WeerfesrïcSït F, P. BEICHMRT, Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 21 Juli 1908. Hoogste barometerstand 770.9 m.M. te Horta (Azoren)laagste 752.3 m.M. te Haparanda (Oostkust Zweden). Verwachting tot don avond van 22 Juli Wind matige Noordelijke wind. Ge«teldheid Yan de lucht: Afwisselende bewolking, waar schijnlijk droog weer. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 768 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE SORTEERIKG Dassen, Fronts, Beerden en Manchetten, te Haarlem. Dinsdag 21 Juli Hoogste gisteren 2 uur F, 66 Laagste hedennacht 67 Hedenmiddag te 12 uur - 'f 62 PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De zitting werd hedon te kwart vóór 11 geopend. Goedgekeurd werd de rekening van de provinciale in komsten en uiitgaven over 1906, ter wijl besloten werd het melkrapport te behandelen na de andere punten der agenda. Bij punt 9 het voorstel tot subsi die-verleening aan de teeken- en vakscholen van den Ned. R. K. Volks bond te Amsterdam, deelt de heer v. d. Wall Balte mede, dat Ged. Staten hebben overwogen of het wenschelijk is gevolg te geven aan een opmerking in de commissie gemaakt, nl. dat de ze subsidiën onder de begrootlngs- posten kunnen worden behandeld. Ged. Staten erkennen, dat er iets voor te zeggen valt, doch achten het niettemin wenschelijker om de drie jaren de verschillende subsidies eens onder de oogen te zien, en dus den bestaanden toestand te bestendigen. De vergadering vereenigt zich hier mede. De verschillende voorstellen tot var- lesning van subsidiën, waarmede de comraissiën zich vereenigd hebben, worden zonder discussie goedge keurd. Bij het voorstel tot afwijzing der subsidie aan de teekenschool van de Patronaatsschool St. Anna te Am sterdam, spreekt de heer Mr. Wes- tervvoudt zijn bevreemding uit over het ongunstig advies van Ged. Staten. De heer Ketelaar ontraadt het ne men van een beslissing op dit oogen- blik en geeft den heer Westerwoudt in overweging voor te stellen de voor dracht aan tö houden tot de najaars vergadering. De heer Westerwoudt echter hand haaft zijn voorstel, waarop de heer Ketelaar voorBtelt aanhouding tot de najaarsvergadering, welk voorstel wordt aangenomen. Ingekomen is een voorstel van de heeren Van Hamel en CaroII, om het melkrapport met het verslag der af- deelingen te stellen in handen eener commissie ter fine van rapport, het welk behandeld zal worden bij punt 35. Bij punt 26 voorstel tot verlee- ning yan subsidie aan de Vissch^rij school te IJmuiden, hetwelk de commissie wil uitstellen totdat o. a. de begrootiog zal zijn Ingeleverd, re leveert de heer Wijnmalen, welke be zwaren de commissie tegen den toe stand aan die school heeft hooren op peren. Hij herinnert aan het geschil tusschen de gemeente Velsen en het Bestuur der school, aan 't feit, dat de directeur blijkbaar niet voor zijn laak 'berekend was, en vervangen werd door ziju collega uit, Vlaardln- feii, die thans directeur van twee cholen is, enz. Voorts bevreemdt het spr., dat de Staten een subsidie voor drie jaar voorstellen, terwijl de school het slechts voor één jaar vraagt, tenein de zoo mogelijk binnenkort, indien rj- van resultaten blijkt, een verhoogd subsidie aan te vragen. Spr. staH namens da commissie voor de voor dracht terug te zenden naai' Ged. Staten De heer G. S. Boreel neemt dit voor stel namens Ged. Staten over. Bij punt 32 subsidie aan het kaas-contróle-station te Hoorn vraagt do heer Westerwoudt of ook bekend is, waarom de Vereeniglng Hollands Noorderkwartier haar sub sidie niet meer geeft. De heer Van der Zande zegt, lat deze Vereeniging geen vaste subsidiën geeft, maar alleen beginnende zaken door haar steun op streek helpt. Voorts geeft spr. eenlge inlichting over de f800, die voor reclame is uit gegeven. De voordracht wordt goedgekeurd. Bij punt 40 rekening van Meer- enberg komt de heer Vliegen terug op do in d :- commissie gemaakte op merking, dut de salai'iëering der be ambten van Meerenbcrg sinds eauige jaren dezelfde gebleven was, niette genstaande de stijging van prijzen van levensmiddelen enz. Spr. wijst er op, dat de mogelijk heid, om door uitwoning de sala- riëering te verbeteren wordt tegenge houden door de commissie van toe zicht, doch dat de directeur dat stel sel wel wil bevorderen. Voorts keurt hij af, dat pensioen van do ambtenaren facultatief is ge steld, en het verbaast hem dat dit kan, terwijl in de verordening, rege lend de bezoldiging der ambtenar n van den Waterstaat, het pensioen be slist ten laste der provincie is ge bracht. en dat reeds sinds 1902. Spr. hoopt, dat met het ontwerpen eeneir pensioenregeling voor Duin en Bosch tegelijkertijd zal worden gere geld do pensionneering voor Meeren- berg's personeel. De heer Van den Bogaerdt wijst r op, dat da wenschelijkheid van bete- te regeling der salarissen ook door de commissie van Meerenberg wel wordt gevoeld. Juist de velo mutatiën echter onder dit personeel maken, dat slechts wei nigen do betere, en demeesten de lage aanvangssalarissen genieten. Wat het uitwonen van personeel be treft, het ls zeer moeilijk dit te be vorderen, waar het personeel geldt, dat dag en nacht in de verpleging is. Wat de psQSioeiiquaestie betreft, sluit spr, zich aan bij de gemaakte opmerkingen. De commissie tot behandeling der voordracht tot vaststelling van een huish. reglement voor Duin en Bosch wordt diligent verklaard. De subsidie van f 10.000 aan de ver eeniging ter bestrijding der tubercu lose, de voordracht tot herstelling en verbetering van den Amsteldijk, wor den goedgekeurd. Bij punt 47 voordracht tot vast stelling eener tweede supp. begrooting voor 1908 wenschi de heer Sillem enkele inlichtingen te geven, waar naar in de commissie is gevraagd. De uitgaven, ctte nu worden gedaan, zijn gevolg van vroeger genomen be sluiten. De heer Hubreoht dankt voor die 'n- Uchtingen, en spreekt den wensch uit dat de Staten die toelichtingen voort aan schriftelijk zullen ontvangen. De voordracht tot wijziging van den waterstaatsdienst wordt goedge keurd, eveneens die tot verleening van pensioen aan A. Struylaard, vroeger wegwerker aan den Amstel dijk, on de voordracht tot vaststelling der begrooting. Bij den postSteun aan noodlijden de gemeenten, spreekt de heer K.Czn. de Boer den wensch uit, dat de ge meente Egmond aan zee de provin ciale subsidie geleidelijk zal kunnen gaan missen. Bij punt 53 nader voorstel Inzake de verlichting van het Alkmaarder meer zegt de heer Ferf, dat Ged. Staten niet mee kunnen gaan met 't voorstel door de commissie gedaan, om een licht te plaatsen bij den In gang van het Alkmaarder meer aan de Stierop. (De zitting duurt voort) Voor hetllghalfonds. Met dankbaarheid werd in de week van 1218 Juli JI. in ontvangst geno men eene gift van 6. Overschot van een reisje door de leerlingen der hoog ste klassen van de Opleidingsschool gemaakt, en eene gift van 12.50, Bus Kloek Vrw mdellngenverkeer. (Zie verder- laatste nieuws op de derde pagina). HEEMSTEDE. Raadsstukken. In de raadsvergadering van heden avond komt in behandeling de veror dening, regelende de samenstelling en den werkkring van de Commissie van bijstand van B. en W. in het be heer van- en de zorg voor de Gasfa briek, kortweg genoemd „gascommis- sie". Zij bestaat uit drie leden, waar van een uit het college van B. en W., die tevens voorzitter is, en twee uit de leden van den Raad worden be noemd. De directeur ilci gasfabriek treedt op als secretaris. Zooala reeds uit d'au naam blijkt, staat de commissie B. en W. bij in het beheer van- en de zorg voor de gasfabriek. Zij doet aan B. en W. alle zoodanige voorstellen, als zij ln het belang der fabriek nuttig en noodig acht. Zij kan in bijzondere gevallen de plaatsing van meters, alsmede in het algemeen de verdere lever i>^' van gas, aan gas verbruikers wei- of vooruitbetaling vorderen. Daarvan moet B en W. kennis gegeven wor den. De commissie houdt toezicht.op het financieel beheer van den directeur en noemt minstens één maal per maand de boeken op. De dienst van het personeel der gas fabriek wordt in overleg met den di recteur geregeld. Voor de benoeming wordt door haar een voordracht opge maakt. Aan B. en W. wordt elk jaar een verslag, een begrooting en reke ning en verantwoording der gasfa briek gezonden. De balans moet bij voorkeur door een accountant opge maakt worden. De nu bestaande commissie blijft tot 1 Januari 1909 ln functie. Ook komt aan de orde de vaststel ling van een instructie voor den di recteur der gasfabriek. Deze ambtenaar wordt op voor dracht van B. en W., in overleg met de gascommissie, door den Raad be noemd en ontslagen. De losse werklieden aan de fabriek worden door hem benoemd en ontsla gen. O. m. is de directeur belast met „de zorg voor het stoken van zuiver, hel der gas van voldoende lichtsterkte en genoegzame hoeveelheid voor de le vering aan de gemeente en aan parti culieren". Op het kantoor moet een klachten- boek voor de gasverbruikers aanwezig zijn. Zonder vergunning van B. en W. mag niemand behalve B. W. en de leden var den Raad het terrein of de gebouwen der fabriek betreden. Is meer dan 500 gulden in kas, dan moet dit overige geld in bewaring ge geven worden bij den gemeente-ont vanger. Zonder toestemming der commissie mag de directeur geen andere betrek kingen bekleeden. Zonder voorkennis van den voor zitter der commissie mag de direc teur de gemeente niet verlaten, voor een verlof langer dan vier dagen is toestemming van B. en W. noodig. Heden was het voor de verpleegden van Meer en Bosch alhier een ware vreugdedag, Onder leiding der Broe ders vertrokken allen te zamen maar de schoone buitenplaats Boekenrode, die hiervoor welwillend door den eige naar, Jhr. Teding van Berkhout, was afgestaan. Verschillende volksspelen hadden hierbij plaats, terwijl voor versnaperingen ruimschoots werd ge zorgd. Woesteling. Zondagmorgen heeft een beschon ken persoon, in de tram van Leiden naar Haarlem een groote ruit verbrij zelt. Hij maakte het den conducteur zeer lastig, zoodat toen hij te Heem stede aankwam de hulp der politie werd ingeroepen. Door den rijksveldwachter Van Zeelt en den gemeente-veldwachter Schotvanger werd hij, hoewel hij zich woest aanstelde, uit de tram gehaald en naar het Raadhuis overgebracht. Zijn hand was ernstig verwond. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten B. Nacheniu8, Nijmegen, Hotel d'Orange, 3 p. Familie Twist, Wiesbaden, Hotel d'Orange, 2 p. L. Self, Munchen, id. H. Salomonson, Almelo, Hotel d'Orange, 2 p. A. Pohlman, Munchen, id. M. Kuypers, Tlel, idem. E. Rosen, Petersburg, Hotel l'Oce- an, 1 p. A. Kalitzky, Minsk, idem. Familie Van Zuiden, Meppei, idem, 3 pers A. Garde, Bremen, Hotel Hoog veld J. Giffey, Dusseldorf, Idem. Mevrouw A. J. Bak, Amsterdam, idem, 2 p. MeJ. M. de Bruyn, Baarn, Groot Kijkduin. C. Mullermann, Amsterdam, Benno- heim. p. J. Hendrikse, Amsterdam, Benno- heim, 8 p. H. J. Anderson, Amsterdam, Benno- helm, 5 p. J. van Arkel, Amsterdam, Benno- heim, 5 p. Jongeheer Puffius, Kampen, Groot Kijkduin, 2 p. F. Ebellng, Enschedé, Groot Kijk duin, 3 p. Jongeheer Menk, Amsterdam, Groot Kijkduin. W. Kost, Id. id. L. van Peski, id. Id. V. Wape, Den Haag, Grand Hotel. A. George, Stuttgart, id. A. Philips van Rijckevorsel, Am sterdam, Grand Hotel, 8 p. Mej. G. Rodenburgh Mentz, Utrecht, Kerkstraat 24. MeJ. A. G- M. Roes, Utreoht, Kerk straat 24. M. Hesse, Schlan, id. S. M. Cosman, Amsterdam, Halte- straat 15. W. Smit, Amsterdam, Heeren9traat 1, 4 p. G. P. Venster, Amsterdam, Dlaco- niehui8str. 35, 7 p. Familie Boosman, Hilversum, Hal testraat 84, 4 p. Familie De Zeeuw, Hilversum, Hal testraat 34, 4 p. Familie Slagenbeek, Amsterdam, Haltestraat 84, 4 p. Mej. Van Hagen, Amsterdam, Hal- teatraat 84. G. Hoffman, Berlijn, Villa Adm. De Ruyter. Familie Groeneveïd, Amsterdam, Pension Buckmann, 6 p. Hymans, id. id. H. W. Stroink, Enschedé, Hotel d'Orange. D. J. A. v r1. Koppel, Bloemendaal, Idem, 8 p. H. Fritsen, Helmond, ld. G. P. Steyn, id. id. Beta, Amsterdam, id. Van Rossum, Haarlem, id, I. C, I. Berghuis, Leiden, Hotel d'Orange, 2 p. T. Liebrecht, Dusseldorf, id. M. Forsberg, Hamburg, Pension Beau Sé jour. 2 p. Dames Beaker, Utrecht, Pension Beau Séjour, 2 p. J. H. T. ter Meulen, Bussum, Pen sion Beau Séjour, 4 p. Familie Attema, Haarlem, Pension Beau Séjour, 2 p. HOFBERICHTEN. H. M. de K nigin-Moeder bracht Vrijdagmiddag iet H. M. de Ko ningin en Z. h. II. Prins Hendrik een bezoek aan de Murfneschans aan het Uddelermeer, waar prof. Holwerda de hooge bezoekers rondleidde en aan wijzingen deed in verband met de reeds verkregen resultaten van het onderzoek. H. M. de Koningin-Moeder hoopt Haar a.s. verjaardag 2 Augustus ten pa lei ze Het Loo door te brengen. DE EERSTE KAMER die gisteren haar arbeid hervatte, werkte als naar gewoonte, vlot en dit maal vermoedelijk te vlotter omdat d€ tijd des Jaars niet tot langdurig bij eenzijn uitlokt. Goedgekeurd werd het wetsontwerp tot het geven van vergoedingen aan de vroegere bezoldigde ambtenaren der schutterij; tot vaststelling van wettelijken tijd, tot wijziging van de postwet; tot wijziging der registratie belasting en van het zegelrecht en tpt wijziging van eenlge begrootlugs- hoofdstukken. Enkele opmerkingen werden door de betrokken ministers beantwoord. Een eigenlijk debat was er niet. Al leen bij het zegelrecht-ontwerp maakte de heer Van Nierop aanmerking op de gelijke belasting van aandeelen en obligatiën, waarop Min. Kolkman toe gaf, dat elke classificatie iets willekeu rigs had. Gestemd werd er echter over dit wetsontwerp zoo min als over de andere. Van de agenda is voorloopig afge voerd het wetsontwerp betreffende staats-exploitatie van delfstoffen. Heden 11 uur zijn de resteerende onderwerpen aan de orde. OORLOGSBEGROOTING 1908. In zijn antwoord op het verslag der Eerste Kamer-afdeelingen nopens zijne begrooting, verklaart de Minis ter van Oorlog het zeer nuttig te ach ten, reeds thans zijn bezwaren tegen de nota van den heer Staal aan te duiden, omdat daarmee tegelijk een toelichting kan worden gegeven, waarom z. i. de invoering der door hem voorbereide regeling der hoogere bevelvoering niet tot de in uitzicht gestelde latere behandeling der -nota kan worden uitgesteld. Het is rlen Minister niet duidelijk, wat bedoeld wordt in het toetsen dei nieuwe voorschriften omtrent de hoo gere beveh oering voor vredestijd aan die voor oorlogstijd. Dat aan de laat ste geen openbaarheid mag worden gegeven, ligt voor de hand. Op welke wijze de functie van leider der verde diging is geregeld, kan evenmin wor den openbaar gemaakt. Verzekerd kan echter worden, dat zorg is gedra gen voor een behoorlijke voorberei ding van alles, wat op het riclitig vervullen dier functie betrekking heeft. Met de regeling dezer aangele genheid, door den heer Staal in zijn nota eenigermate ontwikkeld, kan de Regeering niet instemmen. De chef van den generalen staf en de kommandant van het veldleger zijn twee van elkaar onafhankelijke autoriteiten. Geenszins ligt het in de bedoeling, dat de laatste steeds de oudere ln rang zou zijn. In oorlogstijd zal vermoedelijk reeds spoedig behoefte blijken aan opper-officieren, waarvan ons leger niet te ruim voorzien is. Zoo zal dan een artillerie-autoriteit onmisbaar zijn. Het voornemen bestaat, zoodra doenlijk, de instructies voor linie- en stelling-kommandanten volledig te herzien. Een wetsontwerp is samengesteld en zal zoodra mogelijk aan de Sta- ten-Generaal toekomen waarbij een fonds wordt ingesteld, om de verbete ring van de kustdefensie tot een spoe dige oplossing te brengen. In overeen stemming met den minister van Ma rine is in beginsel aangenomen, dat pile zeefronten der kustverdedigings- werken zullen vallen onder marine, en door marine-personeel zullen wor den verdedigd de landmacht heeft slechts bemoeiing met de landfronten. De leiding der verdediging zal wor den opgedragen, voor wat de maritie me stellingen aangaat, aan officieren der marine. De taak der landweeronderdeelen vangt bij mobilisatie eerst aan, nadat da mobilisatieopdracht voor het blij vend gedeelte reeds tot een begin van uitvoering is gekomen. Vermindering van het blijvend gedeelte kan dus hieruit niet voortvloeien, al mocht ook aan andere landweeronderdeelen een zoodanige taak worden opgedra gen, hetzij voor kustwachten, hetzij binnenslands. Vooralsnog komt het niet wensche lijk voor, de wijze van beoordeeling der officieren langs wettelijken weg te regelen. Bij de eerstvolgende meer ingrij pende wijziging der MUitiewet zal worden overwogen of het wenschelijk is. de keuring aan de loting te doen "voorafgaan, of belde tenzelfden dage en plaatse te doen geschieden. De eerstvolgende wijziging der Mi- litiewet moet ook ongetwijfeld dienst baar worden gemaakt aan het lot een bevredigende oplossing brengen van het vraagstuk der viermaanders, welk instituut inderdaad niet san de verwachtingen heeft beantwoord. De landweer zal volkomen voor haar taak berekend zijn, zoodra zij van voldoende en goede kaders is voor zien, wat intusschen nog niet het ge val ls. De ervaring ten opzichte ï-an het mede aaar huis geven der gewe ren opgedaan, kan gunstig worden genoemd. Het is de bedoeling, te Milligen zoo spoedig mogelijk een zeer eenvoudig gebouw te stichten voor logies van het personeel van het remonte-depót. Een wederoprichting van het her stellingsoord zal wellicht niet in aan merking komen, op grond van de ge- isoleerde ligging en verwijderde ver keersmiddelen. In hoeverre Harder wijk geschikt is te achten, zal even tueel oer. punt van overweging uit maken. CHANTAGE. Eon Fransch collega deelt ons meao, dat liij te Amsterdam op ergerlijke wijze door een „gids" is bejegend. Logeerende in het Vlctoria-hotel vroeg hij den kassier wat hij een gids zou moeten geven om hem eenlge uren rond te leiden. Aan de hotels staan steeds lieden, die verschillende talen machtig zijn, en er hun werk van maken, de vreem delingen te geleiden. Do Franschman gaf den gids na af loop van den tocht meer dan dezen toekwam, nl. drie gulden voor den tijd van drie uren, terwijl het tarief voor een geheelen dag, van 10—5 uur bijv. 5 bedraagt. Nabij het station betaalde de Franschman den gids uit, doch deze eischte op onbeschaamde wijze meer, en toen aan zijn verlangen niet werd voldaan, volgde een rijke stortvloed van grofheden in de Fransche taal. De vreemdeling, meenende dat In de groote Hollandsche stations, evenals aan de Fransche. een politiepost is ge vestigd, vroeg naar de politie, doch werd niet begrepen. Toen had de gids nog de brutaliteit een voorbijstappend politie-agent aan te klampen. De vreemdeling verstond echter geen woord van wat hij ver telde. Hij wilde eveneens een verkla ring geven, doch de agent haalde de schouders op, ten teeken, dat hij hem niet verstond. Toen verklaarde de gids, dat indien hem niet. aanstonds vijf guidon be taald werd, hij den vreemdeling den trein zou doen missen en belette met geweld dat de koffers in de coupé ge plaatst werden. De Franschman, die geen lust had in een formeel gevecht, dat wellicht leiden zou tot een verhoor bij een com missaris van politie, waardoor zijn vertrek zou worden vertraagd, gaf door den nood gedwongen toe. Doch hij liet het er niet bij, niet om het be drag, doch ter wille van latere slacht offers. I-Iij gaf zich de moeite, een brief te schrijven naar het hotel, dat den gids niet meer in den corridor zal dulden, aan ons blad, en diende voorts een klacht in bij den burgemeester. Onze collega deelde het geval uit voerig mede in het „Petit Journal" en meldt ons, dat het voorviel den 9en Juli, tegen 3 uur, aan het Amsterdam- sclie station. Wij weten zeer goed, dat het pluk ken van vreemdelingen overal voor komt, te Parijs even goed als to Am sterdam, doch meenden in het belang van het vreemdelingen-verkeer het geval te moeien publiceeren. Aan het hotel vernamen we, dat de mededeeling van den vreemdeling juist is. (Hbld.) COKES-DIEFSTAL GASFABRIEK. Nu er over de Cokesdiefstallen aun de gasfabriek te Breda allerlei verha len ioopen, waarop weer velerlei be schouwingen worden gebouwd, meent het „D. v. N." de juiste toedracht der geschiedenis te moeten meedeelen. De zaak zit zoo die aan de gasfa briek cokes wenscht te koopen, moet aan het loket een bon vragen en deze daar betalen. Met die bon gaat hij naar de sta pelplaats der cokes en daar wordt hem de cokes uitgemeten door twee meters. Dezen doen de bon daarna in een daartoe bestemde bus, waarvan de sleutel op het kantoor berust. Des avonds wordt de bus gelicht en ver geleken met de boekingen van het kantoor, dat de bonnetjes heeft ver kocht. Nu gebeurde het verleden week, dat er voor 125 mud aan bonnetjes waren in de bus. En ook was er voor 125 mud aan bonnetjes aan het loket verkocht. Het klopte dus. Maar de voorman, die over het cokes-meten toezicht houdt, en die bij de controle tegenwoordig was, verze kerde, dat er 175 mud waren geme ten. 175 mud Ja, hij wist het zeker. Dan post voor post nagezien. En de voorman noemde op50 mud aan D. geleverd. Neen, zei de lokethouder, aan D. heb Ik vandaag geen bon verkocht. Toen ree3 het vermoeden van frau de en werd het onderzoek begonnen. Gebleken is nu, dat de meters de bonnetjes niet alle in de bus staken, doch enkele er van achterhielden. Deze verkochten ze dan weer aan een opkooper, waarna deze met zulk een frauduleuze bon opnieuw cokes kwam halen. Dat is de geschiedenis. Van de zes geschorste werklieden hebben drie vrij spoedig bekend, de vierde pas later. Twee anderen blij ven ontkennen. Het onderzoek duurt voort. HET FLUITENDE RAADSLID. De officier van justitie te Breda ?>«eft >en strafvervolging Ingesteld legen 't Raadslid E. van Wely te Rozendaal, op grond van artikel 144 Wetboek v Strafrecht. Als getfis*a tijn geda?- vaard een wethouder, een Gemeente raadslid, de gemeente-secretaris, een gemeentebode. Op 4 Augustus zal deze zaak voor de Bredasche Rechtbank dienen. COPERNICUS UIT KöPENICK. In verband met de onthulling op het Copernicusplein te 's-Gravenhage, van het borstbeeld van den beroem den sterrenkundige Copernicus, den grondlegger der moderne astronomie, deelt een inzender in de „N. R. Ct." mede, hoe dicht bij hem een oud man netje stond, dat een opmerking maak te met de woorden „Weet u wat ie uitgehaald heeft? In Duitschland, tijdens een oorlog, heeft ie in een dorpje op de Fransche grens de gemeentekas gecontreleerd als officier met een korporaal en een paar manschappen. De burgemeester had Ie eerst opgesloten en toen kwam er juist een trein voorbij en daar is ie ingestapt met, de gemeentekas. En hij was geenszins officier, hij had zich maar verkleed. Wie doet 'm dat na tegenwoordig Later hebben ze „Zoo nee, dat wist ik niet" antwoordde de schrijwsf „Gut, wis u dat niet, d'r het toch zooveel van in de kranten gestaan, in alle kranten. Let u maar 's op, het zal morgen wel weer in de kranten staan als ze over dit feest schrijven." Doze zonderlinge betichting aan het adres van Copernicus heeft zooveel overeenkomst met het bekende geval van den „kapitein van Köpenick", dat hier wel aan een en hetzelfde feit ge dacht moet worden. Genoemd manne tje schijnt over het geval „Köpenick" wel eens de klok te hebben hooren lul den, zoo ook over een Fransch-Duit- schen oorlog, terwijl zijn fantasie zich aan het begrip tijd en plaats weinig laat gelegen liggen. Doch waar het verband te zoeken tusschen de namen Copernicus en Kö penick f ue naam Copernicus wordt vrij al gemeen hoewel foutief uitgespro ken met den klemtoon op de derde lettergreep, doch het mindere volk verbastert het woord tot Kopenikus. Zoo spreekt men in Den Haag ook van Kopeniliusplein. Deze verbastering doet wel eenigs- zins denken aan Köpenick, te meer wanneer van den Umlaut geen notitie genomen wordt. En hierin zal wel de oorzaak gelegen zijn van bovenver melde niet onvermakelijke naamsver- wisseling. MIDDENSTANDSCONGRES TÈ DORDRECHT. 28, 29 en 30 Juli a.s. Vermeldden we onlangs het pro gramma van werkzaamheid voor dit Congres, uit liet- volgende kan men zien, dat de regelings-commissie aan het nuttige ook het aangename weet te verbinden. Wanneer straks de con gressisten na ingespannen arbeid de zittingen duren van 9 uur 's mor gens tot 5 uur 's namiddags ont spanning zoeken, zal hen blijken, dat de gelegenheid daartoe ruimschoots door de regelingscommissie wordt ge boden, daarin gesteund door het Da gelij ksch Bestuur der gemeente, ver schillende andex-e officioele personen en tal van ingezetenen uit alle klas sen der samenleving. Dinsdag 28 Juli 's avonds 7 uur con« eert op het fraai geïllumineerde Schef- fersplein, te geven door het Dord- rechtsch Fanfarekorps (vroeger het Dordrechtsche Schutterij muziekcorps), terwijl 's avonds half acht de offici- eele ontvangst ten stadhuize plaats vindt, een uur later gevolgd door de ontvangst van Bondsbestuur en afge vaardigden in Kunstmin namens de Dordrechtsche Winkeliers-Vereeniging Hierna wordt den congressisten een concert aangeboden in den gezelligen tuin der genoemde sociëteit, waar de stafmuziek van het 3e Reg. Infanterie uit Bergen op Zoom, kapelmeester de heer A. Barbe, zich zal doen hooren. Woensdag 29 Juli 's middags 2 uur allerlei volksspelen in het Oranjepark door jongens en meisjes van verschil lenden leeftijd en volwassenen. Onder de spelen we tellen er op het lijstje 16 vinden we behalve het meer be kende mastklimmen en boegsprietloo- pen, ook minder bekende als driebee- nenstrijd, kruiwagenwedloop, muil tjeswedloop en dergelijke. De afzon derlijke commissie voor dit deel van het feestprogramma liet zich waarlijk niet onbetuigd in het bedenken van de meest onschuldige en vermakelij ke wedstrijden. Er worden ongeveer 400 prijzen beschikbaar gesteld en de deelneming belooft reusachtig te zijn. Dit alles zal opgeluisterd worden door het muziekgezelschap „de Bazuin" onder leiding van den heer A. M. Jo bels. Des avonds half zes heeft de offici- eele feestmaaltijd plaats, waarna te 8 uur eeu concert zal worden gegeven op het Scheffersplein, ook nu weer schitterend verlicht. Deze avond be looft een aantrekking te zijn voor do inwoners zoowel als voor de omlig gende gemeenten en den congressis ten zal een schouwspel worden aange boden als nog zelden is gezien. De zoo schilderachtige havens, waar door Dordrecht bekend en gezocht is, zullen op fantastische wijze worden verlicht en de aanblik belooft allerver- rassends te zijn. Verschillende buurt- commissies hebben zich reeds gevormd en worden financieel mild gesteund. Op een Ivfeotal plaatsen zullen op keu rig opgetuigde en verlichte schepen concerten en zanguitvoeringen wor- d'X gegeven. Tal van winkeliers heb- ben toezegging gedaan hun winlceluit- stallinpi^. Sraai te versieren en eenigë gev«ls zullen op zeer eigenaardige wijze worden geïllumineerd. Des avonds 10 uur: Feestavond in de gioote ïdal van „Kunstmin". De aan vragen die daarvoor inkomen, doen in wfcvelijkheid de vraag rijzen of niet reeds het uitgeven van toegangs- w zrvoet worden stop gezet. *«oT een paar 6tadger»ooten is voor dezen avond o.a. een geestige revue in elkiar gezet, geheel betrekking hebband op den Middenstand. Een be kende zangvereeniging zal liierbij als koor optreden. Tal van verrassingen zijn voor dezen avond bewaard, die men ons evenwel verzocht nog niet openbaar te willen maken. Donderdag 30 Juli, 's middags half drie Kerkconcert in de Groote Kerk, waaraan medewerken mej. Marie Ta verne, uit Elberfeld (sopraan) en do heeren Hans Kindier (violoncellist), en Bernard Diamant (orgel), beide uit Rotterdam. Een uur voor den aan vang van dit concert zal gelegenheid gegeven worden het beroemde gouden avondmaalstel der Groote Kerk te be zichtigen, waartoe H. H. kerkvoogden bereidwillig hun toestemming hebben vorleend. Tot slot van den dag zal er 's avonds een feestelijke bijeenkomst zijn, aan geboden door de Dordrechtsche Win- keliers-Vereeniging aan congressisten, leden der D. W. V. met hunne dames en leden der verschillende commissies met hunne dames. Daar deze bijeen komst een eenigszins Intiem karakter zal dragen, is met verschillende zaal verhuurders onderhandeld om in hunne lokalen gelegenheid tot aange name ontspanning te geven aan de in woners en verschillende bezoekers. Gedurende de congresdagen zijn de meest bekende sociëteiten voor het pu bliek opengesteld, terwijl een tijdelij-.' ke tentoonstelling wordt georgant-, seerd van kaarten, teekenIngen eb', prenten betreffende de stad Dordrecht en haar verleden, uit de gemeontellj ke prentenverzameling en aangevuld

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2