üÉSeMlMn WmbmcM Thsrsnometerstand F. P. BEICHEBT, Van 't Kantongerecht Uit de Omstreken Binaeoland Sport ea Wedstrijden Rechtszaken MEDEDEELIXGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Ongemaakt voorm. 10.50 uur). De Dibit, 22 Juli 1908. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Horta (Azoren) laagste 758.1 m.M. ie Seydisfjord. Verwachting tot den avond van p Juil: Wind: zwakke ulteenloopende wind. Gesteldheid van de luchtafnemen de bewolking, droog weer. Temperatuur Iets warmer. 'öAftOMETERSTAND TE HAARLEM. Stilstand. i i j Vorige stand te 2 uur 768 m.M, te Haarlem, Woensdag 02 Juli Hoogste gisteren 2 uur F. 6ö Laagste hedennacht f, 57 Hedenmiddag te 1ST uut F, 69 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIG» SORTBERIKQ Dssseu, Frecte, Boorden en Manchetten. (Cfaar-PïtMhnisje) pei- filkmaw-Pgeket. Yan Hasrlem10.—, S 6.— uur Zaandam! 8.10,12,10,4.—nm Ligplaats: i- it uwe Gracht, bij de Jacsbrug, haar voor dit doel i3 afgehuurd en om voor het aanbreken van den Zon dag weder In hare woonplaatsen te rug te zijn. Veel, heel veel wordt er door de mannen opgeofferd, wanneer men nagaat, dat daar menschen bij zijn, die werken van 's morgens 4 uur en 's avonds om 8 uur pas klaar zijn, bovendien van verre naar hier ko men en zelf de kosten betalen aan zoo'n oefening verbonden, en dit alles ln 't belang van 's landsweerbaarheid. Het is te wenschen, dat het weder nu maar medewerkt; dan kan het in den omtrek van Santpoort heerlijk zijn. KLEERMAKERIJ PERFECTUM. De techniek gaat vooruit! Men gaat met een oud bemorst en bevlekt pak of cosluum naar Perfec tum en... men ontvangt het (chemi sch gereinigd en vakkundig gerepa reerd) als nieuw terug. Voor deze werkzaamheid is „Perfec tum" speciaal ingericht. De cbemiker heeft bij Prof. Jackson in Londen een cur3us gevolgd en zich zoo met deze geheimen vertrouwd gemaakt. Dat hij zijn werk verstaat is ons ge bleken, toon we den winkel en de werkplaats (Rlvlervischmarkt 5), be zochten. Iedereen weet hoe moeilijk bloed uit kleederen is te verwijderen, en deze chemiker tooverds het er in enkele oogenblikken uit. Andere reinïgingspreparaten drijven de vlek IN de stof, zoodat deze weer later boven komt, maar in Perfectum haalt men de vlek er geheel u i t. Wie dus kleedingstukken op deze wijze gereinigd en nieuw gemaakt wil hebben, weet nu liet adres, Oppassenl Bij 't viaduct aan den Kruisweg zijn waarschuwingsborden aange bracht rnet het oog op de daar laag hangende draden der E. N- E. T. Het aanraken der draden is levensgevaar lijk. Examens. Bij de examens, die vanwege de Maatschappij tot bevordering dei- Toonkunst le Utrecht worden gehou den, werd gisteren aan de dames H. van den Berg en R. Oostenbroek, leerlingen van de Aldeelingsmuziek- school het diploma voor piano toege kend. De eerste-luitenant G. W. van Lom mei, van het 10e regiment infanterie, alhier, die bij de Nol-maal Schiet school te 's-Gravenhago is gedeta cheerd geweest, is weder in het gar nizoen teruggekeerd. Aan de miliciens G. C. H. Ilirs en J. W. Jansen van het 10e regiment in fanterie, behoorend© tot de lichting 1903, met groot verlof te Haarlem, is vergunning verleend hunne herha lingsoefeningen, waartoe zij dit jaar verplicht zijn, te volbrengen in 1909, tegelijk met do lichting 1904. EEN' BOUWQUAESTIE. - De architect de heer Robbers had aan 't Houtplein „werk" te verrich ten. Een perceel moest geheel ver nieuwd worden an lipt daarnaast ge legen huis een wcimg m-bouwd. Nu leverde da architect plannen voor dezen bouw in, die door B. en W. werden goedgekeurd. Op de vergun ning stond „hebben goedgevonden, vergunning te geven tot den bouw en verbouw van deze perceelen." Zie zoo, dacht de heer Robbers, nu mag ik dat huls verbouwen zooals ik wil, want er zijn. geen voorwaarden genoemd. Bij den verbouw kwam het hem gewenscht voor eenigszlns af te wijken van de oorspronkelijke plan nen. 1-Iij mocht dit immers doen, want voor den verbouw waren geen voor waarden gesteld. Het Bouw- en Woningtoezicht dacht er evenwel anders over en liet tegen den heer Robbers proces-verbaal op maken. De vorige week werd deze zaak be handeld. De ambtenaar van hot Openbaar Ministerie eischte een geldboeLe, om dat z. i. een overtreding Is begaan. De heer Robbers had teekeningen voor den verbouw aan B. en W. ge zonden en deze waren hem bij de .vergunning terug gezonden, terwijl er op aangeteekend stond, dat deze tee keningen behoorden bij het besluit van B. en W. De verbouw moest dus geschieden volgens deze teekening. Dö kantonrechter dacht er echter anders over, en zei reeds dadelijk „het ware beter geweest, zoo in da vergunning zelf verwezen werd naar de teekeningen." Op deze gronden heeft de kanton rechter den heer Robbers dan ook he den vrijgesproken. Nu zal men op het Stadhuis voortaan zeker wel met deze waarschuwing re kening houden. UITSPRAKEN, Heden werden de navolgende uit spraken gedaan W. v. d. B. te Haarlem, overtreding Drankwet, ƒ3 boete, subs. 3 dagen hechtenis, en vrijspraak me°,rdere. M. B. te Haarlem, overtreding Ar beidswet, 1 boete subs. 1 dag hecht. P. B. te Heemskerk, overtreding Jachtwet, 7 dagen hecht. S. H. v. d. A. te Schoten, overtre ding Boterwet, vrijgesproken. J. T. v. E, te 's-Hage, overtreding Spoorwet, 3 boete subs. 2 dagen hechtenis, C. L. M. R. en H. G. te Haarlem, overtreding Bouwverordening Haar lem, no. 1 ontslagen van xechtsver- volging van liet als bewezene, doch niet strafbare aangenomen feit, met vrijspraak van het meerdere ten las te gelegde, no. 2 vrijgesproken. P. M. te Haarlem, overtreding Bouwverordening van Velsen, vrijge sproken. L. II. M. te Beverwijk, schapen op eens anders grond laten loopen, vrij gesproken. P. G., te Heemstede, H. J. K en P. v. d. K., 2 maal te Haarlem een trek dier onbeheerd laten staan, allen ƒ1 boete sub3. 1 dag hechtenis. A. G. S., A. C. H. te Haarlem, 2 maal, en A. M. v. B. te Wijk aan Zee, rumoer verwekken, no. 1 vrij gesproken, 2 maal ƒ5 boete subs. 2 maal 3 dagen hecht, en ƒ5 boete sub. 3 dagen hecht. G. P. R. te Haarlem en C. V. d .S. te Heemstede, op een éénpersoons rij wiel een ander persoon medevoeren, beiden 3 boete subs. 1 dag hecht, A. de B. te Amsterdam, wateren buiten urinoirs, 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. P. V. te Wijk aan Zee en Duin en 6 anderen, rijden zonder licht, allen 1 boete of 1 dag hecht. Voorts werden er nog 11 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 3 weken hechtenis en 2 boete subs. 2 dagen hecht. HEEMSTEDE. Zekere -J. van Steyn, van Lisse, werd Zondagmorgen wegens dronkenschap door de politie alhier uit de stoom tram verwijderd en in het politiebu reau gebracht. Dien avond is hij, na ontnuchterd ie zijn, ontslagen. Hij heeft zich toen wederom schuldig gemaakt aan mis bruik van sterken drank, met het ge volg, dat hij te Hillegom door de laat ste stoomtram is gegrepen en onmid dellijk gedood. Dat het drankmisbruik in. dit zoo treurig ongeluk weder de grootste rol speelt Is begrijpelijk! HOOFDDORP. Ton nadeele van don heer A. La brijn alhier, heeft men van de terrei nen van de Generaal Bulb Compagnie te Vogelenzang twee bodden met duurzame tulpen ontvreemd. Van den diefstal is bij de politie aangifte gedaan. AERDENHOUT. Vanwege den eigenaar is men thans begonnen met op verschillende plaat- son den Slingerweg te bepuinen met bazaltpuin, wat voor wielrijders zeer nadetlig en gevaarlijk is. De Slinger weg loopt van den Doodweg af tot aan den nieuw aangelegden Bent- veldweg, en Js ook voor wandelaars niet aan te bevelen. HOFBERICHTEN. Dinsdagmiddag te 3.18 is met den D-trein te Apeldoorn aangekomen Prinses Tliekla van Schwarzenburg- Rudolstadt, tante van Prins Hendrik, om als gast eenigo dagen op Het Loo to vertoeven. De Koningin en de Prins verwelkom den II. D. H. aan den trein en ver trokken daarna per rijtuig naar het Paleis. EERSTE KAMER. De suppletoire begrooting voor Landbouw '1908) ten einde de arbeids inspectie uit te breiden, lokte eenig debat uit. De heeren Stork en Hovy schaarden zieh aan de zijde van mi nister Talma waar deze de arbeids inspectie in beschermmg nam tegen ee naanval van den heer Van der Bie- sen, die aan deze Inspectie misbruiken verweet en vexatolr optreden. In het bijzonder had evenwel de Minister Talma de aanstelling van zijn nieuwen ambtenaar en de split sing van de afdeellng arbeid te verde digen tegian de heeren Regout en Stork, die bedenkingen hadden. De Min. zette uiteen dat hij geen direc teur-generaal moest hebben (althans niet in der daad, want de naam deed er niet toe), doch een chef van de ar beidsinspectie, die hem technisch kon adviseeren en de materieele zijde der wetgeving zou kunnen nagaan. Zulk een man had de Min. niet in het korps gevonden, zoodat hij daarbuiten had moetenzoelcen. Voor de formeele zaken bleef de afdeeling Arbeid werken. De Min. deelde tevens mede, dat hij door een herziening der Ongevallenwet de gerezen moeilijkheden uit den weg hoopte te ruimen. Het wetsontwerp werd zonder stem ming goedgekeurd. Vervolgens ging een gansche reeks van kleinere ontwerpen ongehinderd onder den hamer door, daaronder het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot voor aanleg van den spoorweg Alkmaar—Zijpe—Beha gen. Daarna ving de boraadslaging aan over de definitieve oorlogsbegrooting voor 1908. Politiek debat werd daar over niet gevoerd. De heeren van Lö- ben Seis en Staal stelden zich op het standpunt dat het beleid des Minis ters bij de volgende begrooting ter sprake kon lcomen. Trouwens, eerst genoemde had in dezen bewindsman het volste vertrouwen. Oeneraal Staal behandelde nog even, ter loops, de quaestle van het blijvend gedeelte, om aan te toonen, dat ook z. i. de heer Patijn juist had geoordeeld over de bestemming der bekende 2200 man. Met dezen generaal was de heer Van Voorst het een3, dat de Min, met zijn stelsel ten aanzien van de hoogere bevelvoering in het leger, aan de in specteurs der wapens niet een vol doende onafhankelijke positie had ge waarborgd. Zijn nota over dit onder werp werd verdedigd door den heer Staal, die overigens nog een aantal détailpunten ter sprake bracht, waar van bij het antwoord des Ministers zal worden gewag gemaakt. Heden wordt de beraadslaging voortgezet. In den aanvang der zitting inter- pelieert evenwel de heer Van Weide ren Rengers de Regeering over de Haagsche politleschandalen, INTERPELLATIE HAAGSCII SCHANDAAL. Men seint ons uit Den Haag: Op de Interpellatie van Weideren Rengers, antwoordde Minister Heems kerk, dat in de koppelarijzaak geen ambtenaar van politie betrokken was, dat een hoofdinspecteur evenmin In die zaak betrokken is en die ambte naar ook geen misdrijf verzwegen had. Ter zake van zijn intieme relatie tot die vrouw, sedert verbroken, is die ambtenaar disciplinair gestraft. Tegen den burgemeester bestond zelfs geen grond van verdenking. De regeering had tegen niemand eenige klacht ontvangen. Hoe een twee jaren geleden aan den burgemeester gerichten brief in han den der betrokken vrouw was geko men, was duidelijk geworden. Plichts verzuim kan den burgemeester niet ten laste worden gelegd; er is geen spoor van eenig feit ter kennis der re geering- gekomen, dat een onderzoek zou wettigen. 's-Burgemee3lers goeden naam was ln het oog der regeering ongerept. Ook de gegrondheid eener beschuldiging jegens den hoofdcommissaris was bij het justitieel onderzoek niet gebleken. TWEEDE KAMER. RIJKSBIJDRAGE AAN DE GE MEENTEN. Door den heer Z. van den Bergh Is de volgende vraag aan den minister van binnenl. zaken ingezonden. „Kan, in afwachting van voorstellen omtrent de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente van de Regeering ©en voorste lworden tegemoet gezien (in den geest van het denkbeeld, ge opperd door de Staatscommissie voor de gemeente-financiën) strekkende om door belangrijke verhooging der Rijks- bijdrago de gemeente zooveel mogelijk te ontheffen van de kosten van verple ging en vervoer van arme krankzin nigen, waarop door den Minister van Binnenlandsche Zaken den 20en Juli is geantwoord dat de financieele toe stand des Rijks voorshands overwe ging van het bedoelde denkbeeld niet toelaat. VERTREK VAN Mr. FOCK. Donderdag zal de nieuw benoemde Gouverneur van Suriname, rar. Fock, met den trein van 3 u. 52 m. van het Holl. Spoor Den Haag verlaten en naar Amsterdam vertrekken ten einde van daar den volgenden ochtend 10 u. per W. I. mailstoomer naar Parama ribo af te varen. EEN FAMILIEDRAMA IN ZEELAND Bij een vechtpartij onder Hoofd plaat ter gelegenheid van de kermis is (gelijk we reeds meldden) een land bouwersknecht uit IJzendijke levens gevaarlijk gewond door een steek in de linkerborst van 3 centlmet©T breed en 5 centimeter diep; de long werd eveneens goraakt. De vermoedelijke dader Is gearresteerd gevankelijk naar Middelburg gebracht. Omtrèht dit voorval schrijft hion üft Hoofdplaat nog: Bij net sluiten van de kermis gin gen Zaterdag op Zondagnacht eenige personen in gezelschap naar hun wo ningen, onderweg kregen een paar fa milieleden woorden die aanleiding ga ven dat zij spoedig lagen te vechten, de overigen vervolgden hun weg en lieten de twee achter. Onder het vech ten schijnt de eene partij, zekere J. B. Comelis, zijn mes te hebben getrok ken en dit zijn tegenstander, F. J. Cromheecke, een 22-jarigen gehuwden landbouwersknecht, in de borst te heb- be ngestoken. Eenigen tijd nadien passeerde op den weg naar IJzendij- ken een kermisreiziger de plaats en vond den jongeling daar zwaar ge wond liggende; hij keerde spoedig op zijn schreden terug en deed bij de po litie aangifte. Deze bevond zich wel dra bij den getroffene en zond dade lijk naa rIJzendijke om dr. van Del den, die met zijn stoomfiets op het terrein verscheen; op zijn raad werd hij voorzichtig naar de woning van Cornelis gedragen en daar constateer de hij een 3 e.M. lange en 5 c.M. die pe wonde in de linkerborst, links van het hart en ook dat de long geraakt was. De getroffene had veel bloedver lies geleden. De vermoedelijke dader werd van zijn bed gehaald, bovengenoemde J. B. G., ten wiens huize de gewonde was gebracht; hij is thans naar Mid delburg overgebracht ter beschikking van de justitie. Hij blijft ontkennen te hebben gestoken. Het mes is ook nog niet gevonden. De toestand van don gewonde is hoogst gevaarlijk. DUITSCHE GREET. De zaak van Margaretha Ftihropp (Duitsche Greet) kwam Dinsdag we der voor de Haagsche rechtbank, doch werd op verzoek van advocaat Lomam Trip, verdaagd tot 28 dezer. TYPIIUS. In de Streek (N.-H.) breidt de ty phus zich nog steeds uit, vooral in de dorpen Gxootebroek, Lutjebroek en Bovenkarspel. Dezer dagen is weer een geval met doodelijken afloop voor gekomen, terwijl bij velen de ziekte va nernstigen aard Is. HET CONFLICT IN DE RIJNSLEEP- VAART GEëINDIGD. In een huishoudelijke vergadering van den Machinisten- en Stokershond is besloten, den door het conflict voor de machinisten en stokers In 't leven geroepen minder gunstigen toestand in aanmerking genomen, voor zooveel dezen bond aangaat, het conflict op te heffen. Getracht zal worden de werkloos geworden machinisten en stokers, waar dit eenigszins mogelijk is, we der op hun oude plaatsen aan boord van de Rijnsleepbooten terug te krij gen. EEN BELANGRIJKE AANHOUDING. Op het Vreeburg té Utrecht voelde een wandelaar, die het kermisterrein bezocht, plotseling een hand in een zijner zakken; hij greep onmiddellijk achter zich en zag twee personen in allerijl onder da menigte een goed heenkomen zoeken. De heer, die in tijds voor zakkenrollerij waa bewaard gebleven, gaf van het gebeurde ter stond kennis aan het politiebureau en de verdachten werden spoedig ontdekt en aangehouden. Reeds mag gezegd worden, dat de politie de hand heeft gelegd op een paar gevaarlijke sujetten, die vermoe delijk behooren tot een internationale zakkenrollersbende, dis ter gelegen heid van de Utrechtsche kermis eeni ge afgevaardigden zond, ter bewerking van het kermisterrein, waarvan ze maar héé lweinig pleizier hebben ge had. VEREENVOUDIGDE SPELLING. Men schrijft uit Groningen aan de „Ass. Crt.": Door één van d-e248 Candida ten voor het examen ter verkrijging van de hoofdact© wa3 het schriftelijk werk geheel ln de vereenvoudigde spelling gesteld. Ook op het mondeling examen kwam de vereenvoudigde spelling met den candldaat ter sprake. De candi- daat dof „Vereenvoudigde" is ge slaagd, met name de heer P. Blaauw to Zuidbarge, Naar wij vernemen, moet dit de eerste candidaat zijn, die zijn schrif telijk werk in vereenvoudigde spel ling gesteld heeft. VERKIEZING TE AMSTERDAM. Bij de herstemming voor een lid van den Amsterdamschen gemeente raad, district VI (vacature-Van Len- nep), werden uitgebracht 3251 geldige stommen. Gekozen: F. J. Perquln (R.- K.), met 1674 stemmen. Mr. C. Frik kers (lib.) verkreeg 1577 stemmen. (Bij de eerste stemming op 14 Juli werden uitgebracht 2722 stemmen, waarvan 265 op den heer Fortuijn, 1211 op den heer Frikkers en 1246 op den heer Perquln), DE DIRECTEUR-GENERAAL' DER P. EN T. Dezer dagen ontleenden wij aan het Hbl. het bericht, dat do hoer G. J. Q. A. Pop, directeur-goneraal der posterijen en telegrafie, ernstig over weegt als zoodanig af te treden, daar hem niet de zelfstandigheid wordt ge laten, welke hij voor een goed beheer van het bedrijf noodzakelijk acht. Wij vernemen uit volkomen ver trouwbare bron, dat van heengaan bij den heer Pop vooreerst wel goon sprake zal zijn, om verschillende re denen. Wal de redefi betreft, die hom daar toe \0%ér.s het Hbld. zou leiden, dat den heer Pop „niet de zelfstan digheid wordt gelaten, welke hij voor een goed beheer van het bedrijf nood zakelijk acht", dit slaat waar schijnlijk op het feit, dat de tegen woordige minister van waterstaat, de heer Bevers, en de secretaris-gene raal hun gezag nog veel strenger handhaven dan bijv. minister Kraus, onder wien de D.-G. ook al veel min der vrijheid had dan onder minister Do Marez Oyens. De verhouding tus schen deze autoriteiten en' de D.-G. moet van allesbehalve vriendschappe- lijken aard wezen. Minder dan ooit moet men gen'eigd zijn, van de afd. „Posterijen en Te legrafie" een geheel zelfstandige af deeling te maken zooals indertijd do heer De Savornin Lohman minis ter Kraus in de Tweede Kamer ver zocht, zij blijft een onderafdeeling van Waterstaat In elk opzicht, nog veel meer dan vroeger. (Avp.) EEN BRUTAAL STUKJE. Men herinnert zich, dat 30 Decern ber 1905 een kantoorlooper van de eerste Hypotheekbank met of zonder Levensverzekering te 's-Gravenhage, een bedrag van ruim ƒ20.000, dat hij van deze bankinstelling, gevestigd in de Korte Poten, naar een bank op de Heerengracht moest brengen, be weerde verloren te hebben. Een aan. zienlijke premie werd uitgeloofd voor dengeen, die aanwijzingen kon geven, welke zouden leiden tot opsporing van den vinder de man werd ontsla gen en door zijn chefs en door de po litie meermalen aan een gestreng ver hoor onderworpen. Men kon echter niet meer uit hem krijgen dan dat hij het geld verloren had, hoe en wan neer wist hij niet, en ook langs ande ren weg scheen het, niettegenstaande de ijverigste nasporingen, niét moge lijk eenig licht op deze zaak te wer pen. De Haagsche recherche heeft echter den moed niet opgegeven en in alle stilte het onderzoek voortgezet. Na twee-en-een-half jaar heeft zij thans al haar moeite glansrijk be kroond gezien. De man is namelijk gearresteerd. Hij had het heele ver haal verzonnen en zich van het geld... een lijfrente gekocht ONGELUKKEN. Bij proefnemingen aan het nieuwe watergemaal der Vier Noorder Kog gen te Medemblik, geraakte de 19-ja- rige J. de Best tusschen de machine bekneld. Eenig raderwerk moest wor den verwijderd, alvorens hij uit zijn benarde positie kon worden verlost. Hij bleek vooral inwendig zwaar ge kneusd te zijü. Na voorloopig door 3 doctoren van het Rijks Krankzinni gengesticht verbonden te zijn, heeft men hem naar het gasthuis te Hoorn' vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Op de scheepswerf De Noord te Al- blasserdam is een ernstig ongeluk ge beurd. Door het omvallen van een ijzeren schot in een in aanbouw zijn- den lichter werden vier personen ge kwetst, waarvan twee zóó ernstig, dat ze onmiddellijk met een der salonboo ten der reödorij Fop Smit naar Rot terdam moesten worden vervoerd om aldaar te worden opgenomen in het ziekenhuis. - Op den Boompjesdijk onder Dinlel- oord is vermoedelijk door de duister nis misleid, de 20-jarige J. Sulkers bij het oversteken der sluis in het water gevallen en daarin jammerlijk ver dronken. Te Loosduinen werd het 3-jarig dochteirtj© van een smid door den drijfriem van een boormachine ge grepen en rondgeslingerd. Met aan zienlijke wonden aan hoofd, armen en beentjes werd de kleine opgeno men en door den dokter verbonden. AANSLAG IN HET „PALAIS ROYAL' TE AMSTERDAM. Wellicht heeft het eenige bevreem ding verwekt, dat dr. Moller Maandag, na een kort verhoor in het politiebu- reau, weer in vrijheid werd gesteld. Wij kunnen echter meedeelen, dat van een moordaanslag geen sprake was. Hoogstens is het geval thans te brengen onder bedreiging met geweld, een feit, dat hoogstens gestraft wordt met negen maanden gevangenisstraf of een geldboete' van ton hoogste 300 en met ten hoogste twee jaar, indien het feit in vereeniging gepleegd wordt. Nu zegt art. 86 van het Wetboek van Strafvordering, dat voorloopige hech tenis alleen dan kan worden toege past, indien tegen het gepleegde mis drijf als maximum gevangenisstraf 4 jaar kan worden geëischt. Van voor loopige hechtenis kon hier dus geen sprake zijn. Ware de politie er toe overgegaan, men zou zich hebben schuldig gemaakt aan „wederrechte lijke vrijheidsberooving". En dan zou terecht een storm van verontwaardi ging zijn opgestoken. Wat den aanslag betreft, deze was dan ook niet van zulk een ernstigen aard. Nauwelijks kan van een aan slag sprake zijn, eerder van bedrei ging. Want de revolver kwam, van al le patronen voorzien, op het politie bureau. Te rbeve.iliging van den heer Meijer had de politie Maandagavond een agent in de buurt van Palais Royal opgesteld om dr. M. het binnentreden, zoo noodig, te beletten. OLYMPISCHE SPELEN. De corresp. van de N. ft. Ct. 9chrijft Voor de eerste maal heb ik Maan dag het stadion goed bezet gezien, dank zij het flinke besluit den toe gangsprijs van ongeveer 35,000 zit plaatsen met de helft te verminderen,- Had men not maar earner gedaan. Verscheidene Nederlanders heb ik Dinsdag aan wedstrijden zien deelne-) men, o. a. schermers, hardloopers enj worstelaars. De groote zwem wed-) strijd van 1500 meter waaraan van, de Nederlanders alleen de heere#"1 Meyer en Ooms deelnemen, zou Din% aagmiddag beslist worden. Onder de Nederlanders, die nog hiel zijn, hearscht geen zeer hoopvolle geest Geen hunner durft hopen, dat er kans bestaat op een overwinning) al hebben de schermers zich goodgevi houden. De zwemmers hebben al heel' weinig moed. Wij kunnen niet op ter1 gen do anderen, zeide een hunner tol mij. Het ligt aan den slag, maar ook hieraan, dat wij ons in Nederland niet zoo oefenen kunnen. Er bestaat geen gelegenheid er voor hij ons ge* lijk elders. Trouwens was dezelfde zwemmer van oordeel, dat alle sport' in Nederland lang niet populair is niet alleen, maar nog onpopub1 is- Sport wordt bij ons tegoncer. niet aangemoedigd, gei ijk lm. in Engeland, waar de sporfgeest tot alle klassen is doorgedrongen, verklaar de hij. Ik vroeg hem, hoe hij het stadion vond. „Prachtig on eenig in vele op zichten", antwoordde hij„maar voof het zwemmen (en duiken) lijkt mij het stadion het minst geschikt. Do mees te toeschouwers kunnen niets zien."- Overigens gaf hij toe, dat hij en an dere Nederlanders minder naar En geland ovargegjoken zijn met hot denkbeeld, om" overwinningen Le be* halen, dan om iets te leeren. En men kan hier veel leeren. Ik sprak ook eenige oogenblikkon den heer G. Büff (Rotterdam), die, na het wegvallen van Theunisson, tot de vier Nederlanders behoort, die Vrij dag aan den Marathon-wedloop zul len deelnemen. Het zijnBraams, Vosbergen, Wakker en Büff. Zij zijn te Slough ingekwartierd om dicht bij Windsor te blijven, van waar deze wedloop, naar men weet, Vrijdagmid dag uitgaat. De heer Büff is van oor deel, dat de Marathon nog de eenige wedstrijd is, waarin voor Nederlan ders de kans bestaat, om zich eervol te onderscheiden, al zegepralen zij niet. Overigens is de heer Büff lang niet de eenige Nederlander, die over de slechte schikkingen hier klaagt. „Wij weten weinig", zeide hij, „van het geen wij behooren te weten en iets te weten te komen is zoo goed als onmo gelijk. Er is een slechte leiding dat lijkt onbetwistbaar." Ter aanvulling van wat wij heb ben gemeld van den uitslag van ver schillende wedstrijden, Maandag in het stadion gehouden, ^og dit: In het worstelen op de manier van pak-maar-aan, voor lichtvvichtigen, was de einduitslag1. G. N. Nchnert (Amerikaan;, 2. W. J. Press (En- gelschman), 3. A. Cote (Canadees). Geen Nederlander deed er mee. Van het worstelen in Grieksch-Ro meinschen trant voor middel-zwaren dient nog gemeld te worden, dat An derson (Deen) het won van J. Lorenz (Nederlander). Hoe treurig het onzen landgenoo- ten bij hel hardioopen over 100 M. ir vergaan, hebben wij reeds gemeld. Van de 14 kampen wonnen Amerika nen er 8, Engelschen 3, Zuid-Afrika nen 2 en Canadeezen 1. De vier kampen van het hardioopen over 800 M. wonnen 1 Hongaar, 1 Ita liaan en 2 Amerikanen. In ver springen zonder aanloop heeft de Amerikaan Eivry den eind- kamp gewonnen. Maandag hebben in het waterpolo de Belgen de Zweden met 8 tegen 4 punten verslagen. Dinsdag was het hardioopen over 200 M. aan ae beurt. Voor de eerste kampen van de eerste, ronde waren ingeschreven onze landgenooten Hen- ny, Koops, v. d. Wal en Greven. Zij kwamen niet uit of legden het af. In ©enige andere kampen bleven onze landgenooten ook achter. Het is met onze landgenooten ook weer huilen geweest. Nu volgden de kampen in de eerst© ronde Yan den wedloop over 400 M. In zijn kamp kwam v. d. Wal als vierde aan Iloogveild in den zijne tweede. Koops, den Held en Evers, voor zoover zij meeliepen, bleven achter. Henny liep mee, maar bleef achter. In den wedloop over 400 M. met hindernissen liep Koops in do voor laatste ronde mee. Hij had Maandag in zijn kamp geen tegenstanders. Nu kwam hij te vallen en trok zich terug. In het hardioopen zijn nu alle Ne derlanders van de baan. Ook in hoog springen, waarvoor II. N. van Leeu wen en C. Veenhuysen waren inge schreven, zijn onze landgenooten af gevallen. Nu hot zwemm-'-n over 1500 M. in don 2en kamp van do eevste ronde kwam Ooms als vierde aan in den 4den kamp kwam Meuring niet uit; in den Gen kamp trok Meyer zich hal verwege terug. Voor het Grieksch-Romeinsch wor stelen van zwaarwichtigen (bovon de 93 k.g.) waren ingeschreven van Oos teai en Tuyt. Zij trokken zich terug. De uitslag van het ver springen zonder aanloop was DinsdagI. R. C. Ewry (Amerikaan) met .10 voet 111/4 inch, 2. Tscilitiras (Griek), 3. Sheridan (Am.). In St. Louis is liet Olympische record gebracht op 11.47/8. De uitslag van het boogschieten naar vasteiandschen trant wns, dat drio Franschen de prijzen wonnen, nl. Grisot, Vernet en Cabaret. No. 4 was een Engelschman. EEN AANGETEEKENDE BRIEF. B. en W. van Rotterdam zonden per aangeteekend schrijven eene kennis geving aan een huiseigenaar, om, in verband met de bouwverordening aan een hem toebehoorend huis verande ringen aan te brengen, binnen drie maanden. De brief werd echter niet afgehaald, zoodat die weer bij B. en W. terug bezorgd werd. Is de man nu aansprakelijk voor den Inhoud van den brief. Hij zegt„Ik heb van B. eiï W. niets ontvangen en kan dus den last niet opvolgen. Er is geen ad kei

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 8