Weerbericht F. P. BEICHEBT, Uit de Omstreken Binnenland MEDEDEELINGEN VAN IiET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorni. 10.50 uur.) De Bildt, 23 Juli 1908. Hoogste barometerstand 769.9 m.M. te Horta (Azoren); laagste 752.2 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van $4 Juli: Wind: zwakke, uiteenloopende wind. Gesteldheid van de lucht: lichte be volking, droog weer. Temperatuur: iets warmer, koele nacht. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 767 m.M. Neiging tot achteruitgang, .Vorige stand te 2 uur 768 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PJ5AOHTIGB SORTBEKIHG Dessen, Freats, Boeiden en Manchetten. Thermometerstand ta Haarlem. Donderdag S3 Juli Hoogste gisteren 9 uur F. 65 Laagste hedennacht F, 53 Hedenmiddag te 19 uur F. 70 ONEERLIJKE POSTBODE. De 40-jarige Pie ter Rep was post bode te Oostzaan. Ala zoodanig was hij belast met do geldverzèndingen van dorpsbewoners naar het hulp- postkantoor to Zaandam. Op 26 Mei gaf F. ten Brok hem zes gulden, om aan een opgegeven adres per postwissel te verzenden. Aan deze opdracht heeft Rep niet voldaan^ en het geld zich toegeëigend. Toen de oneerlijkheid ontdekt werd, was nog f 3.50 in zijn bezit. Thans stond Rep wegens verduiste ring terecht, en bekende. Het Openbaar Ministerie achtte dit misdrijf zeer ernstig, en eischte drie maanden gevangenisstraf. Beklaagde is door de Posterijen ont slagen. De president constateerde, dat de beklaagde f 450 per jaar verdiende. Als vrijgezel kon hij hier wel van le ven, zoodat armoede geen reden voor de oneerlijkheid kan zijn. Ned. M e i s j esbond; In de inrichting Sarepta-Bethesda, is Woensdag gehouden de Bondsdag van den Ned. Meisjesbond, door onge veer 500 leden bijgewoond. Het wa3 eene opgewekte samenkomst, onder leiding der Presidente mej. H. W. Spiering uit Tiel. Des morgens te 11 uur aangevangen met gebed en ope ningswoord door de presidente, wer den daarna de verslagen uitgebracht, waaruit blijkt, dat de Bond ongeveer 1800 leden telt. In de pauze werden de inrichtingen bezichtigd, en werd een bidstond gehouden, terwijl in de mid dagvergadering een Bijbelbespreking plaat3 had naar aanleiding van „de wonderbare spijziging der Vijfdui zend," welke bespreking door mej. Spiering werd ingeleid. Voorts werd over het werk van den Wereld bond gesproken door Mis9 Knight, af gevaardigde van het Wereldverbond- comité, door miss Bentinck, uit Zuid- ftfrika, en door een afgevaardigde uit Zwitserland. Mevr. Van Riemsdijk leidde eene bespreking in over Zusterhulp en Werkverschaffing, terwijl mej. M. G. Michels, (Johanna Brecvöort), die zich ln den laatsten tijd te Rotterdam heeft bezig gehouden met een Chr. bemid delingsbureau voor dienstboden enz., genaamd Rhode, een en ander over haar ervaringen in dien arbeid me dedeelde. Mevr. WildeboerLuitlngh van Haarlem sprak het slotwoord. Jubileum. Onder veel blijken van belangstel ling herdacht heden de heer J. Kruijf, Uetclmaker aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M., den dag waar- Op hij voor 25 jaar bij genoemde maat schappij in dienst trad. Zoowel van superieuren als van ka ïneraden had de jubilaris vele felicita ties in ontvangst te nemen. De kameraden boden hem een fraaie tafel aan, de maatschappij een enve loppe met inhoud en diploma. Aanranding. De Rechter-Commissaris hield giste ren een langdurige instructie in zake de plaats gehad hebbende aanranding van 2 dienstboden te Heemstede bij den Haarlemmerhout. Prov. Griffie. Aan <leu adjunct-cornmi&s 2e klasse der 2e afdeeling der Prov. Staten, den heer Mr. C. Duval Slothouwer, is op zijn verzoek rnet ingang van 15 Augustus eervol ontslag verleend D o o r d e A r r.-R o c h t b a n k al hier zijn op den 23en Juli 1908 failliet verklaard: Th. Koek, koopman en winkelier in visch te Haarlem, PaarJaarsteeg. C. M. B. Stempel, kellner te Haar lem, Pieter Kiesstraat, Rochter-commissaris in beide Mr. E. J. Dorhout Mees. S t u i v e r s-S p a a r b ank. In de gisterenavond gehouden v r- gadoring van commissarissen der Stuivers-Spaarbank is tot voorzitter benoemd in do plaats van den heer A. van der Voort Az., die wegens on gesteldheid als zoodanig had bedankt, do heer J. Drost. Voorts werden geko zen tot onder-voorzitter de heex C. de Beer, en tot lid dor flnancieele com missie de heer W. Stolp Jr* Eind-examens H. B. S. met 5-iarigen cursus. Noord-Holland. Haarlem, 22 Juli. Geëxamineerd en geslaagd alle can didates C. A. Reeser, J. J. L. Zwikkar, W. Kouwenaar en A. W. Westpalm van Hoorn van Burgh, allen van Haar lem W. F. Burlago, M. Hellingman, A. Hooft en A. E. Kampschuur, allen van Alkmaar W. Geus, M. de Haas en J. J. van der Hoeven, allen Den Helder. (Zie veraer laatste nieuws op de derde pagina). HILLEGOM. Tot onderwijzer aan de O. L. School alhier is benoemd, de heer K. Hoorn, onderwijzer te Ambt-Vollenhove. SANTPOORT. Woensdag werd aanbesteed de uit breiding van de Wasch- en Strljkin- rlchtlng van de firma Wed. Klauwers te Santpoort. Ingeschreven word als volgt Firma W. H. Van Zanten, te Haar lem, f 7700. Zuurendonk' en Co., te Haarlem, f 7300. Da Rooij, Santpoort, ƒ7130. Rooyers, Schoten, f 6844. Ilandgraaf, Santpoort, f 6320. AERDENHOUT. Woensdagmorgen arriveerden alhier, onder leiding van het onderwijzend personeel, eenige honderden kinderen van de Leidsche Zondagsschool-veree- niging, en begaven zich naar 't prach tig gelegen landgoed Boekenrode, daartoe welwillend afgestaan door jhr. Mr. P. Teding van Berkhout. Na zich den dag gezellig te hebben bezig gehouden met verschillende spelen, afgewisseld dopr versnaperingen, werd de terugtocht tegen vier uur on dernomen, na vooraf de familie Berk hout, die voortdurend op het terrein aanwezig was, eenige toepasselijke lie deren uit het feestprogramma te heb ben toegezongen. Vooral de aanwezig heid van een muziekkorps deed de kinderen vroolijk en voldaan de terug reis aanvaarden. HAARLEMMERMEER. De heer B. Biesheuvel ls dit jaar Ms wothouder aan de beurt van aftre ding. HALFWEG. Hedenmorgen U uit Rijnland's boe zemwater alhier het lijk eener nog onbekende vrouw opgehaald. SLOTEN. De zomer-paardenmarkt zal alhier gehouden wórdeft op Dinsdag 18 Au gustus a.3. - VELSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen op Dinsdag 28 JuU 1908, namiddags 1 1/4 uur ten ge meentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging belooaingen der leer aren van de Burgeravondschool. 3. Gratificatie onderwijzer J. II. de Groot, voor het geven van taalonder wijs buiten de schooluren. 4. Adres aan den Minister van Wa terstaat om vestiging van hulptele- graafkantoren te Volseroord en Sant poort station (Jan Gijzenvaart), van een hulptelefoonkantoor te Santpoort dorp, en bepaling der beloonlng van do kantoorhouders. 5. Adres der afd. Ivennemerland van den Bond van Ned. Onderwijzers, om invoering van verplichte schoolverga deringen. 6. Aanbieding van de rekeningen over 1907: a. van de gemeente, b. van de armbesturen, C. van de gecontracteerde wegen. 7. Onbewoonbaarverklaring van ee nige perceelen. 8. Beperking der verloven tot ver koop van alcolioihoudenden drank, anderen dan sterkon drank. 9. Rioleering Holland op zijn Smalst. 10. Toelage wonlnghuur veldwachter Jan Gijzenvaart. 11. Benoeming van: een lid der commissie voor de gecon tracteerde wegen te IJmuiden; Idem voor do steigers in het Noord zeekanaal; Idem van bijstand in het beheer der openbare werken. Idem voor gasfabriek en waterlei ding. 12. Reclames Hoofdelijken omslag. IJMUIDEN. Woensdag werd op de begraaf plaats „Westerveld" te Velsen ter aarde bestel dhet stoffelijk overschot van nu wijlen den heer G. H. Philips, in leven architect en aannemer te IJmuiden, en lid van den gemeente raad. Een 5-Lal kransen dekten de baar, waaronder één va» den gemeente raad. Aafi deft ingang ^di) het kerk hof sloten het gemeentebestuur, be nevens de Raadsleden,, een groot aan tal belangstellenden en het personeel van den overledene, zich achter den droeven stoet aan. Aan het graf werd het woord ge voerd door burgemeester Weerts, die den ontslapene schetste als bijzonder verdienstelijk Raadslid, echtgenoot, beminnelijk monsch, die zich de ach ting van ai zijn medeburgers had mo gen verwerven, en die in ieders ge dachten zou blijven voortleven. Een familielid dankte voor de be toonde belangstelling. EERSTE KAMER. Het verloop van de interpellatie van den heer Van Weideren Rengers, over het Haagsche politieschandaal, is gis teren telegrafisch gemeld. De Min. vertelde niet heel veel nieuws, maar wij geven zijn antwoord in extenso, omdat de Duitsche Greet- geschiedenis nu eenmaal de nieuws gierigheid in den lande heeft gaande gemaakt. De inlerpellant had Min. Heems kerk deze vraag doen toekomen: Wat is de Regeering gebleken om trent de aanleiding en de wel of niet gegrondheid der voor de Haagsche po litie compromitteerende geruchten, die in verband met eene veroordeeling op grond van art. 250 Wetboek van Strafrecht door. verschillende dagbla den zijn besproken. Minister Heemskerk antwoordde in substantie het volgende: Bij vonnis der arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage, d.d. 7 Ju li 1908, werd wegens bet misdrijf, voorzien bij art. 210 van het wetboek van strafrecht, bij verstek tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld de vrouw, wier naam dezer dagen meer malen in de bladen Is genoemd en die tegen dat vonnis in verzet is gekomen. Geen enkele politte-ambtènaar is bij deze zaak betrokken. Een hoofdinspecteur van politie heeft echter in intieme relatie tot die vrouw gestaan en is deswege disciplinair ge straft door den burgemeester met 2 maande ninhouding van tractement. Aan de relatie is toen een einde ge maakt. Ook die hoofdinspecteur was niet betrokken in de strafzaak. Bij de instructie, welke tot bovenbedoelde strafoplegging geleid heeft, ls niet gebleken van het verzwijgen van eeaaig misdrijf. Zoodauig verzwijgen heeft dan ook niet een element van de strafoplegging uitgemaakt. (Vervolgens komende tot de com promitteerende geruchten betreffende burgemeester en hoofdcommissaris): Door den geachte® interpellant In gelicht, dat het voornemen bestond tot deze interpellatie, heeft de Regee ring zich zooveel mogelijk op de hoog te gesteld. Zij is diensvolgens in staat te verklaren, dat er zelfs geen grond tot verdenking tegen den burgemees ter bestaat. Zoodanige grond tot verdenking is ook niet gelegen in de omstandigheid, dat de Inhoud van een ruim 2 jaar ge leden aan den burgemeester gerichten brief ter kennis van de yrouw, welke terecht heeft gestaan en die ln dien brief besproken werd, schijnt te zijn gekomen. Gelijk de burgemeester ln de Raads zitting van 29 Juni j.l. in antwoord op de interpellatie van den heer Hoe- Jenbos heeft gezegd, is het hem eerst onlangs duidelijk geworden hoe zich dit waarschijnlijk heeft toegedragen en dan geeft dit feit, gelijk door hem daarbij terecht Is opgemerkt, geen aanleiding tot ongerustheid. Tot een beoordeeling van de maat der door den burgemeester opgelegde disciplinaire straf en van het intrek ken van een politiepost, handelingen door hem geheel krachtens en binnen de grenzen van zlju ambtsbevoegdheid verricht, heeft de Regeering geen aan leiding. Zij is overtuigd, dat bij die handelingen van geenerlei plichtver zuim sprake is geweest. Het inzicht hetwelk de burgemeester daarbij ge leid heeft kan niet beoordeeld worden zonder de kennis van vele bijzonderhe den en omstandigheden welke dat in zicht hebben bepaald en welke liet hoofd der politie niet geroepen is open baar te maken. Geen enkel feit is den burgemeester ten laste gelegd dat een onderzoek te gen den burgemeester zou rechtvaar digen of ook maar den grondslag van zulk een onderzoek zou kunnen uit maken. Er is ook geen spoor van eenig zoo danig feit ter kennis van de Regee ring gekomen. De goede naam van den burgemeester is derhalve In het oog der Regeering ongerept. Wat betreft den Hoofdcommissaris van Politie, men heeft in de dagbla den kunnen lezen, hetwelk ik anders niet zou vermelden, dat hij door de vrouw, die veroordeeld is, door den hoofdinspecteur die met haar in in tieme relatie heeft gestaan, is beschul digd zijnerzijds indertijd met genoem de vrouw eene Intieme relatie te heb ben onderhouden. De procureur-gene raal bij het gerechtshof en de officier van justitie hebben naar aanleiding daarvan een onderzoek ingesteld waaromtrent aan den minister van justitie uitvoerig is gerapporteerd. De gegrondheid van die beschuldiging, welke door den hoofd-cpmmissaris met nadruk is ontkend, is daarbij niet ge bleken. De begrooting van Oorlog werd zon der stemming aangenomen. Wij zijn verplicht tot beknoptheid en nemen dus'het zakelijk deel over van Minis ter Sabron's antwoord. Déze betoogde, dat „de 220Ö man" moesten dienen voor de mobilisatie en dat die Jn het stelsel-van Rappard zou zijn misgeloopen; dat de landweer, be houdens wetsherziening, daarvoor niet kon dienen; dat voorstellen be treffende de kustdefensie bij de be grooting van 1909 zouden gedaan wor den en dat da leiding dier defensie aan marineofficieren moest zijn; dat de plaatselijke commando's moeten behouden blijven; dat andere voor schriften in zake de beoordelingslijs ten en de reclames bij Kon. Besl. zou den gegeven worden; dat hij in zake de hoogere bevelvoering van het le ger en de positie der inspecteurs door don hoer Staal niet tot andere gedachten was bekeerd. Do behandeling van „achterstands- ontwerpen" werd aangevangen en daarbij bleek van krachtig verzet te gen de voorgenomen pensioneering der 65-jarige rechterlijke ambtenaren, binnen 6 maanden na de inwerking treding der wet verzocht, met vol trac tement als lokaas voor het heengaan. De heer Van der Feltz achtte de voor gestelde wet tot wijziging van de wet op de Burgerlijke Rechtsvordering on grondwettig, omdat de bestreden be paling daarin was opgenomen zonder dat de Koningin die had goedgekeurd en zonder dat de Raad van State er over gehoord was. De heer Van Beyma viel de bepaling zelve aan. Hij wist niet waar men zoo spoedig ongeveer 80 nieuwe magistra ten vandaan zou halen. En ook de heer Van der Biesen kwam in verzet daar tegen, van oordeel dat er nog zeer vele bruikbare magistraten van 65 jaren waren. Maar hij had bovendien tegen deze wetsontwerpen bezwaar om de Invoering van den alleen sprekenden rechter en omdat de achterstand, al leen bij de groote rechtbanken door natuurlijke oorzaken ontstaan, ook langs den natuurlijken weg van per- soneel-uitbreiding ware tegen te gaan. Heden 11 uur voortzetting. TWEEDE KAMER. DE PAPENDRECHTSCHE ZAAK. Schriftelijk beantwoorde vragen. De heer Hugenhoitz heeft 25 Juni gevraagd Is het onderzoek omtrent de ter te rechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage op 20 Februari 1.1. door een aantal getuigen medegedeelde ernstige mishandelingen, welke door de politie te Papendrecht zouden zijp gepleegd, afgeloopen Zoo ja, is de Minister bereid, in verband met zijne toezegging van 20 Maart 1.1., de uitkomsten van dit on derzoek onverwijld aan de Kamer over te leggen Antwoord van deri heer Nelissen, Minister van Justitie De ondergeteekende heeft de eer, het volgende ter kennis der Kamer te brengen Zooals uit zijn antwoord in de zit ting der Tweede Kamer van 20 Maart 1.1., naar aanleiding van de toen maals gestelde vragen blijkt, heeft ondergeteekende een gestreng en on partijdig onderzoek gelast. Nadat ondergeteekende mededeeling had ontvangen van de uitkomsten van het gehouden onderzoek, onder over legging van de desbetreffende pro cessen-verbaal van verhoor en van andere op de zaak betrekking heb bende bescheiden, bleek hem, dat in de groote meerderheid der gevallen, waarin over mishandeling door de Papendrechtsche politie was geklaagd het bewijs daarvoor ten eenenmale ontbrak. Allereerst trok' het de aandacht van ondergeteekende, dat ten aan zien van vele dezer klachten' de ruwe behandeling óf zou zijn geschied tij dens een volksrumoer, óf tijdens het opbrengen van den klager naar het arrestantenlokaal gedurende diens dronkenschap^ Wilde aan déze klachten dus eenlg gevolg worden gegeven, zoo moest niet alléén waarschijnlijk worden ge maakt, dat hardhandig door de poli tie was opgetreden, doch bovendien, dat door zulk optreden de grenzen van het in de gegeven omstandighe den geoorloofde geweld waren over schreden dat dat optreden derhalve niet geboden scheen door een drang tot zelfverweer, of om verzet tegen eene aanhouding te breken. Hierbij worde niet over het hoofd gezien, dat te Papendrecht blijkbaar, vooral eenige jaren geleden, c\u deel der bevolking uiterst lastig wa9, zoo dat de openbare orde vaak niet dan door eenigszins krachtig aangrijpen kori worden gehandhaafd. Niettegenstaande dezen loop van zaken heeft de ondergeteekende zonder dat daarin eenig verwijt, naar aanleiding van het verledene mag worden gelezen niet geaarzeld de politie te Papendrecht met nadruk te doen waarschuwen tegen een onge grond, gewelddadig optreden harer zijds. Zijne aandacht blijft derhalve gevestigd op de gedragingen der po litie, aldaar. In twee zaken „nuerscneicien van de thans besproken groote meerder heid der gevallen, waar de mogelijk heid van bewijs geheel ontbrak heeft de ondergeteekende echter ge meend, dat termen aanwezig waren tot nader ingrijpen. Die zaken betroffen de klachten van C. Wiggers en H. Garsthagen. Deze personen toch konden getuigen bij brengen, wier verklaringen aanvan kelijk naar de meening van onderge teekende, ten aanzien Van hun klach ten het uitlokken van eene rechter lijke uitspraak mogelijk en wensclie- lijk maken. Immers, mocht juist worden bevon den, hetgeen dooi' voornoemde kla gers werd beweerd, dan mochten de veldwachters, hoe verdienstelijk wel licht hun overig optreden ter betere bevestiging van dq openbare orde te Papendrecht ook moge geweest zijn, niet ontkomen aan de straf voor hun buiton noodzaak zich vergrijnen aan gearresteerden. En zijn de betrokken veldwachters aan het ten laste gelegde onschuldig, dan brengt ook him belang mede, dat zij door oen rechterlijke beslissing in hun goeden naam worden hersteld. Naar de meening van den onderge teekende was het derhalve wensche- lijk, dat in deze zaken het volle licht zou opgaan, waartoe alléén de moge lijkheid bestaat bij eene openbare be handeling met een zoo uitvoerig mo gelijk onderzoek. Met deze bedoelingen gaf onderge teekende derhalve den procureur-ge neraal bij het gerechtshof te 's-Gra venhage, den lOden Juni 1.1, opdracht, den officier van justitie te Dordrecht te gelasten bij de rechtbank aldaar het verlecnen van rechtsingang met verwijzing der zaak naar do terecht zitting te vorderen a. tegen de veldwachters D. van den Berg en C. van Loon, verdacht van mishandeling van G. Wiggers in April 1904 b. tegen de veldwachters D. van den Borg en G. de Mey, verdacht van mishandeling van H. Garsthagen in September 1907. In beide zaken weigerde de recht bank te Dordrecht den 30sten Juni 1.1. den rechtsingang, op grond, dat geen voldoende aanwijzing bestond, dat de ten laste gelegde feiten waren ge pleegd. Tegen deze beschikkingen teekende de officier van justitie te Dordrecht, op last van den Minister, onmiddel lijk verzot aan. Na het desbetreffend requisitoir van den procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, verleende het hof in de eene zaak met geheele en in de andere zaak met gedeeltelij ke vernietiging der door de recht bank gegeven beschikking op 8 Juli 1.1. rechtsingang deze rechtsingang geschiedde namelijk in zake Wiggers, alléén tegen don rijksveldwachter D. van den Berg. Het hof achtte echter nog een nader onderzoek op eenige punten noodig, en verbond derhalve aan den ver leenden rechtsingang den last tot in structie. Totdat de beslissing door het ge rechtshof genomen was, meende de Minister met zijn antwoord op de door het Kamerlid, den heer Hugen hoitz, gestelde vragen to moeten wachten. Naar aanleiding van die vragen moge derhalve thans ter kennis van de Kamer worden gebracht, dat het onderzoek omtrent de beweerde mis handelingen nog niet is afgeloopen. ONGELUKKEN. Te Veen (N.-Brab.) is een kind van zes jaar achter da ouderlijke woning in een sloot verdronken. ONZE GEZANT TE CARACAS UIT GEWEZEN. Reuter seint uit New-York dd. 22 Juli: Uit Caracas wordt van Dinsdag het volgende gemeld: President Ca3tro heeft den Nederlandschen minister resident, den heer De Reus, uitgewe zen. De minister van buitenlaudsche za ken heeft den heer De Reus zijn pas sen gezonden met een nota, waarin hem wordt medegedeeld, dat rnet het oog op de meenimgen van den heer De Reus, tot uiting gebracht in den brief van den 9den April, generaal Castro hem onbevoegd verklaart op te treden als bevriend tusschenpersoon bij de betrekkingen tusschen Venezuela en Nederland. Reuter meent, dat bedoelde brief waarschijnlijk is De Reus' antwoord op Castro's verzoek aan Nederland om een meer krachtdadige waakzaamheid te betrachten ten aanzien van de tus schen Laguaira en Curagao varende Nederlandsche schepen, op welke Ve- nezolaansche opstandelingen dikwijls ontsnappen onder aangenomen na men. Dit verzoek is van vroeger datum dan de beroering, gewekt door de sluiting van de haven van Cui-agao voor de Venezolaansche scheepvaart, in verband met het heerschen der pest te Laguaira. HOLLAXDSCHE VEREENIGING OP CEYLON. Het bloed kruipt waar bet niet gaan kan. Ceylon, eens ee>n onzer prachtigste bezittingen, sedert deai Franschen tijd verengelscïit, heeft nog 'n kern van gezinnen, bij wie niet onze taal, maar de herinnering aan Nederland wak ker is gebleven. Dat is plotseling zichtbaar geworden door de stichting van The Dutch Burger Union, en door haar tijdschrift, dat Ln het En- gelsch geschreven, in goed Hol- landsch tot kernspreuk draagt Een dracht maakt Macht". Het A. N. V. begroet deze Vereenl- giing met groote ingenomenheid, an zal haar, noch in Neerlandia, noch elders vergeten DE A. N. W. B. EN 'T NEDERLANDSCH. Voor de eerste maal was de spijs- lijst van don maaltijd ter gelegenheid der Bandsfeesten, dit jaar teir gelen genheid van het 25-jarig bestaan van den A. N. W. B. te Haarlem gehouden in het Nedarlamdsch gesteld (Neerlandia)- MALAISE IN DE HOOFDSTAD. De 'Amsterdamsche- briefschrijver van de „Leeuwarder Courant" meldt, dat het to Arasterdam allertreurigst is gesteld voornamelijk tengevolge van de aanhoudende malaise in de dia mant-industrie. Wel is er een klein vleugje van beterschap merkbaar, maar wat beteekent het al, of er een tweehonderd of driehonderd werk krijgen, terwijl er nog meer dan 4000 leden van den A. N. D. B. alleen, alles samen meer dan 4500 werklieden, to taal werkloos zijn. Er zijn er, die nu van zeven tot veertien maanden al werkloos zijn, schreef kort geleden de secretaris van den A. N. D. B. in het Bondsweekblad, niet eënige tientallen maar honderdtallen. Alle hoop is op Amerika gevestigd, waarheen onge veer 80 percent van de te Amsterdam bewerkte diamant wordt uitgevoerd. Velen verwachten, dat er verande ring ten goede zal komen na de pre sidentsverkiezing in de Unie. Maar hoe moet het gaan, als de tegenwoor dige economische crisis nog eenige ja ren aanhoudt. De toestand is waan- lijk onhoudbaar. liet verzekeringsvak lijdt ooi schrikbarend onder den huidigen toe stand. Ik zond, zoo vertelt de brief schrijver verder, deze week drie lom pers uit met quitantiën, tot een geza menlijk bedrag van ruim 1900 gulden- vertelde mij een vertegenwoordiger van eon paar verzekeringsmaatschap pijen. Raad eens met hoeveel zij thuis kwamen. Met z'n drieën ontvingen zij ruim 62 gulden. Vele verzekerden vroegen, of ze hun polis mogen beleenen am deren verzoeken hen maar te royee- ren. In de café's komt vooral op avon den in de week de drukte niet in ver gelijking met die in de voorgaande jaren. Soni3 openbaart zich de ellende in droevige feiten, te droevig om hier te vertellen. En ik voorzie nog zeer veel treurigs, als er niet spoedig verbete ring komt of hulp geboden wordt. DORSTIGE CONDUCTEURS. Sinds 1 Mei staat het aangegeven in de spoorboekjes, dat op de lijn Venlo—Rotterdam de treinen met 'n zwart blokje „op tijdig verzoek" stop pen te Dorst, tusschen Gilze-Rijen en Breda. Alweer oen buitenkansje voor reizi gers, die van humor houden 1 Want aan zoo'n sukkeltreintje kun je nog wel 'ns 'n paar grappenmakers varf conducteurs treffen. En dan doet 't ja aangenaam aan, 't zeurige, monotone gosukkel, dat loome verveling wekt, in Gilze-Rijen te liooren gebroken worden door "de hijgende stem van den hoofdconducteur tot den conduc teur Ileb jij Dorst, zeg? Ja, ik wel, ik heb Dorst I Goed, dan zulle we onderweg effe anlegge i Je glundert onwillekeurig mee en steekt je nieuwsgierige kop door het raampje om den chef te zien grinni ken Trein drie, vier en vijftig ver trekken l Hoofdconducteur fluit z'n signaal. Kan bijna niet van 't lachenLol voor niks I AANNEMERSBOND. (Zie ook Tweede Blad). De verkiezing van 8 leden in he& hoofdbestuur had den volgenden uit/ slag. Hei'kozen werden de heeren Wt de Vlugt, Amsterdam, secretaris W.' van Leeuwen Jr., Rotterdam; B. Groe-1 newegen, Haarlem J. N. Kruizinga/ Groningen J. van Noordenne, ta UtrechtW. F. Hoyinek, Wester voort. Hierna kwam aan de orde het vol gende voorstel van het hoofdbestuur, strekkende het te machtigen over te gaan tot de uitvoering van het in de jaarvergadering te Hengelo-Enschedé', genomen besluit in zake de oprichting eener middelbaar technische school,' onder voorwaarde dat door het Rijk, Provincie en Gemeente ten behoeve van genoemde school zoodanige sub-' sidiën worden verleend, als in ver band met het plan der oprichting dier school nader door het hoofdbe stuur zullen worden noodig geacht. Men begon met punt 13a, behande ling van het rapport, met nadere voorstellen van de commissie inzak? het M. T. O. Haarlem, de heer Geyl, bracht hul-, de aan het hoofdbestuur zij die de. opleiding niet kunnen betalen, dienen geholpen. Geen decentralisatie, rnaar een flink begin door de stichting van de M. T. S. De voorzitter zei, dat de geldelijke bijdragen duidelijk op algemeene sympathie wijzen. Later kunnen de oventuoele bijdragen voor minderver- mogenden worden behandeld. Het voorstel tot oprichting in stem ming gebracht, wordt aangenomen' met 169 tegen 19 stemmen. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur tot' stichting van een fonds ten behoeva der op te richten middelbare techni sche school en aan dit fonds den naam te geven van M. C. Roest- fonds. Onder daverend applaus werd daar toe besloten en een telegram gezon den aan mevrouw de weduwe Roest,' meldende het besluit der vergadering.' Nog werd medegedeeld, dat gekozen' zijn tot leden van de commissie van' redactie van het Bondsorgaan de hee ren F. de Herder. Zwolle; C. J. C.' Iloogendijk, Gouda A. Rietsnijder, Amsterdam H. E. J. Terlingen, Am sterdam, en A. J. de Haan, Amster dam. EEN MISLUKTE LUCHTVAART. Men «schrijft uit Leeuwarden aan' het Volk Zondagmiddag «ouden de heer Van Pottum en mej. Ruitman rnet een bal lon te Leeuwarden op het terrein der IJsclub opstijgen. Dit zaakje was op louw gezet door de heeren Klampstra, Jorissen en v. d. Veen. Bij massa's stroomde het publiek tegen een toe-' gangsprijs van 25 cent naar het ter-'; rein, zoodat tegen vijf uur tusschen' de drie- 5, vierduizend menschen aan wezig waren. De ballon lag echter nog, Steeds zoo plat als een schol tegen den grond en de aanwezigen liepen verveeld op "het drassig terrein* heen en weer. Veel buitemlieden die! per spoor, boot, tram en fiets waren opgekomen, werden ongeduldig, tot dat tegen 6 uur de mare klonk, aat de ballon niet zou opstijgen de har de wind was een belemmering voor de vulling. Veel teleurgestelde gezich-l ten, die nog treuriger werden, toen; aan het bureau door do exploitanten' het kwartje erutrée niet. word terugge ven met het kaartje konden de rijke bezoekers den anderen aay' (Maandag) de opstijging bijwonen I Dat deze mededeeling gisting bracht') laat zich donken. Maandags had ledef j zijn werk en vooral de Duitenliedeé l waren slecht te spreken; de aanwe-/ zigheld van een talrijke politiemacht} voorkwam erger. Aan vorwenschin-v gen geen gebrek, maar de kwartjes bleven in de la van de exploitanten.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2