Gebrs PALTHE, Almelo. I. G. TOM B ERG H C' Naaimachines STOOMTRAM Van Veen's Thee DROSTE's ZUIVERE Land en Tuinbouw Binnenland Gemengd Nieuws Ze zijn er weer!II bekend e Salon- en Volksvliegenvangers 'i G®@dko@pst Adret, Bijzonder geschikte gelegenheid tot het maken Van uitstapjes is goedkoop omdat ze uitmuntend Is. KruliMtraat 9 Ja GEULVQET, FEUILLETON lljkheld ter sprake om automatische ontsteking der gaslantaarns toe te J>assen. In de vergadering van gas-1 abrikanlen werd deze ontsteking zeer goed genoemd en geeft een be langrijke besparing voor de aanstel ling van personeel. De Voorzitter deelde mede, dat deze zaak destijds in de Gascommissie ter sprake is gekomen. Toen was deze vinding nog niet zoo ontwikkeld, dat vrijmoedigheid werd gevonden, voor te 6tellen deze automatische ontste king toe te passen. Met den adviseur zal deze quacstie echter nader be sproken worden. Door den heer Honig werd geklaagd over de late toezending van 't druk werk voor de Raadsaangelegenheden. Kunnen deze stukken niet eerder aao de leden gezonden worden, dan kan het wel weer afgeschaft worden. Klaagt men bij den 6ecretari6, dan wordt de schuld aan den drukker ge geven, en de drukker geeft weer de schuld aan den secretaris. De Voorzitter verklaarde, dat de aorzaak bij den drukker ligt, die niet ingericht is op spoedwerk. Komt er geen verbetering, dan zullen andere maatregelen genomen moeten wor den. Ook zal de Voorzitter den druk ker onderhouden over het feit, dat hij de schuld geeft aan den secretaris. Dit komt niet te pas 1 De heer Honig vroeg den Voorzit ter, of deze ook bereid was, inlichtin gen te geven over het gebeurde met de losplaats aan de Bleekersvaart, waarvan sprake is geweest in een verkiezingsbiljet. Vroegere raadsleden en ook nog enkele heeren, die nu nog zitting hebben, worden in dit biljet beleedigd. De Voorzitter vond het eigenlijk be neden de waardigheid van den Raad om aan zulk ongeteekend geschrijf aandacht te schenken: Aangezien ech ter de goede naam van leden van den Raad in deze zaak gemengd is, kan het echter zijn goede zijde hebben, om inlichtingen te geven. Toen de Raad ophelderingen op prijs bleek te stellen, verklaarde de Voorzitter zich bereid over deze oude geschiedenis in een volgende vergade ring een rapport uit te brengen. De heer Van Houten bracht nu de Voorzitter in een vorige vergade ring hulde aan de leden van de gas commissie had gebracht hulde aan den Voorzitter dier commissie, den Burgemeester, die een zeer groot ge deelte van het werk voor zijne reke ning heeft genomen- De Voorzitter dankte voor deze har telijke woorden» en herinnerde er aan, dat ook de gemeente-secretaris veel bemoeiingen heeft gehad. Hierna werd de vergadering geslo ten. Armwezen. De door het Burgerlijk Armbestuur ingediende begrooting voor 1909 be draagt in ontvangst en uitgaaf 6367.02. Het bestuur vraagt een gemeente lijk subsidie van ƒ5200. IN DEN TUIN. Vóór ons ligt het pas verschenen „Verslag van de Rijkstuinhouwproef- velden in Gelderland en Utrecht gedu rende 1907". Wij vinden daarin ver meld de resultaten van bemestings-, cultuur-, variëteits-, bestrijdlngs-, ge mengde- en gemeenschappelijke proefvelden. Er is veel, dat onze be langstelling wekt en verdient, we moeten ons bepalen tot liet doen van enkele grepen. Wat is voordeeliger wordt dik wijls gevraagd gewone poters te gebruiken of stukken van groots aard appelen In den Pomologischen tuin te Tiel heeft men dat onderzocht. Zoowel met poters als met stukken Geldersche blauwen werden 7 rijen, elk 30 M. lang, geteeld. De opbrengst was potersgroote 102 kg., poters 58 kg., kriel 39 kg. stukken groote 110 kg., poters 64 kg., kriel 41 kg. Hier was dus aan den kant der stukken een vrij belangrijk voordeel: 8 kilo groote, 8 kilo poters en 2 kilo kriel. Wij hebben er cenigen tijd geleden op gewezen, dat het van groot nut Is hij het rooien der aardappelen reeds zijn poters te kiezen de heer Nobel, Rijkslandbouwleeraar voor Noord- Holland, heeft dit door zijn voortge zette proefnemingen duidelijk in het licht gesteld. Te Tiel, op zavelgrond, heeft men, blijkens het Verslag, de zelfde ervaring opgedaan. Daar wer den vroege en late aardappelen uit- gepootbij beide werd de plaatselij ke soort vergeleken met uit Noord- liolland van de vruchtbaarste stoe len afkomstige aardappelen. Met elk der soorten werd een veld van ruim 40 vierk. Meter beteeld. Do uitkomst was zeer in 't voordeel der nieuwe po ters: deze gaven bij de vroege onge-1 veer 1 H.L., terwijl de oude poters 1/3 minder opbrachten. Bij de late aard appelen was het verschil nog voel geooter van de plaatselijke soort (Geld. blauwen) 63 kg. van de nieuwe soort (blauwe) 176 kilogr. Waar Ln vele streken de aardappel opbrengsten vrij laag zijn, is het van zeer groot belang naar verbetering te streven door het kiezen der poters van die stoelen,, welke de grootste op brengst geven, wijl men volgens den tegenwoordigen gang van zaken, door dus weinig of geen zorg to besteden aan de keuze der poters, ook bij nieuw ingevoerde betere variëteiten toch weer gevaar van vrij spoedigen achteruitgang loopt. Het bespuiten der aardappelen met Bordeanxsche pap is al vaak doel treffend gebleken, maar niet iedereen weet, dat die bespuiting volstrekt niet overbodig ia, ja, zelfs nog van nut kan zijn ingeval de gevreesde ziekte niet uitbreekt. Toch kan Ln het laat ste geval de besproeiing nog bevor derlijk zijn aan den oogst, doordat het loof langer groen blijft en het ge was, dus ook de knollen, langer door groeien. Dit bleek ook in den Pomo logischen luin bij een proef, geno men bij Deensche muizen en Gelder sche blauwe, waarvan de eerste één-, de laatste tweemaal werden be spoten. De volgende uitkomst werd verkregeneerst zij gemeld, dat la waren 4 rijen muizen, elk 30 M., bespoten lb Idem onbespo ten; 2a 7 rijen blauwe, 29 M., be spoten; 2b idem onbespoten. En nu de uitslag: la 115,5 kg. groote, 6.5 kg. kleine lb 112.5 kg. groote, 3.5 kg. kleine; 2a 146.5 kg.groote, 70 kg. kleine 48 kg. kriel 2b 142.5 kg. groote, 56.6 kg. kleine, 37.5 kg. kriel. Hoewel noch de bespotene noch de onbespotene door ziekte waren aan getast, werden de bespuitingskosten nog ruimschoots door de meer-op- brengst gedekt. We zien dus, dat men ook bij het niet-optreden van zieke knollen de kosten, aan het besproeien verbonden, niet als verloren behoeft te beschouwen Gelijk men weet, wordt Bordeaux- sche pap ook aangewend bij vrucht- boomen, b.v. tegen de schurftziekte. Te Tiel werd daarmee een proef ge nomen op 6 spillen van elk der va riëteiten Bonne Louise d'Arranchs en Bergamotte d'Esperen, waarvan de helft bespoten werd met Bordeaux- sche pap van 11/2 kg. kopervitriool en 11/2 kg. ongebluschte kalk op 100 L. water, en de andere helft onbespo ten bleef. De bespuiting had 3 maal plaats, waarvan 1 keer ongeveer 3 weken vóór het uitloopen, 1 keer pas na de vruchtzetting, 1 keer toen de vruchten ruim zoo groot waren als een walnoot. Bij eerstgenoemde variëteit was't resultaat der bespuiting zeer gunstig. De vruchten der bespoten boomem wa ren mooi en gaaf, terwijl die der niet -bespoten boomen klein waren en bezet met schurftvlekken en bersten. Bij de Bergamotte d'Esperen was geen verschil waar te nemen. Eveneens in den Pomologischen tuin werd bij appelboomen 32 één jarige appelveredelingen de uit komst vergeleken van bij planting gewoon snoeien der wortels plus niet snoeien der takken, gewoon snoeien der wortels plus gewoon snoeien der takken, kort snoeien der wortels, plus niet snoeien der takken, kort snoeien der wortels plus gewoon snoeien der takken. Het ,,g9woon snoeien" der takken is op 40 c.M. boven don grond. Van den uitslag vermelden we alleen dit bij gewone behandeling der wortels kwam geen sterfte voor. De sterfte kans bleek het kleinst bij gewoon snoeien der wortels. Het kort snoeien der wortels gaf meer gevaar van niet aanslaan ;het grootst was de sterfte kans, wanneer de takken daarbij niet werden ingesnoeid. C. B. OP HET SPOOR. Een lastig werkje zullen dezer dagen de Amsterdam6che stadsdreggers op te knappen hebben. In een der grach ten moeten verscholen liggen partij tjes gouden en zilveren horloges, af komstig van de indertijd bij den heer J. Soest aan de Mauritsstraat te Rot terdam gepleegde inbraak. De daders F. Mathleener en J. Lenoy, bevinden zich in het Huis van Bewaring te Rot terdam. Een deel der 200 gouden hor loges, welke o.a. bij den heer Soest ontvreemd waren, zijn dezer dagen in de woning van een der gedetineerden in beslag genomen. De daders hebben thans een volledige bekentenis afge legd en medegedeeld, dat zij een deel' der horloges te Amsterdam (Vachtten te verkoopen, dat hun zulks niet ge lukte en dat zij daarom uit vrees voor ontdekking de horloges bij partijtjes tegelijk in de grachten wierpen. Op last van de justitie zullen de grachten nu worden afegdregd. TREURIGE GEWAARWORDING. Een paar studenten van de Techni sche Hoogeschool, die met goed ge volg examen hadden afgelegd, beslo ten in de vacantie een reis naar Oost- Indië te maken om daar de ouders van een hunner met een bezoek te verrassen. Bijna gelijktijdig met hun ne aankomst in Batavia, kwam bij de hier te lande wonende familie te legrafisch bericht, dat de vader dien dag plotseling gestorven was. WARM GELOOPEN. Uit den Franschen trein, welke, ko mende van Amsterdam, 's morgens 9.6 van het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage naar Parijs vertrekt, moest Dinsdagochtend een der groote doorloopende waggons worden uitge- koppeld, omdat de waggon warm was geloopen. Het ontruimen van den waggon, het inhaken van niouwe rijtuigen enz., veroorzaakte nogal vertraging, zoodat de trein eerst om half tien het station kon verlaten. EEN GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Zaterdagavond, om half acht, wa ren ter hoogte van het landgoed ,,Rey- morsbeek", te Heerlen, toebehoorende aan jhr. MichJels van Kessenlch, een 20-tal koeien nit de weide gebroken en de spoorlijn SittardHerzogen- rath opgeloopan. De goederentrein, die om dien tijd juist het station Kuth verlaten had, gaf eenige nood signalen, en de machinist trachtte te remmen. Vóór de trein tot staan ge bracht was. werd een koe door den vijfden goederenwaggon gegrepen en in stukken gesneden. De waggon ontspoorde en kwam dwars over de lijn te staan, do telegraafpalen wer den gebroken en vijf waggons spron gen uit het spoor. De rails werden over een afstand van eenige meters weggeslagen. Drie waggons zijn be schadigd. De reizigers van de laatste treinen moesten overstappen. Zon dagmorgen om half vier was de lijn weer vrij. DE AMSTERDAMSCHE TRAM. Na heel wat drukte, vergaderingen, conferenties, toezeggingen enrust in deze materie, zal dan toch einde lijk de electrische tram te Amsterdam van glasbalcons worden voorzien. De antwoorden der met glazen pui rij dende bestuurders hebben ten slotte er toe geleid, dat men bij al de trams deze balcon-beschutting zal toepassen. Een belangrijk bedrag moet daarvoor worden uitgetrokken, zoodat eerst de toestemming van den raad moet wor den gevraagd. Deze zal echter wel verkregen worden, nadat alle pogin gen, om ze te weren, te veel in de ga ten liepen. Op de lijnen 1, 3 en 5 zul len een aantal nieuwe wagens ln ge bruik worden genomen, welke zijn1 ingericht naar het Haagsche model en vervaardigd aan de Nederlandsche fa briek van Spoorwegmaterieel te Am sterdam. EEN MEISJE VERMIST. Op 18 Juli 1908 verliet bare woning aan den Zuid-Buitensingel 166, te 's-Gravenhage, Geertruida van der Beek, 17 jaar, donkerblond haar, blau we oogen, gave tanden, ronde kin, ovaal gezicht, bleeke kleur, gewoon postuur, gekleed in grijs OQstiïum met witten hoed. Zij keerde tot heden niet terug. Het vermoeden bestaat, dat haar een on geluk is overkomen, of dat zij hier of daar wordt opgehouden. Allen, die inlichtingen omtrent bo vengenoemd meisje kunnen verstrek ken, worden verzocht zich te melden bij den hoofdinspecteur van politie aan het bureau Van der Vennestraat aldaar. ONGELUKKEN. Te Zutphen is het 14-jarig zoontje van den handelsreiziger H. W. Nijen- huis bij het zwemmen in de monding- der Zuiderhaven verdronken. Terwijl de ouders van huis waren en de zorg over hunne kinderen had den toevertrouwd aan de dienstbode, is het tweejarig dochtertje van den heer Strubbe, opzichter bij den pro vincialen waterstaat te Ouderkerk aan den Amstel, in een zich achter de woning bevindende sloot geraakt en verdronken. INBRAKEN. Te Dordrecht is weer ingebroken, thans in de sociëteit „Kunstmin", waar dieven in den nacht van Zon dag op Maandag getracht hebben hun slag te slaan. Zij vonden echter niets dan een paar flesschen jenever cn een stel biljartballen, die zij goede buit verklaarden. Eenig koperen munt voor lcellners lieten zij liggen, terwijl zij een beitel en een schroevendraaier achtorlieten. INSTORTING VAN EEN WALMUUR. Vrijdagavond bemerkte een surveil- loerend agent van politie, dat de wal- rnuur aan de Drift, te Utrecht, ter hoogte van het huis der familie Van Moorlant, naast het gebouw van de Lovonsverzekering-maatschappij „Pië- tas", in belangrijke mate overhelde naar den waterkant en dat in de be strating voor de woonhuizen een ver zakking viel te constateeren Bij onderzoek bleek, dat de gz&Q. vermoedelijk ten gevolge van het velé vocht, in werking was gebracht en daardoor een verzakking was veroor zaakt in de richting van liet water. Voor het oogenblik viel er niet veel anders te doen dan de Drift van het gebouw voai Piëtas ai tot aan de brug vóór de Utrechtsphe Hypotheekbank voor het verkeer af te sluiten, ten ein de den druk op den walinuur niet te verergeren. Met planken >verd de straat afgezet, terwijl eenige agenten van politie er op toezagen, dat het verbod van. passage niet werd over treden. In den vroegen Zaterdagmorgen werd de spanning op den walmuur in- tussclien zóó krachtig, dat deze uit week naar buiten en op een z.g.n. loodvoeg barstte; dit bracht in de be strating een diepe verzakking teweeg. Door bet wijken van den muur, ie de ze tegelijkertijd op den bodem ver schoven, ten gevolge waarvan twee breuken ontstonden, ter weerszijden van de groote scheur; het metselwerk heeft door weinige elasticiteit geen weerstand kunnen bieden en is daar gesprongen, zoodat het overhellende muurgedeelte aan den bovenkant geen verbinding meer heeft met de straat. Voorloopig is men geneigd aan te nemen, dat de muur bezweken is on der den bovenmatigen druk, die op den grond is uitgeoefend door de kracht van de zware regens in de laat ste dagen; doch dit is nog slechts een veronderstelling. AUBADE AAN DE KONINGIN-MOEDER. Het comité voor de aubade aan H. M. de Koningin-Mosder heeft het be richt ontvangen, dat Hare Majesteit zich den 6en Augustus van Soestdijk naar de residentie zal begeven, om de huldebetooging der Haagsche In gezetenen in ontvangst te nemen. Vóór het paleis zal van gemeente wege eene passende versiering wor den aangebracht. BRANDSTICHTING. Zaterdag werd brand ontdekt ln 't strooien dak van een petroleumberg- plaats te Veenhuizen. Door spoedig toegeschoten hulp wist men het vuur te blusschen, terwijl vooraf de vaten met petroleum waren vei-wijderd. Thans is gebleken, dat de brand moedwillig is gesticht door een ver pleegde, die zich heeft aangemeld en de daad heeft bekend. Zijn straf zal wel niet gering zijn. DE OVERSTROOMING IN GALICIë. De wolkbreuk, die over Jusczyma losbarstte, heeft 42 huizen en gebou wen verwoest. Dertien woningen worden met den grond gelijk ge maakt. In de rivier vonden 26 perso nen den dood; 5 arbeiders worden nog vermist. Van een gezin zijn alle leden om gekomen, behalve een twaalfjarige jongen, die, door het water op een balk geslingerd werd en door de ri vier voortgestuwd, tegen een boom stiet, in welks takken hij een schuil plaats vond, tot men hem er ten slot te vandaan wist te halen. Aartshertog Karl Stephan, die Zon dagochtend per rijtuig de plaats des onheils bezocht, nam den jongen mee en zal voortaan voor hem zorgen. Het kind meldt omtrent de cata strophe het volgendeAlle meuschen lagen in diepen slaap, toen het wa ter eensklaps door vensters en deu ren de huizen binnendrong. Hij zelf vluchtte boven op de kachel, deze stortte echter in, en weldra lag het heele huis onderste boven. Hij werd meegesleurdwat sr met zijn huisge- nooten gebeurde, bleef hem onbe kend. De ruïnes der huizen drijven op de Salarivier en vormen er geweldige dammen. Depot: Groote Houtstraat 143, TELEFOOH 1465 .Twee maal per week HEEN- en TERUGZENDING. De Goederen worden afgehaald tevens terugbezorgd. AanbevelendC. D. F. E. v. d. BERG met zeer breed «■■glint. Per stuk S Cents, Yoor Winkeliers tegen Fabrieksprijzen. Alléén In 9 Kleine Houtstraat 9. F. CBABA. Telefoon 909, Janutraat 18, Haarlem, Koopen en Verkoopen Eöeoten, Verzilveren Coupons. Sluiten Prolongation en Hypotheken. Brandassurantie. Levensver zekering. Inbewaarneming en Administratie van Waarden. Safe-Sepoelti i Haarlem, Schoten, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Noorddorp, Castricum, Limmen, Heiloo, Alkmaar Vertrek van HAARLEM naar ALKMAAB 7.86. 0.80,11.30 I.80, 2.80, 4.80 en 6.30 Naar VEL8EN 7.35 v.m, en vervolgens van 8.80 y.m. tot II.30 n.m. om het nor, DE HAARLEMSCHE Brandverzekaring- Maatachappij. Opgericht ln 1840« Kantoor to B-a-* r I tZL verzekert tegen vaste en billijke pre- mlën alle Onroerende en Roerende Goederen binnen het Koninkrijk der Nederlanden, tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ont ploffen geen brand tengevolge gehad. aoogarmig, worden geleverd van f 15 af en hooger, zonder vooruitbetaling, k 50 Cents per week. Voor- en «ohternitnaaienae Haohines f 40 Kleermakers Central-Bobbin aingipoel f 70. Soboenma- kera Fatent-Elastiek f 70. Vratla onderricht. 5 jaar garantie. Goedkoopst adres voor Ropar£ti8n Doelstraat 37. Contant lO pCt. korting;. Waar men ook over De Ned Spaar- en Incaaaobank spreekt altijd zegt men :„Dle bank maakt een ontzettonden op gang". Wie ln de eerste vier klassen uit* loot,ontvangt onrevraagd,onmlddoll]jk, nog denselfden dag, gratis, franco en in gesloten convert cjjn nieuwnummer, geldig voor deaelfdo klasse. Agenten gevraagd doos Inspecteur Gh BOSKAMP Ga,, te Berkhoit. PW SJvBo* PW Stk-Bsa Pw It Ko^Ba Per >A,Ko..Bu Htm Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchmont 14) Verlaat dit huls dadelijk, jij schaamteloos meisje zonder naam. Laat deze persoon uit, riep zij woe dend tot de dienares, Olive's eigen kamenier, die op het bellen binnen kwam. De kamenier stond daar met doods bleek gelaat en wist niet wat te doetu"^- Trek er Je maar niets van aan, Harrison, zei Oüve. Ik ga al heen. ZIJ ging met opgeheven hoofd de deur uiten toen zij de hal doorliep zei de bottelier, die altijd op Silver- beech geweest was, sinds mijnheer Parrnenter daar was komen wonen Het rijtuig staat nog niet voor, juffrouw. Die persoon kan geen rijtuig krijgen, riep mevrouw Merrldew er lusschen in. De oude man fronste de wenkbrau wen. O, juffrouw Olive, riop hij met pijnlijke stem uit. 't Doet er niet toe, Carpenter. Ik ga heen dat is alles. Goedendag. De tranen sprongen hem in de oogen, toen hij de hand aannam, die zij naar hem uitstak. O, juffrouw, dat het zoover moest komen, en op zijn knieën val lend, drukte hij haar hand tegen zijn lippen. Op dat oogenblik kwam het meisje, dat met Olive naar beneden was ge gaan, naderbij en schreide bitter. O, juffrouw Olive, lieve juf frouw 1 Ollve gaf ook haar de hand, en zij bedekte haar hand met kussen en tranen. Goedendag, Harrison. Worden mijn bevelen gehoor zaamd riep mevrouw Merridew van boven af. Laat die vrouw uit, en sluit dadelijk de deur, zeg ik. En op deze wijze werd Olive uit het huis gezet, waarvan zij zooveel hield, en ging bijna zonder een cent op zak, vol zorgen en alleen, de wijde, wree- de wereld in. HOOFDSTUK VII. U is een zeer energiek Jong meisje, dat ls de waarheid, zei mijn heer Casement, terwijl hij zijn elle bogen op zijn lessenaar zette, zijn vingertoppen tegen elkaar drukte, en Olive vriendelijk in het gelaat keek. Zij glimlachte niet terug, haar ge laat had een uitdrukking van ernsti ge beslistheid. Ik weet dat u hel heel goed met mij meent, mijnheer Casement, maaï ik kan hier niets doen. En mijn plan brandt in mij. Nadat zij Silverbeech verlaten had, was zij naar den notaris te Frampton gegaan en hij had er op aangedron gen, dat zij zijn huis als haar tehuis zou beschouwen, totdat haar plannen waren vastgesteld. Mijn vrouw zou u graag altijd bij zich hebben, juffrouw Ollve. Het zou wat anders zijn als wij meer wereldsche menschen waren en zelf dochters hadden, die uitgehuwelijkt moesten worden. Dan zouden wij wel bang kunnen zijn voor uw mooi ge zichtje want niet veel meisjes kun nen zich in dat opzicht met u meten. Maar omdat wij kinderloos zijn, heb ben wij u noodig. Bedenk dat. Zij schudde het hoofd. Vraag het mij nu niet. Ik möet trachten alles in het reine te bren gen. Ik ben in dat opzicht vastbeslo ten. Als ik daarin te kort schiet, dan kom ik geslagen en met behoefte naar een schuilplaats bij u terug, dan kan u mij betzelfde vragen. U ls heel goed voor ralj. Maar wat wil je gaan doen, kind? Dat weet ik nog niet. Zeg mij, hoeveel geld ik heb. Is er niets voor mij over van dat reusachtig for tuin Er zou een half millioen zijn, als Neen, neen, daar is geen sprake van. Zinspeel toch vooral nooit weer op een overeenkomst tegenover mij, riep zij snel uit. Dan is er niets, absoluut niets, uitgezonderd uw persoonlijke bezit tingen, die u zelf meenam. Mijn juweelen zijn natuurlijk van mij zelf. Kan u dat voor mij in orde maken en dadelijk Ik moet on middellijk wat geld hebben. Ik zal eerst naar Sheffield gaan en alles zien te weten te komen, wat daar zoo long geleden gebeurd is. Natuurlijk kan u zooveel geld krijgen, als u noodig heeft. De toon van zijn spreken deed Olive vlug opkijken. Niet meer dan zij waard zijn, bedoel ik, mijnheer Casement, zei ze eenvoudig. Even achterdochtig als zij ener giek is, antwoordde hij, nogmaals vriendelijk glimlachend. Natuurlijk zal ik ze te gelde maken. En Is u vastbesloten niet toe te laten, dat deze menschen hun aanspraken wet- teliik bewijzen 7 Wij mogen dan al niet slagen maar zuilen ten minste voorkomen, dat zij het geld dadelijk in handen krijgen. Ik moet eerst de zuivere waar heid trachten te weten te komen. Als dit verhaal waar is, dan zal zelfs het geheele vermogen niet in staat zijn, den naam van mijn vader door het slijk te sleuren. Maar tot mijn genoegen is er nog iets anders, dat het voor hen niet gemakkelijker maakt, hernam de no taris, met een tweeden glimlach. Niemand hier in den omtrek, behalve ik, weet iets van de geldbeleggingen van uw vader uitgezonderd van eenige kleine sommen. Mijnheer Mer ridew heeft mij daarover geschreven, terwijl hij mij aanbood zijne zaken voor hem te regelen. Hij komt van morgen hier, om daarover te spreken; maar hij zal mij niet heel mededeel zaam vinden. U moet u niet ter wille van mij aan onaangenaamheden blootstellen. Natuurlijk is er geen gevaar bij, glimlachte hij. Maar ik wilde wel, dat ik meer Yoor u doen kon dan enkel eenige hinderpalen ln den weg stel len. Ik kan u niet berispen voor het besluit, dat u genomen heeftals ge mijn kind waart, zou lk het niet an ders wenschonuitgezonderd mis schien ln één opzichtmaar dat is speciaal voor u en het is alleen aan u daarover te beslissenPardon, zei hij, toen een klerk binnen kwam, die hem een kaartje gaf. In het privé-kantoor, zei hij tot den klerk. Wacht er iemand op udan zal lk gaan, zei Olive. Een moment nog. Dit wilde ik u alleen nog zeggen. Totdat de juwee len verkocht kunnen zijn, moet u mij toestaan uw bankier te wezen, en u moet miJ op één punt eene plechtige belofte aoen in welke moeilijkhe den gij ook komt, u moet mij schrij ven om raad, en als u in nood is, mijn hulp vragen. Belooft u mij dat Wat graag, riep Olive, haar hand uitstrekkend. Ik kan u nooit ge noeg danken voor al uw vriendelijk heid. Hij nam dat met een soort ver strooidheid aan. En nu sta ik op het punt uw vertrouwen te verraden. Kijk niet zoo verschrikt. Ik wilde alleen maar zeggen, dat iemand zich hier heeft aangediend, om over uw zaken te spreken en het is iemand, die u zelf het best te woord kan staan. Dezen kant uit, zei hij zenuwachtig. Terwijl hij Oltve het eerste kaotoor door bracht, zweeg hij geen oogen blik, zoodat zij geen gelegenheid had iets te vragen, wat haar op de tong lag. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 12