Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Blldt, 80 Juli 1908. Hoogste barometerstand 764.5 m.M. ,te Scilly (ten Zuiden van Engeland); laagste 747.7 m.M. te Seydiafjord. Verwachting tot den avond van $1 Juli: Wind: gwakke tot matigen, Noorde lijken tot Westelijken wind. v Gesteldheid van de lucht: toenemen de bewolking, mogelijk regenbuien In het Noorden. temperatuur: lager* BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 8 uur 77? m.M. Stilstand. .Vorige stand te 2 uur 772 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regeL F. P. BEID HEBT, 17 Anegang 17. PRACHTIG» SORTEERINGt Dassen, Fronts, Beerden en Manchetten. te Haarlem. Donderdag 80 Juli Hoogste gisteren 2 uur P. 70 Laagste hedennacht P. 57 Hedenmiddag te 12 uur F. 70 Hinderwet Aan O. F. H. Schönhuth te door B. en W. vergunning verleand tot uit breiding van de azijnmaker!) ,.het ^nker"- door vergrooting em bijplaat sen van 9 mengkuipen, In het per ceel Spaarmvouderstraat 18. Eindexamen H. B. S. 5-jarige cursus. Noord-Holland. gedeel te!. Haarlem, 29 Jiili. Derde groep, öeëx. 12. Geslaagd H. T. de Jong, A. van der Oord, A. Sellemans, allen te Alkmaar, G. Colenbrander, J. Schol ten, W. Terpstra, allen te Hoorn; W. 1. Berdenis van Berlekom, F. E. D. Enschede, J. A. Loyb, J. Schouten en A. Bloemendal, allen te Haarlem, Raad van Beroep- Bij besluit van Ged. Staten van Noord-Holland zijn benoemd r._r_- ilevslijk tot lid-werkgever en plaats vervangend Lid-werkgever van den raad van beroep (Ongevallenverzeke ring) te Haarlem, H. Bloem, timmer man, te Volendam, en A. da Wit, tim merman, te Beets, zulks in de plaats (van J. de Boer eu K. de Wit PI, die eervol zijn ontslagen'. Schouwburg. Maandagavond geeft de Nederland- sche Tooneelvereeniging in den Schouwburg een opvoering van „Ad vocaten-zaken". Dit moet een aardig 6tuk zijn. De heer J. H. Rösslng schreef er over tn het „Nieuws van der. Dag" Het amusante blijspel wordt amu sant gespeeld. Alles te zaAm genomen: „Advocaten-zaken" is een stuk om een aangenomen avond bij door te krengen, waarbij men genoegelijk la chen kan en genieten van het spel. De „Nieuwe Courant" schreef Vermakelijk, over 't algemeen gees tig, is het nieuwe blijspel „Advoca ten-zaken" van Wilhelm Wolters, In de vertaling van J. C. van der Horst Jr- Aardige tooneeltjes geeft het stuk en men kreeg weer uitstekend spel te genieten. Een frissche geest beheersch te heel de vertolking van het stuk, dat de honderden toeschouwers een paar uur alleraangenaamst bezig hield en tot hartelijke toejuichingen opwekte. Failliss amenten. Bij vonnissen d.a. 80 Juli 1908 zlin 'door de Arr. Rechtbank alhier fail liet verklaard: B. Bijnsdorp, winkelier te Haar lem, Bilderdijkslrant j J. da Jong, handelsagent te Heem stede. Rechter-cornmissarls ia belde fail lissementen Mr. E. J- Dorhout Mees. Brand. Woensdagmiddag om vijf uur brak er een begin van brand uit in het per ceel Zijlstraat 36, bewoond door den heer H. H. J. van Eist, handelaar in religleuse artikelen. Jetje, spuit 10 en de slanganwagen der poliite waren spoedig aanwezig, doch behoefden geen water te geven. Op den zolder waren een paar kis ten met houtwol aan het branden ge gaan, doch hel vuur werd door den eigenaar met een paar emmers water gebluscht. De schade bestaat hoofdza kelijk in het breken van eenige beel den. Ongeval. Woensdagmiddag was een schilder op het Stationsplein bezig een paal dor E. N. E. T, te schilderen. Ver moedelijk doordat hij het evenwicht verloor had de man de onvoorzichtig heid de geleldingsdraden' aan te ra ken, waardoor hij een der handen vrij ernstig brandde. Nadat de schil der in een café wat op zijn verhaal was gekomen is hij naar zijn woning SCHAKEN. De stand der schaakwedstrijden was Woensdagavond Hoofdklasse Te Kolsté maakt re mise met Baudet. Te Kolsté wint van Gouwentak. Gouwen tak maakt remise met Esser. Esser wint van Te Kolsté. Splinter maakt remise met Pape. Pa- pe maakt remise met Splinter*. Pa pe wint van Steffelaar. Pape wint van Baudet. Oskam wint van Splin ter. Steffelaar wint van Gouwentak. Stand Te Kolsté 3 punten, Gou wentak 2, Esser 21/2, Baudet 1/2, Splinter 2, Pape 81/2, Oskam 21/2, Steffelaar 2. Eerste klasse 1ste groep Gouwen tak wint van Bosscha. Ronken maakt remise met Bosscha. Nljssen wint van Gouwentak. Nijsseu wint van Ronken, Nijssen wint van Hoogo- veen. Bosscha wint van Puts. Puts wint van Gouwentak. Bosscha wint van Hoogeveen. Hoogevesn wint van Ranken. StandGouwentak 2, Reuken 1/2, Nijssen 4, Bosscha 21/2, Puts 4, Hoo geveen 2. Eerste klasse 2de groepKlooster boer wint van Dijkstra. Rustige wint van Miedendorp. Rustige wint van Mees. Miedendorp wint van Mees. Miedendorp wint van Gerstel. Gerstel wint van Dijkstra. Stand Kloosterboer 11/2, Dijkstra, Rustige 3, Miedendorp 21/2, Mees 1, Gerstel 2. Tweede klasse, late groepBusé wint van Robin. Busé maakt remise met De Bruyn. Busé wint van Voor- ting. Busé wint van Smit. Smit wint van Robin. Smit van Hesseling. Smit wint van De Bruyn. Hesaeling wint van De Bruyn. Hesaeling wint van Rto'bin. De Bruyn wint van Voor- ting. StandRobin 2, Voor ting, 1, Busé 31/2, Smit 3, Hesseiing 3, De Bruyn 11/2. Tweede klasse 2de groepMulder wint van De Haes. Mulder maakt re mise met Snoeck. Mulder wint van v. d. Steeg. Snoeck wint van Van Ton geren. Snoeck wint van Geerts, Van der Steeg wint van De Hoes. Van der Steeg wint van Van Tongeren. Geerts wint van De Haes. Van Tongeren wint van Geerts. Van Tongeren wint van De Haes. Stand Mulder 41/2, Geerts 1 Snoeck 1/2, De Haes 1, Van der Steeg 4, Van Tongeren 2. Er moeten nog verschillende partij en gespeeld worden. Militaire Zaken. Door het 4e bataljon. 10e regiment infanterie werd heden onder bevel van den kapitein Müller een oefening gehouden op het terrein de Breesaap De tr<?ep werd uitgeleid en ingehaald door het muzlekkoeps. Tot Ylering van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal a. a Maandag om 12 uur 's middags door de alhier in garnizoen zijnde troepen, een groote parade worden gehouden op het terrein voor de cavalerie-ka- zerna. De eerste luitenant Jbr. C. J. Lar man Trip van het 2e regiment infan terie wordt overgeplaatst bij het 10e regiment alhier in garnizoen. Walsdroomen, Het gezelschap onder directie van den heer Saalbom gal Woensdag avond de eerste voorstelling in bet park van 't Brongebouw ^an Strauss' Operette Walzertr&ume. Al kan het in muzikaal opzicht niet in de schaduw staan Yan die lusti ge W i t i w e, als geheel ifl het wel een komische vertooning, die dan ook bij het publiek zeer In den smaak viel. De heer Maurits Vigeyeno, dien wij geprezen hebben om zijn optreden in Lehars operette, had hder de titelrol vervullen en deed dat zeer goed. Hij zingt goed en met uitdrukking, geeft zich geheel aan zijn rol en zal, wanneer hij nog wat losser leert spe llen, een eerste kracht voor de ope rette worden. Mejuffrouw Sohas had dezen keer een minder belangrijke rol, die van Fraazl Steingruber, di rectrice van de dameskapel, waaraan zij zooveel glans gaf, als maar moge lijk was. De tekstdichters hebben na melijk een ontknooping aan hun werk gegeven, die zelfs voor een operette- publiek nogal onaannemelijk Is en die don ook de uitvoerenden ons moei lijk kimmen doen aanvaarden. Het derde bedrijf is dan ook het zwakste, een overigens gewoon verschijnsel bij operettes, omdat daarin de veelal ge wrongen toestand op Gordiaansche manier dient te worden ontward. De komische kracht Yan de heeren Hok en de Bree (vorst Joachim en Lotharius) was werkelijk groot. Op hun malle fratsen drijft voor een be langrijk deel het stuk. We hadden weer de gelegeniieid op te merken, hoe uitstekend de acous- tiek in dit openlucht-theater is. Zelfs in de gaanderij, die toch vrij ver van 't podium verwijderd ia, kan de toe hoorder het orkest goed hoonen zelfs het gesproken woord duidelijk verstaan. (Zie vervolg stadsnieuws onder Laatste berichten). ZANDVOORT. V e c h t p a r t ij. Een ooggetuige schrijft ons: Woensdagavond werd de rust tn de Passage te Zandvoort verstoord en het publiek, dat naar de muziekuit voering luisterde opgeschrikt door 't breken van glazen, schreeuwen, om werpen van tafels en stoelen en ge zwaai met stokken door de lucht, ter wijl een vijftal kellners een persoon probeerden er uit te zetten. Twee Leidsche studentjes die te Haarlem wonen, waren met hun vrienden aan de gang. Eerst hadden zij zich in Germania onhebbelijk ge dragen (misschien moest het wel stu dentikoos heeten) en in de Passage moest het wel tot eene uitbarsting ko men. Spoedig was politie aanwezig, waarna de vechtersbazen en de getui gen zich naar het politiebureau be gaven, waai* proces-verbaal werd op gemaakt. Het publiek voor plebejers en ploer ten uit te maken is noch dapper, noch beschaafd. De Jongelui hebben wel weinig ervaring, maar dit moesten ze toch weten. Aangekomen vreemdelingen Fam. Marshal, Edenburg, Hotel d Orange, 2 pears. Fam. Hunerbein, Geilenkirchen, id. 3 pers. Fam. G. T. Cramer, Amsterdam, Hoogeweg 56, 5 pers. G. de Bruin, idem, Duinweg 6, 4 p. Fam. A. Veldhoff, idem, Burgem. Engelbertsstr. 4, 4 pers. H. Mager, Idem, Passage 23, 2 p. J. W. Harrewijn, Idem, Haarlena- merstr. 8c, 6 pers. Fam. ICreyts, idem, Schelpenpiein 17, 7 pers. Hofstede Crull, Hengeloo, Hotel d'Orange, 2 pers. W. Greeve, Den Haag, idem, 4 p. J. Goedberg, Antwerpen, idem. A. Felst. Londen, idem. A. Fix, Weenen, idem, 3 pers. J. W. G. Kirbzrgen, Amsterdam, Groot Kijkduin, 2 pars. Mej. E. A. G. Conrndi, Schoonho ven, idem. Mej. Keller, Rotterdam,-Groot Bad huis. J. Nederkoorn, Haarlem, Schoolste. 11, 5 pers. Mevr. Voorthuis, Meppol. Pension Seinpost. P. Verduin, Amsterdam, Pension Hollandais, 2 pers. Fam. Kunze, idem, Cottage Preto ria, 2 pars. Fam. Dekema, idem, Schoolplein 3, 5 pers. Fam. Theunissen, idem, idem, 2 p. Fam. Van Praag, idem, Nieuwste. 7 pers. AERDENHOUT. Door do politie is een veertienjarig meisje aangehouden, dat er met he. huishoudgeld van haar moeder van door was gegaan naar Haarlem en het daar aan verschillende snoeperij en besteedde, in plaats van vóórhaar zes broertjes cm zusjes eten te koo- pem. dat haar bij afwezigheid van de moeder opgedragen was. Het kind is aan de politie te Zandvoort overgege ven. Tevens is proces-verbaal opgemaakt tegen den bestuurder van automobiel G 425 en tegen een fietsrijder uit Haar lem, wegens overtreding van het mo tor- en rij wiel-reglem«it. BROEDERSCHAP VAN NOTARIS SEN. De Broederschap van Notarissen hield Woensdag te 's-Gravenhage een vergadering, die door 188 leden werd bijgewoond. De voorzitter* de heer J. C. G. Pol- lones (Amsterdam) herdacht enkele overleden leden, o.a. de heer Joh. ter Hoffsteede, te Bloemendaai. Medegedeeld werd, dat thans leden zijn aangesloten. Aan H. M. de Koningin werd hulde-telegram gezonden. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Tot lid van het hoofdbestuur, tevens lid van het dagelijksch bestuur werd gekozen de heer J. H. Wildervanck de Blécourt, notaris te Bloemendaai, en voorts tot lid van het hoofdbestuur de heer A. G. Bodaan, te 's-Gravenhage. De eerstvolgende jaarvergaderinj zal te Arnhem worden gehouden. Daarna kwamen in behandeling de praeadviezen over de Yraag, welke de beteekenls in het belang van het no tariaat en de notarieele praktijk Is van de wet op het Arbeidscontract. Vijfde Mlddenitandscongree (Van onzen speclalen verslaggever). Woensdagmiddag. In de middagvergadering werd nog besloten: Bij de regeecrlng opnieuw aan te dringen op verlaging Yan personeele belasting Yoor winkels, hotels, cafés, kokszaken met groote zaten enz. Daarna kwamen aan de orde de be stuursvoorstellen in zake de beslui ten van het congres voor ambachts nijverheid. Besloten werd te antwoor den, dat de Middenstandsbond in 1909 een congres zal houden, uitslui tend gewijd aan het kredietwezen. In zake aankoop ambachtswerktuigen fwerd besloten over te gaan tot de or de van den dag. In zake de coöperatie was door professor Jiita geadviseerd, alvorens zich tot de Regeering te wenden, de bondsvereenigingen te raadplegen over de bezwaren, welke zij ondervon den hebben bij de toepassing der coö peratie. Dit advies werd bij acclama tie aangenomen. Daarna volgde behandeling van, het rapport van de commissie in 1907 be noemd naar aanleiding van de voor stellen gedaan door de Dordtsche Winkeliersvereeniging. Bedoelde voorstellen luiden: De Alg. vergadering spreke wensch uit, dat het hoofdbestuur zich kwijte van de opdracht gedaan bij art. 11 al. 1 laatst elid der statuten en aldaar genoemd „verdere organi satie van den Bond" en besluite in be ginsel tot: la. de vestiging van een Bondsbu- reel: lb. de benoeming van een gesalarl- eerden adjunct-secretaris; 2a. het ontwerpen van een regle ment van arde voor de jaarlijkaphe al gemeen# vergadering; 2b. de vorming van provinciale en disfcrictsgroepen; y 3a. het in eigen' iwnvep Y>n het Bondsorgaan/f T" 8b. de aanstelling van plaatselijke correspondenten van het orgaan. heer Collenteur van Rotterdam betoogt de wanschelijkheid van sa menvloeiing van allo plaatselijke or ganen In één centraal orgaan, de Middenstandsbond en dient een daar toe strekkend voorstel in. Yoor dit doel werd een commissie benoemd. Do agenda voor dezen dag was hier mede afgehandeld. De voorzitter deed nog mededee- ling van een telegram vau den Duit- schen Middenstandsbond te Berlijn, mededeelend tot zijn leedwezen ver hinderd te zijn de vergadering hij te wonen en de hesta wenscheen voor de ze vergadering uitsprekende. Wo ensdagavond. Na afloop der vergadering had een diner plaats, waaraan o.a. deelna men de Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. Heemskerk, de heer Patijn Commissaris der Koningin in Zuid- Holland en andere autoriteiten. Medegedeeld werd dat een telegram van antwoord van H. M. de Koningin was ingekomen, dankzeggende voor de aangeboden hulde. De eerste dronk werd gewijd aan H. M. de Koningin. (Luidruchtige toejuichingen en het Wilhelmus"). Op voorstel van den Voorzitter werd ook een dronk gewijd aan Minister Heemskerk. Spr. wekte de aanwezi gen op geloof te hebben in de toe komst, geloof in eigen kracht en ener gie, dan zal de Regeering eenmaal rekening houden met onze weinschen en verlangens. De Minister zei, dat 't niet de eer ste inaal was, dat hij die aan het hoofd der Regeering staat aanzit aan deze tafel; ook dr. Kuyper deed het. In het vervolg zijner rede zette de Minister het belang van goed vak onderwijs uiteen en zei dat de Regee- ring gaarne alles wil doen wat mo gelijk is om de belangen van het vak onderwijs te bevorderen. Spr. eindigde met een dronk op den Bond en zijn Voorzitter. Ook Mr. Everwiju, vertegenwoordi ger Yan den Minister Yan Landbouw, en de heer Patijn hielden nog toe spraken. Na het diner volgde een wandeling door de stad ter bezichtiging van de geïllumineerde hayen, waar concer ten en zanguitvoeringen werden ge geven. Donderdag. De dag van heden was in tegen stelling van vorige congressen geheel gewijd aan het Congresonclarwerp. Nadat men gisteren alle huishoude lijke zaken zooveel mogelijk had al- gewerkt, besteedde men heden den ganschen dag aan één onderwerp. De vergadering was druk bezocht; aanwezig waren o.a. de leden der Staatscommissie Yoor Vakonderwijs, die door den Voorzitter, werden wel kom geheeten. Telegrammen van sympathie wa ren Ingekomen van de heereo Dr. de Visser, lid der Tweede Kamer en Ho- vy, lid der Eerste Kamer. DE VAKOPLEIDING VAN DEN MID DENSTAND. Een vijftal praeadviezen waren no pens dit onderwerp uitgebracht, ter wijl bovendien verschillende Yereenl- gingen nota's en praeadviezen om trent <ïlt onderwerp hetwelk In den afgeloopen winter een onderwerp van rijpe beraadslaging In hunne verga deringen had uitgemaakt, heden ter tafel brachten. Allereerst trad als spreker op de voorzitter van den Ne- derlandschen Aannemersbond, dx heer J. N. Hendrlx, die het vraagstuk dier vakopleiding noemde een der be langrijkste der laatste jaren omdat goed en behoorlijk vakonderwijs voor het gansche volk een levensbelang is. In het bijzonder geldt deze waarheid voor die vakken, die zich ten doel stellen de grondstoffen te verwerken do Nijverheid en voor die vak ken, welker uitoefening beoogt de ge reedgemaakte stoffen van de hand te zetten, den Handel. Als voorzitter van den Aannemersbond wil spreker in het bijzonder de aandacht vestigen op vakonderwijs voor den Industrlee- ten Middenstand. Na een historische uiteenzetting van de ontwikkeling van het systeem van opleiding van 't begin af tot heden, wijst spreker er op, dat de begrooting van 1907 "een som van bijna anderhalf millioen voor Technisch Onderwijs aanwijst. Toch komt slechts een vijftiende daar van voor het Middelbaar Technisch Onderwijs en de rest voor het Lager en H. Techn. Onderw. Bpr. noemt dit wanverhouding. Hoe dient nu de vak opleiding van den Industrieeten Mid denstand geregeld te worden? Spre ker memoreert hoe juist deze vraag in de laatste maanden heel wat pen nen in beweging bracht, ieh gelooft dat een Centrale Schooi, mits dan ook uitstekend Ingericht, de voor keur verdient. De oprichting dient te geschieden an Staatswege met steun aan het particulier initiatief. In den breede staat spreker nu stil bij de eischen van toelating voor zulk een school en meent, dat de practische richting, die de eischen van toelating lager wil stellen dan theoretische, door de meeste belanghebbenden met grpote beslistheid wordt voorgestaan, tjit- voerlg staat spreker nu stil bij het reorganisatieplan der Kweekschool voor Machiniste!» te Amsterdam, wel ke den Staat alleen reeds een jaar» iijksche subsidie van 50.000 zal kos ten. Het is hier de plaats niet om uit- vestig. hierfcU fiW V daarom wij ten slotte nog slechts vermelden, dat de heer Bendrix met een enkel woord de mogelijkheid nog besprak hot onderwijs der Middelbaar Techni sche school ook dienstbaar te maken voor hen, welke den leeftijd waarop schoolgaan mogelijk is, reeds lang voorbij zijn. In dit verband behandelt spreker het correspondentie-onder wijs. Ten slotte spreekt de heer Hen- drix deze waarschuwing uit, Midden standers, waakt er voor, dat dit on derwijs niet gegeven worde op zoo danige wijze dat het meer ten schade dan ten voordeele van de overgroote meerderheid der Middenstanders strekke. Vervolgens komt bet belangrijke en uitvoerige praeadvies van dr. D. Bos uit Winschoten, indertijd' reeds in zijn geheel in liet Bondsorgaan opgenomen, aan de orde. Dr. Bos komt tot de volgende conclusiën: 1. Algemeene ontwikkeling en vooi*- bereiding is voor den ondernemer al lereerst noodzakelijk. Ze dient ten minste tot Vijftien- a zestienjarigen leeftijd te worden voortgezet. 2. Deze algemeene vorming vindt bij voorkeur plaats in eene lagere school gevolgd door eene hoogerc burgerschool met drie-jarigen cursus of wel door uitgebreid lager onder wijs van denzelfden duur. Bij de voorbereiding- voor de industrie dient het meer uitgebreid lager onderwijs ook wat wis- en natuurkundige vak kon betreft,, niet achter te staan bij de hoogere burgerschool. Voor jongelieden, die niet in staat worden gesteld dergelijk onder wijs te genieten, is herhalingsonder- wijs van algemeene en met opklim mende klassen gedurende drie jaren tenminste noodig, tenminste 6 maan den per jaar met 8 a 10 uur in de week. 4. Ten behoeve van dit ondierwijs is leerplicht gewenscht, hetzij bij rijks wet algemeen, hetzij door gemeente besturen krachtens bevoegdheid bij rijkswet te verleenen, als overgangs maateegel. 5. Voor de Industrie kan de Midden stand reeds nu ten behoeve van de jongelieden, die de H. B. S. 3-jarige cursus hebben afgeloopen af daarme de gelijkstaande inrichting, uitste kend daarna gebruik maken van de ambachtsscholen of de werkplaatsen met leerlingovereenkomsten én aan vullend avond-vakon derwij s. Middelbare technische scholen van tweejarigen cursus, met een spe ciaal derde jaar voor bijzondere tak ken van Industrie behooren in ver schillende deelen des lands zoo spoe dig mogelijk te worden gevestigd. Zij volgen op de H. B. S. 3 j. c. of gelijksoortige school zoo mogelijk met jaar voor practisch ambachtsonder wijs en op ambachtsscholen met 1 jaar voorbereiding voor meer meen ontwikkelend onderwijs. 7. Aan middelbare technische scho len behooren wlntercursussen te wor den verbonden voor jongelieden uit de werkplaats of die vroeger de am bachtsscholen) hebben bezocht, en daarna de werkplaats, om voor op zichter, (bouwkunde, waterbouwkun de, eiectrobechnlek, werktuigbouw kunde), te worden opgeleid. Een enkele zeer kostbare centra le middelbare technische school voor opzichters is niet aanbevelenswaar dig. I. Ten zeerste is gewenscht een cen traal nijverheids-instituut of bedrijfs museum, met daaraan verbonden pa- troonsleergangen en wandelteeraren. 10. De op- en inrichting van dit mu seum moet geschieden van rijkswege, die van de scholen sub 0 en1 7, bij voorkeur door particuliere vereeni- gingen met ruimen rijkssteun. II. Ten dienste van den handel zijn de in den „Leiddraad" genoemde in richtingen aanbevelenswaardig. 12. In een handelsmuseum behoort zich de algemeene inlichtingsdienst voor den handel te concentreeren. De heer Frans Keulernans vakoplei ding voor den Middenstand bespre kende komt tot de volgende conclusie: 1. Ook voor den toekomstigen horlo gemaker dient gelet op de hooge waarde van meer algemeen ontwik kelend onderwijs. Da school voor M. U. L, O, zal in den regel voor hem het meest geschikt zijn. 2. Het leerlingwezen worde langs den weg van het particulier initiatief door de Vakbonden tot ontwikkeling gebracht, en zulks in de eerste door het sluiten van leerovereenkom- In de leerovereenkomst worde een bepaling opgenomen betreffendo het bezoeken van inrichtingen van Wijs, door den patroon wenscht. 4. Het toezicht op da naleving der overeenkomsten, alsmede het zich vergewissen, dat de leerling zich het geleerde voldoende heeft ei maakt worde aan een commissie op gedragen, vanwege den Vakbond in gesteld. 5. Voor door den bond geldig ver klaarde leerovereenkomsten, worde Yan Regeeringswege subsidie ver krijgbaar gesteld, ter gemoetkomimg in de noodzakelijke kosten. 6. Zij die naar het oordeel der com missie zich voldoende het geleerde hebben eigen gemaakt, ontvangen het Bondsgezellendiploma A. 7. Bezitters van diploma A blijven, dosgewenscht, twee jaar onder con trole van de commissie en verkrijgen daarna mits kunnende bewijzen de noodige vaardigheid en bedrevenheid te hebben verkregen en bekend te zijn met de eenvoudige eischen van boekhouding het Bondsgezellen- diplom* fi- 3. Voor houders van diploma B wor de van overheidswege een school ge opend of gereorganiseerd, aan wolka verbonden worde leergangen spe/ ciaal voor het horlogemakersambacht en waar voorts gelegenheid bestaat eenige bekendheid te verkrijgen met optiek en electrq-tochniek. 9. Aan het einde van den leergang worde een examen gehouden. Wie bij dit onderzoek blijk geeft met vrucht den leergang te hebben gevolgd, ont vangen den meestertitel als „horlöx ge maker". Van de verschillende nota's en rap porten der verschillende vereenigin- gen noemen wij nog die van de Leo.- vereeniging te Utrecht, die gaarne de volgende besluiten genomen zag 1. Aan te dringen bij de Regeering. dat de Amsterdnmsche Kweekschool voor machinisten, indien deze voor het vakonderwijs van den Midden stand zou moeten dienen* zóó worde ingericht, dat ook de hoogere technici met practische vóór-opleiding er vol doende worden bekwaamd, naar de bedoeling vau rapport Hendrix. 2. Indien de Middenstand zou mee- nen ééne eigen hoogere school (vol gens genoemd rapport) te moeten op richten, zulks niet te doen, tenzij met eene Rijkssubsidie. (Althans alleen dan zou de Leo-vereeniging daaraan desnoods hare vrijwillige medewer king leunnen verleenen). Alzoo in dat geval ook daarop bij de Regeering aan te dringen. 3. Alle moeite te doen, dat niet ééne technische hoogeschool van zeer hoo ge strekking, maar dat in de plaats daarvan, of desnoods naast haar, er voorloopig ten minste vier hoogere vakscholen, zij 't ook van minder hooge strekking, worden opgericht bij particulier initiatief, maar met zeer hooge Rijkssubsidie. (Vgl. Rap port-Bos punt 6). Ook daarop bij de Regeering aan te dringen. 4. Alle moeite te doen, dat buiten dien op kleinere plaatsen, waar vak leerlingen toekomstige werklieden of bazen moeilijk een centrale vak school kunnen bezoeken, die vak leerlingen in hun eigen of in een na-- burige plaats eene voldoende gelegen heid vinden, om ook de voor him val( wenschelijké kennis of kunde, als j teekenen, schoonheidsleer, wiskunde, enz. op te doen. Wederom, zoo moge lijk, bij particulier initiatief, maar met ruime Rijkshulp, welke ook kan worden verleend door middel van wandelteeraren (Vgl. rapport-Bos, punten 1, 2, 3, 5, 7). Ook daarop bij de Regeering aan te dringen. Correspondentie-onderwijs (Vgl. Rap- ])ort-Hendrix) kan overigens, waar 1 iet. nut kan stichten, worden gege- m. De heer Gerzon zeide in de adviezen niets te hebben gevonden omtrent do vakopleiding voor winkeliers. Spreker wenscht8 te Amsterdam een lagere Handelsschool en een warenmuseum, waarvoor reeds stappen gedaan zijn. Hij bepleitte voorts het houden van een cursus voor het onderwijzen van handelsrecht. De heer De Groot (inspecteur van het Middelbaar Onderwijs) besprak de conclusie van dr. Bos, en geide* dat de eischen voor iedere groep afzonder lijk, in verband met de eischen van het bedrijf, in aanmerking genomen moeten worden. Spreker wenschte bij de technische inrichting een afzonderlijke practi sche voorbereidende klasse. STUTTGARTER LIEDERKRANZ OP HET LOa Per extra-trein kwam Woensdag middag het gezelschap van de Stutfc- garter Liederkranz, bestaande uit 170 personen, allen gekleed in zwart kos tuum en grijzen flambard, te 4.57 op 't Loo aan. Tal van inwoners en de hi8r vertoevende vreemdelingen wa ren voor 't Paleis gestroomd om ge tuigen te zijn van de aubade, die dit gezelschap der Koningin en haar Ge maal zou brengen. Tot aller teleur stelling had de plechtigheid evenwei Slaats in het Koninklijk park achter et paleis, waar onder leiding vau den directeur, prof. W. Förstl&r, ver schillende Ihderen werden gezongen in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, den Prins en d-mes en' heeren der hofhouding. Hei gezel schap vertrok te 7.45 naar Amster dam. Siport en Wedstrijdea DUINDIGT. Over den eersten dag van de twee- daagsche meeting der Nederlaudsche Harddraverij- en Renvereeniging kan men niet anders dan hoogst tevreden zijn. Het weder, de opkomst van het publiek, de bezetting der velden eai do sport zelve warc-n uitstekend. Schuijl Jr. had wederom het zwart met wit gestippelde buis aan een reed Kassier onverbeterlijk ter overwinning. An- dré, die aan de ovej*zijde nog een mis pas maakte, was toch nog een zeer goede tweede en Albertine derde. Admiraal Togo met Killïck in den zadel won met 11/2 lengte van Jonk vrouw met Heappy in deai zadel. Da tijd hierin gemaakt is slecht. Op 24 Juni deed Jonkvrouw over een zelf den afstand eveneens met Heappy 91/5 seconde beter tijd. Redmond kom de Sweepstakes niet verliezen en ai trachtte De Boer met Siegfried Red mond te naderen, het bleef bij do po ging. De bliksemprijs, waarin niet minder dan 13 paarden startten en waarvoor de start zooals gewoonlijk wederom slecht was, werd gemakke lijk gewonnen door Scrambler. Sybarite, die een pracht van een' start kreeg, was met een lengte twee de. De eigenaar van den winner moest echter f 1275 bieden, om in het bezit van den hengst te blijven. Minnie H. onverbeterlijk door den. leerling-pikeur, Theo Monsieur, ge reden, won den Nerva-prijs, waarin Baron Wallace met groote moeite tweede en The Surrogate derde was. De (Protest) rijder van Pikant ha4 blijkbaar te lang gewacht zijn paard naar voren te brengen, en galoppeer de er nu maar lustig op los en Mag" nolia ging eerst wat huppelen, waar- door haar kans geheel weg was. Iüi het laatste nummer van het program» ma was Heappy gelukkiger door ge«; makkelijk niet Crainquebllte 11/8 lengte vóór Dulce Royal te winnen.'

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2