HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Ei IIiÉstelir Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON MAANDAG SO JULI 1908 De Feesten van den A,N W.B. •ZATERDAG. HET AVONDFEEST TE ZANDVOORT Na de rij wleltochteii, de concerten bezocht te hebben, na in hun verschil lende kwartieren gedineerd te hebben, komen de feestgangers tot het glans punt va/n den dag, 't avondfeest te Zandvoort. En 't is in de stad een eenig-gezeilige drukte. Bij troepjes komen ze aan per fiets, uit alle straten komen ze aan, en door de Groote Houtstraat, ovei het Houtplein, gaan ze den Wagenweg op, naar Zandvoort. En de stemming is er alweer in. Vroolijk hoor je 't Feestlied af en toe uit 'n fietsersgroep Opstijgen. Heerlijk is dat fietstochtje langs de Zandvoortsche laan, heerlijk op dezen prachtigen avond... Maar t fietsers-contingent is maar klein, in .Vergelijking met de enorme massa rnenschen die per tram gaat. Om de twee 'minuten rijden de electrische wagens van de Tempelierstraat af, steeds propvol... En altijd blijven er over. 'n Vijftal politiemannen hand haaft de orde. En ten slotte gaat er nog 'n groot aantal met de treinen, die ook vol zitten Zandvoort is vandaag Zandvoort niet. De straatweg, de trams en de treinen zijn de onuitputtelijke bron hen van altijd maar nieuwe stroo- rnen van feestgangers, die 't plaatsje in 'n roes van vroolijkheid brengen. Op 't strand is het eenvoudig zwart Van de rnenschen, 't krioelt er, vooral bij de stellages voor 't vuurwerk, dat om half elf zal beginnen. Met vele anderen gaan wij naar 't Groot Badhuis. Op de groote terras sen aan de zeezijde is 't al aardig vol, maar toch zijn wij zoo fortuinlijk nog een plaatsje aan den rand van 't terras te krijgen, vanwaar je naar beneden kijkt op 't drukbevolkte strand, vanwaar je 'n prachtgezicht hebt op de zee, die kalm Is vanavond. 't Is acht uur. Bijna alle plaatsen zijn bezet op 't terras, beneden op het strand wordt 't nog steeds voller. Prachtig steekt de ondergaande zon boven den roodgekleuvden hemel tegen de zee af. Mooi is die zonsondergang .weer. Wat later zie je al 'n enkele ster verschijnen. Om half negen begint het concert yan de huzaren, 't Brengt er de vroolijkheid nog meer in, vooral een paar fietsclubs, die in groote kringen zitten, komen bijzonder in de stem ming. Serpentines snorren overal, da len neer in koppen thee, vinden aan- hechtingspunten in dameshoeden maar niemand, die 't vervelend vindt alles is jolig. Na 't vierde nummer van de huza ren arriveert 't Bondbestuur, met luid luchtige ovaties ontvangen, 't Wordt nu langzamerhand donkerder. De elec trische booglampen worden aange stoken, en lange rijen lampions bran den boven 't terras. Om half elf moet het vuurwerk „beginnen". Op 't strand en op zee staat er in 't programma. En op eenigen afstand van de kust zie je 'n tweetal zeilbooten voor anker liggen, rijzend en dalend op de gol ven. Dat belooft watl Het concert is eindelijk uit. Einde lijk vvant ieder verlangt naar het vuurwerk. Om half elf gaan achter eenvolgens alle lichten op 't terras uit, daarna op 't strand, waar een groot terrein om de vuurwerk-slella- geB is afgezet. En dan begint het. En schitterend is het, we kunnen er niets anders van zeggen. Prachtig zijn de vier Bengaalsche vuren op het strand, die de gansche reuzenmenigve in 'n tooveraebtig schijnsel zetten 't glanspunt evenwel is de Bengaal sche verlichting op zee, in vijf scheep jes, en 't afsteken van vuurpijlen en het „telegrafeeren" en meer nummers die telkens de donkere watervlakte in licht zetten, dat weerkaatst op do kab belende golfjesEn 't enorme effect Van het slotstuk, met de woorden: „Hulde aan den A. N. W. B." zet de kroon op alles. Eenig mooi was 'tl Om half twaalf is alles aigeloopen, en de menigte trekt langzaam weg 'n dichte stroom van rnenschen, die de Kerkstraat volpakt, die trams en treinen vult. Alles gaat weer terug naar Haarlem. Langs de Zandvoortsche laan be ginnen wij over twaalven per fiets den terugtocht als deelnemers aan den nachtelijken Bondstocht, zonder leiding maar toch ordelijk. In 't nachtelijk duister hoor je de karretjes snorren, en achter je, en vóór, en op zij, overal zie je beweeglij ke lichtjes. In de verte hoor je iets naderen. „Rechts uithalen, 'n autol' We kijken achter ons, en zien twee gloeiende, ronde oogen. Snel naderen ze plots snort de auto voorbij. Op zij, tusschen de donkere heuveltjes, vliegt telkens 'n tram voorbij, lichtend monster, in volle vaart. Ze rijden hard vannacht! Bij 't viaduct staan er vijf vlak achter elkaar. Om half één komen we te Haarlem, en slechts noode nemen we afscheid van den prachtigen zomernacht, om rust Ie nemen Yóór de Vermoeienissen yan den volgenden dag. ZONDAG. DE TOCHT NAAR IJMUIDEN. Vroeg opstaan is 't alweer Zondag. Fiets nazien, eens oliën, banden op pompen etc., om kwart vóór ne gen staan wij ten slotte op do Groote Markt, en nemen onze plaats in ach ter de driehonderd deelnemers, die al in 'n lange rij tot in de Zijlstraat staan. En met. verbazingwekkende snelheid groeit do rij achter ons aan. Uit ds Groote Houtstraat, Zijlstraat, Smedestraat, Jansstraat overal zie je troepen wielrijders naderen, m hunne plaats innemen, In iange rijen staan ze. op de Markt, om negen uur is 't nog steeds aangroeiende eind in de Koningstraat te land gekomen. En zoo heeft onze aftocht ten slotte veel van eene Promenade pour la Valse want fietsen, ho maar 1 Tot de Zijl-brug moeten we wandelen, daar stijgt alles op. En in 't heerlijke zomerweer rijden we den Zijlweg op, en over Overveen en Bloemendaai naar Santpoort, 'n Heerlijke geurigs lucht waait ons tegemoet kalm glijdt de stoet tusschen de boom rijen door in de laan van Sparenburg. Dan door Santpoort, en den Driehui- zervveg op, 't laatste eind langs 't Ka naal haar IJmuiden. Af en toe zie Je 'n fietser met een gesprongen band aan den wegkant, een van de hulp- kist-rijders er bij en 't verhelpen van het ongeval is 'n quaestie van en kele minuten. En dan klinkt 't telkens tegen den verongelukte „Wat is er? Lekke band?" „Ja, dank u, 't komt wel in orde." 'n Gemoedelijks toon heerscht er onder de deelnemers, 'n Orde-commissaris komt aanrijden „Heeren, denk jullie om uithaleai.de auto van 't bestuur komt I" „Nou hoor, 't heelt zoo'n haast niet, 't be stuur kan toch z'n eigen Bondstocht niet in elkaar rijden 1" Tegen half elf komen we IJmui den binnen, waar de heels bevolking langs den weg naar de Vischhal pre sent is, om ons te verwelkomen. In de groote Vischhal worden de fietsen van meer dan duizend deelnemers ge stald, en door de groote deuren ko men wij op de kade, waaraan de drie groote booten van de Hoiland-Fries- land-lijn, voor 't zostochtje bestemd, gemeerd liggen, 't Waait flink, maar het vroolijke zonnetje maakt alles goed, en om elf uur gaan de booten, vol vroolijke feestelingen, langzaam en statig zeewaarts. Muziek aan boord natuurlijk, overal 1 Spoedig zijn wil buiten de pieren, en de boot „hobbelt" flink. Met welbehagen snuiven wc de frissche zeelucht op, en kijken naar de schuimgolven, die tegen den, rij zenden en dalendm, boeg opspatten, naar de onstuimige, beweeglijke, golvenviakte ver in het verschiet, waarop de zon haar schit terende lichtschijnsels toovert. Een klein sleepbootje komt voorbij, vol IJmuidenaars, die ons vroolijk toe juichen, zwaaiende met hunne petten. Af en toe schijnt de heele voorsteven van 't kleine ding in de golven te zullen verdwijnen. Als we 'n half uur tje in zee gestoomd zijn, draaien we weer en komen om een uur of twaalf in de haven terug. Slechts enkelen hadden last van zeeziekte, de meesten hielden zich taai. Aan de andere zijde van de vis- scbershaven worden de booten nu ge meerd. En vóór do loopplanken zijn uitgelegd, springen de feestelingen al van de verschansing op den kont, en klimmen over meerpalen, 'n Foto- Saaf stijgt met 'n benauwd gezicht 't want en neemt met ware doods verachting een kiekje. Bij de duinen krijgen we *n pracht- vertooning te zien. Boven op "n hoog steil duin zal 't landelijk rnaal, de plc-nic, plaats hebben, en om 't hardst zie je de rnenschen naar boven klau teren langs de steile helling. Dikke huisvaders doen alsof ze piepjong zijn, en rennen naar boven, ae dames klauteren om 't hardst moe. Boven, binnen 'n groot, afgezet terrein, lig gen rondom da groote doozen al ette lijke Bondsleden in groepen, van vier genoeglijk broodjes, kersen en bier te verorberen. Die lunch smaakt heerlijk na 't zeetochtje, en 't Is maar gelukkig, dat de voorraad ln de doo zen niet gering is, want er wordt ge schranst I En de IJmuidor Jeugd die langs de afzetting staat, ontvangt nog menig gebakje, kadetje of krente- broodje van de royaal-gestemde pic nickers. Maar aan alles komt 'u eind, en ten slotte is 't „op" en met buitengewone snelheid daalt de heele Bonds-sxpeditio weer langs de duin helling naar beneden. Do terugtocht begint I Met twee booten van de Hob landFriesland-lijn gaat 'n gedeelte door 't Noordzeekanaal, 't zijkanaa! C, en 't Spaarne naar Haarlem terug. De overigen keeren bij groepen of in den grooten tocht per flets terug, en volgen zooveel mogelijk. Ook 't boot tochtje over deze binnenwateren is aardig, hoewel de mfbetrokken lucht 't wel wat bedeTft. Bij Spaarndam wacht eene vier van de Haarlenasche Roei- en Zeilvereeniging ,,'t Spaaiv ne", (de boot Tromp) de feest-booten op, en een eindje verder daagt een zevental zeilbooten en nog een vier (Spaarndam), een wherry (De Ruy- ter) en een sloep (Piet Hein) op. De zeilbooten zijn Flevo (eig. 't Spaar ne), Equilibrist (eig. 't Spaarne), Meeuw (eig. H, A. M. en H. M. M. Francken), Wilhelmina (eig. A. H. G. Fokker), Kittiwake (eig. R. de Clercq), Nelly (eig. v. Breemen), en de Flevo (eig. C. Hin). Naast de bootenloods van ,,'t Spaarne" leggen de stoombooten ten slotte aan, en evenals de wielrijders verspreiden de deelnemers zich in de stad. De groote Bondstocht naar IJmui den is geëindigd schitterend ge slaagd mag hij heeten. De ALGEMEENE VERGADERING, die Zondagmiddag In St. Bavo gehou den werd, was door ongeveer 150 per sonen waaronder 40 stemgerech tigden bezocht. Eerst werd met stoom door eenige huishoudelijke zaken gewerkt. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Herkozen werden de aftredende le den van d9 balans-commissie, te we ten de heeren Mr. D. van Houten te 's-Gravenhage, E. Kol te Amsterdam. K. Rovers te Schiedam, als leden, en de heeren A. Koolhoven en P. J. E. Lefobvre als plaatsvervangende leden. Zonder noemenswaardige discussie werd de door het Algemeen Bestuur voorgestelde statuten-wijziging aan genomen. De leden van het Alge meen Bestuur worden na deze wijzi ging voor den tijd van vier jaar ge kozen terwijl er jaarlijks 2 aftre den. Uit het door den penningmeester- administrateur, den heer C. A. Spren- ger, voorgelezen verslag blijkt, dat het getal bondsleden dit jaar is ge stegen van 27595 tot 28788. Op 31 Dec. 1907 bedroegen de bezit tingen en gelden van den Bond f 47.083.07, waaronder niet pereltend zijn de verschillende waarborggelden voor hulpkisten enz. Op do exploita tie van de Kampioen werd f 14476.97 meer uitgegeven dan ontvangen. Aan wegwijzers en waarschuwingsborden werd 8597.35 betaald, terwijl ƒ77628.65 aan contributie werd ontvangen. Dit verslag werd goedgekeurd. De secretaris, de hoer J. H. Slicher, bracht het jaarverslag uit. De ver slaggever stond eerst stil bij de op richting van den Bond on bracht oud-er applaus der aanwezigen huldo aan de hoeren, die deze stich ting bewerkt hebben, 't Is, zoo zei de socretaris, steeds een vraag geweest, wuar de eerste samenkomst tusschen de Haarlemsche eu Haagsche wielrlj- dersYereeniging heeft plaats gehad Bonnebroek? Hillegom? Lisse? Sas- senheim? Volgens het bestuur is liet moost aannemelijk, dat de eerste sa>- menkomst te Sassenheim ih het café „Het bruine paard" is gohouden om dat dit ongeveer hot middenpunt tus schen Haarlem en Den Haag is. Na de oprichting schetsto do secre taris de enorme ontwikkeling van dan Bond om daarna het verkeer in dit jaar to memoreeren. Dat veel aan wegverbetering is gedaan, getuigen nu de Zandvoortsche laan en enkele wegen onder Beverwijk. Dit jaar werden ln de steden ver schillende vereenigingen opgericht de „O. O." te Haarlem, en de „O. U. O." te Utracht alsook de orgon'sa- ties „Bond9bedang" in verschillende provincies. Thans bedraagt het aantal leden 29.181. Er werd een regeling getroffen tot pensionneering van de ambtenaren van den Bond. Met leedwezen herinnerde de secre taris er aan, hoe de Tweede Kamer de 10 K.M, snelheid voor de kom men der gemeente heeft vastges'-jld, welke bepaling ook op wielrij- ders kan worden toegepast. Dit is de vrucht van het overdreven sr e] rijden van enkele onverschilligen, waarvoor het geheels toerisme moet boeten. Onder dankbetuiging werd ook dit verslag goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat de afdeeling Bondebelang in Zuid-Hol land een kunstvoorwerp had uitge loofd voor dat lid in Zuid-Holland, dat de meeste nieuwe leden voor den Bond aanbracht. Deze prijs werd ge wonnen door den heer J, J. Laan te Rotterdam (consul van den Bond) die 42 personen deed inschrijven. De zil veren vaas werd met een toepasselijk woord aan den winner overhandigd. Ten slotte hield de voorzitter de heer Edo Bergsma een rede over den A.N.W.B., zeggend: Er is in de laatste dagen, als zooveel gesproken over hetgeen de Bond gedaan heeft., dat ik nu eens wil memoreeren wat de Bond niet gedaan heeft. Ie. Toen de Bond zich in de jeugd van zijn bestaan op de wedstrijden toelegde, heeft hij niet de speelharls- tocht aangemoedigd, en het moreele voordeel gekozen boven het finan- cieele. e. In zijn orgaan nooit kwakzal- versadvertenties en verborgen vuilig heidjes opgenomen, hoewel dit finan cieel veel voordeel zou brengen. 3e. Nooit angstvallig gevraagd of ook niet leden van den Bond van zijn instellingen voordeel zou trekken, maar gewerkt op het eergevoel der toeristen, die f 3 contributie kunnen betalen. 4e. De autoriteiten nooit beleedigd, maar ook nooit gevleid. Altijd recht op 't doel af, als 't den eersten keer niet hielp, dan voor den tweeden, des noods voor den lOOsten keerl e. Nooit gedacht dat we zwak waren, en daardoor werden we sterk. Ook nu zoo vervolgde de voor zitter gaan we niet op onze lauwe ren rusten. Er is nog veel voor den bond te'doen, en met de oude geest drift en met nieuwe kracht gaan we voorwaarts! Nadat deze rede geestdriftig was toegejuicht word de vergadering ge sloten. Vergunning Drankwet. Door A. van Wienen is aan B. en W. gevraagd om vergunning (ingevol ge art. 2, 2e lid dier wet), tot het ver- koopen van sterken drank tn het klein voor gebruik tor plaatse van verkoop in de gelagkamer Brouwersvaart 98. Hetzelfde Is door H. v. Thienen ge vraagd voor de gelagkamer van het perceel Wo9tergracht 47. Examen. Onze stadgenoote mej. 'A\ A". 'de Klerk slaagde te 's-Gravenhage voor het examen voor de Hoofdacte L. 0. BLOEMEND AAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaai, te houden op Donderdag 23 Juli 1908, te 6 uur n.m. Te behandelen punten 1, Ingekomen stukken, 2. Benoeming lid Commissie tot we ring van schoolverzuim, 8. Adres Yan den Zilkerpolder om subsidie, 4. Verordening in het belang der gezondheid van leerlingen der open bare en bijzondere scholen. 5. Instelling der betrekking van schoolarts. 6. Verordening betreffende het gen, plaatsen an houden van bui zen, enz. 7. Aanbeveling yoor twee leden van het college van zetters, 8. Aanbieding ge m eenier ekeoüng, dienstjaar 1907. 9. Nadere regeling der jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie. 10. Verzoek van Jhr. 8. P. H. Meij. er om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 11. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 12. Reclames gemeentebelastingen. 13. Vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken omslag, dienstjaar HILLEGOM. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend dat met ingang van 2 Augustus a,s. de dienst tijd der bureelen LiBse, Hillegom en Sassenheim van het locaal Rijkstele- phoonnet Lisse, alsmede de open stelling van de Rijkstelephoonkan to ren Lisse, Hillegom en Sassenheim op Zon- en feestdagen worden vastgesteld op 7.80 tot 8.30 Y.m. en 12.30 tot 1.80 nam. RIDDERS M. W. O. Een dezer dagen worden te Amster dam per s.s. „Oranje" uit O.-Indië verwacht twee ridders der Militaire Willemsorde, namelijk de sergeant- majoor Zijlstxa en de korporaal-zie ken verpleger G. van den- Broek, De sergeant-majoor Zijlstxa heeft het ridderkruis verworven bij eene verkenning ten oosten van Gen toet (Lehoeng) op 2 Januari 1907, toen hij, deel uitmakende van een acht maai sterke spits, zich onderscheidde door de moedige wijze, waarop hij aan het hoofd met zijn officier aam herhaal de stormaanvallen deelnam en bij den daarop gevolgden terugtocht voor een oppermachtigen vijand blijk gaf van veel kalmte en vastberadenheid. De korporaal-ziekenverpleger G. van den Broek verwierf het eereteeken door zich op 19 Juli 1903 bij een ge vecht bij Doesoen Baroe (PoelauTen- gah) te onderscheiden door hot in voorste linie, onder zwaar vijande lijk vuur, met kalmte en nauwgezet heid verbinden en in veiligheid bren gen van verscheidene gewonden. DE HAAGSCHE POLITIEZAAK. De Tel. schrijft Ten einde een juist inzicht to ver krijgen in deze ingewikkelde zaak, dient vermeld te worden, dat deze oneenigheid onder hot Haagsche po litiekorps niet van jongen daitum is, maar reeds van April 1905 af da- toert. Toen al werd de heer Sweers, dio 15 Juli 1904 als burgemeester van Den Haag was opgetreden, in kennis gesteld met een zaak „Duitsche Greet", en daarin waren dezelfde hoofdinspecteur van politie, Van Le- lyvelfc, en dezelfde hoofdcommissaris van politie, betrokken. net ging toen om ongeveer dezelfde feiten, als nu. De heer Versteeg beschuldigde n.l. zijn ondergeschikte v. L., van rela ties met Duitsche Greet" to onder houden. Hierover door den burge meester berispt, verklaarde v. L.,dat ook de heer V. met deze beruchte vrouw relaties onderhield. Natuurlijk verlangde de heer Sweers over een en ander nadere ophelderingen, wel ke dan ook spoedig verstrekt wer den. Immers, de heer V. kwam hem kort daarop mededeel-en, dat hij dadelijk „Duitsche Greet" bij zich op het hoofdbureau van politie ontboden had, en dat zij daar, onder eede, en in tegenwoordigheid van twee getui gen, verklaard had, dat zij nimmer met hem, V., in eenige relatie bad ge staan. Dit had als gevolg, dat de heer v. L. zijn excuses aanbood, en dat bij verklaarde zich vergist te heb ben. De verontschuldigingen werden aan vaard en de vrede tusschen beide po- litie-ambtenaren was dus schijnbaar weder hersteld. Onnoodlg te vermel den, dat door den burgemeester aan v. L. allo verdere omgang met „Duit sche Greet" werd verboden. Voor het bewaren van een goede verstandhouding tusschen beide poli- tie-ombtenaren, achtte de heer Sweers het echter wenschelijk, hen ambtelijk zooveel mogelijk to scheiden, en plaat ste daarom v. L. ovor bij de inspectie der drankwet, waar hij weinig of geen aanraking met het hoofdcom- missoriaot had Hiermede was echter de zaak, wat betreft den heor Versteeg en de be moeienis van den burgemeester, nog niet uit. Een week, nadat „Duitscho Greet" haar b9ëedigdo verklaring had afge legd, kwam zij, vergezeld van mr. Barnet Lyon, advocaat en procureur bij de Haagsche balie, bij den burge meester klagen over het feit, dat do hoofdcommissaris van politie vóór haar deur, zij woonde toenmaals Z. O. Buitensingel, een politiepost had gezet. Over doze manier van op treden was zij zeer verontwaardigd. Naar haar zeggen, had zij hare ver klaring alleen afgelegd, om den heer V. uit eventuecle moeilijkheden te red den, en niet godacht, dat zij ais beloo ning voor dezen dienst, twee dagen later een politiepost voor haar deur zou krijgen. Zij herriep dan ook alles, wat zij in eerst elnstantie ten gunste van den heer V. verklaard had, en deelde me de, dat haar getuigenis valsch was. Het is nu naar aanleiding hiervan, dat de burgemeester gelastte dezen po litiepost, door den commissaris voor de deur van „Duitsche Greet" ge plaatst, in te trekken. Volgens de tendentie use voorstel ling, welke er aan gegeven is, had het nu den schijn, alsof dit optreden van den burgemeester kort geleden plaats- greep, en wel Ln verband met de jong ste zaak van „Duitsche Greet", terwijl het daarentegen een handeling is van circa drie en een half. jaar geleden, en die absoluut niets me tdo nu be rechte koppelarij-zaak heeft uit te staan. Wat als van zakelijk belang dient gereleveerd te worden, is het feit, dat de heer hoofdcommissaris van politie, in Den Haag, drie schoonzoons, als inspecteurs van politie, onder zich heoft dienen, n.l. de heeren: J. Vogel sang, C. van Rossen en Koning; en dat bij eventueel ontslag van den hoofd inspecteur v. L., promotie van één dier schoonzoons hiervan liet gevolg zou zijn geweest. Hoewel liierin op zichzelf geen ar gument tegen de Haagsche politie ge zocht behoeft to worden, en de heer V. het niet kan helpen, dat hij in zijn hoogst verantwoordelijk ambt bijge staan wordt door drie schoonzoons, zoo is het toch in het algemeen be sproken, zeer ongowensóht, dat bij een politiekorps, waar dan ook, een ge- heel huisgezin is onder dak gebracht. Dit kan aanleiding geven tot nepotis me en tot allerlei andere misstanden, welke lijnrecht in strijd zijn met het algemeen belang. DOODSLAG TE KATENDRECHT. Vrijdagavond had in de Lombok- straat te Rotterdam, de bierhuishou der M .Kaptoin twist met zijn zuster. In dezen twist mengde zich de boot werker G. Bossers, die kostganger was bij die zuster. Hij gaf den bierhuishouder een slag in het gelaat, die daarop een mes trok en Bossers een snede toebracht van het rechteroor tot in den hals, be nevens een steek in de borst, terwijl een slagader werd doorgesneden. Hevig bloedend werd B. een win kel binnengedragen, waar hij kort daarop tengevolge van bloedverlies overleed. Kaptein nam de vlucht, het mes wegwerpende, doch meldde zich Jater vrijwillig aan het politiebureau Tol huislaan aan. De dader werd naar hel huis van bewaring overgebracht en het lijk ter gerechtelijke schouwing naar het Ziekenhuis. ZONDERLING HEERSCHAP. Vrijdagnacht werd op een bank ln de Westerlaan te Zwolle aangetrof fen een Duitscher, die in het bezit was van twee groote handvaliezen en van ƒ17000 in bankbiljetten van duizend gulden, die hij verklaarde Donderdag bij een notaris te Dor drecht te hebben ontvangen om daar mede een voor hem in aanbouw zijnd ijzeren schip te betalen. Daar hij te Zwolle onbekend was en bang was, met het oog op dat vele geld, in een logement te gaan, ver klaarde hij die hank als rustplaats te hebben verkozen. Uit een ontvangen telegram van genoemden notaris bleek, dat hij werkelijk dat geld daar had ontvangen. Naar het Engelsch, door ïrtliur W. Marchnfönt lij Maar t'oen zij was heengegaan, stak hij zijn handen op. Goede HemelNu nog tot den bedelstaf gebracht ook t Arm kind Arm kind I HOOFDSTUK VI. Olive nam liet bericht van het ver lies van haar fortuin met verrasson de kalmte op. Mijnheer Casement hield het feit van het verlies van het testament zoo lang als hij durfde voor zich; en on- 'jler het voorwendsel van alle papie ren van zijn overleden cliënt na te Zoeken, had hij iéder hoekje en gaat je van hot landhuis nagezocht sinds zijii terugkeer tot den dag van do be- 'grafenis. Maar toen meest Olive de waarheid Wat zal het voor mij beteekenen, Mijnheer Casement? vroeg zij. Waarschijnlijk een lang proces. Ik heb de instructies en een uittrek- sol van het testament en zal natuur lijk probeeren dat uittreksel voor de wet geldig te laten verklaren. En als dat niet lukt? Dan zal alles afhaugen van dat beweerde huwelijk. Als dat werkelijk heeft plaats gehad, dan vrees ik, dat alles wat uw vader bezat, zal gaan naar do vrouw, die beweert zijn echt- genoote te zijn. Maar wanhoop nu nog niet, natuurlijk. Ik zal nooit wanhopen. Over het geld heb ik zooveel zorg niet, maar wel over den goeden naam van mijn vader. Ik ben besloten dat op te hel deren. Natuurlijk is u dat en ik ben evenzeer besloten u daarin te helpen. Maar ofschoon jonge rnenschen zoo als u gewoon zijn licht over aardsche goederen te denken, wij ouderen be schouwen dat anders. Wat kunnen die Merridews doen vroeg zij daarop. Niets, zonder een lang proces; en ik zou denken, dat een of andere overeenkomst.... Ik wil geen overeenkomst met hen. Als het fortuin van hen is, dan zullen zij het hebbon, Mijnheer Case- ment. Een overeenkomst te sluiten znii o-Aliilc staan met hun rech ten to erkennen, verklaarde Olive flink. Het is waar, of hot is een len gen Zij bleef onwankelbaar bij dat be sluit. Maar Mijnhoor Casement had zich vergist toon hij verklaarde, dat moe- dar an zoon Merridew niets konden doen. Hij had zoo gesproken, terwijl hij nog niet bekend was met een niouw ongeluk, dat hij niet te weten kwam, totdat hij op zijn bureau te rugkeerde. Daar was even te voren brand geweest; en daarbij was het Uittreksel van het testament ver brand. iTitusschen handelde Gilbert Merri dew met de grootst mogelijke gesle penheid. Hij had vol zorg gewacht of or ook een ander testament dan dat hij had weggemaakt, voor don dag kwam en toen dat niet gebeurde, ging hij naar Silverbeeeb, Jack was daar even to voren; en er had oen lang en zeer roerend onder houd plaats gehad tusschen Iwm en Olivo. Zij had hem verteld, dot haar vermogen waarschijnlijk verloren was en oprechte, flinke vent als hij was, had hii er zeer op aangsdrongen dat zij dadelijk mot hom zou trouwen. Ik zei immers onlangs nog, dat ik zoo graag eons op do proef gesteld zou willen worden, lieve, zei hij. Het maakt voor mij geen. verschil. Wij zullen doen, wat ik toon voorstelde. •Laten deze dieven van hun buit ge nieten; en dan gaan wij samen naar Amerika. Jou wil ik hebben, nlot je geld I Maar zij wilde daar niet van hoo- ren. De woonden van zijn moeder klonken haar nog in de oorenen de warme blos van schaamte die deze woorden bij haar hadden opgewekt, kwam weer terug, alleen bij de her innering. Zij wilde niet trouwen voordat deas afschuwelijke hindernis was weggeruimd. Hij boploitto zijn zaak en drong steeds sterker aan, zich uitputtende ln het bedenken van redenenmaar zij bleef onvermurwbaar. Ik zal er mijn leven" Voor govon om den naam van miin dierbaron va der te zuiverenen ih zal nooit op houden daarvoor mijn best te doen, totdat ik sterf of een ongeluk krijg. Dan zullen wij het samen doen, riep hij uit. Neen, Jack, neen. Vraag mij dat niet. Ik zal niet trouwen totdat Ik de wereld in het aangezicht kan zien en aanspraak maken op de positio, die mij rechtens toekomt. Jo weetniet wat hot mij kost je weg te zenden; maar het moet zijd. En hij was gedwongen geweest hoen te gaan zonder in Btaat te zijn haar in haar besluit te doen wankelen. Toen Gilbert Merridew kwam, bo- gon hij mei zijn groote deelneming aan Ollve te betuigen. Geen spoor van drift was nu aan hem te bespeuren-; hij was zoo beleefd cn vriendelijk alsof rust voor haar de eenige ge dachte was, die hem bezielde. Hij zoide dat zijn eenig verlangen was een vriend voor haar te zijnen hij gaf haar te verstaan, dat zijn hu- welijksvoorstel van onlangs hem in don mond gegeven was zoowel door zij in eigen gevoelen als door het ver langen haar dit verdriet te besparen. Als de zaken maar anders geloo- pen waren, als u er maar toe had kunnen overgaan eon ander antwoord te geven, dan zou dit alles vermeden zijn en de onverbiddelijke waarheid zou geheim geblevon zijn, zei hij spij tig. Dit voorwendsel maakte echter op Olive niet den minsten indruk. U wist van dit zoogenaamde hu welijk toen ik onlangs hier was. niet waar-? vroeg zij. Waarom sprak u-er niet over met mijn vader-? Het was meer een zaak van mijn moeder dan van mij, antwoordde hij. terwijl er een wolk over zijn gelaat trok. Als ik zoo gelukkig geweeeUvas uw hand te venvorvon, dan zou hot niet noodig gewesst zijn het geheim te ontslüieroü. Dan zöii allee terecht gekomen zijn, zonder dat het ge recht zich ér ©enigszins mee had te bemoeien. Mijn vader zou 'das hebben kutf- nen zeggen, wat de waarheid was, zei ze. Het is nu nog niet te laat verdhre moeilijkheden te voorkomen door het zelfde middel, zei hij, haar met veel- beteekenendem blik aankijkend. Dat is een overeenkomst, waardoor het gerecht geheel bulten onze zaak zou blijven. U bedoelt, dat ik met u zou trou« wen, Mijn heer Merridew, om u van een aandeel in het geld te verzekeren? Ik bedoel, dot mijn aanbod, zoo als ik u toen ook vertelde, gohoel be langloos was gedaan. Ik wist. dat u rechtens geen aanspraak had op ziin geld. Olive keek scherp op. U wist dus toon al, dat het testa ment van mijn vader niet zou. wor den gevonden ?Dat l_s een voeibetee- kenende opmerking, Mijnheer Merri dew. Zijn blik van oogenblikkelijke ver legenheid ontsnapte niet aan haaf schorpö oogen ,evenmin als ziin pte' ging om die to verbergen, toen hij zich tot een glimlach dwong. Natuurlijk meende ik, dat heel&, maal niet, antwoordde hij. Ik had all '(Wófdt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5