HAARLEM'S DAGBLAD. ™EED5.^-„ Een niliOMirsteit Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON Stadsnieuws Militaire Zaken. De ohief van bet militair hospitaal te Naarden, de officier van gezond heid le klasse dr. C. C. Vermaas, wordt 1 September overgeplaatst naar Deventer en vervangen door den offi cer van gezondheid le klasse J. F. Tulnstra, van Haarlem. Zalsma n-K w a r t e t. Naar aanleiding van de Vrijdag te Rotterdam gegeven uitvoering schrijft de verslaggever van de „Nieuwe Rot- 'terd. Ct.": „De totaalklank is nu reeds ibij zonder mooi, in de pianissimo's zelfs prachtig. Ook wat de opvatting aangaat was de wedergave van vele hummers zeer te loven. Over de uitvoering van het Weih- nachtsgesang van M. Pr&toriuB Schrijft hij. „Vooral de vertolking yan dit laatstgenoemde lied dient bij zonder gereleveerd; zij stond zeer hoog, maakte door klankreinheid en kuischheid in de voordracht een diep- gaanden indruk". De verslaggever van de Goudscbe courant schrijft: „Het was soms of 'men een accoord op een orgel zacht- kens door de gewelven hoorde rui- schen" en noemt het een „zeldzaam mooi kwartet". Voor hot L i g h a 1 f o n d 3. In de vorige week Yan 19—25 Juli Werd in het llgbalfonds gestort eene èom van ƒ43.47, welk bedrag was ge collecteerd op den laatsten feestavond von den A. N. W. B. in het Bronge- jöouw. Wederom waren het jonge da mes van de gymnastiekvereniging „Bate" alhier, die zich onmiddellijk bereid verklaarden de zeer vermoeien de ,lang niet gemakkelijke taak dier inzameling te houden. Voor die wel willendheid wordt hen ook hartelijk dank gezegd I Uit de Omstreken SANTPOORT. Bij het concours ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan der Hand boogschutterij „Concordia" te Amster dam, werden door de Handboogschut terij Vooruitgang zij ons Streven, van hier de volgende prijzen behaald: In den eere-wedstrijd de derde korps- prijs, geschenk van den Prins der Ne derlanden met 233 punten. Voorts de derde banierprijs met 220 punten en vier personeele prijzen: de derde door den heer F. Verhappen, de vijfde door "k. Dam, de achtste door J. Feïje en de Rozenprijs door H. v. Bragt. Tn den Vyije-baan-wedstrijd behaal de de heer H. Voogt den 2en prijs. ZANDVOORT. De On dor-de Stree p-redac- teur van het „Handelsblad" schrijft over den verkoop lan chocolade door jeugdige Zandvoorters. Er mocht, zegt hij, wel eens een Vereen, komen om de bruine Zandvoortertjes van het strand af te houdenl Nie-t in 't belang en voor de rust der strandbe- zoekers wil hij dat, maar in hun ei gen belang, want hij meent dat ver- scheidenen dezer jeugdige handelaar tjes een deel der koopwaar zelf op peuzelen, en zich dan door leugens of diefstal verantwoorden bij moeder thuis. Ze „vinden" dan een emmer of een schepje vlak bij spelende kinde ren en „er zijn-altijd onnadenkende mensehen, die zoo'n strandkind het gevonden voorwerp ofkoopen wat het „vinden" zeer In de hand werkt". Nu mag het waar zijn, dat de klei ne kooplui wei eens wat lastig zijn. Maar dat ze zoo snoeperig en dieve- rig zouden wezen als hier verteld wordt, dat gelooven we inlet. Een enkele mag er onder door loopen, het gaat, dunkt ons, niet aan allen over één kam te scheren. Het be toog komt ona dan ook nog al over dreven voort Aangekomen badgasten J. G. Doorman, Batavia, Hotel d'Orange, 2 p. L. Mann, Charlottenburg, Hotel d'Orange, 2 p. Mevrouw Bulder Bolt, Groningen, Relvédère. H. Bolt, Groningen, Belvédère, 2 pers. Familie Paul, Zaandam, Poststraat 14, 4 p. G. ivl. Mestrai, Parijs, Hotel d'Oran ge, 2 p. Baron Van Pallandt, Arnhem, Ho tel d'Orange. B. Ruys, Dedemsvaart, Hotel d'O range, 3 p. Mevrouw Langebart, Wormerveer, Groot Badhuis, 2 p, E. Kerper, id. D. Oolgaard, Amsterdam, Groot Badhuis. Van Been, Den Haag, Groot Bad huis, 2 p. Albers, Amsterdam, Groot Badhuis. J. C. Veth, Overveen, Grand Hotel, 5 pers. A. Rice, Frankfort, Grand Hotel, 2 pers. F. Weisbrod, Frankfort, Grand Ho- a Innen, Frankfort, Grand Ho tel, 2 p. Garda K. Kuhls, Wiesbaden, Grand,Hotel, pers. J. Knittel, Karlsruhe, Grand Hotel, 5 pers. H. von Neubran, Karlsruhe, Grand Hotel, 2 p. I. Kluben, Karlsrjhe, Grand Ho tel. N. Noell, Munchen, Grand Hotel. H. Noell, id. id. Familie Hendrix, Amsterdam, Gast hui spleln 1, 5 p. De agenda voor de tegen Maandag avond a.s. om half acht uur le hou den Raadsvergadering luidt Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Wijziging Raadsbesluit, ter zake van het in onderhoud overnemen van do toegangswegen naar het nieuwe station. Wijziging politieverordening. Gebruikmaking grond, bestemd voor openbaren weg. Regeling jaarwedden onderwijzend personeel. Uitloting aandeelen geldleening. HOFBERICHTEN. Het 4e regiment huzaren uit-Deven ter en Ziitphen maakt heden een marsch naar 't Loo, en zal daar voor H. M. da Koningin defileeren, waar na officieren en manschappen door TI. M. zullen worden onthaald. Het regiment zal da rust houden op de rijbaan bij het paleis, den officie ren wordt dan een lunch aangeboden en de minderen ontvangen broodjes met vleesch, bier en sigaren. Zondagmorgen woonde H. M. de Koningin met- .gevolg, de godsdienst oefening bij in de Ned. Herv. Kerk, te Apeldoorn, onder gehoor van ds. I.ammerts van Bueren, van Amster dam, die sprak naar aanleiding van Handelingen 10 4b. H. M. de Kon in gin-Moeder, verge zeld van baronesse Van Ittersum en jhr. Van Tets, woonde Zondagmor gen de godsdienstoefening bij in de Ilerv. Kerk te Soest, onder gehoor van ds. D. P. Brans. Mr. J. G. DE BRUIJN. Te Nijmegen is overleden mr. J. G. de Bruijn, oud-lid der Eerste Kamer, geheim-kamerheer van paus Pius X. GEEN MILITAIR ONDERRICHT IN VERGUNNINGSLOKALEN. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland heeft, namens den Minister van Binnenlandsche Za ken aan de burgemeesters in dat ge west medegedeeld, dat de Minister van Oorlog den inspecteur der infaii- lerle bevelen heeft gegeven, om in het vervolg geen voorbereidend militair onderricht meer te doen geven in die gemeente, waar dat onderricht zou •moeten plaats hebben in vergunnings- of verlofs-lokalen. MONUMENT SCHAEPMAN. „De Nederlander", het orgaan van mr. A. F. de Savornin Lohman, schrijft Monumenten op to richten voor be roemde personen schijnt nie,t erg te vallen In den smaak van het Neder- landsche volk. Of dit een deugd is, dan wel iets anders, laten wij In het midden. Alles hangt af van de beweegredenen, die ons volk schijnbaar ongevoelig ma ken voor het eeren zijner leiders en groote mannen. Treffend is het, bij de aanwezigheid van dien karaktertrek le meer, dat 't Room8ch-KalhoItekG deel der natie zich beijverd heeft ten spoedigste een monument op to richten voor zijn Schaepman. Zijn Schaepman Laat ons liever zeggen, onzen Schaepman, Gedeeld als ons Christenvolk mi eenmaal is, kan een man, die iets is, nu eenmaal niet behooren tot beide deelen men kan niet tegelijk zijn Roomsch en Protestant. En Schaep man was Roomsch, en „goed Roomsch" ook. Maar hij was een man, die ons al len toebehoort. Een echt Nederlander, die de vrijheid liefhad die met het geheele volk heeft meegeleefd die ge toond heeft, hoe verdraagzaamheid gepaard kan gaan aan een zeer be-* sliste geloofsovertuiging, ook al be hoort men tot de R.K. Kerk. Want het was die eigenschap, die ruimte Van blik, die hem in staat stelde te dwe pen met een dichter als Da Costa in eiken tegenstander op geestelijk ge bied te waardeeren, wat hoog en goed wa3. Van zijn jeugd af in aanraking gekomen met buitenlanders van groo- ten naam, had hij een blik over het geheel, die menigmaal hem in staat stelde op politiek gebied den juisten weg te zien en aan te wijzen. Daarbij behield hij een eenvoud in den om gang die bijzonder aantrekkelijk was, waardoor hij vele vrienden zich ge maakt heeft. Niemand ten onzent heeft tot de ver heffing van de Roomsch-Katholleke bevolking in de oogen van het Pro- testantsche volk zóóveel bijgedragen als hij. Maar al behoort Schaepman allereerst en allermeest tot Tt Roomsch Katholieke volk, er zal eens een tijd komen, dat hem ook door zeer velen buiten die kerk hulde zal worden ge bracht. Hem, die met ons een zoo groot aan deel in den schoolstrijd heeft gehad, willen wij onze hulde niet onthou den. EEN MISKENDE AMBACHTS SCHOOL. Onlangs is tegen het bestuur' van de Ambachtsschool te Hoogeveen pro ces-verbaal opgemaakt door het hoofd der gemeente-politie, op grond, dat... in de school gesmeed werd zonder vergunning (Hinderwet-overtreding), De bestuursleden werden door .den kantonrechter veroordeeld tot f 5 of 1 dag hechtenis voor ieder. J.l. Donderdag hield de Gemeente raad zijne gewone zitting. Na afwer king van de agenda kreeg de heer Alb. Esselbrugge het woord en zeide het volgende: „M. de V.! Ik heb hot woord ge vraagd naar aanleiding van het ge meenteverslag. Dat verslag is of be hoort te zijn een stuk geschiedenis eh als zoodanig heb ik ook van vroe gere jaargangen wel geprofiteerd, maar dan moet het zooveel mogelijk volledig zijn en vooral wanneer er in het belang der volksontwikkeling iets wordt gedaan of gesticht, moet dat worden vermeld. „Daarom verwonderde het mij,, dat ik er niets in vond van de Ambachts school wel werd die er een paar maal genoemd in verband met de financiën der gemeente, maar var: de school zelf, van de opening, den gang van het onderwijs, va. .e leeraren, van dat alles vond ik niets. „Maar het meest verbaasde het mij, dat ik daar las: „Inrichtingen voor middelbaar' onderwijs bestaan hier niet." Is het aan B. en W. geheel on bekend, dat een school als deze, door het onderwijs, dat er wordt gegeven, en door de Rcgeering wordt gekend als eene inrichting van middelbaar- onderwijs? Ik wil bier 't liefst denken aan een onwillekeurig verzuim, maar in elk geval is het een verzuim en liet is maar goed dat hierin niet door strafverordening is voorzien, want dan zou er allicht f 5 boete of één dag hechtenis opzitten." (N. v. d. D.) MENINGITIS. Een derde geval van meningitis doet zich te Naaldwijk voor bij een meisje van achttien jaar. (Res.) Onder de vele onderwijslichamen, die zich op de algemeene vergadering van 't Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap doen vertegenwoordigen, behoort dok de Vereeniging van Gym- naatlokonderwijzerB. Zij zendt als af gevaardigde onzen stadgenoot, den heer J. A. van der Boom. Een der voorstellen is aan het hooïd- bestuur op te dragen, gegevens te doen verzamelen, betreffende de beoe fening van openluchtspel aan scho len, zoowel in binnen- als buitenland en een rapport te doen samenstellen, waarin wordt uiteengezet, of en in hoeverre invoering van openlucht spel aan onze scholen waarde heeft voor do schoolopvoeding, en een on der het hoofdbestuur op te dragen pogingen aan te wenden, .om vak J te doen verdwijnen van de lijst der verplichte vakken voor de lagere scho len, en weer een ander, 't onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen aan de orde te steils ONGELUKKEN. Zaterdagavond had te Woensel bij Eindhoven de werkman Van der Pol oon kar met planken achter een voer manswagen gebonden. Bij het keeren aan den hoek eoner straat drongen do planken hem zoo tegen de borst, dat hij zwaar gekneusd ineenzakte en binnen eenige oogenblikkea over leed. Zondagmiddag te half vijf need een fietsende jongen van ongeveer 12 jaar in het Kanaal te 's-Gravenhage. Po gingen om hem te redden bleven vruchteloos. De 19-jarige Berend Hermsen en de 15-jarige Arend Suidhoff te Gronin gen gingen Zondagmiddag om half vier met eenige vrienden baden in het Eemskanaal. Plotseling verdwe nen beiden in de diepte. De vrienden haalden zoo spoedig mogelijk hulp, maar het gelukte eerst na een paar uur.dreggen de lijken te vinden. Do bode Apotheker, die een bestel dienst Groningen—Loppersum houdt, keerde Zaterdagmiddag met zijn vol geladen wagen naar zijn dorp terug. Naast hem zat zijn 12-jarig zoontje. Een kwartiertje buiten Groningen wilde de jongen van den wagen sprin gen om een boodschap aan te nemen; hij viel en geraakte onder den wa gen. De beide wielen gingen hem over het hoofd. Onmiddellijk werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen overgebracht, waar hij eenige uren later overleed. Zaterdagmiddag is te Sas van Gent oen fabrieksarbeider, die dadelijk na zijn middagmaal genuttigd te hebben in- hét kanaal een bad nam, verdron ken. Te' Glane-rbrug, gemeente Lonneker, is Zaterdagnamiddag een 30-jarig man uit Enschede door een zonne steek getroffen en kort daarop overle den. Zondagochtend is per rijtuig naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd ca aldaar ter verpleging opgenomen (Li 2-jarige H. D., Terwijl het knaap je naast de tafel op den vloer zat te spelen, trok een ouder broertje een kan kokende koffie van le tafel, wel ker geheele inhoud op den rug van het kind terecht kwam, dat daardoor ernstige en uitgebreide brandwonden bekwam. Het andere kind kreeg min der ernstige brandwonden aan don buik, welke in de ouderlijke woning verbonden werden. Des avonds ech ter werd ook dit kind naar het Zie kenhuis overgebracht. De 52-jarige C. V., die Zaterdagoch tend per brancard naar het Rotter- damsche Ziekenhuis werd vervoerd met een ernstige halsverwonding, is uog dienzelfden namiddag, omstreeks 5 uur, in die inrichting aan zijn won den overleden. Zondag is de bejaarde arbeider W. te Finsterwolde bij het afrijden van den Dollarsdijk van een geladen kwel derwagen gestort, daaronder geraakt en gedood. De knecht van den heer Mellema, te Reiderwojderpolder (Gr.) kwam bij het binnenhalen van hooi van den wagen te vallen en was onmiddellijk dood. EEN MOEILIJKE ARRESTATIE. Zondagmiddag omstreeks 12 uur liet een jongen zijn rijwiel eenige oogenblikkea onbeheerd staan voor een perceel in de Spoorstraat, te Utrecht. De bewoner van een der aan grenzende huizen zag, hoe een ver dacht persoon op het rijwiel afsloop on er zich vliegensvlug mede uit de voeten maakte. Dadelijk werd de eige naar van de fiets gewaarschuwd de ze trachtte den dief te achterhalen, die in volle vaart den Calharijnesin- gel op was gereden, In de richting van de Bartholomeusbrug. De af stand werd echter al grooter en groo- ter en daarom riep de jongen uit alle macht„houdt 'm, houdt 'm, een dief Men zal zich kunnen begrijpen, dat op dit drukke punt in een oogwenk honderden bij de hand waren om den vluchteling achterna te zetten een heer, die te flets uit het Moreelsepark kwam, ging full speed den rijwieldief achterop en had hem bij do limonade kiosk van den heer Van Kceken, aan den ingang van Nieuweroord, reeds ingehaald. Ten einde er zeker van te zijn den man in handen te krijgen en een nieuwe vlucht onmogelijk te ma ken, reed de wielrijder don dief ten onderste boven, door met vaart op diens gestolen fiets van ter zijde in te rijden. De man viel op den grond en was nu in een minimum van tijd over meesterd. De brugwachter van de Willemsburg verleende zijn assisten tie en bracht den dief mede over naar het bureau aan de Catharijnebarrière. Ter hoogte van de Spoorstraat rukte de arrestant zich eensklaps los, gaf den brugwachter een slag tegen het hoofd, zocdat deze van de been ge raakte en trok daarna uit een zijner zakken een ten deele onder een zak doek verborgen revolver, welk wapen hij tot vier malen toe afvuurde, ge lukkig zonder iemand te treffen. De dief zette het daarna op een loo pen, wierp z'n revolver in de Singel gracht en holde weg, in de richting van het station, waar hij werd ge grepen en stevig geboeid naar het po litiebureau aan de Catharijne ge bracht later volgde zijn overbren ging naar het hoofdbureau, waar hij voorloopig werd opgesloten. Onnoodig te zeggen, dat deze geschiedenis een massa volk bijeen deed stroomen. De dief heet G. van Wely en is 28 jaar oud iiij geeft op stoffeerder van beroep té zijn, wonende te Rotter dam, waar hij verblijf hield in het Christelijk Volkslogement. EEN GRATIE-QUAESTIE. In sommige bladen is vermeld dat de Koningin afgewezen heeft het ver zoek om gratie van A. Terstecg, melk knecht öp de hofstede Oud-Bussem, die veroordeeld is ter zake van feiten, waarbij de heer Floris Vos zoo'n werkzaam aandeel heeft gehad. Dit bericht wordt uit Den Haag te gengesproken, met vermelding tevens van de toedracht der zaak als volgt: De hedoelde rechterlijke uitspraak is ten aanzien van Tersteeg bij verstek gewezen en dus nog niet in kracht van gewijsde gegaan. Aangezien dit laatste noodzakelijk is voordat sprake is van de mogelijkheid van behandeling van een gratieverzoek, is van die omstandigheid, waardoor het verzoek om gratie buiten beschik king blijft aan den bij verstek veroor deelde mededeeling gedaan. VECHTPARTIJ. Zondagmiddag had te Tilburg op den Broekhovenweg een ernstige vechtpartij plaats waarbij zekere B. v. d. W., mot een kapmes en een mes zoodanig werd toegetakeld ,dat zijn toestand levensgevaarlijk is, waarom hij naar het ziekenhuis is overge bracht. Een der hem aan het hoofd toegebrachte 'Wonden ging dwars over het oog eni: wel zoo diep, dat dit li chaamsdeel uit do kas hing. Indien hij het leven er af brengt, zal hij voor immer het gebruik van hot oog moe- ton missen. Misbruik van sterken drank is wederom oorzaak van dit voorval. De dader is in arrest. KERMIS-„PRET". Zondag heeft de soldaat Sini te Geertruidenberg, bij gelegenheid van de kermis, een burger doodgestoken. DE tLAGER EN DE SLAGERS VROUW. Iedereen weet, dat bij de OlympL sche spelen te Londen de Engelschen verreweg ds meeste prijzen behalen. Waarom? Men zegt, omdat de En- gelsche athleten gewoon zijn zich sterk le voeden en vooral veel vleesch eten. Men kan dus zeggen, dat de slager ,de oer" van Engeland ophoudt. Nederland maakt alleen een goed figuur in de schermwedstrijden. De „eer" van Nederland wordt daar mee opgehoudep door de slagers^ vrouw (La bouchere). EEN OPLICHTER GESNAPT. To Watergraafsmeer werden in den Laatsten tijd gedurig winkeliers opge licht voor cacao. Zondagavond ver voegde zich weder een net gekleed persoon bij verschillende winkeliers on trachtte cacao machtig te worden onder verschillende voorwendsels. De politie hield hem aan en bij onderzoek bleek hij te zijn een 35-jarige kantoor bediende, thans zonder betrekking. Door verschillende winkeliers is hij reeds herkend. INBRAKEN. In ©en magazijn van confectieklea- ding In de Kortestraat te Arnhem is ingebroken. De dieven kwamen door het tuimelraam boven de deur bhv- nen en stalen f 180 uit de winkellade. BELASTING TE AMSTERDAM. Naar vernomen wordt, zullen B. en W. aan den gemeenteraad voor stellen eene belangrijke vermeerde ring der gemeentelijke opcenten van Inkomsten- en Personeele belasting, en verhooging van het Straatgeld en van de Beursbelasting. De toestand der gemeentefinanciën maakt belas- tingverhooging gebiedend noodzake lijk, doch men wil in ieder geval trachten te vermijden een verhoo ging van het percentage der Inkom stenbelasting (thans bedragend 5 1/4 pet.), omdat de gevolgen daarvan nog nadeeliger zouden zijn. Voor B. on W. was het zaak, van verschillen de kwade middelen tot voorziening in den geldnood, het minst kwade te kiozon, en de thans ontworpen belas tingplannen hebben ten minste dit voor, dat de grootc vermogens er niet door uit de stad worden verdreven. DE NONVLINDER. Ik heb een bezoek gebracht aan de dennebosschen onder Alphen, welke door den nonylinder geteisterd wor den aldus wordt in het ,,D. v. N.- B geschreven, 't Is yreeselijk om te zien, hoe dat ongedierte daar huis houdt. Honderden hectaren naaldhout zijn bijna geheel van hun naalden be roofd en nog duurt de verwoesting voort. Wat moet er van al dat bout worden in het aanstuande jaar Mis schien krijgt het dan weer een nieuw giocn kleed, maar als ook dit door het vraatzuchtige dier geheet vernield wordt, dan i3 ongetwijfeld al dat hout ten doode gedoemd. Wat een ramp zou dat zijn voor deze streken, en niet alleen voor deze Want zon der doortastende maatregelen zal het kwaad steeds in omvang toenemen. Tot Woensdagavond -.varen onge veer 75 kilo vlinders en poppen gc- gevangen, wat een geheel vertegen woordigt van dOO a 700 duizend. Door liet branden van vuren, waarin do vlinders op sommige plaatsen als tai- looze sneeuwvlokken dwarrelen, is een kolossaal getal vernietigd. Het branden van lampen, ruslende op met lijm besmeerde schalen, bad geen resultaat. En toch, de tallooze witte plekken op de stammen zijn even zooveel vltnders en een onderzoe kende blik in de barsten der schors en aan de uiteinden der takken doet een leger van poppen ontdekken, die vóór half Augustus dat getal vlinders nog komen vermeerderen. Vraag nu niet, hoeveel millioenen eitjes misschien reeds verborgen zit ten onder de cchors, om in het vol gende voorjaar het aanzijn te geven aan de vraatzuchtige rupsen, die het thunc aangevangen vernielingswerk zullen voltooien. Welke bosschen zullen dan aan do beurt komen, om vernield te word«n Reeds van verschillende zijden zijn mij iionvlinders vertoond, die te Chaam gevangen zijn, ook in de rich- Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchmön t. 19) Olive verdroeg zelfs dit zonder een 'spier te vertrekken en de kerel was eindelijk overtuigd. Met een grijns van tevredenheid nam hij plaats op de bank tegenover haar, telde het gold na, dat hij geno- (men had en bekeek de enkele voor werpen van waarde. Het eenige ding yan werkelijk belangrijke waarde was de verlovingsring, die Jack haar had gegeven en hij grijnsde nog eens, toen hij nem in zijn zak stak. Olive was in een houding komen te liggen, die haar in staat stelde zijn beweging van onder haar bijna geslo ten oogleden te volgen, en zij zag, dat hij de revolver neerlegde op de bank naast zich. Eenige minuten lang. zat hij over iets te denken, terwijl hij evenals een kat een muis, zijn slachtoffer geen oogenbl'k uit het oog verloor. Als zij de revolver maar te pakken kon krijgen, dan zouden de bordjes gauw verhangen zijn, dacht Olive. Zij kon een revolver heel goed hau- teeren. Meer dan eens had zij vroeger in Argentinië haar vader vergezeld naar onherbergzame streken, en toen was haar zorgvuldig geleerd, hoe zij recht en vlug raoost schieten. Maar hij zat vlak tegenover haar en de minste beweging van haar kant zou hem er toe brengen zich weer op haar te werpen, waarbij zij niet do minste kans had. Het was een soort Tantalus-kwel- ling, het middel tot haar redding bin nen haar bereik te zien en er toch geen gebruik van te kunnen maken. Op dat oogenblik echter draaide de man zijn hoofd om en keek uit bet venstor, terwijl do trein een station voorbij snorde en een hatelijke glim lach spreidde zich langzaam over zijn hard, brutaal gelaat, toen hij haar weer aankeek en knikte. Als jij je nu maar zoo blijft ge- dragon, juffertje, zal het heel gemak kelijk gaan, mompelde hij in 'zich zedf, op eon toon juist luid genoeg om de scherpe ooren van Olive te bored ketn. Zij wetrd ijskoud van angst, toen zij bedacht, wat die' woorden zouden moeten beteekenen. Hij dacht na over hetgeen hem nu te doen stond. Dat was duidelijkon zij' pijnigde zichzelf af wat het zou kunnen wezen, toon hij in zlchzolf be gon te spreken. Hij vloekte en voegde er bij Dat zou ik haast vergeten. Met die woorden begon hij in zijn zakken te zoeken, en haalde er ein delijk een toegevouwen pupier uit, dat hij openvouwde, las, cn toen aan het andere eind van de coupé neer gooide. Een oogenblik later liet hij het raampje zakken, stond op en keek uit. Het volgend oogenblik was Olive van haar bank opgesprongen en greep de revolver. Zij snelde naar het andere eind van de coupé, toon hij zijn hoofd naar binnen trok en haar aankeek. Ik woei hiermee om to gaan. Als ge u beweegt, geef ik vuur, zei ze met groote overtuiging. Maar de man lachte slechts. Geef maar vuur, lieve meid. Het ding is niet geladen. Zij geloofde dat niet an trok den haan over, toen hij naderbij kwam. Br volgde niet dan een klik. Proboer nog eens, zei hij, haar spottend aankijkend. In plaats daarvan keerde Olive zich om, greep het handvat van de noodrem e® trok het heftig naar be neden. Daarover in woede ontstoken! trok hij hasr Weg en wierp haar achter over op de bank. Maar detinaal bood zij tegenstand, al haar kracht bijeen rapende in het geloof, dat er spoe dig hulp zou komen. Het was natuurlijk een wanhopige poging. Spoedig had hij haar over meesterd, en hield haar vast, terwijl zij wachtten op het resultaat van haar waarschuwing. Als zij" komen, zal het je beste beurt niet wezen, zei hij woedend. Maar er gebeurdo niets. De trein verminderde zijn vaart niet en zoo- dTa gebleken was, dat hij niet zou stoppen, begon hij te grinniken en liet haar los. Je zult mij niet weer beetnemen, schoono dame. mompelde hij. Je hadt mij bijna bij den neus gehadmaar nu weet ik, wat ik aan je heb. Wat wil u van mij vroeg Olive. Ik zal alles doen wat u wenscht. Ik zal zelf wel doen, wat mij good dunkt, zei do schurk opnieuw grijnslachende. En omdat je mij zoo hebt willen beetnemen, zal ik je ver tellen, wat je te wachten staat, voeg de hij er bij met een heele reeks Fransche vloeken. Hij ging woer tegenover haar zit ten en bleef haar eenige seconden lang zwijgend aankijken. Te moeten denkeax, dat je mij op die wijze haast to slim was geweest. Maar het zal niet weer gebeuren, wat denk JIJ er van? Je wilt weten, wat je te wachten staat, niet Wel nu, er zal een ongeluk gebeuren. Wij komon aanstonds weer in een tun nel een lamgeren ditmaal, en wacht even, hij brak af. Wat ik te doen heb, kan ik best doen zonder dat ik er iets van zie. Ik vermijd maar liever de mogelijkheid van schadu wen. Lachend en vloekend stond hij op en trok de kap over de lamp. Het licht was toch al erg somber Ollve had dat in den vorigen tunnel al op gemerkt maar de zware kap zou de coupé geheel in duisternis hullen. Toen hij dat naar zijn eigen genoe gen geregeld had, ging hij weer zit ten en grinnikte. En het ongeluk zal zijn, dat jij er uitvalt of m. a. w., dat ik je er uit zal gooien. Ik ben Ln groote moei lijkheden en ik ben er allerminst op gesteld, dat jij gaat vertellen. wat hier gebeurd is. Begrepen Ik zal u mijn eorewoord geven, dat ik er niemand iets van zal zeg gen. Zwijg daar maar over. Ik heb genoeg van jo betuigingen om mij 't leven te willen sparen. Je hebt nog ongeveer drie minuten tijd, gebruik ze zoo goed mogelijk. Ik zou het ge daan hebben zonder het je te vertel den, zoodat het jè plotseling zou zijn oven-komen, als je geen pogingen ge daan hadt mij met Je zoogenaamde flauwte voor dein mal te houden. Maar je zult er geen kans meer vu or hebben, dat beloof ik je. Oliye bedacht nu een andere po ging om den man tevreden te stellen. Ik zweer jo, dat als je mij mot rust wilt laten, dat ik dan niet alleen niemand een woord hiervan zal zeg gen, maar dat ik je ook goed zal be talen. Zwijg, bromde da schavuit, of denk je, dat ik mij door je mooie praatjes zal latcm vertelden. Noen, je zult mij niet weer in de luren loggen. Toen gaf zij haar poging op en zag zoo kalm mogelijk dan dood in het aangezicht, die onvermijdelijk scheen. Tweemaal ging hij weer met zijn hoofd uit het venster als om te kij ken, waar zij precies waren maar nu stond hij niet meer op van zijn bank en bleef een oog op Olive geves tigd houden. Eens keek hij naar de plek, waar hij het papier had neergegooid als om zich te verzekeren, dat hel er nog was; ön dit bracht Ollve op een Idée. Eon plan, bijna niet te volvoeren, kwam in haar op en als wanhoopspo ging greep zij het met beide handen aan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5