Sport eo Wedstrijden Koloniën Kerk en School Stooinvasrtberichtes 4flrio.e.K, fleti VevHco] i ?eor sir eng Mi, jl'ftüjó gepleegd is bij fègjkedp yaü ó.okés. Zes werklig-- WYH flaa de gonlc entc-gasf abrlek zijn Sfcofitaft CO io hechtenis genomen na Jange verhoorei) hebben zij be- ^end. Reeds Jareö lang ls er yoor groots hoefeelheden verduisterd, dóór jrplddel van bons, die werden gchter- ihöuderi ext Opnieuw uitgegeven. iüliUUU^ji ujruicu» mkjjtgciDu, 0pk met het roxidbrengen der coSes Is zeer gebloeid- vier werklieden, die hadr Antwerpen \Varen gevlucht, zijn i.™.j onderzoek duürt |{èru|gekèerd. ONGELUKKEN. Zaterdag is uit de MuidervAart bij .'de vinkebrug opgehaald het lijk van een werkman aan de glasfabriek „Auna" te Diemeri, dié bij het baden Is verdronken. TREFFEND ONGEVAL. Rij den sabbath-dienst in de Ned- Jsraël. synagoge te 's-Grovenhage had Zaterdag een zeer treffend vooral plaats. De heer Ph. F. had die week zijn gouden bruiloft gevierd. Ter 'dankzegging voor dez.9 heuglijke ge beurtenis ten kerkdienst opgegaan, iwerd hem daar eene hooge ceremo nie vereerd. Nauwelijks was de grijsaard vaii 'de H. Arke naar zijne Zitplaats teruggekeerd, of hij gaf 'den geest.Men kan zich de ontstel tenis vo.n de gemeente Voorstellen. Onmiddellijk werd de bijstand inge roepen van geneeskundigen, doch zij konden slechts den dood constatee- ren. De gebeden voor dc stervenden .werden nog voorgezegd en toen droeg men den ontslapene naar de consistoriekamer, van waar het lijk eerst na afloop van den Sabbath naar 'de woning mocht worden vervoerd. ZUID-HOLLANDSCHE ELECTRI- SCHE SPOORWEG. Donderdag is de ijzeren brug over de Ceintuurbaan van den Zuid-Hol- landschen Electrischen Spoorweg, alsmede het geheele viaduct van ge wapend beton dit heeft eene lengte Van ongeveer 1500 meter, en is op dit oogenhlik het langste viaduct van ge wapend beton van de geheele wereld bereden en beproefd. Voor dit doel waren uit Den Haag naar Rotterdam .vertrokken twee der zwaarste loco motieven ieder wegende 82 ton die de H. IJ. S. M. bezit. De proef go schiedde in tegenwoordigheid van de directie van de Zuid-Hollaodsche Electrische Spoor, de directie van de Beton Maatschappij, eenige andere spoorweg-autoriteiten, terwijl do raad van toezicht vertegenwoordigd was door den heer Hoogenboom. Na de belastingsproeven werd een snel- heidsrit gedaan over het nieuwe ge deelte tusschen den Bergweg en de Ceintuurbaan. Zoowel de belastings proeven als de snelheidsritten lever den zeer bevredigende resultaten op. OVER EEN BELASTING OP HET ETEN. Er is al dikwijls getoornd tegen de Vleeschbelasting, volledig het kind genoemd bij den naam „de accijn zen op het geslacht van runderen en kalveren." En als er nu ook niet een belasting is die gezegd mag werden in de gunst van de contribuabelen te staan, dan is het deze wel om deug delijke redenen. Het vleesch dat in spijt van de vegetariërs een volksvoedsel is, en een voedsel waar aan ons hoe langer hoe zwakker wordend geslacht meer en meer be hoefte krijgt, moet niet door hooge accijnzen duur gemaakt worden en zoodoende buiten het bereik gesteld van den man, wiens beurs geen groo- te uitgaven gedoogt. Bestond die accijns niet, het, ge slachte vee zóu in den verkoop met net percentage der accijnzen vermin derd kunnen worden. Dan zou er misschien meer verbruik komen, en dat weer onvermijdelijk stijging van prijs veroorzaken, maar de verwach ting zou toch niet ijdel wezen, dat de grootcre consumptie, meerdere pro ductie, in casu ontwikkeling van den veestapel tengevolge zou hebben. Maar wij zuLlen hierover nog heel wat kunnen redeneeren en schrijven, alvorens de afschaffing door een mi nister van financiën geproclameerd zal worden. Dat zal vooreerst niet ge beuren, vooral niet omdat het bedrag dezer belasting In hooge mate stijgen de blijft. Beliep de opbrengst in 1897 niet meer dan 3.233.739, over het \ijdvak van 1 Juli 1906 tot 30 Juni 1907 werd daarvoor reeds 4,930,673 ge- ind. In een tijdperk van 10 jaren een stijging dus van ƒ1.696.934. Deze belangrijke stijging wordt in ie eerste plaats toegeschreven aan de hooge veeprijzon en in de tweede plaats aan het met veel meer streng heid toepassen van de wettelijke be paling, om de slachtdieren op ae wer kelijke waarde te schatten. Bij toepassing van dozen maatregel ondervinden de ambtenaren veel te genstand. Het gebeurt toch vaak dat ?en door hen benaderd rund met schade van de hand gedaan moet worden, door dat de slagers monopo lie maken geen benaderd vee tekoo- pen. En daar nu deze omstandigheid aanleiding kon worden, dat de amb tenaren tot lagere schatting zouden overgaan, besloot het departement .van financiën, enkele jaren geleden, aan ambtenaren, die schade lijden, van Rijkswege vergoeding te geven. Deze maatregel wordt nog steeds bestendigd en zoo vindt men onder den titel „Vergoeding van schade ge leden bij het te gelde maken van Vleesch van door Rijksambtenaren benaderd vee", op de bogrooting van Financiën voor 1903 uitgetrokken een bedrag van ƒ24.000. Deze aangelegenheid trok de aan dacht van de Algemeene Rekenkamer pn zij gaf aan de Ministers van Jus titie en Oorlog in overweging het daarheen te leiden althans een ge deelte van het benaderd vee, waarop 6chado zou worden geleden, te doen aanwenden bij de Rijksinrichtingen te Veenhuizen en voor de menages der militairen. De directeur te Veenhuizen had *ulke overwegende bezwaren dat niet bp het voorstel werd ingegaan. Het departement van oorlog nam een proef, welks geen gunstig resultaat ord. 'dó tóexnbrle van' .g b.ij dQ OOtlogsbogropting we voi-meld, dat; ,,de fn hel schaal genome# ;oop voor het de int van oorlóg yah benaderd töo. mét hot oog op dó daarbij ver- kregób nadeejige geldelijke uitkom sten, is gestaakt". Zóo heeft dan dt proefneming pm do cdmmiozon tö boveiligen tegón" een monopolie dor slagers gefaald, en staat het te wachten dat de terug slag daan-a# zich óp de opbrengst van hpt gös'.oóht zal doen gèvoelen- Maar deze verwachting is '4 niet, welke onze aandacht vestigde op de mislukte proefneming bij Oorlog, maar wel het bova-eemding wekkende feit, dat iüer zulke n&deelige gevol gen waren, dat men er van af meen de te moeten zien .Hier moet dus een Soot prijsverschil zijn geconstateerd sschen den prijs van het benaderde vee en die welke door oorlog betaald wordt bij aanbesteding voor de mena ges der 6oidaten. Dat het verschil groot moet wezen, kan men reeds zon der vergelijking uitmaken, als men zich even herinnert dat dezer dagen in <?e bladen het bericht de ronde deed, dat het rundvl'eesch voor het garnizoen te Amsterdam is aanbesteed gewprden voor den prijs van 55 cent per kilogram. Bet zóu de moeite wel loonen, in dien de minister van Oorlog het rap- gort publiek zou willen maken. In het ezit van de daarin voorzeker voorko mende vergelijkende prijzen zouden niet alleen de belangstellenden in de ze aangelegenheid een oordeel op goe de gronden kunnen vellen, maar er zou pok beter dan dit thans het geval is kunnen blijken of het le gerbestuur niet te ver gaat in het beknibbelen der vieeschprijzen. Na hetgeen ten opzichte van de vleesch- leverantiën bij het Fransche legu aan den dag Is gekomen, mag dit geen overbodige zaak geacht worden. Het geldt hier een in veel opzichten be langrijk onderwerp.. ONTSPORING. Zaterdagmiddag is de stoomtram Leiden—Noordwijk aan de Groene- steeg onder Oegstgeest ontspoord. De locomotief en twee goederenwagens bleven gelukkig doorloopen, zoodat er geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. De passage is echter ge stremd en het tramverkeer onder vond daardoor veel vertraging. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. Echt. Victoriawater De geachte Lezers worden at tent gemaakt op de, in het Num mer van heden, voorkomende advertentie der Hollandsche Credietbank, die Turksche 400 frs. Spoorweg-Loten op maande- lijksche afbetalingen van 2. 3.en 5.aanbiedt. Zoo ais uit de advertentie blijkt, trekken deze loten 6 maal 's jaars en er zijn hooge prijzen aan verbonden. De eerstvolgende Trekking, \yaarin de Hoofdprijs 600.000 Frs. bedraagt, heeft reeds op 1 Augustus aanstaande plaats. Spaansche Schatgravers. in. Verhaal van den Madrilesnsclien correspondent van de „Nieuwe Rot- terdamsche Courant" „Zooals ik zei, meneer, een vol uur .wachtte ik. De bediende kwam niet terug, en de brave vader Antonio bleef op zijn „zekere plaats". Ik werd hoo langer hoe woedender, maar bleef het beste hopen. Je gelooft het niet gaarne, dat Je je hebt laten beet nemen. Daar hoorde ik Fransch spre ken blij keek ik opmaar het wa ren twee onbekenden. Daar ik me aan niemand verstaanbaar kon ma ken, vloog ik op hen af en vroeg of zij Spaansch kenden. Goddank ja, en met hun hulp, begon ik het meisje te ondervragen. Toen eerst kwam ik een en ander ie weten, en tegelijk daarmee kreeg ik de zekerheid, dat ik opgelicht was. 't Waren wèl Spaan sche schatgravers geweestMijn lie ve „nichie", het „arme weesje", me neer, twaalf jaar was ze, Is het niet Gód-geklaagd, was een meisje uit de buurt. Het arme kind wist van de heele bedriegerij niks af. Is dat een landeen toestand Hoogst verwonderd was ze toen ik haar wegzond, met een paar peseta's en een verontwaardigd gezicht. En nu vraag ik u, meneer, hoe is 't mo gelijk Alles leugen, leugen en nog eens leugen. Er bestond geen Rodri guez in de gevangenis, geen notaris André Rubio, geen testament, geen weesje, geen klooster, geen bruine schoenengeen.... maar wat geeft het...... de heele opzet was een lage vuile leugen, een vuile, vuile leugen. Want nu zit ik hier al veertien dagen te wachten om ze den nek te breken. Dat is alles wat ik tegen ze doen kan, niemand kende ze hier in 't café, en ik begin nu te vreezen, dat mijn wachten ook te vergeefsch is.... 't is een schandeeen schande." „Maar waarom bent u niet naar de Legatie gegaan „De Legatie Wat moet ik daar doen, dan moet ik me naam opge ven, 't wordt een politiezaak en een heel zuiver zaakje is het toch ook nieterger nog, ze komen het in Holland te weten, dat ik bedrogen ben, en dan.... dan wordt ik er mijn heele leven verder mee geplaagd. Mijn arme vrouw, ze heeft de kamer al klaar gemaakt, voor die lieve Julia..." Weer schoot ik in den lach, hij zag er zoo goedig uit. „Meneer, u lacht...., goed U kunt lachen, als ik het van een ander wist, zou ik ook lachen, maar zegt u zelf, ia die opzet niet auivels glad. wees oprecht, zou u er zelf ook niet inge- Tóopeh zJjlf? wees pu eens "op recht j"yi,i Ik bekefidp met een knikje,...„Jft, als ik geld had gehad, jtou mij ftiis- schicn hetzelfde overkomen zijn l" Deze Gelaersehman ontmoette ik nu tóóv#llfg, maar hoeveel Hollan- der?, en hoeveel lieden vah andere natiee loopen nu misschien te Madrid rond, met hetzelfde gevoel van wrok, en dezelfde harbaarsche planned om halzen to breken En epUlé, och, heel enkele ge vallen komen in handen der politie, en dan nog nooit ten voordeele Van de slachtoffers. Hoogst zelden wor den dc oplichters ontdekt. Zij zijn te glad, en dan nog komt er geen cent terecht. Een heel oude en bekende zaak. Vroeger waren de trucs eenvoudiger, en vlogen de lieden er makkelijker In naarmate de gevallen meer be kend werden, moesten de trucs ook meör samengesteld worden. Vroeger was een eenvoudige brief voldoende Een handelsman ging failliet, hij had een deel zijner schulden willen red den, had de vlucht genomen, was echter aan de grenzen gevangen. In zijn koffer, die aan dit of dat station stond zat de aap, het regu daarvan was in handen van een bediende (ook gevangen), die voor enkele honderden franken uit de gevangenis was vrij te krijgen. Een derde van den te redden schat was dan het loon I Hier vlogen vroeger nog vele goedgeloovigen in. Zij zouden het geld, of wildon slim mer wezen en kwamen zelf. Aan het station zou clan een vertrouwd vriend het slachtoffer wachten, een herken ningsteek én werd afgesproken. Als iemand dan b.v. eenige minuten in een zakdoek met een rood randje zijn neu6 had staan te snuiten (het tee- ken), kwam er een net gekleed heer op hem af, die de bewuste vertrouw de vriend was, en in een café ergens tegen een som van vijf- of zeshonderd franken het regü bezorgde. Met dit regu ging het slachtoffer dan den koffer halen en vond daarin wat oude vodden en kranten-uitknipsels zelfs, waarin vroegere gevallén van hunne oplichterijen besproken werden. Wree- de spot I Soms ook staat de politie al aan het station. De „vertrouwde vriend" ver schijnt niet. Als de vreemdeling een half uur zijn neus gesnoten heelt tot bloedens toe, krijgt de politie hem in de gaten. Een rechercheur in civiel komt op hem toe, en de arme vreem deling, meenende zijn „man" voor zich te hebben, valt door de mand. Hij mag dan een paar dagen aan het politiebureau logeeren, vooral als de uitnoodigingsbrief bij hem gevon den wordt, om hem vrees aan te jagen en krijgt dan den vriendelij ken raad, maar zoo spoedig mogelijk weer naar zijn vaderland terug te koeren. Dagelijks verlaten honderden van ïze brieven, meest voorzien van öffi- cleele (vervalschte) stukken den Spaanschen bodem, en meestal vin den ze ook wel eenige goedgeloovigen. Sommigen zijn slimmer, en lnformec- ren eerst eens bij hunne gezantschap pen. Dezen hebhen, om de vele aan vragen, reeds gedrukte stukken klaar, rnet de mededeeling, dat alles leugen en bedrog is. Zoo komen heel aardige en tamelijk slimme aanvra gen in. De eene vraagt b.v. „Wilt u eens even den naam opge ven van den geheimschrijver van Ge neraal Martinez Campos Anderen weer „Ik wilde u even vragen naar een bloedverwant van mij. "Louis Rodri guez, en hoe het komt, dat verscheide ne mijner brieven aan hem niet aan kwamen Bevindt hij zich nog in <Je gevangenis Zoo willen ze dan op hun manier ook nog slim zijn. Weer anderen zen den zelfs gold aan den consul, met verzoek de zaak voor hen in orde te maken en heel grappig is, dat enke len in hun onnoozelheid zelfs meer zenden om het hun aanstaand pleeg kind toch aan niets te laten ontbre ken, en vooral eerste klasse te laten reizen. Een cowboy kwam er zelfs uit Amerika voor over, maar werd In tijds gewaarschuwd door zijn legatie. Hij maakte echter toch maar een af spraak met de heeren, die den vol genden dag met het weesje op hem wachtten, om het geld in ontvangst te nemen. Hij was zes voet lang. Den daaropvolgenden dag op de legatie vertelde hij bedaard „Hoe het kwam weet ik nog niet, maar ineens begon een der heeren met zijn hoofd te schudden en uit zijn nei's te bloeden, terwijl hem de tan den zoo maar uit den mond op tafel vielenen een stoel, die naast mij gestaan had, danste zoo lang op het hoofd van den tweeden rond, tot hei den gebroken op den grond lagen." De priester (er waren er drie) was in de drukte belaas verdwenen, dat speet hem alleen. Zijn „nichtje" was flauw gevallen. Zelfs Japanners zijn op die manier opgelicht, met verhalen over de Phi- lippijnon. En die hebben toch den naam, heel slim te zijn. Een er van, die heel glad wezen wilde, en met liet zien van het „arme weesje" nog geen genoegen nam, vroeg of hij naar de bewuste Engelsche baak telegrafeeren mocht. „Zekervolgaarne I" Hij te legrafeerde, gaf zijn hotel als adres op. Een uur daarna bracht een \er- kleede besteller het antwoord. Alles was in orde. Hij gaf het geld 1 Tegen den avond bracht een werkelijk tele grambesteller nóg een telegram „niets van bekend". De oplichters haddon het antwoord zolf geschreven op een telegramformulier. Gedurende den Japansch-Russischen oorlog hadden zij andere trucs van een officier, die in Toledo degens had moeten koopen. En ^óór dien tijd was het de Panamakanaalkwestie, of de Carlistenoorlog, telkens goed uit gedachte en later even handig uitge voerde oplichterijen. De Spaansche schatgravers werken al een eeuw, en nóg vliegen vele goedgeloovige bui tenlanders or In. De truc van het „weesje" is nu weer nieuw, en als deze te bekend raakt, zullen zij wel weer iets vinden, dat paktHet oudst is de truc der begraven schatten, van daar de naam. „Timo del Entierro" noemt.men die in Spanje, - soms ook ,Timo del Portugès". Met deze laat ste' wordt mee? bedoeld het oplichten van handelshuizen, door bestellingen te doen, die nooit betaald worden. Ook daar zijn velén ingevlogen, Maar die truc *s niet gpeciaal Spaansch of Pör|ugee$Qh te nöëmen, meen ik zoo 1 En de tegenwoordige trucs, zijn die Spaansch Neen 1 Van de nu en dan gesnapte oplichters warén de meesten Duit- schers of Zwitsers, soms Fransqhon. Toch zijn er Spanjaarden onder hen. De Madrileenschè politie heeft in de maand Mei op een dier schatgravers benden de hand weten te leggen. En wat bleek Èr waren daar een tien tal klerken aan 't werk, elk voor hun afdeeling, één om officieele stukken te maken, één voor de brieven van 't „arme weesje met de bruine schoe nen", enzoovóort, elk had zijn spe ciale bezigheid. De zaak rendeerde blijkbaar uitstekend, het personeel was in dc laatsie jaren zeer toegeno men. Zij hebben eenvoudig een groot net over heel Europa en de Nieuwe Wereld gespannen, en hebben overal hun correspondenten, die hun de slachtoffers aan de hand doen. Want hoo wist men te Madrid anders, dat die meneer X...., familieleden, en zelfs heel verre, had in Curagao, "dat hij gold had En is het niet goed ge vonden, daarvoor juist een kinderloos echtpaar uit te kiezen, dat natuurlijk eerder een pleegkind wenscht, clan rijk gezegende echtparen En boven dien, een handig man zou tegen alle waarschijnlijkheid in t o c h informa ties nemen. Zij weten dus met goed geloovige mensehen te doen te heli- ben. Wie heeft hun dat gezegd Da correspondent en niemand anders. Do Spaansche regeering van haar kant, doet ai het mogelijke, om die bedriegerijen tegen te gaan, maar slaagt daar met haar slecht bezoldigd politiecorps slechts matigin. Hoe vaak is het niet gebeurd, als zoo'n geldbrief aan het postkantoor lag, dat de respectieve consulaten de jus titie waarschuwden en verzochten den afhaler gevangen te nemen. Zoo lang de politie op wacht stond, daagde niemand op, en juist in een kofxie- uurtje werd de brief afgehaald. Wie had hen gewaarschuwd De politie zelf? Zoódra men Spanje binnenkomt ziet men overal, aan de stations eai in den waggon een groot plakkaat, waarop ioi zes verschillende talen Fransch, Engelsch, Duitsch, Spaansch Itallaansch en Portugeesch, de Spaansche autoriteiten den reizigers die voor dergelijke zaken naar Span je komen, verzoeken, hun' reis niet verdei" voort te zetten, daar alles wat deze schurken schrijven, valsch is, Veel helpt dat niet, daar Iemand, die al van Holland of Duitschland naar Spanje gereisd is, toch maar naar Madrid doorgaat. Maar vaak is het voor hem toch een aanleiding zich eerst naar zijn consulaat te begeven, wat hem meestal voor verdere oplich terijen vrijwaart. Hollanders, die dergelijke brieven krijgen, kan ik dan ook aanraden zich eerst pèr brief tot onzen oonsul- eneraal, den heer Soto-Menaldo, lastellana Madrid te wenden, wien het reeds verscheidene malen gelukte slachtoffers tijdig te waarschuwen en die, Spanjaard zijnde, dergelijke op lichterijen beter doorzien kan. Z.Ed. deelde mij persoonlijk mede, dat hij gaarne tot de meest uitgebreide In lichtingen bereid was, en alles in het werk zou stellen, om zelfs de bedrie gers te doen 9traffen, zoo men zich tot hem wendde. Helaas is de wereld vol van bedrie gers, maar die zijn daar hoofdzake lijk, omdat er zooveel menschen zijn, die bedrogen willen worden. Het bes te bewijs daarvoor gaf mijn Gel- derschman mij, toen Ik aan den trein afscheid van hem nam. Ik vroeg, zijn antwoord reeds vermoedende „Spijt het u, naar Madrid gekomen te zijn „Natuurlijk I Niet om het geld, maar vooral omdat ze me zoo beet-hadden. Maar toch, ben ik aan de andere zijde weer blij ook, want, ware ik etr niet op ingegaan, zoo had ik er misschien mijn heele verde re leven spijt van ge'had, dat ik die mooie gelegenheid, een pleegkind plus honderd duizend francs te krijgen, had voorbij laten gaan, nu ben ik daarover tenminste gerustgesteld I" Heb ik geen gelijk met te bewerep, dat velen bedrogen willen worden? Moet men een ansjovis uitgooien om een kabeljauw te vangen Werd door hem meer gewaagd, dan door den wedder, die een groote som op een „outsider" plaatst En waarlijk, is het wei noodig d individuen te straffen, die de dom heid van goedgeloovigen exploiteeren? Ei" zijn menschen, die hun geheele le ven in een ieder vertrouwen stellen, een les alleen kan hen genezen. Zij hebben er behoefte aan, bedrogen te worden. En in dat geval, schijnt mij het ras der oplichters een open baar nut. Fn het zou dom zijn alleen de verdediging der goedgeloovigen op zich te nemen, die blindelings naar verborgen schatten en fabelachtige verdiensten happen, en bovendien er in berusten willen bedrogen te zijn, en zich nóg ongelukkiger zouden voe len als ze het n i e t waren I Hoeveel duizenden zijn er niet, die hun geheiele leven i'n betrekkelijke armoede doorbrengen, maar altijd zich koesteren blijven aan het idee, dat een oudoom, een verre bloedver want, die een halve eeuw geleden naar Amerika of Indië ging, ze op een goeden dag tot universeel erfgenaam en opeens schatrijk maakt. Op deze hoop droomen ze voort, en koesteren zich ei* aan, opbouwende grootsche planner, heerlijke luchtkasteelen. zich verbeeldende da/t zij het geld al hadden, en wat 2e er wel voor goeds mee doen konden, tot op een dag.... j zij sterven, met het Idee, dat hunne kinderen het hebben zullen.,., en dan j heeft tenminste die hoop een doel ge- j geven aan hun arm-eentonig be staan... of een bedrieger er van profi- teeren komt. Dan zijn ze ook voorgoed genezen en worden meer practische menschen, werpen de droomen terzij de, en pogen het fortuin dat zij ge meend hadden te vinden of te erven, te verdienen met eigen handen en hoofd. Na al het kwade vao die schatgra vers geschreden "te hebben, meende ik' to oh ook oven op hun al ge mesne nut tigheid to moeten wijzen. Maar men vergeté nietSpaansche schatgravers zijn oplichters, en' hun schatten bestaan nooit. WATERPOLO, gp kiasse competitie. H. Y'- G. B. II— IJ II, 0-3. In de zweminrichting aan de Hout- vaart had deze match Zondagmiddag plaats. Weinig publiek was aanwe zig. Aangezien scheidsrechter Kappeh- burg niet present is, neemt Dr. W. E. Merens zijne plaats in. Het IJ is vol ledig, H. V. G. B. mist captain Yan Dijk: H. V. G. B. II: F. Oostenbroek, R. W. P. Peereboom, L. Robert, G. Star, Nauta Carsten, II. E. Roïssevain P. C. Böhm, J. Jolles. IJ II: C. J. Tersteeg, F. W. Bohlander, Los v. Haarlem, Nijland, Würdemann, Beekman, W. C. Tërsteeg. IJ II is onmiddellijk sterker en zet hevig op, de voorhoede en middenspe len zijn bijzonder snel. Een paar scho ten van Nijland stopt Oostenbroek goed, maar even daarna slaat hij een schot terug, Tersteeg vangt op, de Haarlemsche back vergeet hem onder te duwen en de bal belandt onhoud baar in 't hoekje. IJ II blijft daarna de meerdere; de Haarlemsche voorhoe- hoede doet niéts en de verdediging weinig. Bohlander passeert Carsten en scoort over 't hoofd van den uit- zwemmenden keeper (02). Hiermee komt rust. Na de rust hebben de Haarlemmers hunne opstelling veranderd; Boisse- vain speelt nu achter en Peereboom voor. 't Helpt echter weinig. De voor hoede geeft keeper Tersteeg een paar maal wat te doen, maar 't is akelig makkelijk. Böhm mist een goede schiet kans. Even hierop scoort Bohlander onhoudbaar- de derde (08), en time kómt met eene volkomen verdiende IJ-overwlniiIng. Bij 't IJ Nijland en Bohlander uit stekend, de anderen allen goed. Bij H. V. G. B. II alleen Oostenbroek goed, 't geheel speelde nogal kip-zon- der-kopplg. Niemand was in staat die Amstierdamsche voorspelers goed hij te houden, en samenspel was ver te zoeken. De voorhoede faalde voor rust totaal, en deed daarna weinig. Veel oefenen veel partijtjes spelen dat is noodig om 't kwaad te verhelpen. De Amsterdammers doen dat geregeld. OLYMPISCHE SPELEN. Vrijdag en Zaterdag is in het sta dion het schermen aan de orde ge weest, en hierin hebben onze landge- nooten, bij de andere wedstrijden ver geleken, het waarlijk nog zoo slecht niet gemaakt. Schermen. Op de sabel was de uitslag Vrijdag Van den lsten kamp1 Flesch (Oostenrijk) 2 luitenant J. Doorman (Nederland) 3 V. Lada (Bohemen). Van den 2den kamp 1 V. Lada (Bohemen) 2 P. Toth (Hongarije) 3 Voodt (Belg). Van den 3den kamp 1 m# 'A\ J. Labouchère (Nederland) 2 Jack (Duitscher) 3 Grade (Belg). 4e kamp 1 Marsh (Eng.)2 Lateur (Fr.) 3 luitenant R. L. A. Schoema- ker (Ned.) Alle deze drie landgenooten kornen i.i de tweede ronde. Op den degen is het den onzen min der goed gegaan. Wel won Labou chère den derden kamp en werd in den tienden kamp luitenant Doorman samen met Amphlett (Eng.), één, maar zij zijn de eenigen, die in de tweede ronde komen. In de 5e, 9e en Ho kamp waren M. J. van Löben Seis, luitenant W. P. Hubert van Blij- enburgh en S. Okker niet onder de eerste drie. Het schermen tusschen ploegen be gint heden Maandag. Nederland komt dan tegen Engeland uit. Zwemmen op de borst, over 400 Meter. 1 Taylor (Eng.) in 5.ö6 vier vijfde, 2 Beaurepaire (Austr.) 3 Seheff (Oost.)Scheff, die 't in 1906 te Athene won, protesteerde. Over 100 M. was de uitslag in den derden kamp 1 Beaurepaire (Austr.), 2 Anderson (Zweed), 3 Benenga (Ne derlander). In het zwemmen op den rug over 100 M. heeft Bieberstein (Duitscher) den eindkamp gewonnen. Wandelen. De volledige uitslag van het wandelen over 10 Eng. mij) (16 K.M.) was 1 G. E. Larner (Eng.) in 1 uur 15 min. 57 twee vijfde sec. 2 E. J. Webb (Eng.), die een goede 100 M. achter was3 E. T, Carter g.) Het wereldrecord stond op I.16^57. Speerwerpen. Vrijdag is ook do wedstrijd in het speerwerpen afgeloopen, namelijk het werpen met den greep in het midden. Eerder is al geworpen met de hond achter aan de speer. Toen wón het de Zweed E. V. Lemming met een worp van 178 voet 7 1/2 inch nu won hij het weer met. 176.10 1/2. De Noor Halse was 2 met 165.11. Verder werd er een begin gemaakt met boogecbieten, met een afdeeling voor mannen en een voor vrouwen. Geen Hollanders doen er aan mee. Gymnastiek. Reeds is gemeld, dat bij den individueelen wedstrijd Braglia, een Italiaan, den gouden penning won, en het hoogste rang nummer van een Nederlander 49 was (M. Biet). De eersten waren (de drie eersten kregen een gouden, zilveren en bronzen penning, de overigen een getuigschrift 1 Braglia (It.) 817 p., 2 Tysall (Eng.) 812 p., 3 Segurra (Fr.) 297 p., 4 Steur- nagel (Duitscher) 273 1/2 p., 5 Wolf (idem) 267 p., 6 Hodgetts (Eng.), 266 p., 7 Lalu (F.) 258 3/4 p., 8 Diaz (Fr.) 258 1/4 p., 9 Potts (Eng.) 2521/2 p., 10 Rolland (Fr.) 249 1/2 P.. 11 Nidal (Fr.) 249 p., 12 Baily fang.) 246 p., 13 Bq'r. chert (D.) 244 p., Costa (Fr.) 241 1/2 p. In het wielrijden over 5000 M. won' Van Drakesteixi't in den 4en kamp. Beslissing wielrijden over 500 M. 1 Jones jEng.), 2 Schiller (Fr.), 3 Auf-/ fray (Fr.) Van Spengèn en .Van Dra- kestein blijven achter. REN-DAME. Er wordt tn Groningen vrij veel aaxi sport gedaan. Bijna elke tak van 6port vindt hier zijn beoefenaren. Krachtige gymnastiekvèreenigingen, zwemcluhs,' kaats- en kegelciubs zijn hier in den loop dex tijden ontstaan. Liefhebbers van visschen zijn hier zeer talrijk, ijs en weder dienende zijn de Groningei;s kranige scheuvelloopers, éénmaal per jaar worden hier schitterende beker-' roei wedstrijden gehouden, de Gro-i ningsche schutters treden ook buiten onze grenspalen vaak zeer doeltreffend op en in het voetbalseizoen wordt er elke week piinstens één nieuw elftal gevormd. Voorts bloeit hier nog dé worstelsport een tweede club van worstelaars zal, hooren wij, eerlang worden opgericht en eindelijk noe men wij nog het tennisspel, dat velen" echter slechts bij name bekend is. Al de genoemde takken van sport worden hiér ter stede druk beoefend! Op meerdere nationale, zelfs interna tionale concoursen zijn de Groningers met eere uit het strijdperk gekomen^ Vooral de heeren. Dames wedstrijden over 't algemeen niet veel. En doen zij het wèl, dan moet het al zijn op een concours waar zij door bevallig* heid en gratie een prijs kunnen halen. Krachttoeren worden door dames ge woonlijk weinig verricht. Daarin! schijnt echter ook verandering te ko men. Een Groningsche jonge dame is nl. opgetreden als professional-wielren- ster. Na een zorgvuldige training, on der deskundige leiding, waarin door haar reeds uitstekende tijden waren gemaakt, is mej. G. Bierling jl. Zon dag met haar race-machine naar Fin- sterwolde getrokken. In prachtagen stijl heeft zij daar ge reden tegen meerdere concurrentes de een na de ander moest het tegen haar afleggen en het eind van den wedstrijd was, dat juffrouw Bierling, behalve veel eer, een prijs van dertig zilverlingen behaalde, terwijl het Firit sterwolder gouden kruis thans haar race-jakje siert. (N. Gr. Ct.) INBRAAK. Uit Blitar schreef men aan het „Soë- rab. Handelsblad" In den nacht van den 7den op de# 8sten Juni, 's morgens om half vier, werd de heer J. J. Geul, wonende te Blitar, ten huize „Lodojo", dooi' zijné vrouw, die meende dat er vensters' werden opengemaakt en voetstappen hoorde, wakker gemaakt. Bij onderzoek bleek het raam van de slaapkamer open te staan, een der kleerkasten te zijn opengebroken, terwijl verschillende goederen uit dié kast verspreid op den vloer lagen een horloge met gouden ketting werd van de tafel gemist. In een andere slaapkamer waren de kleerkasten open gemaakt, ook' daar lagen vele kleedingstukken op den grond. De sleutelmandjes waren' verdwenen, de sleutels lagen hier en daar verspreid op den grond. In de- binnengalerij was een der zil verkasten open gebrokendaaruit waren tal van gouden en zilveren' souvenirs en andere kostbare stukkerf voor een waarde van pl.m. 30,000 gestolen. De andere kasten met por selein, boeken, plaatwerken en kunst voorwerpen hadden de dieven mot' rust gelaten. Een gouden bril, dié eiken avond in de binnengalerij bij de couranten en leesboeken bleef lig gen, was verdwenen. Het kantoor, waarvan "des avonds geregeld de buiten- en binnendeuren' worden afgesloten, stond open, even eens het raam, terwijl buiten vóór het' raam op den grond een stoel stond. De brandkast in het kantoor schijnen de inbrekers ook te hebben willen openen, maar zonder succès. Trom mels, schrijfkistjes stonden op den' vloer geheel doorsnuffeld. Boekenkas-' ten en paparassen waren met rust gelaten. De assistent-resident, schout en we- dono waren onmiddellijk ter plaatse. GER. KERKEN. Beroepe nte Wolfaartsdijk' ds. G. J. D. Aalders, te Dassen (N.-Br.) Bedankt voor het beroep te Aals meer door ds. J. Osinga, te Werken dam (kerk B). Het st. Malang vertrok 18 Juli Vart Rotterdam naar Hamburg. Het st. Solo, van Java naar Rotter dam, arriveerde 18 Juli te Marseille. Het st. Rhipeus, van Amsterdam n., Java, arriveerde 17 Juli te Port Said'. Het st. Ambon vertrok 18 Juli van' Amsterdam naar Batavia. Het st. Derfflinger, van Rotterdam' naar Japan, arriveerde 17 Juli té Napels. Het st. Koning Willem I, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 18 Juli van Singapore. Het st. Sllndoro, van Java naar Rotterdam, passeerde 18 Juli Kaap del Armi. Het st. Ophir vertrok 18 Juli van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Grotius, van Am sterdam naar Batavia, passeerde lé Juli Gibraltar. Het stoomschip Oranje, van Batavi$ naar Amsterdam, paseeerde 18 Juli Kaap Roca. Het stoomschip Sloterdijk vertrok 18 Juli nam. van Rotterdam naar N.* York en Philadelphia. Het stoomschip Russia vertrok 18 Juli van Rotterdam naar New-York.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6