den dag herdenken, waarop zij vóór 23 Jaar ln betrekking kwam bij mevr. Van Dieren Bijvoet, Ln ita Parkloiuv, Zonderling brandje. Zaterdagavond omstreeks tien uur vloog hot petroleumlampje in een del wagens van de paardentram in brand. Het gaf een nogal flinke vlam en alle* passagiers haastten zich dan ook naar buiten. De „brand" was gauw gebluscht, zonder verdere onge lukken dan een bedorven dames hoed, die wat petroleum meèkreeg. Ontspoord Zondagmiddag omstreeks 2 uur is een naar Zandvoort rijdende tram bij do remiso on-tspoord, echter zonder persoonlijke ongelukken te veroorza ken. 't Geval gaf eenige vertraging in den dienst. HEEMSTEDE. Gasfabriek. Op de aanbeveling voor Directeur der gasfabriek is nog geplaatst de heer G. F. II. Houben, werktuigkundig in genieur, assistent aan de Westergas fabriek te Amsterdam. BENNEBROEK. De WelEorw. Heer Ds. J. A. Gerth van Wijk is van zijne reis naar Rus land weder in de gemeente terugge keerd. Het zoontje van Dr. A. K. geraakte Zaterdag bij het afspringen van zijn fiets in de Bennebroekervaart. Het gelukte hem echter weldra we der op het droge te komen, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Donderdag maakten de leerlingen der Chr. School door de goede zorgen van mevr. de wed. Willink van Ben- nebroek een rijtoer naar Zandvoort, waar hun geschenken werden gege ven en ze in „Ons Huis" mild werden onthaald. WTel voldaan keerden zij 's avonds huiswaarts. VOGELENZANG. Toen de gebroeders G. en W. van der A., een paar beruchte stroopere, zich Zaterdagnacht in de jachtterrei nen van den heer Van Lennop in Lei- duin bevonden, bezig met het nazien van wildstrikken, werden zij verrast door^de politie, die de strikken in be slag nam en tegen de nachtelijke avonturiers proces-verbaal opmaakte. IJMUIDEN. Wederom is bij het bestuur der Witte Kruisafdeeling f 100 ingekomen, door een bestuurslid ter beurze ont vangen voor liet Reddingsstation voor schipbreukelingen. Als nu het door de Staatscommissie voor Reddingswezen goedgekeurde stukje 'grond door het Ministerie van Waterstaat wordt beschikbaar ge steld, zullen we dit voor een zee plaats onmisbaar gebouwtje zien ver rijzen. PROVINCIALE HUISVLIJT- TENTOONSTELLING. Te Zaandam is Zaterdag in tegen woordigheid van Burgemeester en Wethouders, verschillende leden van den Raad en van het eere-comité en de bestuurderen der vereeniging „Huisvlijt" de groote Provinc:ale Huisvlijttecntoonstelling, dia in de nieuwgebouwde, nog niet in gebruik genomen school aan den Hoogendijk wordt gehouden, geopend. Dit geschiedde met een kort woord door den eere-voorzitter, jhr. mr. C. A. Elias, burgemeester van Zaandam, na een eveneens korte inleiding door den voorzitter der Vereeniging, den heer L. J. de Vries. De tentoonstelling, die tot en met 26 Juli duurt, omvat 16 lokalen met inzendingen uit alle streken dezer provincie, in 't bijzonder uit de Zaanstreek, Amsterdam, Haarlem, Bussum, Hoornt enz. Vooral Haarlem ls goed vertegen woordigd. DE KWARTJESVINDERS. De door de politie te 's-Gravenhage getroffen maatregel om alle kwart jesvinders steeds, waar ze ook gaan, door een agent te laten vergezellen, heeft het resultaat gehad, dat alle niet daar ter stede wonende leden van het gilde van klaverboer, uit Den Haag zijn verdreven. De Haagsche kwartjesvinders, die in de stad zelf niet meer kunnen „werken", trekken al voor dag en dauw per flets naar buiten, om in Wassenaar en Voorburg hun kun sten uit te oefenen. Doch ook daar zit de politie hen achterna en geeft ze bij de grens over aan de betrokken gemeentepolitie. Deze methode van optreden schijnt gosd te werken, ten minste sinds zij i3 ingevoerd, heeft de politie geen klachten meer ontvangen. ONVERBETERLIJK I Eenige jaren geleden werd een han delaar te 's-Gravenhage veroordeeld wegeus overtreding der Arbeidswet door kinderen beneden de jaren ar beid ta lajen verrichten tot een zeer laat avonduur. De man vroeg gratie aan de Koningin on kreeg inderdaad vermindering van straf. Dezer dagen heeft de politie te 's-Gravenhage denzelfden persoon be trapt op het plegen van gelijke over treding als voor welke hij gratie kreeg en proces-verbaal tegecn hem op gemaakt. INBRAKEN. Er ia ingebroken op deq vlaszolder van den heer A. den Hoed, gevestigd In hot pand Liverpool aan de Leuve- haven te Rotterdam. Op de eerste ver dieping, waar de bewuste vlaszolder gelegen ls waar ook een kantoor bij behoort, Hebben de inbrekers hel hangslot van een tweede deur gefoiv oeerd. Zoo konden zij op het kantoor komen, dat door hen geheel doorzocht ig en waar boeken en kantoorbenoo- dlffdhadan ovarhoon «ehaald zljü. Op dit kantoor staat ook een brandkast. Die kast hebben zij heelemaal ge kanteld, zoodat zij op haar kop kwam te staan. Om in de brandkast to ko men, haalden zij do bodemplaat er uit, maar een tweede plaat belette den inbrekers verder doordringen tot het Inwendige der kast, waarin, hetgeen zij niet wisten, aan geld slechts een bedrag van f 25 lag. Al hun moeite om de brandkast op andere wijze te openen faalde ook, zoodat zij onver richter zake zijn vertrokken. Er wordt niets vermist. BRANDEN, Te Uilmeer is afgebrand de boer derij met schuur van den heer A. de Vries aan de Gouwe. Te Hasselo bij Hengelo is afgebrand een boerderij van den heer J. H. Bar tel ink van Hengelo. Niets werd ge red, terwijl eenige varkens mede in de vlammen omkwamen. Alles was verzekerd. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. De quaestie tusschen de firma Eduard van Dam en deal A. N. D. B. gerezen is, door de bemoeiingen van het bestuur der Amsterdamsche Juwe- liersvereeniging opgelost. Het gevolg van langdurige conferenties tus- schen de besturen der A. J. V. en van den A. N. D. B. heeft tot eon compro mis geleid tusschen de firma Van Dam en de werkliedenorganisatie, waarbij beide partijen iets van hu:i eischen hebben laten vallen. Het compromis is voorgelegd aan de werklieden van de firma Van Dam in Antwerpen, over wie het geschil liep, en na een toelichting van den heer Polak, op gunstig advies van het bestuur van den Antwerpschen Diamantbewerkersbond, besloten de zen met 24 tegen 2 stemmen het te aanvaarden. MANNENBOND VOOR VROUWENKIESRECHT. De plannen tot oprichting van een Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht nemen meer en meer een vasten vorm aan. Althans wij vernemen, dat een voorloopig comité is gevormd, waar toe reeds een aantal personen uit ver schillende deelen des lands is toege treden. Een dezer dagen zal dit co mité vergaderen en aan hen die in stemming hebben betuigd met het streven van den op te richten Bond, den oproep verzenden voor de consti- tueerende vergadering, welke waar schijnlijk te Amsterdam zal gehouden worden. (Avp.) WEST-SUMATRA. Omtrent het begin der jongste on lusten in West Sumatra werd uit Pa- dang het volgende aan de Java-Bode „Bij het innen der belastingen zijn in Oud-Agam ongeregeldheden' voor gevallen. De bevolking liet in een ge vecht 90 dooden en gewonden liggen; de militairen verloren 9 gesneuvelden en 13 gewonden. Ook op drie plaatsen aan het Singkarah-meer is gevochten; hierbij werd de 2e luit. der infanterie J. D. A. van Gumster gewond. Uit Pa- dang-Pandjang zijn vier brigades ma rechaussees ter adslstentie vertrok ken." „Aanvulling telegram heden och tend: Het bloedig incident had plaats te Kamang, benoorden Fort de Koek. Er zijn veel meer slachtoffers onder de bevolking dan reeds geseind. Con troleur heeft negentig lijken op den weg geteld. Een waarnemend laras- hoofd is door de bevolking vermoord. Het aantal slachtoffers onder de mili tairen is als opgegeven. Met gevech ten bij Sinkarah-meer is bedoeld het gebeurde naby Batipoeh, waar een vergadering in een misdjid moest wor den uiteen gedreven. De bevolking heeft daar veertien dooden; aan mili taire zijde vijf gewond, waaronder een zwaai'. De compagnie Teensma ia lie den ter adsistentie naar de Bovenlan den vertrokken." Uit Buitenzorg werd aan hetzelfde blad het volgende geseind: ,De gouverneur van Sumatra's Westkust seinde gisteren (16 Juni): In de afdeel ing Batipoo en X Kota werd heden door een patrouille, waar bij de wd. adsistent-resident, getracht een gewapende vergadering van Jan nen en vrouwen bulten den mesdjid Tandjoeng beroelak te ontwapenen; een aanval van de Maleiers werd af geslagen; onzerzijds een sergeant dood luitenant Van Gumster en ».ven sol daten gewond; de aanYs'lers Wï^en veertien dooden en vijf gewonden. In laatste dagen berichten ontvan gen omtrent vergadering in de laras- sen Tjilatang, Kampang en Magat van Ondagan, waarbij opgeruid werd tot verzet tegen het innen der belas ting; velen kochten djimat3 tegen ko gels; de houding yan het larashoofd van Kamang werd verdacht gtocht. Gisteravond patrouilles uitgerukt van Fort de Koek met adsisleut-residenv Westenenk om de leiders dier b* e-r ging in de verschillende kampo^-p te arresteeren. Zooeven ten telegram van den wd. resident ontvangen met verzoek om versterking omdat lijden nacht hevig gevochten ln Kamang; be volking d-eed tien aanvallen met blan ke wapenen; onzerzijds negen ó.'óoden, dertien gewonden; van bevolking ne gentig dooden geteld; troep afgemat door twaalf uren actie. Nader tele gram toegezegd -vier brigades m^ff- chaussees gaan van Padang-Pandjang daarheen. Ik ga morgen naar Fort de Koek". De gouverneur van Sumatra's West kust seinde heden (17 Juni): „Volgens nader bericht van den wd. resident werd patrouille, waarbij ah ads.-reaident Westenenk, bij huiszoe king in Tongah laras Kamang, aan gevallen dopr yljf-en-twintlg, in hin derlaag achter net huis liggende, in het wit gekleede Maleiers, onder het geroep: „laillalali!" waarbij vijf sol daten en twee Maleiers dood en ge wond. Daarna op grooten weg gewonden behandelende, werd de troep aange vallen door een vijftigtal, met klewang gewapenden, die, niettegenstaande sommaties, in hoogsten graad van godsdienst-waanzin, vooruitstormden en tot den laatsten man sneuvelden. Zulko aanvallen hadden tien malen plaats. Onder dooden herkend Datoe radja panghoelo en andere voorname drij vers; ook twee vrouwen; in het wit ge kleede aanvallers waren omtrent vijf honderd man sterk; een dubbel aantal maakte omtrekkende bewegingen. Af trekkende benden vermoordden den gepensionneerden panghoeloe kapala Halang, vernielden diens huis en doodden vijf paarden. Andere patrouil le Ln Magat, lichtte raddraaier datoe Pergattih op, waarbij deze man tri Maswanbo, wd. laras hoofd Magat," doodde en panghoeloe kapala Sigoloe- rah en twee soldaten verwondde. Een derde patrouille, via Paoeh uitgerukt, ontmoette niets bijzonders." Kapitein Christoffel had, zooals men weet, de opdracht om toekoe Bin op te sporen. In Atjeh aangekomen, kreeg hij echter tegenbeveleerst moest in Lho Seumawé geageerd wor den. Over de aanleiding daartoe ver neemt het „Bat. Nbld." uit Atjeh het volgende In het Lho Seumawésche zijn twee voorname hoofden, Teukoe di Barat en Toekoe di Mata Ië. Deze te pakken staat op het program, maar in de eerste plaats is Christoffel daarheen gezonden om verandering te bren gen in den toestand, die werkelijk' zeer slecht te noemen is. En wat de zaak nog erger maakt, is wel de toe stand in de Pira-, Kerti- en Paset streek (Noordelijk van den tramweg Lho Soekoen-Geudong). In deze streek heeft een colonne van het derde ba- taillon onder overste Van Heerdt ge ageerd in ongeveer twee maanden heeft de vijand een acht A tien keer een aanval gedaan op afdeelingen van deze colonne wel is waar heeft hij niet altijd succes gehad, maar drie malen is het slecht voor ons afgeloo- pen (o.a. de aanval op het bivak van kapitein De Kok van Leeuwen ln Rantau) en al deze aanvallen hebben het moreel van den vijand doen stij gen en dat van onze troepen doen da len. Inderdaad waren onze troepen' gedemoraliseerd. Bivakkeerde de kompeni in een kampong, dan zwier ven 's nachts Atjehers (kampong-men- schen) om het bivak, wachtende op oene gelegenheid om er met de kle wang in te gaan. Ze moeten zelfs ge- scholden hebben en geroepen ,,kon< er uit als je durft En wij mogen daar immers niets tegen doen. Want kunnen ongewapenden zijn. Maar Christoffel krijgt deze streek wel schoon. Moeilijk is 't zeker, als men nagaat dat we hier met een vijand te doen hebben die voorzien ls van kampongpassen. Zien ze hun' kans schoon, dan grijpen de sawah- werlcers en rustige kampongbewoners die zoo net hun pas aan de patrouille toonden, naar de klewang en de pa trouille zit er tusschen Om een enkel voorbeeld te noemen. Een patrouille onder luitenant Agerbeek zet over een sawah eenige kerels na, ze verdwij nen in de kampong en op die plaats vindt de patrouille een bevriend kam pongbewoner rustig zitten hij weet natuurlijk van niets. De patrouille commandant laat hem loopen, maar twee dagen later ligt hij achter die kampong in hinderlaag en snapt vier man, gewapend, waarvan één gevan gen genomen, drie neergelegd wor den de gevangene blijkt de rustige bevriehde kampongbevvoncr te zijn van tv'ee dagen {e veren en ook bij de vluchtenden over de sawah be hoord te hebben. Zoo is nu de Atjeher, zoo is d". geheele kampong, zoo zijn alle kampongs. Spionncnberichteri zeggen, dat de Atjeher van plan is de ■iompeni er uit te gooien". Dank zij colonne van het derde bataljon hebben ze nu een weinig meer vuur wapens en een hoop meer moreeldo kompeni is „bang" zeggen ze, dus nu de handen in elkaar geslagen en de kompeni er uitJa, oen algemeene pst and is 't niei, ma*/ als er niet krachtig ingegrep^'i was, zou zoo iets cnvw.mijdel.'Ai geweest zijn. Zelfs nu rog zi;'n ze v.fj plan om de mare- chaussee's vrn hrlatoffel er joed tusschen te ne-;i- re aar dat schijnen i toch Riet goec' aan te durven. Intus'filvpn (iaat Christoffel ;m wser voor ^en heet vuurtje er zuJIes wel eenige maaien vc-rioopen, vóór dat de rust, bpirekketijke rus' dan, hersteld is. WOESTDU1N. De prijzemi/t/verijen schijnen nog niet 'ie beantwoorden uau het voor gestelde dtfel; van t elf Ingeschreven - paarden verschenen er slechts twe® aan de start, eenige Utapid Boy eu Lanoier) waren niet meer goqualifi- ceerd, Krolika stond cotaal kreupel en vV overigen i'. ».ren weggebleven voor Sesarev »le favoriet was,1 gokiopt wv'C iirf Lord, die zijn tfifrèe de falon fcftd maakte door in i.55 et v'-jn pfinak te winnen. Job en liet Neger vmi den Java-prijs, het-' oor velen onverklaarbaar ge vonden >verd, behalve door het comi té; ('thans wij vernamen niet, dat dert' ?an Neger opheldering ge*. Neger beantwoordde ook niet aan de verwachting van zijn ei genaar. Heliograaf won den Oiebes-^ prijs in geen mooien tijd. Berdlna' was een niet verwachte tweede. Quee-' ny won met Kllllck ln den zader dexjf Sumatra-prljs, waarin Lone at Sight tweede was, doch die plaats zich ontf nomen zag doordat Knlght hinderlijk gereden werd, waarvoor het ÊpnjdUi

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2