Brail Weerbericht Thermometerstand F. P. BEICHERT, Uit de Omstreken Binnenland MEDEDEEL1NGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 29 Juli 1903. Hoogste barometerstand 775.2 m.M. té Oxford (Zuiden v. Engeland); laag ste 757.3 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 80 Juli: Wind: zwakke tot matigen Noord- Oostelijken wind. Gesteldheid van de lucht: bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 772 m.M Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 768 m.M. te Haarlem. Woensdag 29 Juli Hoogste gisteren 2 uur F. 78 Laagste hedennacht F. 60 Hedenmiddag te 12 uut F. 89 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE SORTEERINQ bassen, Frants, Beerden en Kanohetten. (Cnar-Peterhotsjo) per Alkmaap-Paokat. 'Y«n Haarlem t 10.—, S.—6.— nnr Zaandam8.10,18.10,4nnr Ligplaats: ft ie uwe Qraoht, bij de Jansbrug. Stuttgarter Llederk ranz. Morgen, Donderdag, komt deze Duitsche liedertafel In Zandvoort. Zij heeft in Nederland aansluiting ge vonden bij de Duitsche broeders van den „Gesang- und Vergnügungs- Verein Fidelio" te Amsterdam en komt dan ook onder geleide van deze Vereeniging over. Half zeven gaan de Duitsche zan gers per extra tram naar Zandvoort. maken er een wandeling langs het htrand en ontmoeten te half negen in het hotel Groot Badhuis de Koninklij ke lledei tafel Zang en Vriendschap, die daartoe te half acht uit Haarlem gaat. In het hotel heeft daarna een müthliches Betsammensein" plaats, waarbij de twee ereenigingen enkele nummers zullen doen hooren» Het aantal zungors, dat overkomt, Is 170 en bun namen en quallteiten vinden we in een keurig relsboekjo, dat aan alle deelnemers is uitge reikt. Zondag 26 dezer is bet gezel schap uit Stuttgart afgereisd, heeft daarna een vluchtig bezoek aan den Rijn gebracht, in Wiesbaden een con cert gegeven en komt vandaag uit Keulen op het Loo, waar zich de vor- èenlglng voor onze Koningin zal doen hooren. Dezen avond komen de zan gers per extra trein In Amsterdam. Vrijdag geven zij een concert ln de Kurzaal te Schevenlngen. Verduistering. Naar men verneemt is door de 'Arï\- Rechtbank alhier Instructie geopend In eene strafzaak tegen een agent van politie, die op Zaterdag 18 dezer ln de Kruisstraat een bankbiljet van f 10, dat even te voren door een kantoorbe diende was verloren, gevonden en zich wederrechtelijk toegeëigend zou hebben. Eerst had een meisje het op geraapt maar weder weggeworpen in de meening-dat het een waardeloos papiertje was. Toen het bankbiljet door den agent van politic werd opge raapt, bekeken en in den zak gesto ken, was dit opgemerkt door een man die ook gezien had, dat het meisje het opgeraapt, maar weder weggegooid had. Die man heeft zich toen aan het po litiebureau vervoegd alwaar hem werd medegedeeld, dat aangifte was gedaan van het verliezen van een bankbiljet van f 10 op straat in de Kruisstraat. De agent die aanvanke lijk had ontkemd, heeft later aan zij ne superieuren bekend, het bankbiljet gevonden en zich wederrechtelijk toe geëigend te hebben. Hij is door den burgemeester in zijne betrekking ge schorst. Mishandeling. Dinsdagmiddag hebban de gebr. S. en A. Z. en nog eenige bekenden uit iHanrlem schandolijk huisgehouden ki de gemeente Spaarndam. Zij hebben 3. a. eene tapster, bij wie zij tegen den zin waren binnengekomen, op ergerlijke wijze mishandeld. Kort daarop hebben zij zich begeven naar de gemeente Schotem, alwaar zij in de Soundastraat door de politie uit Spaarndam, Schoten en een paar ar tilleristen, zijn gearresteerd. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Haarl. Kegelbond. In do Maandagavond gehouden ver gadering van den Haarl. Kegelbond werd door het bedanken Yam den pre sident, den heer J. A. v. d. Berg, tot voorzitter gekozen de heer B. Groe- newegen. Den aftredenden voorzitter werd door het bestuur en door de leden een woord van dank gebracht voor het geen hij van de oprichting af in het belang van den Kegelbond gedaan heeft. Verder werd besloten dat ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van Ibovengenoemden bond in Mei 1909 een groot nationaal kegelconcours ge houden zal worden op vijf nieuw aan te leggen banen in het Brongebouw. Uitstap j e. Dinsdag had, onder begunstiging van prachtig weder, het jaarlijksch uitstapje der vereeniging „Door Ver maak tot Nut" naar Artls plaats. Ean 325 tal kinderen der kostelooze scholen te dezer stede vertrokken, on der geleide hunner onderwijzers, des morgens om 9 uur naar Amsterdam, om na een wandeling door den die rentuin en het aquarium de hoofd stad te bezoeken. Het vroolijk gezang op den heen- en terugweg, en de stralende gezich ten der kleinen bewezen, hoezeer dit uitstapje werd op prijs gesteld door de hinderen, waarvan verreweg het grootste deel voor heit eerst den die rentuin bezocht. Militaire zaken. De sergeant Diesbergem van liet 10e regiment infanterie alhier in garni zoen, Is ongeschikt verklaard voor de verdere waarneming van den militai ren dienst, terwijl den milicien van de lichting 1901, H. Huijbens, met groot verlof te Haarlem, vergunning is verleend zijn herhalingsoefeningen waartoe hij dit jaar gehouden is, te volbrengen in 1909 te gelijk met de lichting 1906. O v err ij ding. Hedenmorgen te 101/2 uur is Mari- nus van der Steeg, oud 9 jaren, wo nende Lange Heerenstraat no. 40, in de Groote Houtstraat voor het Ver- wuift overreden door een bespannen melkwagen, waarbij de wielen over zijn borst en armen zijn gegaan. Na dat de omstanders zich te vergeefs om hulp hadden gewend bij de heeren doctoren Van Maas en Van Dam, die uitstedig waren, Is de knaap naar het St. Elizabeth's Gasthuis overgebracht alwaar is geconstateerd, dat een arm gebroken is. De bestuurder Van dein melkwagen heeft aan het ongeluk geen schuld. De jongen was hij het uitwijken voor den wagen gevallen. A a n r ij ding. Heden Woensdagmorgen' té ruim half elf is in de Groote Houtstraat eene wielrijdster aangereden door een automobiel, waardoor zij viel en haar rijwiel onder de auto terecht kwam. Zij heeft zich aan handen en beenen bezeerd, maar niet ernstig, terwijl haar rijwiel belangrijk is be schadigd. De aanrijding had volgens getuigen plaats doordat de chauffeur, die de wielrijdster achterop reed, niet bij tijds had gewaarschuwd. De wiel rijdster is inet hare getuigen aan gifte hij de politie gaan doen. (Zie vervolg Btadsnieuws ofider Laatste berichten). HEEMSTEDE. De heer R. M. v. d. Hart alhier 6laagda voor het te Amsterdam ge houden examen voor de hoofdacte. AERDENHOUT. Ónze corr. schrijft: Daar hier voor de bediening Yan de spit nog geen brandweerkorps is aangewezen en deze dus moet ge schieden door onderling hulpbetoon van de inwoners, kwam hedenmor gen om half zeven een losse ploeg werkvolk uit Bloemendaal, om onder leiding van den heer De Jong, com mandant der brandweer, een exerci tie te houden. Zoowel de spuit als het materieel waren in goeden staat, en voldeden uitstekend, wat voor de be woners een groote geruststelling kan genoemd worden. Tot zoover onze berichtgever. Wij vragen ons af, of de gerustheid van de bewoners niet nog grooter zijn zou, wanneer bepaald was, wie de spuit voortaan bedienen zullen en er met hen een oefening gehouden was. Op den duur zal de brandweer in den Aerdenhout toch alleen waarde heb ben, wanneer materieel en bediening onmiddellijk bij de hand zijn en niet meer uit Overveen behoeven te komen. Er zijn toch wel geschikte vrijwilli gers in den Aerdenhout te vinden? HAARLEMMERMEER. De echtgenoote van J. Bos, wonen de aan de Lijnden, had het ongeluk bij het verrichten harer werkzaamhe den zoodanig te vallen, dat zij zich ernstig bezeerde en dadelijk genees kundige hulp moest worden ingeroe pen. De toestand der vrouw is hoogst ernstig. IJMUIDEN. Voorzichtig. Dezer dagen werd hiér door iemand, zich noemende K., en opgevende te wonen Visserstraat te Haarlem, oen huis gehuurd en van onderscheidene winkeliers goederen betrokken zonder betaling, o.a. een nieuwe fiets, een nieuw karpet, een pendule met coupes die echter nog niet werd afgegeven. Betaling zou Maandagmiddag volgen. Doch bij onderzoek bleek niemand aanwezig. Ook is geen K. in dn Vis serstraat te Haarlem bekend. Meri zij dus op zijn hoëdé. De politie is met dit geval in kennis gesteld. ZANDVOORT. Raadsvergadering. In de Maandagavond gehouden ver gadering waren de heeren Slagveld ea Driehuizen afwezigde eerste met kennisgeving. Vóór dat Overgegaan werd tot voor lezing der notulen, herdacht de Voor zitter het overlijden van den heer J. van Dulvenhoden, Al behoorde deze niet tot de heeren die veel praten, toch was hij een Ijverig en verdienstelijk raadslid, wiens heengaan door ons wordt betreurd dus zei de Voorzit ter. Op voorstel van B. en W. werd be sloten aan de weduwe een brief van rouwbeklag te zenden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werden eenige ingekomen stukken meegedeeld en voor kennis geving aangenomen. 't Waren voornamelijk goedgekeur de raadsbesluiten en andere beslissin gen van Gedeputeerde Staten. Aan Mej. H. Volger werd op haar verzoek met ingang van 1 October eer vol ontslag verleend als onderwij zeres. Do Haarlemsche Huishoud- en In dustrieschool verzocht den Raad een subsidie van f 10 voor elke leerling, die uit deze gemeente de school be zocht (het getal is nu 7). Dit verzoekschrift werd op voor stel van den Voorzitter aangehouden tot de volgende vergadering. De Raad van Administratie van de H. IJ. S. M. had den Raad (naar aan leiding van het raadsbesluit van 29 Mei betreffende het in onderhoud overnemen van de toegangswegen naar het nieuwe station) verzocht le. de voorwaarde onder sub f van dat besluit, luidend „dat de gemeen te Zandvoort ten allen tijde het recht heeft in bedoelde wegen kabels, bui zen, pijpen, enz., voor wellc doel ook, te leggen en palen op en in bedoelde wegen te plaatsen of te doen plaat sen", le doen vervallen, en 2e. om ook de voorwaarde, bedoeld in sub 41 ter zake van de verlichting der wegen gedurende den onderhoudstermijn, te doen vervallen. Besloten werd het eerste verzoek ln te willigen, maar de tweede bepaling ie handhaven. Ook in de vorige ver gadering was er reeds op gewezen, dat de wet van 9 April 1875 voor schrijft, dat de verlichting van zulke toegangswegen voor het in onderhoud overnemen dier wegen door de ge meente, ten laste komt van de eige naren. Alsnu werd ter tafel gebracht een request van 41 bewoners van de Haar lemmerstraat, 'om maatregelen te ne men tegen het snelle rijden met motor rijtuigen en rijwielen in de Haarlem merstraat. In verband hiermede werd de Alge- meene Politieverordening gewijzigd. Ingetrokken werden de artikelen 5a en 5b en 47, waarvoor de volgende artikelen in de plaats gesteld wer den Art. 5a Onder bebouwde kom der gemeente wordt verstaan het gedeel te, begrensd door de lijnen, getrokken van het Grand Hotel uit naar het per ceel van den Kostverlorenstraatweg, vandaar tot aan den Tol aan de Haarlemmerstraat, vandaar naar Z.- Zandvoort en langs de Noordzee naar het Grand Hotel. Art. 47 Voor zoover hierin niet ls voorzien bij de Motor- en Rijwlelwet 1905, wordt met boete van ten hoogste f 25, of hechtenis van tan hoogste 6 dagen gestraft a. teder, die met motorrijtuigen en rijwielen in de bebouwde kom met grootere snelheid rijdt dan 10 K.M. per uur, zooals is aangeduid op de waarschuwingsborden j b. ieder, die met een motorrijtuig of rijwiel, handkar of rijtuig op het trottoir rijdt. Hierna kwam aan de orde de be handeling van de salarisregeling voor het onderwijzend personeel, waar voor verschillende voorstellen waren ingediend. B. en W. stelden voor het salaris voor de hoofden te bepalen op /925 tot f 1125, en dat der onderwijzers op f 600 tot 1 900, benevens f 75 voor tege moetkoming in de huishuur. De heer Zwaan wenschte hoofden f 950 tot f 1150 onderwijzers f 600 tot f925. Door den heer Koning was bij amen dement op dit voorstel-Zwaan voorga steld de verhoogingen niet om de vijf joar, maar om de 3, 6, 10 en 15 jaar ta geven. De heer Collot d'Escury wenschte hoofden 1 925 met 5 drlejaarlijksche verhoogingen van f 59 j onderwijzers /600 met minstens 5 driejaarlijksche verhoogingen van f 50. Met het oog op de late indiening der voorstellen en amendementen van de raadsleden, stelde de Voorzitter voor, de zaak aan te houden. Men heeft dan gelegenheid, de zaak nader te onderzoeken, wat wel noodig is, aangezien nu niet na te gaan is, wel ke financleele gevolgen deze nieuwe voorstellen voor de gemeente zullen hebben. Dit voorstel werd door den heer Drayer ondersteund, omdat ook twee raadsleden afwezig waren. Anders was het met den heer Ko ning, die uitstel sterk afkeurde. Over de al of niet aanhouding der zaak ontstond toen een kort maar scherp debat tusschen den Voorzitter en den heer Koning. De heer d'Escury merkte op, dat het doel van zijn voorstel was, de verhoo gingen niet om de vijf, maar om de drie jaren toe te kennen, wat hij in 't belang van de positie van de onder wijzers achtte. De heer Zwaan kon zich niet met het amendement van den heer d'Es cury vereenigen, wel met dat van den heer Koning. Ook de heer Drayer ondersteunde dit amendement. Wederom bracht de Voorzitter de wenschelijkheld ter sprake, om de zaak aan te houden, waarop verschil lende raadsleden verklaarden, dat zij da amendementen niet eerder hadden kunnen indienen, daar het adres van de hoofden van scholen pas 21 Juli werd ingediend. Tenslotte werd besloten de zaak aan te houden tot flé volgende vergade ring. De heeren Zwaan en Koning bleven buiten stemming. Goedgekeurd werd nog, dat de beerputten van het nieuwe perceel van den heer H. C. Voet aaü de Groo te Krocht, gelegd worden in den openbaren weg bij de R.-K. Kerk. Uitgeloot werden twee aandeelen van 400 (Nos. 44 en 35) van de lee ning van f20.000 op 1 Februari 1901 gesloten. Hierna werd de vergadering geslo ten. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsch geldstuk (kwart- Je) dragemde de beeltenis van H. M. Koningin Wilhelmino. Vijfde Middenstandscongres (Van onzen specialen Verslaggever). Dordrecht Dinsdagavond. De man, die zich belast heeft met de voorbereiding van liet Vijfde Mid denstandscongres dat van 28—30. Julii te Dordrecht wordt gehouden, is de voorzitter van de Dordrechtsche Win- keliersvereeniglng, de heer A. Zoet hout Azm. Zijn verdienste als leider, prooses, organisator, wordt in warme bewoordinge ngehuldigd in een arti keltje, dat men vindt als bijschrift tot het portret van den Dordrecht- schen Middenstander, op de eerste pa gina van den gids der werkzaamhe den aan dezen laatste is geen ge ringe plaats toegekend en amuse menten ook deze worden voldoende vermeld! te vinden. Intusschen, dit vijfde congres van de Middenstanders is allerminst een pretje alleen. Ernsti ge vraagstukken komen aan de orde. Thans aan den vooravond van dit con gres hebben wij ons gelukkig met deze vraagstukken niet bezig te houden en past het ons mede te vieren het har telijke gezellige ontvangstfeest den Middenstanders door de DorcLrechte- naren hedenavond bereid, een ont vangst welke door de prettige onge dwongen stemming in naam slechts ..officieel" wa3. EERSTE DAG. Heden Woensdag even voor half tien bracht de hamertik vam den voor zitter allen tot stilte en ving de heer J. S. Meuwsen aan, den eerevoorzit- tor van dit Congres, den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. G. Patijn het woord te verleenen. Met een waardeerend woord aan de bekende uitstekende leiding van den heer Meuwsen, vangt spr. zijne ope ningsrede aan. Hij heeft gemeend het vereerend aanbod van het voorzitterschap Yan het congres niet te mogen afslaan, ten einde een blijk van belangstelling in den Middenstandsbond te kunnen geven, ook omdat indien spr. zich niet vergist deze algemeene verga dering de eerste is welke in de pro vincie Z.-Holland wordt gehouden. Spr. begint met te wijzen op' het bekende feit, dat de oeconomisehe toestand van den industrieeleq mid denstand sedert de tweede helft der vorige eeuw er niet op is vooruitge gaan. Als de voornaamste oorzaken die daartoe hebben meegewerkt, rele veert spr. de volgende: 1. de versnelde middelen van ver voer. 2. de groote veranderingen op het gebied van het fabriekswezen. 8. de groote nijverheid in verband met het grootkapitaal en de oprich ting van syndicaten en trusts. Wat de beide eerste punten betreft, zoo zal 't niemands bedoeling zijn te rug te "willen keeren tot de vroegere toestanden, onze spoorwegen te ver vangen door de oude diligences, onze stoombooten door de trekschuit. Integendeel, er bestaat een meen streven om de middelen van vervoer hoe langer hoe meer te ver snellen. Evenzoo zal hij, die den strijd tegen de machines wil aannInden, het onderspit moeten delven. Het streven nu van den Midden stand zal moeten zijn, zich aan nieuwe toestanden aan te passen, en eene vereeniging als deze kan een uitstekend middel zijn, om door ge meenschappelijk overleg de midde len te vinden, om daartoe te geraken. Dan komt de heer Patijn tot de be spreking van het 3e punt. Ook hierbij wijst spr. op de macht van een verbond, dat alle handeldrij- venden en industrieelen van don Mid denstand vereenigt. In zulk een onderlinge aaneenslui ting kon het middel worden gezocht om het gevaar, dat bestaat, zooveel doenlijk te keeren. Zoo zijn het in de 13e en 17e eeuw, ook toen de strijd om het bestaan in Europa niet minder zwaar was dan nu, de stedeiibonden en gilden ge weest, die den handeldrijvenden en industrieelen middenstand tot bloei hebben gebracht. De gilden kunnen niet meer die nen voor de eeuw waarin wij thans leven, maar de les die uit him be staan en werken mag worden getrok ken, geldt ook thans nog: door on derlinge aaneensluiting en organisa tie het hoofd te bieden aan machten die het bestaan van dien Industrieelen stand bedreigen. Met den wensch 'dat ook deze ver gadering er toe moge lelden dit doel nader te komen, onder de leuze: alle voor oen en één voor alle, opent spr. deze algemeene vergadering. Nadat do heer Patyn had uitge sproken nam da heer Meuwsen zelf het woord. Allereerst wendde spr. zich tot den Commissaris der Koningin, den heer Patijn, om dezen uit naam van het bestuur van den Ned. Bond van Ver- eenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand en me- namens de vergadering een harte lijk woord van dank te brengen voor de groote eer het congres bewezen door de aanvaarding van het eere- voorzitterschap, en tevens voor de wijze woorden zoo juist door hem tot vergadering gericht. De leuze, waarmede de heer Patijn zijne rede heeft besloten; allen voor één en één voor allen, zal nog lang blijven na klinken en met gepasten nadruk over al worden herhaald. Na deze woorden richt spr. zich tot de vergadering. Getrouw aan de tra ditie zal hij beginnen met eenige be schouwingen te geven over de orga nisatie der middenstanders. Het con gres te Nijmegen, waar het onderwerp Vakorganisatie voor den Midden stand" aan de orde was, heeft hen die nog mochten twijfelen aan de levens vatbaarheid der organisatie tot ande re gedachten gebracht. Hierop gaat spr. meer in liet bijzon der de verschillende reeds gehouden congressen na en de onderwerpen bij die gelegenheden besproken. Vijf jaar geleden werd een congres- besluit genomen ln zake oneerlijke concurrentie en hoewel dit besluit nog niet in een wet is omgezet, is het bestuur toch voortdurend doende de totstandkoming daarvan bij de betref fende autoriteiten voor te staan. Op het congres te Maastricht werd de op richting van Middcnstands-Crediet- bankon in studie genomen. Deze stu die over de oplossing van het crediet- vraagstuk voor den Middenstand had definitief practisch resultaat. In het Zuiden werd tot stand gebracht de Hanzebank, te Middelburg de Crediet- bank van „Handelsbelang", in Am sterdam de Credietbank der Algemee ne WLnkeliers-Vereeniging, en in het Noorden de verschillende coöperatie ve credietbanken. Hierbij werden ver schillende systemen in practijk ge bracht. Eén oplossing, de juiste, is er nog niet; en daarom verheugt het spr. dat het onderwerp voor het zesde con gres zal zijn: Credietbanken voor den Middenstand I In het werkje van Mr. Korthals Al- tes: „de Boekhouding van den Win kelier" en de „Leiddraad voor Han- dolscursus&en" door dr. D. Bos, zijn da uitkomsten gedeeltelijk vervat van de besluiten in zake boekhouden en handelscursussen op hetzelfde con gres te Maastricht en het daarop ge volgde te Leeuwarden genomen. Een nog schooner resultaat dan in die werkjes beschreven is nog, dat in alle vereenigingen, bijna zonder uitzonde ring, gedurende de Wintermaanden cursussen plaats vonden in genoemde vakken, zoowel voor patroons als voor hun kinderen. Nog meer dan vroeger is hierbij gebleken dat voor een gehee- le herziening van ons handelsonder wijs met kracht dient te worden ge ijverd. Ten slotte het laatste congres te Nij gen. In de toekomst zal blijken, dat het daar behandelde onderwerp de oplossing zal brengen van tal van vraagstukken. Als spr. nagaat Wat er in betrek kelijk korten tijd door de organisatie is tot stand gebracht, kan hij reden tot tevredenheid constateeren. Zes jaar geleden kon de President van de toenmalige regeering In de Staten- raal tot den Ned. Middenstand het vorwijt richten, dat de regeering niets voor hem kon doen, omdat hij niet ge organiseerd was. Indien men daar te genover stelt wat thans is bereikt mag men vol optimisme de toekomst tegemoet gaan. Dan brengt spr. in herinnering het bekende Engelsche rijmpje: In Matters of commerce The fault of the Dutch Is giving too little And asking too much. Onwillekeurig rijst ook de gedachte of do Middenstanders wel eens wat te veel vroegen en te weinig gaven. Wil men iets bereiken dan moet men in de eerste plaats zorgen dat er voor gegeven wordt wat er voor noodig is. Men moet werkzaam lid van de orga nisatie worden, door zijn voorbeeld anderen, mede-middenstanders die niet zoo vol heilig vuur voor hun be langen zijn, bezielen om te strijden ter bereiking van het doel. Alvorens thans zijn rede te besluiten, deelt spr. nog mede, dat Z. Exc. Minister Tal- ma door omstandigheden verhinderd was tegenwoordig te zijn, doch den heer Everwijn, referendaris, hoofd van de afdeeling Handel van zijn de partement, die ook verleden jaar te Nijmegen tegenwoordig was, opge dragen heeft hem te vertegenwoordi gen. Spr. heet dan ook dien vertegen woordiger der Regeering van harte welkom, évenals Prof. Pyferoen uit Gent, door den minister van Arbeid en Handel te België opgedragen Zijn Exc. op het congres te vertegenwoor digen. Hierna heet spr. namens het bestuur van den Middenstandsbond allen hartelijk welkom en opent de vijfde algemeene verg. van den Bond. De ochtendvergadering was daarna gewijd aan het afdoen van verschil lende huishoudelijke zaken. Allereerst werden de notulen der vorige alge meene vergadering goedgekeurd. De periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren H. Hermens- Mo ons, Thys Plet, Ed. G. SchtLrmann en W. H. Nederhoed, werden alle her kozen. Aan de orde kwam nu het indertijd reeds gemelde jaarverslag, hetwelk na bespreking werd goedgekeurd. De commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording van den penningmeester, bracht verslag uit en stelde voor den penningmeester te déchargeeren. De begrooting voor 1908 werd vastgesteld. Thans deed de voorzitter een mede- deeling nopens het aangaan van een leening tot dekking der kosten van voorbereiding van de Middenstands- tentoonstelling, groot 2000 a 4 Hierna werd de vergadering ge schorst en ging men over in een bui tengewone algemeene vergadering ter behandeling van de voorstellen tot wijziging der statuten en van het huishoudelijk reglement. Daarin kwamen tal van voorstellen in zake statuten en het huishoudelijk a'eglement aan de orde en lokten oen levendige discussie uit. Besloten werd vereenigingen en inrichtingen, die de belangen van den Middenstandsbond bevorderen, niet alleen metevoorlichting. maar ook moreelen of anderen steun te ver leenen. Na de gemeenschappelijke lunch ging men over tot de behandeling van de navolgende voorstellen: a. Voorstel om opnieuw aan te drin gen op verlaging van personeele be lasting voor winkels, hotels, café's en dergelijke. b. Voor liet geval dat het daartoe strekkend wetsontwerp nog niet ïn behandeling is geweest. Voorstel tot een vernieuwde actie in zake den midden-Europeeschen tijd. c. De voorstellen van het Bestuur in zake de besluiten van het Congres voor de Ambachtsnijverheid, betref fende: 1. het Crediotwezen voor demi Middenstand. 2. De bespreking over een vereeniging voor aankoopen van ambachtswerktuigen. 3. de Coöpera- tiewet. d. Het rapport van de commissie, in 1907 benoemd naar aanleiding van de voorstellen, gedaan door de Dord- sche Winkeliersvereeruging. Wat dit laatste punt aangaat advi seert de commissie gunstig ten op zichte van het reglement van orde en de vorming van de Provinciale en dis- trlctsgroepen voor het in eigen be heer nemen van het Bondsorgaan en acht bevestiging van een Bondsbureel en de benoeming van een gesalarieerd adjunct-secretaris bezwaarlijk, doch zeer wel mogelijk. Hierna sluiting. Met goedkeuring van het jaarver slag en de rekening en verantwoor ding van den penningmeester sluitend met een batig saldo van f 99.36, werd de begrooting goedgekeurd, sluitend ontvangsten en uitgaven met f 2632.50. Tevens werd goedgekeurd het slui ten van een leening van f 2000 ter be strijding der kosten van de Midden standstentoonstelling. De periodiek aftredende bestuurs leden werden allen herkozen. Er werd besloten een telegram van hulde aan II. M. de Koningin te zen den. NEDERLAND EN VENEZUELA'. Het Haagsche correspondentie-bu reau meldt Naar wij vernemen, heeft de Mi nister van Buitenlandsche Zaken den Dinsdag op Curacao aangekomen minister-resident te Caracas telegra fisch verzocht, zich onmiddellijk naar Nederland te begeven, ten einde zich te verantwoorden over zijn schrijven aan de Vereeniging „Hou' en Toruw", hetwelk aanleiding is geweest tot de houding, die de president van Vene zuela tegenover hem heeft gemeend te moeten aannemen. Men mag daaruit gereedelijlc de ge volgtrekking maken, dat het in de be doeling der regeering ligt, voorloopig eiken stap tegenover de Venezolaan- sche regeering op te schorten, totdat de persoonlijke inlichtingen van den heer De Reus de gegevens aangeduid hebben, waarnaar de regeerïng den toestand in West-Indië zal hebben te beoordeelen. De correspondent van de „New-York Herald" te Willemstad seinde Maan dag nog aan zijn blad Tengevolge van de verschillende betoogingen tegen den Venezolaan- schen consul, is hij gedwongen ge worden van hier te vertrekken. Hij is gisteravond met vrouw en kinderen op de Maracaibo naar Puerto-Cabello vertrokken. Den goeverneur werd eene belofte afgedwongen, den consul uit te zetten. Deze werd begeleid naar het schip door de gewapende macht, terwijl andere soldaten door de stra ten patrouilleerden. De bevolking hield zich rustig en er werd geen poging gedaan, om den consul overlast aan te doen. De uit zetting veroorzaakte groote vreugde. In de voornaamste „clubs" wordt dit door iedereen vandaag erkend. De in woners verlangen van het goeverne- ment, dat het bescherming tegen Ve nezuela zal verleenen door een mari tieme macht te zenden, om Venezuela de Nederlandsche vlag te doen eer biedigen De autoriteiten te Willemstad heb ben den Venezolaanschen consul alle mogelijke bescherming verleend. Hij' bleef ongedeerd, behalve een paar bul len, opgeloopen doordat er naar hem gegooid werd. Eens kreeg de bende hem bijna te pakken, maar hij werd, terwijl hij het volk vroeg, hem niet te vermoorden, door de komst van troe- ponversterking gered. Bericht wordt, dat te voren twee schoten ziin gelost uit het huts van den consul, tnaaf niemand werd getroffen. Uit Washington wordt aan' hetzelf-J do blad geseind Uit Willemstad wordt gemeld, dafc senor Grancho, de Venezolaansché dagbladcorrespondent, die crltlek' oefende op de Nederlandsche regeer ring, en toen gedwongen werd in het

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2