Sport en Wedstrijden Kerk en School Gemengd Nieuws Koloniën Burgerlijke Stand Stoomvaartberichteo «ws;ood óverwogen óórdeelie yó$ tóch. paar do zaak biet van' épóe<M- Rónden aai'.ci ie en om daarover een ftloed besluit ie kunne» nemen, stelt $fd Commissie voor, de behandeling :^0 hot voorstel aan te houden tot de Aanstaande winterzitting, VRIJHEIDSBEROOVING TB MAAR8EN. •Zooals werd medegedeeld, is de veld échter v. d. V., te Haarseh, die ie- ïaand nachtverblijf verschatte e» 8 (logen lang vergat hem te ontzetten, '(mtslageu. De zaak wordt in de ge- .pieente druk besproken en leidde tot \erschlllende gevolgtrekkingen, dok t in de pers. Toen nu in de Raadsvergadering de burgemeester voorstelde het gezin van den ontslagene nog gedurende Augus tus ln de veldwachterswoning te laten wonen en de vrouw eene toelage over die maand te verstrekken, verzooht de heer Switzar den burgemeester om .volledige officieels gegevens omtrent 'de toedracht der zaak. Op uitvoerige ."7 ij ze werd hieraan door den burge meester voldaan. Daaruit bleek, dat de burgemeester den veldwachter steeds zooveel mogelijk ter wille is ge weest, vooral ook wegens zijn gezin. Toen echter de aanstelling als onbe zoldigd rijksveldwachter werd inge trokken door den minister vain justi tie en de veldwachter wegens de vrij- heidsberooving werd veroordeeld door de Rechtbank te Utrecht, moest bij, uit overweging ook, dat hij vóór en ha het bewuste feit bovéndien meer malen reden tot ontevredenheid gaf, wel tot ontslag worden voorgedragen. De burgemeester uitte zijn teleurstel ling, dat de veldwachter, terwijl deze toch wist, dat de burgemeester steeds in het belang van hem en zijn gezin doende was en nog is, niet geschroomd heeft 't publiek in den waan te bren gen, dat de burgemeester zijn onder gang zocht. De Raad nam vervolgens met alge- meene stemmen en onder instemming van alle leden aan een motie van den heer Switzar, waarbij hij, erkennende hetgeen de burgemeester voor v. d. V. en zijn gezin deed en zich geheel ver- eenïgendo en dus goedkeurende het beleid van den burgemeester, zijn scherpe afkeuring uitsprak over de wijze waarop door den ontslagene de handelingen en goede bedoelingen van den burgemeester werdenver dacht gemaakt. Gehoord de besprekin gen, werd met algemeene stemmen 't voorstel tot verkenen van vrije wo- toiae en toelage verworpen. (N. v. d. D.) DE INBRAAK IN LA BOURSE TE AMSTERDAM. Definitief zijn thans gearresteerd met last voor den officier van justitie te wordeu geleid de dader Jan Jon- gejan, gearresteerd in den nacht van Woensdag op Donderdagde ontsla gen portier van den Bazar de la Bourse Bakker, wegens medeplichtig heid diens echtgenoote wegens he ling de beminde van Jan Jongejan, de wed. Pos, wegens heling. Vermoedelijk zal eveneens rechts ingang worden verleend tegen een zeventienjarig meisje, dat eveneens de goederen bij verschillende pand jeshuishouders trachtte te beleenen. In Haarlem, waarheen de recher cheur Visser vertrokken was, is niets gevonden. De zaak is thans in handen der justitie, zoodat men nu dient af te wachten wat de openbare behande ling aan het licht zal brengen. MI8DAAD1 Het moet gebleken zijn, dat de te Diemen verdronken werkman niet uit eigen beweging te water is gegaan, maar door een of meer anderen er in gestooten ie. Dit vertelt Iemand die ook in het gezelschap was en eveneens bijna was verdronken. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee arbeiders van de glasfabriek. LEVENSGEVAARLIJKE VERWON DING. Bij een vechtpartij onder Hoofd plaat, waar kermis werd gehouden, is een landbouwersknecht uit Ijzen-' dijke levensgevaarlijk gewond door een steek in de linkerborst van 8 c.M. breed en 5 c.M. diep. De long is even eens geraakt. De vermoedelijke dader is gearresteerd en gevankelijk naar Middelburg gebracht. BRUTAAL. Vóór eenlge weken werd, zooals men zich nog zal herinneren, een bru tale diefstal met inbraak gepleegd in de Ter Hnarstraat te Amsterdam, en waarbij voor ongeveer 900 aan waarde werd ontvreemd. Thans heeft de bestolene per post een briefkaart van den dief ontvangen, waarin deze zijn spijt botulgt niet meer van zijn gading te hebben medegenomen. GEEN MOORD. Over bot plotseling overlijden van den te Tilburg welbekenden M. K. meldt de „N. Tilb. Ct." Toen K. smoordronken langs den weg op den Beekschen dijk lag, koos de straatjeugd hem tot mikpunt van hare baldadigheid, en wierp hem met steenen. Dit duurde, totdat een vier tal 18-jarige knapen den dronkaard op zijn verlangen naar de in de na bijheid liggende herberg van De Kort geleidden Hier binnengetreden, trakteerde K., geheel uit eigen beweging, zijne hel pers op een glas bier, en vroeg voor zichzelf jenever. Uit hoofde echter van den verregaanden staat van dronkenschap, waarin de vrager ver keerde, gaf oe waardin hem water. K. betaalde onmiddellijk het geheeie verteer, zonder daartoe in het minst te moeten worden aangespoord. Nadat de vier jongelui waren heen gegaan, begon vrouw De Kort het ge zelschap van haar gast te vervelen. Zti nani" hein daafpih bijbeen fcr/Ofi zotte hem bul te» de deu/. prónken- échój) belette K. echter ié staan, en 2oo Viol hij neer, mei zijn hóo(d óp de steer.en. foóh De Kort thuiskwam vond hij den dronkaard, dien hij op nam én aan den overkant yan den weg ln hot gras neerlegde. En óp de zelfde plaats vond men hem mór gens dood. Dat de boido echtelieden De Kort herhaaldelijk door de politie onder vraagd Zijn, ligt voor (ie hand. Van eene arrestatie is échter hoegenaamd geen sprake. DE HAAGSCHE POLITIEZAAK. De procureur-generaal te 's-öra- venhago leidt persoonlijk een onder zoek van de justitie betreffende enke le verhoudingen In bet politiecorps aldaar voor zoover daarbii althans be- trokkon zouden zijn politle-amjjteni- ren door de Koningin benoemd. Onder anderen is overgelegd jen rapport van de commissarissen Dietz en Sypkens naar aanleiding van door den polltie-ambtenaar van Lelyveld reeds in 1905 aan den hoofdcommis saris Versteeg ten laste gelegde per soonlijken omgang met vrouw Fuh- ropp (Duitsche Greet) eh waarom trent op verzoek van den heer Ver steeg een onderzoek was ingesteld. Voorts een in 1005 door commissaris Dietz op ambtseed opgemaakt proces verbaal, waaruit o- a. blijkt een ver klaring van Lelyveld, dat hij zijn be weren eventueel niet onder eede kau volhouden. Dan een ambtseedig ver baal van confrontatie tusschen vrouw Fuhropp en den hoofdcommissaris, waarbij die vrouw pertinent verklaart zich te hebben vergist, toen zij een persoon, die haar bezocht en die zei- de de hoofdcommissaris Versteeg te zijn, voor dezen hield. vHbld.) DREIGEND TEKORT VOOR 1909. De Haagschc Briefschrijver van .het „Nws." meldt, dat er, naar men hem verzekerde, een „kolossaal" tekort op de Staatsbegrootlng 1909 zal zijn. „En er moet daarom (van Financiën tot de overige departementen) een nieuwe aanschrijving zijn uitgegaan, om alsnog te schrappen en te bezui nigen. waar dit maar mogelijk je. Men zou zelfs zoo ver gaan en dit is ln ons militair régime wel een be wijs van allerhoogsten nood om te overwegen, de leg ei-manoeuvres achterwege te laten J En dan nog zou minister Kolkman er niet in slagen, een balans te maken, zonder ten aanmerkelijk nadeelig saldo. „Voor iemand, die zijn voorzichti ge» voorganger de 10 opcenten ont nam, op grond, dat de toestand der financiën dien buitengewonen niet elschte, moet zulk eeai staat van zaken dubbel onaangenaam zijn. Met belastingverhooging kan deze minis ter nu tocli zéér moeilijk aankomen. Dit aan de intrede van een verkie zingsjaar te doen, ware bovendien tets bovenmenschelijks, een poging tot polltleken zelfmoord. De begroo- ting zal en moet dus zoowat Blul- tend worden gemaakt. „Maar voor degenen, die belasting opbrengen, is 't niettemin een duis ter voorni'.x.eht. Want al dat bezui nigen zal meerendeels slechts uitstel zijn. Als 1909 achter den rug is en de planken zijn door de heeren kiezers weer aan elkaar getimmerd, dan zal de rekening moeten vereffend wor den." ONGELUKKEN. Zaterdagavond is bij het zwemmeta in de Keulsche vaart te Diemen een zekere R. Kap, werkende op de glas fabriek aldaar, verdronken. Een uur daarna werd 2ijn lijk opgehaald. Een vreeselijk ongeluk gebeurde te Zwolle. Do heer L. wilde een eindje fietsen en nam z'n zevenjarig zoontje mee, voorop da fiets. Hoz 't pi*ecks kwam is niet te zeggen, maar bij de brug over de Willemsvaart, viel het jongetje van de flets in het diepe ka naal en verdronk voor de oogen van zijn vader 1 Deze is radeloos. Hij is een jongeman en had twee kinderen, waarvan dit jongetje de oudste was- DE ONTVLUCHTING VAN VELTMAN. Omtrent de ontvluchting van Velt- man schrijft men uit Medemblik nog aan de Tel. Wilhelmus, Coenradug Veltman moest, als hersteld, op Maandag 13 dezer teruggebracht naar de bijzon dere strafgevangenis te Leeuwarden, en dit werd Veltman Zondag 11 dezer gewaarhoe, dat doet er niet toe. Daar zag Veltman zeker tegen op, al thans, toen hij Zondagavond, 11 de zer, voormeld, op zaal 2 (ziekenzaa') v/as. welke zaal gelijkvloersch is, (de algemeene slaapzalen zijn boven), heeft Veltman, terwijl daar geen be waking was, zijn kleeding, een blauw laken jas en zwartgrijze broek, wel ke kleedingstukken oua waren, ver wisseld met die van een mede-patiënt die beter waren. Hij heoft omstreeks 10 uur eene glasruit van ee<n raam van die ziekenzaal stukgeslagenis daar door gegaan, in deai tuim en van daar over oen aldaar omheenstaand hoog IJzeren hek, waarbovemop nog eon meter vlechtstaalis vervolgens door den buitentuin geloopen en aan het eind van dien tuin op een aldaar liggende schuit van het gesticht ge sprongen, die juist met bet eene eind buiten langs do schutting lag, zoodat hij gemakkelijk daarvan op terrein kon springen, vanwaar hij op don openharen weg kon komen. Niemand heeft Veltman na zijne ontvluchting meer gezien misschien heeft het korenveld hem wel dienet/n be we: >n, om onzichtbaar te kunnen wegsluipen. Het foppen van de poli tie alhier zou ten eenemale onmoge lijk zijn, want Velünan, die hier al lang vertoeft, was bij haar persoon lijk to goed bekend, om haar te kun- non foppen, want dagelijks liep Velt man buiten, in de tuinen binnen eo buiten de afsluitingen, en Zondags liep hij onder geleide te wandelen door Medemblikzelfs Zondag, 11 de zer-, don dug van zijne ontvluchting, heeft hij met meer andere patiënten, onder geleide van één verpleger, nog een wandeling gemaakt, naar Oppen- doee en Twisk. Bovendien kent de politie ten plattelande bijna alle men scheen daar, zoodal een vreemdeling, dié (ildaaf fiëfilg" Mï ~$$r- richtbn, direct m do gaten ssou lóó- pen, daar juist hier in dote omgeving nimmyr vreemde landwerkera Ho med. ffa^r aanleiding van ste Wtvluch- tliig vAh Veltmah uit iet krankzinni gengesticht te Medemblik, wijst liet N. v. N. er op, dat wij met betrekking tot ontoerekenbaar te Jjeschouw'^n rnleda- digera nog steeds in eeh tijdperk van overgang vórkeeren.; 't Ligt nog niet zoo £eel ver achter ons, toen liét tot de allergrootste uit zonderingen behoorde, dat een bedehui digde op grond van „psychisch de fect" buiten vervolging werd gesteld en ter observatie in een gesticht ge plaatst werd. Gaandeweg hebben zich andere nieuwere denkbeelden over de kwestie der toe re kenjngsv atba ar he i d va nmisdadigers baan weten te bre- kén. In hoever men hierbij al of niet some te ver gaat; te veel toegeeft aan zucht om iusschen misdriji en geeste?- lijden een band te zoeken, laat het blad voor het oogenbllk rusten. Maai- ieder zal toegeven, dat het zeker in onzen tijd, bij steeds toene mende gevallen van ontoerekenbaar- verklaring, zaak is om hen, die, als ontoerekenbaar, in observatie worden genomen, aldus te bewaken, dat zij niet op een tijdstip van „eigen keuze" in de maatschappij kunnen terugkee- renl De ervaring leert, dat een deel van hen uitgeslapen bedriegers zijn, die ai de kunstjes kennen om zich als gek voor te doen. Zij mogen evenmin de publieke veiligheid kunnen bela gen als de ongelukkigen, die werke lijk aan zielsziekte lijden en op zeker oogenbllk geen weerstand kunnen bie den aan de waanzinnige behoefte om te moorden, brand te stichten, te ver nielen enz. Inrichtingen, die ih elk opzicht vol doen aan de behoefte, aan de weten schappelijke eischen van verpleging en observatie van waanzinnig geachte delinquenten: wij hebben ze niet. Onze gevangenissen deugen daar natuurlijk niet voor, en de celstraf met al haai- jammeren, is voor den zielszieke eene marteling, die men hem stellig niet mag en kan opleggen. Dooh het beheer en het toezicht tri de gestichten, waar krankzinnige misda digers worden opgenomen, schijnen van dien aard, dat ontvluchting niet te bezwaarlijk is en zulk een toestand mag niet voortduren! Het ideaal is zekor, dat men inrich tingen heeft, waar de bewaking streng1 genoeg en tevens de wetenschappelijk gelelde behandeling der lijders niet te wenschen overlaat. Zoolang men deze gestichten nog niet heeft, dient op afdoende wijze ge zorgd, dat de maatschappij tegen on- gewensebte bezoeken van gevaarlijke individuen beveiligd zij. We hebben, helaas, voorraad van vrijelijk-iosloo- pende boeven en boefjes genoeg! Wien men van hen eens te pakken heeft, houde men stevig vast! BIJVERDIENSTEN DOOR STAATS-. EJN ANDERE AMBTENAREN. Wij lezen in de „N. Arah. Ct." Gelijk bekend zijn het hoofdzake lijk de hoogere eischen in de latere jaren aan het lev mi gesteld, welke menigeen met een vast inkomen no pen door bijverdiensten ruimer in 't onderhoud vain hun gezin en In de opvoeding van kinderen te kunnen voorzien. Inzonderheid is dit het ge val met de lagere staats-, provincia le en gemeentelijke ambtenaren. De ze categorlën van ambtenaren hebben de vroegere morgen, en de avonduren mogelijk op een enkele uitzondering na, geheel te hunner beschikking en kunnen deze, desverlangd, aan parti culieren arbeid besteden. Van deze gelegenheid wordt voor al ln grootere steden doch ook tm platten lande een ruim gebruik ge maakt door de betrekkingen vun boekhouder, correspondent als an derszins waar te nemen. Door de betrokken werkgevers wordt gaarne van de aangeboden ge legenheid gebruik gemaakt, omdat bedoelde ambtenaren, ln den regel, goed voor kantoorwerkzaamheden zijn te gebruiken en zij, wat de be zoldiging aangaat, veel lagere eischen stellen dan personen, die in bedoel de bijbetrekkingen hun geheeie be staan moeten vinden. Het zijn vooral de lagere ambtena ren van de departementen van alge meen bestuur ie 's-Gravenhage ge vestigd, die belangrijke bijverdien sten. kunnen hebben. De werktijd dezer ambtenaren valt evenals die van de hoofdambtenaren, over het algemeen, tusschen 91/2 tot 12 en van 11/2 tot 4 uur, terwijl zij behoudens eenige schrijvers, die enkele avonden dienst hebben ove rigens geheel vrij zijn. Wordt hierbij in aanmerking geno men, dat ln den regel weinig hoofd brekende» arbeid van de lagere amb tenaren wordt gevorderd en dat zij in geen onkel opzicht eenige verant woordelijkheid dragen, dan ligt het voor de hand, dat ijverige personen trachten wat meer te werken om zoodoende hunne inkomsten te ver meerderen. Het is nog niet lang geleden, dat opvolgende regeeringen dezen toe stand krachtig in de hand werkten. Zoo was bij Koninklijk besluit aan eenige ambtenaren vergund schrijf werk te verrichten voor het departe ment van Koloniën. Op het uur van het eindigen van de dagtaak (4 uur nam.) kon men ambtenaren van het departement van oorlog naar het ge bouw van gezegd departement zien hollen om werk te halen, dat thuis kon worden verricht. Daaraan werden halve, ja, zelfs heelo nachten besteed. Meermalen moesten sterke koffie en voetbaden worden aangewend om wakker te blijven. Het lijkt ons overbodig uiteen te zetten, dat zulke afgetobde ambtena ren over dag weinig of niets waard f SMi Vóór HG5 öJ|énJlJk.e betrek king. ;:lr- Eii nu, moge niet altijd zooyeel buj- tóngewóhé werkkracht bij particu lieren arbeid gevorderd Wórden, té gen te spreken valt hét niet. dat het éen gróót gedeelte dér ambtenaren althans Veel minder geschikt maakt voor hup eigenlijk Werk. Aan dit groote bezwaar wordt het don ook mede toegeschreven, dat net, aantal ambtenareh bij de departe menten vftu algemeen bestuur roeds tot ongeveer 800 is gestegen. Hot zou ook naar ons gevoelen op den weg der Begeering liggen in deze afdoende maatregelen to nemen. In de eerste plaats zqu het verrich ten van particulier wérk ln den zin als hiervoren aangegeven, ten streng ste verboden moeten ziin. Verder zou de werktijd op minstens 7 uur gesteld moeten worden. Een en ander zou vanzelf tot gevolg bobben, dat bet aantal ambtenaren belangrijk kon worden ingekrompen, terwijl den overblijvenden, die in de lagere ran gen dienen, hoogere bezoldiging zou kunnen worden toegekend. Behalve het geldelijk voordoe! dat het Rijk zeer zeker zou behalen is be ter wérk te verwachtenterwijl {To zoo hinderlijke achterstand zou ver dwijnen. Daar de bedoelde maatregel van zeer ingrijpenden aard zou wezen, ware deze bij één der departementen bij wijze van proef in werking te brengen. Moge het daartoe spoedig komen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. Een betangrgfc boik or er het behoud der geeondSieSd. Dr. MOSCOVITER té 's-Gravenha ge, een bekend autoriteit op het ge bied der hygiëne en gezondheid, die ruim twee jaar uitgebreide proefne mingen met Sanatogen heelt geno men, schrijft daarvan in zijn brochu re: Sanatogen als genees- en vpe- dingsmiddel 0. a. het volgende: Óp bladzijde 11: „Het lijdt voor mij geen oogenblik twijfel of Sanatogen is een specificum tegen neurasthenie", en op bladzijde 24: „Het is niet mijn doel voor Sanatogen op eenige wijze recla me te maken, wanneer het meegedeel de een reclame voor hét middel wordt, dan ligt dat alléén aan zijn voortref felijkheid." Een beperkt aantal van deze inte ressante brochures zijn gratif en fran co verkrijgbaar bij den Heer B. HAR- RENSTEIN, Heerengracht 278, Am sterdam, PERS- EN PROPAGANDA-COMM1S- SIE N. C. B. Door bovengenoemde commissie werd een circulaire gezonden, waarin de steun van alle cricketers worden ingeroepen tot de vorming van een cricket-propagandafonds. Waar deze mooie zomersport ook in plaatsen waai- tot nu toe nog niet gecricket werd, liefhebbers begint te tellen, zal de commissie trachten door het verbe teren van terreinen en pitches het or-; ganlseeren van propaganda-wedstrij- den, het cricketspel tot grooter bloei te brengen. Hieraan zijn natuurlijk groote kosten verbonden en kunnen deze slechts door gezamenlijke mede werking gedekt worden. Elk recht ge aard cricketer gelieve dus zijn gift In eens in te zenden aan den heer W. Rauch, K. Marnixstraat no. 8 Amster dam, om de oprichting der propagan- dafonds N. C. B. doorgang te kunnen doen vinden. Een elftal Haarlemsehe cricketlief hebbers bestaande uit de heeren: E. en F. Holdecrt, W. v. Spengler, F. en S. Veen, C. v. Lennep, Kaars Sijpe- steijn, Bijleveld, Jacob! en J. en A. v. d. Berg zal In Aug. een propaganda- tour ondernemen, hetgeen vooral, do ijverige propaganda-commissie een groot genoegen doet. Het programma zal als volgt luiden: Dinsdag 4 Augustus wedstrijd té Enschedé. Woensdag 5 Augustus wedstrijd te Nijmegen. Donderdag 6 Augustus wedstrijd te Utrecht. Dr. GRACE. D«-2e groote Engelsche cricketspeler vierde onlangs zijn 60sten geboorte dag. Als bewijs dat dr. Grace het spel nog steeds niet verleerd is, diene dat hij in een wedstrijd tusschen mr. W. F, Lowndes's Eleven en dr. Gra ce's Eleven nog goed bowlde en 8 wickets nam. NED. HERV. KERK. Beroepen te Harderwijk ds. B. J. G. Rijnders, te Wapenvelde. Aangenomen het beroep te Hooger Smilde (Dr.) door den heer Joh. Beks, cand. te Groningen. Aangenomen het beroep te Sirjans- land (toez.) door ds. J. E. Elenbaas te Gapinga OUD-GEREF. KERK. Beroepen te Rotterdam <!s. J. R. van Oordt te Middelhurg. VAN ZWENDELAAR TOT MILLIONNAIR. Jack Joel. Zuid-Afrikaansch millio- nalr, kan te Londen niet gerust le ven. Sievier, redacteur van de „Win ning Post", ©en schend- en spot blad, maakte hem voortdurend het leven zuur, trachtte hem geld af te penrsen, schold hem ih zijn blad voor leelijke dingen uit en dreigde met neg éirgër. Dat zou alles niet zoo erg we zen, als Joel niet werkelijk voor zijn nieuwe vrienden ïets uit zijn leven Wilde verborgen houden. Hij heeft nl. een goede twintig jaar geleden te Ki- - óeiiey terecht gestaan op be schuldiging van het koopen en ver handelen van gestolen diamanten, een misdrijf, waarop in Zuid-Afrlka zware straf staat. Joel maakte zich tijdens het geding uit de voeten. In een politieblad van 1884 staat zijn Êortret met verzoek om aanhouding. ïij heette toentertijd Isaac Joel, en zoo heette hij ook werkelijk. Sedert dien schrijft hij zich J. B. Joel, en heet hij in de wandeling Jack. B. Is, meenen wij, Barnato, in wiens zaak Jack met den anderen Jack indertijd is opgetreden. Jack had in Kimber- ley en dit bracht, hem voor den rechter een diamant, dien hij, zelf geen 100 pd. st. waard achtte mis schien wel véél minder, voor 300 pd. st. aan een ander verkocht. En dien vbrkoop had hij niet in zijn boeken aangeteekend, terwijl hij 't anders met alle verkoopen deed. Dat was be denkelijk. I-Ioe Joel, toen hij later weor opdook en een groot man in de geldwereld werd, uit de handen der justitie is gebleven, weten wij niet. Maar Sievier heeft er voor gezorgd, dat de zaak békend werd. De rnan zal er zelf misschien wel voor moeien zuchten want op aanklacht van Joel Is Siever gevangen genomen en liet politiehof heeft hem naar den straf rechter verwezen. Maar do behande ling van de zaak, nu reeds voor don politierechter, is "voor Joel zeer on aangenaam, vooral nu de Engelsche bladen alles tot in kleide bijzonder heden vermelden. EEN TRANS-AFRIKAANSCHE SPOORLIJN. Het gi'oolsche denkbeeld van eene spoorwegverbinding tusschen de Kaap en Kaïro, nadert meer èn meer zijn verwezenlijking. Tusschen de Brit- sche Zuid-Afrikaansche maatschap pijen in don C'ongo-staat is een over eenkomst tot stand gekomen betref fende den spoorwegaanleg. De Brit- sche maatschappij zal zoo spoedig mogelijk overgaan tot de verlenging van den spoorweg door Rhodesia naar de grens van den Congo-staat de Congoleesche Katanga-spoorweg- maatschappij zal dan, zoodra de En gelsche lijn ver genoeg.is doorgetrok ken om den aanvoer van materialen mogelijk te maken, een spoorlijn aan leggen van de grens door het Congo- gëbied, zoo mogelijk naar de bevaar bare wateren van de Loealaba-rivier. Zoodra dus de thans nog slechts in plan bestaande spoorlijn tusschen Stanleyville en den Nijl is tot stand gekomen, zal de verbinding tusschen ele Kaap en Kaïro per- spoor- en ge deeltelijk per boot voltooid zijn. Plet denkbëeld nadert dus, zooals ge zegd, zijn verwezenlijkingmaar toch zullen zeker nog tal van jaren voorbij gaan, eer het zoover geko men is. MUNONTPLOFF1NG. Een gerucht wil, dat de dynamiet- ontploffing in de mijn „Carolus Mag nus", bij Berbeck, Duiischland, moet worden verklaard door eene grove onvoorzichtigheid van den mijnwer ker Spitznass. Deze zou zelfmoord hebben willen plegen en moet daartoe dynamiet hebben gebruikt. Door de ontploffing zou dan de gansche kruit kamer zijn ontbrand. EEN EIGENAARDIGE VERGISSING. Onlangs schoot graaf Seefried in de bo8schen van Rozsahegy (H/ugarije) een beer. Op zichzelf beschouwd, is het feit niet belangrijk, want de graaf staat in heel den omtrek als kranig jager bekend. De clou van het verhaal komt dan ook nog. De buit, een één-jarig mannetje, werd gevild, de schedelpan lichtte men, teneinde haar te prepareéren en de rest der stoffelijke overblijfselen werden eenvoudig door den jagers knecht in de Waag gegooid. Twee dagen later deden .wande laars een griezelige vondst. Tusschen rietplanten verborgen, ontdekten ze aan de oevers der genoemde rivier een lijk. Politie en justitie snelden onmiddellijk naar de plek des on- heilfl. Verschillende medici onderzoch ten de massa en verklaarden een stemmig, dat het de romp van een man van middelbaren leeftijd (i) moest zijn, die het slachtoffer van oen gewelddadigen dood was gewor den. Het lijk moest minstens 'n weck of zes in het water gelegen hebben. De maag werd ontleed, overblijfse len van boschbessen en houtsplinters. Een zonderling dus, die door de bos- schen zwierf en zich voedde met alles, wat ie vond. Dienzelfden middag nog had de begrafenis plaats. Te Rozsahegy bestaat nog de oud- vaderlijke gewoonte, om alle belang rijke mededeelingen den volke bij bekkenslag kond te doen. Zulks ge schiedde ook met de vondst van het lijk, en op die manier kwam de ver gissing aan het licht, daar de jagers knecht onmiddellijk begreep, dat het slachtoffer in kwestie het gevilde cor pus van den beer moest zijn. NASPEL VAN EEN DRAMA. In Februari van verleden jaar werd M. Bartley Horner, een rijke rente nier van New-York, vermoord en zijn schoonzoon Dr. James Siimpson, een bekend tandmeester dier stad, werd beschuldigd hem gedood te heb ben, Simpson werd echter vrijgespro ken, maar de openbare denkwijze is hem vijandig gebleven; zijne vrouw en zijne schoonmoeder hebben hem verlaten. Op deze tragedie, die inder tijd veel gerucht maakte, is een nu-' spel gevolgd. Dr. Simpson is met een geweerschot gedood, op het oogen blik dat hij mei geweld poogde bin nen te dringen in een huis van North- port, waar zijne vrouw en zijne schoonmoeder woont. Deze is aange houden. MOORDENDE BERGSPORT. In de Zwitsersche Alpen is weder een toerist verongelukt. Het was een Duitach officier kapitein Beek, uit Ber lijn, die met zijn vrouw, zijn zoon en een vriend zonder gids de gevaarvol le beklimming van den Halmen onder nam. De vier toeristen kwamen op een plek, waar zij niet voor- of achteruit koinden, en toen kapitein Beek be proefde terug te gaan, viel hij in een afgrond. Hij werd dood gevonden door een paar herders en dezen hiel pen met veel moeite de drie andere toeristen uit hun hachelijke» toe stand. TRAGISCH. In het kleine Bojoali (Nederlaiidsch Indië) woont een weduwe, mevrouw De J., vroeger hotelhoudster aldaar, met haar drie kinderen, twee jongens en een meisje. De familie is niet rijk, lean zich weinig verooiioven, doch schijnt ter vergoeding daarvoor, haar genoegen te zoeken in het onderhou den van honden. Nu werd eenige dagen geleden een dezer dieren door dolheid aangetast en afgemaakt, waarbij mevrouw De J. door liet stervende beest werd ge beten en dientengevolge naar het In stituut-Pasteur moest vertrekken. Nauwelijks was (ie moeder vertrok ken, of de veertienjarige dochter be kende aan een damè, dat zij ongeveer drie' maanden geleden ook door een hond gebeten was en nu die vreese- lijke ziekte In zich voelde opkomen. „Kom niet te dicht bij mij", zelde het kind, „want ik zou u kunnen bij ten". Hevig ontsteld liet die dame den Javaanschen dokter waarschuwen die niet anders kon doen, dan de ge vreesde ziekte bij het kind constatee- ren. Opzending naar Batavia kon hier niet rneer baten. Het kind is na een driedaagsch, ontzettend lijden bezweken na eerst nog een harer broeders in den arm te hebben ge beten. Men kan zich de smart van de ar mé moeder voorstellen, die Kaar be handeling in het instituut moest doen onderbreken, om haar dochter nog te kunnen zien, en die nu met haar zoon terug moest, vergezeld van den Javaanschen dokter, die ook smetstof in een wondje aan de hand heeft gekregen. Vöör alle zekerheid zijn thans al de aan die familie behoord hebbende honden (een tiental) afgemaakt. Dé vriendschap dier beesten werd wel duur betaald., („Locoiiiotief"). BELANGRIJKE DIEFSTAL. In de zaak Kletter-Zeekamp, waar van, nadat de beschuldigden acht maanden in preventieve hechtenis waren geweest, de behandeling den 20ën Juni 1.1: vooi1 het hof van justi tie een aanvang nam, werd door het openbaar ministerié voör ieder der beide beklaagden vijf jaren dwangar-, beid geëischt. Den beklaagden wordt ten laste ge legd, dat zij in veireeniging, dan wel Kletter alleen, een bedrag van f 7700 uit een brandkast in het kantoor der Saramacca Company hadden ont;, vreemd, terwijl ln het laatste geval Zeekamp medeplichtig zou zijn door aanneming en toeeigening van texi minste 4300 van het gestolen geld. Beklaagden waren naar Demerara gevlucht. BLOEMENDAAL. GETROUWD W. M. Pijzei en C. S. W. Plate. BEVALLEN M. Wittgrefe, geb. Zeedijk, z. OVERLEDEN M. A. Mensing, 69 j. G. W. v. d. Bosch, 61 j.'H. Vermeulen, 60 j. H. Samson, 62 L P. S. Gruppe- iaar, 53 j spaarnd'Am. BEVALLEN W. Hartendorp, geb. Van der Gieseh, z. Het stoomschip Bogor, van Rotter dam naar Java,- passeerde 17 Juli Prawlepoint. Het stoomschip Malang arriveerde 19 Juli van Rotterdam te Hamburg. Het stoomschip Sindoro, van Java naar Rotterdam, arriveerde 20 Juli te Marseille eu zette de reis voort. Het stoomschip Ternate, van Java naar Rotterdam, passeerde 20 Juli Dover en werd gieterenavond te Rot terdam verwacht. Het stoomschip Solo. van Java naar' Rotterdam, vertrok 18 Juli van Mar seille. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, passeerde 18 Juli Kaap del Armi. Het stoomschip Ophir, van Rotter dam naar Java, arriveerde 19 Juli te Southampton. Het stoomschip Tantalus, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 17 Juli Sagres. Het stoomschip 'Ambon, van 'Am sterdam naar Batavia, passeerde 19 Juli Dungeness. Hét stoomschip Koningin Willielmï- r.a, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 Juli Perim. Het stoomschip Kernland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, vertrok 18 Juli van Santos. Het stoomschip Sloterdijk, van Rot terdam naar New-York en Philadel phia, passeerde 19 Juli nam. 5 u. 55 min., Prawlepoint. Het stoomschip Derfflinger, van Rotterdam r.aar Java, vertrok 18 Juli van Napels. Het stoomschip Timor, van Batavia naar Amsterdam, paseeerde £0 Juli Kaap del Armi. Het stoomschip Prins Willem I, van Paramaribo naar Amsterdam, arri veerde 19 Juli te Havre. Hét stoomschip Prins Willem IV vertrok 17 Juli van New-York naar Weet-Indië. Het stoomschip Delfland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, arriveer de 19 Juli te Duinkerken.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6