HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Binnenland Onze Lachhoek Stadsnieuws FEUILLETON DINSDAG 21 JÜLI 1908 Belangstelling in het Archief is op velerlei wijze betoond. Do Atlas van Haarlem en omstre ken, welke in 1863 van de Stads-Bi- bliotheek naar het Gemeente-Archief werd overgebracht en toen vijf por tefeuilles besloeg, is altijd door uit gebreid en moest (wat reeds meer malen geschiedde) nu weder verschikt worden. Dit omvangrijke werk is in 1907 ten einde gekomen en thans vult de verzameling 69 portefeuilles. Altijd wordt de Atlas vermeerderd en ook in 1907 is weder veel belang rijks er aan toegevoegd. Uit de Omstreken ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen VV. Sieger, Amsterdam, Grand Ho tel, 3 pers. R. Mans, Berlijn, idem, 2 pers. M. Laan, Amsterdam, idem, 8 p. C. Sonnenmann, Mannheim, Idem, 3 pers. A. Neugass, Leipzig, idem, 5 p. J. Sinauer, Nurnberg, idom, 2 p. A. Drukker, Hilversum, Hotel Bel védère, 4 pers. C. Petri, Amsterdam, Idem, 2 p. H. Petersen, idem, Schoolstraat li, 5 pers. J. Meijer, idem, idem. J. en B. Wolff, Haarlem, id., 2 p. Mej. Zomerdijk, Haarlem, idem. D. Salomon, Amsterdam, Heems- kerkstr. 16, 0 pers, P. G. Adrian, idem, Pension Nor- ma, 4 pers. J. Zufang, Idem, idem, 2 pers. R. en S. van Raalte, idem, idem, 2 pers. Fam. Minne, idem, KI. Krocht 1, 9 pers. E. J. Bbels Nannenga, Kroonpolder Kerkstr. no, 15, 4 pers. C. M. van 't Wout, Haarlem, Para- dijsweg no. 28, 6 pers. De heer Rotschild, Keulen, Gom- pertz de Beer. Jongej. C. Stibbe, Amsterdam, idem Jongej. T., Keulen, Kerkstraat 32. J. van Gendringen, Kampen, idem. L. Lefébure, JBaarn, Idem. M. Vriesendorp, idem, idem. Mej. v. d. Sluijs, Rotterdam, Kerk straat 32. Fam. J. K. Smit, Amsterdam, Haar- lemmerstr. 31, 7 p. B. de Vries, idem, Frank Gerzon, 5 pers. N. van Rooyen, Hilversum, Pension Vailo, 6 pers. Jhr. Sandberg van Boelens, Breda, Pension Vallo, 2 pers. Mej. van Doorninck, Aerdenhout, G. Wend, Berlijn, Beau Rivage, 2 pers. G. Baer, Zurich, idem, 3 p. Ds. Gobius du Sart, Woudrichein, idem, 5 pers. E. Tas, Amsterdam, Spoorstraat 40, 7 pers. Ph. Abraham, Amsterdam, Spoor straat 28, 6 pers. P. J. -T. Jansen, idem, Suzarma Mag dalena, 10 p. G. Liermans, Eindhoven, Hollan dais, 1 p. Fam. Daam, Amsterdam, Pension de Roos, 5 pors. J. Bonnet, Hilversum, .Villa Willy, 11 pers. Fam. Pauwels, Amsterdam, Post- straat 6, 9 pers. Fam. Karsten, idem, idem, 4 p. E. Teemons, Brussel, Adm. de Ruy- ter, 2 p. HOFBERICHTEN. H. M.de Koningin woonde Zon dagmorgen, met gevolg, de godsdienst oefening bij in de Ned. Herv. kerk te Apeldoorn, onder gehoor van ds. San ders te Maarssen, die tot tekst geko zen had Joh. 3 :3. DE KONING VAN ENGELAND wordt 12 Augustus te Vlissingen ver wacht op zijn doorreis naar Ischl. VERHOOGING VAN ONDER-OFFI CIERENSOLDIJ. Door de Regeering is thans inge diend het aangekondigde wetsont werp tot verhooging van de Oorloge- begrooting voor i908 met een bedrag van f 109.350, ten einde te kunnen overgaan lot een algemeene herzie ning der soldijen van de militairen beneden den rang van officier. EEN ONDERZOEK. Men schrijft uit Londen aan „Het Volk" De Nederlandsche minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, de heer Talma, heeft hier een onder zoek doen instellen naar de werking der. wettelijke bepalingen, die den nachtarbeid in bakkerijen in den nacht van Zaterdag op Zondag ver bieden. ONGEVALLENVERZEKERING EN KLEINE WERKGEVERS. Het eerste halfjaar 1903 heeft weder om een aantal werkgevers tot de Risl- cobank zien toetreden. In totaal werd door 208 werkgevers, uitbetalend f 2.800.000 jaarloon, machtiging tot ri sico-overdracht gevraagd. Hiertegenover valt echter te wijzen op een beëindiging der aansluiting door 91 werkgeversmet een totaal ver zeker ingsplichtig loon van f 508.000. In verreweg de meeste gevallen wa3 staking van bedrijf de oorzaak van de beëindiging der aansluiting geweest. Uit de omstandigheid dat dit voorna melijk kleinere werkgevers betreft, die economisch niet ver van den werk man afstaan, trekt „De Rislcobank" conclusie dat bij velen hunner de druk van de kosten der ongevallenverzeke ring, gevoegd bij den algemeen on- gunstigen toestand, ten gevolge heeft gehad dat zij weder in de kringen der werklieden zijn teruggedrongen. KERSEN EN BESSEN. Men schrijft uit de Betuwe De kersencampagne kan ais geëin digd beschouwd worden, waartoe het slechte weer der laatste dagen het zijne heeft bijgedragen. Eigenaarscn pachters hebben echter reden tot te vredenheid. De eersten ontvingen een goede pachtsom en de pachters heb ben do kersen, die in qualiteiten zoo wel als in quantiteit niets te wen- schen lieten voor goede prijzen ver kocht. Voor le qualiteit werd gerv geld 8 10 ct., voor 2e qualiteit 4 k 71/2 cent per 1/2 KG. besteed.Dui zenden KG. zijn naar Duitscbland verzonden de handel op Engeland was onbeduidend. De bessenhandel is levendig. Er komen handen te kort om te plukken. Zwarte bessen gelden 9 cent, roode en witte bessen 41/2 k 6 cent per 1/2 KG. VRIJZINNIGE PROPAGANDA. In een vergadering van afgevaar digden van een tiental vrijzinnige propaganda-vereenigingen in Zuid- Holland is besloten tot voorloop!ge constitutie van een comité voor een provincialen bond van dergelijke vei- eenigingen. Begin September zal in het district Gorinchean een landdag worden georganiseerd. EEN EIGENAARDIG GESCHENK. De vlag, door den Prins der Neder landen aan de Holland-Amerika-iiju voor het stoomschip „Rotterdam" ge schonken, is de Nederlandsche vlag. zooals die is vastgesteld voor de Ne derlandsche marine-reserve, met ge kroond zwart anker in de witte baan. Kapitein Bonjer toch is de oudste lui ten ant-ter-zee onzer marine-reserve. Bij de vlag is gevoegd eene oorkon de met opdracht, luidende „Aan de directie der Neder!andsch- Amerik. Stoomvaartmaatschappij' wordt door mij deze vlag aangeboden voor haar nieuwste stoomschip „Rot- téirdam" als bewijs van mijne be langstelling in de Nederlandsche han delsvloot en in deze stoomvaart-maat schappij, waarvan ik het een voor recht acht beschermheer te zijn. Voere God ten alle tijde het stoom schip „Rotterdam" en deszelfs opva renden veilig over' den oceaan. Hendrik, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Palels Het Loo 7 Juni 1908". Het hoofd van de oorkonde wordt gevormd door een afbeelding van het stoomschip, omringd door de vlag gen van Nederland, Mecklenburg, Rotterdam en van de Ilolland-Ame- rikalijn, terwijl daarboven een lint de spreuk bevat, luidende„Maeckt dat de Rijcke see met haar geheele Stront een segen overal magh stor ten op het lant". RARE GASTEN. Wij gaven de geschiedenis van 2 Hongaar6che studenten die vergeefsch getracht hadden, gratis logies in het American Hotel te Amsterdam te be komen. Uit Utrecht meldt men daar omtrent het volgende: De twee genoemde studenten ver voegden zich aldaar in het Hotel des Pays-Bas 1.1. Vrijdag, te ongeveer 12£ uur en deelden in gebrekkig Duitsch mede, dat zij een voetreis maakten naar de verschillende hoofdplaatsen van Europa. Zij verzochten om wat eten en gra tis logies, omdat zij het in andere ho tels ook gehad hadden. Daarop heb ben ze daar wat eten goliad, maai' te gelijkertijd werd hun gezegd, dat zij daar niot konden wonen, waarop zij naar het hotel „Het Kasteel van Ant werpen" gegaan zijn, waar zij ge woond hebben van Vrijdag op Zater dag en vanwaar zij ook een aanbeve lingsbrief voor het Amerlcan-hotel ge kregen hebben. Nadat zij vertrokken waren, kwam in liet Hotel des Pays-Bas een heer uit eene modezaak, om te Informeeren omtrent twee Hongaren, die kleine in- koopen gedaan en gezegd hadden dat zij in het Hotel des Pays-Bas woon den en tevens om 5 verzochten, zul lende dit bedrag direct in het Hotel worden voldaan. Toen men nu genoemden heer mede deelde, dat de 4wee Hongaren heel niet daar gewoond hadden, begreep hij dat hij opgelicht was en is hij naar de politie gegaan. Toen heeft men direct naar het American Hotel getelephoneerd om te waarschuwen voor die twee personen. De voetreizi gers waren intusschenper trein reeds gearriveerd. (Tel.) LANDELIJKE BOND VAN MILI CIENS. Op het te Gouda gehouden congres van den Landelijken Bond van mili ciens waren 15 afdeel ingen vertegen woordigd. Na het uitbrengen van verschillen de verslagen werd tot redacteur van „De Milicien" benoemd de heer J. v. d. Kieft, in de plaats van den lieer IC. ter Laan, die wegens drukke werk zaamheden had 'bedankt. Naar aanleiding van een door den minister van Oorlog ingediende wets wijziging, om de opkomst der onbere den wapenen op twee tijdstippen te doen plaats hebben, werd een motie aangenomen, waarin deze maatregel wordt afgekeurd en geoordeeld wordt, dat de nummerverwisseling voor het blijvend gedeelte uit de wet moet ver dwijnen, opdat ieder persoonlijk zijn volledigen dienst vervullen zal. Na afhandeling van den beschrij vingsbrief, werd bepaald, dat het vol gend congres te Schiedam zal worden gehouden. ZONDAGSRUST. De anti-revolutionaire meerderheid in den gemeenteraad van Ede wil concessie voor een paardentram van het dorp naar het station van den Staatsspoorweg 'alleen vei'leenen op voorwaarde, dat er geen Zondags dienst zal zijn. Onder de ingezetenen gaat nu een lijst rond van belang hebbenden, om den raad to verzoe ken, ten minste eon beperkten Zon dagsdienst toe te staan. De schrijver van een Ingezonden stuk in „de Ne- der-Veluwe" wijst de nnli-revolulio- naire meerderheid op haar inconse quentie en eindigt aldus aldus „Op Zondag is te Ede geoorloofd „Rijden van een stoomtram en een lokal-spoor door de gemeente. „Exploitatie van een gasfabriek en drinkwaterleiding en tappen met al den aanhang daarvan. „Ongeoorloofd blijft „Het rijden van een pa&rd met rij tuig op rails." Dr. C. J. EGGINK. Dr. C. J. Egglnk, inspecteur der gymnasiën te 's-Gravenhage, is over leden. Dr. Eggink was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. EEN ONTPLOFFING. Maandagmorgen ontstond een ont ploffing in het Laboratorium van de firma Joh. Verschuroen Zoon, marga rinefahrikanton aan de Boompjes to Rotterdam, ton gevolge van vervlie ging van ether. AUe ruiten braken; grooto schade werd aan het glaswerk aangericht. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. De ontboden brandweer behoefde niet te werken. EEN SOCIAAL CONTRAST. (Welwillend opgedragen aan sommi ge families op reis). I. De familie Smit in hot logement» Het tooneel verbeeldt do vestibule van een hotel. De hotelhouder buigt bij de deur als son knipmes bij het vertrek van do genoenufo familie. Logementhouder. Allee is immer? naar uw genoegen geweest, heeret en dames, is het niet zoo De heer Smit Senior. Zeker niet Het hotel is volstrekt niet mooi gels gen. Volstrekt geen mooi uitzicht over het meer. Mevrouw Smit. Naar genoegen Do witte gordijnen In de slaapkamers zijn niet eens in een volle week ver wisseld. En niet eens alle dag^n schoone handdoeken. De heer Smit Junior. Het mocht wat» De omelette soufflée was voor eergisteren niet eetbaar. Mej. Smit. O nesn, de plano In de saton was niet eens gestemd. De heer Johan Smit. En mijn laar zen zijn geen enkelen morgen be hoorlijk gepoetst. Mejuffrouw Angelica Smit. En de bediening liet zeer veel to wenschen ovor. De geheele familie in koor. Ach, zoo geheel anders dan thuis. II. De familie Smit thuis. Het tooneel verbeeldt do huiskamer, dan dag na do thuiskomst van de familie. De heer Smit Senior. De benauwde binnenplaats en de hooge muur van het achterhuis vormen wel een scherp contrast met dat heerlijk panorama, dat wij uit de vensters van dat prach tige hotel hadden, hé Mevrouw Smit. Ja. on dan het meu bilair. De gordijnen hier ten minste schreeuwen om vernieuwing. Ik ge loof, dat ze in geen drie maanden ge» wasschen zijn. De heer Smit junior. Zeker weer 't gewone middagmaal, koud vleesch, aardappelen en groenten. Ha wat een contrast. Mej. Smit. Hoe valt de piano nu af, na de prachtige Erard, waarop wij zoo dikwijls gespeeld bobben. U woel wel, in hot salon. De heer Johan Smit,. Met één meid maai', die ons allemaal bedienen moet. Eigenlijk is het gek op reis (e gaan. Men slaat een massa geld stuk, dat men soms naderhand weer moet inhalen en wordt op den koop toe maar verwend. De heele familie. Ach, hoe geheel anders dan hier in huis. DE „GELDEBLAND" NAAR VENE ZUELA. De „Surinamer" schreef naai' aan* leiding van het vertrek van de „Gel derland" vam Paramaribo: „President Castro heeft een Neder- landschen schoener in beslag geno men. Hr. Ms. „Gelderland" heeft naar wij vernemen in opdracht het schip op te eisclien. Bij weigering zal do oorlogsbodem aldaar moeten verblij ven om de haven te blokkeeron, of zoo noodig tot overgave met de sterke hand te dwingen. In het laatste geval zal Hr. Ms. Gel derland dus bij aankomst van onzen nieuwen gouverneur niet aanwezig zijn om de maritieme honneurs waar to nemen." Het Hbld. voegt hieraan toe: Wij gelooven dat de Gelderland in de Curagaosche wateren meer noodig Is dan voor Paramaribo. Die maritie me honneurs kunnen, waar er slechts één onzer schepen In de West-Indh sche wateren aanwezig is, thans ge voegelijk achterwege blijven, ook al is op het oogenblik de sterke hand niet noodig geweest om de vrijlating van de ln beslag genomen vaartuigen to verkrijgen. PENSIOEN AAN LEDEN VAN GRD. STATEN. De commissie van rapportours uit de Staten van Friesland ovor het voorstel van do leden S. Brandsma en J. Woltman, tot vaststelling eener ver ordening op het verleenen van pensi oen aan de leden van Ged. Staten on aan hunne weduwen, heeft aan de Staten haar rapport uitgebracht. Do commissie is van oordeel, dat do tijd', om van 't voorstel kennis te no men, te kort is go woont, om daarover STUKKEN VAN DEN RAAD. Markten. Bij den Raad zijn ingekomen ver zoekschriften van Jae, Huijboom en 36 anderen, om het aanvangsuur van de groentonmarkt te stellen op 6 uur, van W. van der Meye en 16 ande ren om des Zaterdagsavonds de visch- markt in plaats van 10 te 11 uur te doen eindigen, en op gewone werkda gen te 6 uur 'a middags. De commissie voor de strafverorde ningen 6telt voor, die wijzigingen aan te brengen, (Raadsstuk no. 245). OnderwijsH. B, S. B. en W. van Haarlem bieden den .Raad aan een door de Comm. van Toezicht op het Midd. Onderwijs ont worpen programma voor de H. B. S. met 5-jarigen cursus 19081909. Daarin is echter opgenomen eind onderwijs voor de derde klasse, geheel op gelijken voet als dat geschiedde tij dens het bestaan van den driejarigen j cursus. Aangezien echter op 19 Oct. 1904 tot opheffing van dien cursus is besloten, hebben B. en W. bezwaar gemaakt tegen dat leerplan, dat feite lijk den cursus zou doen voortbe staan. De Commissie van Toezicht echter dringt op het voortbestaan er van aan, met het oog op de teerlin gen die mei1 het einde van het 3e leer jaar de H. B. S. plegen te verlaten. Onder deze omstandigheden wenschen p. en W. de beslissing te laten aan den Raad, onder opmerking, dat de bedoelde eind-klasse ook in het leer plan voor den cursus 19071908 was opgenomen, wat aan hunne aandacht is ontsnapt. (Raadsstuk no. 255). Kasgeld. Ter voorziening in de behoefte aan kssgeld vragen B. en W. machtiging om 400.000 op te nemen. (Raadsstuk no. 256). Bouwvergunning. Van den heer L. Oostenbroek is in gekomen 'n verzoekschrift, waarbij hij bij den Raad in hooger beroep komt van eene afwijzende beschikking van B. en W. op zijn verzoek om te mogen bouwen 16 woonhuizen aan de Twee de Vooruitgangstraat. B. en W. dee- len mede, dat die vergunning is gewei gerd op grond, dat de privaatputten biet zijn ontworpen in den openbaren ■weg, of in eene van den weg.gemak kelijk te bereiken open plaats. Wei is waar hebben B. en W. gelijk adres sant ter ondersteuning van zijn ver zoek aanvoert, vroeger wel eens ver- gunning verleend voor bouwplannen, die met deze overeenkwamen, doch de omstandigheden zijn niet overal dezelfde. Door den aanleg van water leidingbuizen, electrischo kabels enz. in den openbaren weg, is het aanbren gen van privaatputten daarin niet overal mogelijk. Dit geval was hier echter niet aanwezig. B. en W. stel len dus voor het hooger beroep af te wijzen. (Raadsstuk no. 244). Examens. Na gehouden examen zijn op ae H. B. S. met 5-jarigen cursus toege laten tot de le klasse Ida Bakker, Elizabeth J. van den Perg, N eelt je Blankevoort, Catharina M. Boogaard, Gesina Th. van Os van Delden, Maria C. Droste, Suzanna J. Eihorst, Alida Groenendaal, Johanna E. Groot, Anna C. Jonges, Wilhelml- na H. van Pellecom, Cornelia Schou ten, Maria C. van der Stad, Eliza Versteegh, Hendrika J. de Wijs, Char lotte van Zijl de Jong, Maria F. Ley er, Prlgitta A. Klok, Maria Jeswiet, A. van Amerongen, H. N. Bakker, H. Bax, A. Beets, E. M. van Berckel, J. S. de Boer, M. J. F. Bolderdijk, W. H. van Braam, F. C. Breitenstein, S. J. H, Breukel, H. Broekmeyer, P. Clau sing, J. A. Co'hen, W. L. Cohen, G. v. Dam, J. van Dorp, L. H. D. van Dorp, Ph. F. v. d. Does de Bye, G. J. Dros te, J. L. Engelsman, H. S. M. Faase, J. Faber, W. H. Fock, L. Groen, H. G. Groeneveld, W. de Groot. B. Ph. "van Harreveld, G. M. Hekkelman, B. Herman, J, H. Heslinga, II. J. F. van Hezel, J. C. W. van Hezel, J. W. Hol- Naar h9t Engelscly door Arthur W. March tóp t. 13) Het is maar het beste, dat u mijn antwoord dadelijk hoort, zei ze flink. Er kan geen overeenkomst van welke soort ook tusschen ons bestaan en allerminst wel een huwelijk. Ik ge loof liet verhaal van dit huwelijk niet; en ik zal nimmer aarzelen in mijn zoeken naar do waarheid. Ik geloof, 'dat men eerlijke aanspraken op «en heel andere wijze zou hebben doen gelden. Ik geloof dat u een of ander ïhotiof had om mijn huwelijk met Mijnheer Fenwich te verhinderen en dat deze vrouw, die gij uw moedor ni»emt, deze scène in elkaar zstte op uw verzoek om mij zwart te inaken in de oogen van de wereld, en tege lijkertijd de gezondheid van mijn 'dierbaren vader to treffen. Ik verzeker u, op mijn eer, juffr, Parmenter, dat u zich evenzeer ver gist in deze conclusie ln uw Jbo- ternan, J. Hoogerbeets, M. J. ten Hou- te de Lange, K. Jacobs, A. M. Jacob- son, L. K. H. Jansen van Raay, A. Jeswiet, E. F, Kempert, P. Koster, A. Kouwenaar, A. C. Kreunen, D. E. L. Kruyt, K. H. Krijgsman, W. C. Krijgsman, W'. J. de Koek van Leeu wen, J. E. Lieftinck, E. A. LIera, P. Looyen, Th. Leslie Miller, J. P. E. Gr. Molière, L. L. Modoo, W. J. v. d. Mije, B. van Niel, S. van Oorde, W. M. Otto, F. Th. Pahud de Mortanges, F. M. N. Peltenburg, J. Ch. Plate, H. J. Poelenjee, H. U. G. O. Reerink, J. H. Reuvekamp Gillo, A. J. H. Reyn- ders, F. Ritsema, B. D. Rynveld, J. J. F. Sandberg, G. L. Schepers, J. Schotman, G. Schwartz, N. C. Smit, B. Sorgdrager, J. II. Stap, P. M. Stig- gelbout, P. W. le Sueur, H. G. Tak ken, C. A. van Thiel, Oei Hoo Tjiang, Oei Kang Tjwan, F. van Tongeren, J. H. Tromp, A. Tuytel, W. B. Vers feit, H. Vis, K. A. W. Waar, Th. van Waveren, C. Weber, J. A. F. de Wee- ger, F. M. Wiemer, J. C. de Wilde, G. P. G. de Zeeuw, Ch. E. Zubli, P. H. Zuurendonck. En voorwaardelijk J. L. Barendsen, B, W. Berenschot, Th. A. Bertrand, J. A. J. Gaykema, A. J. Krom, J. L, Leestem^ker, G. J. J. Lembeck, F. A. Slikker, H. W. Staal. Tot de 2de klasse zijn toegelaten, voorwaardelijk C. F. Cohen Ter- vaert en F. E. Fischer. Tot de 8de klasse H. J. Gevers en voorwaardelijk Helena v. d. Sluyt en A. J. Verwey. Jaarvergadering. Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelan- den, burgemeester van Haarlem, heeft zich bereid verklaard de alge meene vergadering der Vereeniging voor Middernachtzending op zijn landgoed Waterland, bij Velsen, te ontvangen op Woensdag 12 Augustus a.8., bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan dier vereeniging, welke in 1888 te Haarlem ie opgericht. Den avond te voren zal er in de Janskerk te Haarlem eene openbare samenkomst worden gehouden, in welke als sprekers zullen optreden de heeren C. J. van Paassen, predi kant te Haarlem, en H. Pierso-., di recteur der gestichten te Zetten. GEMEENTE-VERSLAG. (Vervolg). ARCHIEF. Omtrent het Archief valt het vol gende mede te deelen De bewaarplaats is gevestigd in verschillende zalen boven het zooge naamde Pand en het Prinsenhof, on middellijk grenzende aan- en in ver binding staande met het Raadhuis. De toestand laat niets te wenschen over. De lokalen zijn alle hoog, ruim, vrij van vocht, hebben een sterk licht en er bestaat overvloedige gelegen heid tot luchtverversching. Aan het onderhoud hapert niets, en kleine gebreken, zooals overal van tijd tot tijd ontstaan, worden zoo spoedig mogelijk weggenomen. Het Archief is behoorlijk geordend en beschreven, gelijk vroeger her haaldelijk is medegedeeld. Reeds in 18661868 is de inventaris gedrukt en uitgegeven. Hij bestaat uit drie dee len, waarvan het eerste vermeldt tie charters, register en stukken van de vroegste tijden tot het jaar 1581 het tweede^alies wat valt in het tijdvak 15811795 het derde deel omvut den tijd van 17951813 en ook de be schrijving der archieven van opge heven vereenigingen, ontbonden coin- missiën enz. nu en dan aan de ge meente ten geschenke en ter bewa ring aangeboden. Het uitwendig aanzien der Archi valia is ook meer dan voldoende en daar wordt aanhoudend een gepaste zorg voor gedragen, zegt het ver slag. liet nieuw aankomende wordt ge ordend op" de wijze, zooals hier ge bruikelijk is en op den inventaris bij geschreven alles is genoramerd naar' een zeer eenvoudig stelsel, dat jaren geleden reeds is aangenomen en het ook den minst ingewijde mogelijk maakt, zonder bezwaar een weg in het Archief le vinden. Volgens gewoonte werd door den heer secretaris der gemeente voor het Archief na 1813 weder een jaargang aan den archivaris overgegeven. Die stukken zijn allen in nieuwe purte> feuilles met nieuwe omslagen overge zet en vermeerderden aanmerkelijk de reeds voorhanden reeksen Aangekocht is een fraai besneden eikenhouten deur uit het huis in de Groote Houtstraat No. 138. De Archief-lokalen zijn van de noo- dige brandkranen met slangen en straalpijpen voorzien. laediging vam mijn moeder. Wij voe-' len zeer diep voor uen zijn ons be wust, dat u onschuldig onmensclie- lijk veel moet lij don. Om u te toonen, dat onze sympathie niet alleen een praatje is, zal ook zonder dat er van een huwelijk tusschen ons iels komt, een vierde van liet fortuin van uw va der aan u vervallen, als u met die schikking genoegen kan nemen. Do lippen van Olive werden min achtend opgetrokken. U wil dus mijn medewerking koopen ten koste van de eer van mijn vader Neen, mijnheer, zei zc, trotsch het hoofd opheffend. Stellig niet, al bood u mij al het geld aan. Als dc wet het u geeft, neem het en neem dan alles. Maar noch liet vertrouwen in mijn dierbaren vader, noch mijn eigen eer zijn te koop. Ik geloof, dal aan deze geheele geschiedenis een of andere schurkenstreek ten grondslag ligt en ik ben besloten haar te ont dekken. En met die. oorlogsverklaring liet z'j hem alleen. En de wet maakte uit, dal den Merridews het fortuin toekwam. Mijn heer Casement moest toestemmen dat or ryets Icon gedaan worden, waar door het geheime huwelijk onwettig werd. Do bewijzen, door hen bijge bracht, waren onbetwistbaar, en de getuigen waren niet van hun stuk te brengen. 'Ook hem werd het aanbod om een vierde van de erfenis aan Olive af te staan, overgebracht, en hij ging zoo ver van er bij Olive op aan te drin gen liet aan te nemen. Maar zij was even beslist in haar weigering tegenover hem als zij het tegenover Merridew was geweest. Nooit, verklaarde zij. Al zou ik mijn brood op straat moeten bede len, nooit zal ik mij Ioenen tot zoo'n onrechtvaardigheid tegenover mijn vader. Het feit alleen, dat zij zoo'n aanbod doen, is voor mij een bewijs, dat er een of andere schurkenstreek aan ten grondslag ligt en dat zij bang zijn, dat ik haar zal ontdekken. En van dit besluit kon niets haar afbren gen. Zij besloot dadelijk Silverbeech te verlaten, en toon poogde mevrouw Merridew, die haar zoon daarheen govolgd was, haar tot oen ander be sluit over te halen. Zij ging naar de kamer van' Olive, luist toen deze alles, wat haar zelf toebehoorde, had ingepakt oro le la ten weghalen. Toen was er een heftige woorden wisseling tusschen haar belden. Ik moet u spreken, vóór dat u heen gaat, juffr. P&rmenler, zei dc zooveel oudere vrouw. U is waarschijnlijk hier gekomen om te zien, of ik niets.meeneem, wat uw eigendom Is Juist wat ik van u kon verwachten, zei Olive, die in een bittere stemming was gekomen door het leed, dat zij ondervond bij het vertrek uit haar dierbaar thuis. U is een heel onaangenaam meisje, klonk boos het antwoord. Ik denk niet aan zoo iels. Maar ik wil u tegenhouden, vóór dal u erger domheden begaat. Ik verklaar op mijn eerewoord, dat het mij en mijn zoon evenzeer hindert u dit leed te berok kenen. O, daar twijfel ik geen moment aan, zei Olive bitter. Waarom is u zoo onaangenaam tegen mij Ik zou zoo graag uwe vriendin zijn. U heeft mijn vader vermoord, opdat u en uw zoon mij mijn erfenis en mijn goeden naam zouden kunnen ontrooven. Maar het kwaad zat niet zegevieren. Fens zult ge uw straf krijgen. Ik zal hier niet op ingaan, of schoon uw woorden heel onrechtvaar dig zijn. Maar ik wensch u te waar schuwen, dat, als u volhoudt met den sluier over het verleden van uw va der te willen optillen, u alleen zijn schande nog grooter zal maken en dc misdaad aan hot licht brengen, die hem dwong het land te verlaten. Olive draalde zich om en keek me vrouw Merridew ernstig aan. Ik geloof u niet, zei ze met alle minachting, die zli kon uitdrukken. Het is waar even waar nis Ik op dit oogenblik tot u spreek. Hij ver bond zich met anderen om zijn chef, den heer Ringrose, een advocaat uit Sheffield, te bestelenen toen de misdaad ontdekt werd, vluchtte hij, en liet mij alleen achter. Ik heb toi nu toe niets van dit alles gezegd maar als u volhoudt met mij te be- leedigen, zal ik er toe gebracht wor den, het de geheele wereld te vertel len. Ik wensch u niet meer kwaad to doen dan noodig is om mijn eigen aanspraken te bevestigen. Het is niet waai', riep Olive, ver ontwaardigd. Even valseh als uw geheele houding. U beroofde mijn vader u heeft hem vermoord en nu zou u zelfs tegenover mij zijn goeden naam willen bekladden. (J is oen slechte, gevaarlijke vrouw en u vertelt mij dit alles alleen in de hoop, mij af te houden vaa mijn po ging om hot kwaad, dat gij gesticht hebt, aan net licht tc brengen, U woet zoo goed, dat gij veel op uw gewe ten hebt, dat u bang is voor hetgeen ik. zou kunnen ontdekken. Bang van een hulpeloos meisje, dat alleen op de wereld staat. U is niet alleen slecht, u is daarbij lax. Ert u zult ook reden hebben voor u\v vrees, wees daarvan verzekerd. Dat is langer niet om u't te slaan, riep mevrouw Merridew. Hoe durft «li. zoo lot mü spreken Wie is u, dat ik bang zou zijn/' u dc waarheid te zeggen t ïk ben do meesteres van Sfiver- beech, en u zal weten, wat dat bo- teekent. Omdat u cn uw zoon mij samen' mijn erfenis hebt ontstolen. Dal be- teekent het, zet Olive woedend. Het boteekent ook, dat ik alieotf menschen in mijn huis wil hebben dió mij bevallen. U zult. liet dadelijk ver laten. Ik zal u de deur uit laten zet ten. U Is con stijfhoofdig, dom, kwaadaardig nielsje, en mevrouw Merridew, nu buiten zichzelf van woede, drukte heftig op de bel. Ik ben klaar heen te gaan. ,"it heb het rijtuig al besteld. En Olive zette haastig haar hoed op. Rijtuig, inderdaad, klonk driftig hot antwoord. U heeft mijn permissie niet gevraagd. U krijgt geen rijtuig!/ Wandelen is goed genoeg voor ü.J Meer dan twintig jaar geleden liel uw vader mij ook loopen Olive keek snel op met een vcelbè- teekeuenden glimlach. Ik dacht, dat uw zoon een rijk- man was. zet ze. Als zoodanig hoeft- hij hier goposoerd. U moet voorzicht tiger zijn als driftig wordt, en niel. bij ongèluk dé waarheid laten hoe*' fon. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5