Weerbericht F. P. BEICHEBT, Thermometerstand Rnbriek voor Vragen. Uit de Omstreken Binnenland Leger en Vloot MEDEDEEL1NGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 28 Juli 1905. Hoogste barometerstand 771.9 m.M. Valentia (Zuidkust van Ierland) laagste 760.7 m.M. te Thorshaven. Verwachting tot den avond van 29 Juli: Wind zwakke wind. Gesteldheid van de lucht veran derlijke bewolking, waarschijnlijk re- jgenbuien, kans op onweer in het £uld9n. Temperatuuriets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 767 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige-stand te 2 uur 768 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. pe<r regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Beerden en Manchetten. ts Haarlem. Dinsdag 28 Jult Hoogste gisteren 9 uur F. 72 Laagste hedennacht F. 89 Hedenmiddag te 12 uur F. 79 Schaakwedstrijden In de volgorde der spelers (zie ons Vorig nummer) is eenige wijziging ge komen. Da heer Rustige komt niet in de hoofdklasse uit, maar in de plaats yan den heer Steffelaar in de le klas- se 2e groep, terwijl de heer Rustige in de hoofdklasse speelt. In de le klasse 2e groep komt nog Uit de heer Gerstel, uit Leiden, in de èe klasse le groep de heer N. de öruyn, en in de 2e klasse 2e groep do heer Van Tongeren. De stand der partijen is thans Hoofdklasse Te Kolsté speelt remise met Spltn ter. Te Kolsté wint van Steffelaar. Gouwentak wint van Bondet. Gouwentak speelt remise met Os kam. Esser wint van Pape. Splinter wint van Boudet. Pape wint van Oskam. Steffelaar wint van Esser. Eerste klasse, le groe^. Gouwentak wint van Renketi. Nijs'sen wint van Bosscha. Puts wint van Bosscha. Puls wint van Nijssen. Puts wint van Hoogeveen. Hoogeveen wint van Gouwentak. Eerste klasse. 2e groep. Kloosterboer maakt remise met Mie- dendorp. Dijkstra wint van Rustige. Rustige wint van Miedendorp. Mees wint van Dijkstra. Gerstel wint van Kloosterboer. Tweede klasse le groep. Robin wint van Voorting. Robin wint van De Bruyn. Voorting wint yan Hessellng. Hesseling wint van Busé. Tweede klasse. 2e groep. Mulder wint van Geerts. Mulder wint van Van Tongeren. De Haes wint van Snoeck. v. d. Steeg wint van Geerts. v. d. Steeg wint van Snoeck. Van Tongeren wint van De Haes. Heden voortzetting der wedstrijden. Haagsche Bluff „Negenduizend en negen .en zestig personen hebben zoo schrijft „Het Vaderland", gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid oro zonder lid of abonné te zijn, den Dierentuin te be zoeken. Wat beteekent dit aantal Het is ongeveer het dubbele van wat de stoutste schattingen noemden als het aantal personen, waarmee de be volking van Haarlem was vermeer derd tijdens het zilveren feest van den Wielrijdersbond, dat wil dus zeg gen het dubbele van een aantal, dat de hoofdstad van Noord-Holland en de geheele streek daar omheen In rep en roer bracht, de vervoermiddelen fteed falen in hun taak in weerwil van ang te voren getroffen extra-maatre gelen". Als dat nu geen Haagsche bluf mag heeten, wete we 't niet Heeft iemand iets gemarkt van de falende vervoermiddelen Wij meenden juist, dat er slechts 4èn roep was over de uitstekende zorg der vervoermiddelen tijdens de Bonds- feesten I Muziekladen Hout. Soirée van het Haarlemsch Muziek korps in den Hout op Woensdag 29 Juli, des avonds ie 8 uur. Programma 1. Marche de l'opéra Les Troyennes k Carthage, Berlioz. 2. Concert Ouverture, Massenet. o, Ballet de l'opéra Lo Cid, Masse net. 4. Potpourri a. d. Posse dia Herren von Maxim, Hollander. 5. Ouverture Giralda, Adam. 6. Ungarische Rhapsodic, Liszt. 7. Marche Turque, Guillaume. 8. Grande Fantaisie do l'opéra Faust, Gounod. HET LUSTIGE WEEUWTJE BUITEN. i.ehars wijdvermaarde operette „die Lustige Witt we", met een verschrikke lijk germanisme als „het Lustige Weeuwtje" vertaald, is, nu de tempe ratuur voor schouwburgbezoek nood lottig is, naar buiten gekomen, om zich aan den volke te vertoonen. Een gezelschap onder directie van den heer Saalborn gaf daarvaa Maandag avond eene voorstelling in het park van het Brongebouw. De inrichting van dit open-lucht- theater is primitief maar doelmatig. Op het groote grasveld is een vluch tig getimmerte opgericht, behoorlijk met een voordoek afgesloten, dat in verbinding staat met de muziektent, die voor kleedkamer is ingericht. Het publick zit op den houten dansvloer en ontgaat dus het gevaar van koude voeten. Vier electrische lampen ver lichten de toeschouwers en een schijn werper op het balcon van 't Bronge bouw zet het tooneel met de uitvoe renden al naar 't noodig is, in wit ten, rooden of groenen glans. De ruimte op het tooneeltje is niet te groot. Wie al te breede bewegingen maakte, zou door het achterdoek heen op het grasveld belanden het decora tief ia overeenkomstig bescheiden. Wat ons bijzonder meeviel was de hoorbaarheid van zang en parlando. De klanken drongen inderdaad ver fenoeg door tot de laatste rijen van e zitplaatsen en het eenige hinder lijke was, dat af en toe de electrische tram in gansch anderen toonaard er tu8schen door floot of belde. De mogelijkheid van deze open lucht-voorstellingen i9 bewezen en het genoegen om in de frissche avond koelte naar een vertooning te luiste ren, groot en ongemeen. Zelfs de bangste zou in deze ruimte op zijn gemak zijn, te meer omdat zelfs hier de stoelen nog vastgezet waren. Dit ls wel veiligheid in de nde macht. Van de uitvoerenden moet natuur lijk allereerst Antoinette Sohns ge noemd worden, als vertolkster van de titelrol. Deze dame is in het gelukkige bezit van een dubbel talent, namelijk dat van zangeres en tooneelspeelster, en daarom voor de groote rollen van de operette als geknipt. Het succes ,va.n de opvoering was dan ook groo- tendoels aan haar te danken, want haar partner, de heer De Bree, gaf nog geen blijken van de dubbele bega- ving, die haar gelukkig bezit is. Wel heeft hij een aangenaam, beschaafd geluld, dat naar 't ons voorkwam we gens verkoudheid een beetje gespaard moest worden, maar als acteur heeft hij nog te leeren. In den dans met Hanna en het verhaal van de ko ningskinderen schoot zijn expressie vermogen dan ook te kort. Van de overige medewerkenden mag vooral de heer Vigeveno genoemd worden. Vanavond gaat „Ein Walzertraum" (Walsdroomen) van Strauss. Militaire zaken. Heden werd door het 3e bataljon, 10e regiment infanterie een oefening gehouden op het terrein de Breesaap bij IJmuiden. Het bataljon werd wederom per trein vervoerd naar Velsen en keerde in den namiddag marcheerende naar het garnizoen terug. De troep werd gecommandeerd door den kapitein Vojd Meurs en werd uit geleid en ingehaald door de muziek. Gered. Tusschen Haarlem en Halfweg ter hoogte van de Vinkenbrug, zag een bestuurder van de Electrische Spoor, die met zijn wagen uit de richting Haarlem kwam, een meisje aan den kant der vaart staan, dat schreiend om hulp riep. Er liep geen sterveling op dit gedeelte van den zonnigen Haarlemmerweg. De bestuurder, J. J. van Gils ge- heeten, stopte dadelijk en sprpng van den wagen. Nu zag hij, dat er een meisje in het water lag het kind was al aan het zinkeu. Fluks sprong hij gekleed te water en bereikte spoedig het drenkellngetje. De man kon ech ter lastig aan wal komen met het kind, dat nogal spartelde. Daarop be gaf de heer J. E. A. R. van Helden, inspecteur der Electrische Spoorweg- Maatschappij, zich ook gekleed te wa ter en met diens hulp kwamen allen behouden aan "wal. Aan do oplettendheid van Van Gils heeft hel meisje haar leven te danken. Het was de kleine Bertha Lordz, oud 11 jaar, wonende in de Pieter Bast- straat te Amsterdam. Zij was met haar vriendinnetje gaan wandelen en ze waren voorbij Halfweg aan den kant der trekvaart gaan baden. Zij zijn met de electrische spoor weer naar Amsterdam teruggebracht, en krogen van de reizigers geld, om met de gomeente-tram verder naar huis te gaan. VRAAG: Wanneer voetgangers op het rijwielpad Haarlem—Amsterdam ioopen en een wielrijder hen achterop komt rijden, moeten zij dan op zijn bellen op zij gaan of de wielrijder het pad verlaten? ANTWOORD. Natuurlijk moeten de voetgangers het pad verlaten. Daar voor is het een wielrijderspad. In ie der ander beschaafd land zou dat ook gebeuren, maar de Nederlandsche voetganger verkeert nog in het steen tijdperk en weet dat zoo niet. Wilt u dus geen groote onaangenaamheden krijgen, ga dan liever zelf op zij. VRAAG: Wanneer een dienstmeisje haar betrekking met Augustus heeft opgozegd, moet zij dan den laatsten dag van Juli of den eersten dag van Augustus vertrekken? ANTWOORD: Op den avond van den laatsten dag van Juli. Naar A r t i s. Onder blij gejuich van de ld nde ren stoomde hedenmorgen te negen uur de trein naar Amsterdam, met zich voerende eenige honderden jeugdige feestgangers, die voor rekening van Door Vermaak tot Nut, hef gewone jaarlijksche bezoek zouden brengen aan Artis. Heerlijk zomerweder voorspelde een blijden dag. (Zie vervolg stadsnieuws onder Laatste berichten). BLOEMENDAAL. Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland doen te weten, dat dè door den raad der gemeente Bloemen- daal, voorloopig vastgestelde ligger der wegen, binnen die gemeente van 5 Augustus 1908 tot en met 18 Augus tus d.a.v. ter provinciale griffie voor ieder ter inzage zal nederliggen en dat ieder die tegen dien ligger bezwa ren mocht hebben, deze tot en met 2-5 Augustus 1908 schriftelijk te hunner kennis kan brengen, met duidelijke opgaaf van naam en woonplaats. Gisteravond kwam op den hoek van de Kleverlaan ee n auto in botsing met een dame, gezeten op een rijwiel. Het rijwiel werd geheel vernield, ter wijl de dame eenige kwetsuren be kwam. HEEMSTEDE. Bloembollen. In den laatsten tijd hebben de bloe misten alhier weder veel last van lieden, die des nachts hunne tuinen bezoeken, om de zieke bloembollen, 'die zij op de mestvaalten vinden, zon der daartoe gerechtigd te zijn, weg te halen. Meestal blijft het echter niet bij die zieke bollen. Zoo is dezer dagen ingebroken in een bollenschuur alhier en een waar de van f 300 aan bollen ontvreemd. Door de politie van Heemstede wer den gistermiddag op den Wagenweg onder de gemeente Haarlem zes jeug dige knapen aangehouden, waarvan drie slechts een leeftijd van acht ja ren hadden en de overigen negen, tien en elf jaren oud waren. Deze jongens hadden dien morgen te 7 uur de ouderlijke woning te Am sterdam verlaten en den weg naar naar Haarlem te voet afgelegd. Nu vroegen zij den veldwachters den te rugweg om dien wederom te voet af te leggen. Zij werden evenwel verhin derd hun voornemens uit te voeren, daar zij aan de Haarlemsche politie werden afgegeven, die hen naar het hoofdbureau geleidde. AERDENHOUT. Stroopen door middel van fretten wordt de laatste paar weken steeds gedaan ln de jachtterreinen gelegen in den omtrek van Aerdenhout, docxr een paar bekende jonge mannen uit Haarlem, die men, daar zij net ge kleed gaan, en een bruin lederen va lies bij zich dragen, niet voor stroo- pers houden zou. Maar in dat valies zit juist het strooperamateriaal en zij gaan niet te vcet naar hun observatie post, maar heel gemakkelijk met de electrische tram. Daar hun hoofddoel is het vangen van levende konijnen, omdat goede afnemers daarvoor te vinden zijn, kunnen zij nog heel wat konijnen weghalen voordat de werke lijke jachttijd daar is. Intusschen wordt door jachtopziener en politie een ware klopjacht tegen het edele tweetal georganiseerd. HALFWEG. J. Wassenaar, hulpbode bij de pos terijen alhier, is met Ingang van 1 Augustus benoemd tot bode. ZANDVOORT. Op het rangeerterrein van de H. S. M. alhier, had de arbeider V. bij het voortduwen van waggons, het onge luk tusschen de buffers bekneld te ge raken. Bij onderzoek bleek hij aan het schouderblad gekwetst te zijn. ARTI ET INDUSTRIAE. De leden Yan Arti et Industriae te 's-Gravenhage zullen dit jaar een zo- mer-excursie naar de Zaanstreek ma ken, en wel op 29 Juli a.s., met het doel de typische Zaanlandsche wonin gen en gevels in oogenschouw te ne men. De tocht zal gaan eerst naar Haar lem en na een kort oponthoud aldaar met een boot (aangeboden) over Naue- ra naar Krommenie, waar de lunch zal plaats hebben. Het vertrek uit Den Haag is be paald op 6.47 uur spoortijd. Aankomst te Haarlem 8 uur. Samenkomst van alle leden aan het slation aldaar. De boot vaart af van den Kouden- horn te 10.30 uur stadstijd. NEDERLAND EN VENEZUELA. Reuter seint uit Willemstad: De Gelderland, met minister-resi dent De Reus aan boord, kwam hier Maandagmorgen aan van Puerto Ca- bello. Aan het schip werd quarantai ne opgelegd. Om tien uur in den mor gen kreeg het 6chip bevel, onmiddel lijk naar Venezuela terug te gaan, ten einde voor de Nederlandsche be langen daar, die geacht worden ln ge vaar te verkeeren, op te komen. De heer De Reus ontving een tele gram, waarbij hem bevolen wordt,- dadelijk naar Nederland te vertrek ken. Uit Caracas: De Duitscbe minister-resident heeft de behartiging der Nederlandsche be langen op zich genomen. Uit Willemstad: De Venezolaansche consul vertrok Zondagavond -naar Venezuela. In de stad is het rustig. De correspondent van de New-York Herald te Willemstad seinde over het voorval, dat onze lezers reeds door een Reuter-telegram kennen. Hij be schrijft het aldus: Zondagavond heeft het volk hier 'n betooging gehouden naar aanleiding van beleedigingen, die een hier wo nend Venezolaan in een Venezolaan sche krant had gezet. Duizend ingeze tenen schoolden samen voor het huls van den man en velen gooiden met steenen, die ramen en deuren ver nielden. De Venezolaan bood in ge schrift zijn verontschuldigingen aan en deed dat ook nog mondeling van zijn balcon. Vele Venezolanen, ballin gen uit hun land, namen aan de bc- tooging deel en riepen mede: Weg met Castrol Lang leve Wilhelmina! De politie kon aan de betooging geen einde maken, want de menschen wa ren uiterst opgewonden. DE NIEUWE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Het orgaan van den nog op te rich ten socialistenbond, waartoe de heer Havers het initiatief nam, de Klok, geeft daarvan het volgende ontwerp- beginselprogram: Par. 1. De S. B. beschouwt den per soonlijken eigendom van grond en vooxtbren gingsmiddelen als de hoofd oorzaak der bestaande maatschappe lijke wanverhoudingen. Dientengevol ge is het hoofddoel van zijn propa ganda het brengen van grond en bo dem alsmede van de voortbrengings- en verkeersmiddelen in handen der gemeenschap en de exploitatie er van door algemeone medewerking en ten algemeenen nutte, met eerbiediging van elke persoonlijke vrijheid, tot zoover de gemeenschap deze kan en mag eerbiedigen. Par. 2. Naast de voortdurende pro paganda voor dit hoofdbeginsel, stelt de Bond zich ten doel in het bijzon der de stoffelijke belangen der arbei dende klassen en hunne geestelijke en zedelijke verheffing te bevorderen tot de uiterste grenzen, waarbinnen dit onder de bestaande maatschappe lijke verhoudingen mogelijk is. LANDELIJK. Te St. Nicolaasga (Fr.) zou de po litie Zondag een verdachte in liet ar restantenhok bergen. Men kon even wel de deur daarvan niet o ponkrij gen. Toch gelukte dit... op aanwijzing van den arrestant. Het schijnt evenwel, dat deze ook bekwaam genoeg was de deur van binnen te ontsluiten, want toen eeni ge uren later de man ontslagen zou worden, was de vogel gevlogen. Men zoekt hem tot heden te vergeefs. DOODSLAG. Uit Geertruidenberg wordt in zake den doodslag aldaar nog gemeld: Op den gearresteerden S. is een be bloede zakdoek gevonden; het onder zoek moet hebben uitgemaakt, dat •neusbloeding hiervan de oorzaak is geweest; de bajonet van S. zat nog in bet geweervet. De milicien v. B. uit Oirschot Is gearresteerd. Het is ge bleken, dat diens bajonet is afge schuurd. De milicien M. is In voorloopig ar rest gesteld. JONG MEISJE VERMIST. Sedert 21 Juni heeft de dienstmeid Elisabeth Sanders van Kerkrade haar dienst te Heerlen verlaten. Van dien tijd af heeft men niets meer van haar gehoord men vreest, dat haar een ongeluk overkomen is. BIG MET ACHT POOTEN. Te Sassenheim is ter wereld ge bracht een big met acht pooten, waar van vier achter, twee voor en twee op de schouders. Het diertje, dat levend geboren werd, met twee staartjes en één kop, is door een kermisreiziger gekocht. EEN LIEVE HUURDERI Een bewoner van de Hoefkade te 's-Gravenhage, zekere M., een gewe zen kellner, maakte het sedert enkele weken zijn huisheer, die de eerste eta ge bewoonde van het bovenhuis, waar van hij de tweede in huur had, lastig, omdat deze weigerde te laten witten. Maandagmorgen vroeg was M. weer aan het ruziemaken en toen zijn be- nedenbewoner hem vroeg, zich rustig te houden, loste hij van boven af, ter wijl de hulseigenaar onder aan de trap stond, achtereenvolgens twee re volverschoten, waarvan het eerste met los kruit. Dit trof den beneden staanden man aan het hoofd boven 't oog, zonder hem ovenwei te verwon den. Het tweede schot miste en be schadigde den wand van den corri dor. M. werd gearresteerd en overge bracht naar het bureau van politie. EEN OUDJE. Ruim 103£ jaar oud is te Rotter dam overleden de weduwe M. Oerle- inans, die de laatst ejaren In de Per soonstraat woonde. EEN ZWEMMER. Gistermiddag zoo vertelt het „Va- derl." trok aan het strand te Sche- veningen een zwemmer zeer de aan dacht. De man, een vreemdeling, was nabij het havenhoofd in zee gegaan, had zijn kleederen daar onbeheerd laten liggen en deed toon zijn zwem- tochtje, dat 2 1/2 uur heeft geduurd. Na tot voorbij het Oranjo Hotel te zijn gezwommen, bleef hij daar nog geruimen tijd rondzwommen, en kwam om half drie op zijn uitgangs punt terug. Tegen 12 uur was hij tn zee gestapt. HIJ scheen niet zeer ver koeld te zijn, want hij liep. toen nog een" driehonderd meters in draf om wat van het nieuwsgierig public!* 1 vrjjd te zijn. EEN SCHADEPOST I Een Haagsche slager kocht op de Leidscho veemarkt een rund voor f 297.50. Toen de spoorveewagen aankwam, lag het kostbare rund dood in den wagen. Hoewel het nog spoedig ver voerd werd naar een slachtplaats, bleek het, naar het oordeel der keur meesters ongeschikt voor de consump tie te zijn het werd in beslag geno men en vernietigd. Voor den slager is dat een ware nekslag, daar er in Den Haag niet, zooals in andere groote steden van ons land, een onderling slagersfohds voor zulke gévallen bestaat. ONGELUKKEN. Te 's-Hertugenbosch hebben Maan dagavond, terwijl kapper Verhoeven mejuffrouw Van der Panden, die Dinsdag zou huwen, kapte, de haren der dame vuur gevat. In trejxrigen toestand moest zij naar oen zieken huis worden getransporteerd. Ook de kapper, die bij zijn poging om de da me te helpen, deerlijke brandwonden bekwam, moest naar het gasthuis worden gebracht. Een door het onge luk ontstaan binnenbrandje was heel spoedig gebluscht. Te Nieuw-Helvoet is een elfjarig zoontje van Kap, wonende aan den Westdijk bij de Kwak, verdronken. Hij was daar op het strand met zijn broertje en drie vriendjes aan het zwemmen, toen hij eensklaps in de diepte schoot en door den sterken stroom werd meegevoerd. Pogingen tot redding mochten niet baten. Maandagmorgen is te Hansweert de 13-jarige zoon van den winkelier A. V., belast met het bezorgen per roeiboot van provisie aan in de bui tenhaven liggende schepen, onopge merkt te water geraakt.Toen de knaap werd opgevischt, bleken de levens geesten reeds geweken. HOOG BEZOEK. Prinses Thecla van Schwarzburg— Rudolstadt, met gevolg, bezocht Zon dagvoormiddag Zaandam, onder ge lelde van dr. jhr. Von Hoogerwoerd en mevrouw, geboren barones Schau- roth (vroeger hofdame te Rudolstadt). 's Namiddags werden door het gezel schap de ateliers bezocht van me vrouw Thérèse van DuylSchwartze, en hare zuster, Georgine Schwartze. H. D. H. vertoefde daar geruimen tijd en beschouwde met belangstelling en ingenomenheid de portretten, die onze kunstenares onder handen heeft, en, op uitdrukkelijk verlangen, ook o.a. die van president Kruger en de Transvaalsche generaals Botha, De la Rey en De Wet. T® Zandvoort werd gedineerd en verder de avond doorgebracht. HARDHANDIGE HUISBAAS. Dezer dagen zat Willem M., koop man, op het gehucht Groot-Wulland, onder Kerkrade, in de keuken zijner woning, toen zijn huisbaas R. van al daar binnenkwam en dadelijk ruzie met hem begon te zoeken. M. was daarvan echter niet gediend en gooide den verhuurder tot 3 maal toe buiten de deur. Daarop verscheen de echtgenoote yan R., met diens broer en kostganger ook op het tooneel. Zij allen pakten M. beet en sloegen en krabden hem, waar hij rnaar te raken was, zoodat hij bont en blauw en bloedend einde lijk in zijne woning verdween en zich in een der kamers moest insluiten om zich aan verdere mishandelingen te onttrekken. EEN ENGELSCHE DAME OP MARKEN. De vorige week, 't was 'n zonnige morgen, reisde 'n vriendelijke Engel- sche dame naar 't eiland Marken. Ze had 'n kiek-toestelletje in de linker en 'n Baedeker in de rechterhand. Op het eiland, bij de aanlegplaats der boot, stonden 'n 10-tal kleine, frissche Markerinnetjesaardige deerntjes, met roode wangen, gekleed in het be kende eigenaardige costuum. De vriendelijke Engelsche dame vond ze snoezig, kuste 'n paar van die klein tjes gul-hartelijk op voorhoofd en wang. De kindertjes, goed getraind, vroegen om geld, riepen zoo waar „money, money". En de vriendelijke dame gaf centen en vierduit-stukken en aaide de kinderen en vond ze lief. Toen kwam ze op 'n schilderachtig plekje, 'n Paar Markers met 'r vrou wen waren aan 't hooien. De vriende lijke Engelsche lachte gelukkig, strooide d'r laatste enkele centen voor de „money"-roepende miniatuur-Mar- kertjes, en richtte" d'r kiekstelletje om te kieken Maar nauwelijks hadden de hooiende Markers gezien, dat de vriendelijke dame kieken wilde, of ze begonnen vreemde gillen uit te stoo- ten en namen 'n dreigende houding aan en raapten groote steenen op, om de Engelsche dame te gooien. Deze, bleek van schrik, niet wetend wat ze tegenover het Markervolk, volgens Baedeker loch zoo goedig, misdeed, liet 'r camera zakken en vluchtte weg, achtervolgd door gillen en schreeu wenToen de boot weer vertrok riep de Marker-spes-patriae nog steeds om „monev.... 1 money1" („Tel.") DROOGMAKING DER PLASSEN. Uit Arasterdam schrijft men aan het „U. D." het volgende, dat wij ge heel ter verantwoording van genoemd blad laten Herhaaldelijk hebben wij in den laatsten tijd hooren vragen, welke argumenten de heeren Gedeputeerde Staten vooral in Noord-Holland er toe lelden, om zoo halsstarrig het droogmaken der Plassen tegen te houdon. Waarom geeft de overheid niet ge hoor aan hot vurige verlangen der bevolking, dat deze ellendige moeras sen ln vruchtdragenden grond wor den omgezet In Utrecht is de tegen- et lang zoo sterk niet. Re heer baron Van Ittersum, die lid van Gede puteerden is voor de Waterschappen, heeft in de zomerzitting gestemd voor de motio-Mendels, en dus voor droog making, maar in Noord-Holland is de baron W. Roëll, die voor de Water scheppen zorgt, vuur en vlam tegen ieder, die hem over droogmaking spreekt. Van waar, vraagt menigeen, deze zotternij, welke toch niet vol te houden ls? De verklaring daarvan is heel een voudig." De baron Roëll is lid van Gedepu teerde Staten, maar hij is ook secreta ris van de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Nu is een van de veelvuldige argumen ten, aangevoerd voor droogmaking, dat. zoodra het werk zal zijn uitge voerd, een spoorweg in rechte lijn 's-Gravenhage over Alfen en Nieuwer- sluis zal kunnen verbinden met Hil versum en verder met de Noordelijke provinciën. Zulk een verbinding zou groot nut hebben voor de vruchtbare streken, welke zij dooiiomit. zou hoogst nuttig zijn voor 's ïauus dediging als schakel tusschen 's-Gra venhage en de Nieuwe Hollandsche Waterlinie met de forten langs de Vecht, en zou een welkome onthef fing geven van reizigers voor de thans overladen stations Amstenb-m en Utrecht. Vooral in militaire gen zou die lijn met vreugde word en begroet, maar ook in ieder ander op zicht zou zij een mooie rol te vervul len hebben. Wie deze meening echter volstrekt niet deelt, is de genoemde directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij, waarvan de baron W. Roëll een zeer invloedrijk Md is. Thans doet die Maatschappij haar reizigers van Hi'versum naar 's-Gravenhage over Amsterdam en Haarlem bijna negen tig kilometers betalen, terwijl de re gelrechte lijn over Alfen en Nieuwer- sluis ongeveer zestig kilometers lang zou zijn, dat is een derde korter. Daarin zit de heele knoop. Zoolang de baron W. Roëll als lid der Gedeputeerde Staten van Noord- Holland droogmaking der Plassen kan tegenhouden, zal een spoorweg van Nieuwe rsluis naar Hilversum dwars door de Plassen natuurlijk niet tot stand komen, en blijft de Holland sche Spoorweg Maatschappij gevrij waard van haar nachtmerrie, om de reizigers van 's-Gravenhage tot Hil versum zestig kilometer te doen afleg gen in plaats van negentig, zooals thans het geval is. En om zulle een dwergbelang moeten vijf duizend hectaren van den vaderlandschen bo dem als moeras blijven liggen Het is niet do eerste maal, dat do twee hoedanigheden van den baron Roëll, spoorwegbestuurder en lid van Gedeputeerde Staten, met elkander in strijd komen. Dat was ook het geval bij den heer Westerwoudt, en toen heeft deze de kieschheid gehad, zijn lidmaatschap der Gedeputeerde Sta ten neder te leggen. De baron W. Roëll schijnt die nood zakelijkheid echter niet in te zien, en de ongelukkige bevolking der Vecht streek mag dus jaar in jaar uit in de modder blijven zitten, en 's lands de- fensiebelangen worden benadeeld, op dat de directie der Hollandsche Spoor weg Maatschappij een paar centen meer in haar zak steekt. DROGISTENBOND. Te Utrecht had Zondag de alg. ver gadering plaats van den Nederland- schen Drogistenbond, onder voorzit terschap van den heer H. Sant, van IJmuiden. De voorzitter opende de vergade ring met een korte toespraak, waar in hij o. a. mededeelde, dat het aan tal leden met 15 verminderde, doch dat zich 5 nieuwe leden opgaven. De afdeeling Utrecht werd opgeheven. Uitvoerig zette spreker de noodza kelijkheid uiteen van samenwerking der drogisten, met het oog op de mo gelijkheid van indiening van een nieu we wet op den verkoop van genees middelen. Spr. besprak ook de opleiding tot drogist en merkte daarbij op dat de gelegenheid daarvoor in ons land ont breekt. De Ned. Drogistenbond doet pogingen om tot de oprichting van eene school voor theoretische en prac- tische opleiding te komen en zijn sub sidies daarvoor aangevraagd aan het Rijk, de provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam. Besloten werd de herziening van het Reglement der Boe dscllchés of te dragen aan een commissie, welke daartoe door de vergadering benoemd werd. Aan candidaat-leden van den Bond zullen de volgende eischen warden gesteld: a. dat hij of zij een eigen drogist zaak drijft; b. dat er minstens 4 referenties in komen, die bewijs geven van soliditeit en moraliteit; c. dat de candidaat voldoende vak kennis bezit, wat ook blijken kan door persoonlij konderzoek van een lid der commissie. Bij de rondvraag hadden eenige besprekingen plaats over de nieuw opgerichte Vereeniging van Drogis ten (assistenten-apothekers). Een en kel ltd meende dat de oprichting de zer vereeniging niet in het belang is van den Bond, de voorzitter en de an deren waren echter eene tegenoverge stelde meening toegedaan. Nadat nog eenige besprekingen' hadden plaats gehad werd de verga dering gesloten. ZUINIGHEID. Volgens een gerucht zou zuinig heldshalve besloten zijn, de naj aars man oeuvre s ln Noord-Brabant niet tf' doen doorgaaq. De Heusd. Gt. zegt, dat er grond bestaat om aan te nemen, dat bet gerucht Juist is, daar needs enkele, de manoeuvres voorafgaande, voor zieningen teteg^aiisch zijn afgelast.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2