Sport en Wedstrijdeii Dó règótt ttël to ïtroómon, Wél eófi wolkbreuk- Ver- eeiteictené boeren hadden hun vee lm |iët water staan* wijl (te stallen onder feioopem waren. Dinsdagmorgen Is de bliksem ook föslagen in de boerenhofstede van en heer it. aan den Emmerikschen jweg ouder Bronsberg. Be hofstede brandde geheel uit. Te Doetlmchem sloeg de bliksem lm Je womlng van den landbouwer Bes- èeling te Beek. Het perceel brandde 'fiit. EEN DUUR UPONTHOUD. De schorsing der Statenzitting lm Zuid-Holland tot Dinsdag J.L omdat den vorigen Woensdagavond een lid ontbrak aam het getal vereischt om te mogen beraadslagen om stemmen, kost aan de provinciale kas pl.m. 1000 aam reis-, verblijfkosten enz. Voor het houden dezer vergadering. Het Statenlid dat de stemming, die de onvoltalligheid aan het licht bracht, uitlokte, had het aanbod ge daan die kosten ln de provinciale kas te storten, maar van die royale a bieding is geen gebruik gemaakt. EIGENAARDIGE PRACTIJKEN. Reeds meermalen bereikten ons klachten over het vreemde optreden van den heer W. J. Belleman, ac countant te Grootebroek. Genoemde heer geeft steeds voor, particulieren aan betrekkingen te kunnen helpen, natuurlijk met een voorschot Dat mem noch van de betrekking, noch Yan het Voorschot weinig ziet, ligt vrijwel voor de hand. Ter illustraering van bet optreden van den heer Belleman het volgende staaltje van een, die hem te slim af was. Eem zekere heer, A. zullen wij hem noemen, had op eene annonce van den heer Belleinan geschreven. Kort daarop ontving hij een keurig gedruk te lijst... uit '&-Gravenhage, met cor rect gestelde vragen. Men verzocht hem daarbij het formulier duidelijk in te vullen em met bijvoeging van 0.15 voor port terug te zenden. Hieraan werd voldaan en nu hoorde men 14 dagen niets. Toen een brief kaart van den volgenden inhoud: M.H., Hoewel zeer bezet zijmde, acht Ik het toch beter, de zaak monde ling te bespreken, waarvoor ik gaarne mijn tijd beschikbaar stel. Ik kan echter de kosten niet al leen dragen en daarom verzoek ik u, mij ter tegemoetkoming in de reis- en verblijfkosten te zenden 1 4.30, tegelijk met opgave van plaats van samenkomst en ev. herkennigsteeken, em mij een ter mijn van minstens 1 idagen te willen toestaan. Mijn komst bericht ik u dan wel nader en teeken, im afwach ting van eenig bericht, met Hoogachting, UEd. dw. dr., (w.g.) W. J. BELLEMAN. Deze briefkaart wekte eenigszins de achterdocht op en A. schreef den ac countant, dat hij wel genegen was, bij hèm te komen, daar hij zeer veel tijd disponibel had. Als antwoord daarup kwam het volgende per brief kaart; Mijnheer, Betreft een zelfstandige positie op administratief gebied, met groote toekomst, waarvoor echter een onderhoud ter plaatse een der eerste veraischten is; vandaar mijn vorig schrijven. Hoogachtend, UEd. dw. dr., (w.g.) W. J. BELLEMAN. De heer A. schreef daarop, dat hij zich voor eventueel te maken kosten aansprakelijk stelde, maar doordien men eikaar nog onbekend was, hij moeilijk vooraf remise kon zenden. „Trouwens", zoo schreef hij ver der, „mijn te goeder naam en faam bekend staan, wat uit de door u in gewonnen informatiën moet zijn ge bleken, maken dit overbodig. Ik zie derhalve uwe mededeeling ten spoe digste tegemoet omtrent aanduiding van plaats en tijd, waar en wanneer u zulks convenieert." Deze brief was gedateerd 11 Juli. Sedert heeft A. taal noch teeken ver nomen van den accountant te Groo tebroek. Dit zwijgen zegt meer dan boekdeelenl Het publiek zij intusschen gewaar schuwd. (Tel.) BRANDEN. Aan den dijk, bij de hrug naar de Beemster, Is afgebrand het huls van J. ten Heuvel Brouwer. Het perceel was laag verzekerd. EEN PALING IN EEN KOEKEEL. Zaterdag werd een koe van den heer v. L. te Alphen, weidende langs de Maas, ziek en stierf spoedig onder he vige benauwdheden. Bij het slachten vond men ln den strot van het dier «en ponds-paling. DE JONGE ZWERVER. Dadelijk na kennisname van *t be richt omtrent den zwervenden knaap, die door de politie te Utrecht gevon den is, heeft de aldaar gevestigde af- deeling van het Leger des Heila po gingen in het werk gesteld om den jongen in bescherming te nemen. De chef van het Jongenshui! te Maaresen bracht niet nog een Heilsof ficier Zaterdagmorgen vroeg een be zoek aan het kermiswagenkamp, dat gedurende de kennisweek aan het Merwedekanaal buiten Utrecht is op geslagen en alwaar volgens mededee ling der politie de jonge zwerver ver toeven moot. Toen zij eindelijk een wagen ge vonden hadden, werd hun, zonder dat zij nog iets vroegen, door een vrouw vor den wagen uit toegeroepen: Ik weet al waarvoor jullie komen. De jongen is hier niet en al was hij hier, dan kreeg je hem toch niet mee. 't Is mijn eigen zoon en ik doe geen af stand. van hem. Verder spreken haat te niets, de vrouw bleef bij baar be sluit. De vraag Is nu of in dit geval ver dere stappen genomen kunnen wor den om den jongen aan zijn zwen-end leven waaraan hij zoo'a tegenzin heeft, te onttrekken. Inmiddels is de kermiswagen weer vertrokken en zal de knaap weer el ders zijn kunstjes moeten vertoonen. (U. D.) EEN GOUDEN HERDENKDAG. De Rijkspolitie-vereenigtng zal op 22 Aug. het 50-jarig bestaan van het korps Rijksveldwacht vieren. Daartoe zal een buitengewone algemeene ver gadering d-en dag gehouden worden te 's-Gravenhage, waar de verdensten van het korps zullen herinnerd wor den en meer feestelijke gebeurtenissen wachten. De „Politiegids" van Augustus ver schijnt in feestgewaad. Dat blad be vat ook den uitslag van een prijs vraag: „De taak der Rijksveldwacht," waarop drie antwoorden inkwamen. ONGELUKKEN. Onopgemerkt is het 8-jarig zoontje vaa den lieer J. B. te Oldeboorn in een sloot geloopen. Levenloos is het opgehaald. Op de werf der firma De Goede, te Doesburg, raakte de werkman Sloo- ter onder een zwaren boom, waar aan hij zaagde. Inwendig gekneusd werd hij per brancard naar het St. Elizabethgesticht vervoerd. Zijn toe stand is ernstig. TENTOONSTELING VAN HUIS INDUSTRIE. Uit een rondschrijven van het be stuur ontleenen we: „Als wij de groote vorderingen zien, welke de zaak de laatste paar maanden heeft gemaakt, dan kan niet anders dan voldoening ons deel zijn, zij het ook, dat nog heel wat mankeert aan onzen arbeid en dat er nog heel wat werk te verrichten valt, voordat wij slechts bij benade ring zouden kunnen zeggen, dat wij er zijn." Betreurd wordt echter, dat hoewel het terrein der werkzaamheden zich uitbreidt, het getal medewerkers ge lijk blijft en hier en daar zelfs ver minderd, zoodat enkele plaatselijke comité's o.a. te Enschedé, waar toch zeker wel veel huisindustrie is moesten worden opgeheven. Patrimonium heeft zich uit de ver- eeniging teruggetrokken, omdat de tentoonstelling ook op Zondag ge opend zal zijn. Daardoor trad de heer J. Huizinga als secretaris af en werd opgevolgd door den heer J. Oudegeest, wat we der tweedracht in de vereeniglng bracht. Zoo trad o.a, de Christelijke Textielarbeidexsbond „Unltas" uit de organisatie. De meeste Comité's bestonden door gaans uitsluitend uit arbeidere-veree- nigingen, terwijl onze vereeniglng ha re kracht moet ontleenen aan de Ba- menwerking van vertegenwoordigers uit alle geledingen der samenleving. Deze omstandigheden, gevoegd bij het feit, dat organisatorisch en financi eel nog niet genoeg gevorderd was om krachtig te kunnen doorwerken, maakten dat de Plaatselijke Comité's, die wilden werken, niet voldoende van materiaal konden worden voor zien, xoodat toen in Augustus 1907 een nauwkeurig onderzoek werd in gesteld naar de werkzaamheden en samenstelling der Plaatselijke Comi té's bleek, dat bier en daar een mani fest was verspreid, doch dat oyer het algemeen de Comité's waren ingesla pen of te niet gegaan. Op aandringen van het bestuur is nu in alle plaatselijke comité's de en quête althans met meer of minder kracht ter hand genomen en op dit oogenblik liggen dan ook reeds uit verschillende plaatsen belangrijke gegevens ter bewerking gereed. In 1907 zijn honderd duizenden manifesten verspreid. Dank zij echter vooral de werk zaamheid van den ambtenaar, die den secretaris ls toegevoegd, Mevr, J. P. Wesselinkv. Rossum, is thans voor meer dan 19000 ingeteekend voor 't Waarborgfonds en indien zij voort gaat even belangloos zich voor de zaak te interesseeren dan twijfelt men niet of de inschrijvingen zullen spoe dig een dergelijke hoogte hebben be reikt, dat zonder te groot risico met een krachtiger werkzaamheid kan be gonnen worden. En dit zal nog te meer het geval zijn wanneer de regeering, die blij kens de mededeelingen, welke wij yan Z. E. den Minister van Landbouw mochten ontvangen, zeer warm be lang stelt in onze zaak, zich op finan cieel gebied niet onbetuigd laat Met nadruk wijst hét Bureau er nogmaals op, om vooral Plaatselijke financieel» commissies te oonstituee- xen. Personen uit gegoede kringen hebbeö den regel meer Invloed op de gegoede ingezetenen dan arbeiders. Een groot aantal der gegoeden, ge voelen voor den nood van deze cate gorie van arbeiders, die in buisindus trie werkzaam zijn, veel. Het Plaatselijk Comité Haarlem heeft nu ook een financieels commis sie geconstitueerd, bestaande uit de heeren: Jhr .mr. Boreel van Hogelan- d&n, burgemeester van Haarlem, Dr. J. W. Nieuwenhulzen Kruseman, mr. J. H. Thiel, Joh. de Breuk en dr. H. D. Kruseman, allen wethouders van Haarlem. Zóó moet het overal worden. NEDERLANDSCHE ELECTRICIENSBOND. Te Arnhem hield de Nederlandsohe Electriciensbond zijn algemeene ver gadering. Besloten werd, het gehouden refe rendum, in zake aansluiting van den bond bij het Nederlandsche Verbond van Vakverceniglngen, ongeldig te verklaren, en met 46 legem 16 stem men em 16 blanco's werd daarna aan genomen het voorstel-Arnhem, om zich weer bij dat verbond aan te slui ten. Hierover zal een nieuw referen dum gehouden worden. Tot voorzitter vati het hoofdbestuur werd gekozen de hoer H. Lotz te Am sterdam. Besloten werd, om bij heit hoofdbe stuur er op aan te dringen de loonac- tie met kracht te voeren. Aangenomen werd een voorstel-Den Haag, strekkende om middelen te be ramen, om met de Nederlandsche Vereeniglng van Electro-technische Werkgevers de toestanden in het electrisch bedrijf te verbeteren. Met 40 tegen 31 stemmen en 10 blan co's werd, op voorstel van Arnhem, de wenschelijkheid uitgesproken, om een werkloozenfonds te stichten. Op voorstel van dezelfde afdeelirig werd tot federatief samenwerken met den Nederlandschen Metaalbewerkers- bond besloten. De volgende gedelegeerdenvergade ring van den bond zal te Utrecht wor den gehouden. GOUDEN BRUILOFT IN HET ARMENHUIS. Toen we de zaal binnenkwamen, za ten ze juist aan het middagmaal, het echtpaar Sterkman-Ditters, dat heden den dag herdenkt, waarop 50 jaar ge leden hun bruidsdagen begonnen. Pas sedert den 13en Februari j.l. behooren ze tot de verpleegden in het stedelijk armenhuis aan de Muider- gracht te Amsterdam. Vóór dien tijd kon vader, breukbandenmaker van zijn vak, „altijd een knap werkman geweest", zooals de gouden bruid ons vol trot6Ch verzekerde, het kostje nog zoowat verdienen, hoewel het de laat ste jaren, toen de patroon, bij wien hij 84 jaar lang gewerkt had, hem zonder eenlge ondersteuning gedaan gaf,'heel vaak misère was. In het ge wone doen leven ze gescheiden van elkander, elk in zijn eigen afdeeiing, doch heden mogen ze heel den dag samen zijn en vanochtend om half zeven was de gouden bruigom al pre sent om zijn vrouw geluk te wen- schen, met den heuglijken dag. Ze zaten er wat knusjes in de fleurig versierde stoelen. De pijp, met goud papier bekleed, hing vlak boven va- der's hoofd, en op de tafel stonden mooie blommen, en moeder had de Zondagscbe spullen aan, en vader droeg zoowaar een roos in het knoops gat Het eten lukte slecht vandaag, al had de directeur ook voor een extraat je gezorgd. „Je hint te vol van harte", verklaarde het oude vrouwtje, wie men haar 79 jaar nog lang niet ge ven zou, „en hij is 84", antwoordde ze op heit complimentje, over haar fleu rig uitzien en de manier, waarop ze toen heel eventjes zijn hand drukte, bewees ons, dat de beide oudjes het opper best samen konden vinden. Ze hadden gasten aan hun tafel, de vrouwtjes, die anders tot moeder"» naaste omgeving behoorden, mochten ook heden het extraatje, een flink stuk worst, met hen deelenmaar het fleschje bier was voor de jubela- rissen heelemaal alleen, en dèt was iets, wat, volgens moeder, wed mak kelijk naar binnen gleed. De tafel was nog niet eens heele maal afgeruimd, toen de eerste bezoe kers ai verschenen; de oudste.doch ter met haar man en al de kinderen. Weer nieuwe bloemen, en een heele zak vol lekkernijen. Ze zouden de oudjes een poosje gezelschap hóuden, tot straks de andere familieleden met hun kroost kwamenopdagen. Eén van de kleinzoons had de viool zelfs meegebracht, en weldra klonk bet door de zaal van „Lang zullen ze le ven", en tal van andere wijsjes, die de vroolijkheid er ln brachten en daardoor de feestvreugde niet weinig verhoogden. (Tel.) PROVINCIALE HUISVLIJT- TENTOONSTELLING. De provinciale hulsvlijttentoonstel- ling, die te Zaandam van 19 tot en met 26 Juli is gehouden, is bezocht geworden door ruim 7400 personen, waaronder 1000 kindéren. De trekking der aan deze tentoon stelling verbonden verloting is be paald op lieden. Donderdag. OLYMPISCHE SPELEN. Roeien. Von Gaza (Duitschland) slaat Scbo- lee (Canada) in 9 min. 47 sec. In de achtriems slaat Canada Noor wegen ln 8 min. 6 sec. QUICK'S WEDSTRIJDEN. De Nijm. Voetbal-Vereen. „Quick" heeft besloten het seizoen 1908/09 evenals het vorige Jaar te openen met onderlinge athletiek-wedstrljden op een nader te bepalen Zondag ln Sep tember. Deze wedstrijden zullen om vatten hardloopen over korten en lan- 8eren afstand, hoog- en verspringen, rijven van den voetbal enz. Hetdoei van deze wedstrijden is den leden van aulck eene prikkeling te geven om ch ter voorbereiding van en gedu rende het voetbalseizoen fn de ot-hie- tiek te oefenen. En dit doel schijnt wèl te zulten worden bereikt. Want o. a. kan men de laatste dagen alken avond eeniga leden van „Quick", te vens lid van de Nijm. Cricketclub „Once More", hun partij cricket zien besluiten met eene beoefening van do athletiek. KEGELEN. De Amsterdamsche Kegelbond houdt ditmaal zijn groote jaarlijksche wed strijden van 16 tot en met 24 Augus tus aan het Tolhuis over het Y, op vijf versierde en electrisch verlicht wordende baneai De wedstrijden be staan uit korps-, personeele-, dames- en parenwedstrijd, kampioenschap van Amsterdam 1908/1909, vrije baan en gratis wedstrijd voor de leden. Het negendaagsch feest wordt beslo ten met een bal-charapêlre. Concer ten en matlnée'a op Zondag 16 Aug., Donderdag 20 Aug. en Zondag 28 Augustus. Voor feestgidsen vervoege men zich schriftelijk aan het secretariaat Cein tuurbaan 23. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen het beroep te Gadzand door ds. H. F. du Puy te Terkaple c.a. Beroepen te Ouddorp ds. Gunning te Rijssen; te Oosterhout (Geld.) de heer G. J. Thierrij, cand. te 's-Gra venhage. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Zaanislag (kerk B), de hee ï'M. Uytenhoudt, cahd. te Gorin- chem. HERSTELD EVANG. LUTHERSCHE - KERK. Aangenomen liet beroep te Amster dam door ds. C. J. Muller, pred. te Batavia, met verlof hier te lande. Gemengd Nieuws EEN MISLUKT PLAN. Een vrouw te Mosagro, in Italië, heeft den volgenden list bedacht om zich van haar man te bevrijden." Ze vertelde hem, dat zo in haar droom haar moeder had gezien, die haar de plaats had gewezen, waar een schat verborgen was. Do man geloofde de geschiedenis dadelijk, en daalde, op aanwijzing van de vroviw, af in een put, terwijl zijn vrouw het eind van om zijn middel gebonden touw vasthield. Toen de goedgeloovige op den bodem van den put was, liet ze het touw los en liep hard weg. Buren hebben den man nog gered, DE „KEIZER DEiR SAHARA". Jacqiies Lebaudy, genoemd of juis ter zich noemende de „Keizer der Sa hara", is wees eens voor den dag ge komen te New-York, waar onmiddel lijk de journalisten op hem;aanvlo gen als wespen op: ©en zoetigheid)©. Lebaudy was hen evenwél ie slim af. Wel huurde hij voor zich en zijn vier volgelingen onder aangenomen naam een reeks schitterende appartementen ln het Belmont-hotel, een echten keb zer niet onwaardig, maar hij ham er z.'jn lhtrèk niet. 's Heeren Lebau- dy's correspondentie komt er aan on der den titel „Keizer der Sahara". VERSCHIL VAN OPVATTING. Een Amerikaansche krijgsraad heeft een officier vrijgesprokenv die beschuldigd werd van pijniging van een Philippijnsch gevangene. Uit het vooronderzoek bleek vrij overtuigend de schuld van den luitenant; de krijgsraad sprak hem echter vrij, om dat hij de misdaad ten stelligste ont kende. Deze uitspraak heeft zeer het misnoegen van President Roosevelt opgewekt. Hij gaf aan zijn ontevre denheid uiting in een brief aan dep krijgsraad, waarin hij betreurde, dat hij niet over de macht beschikt om de uitspraak te vernietigen en zegt, dat de schandelijks en verkeerde beslis sing van den krijgsraad den goeden naam van het Amerikaansche leger heaffc geschaad. Men had, schrijft de. president, den officier niet. moetep vrijspreken, maar hem uit het leger moeten verwijderen. HET ONGELUK MET HET BELGI SCHE OPLEIDINGSSCHIP. Men zal zich het ongeluk met dit schip, in Juni 1906, herinneren. De Rechtbank heeft de zaak onderzocht en thans uitspraak gedaan. In het vonnis wordt het veirgaan van het schip toegeschreven aan een onbe kende oorzaak, maar verklaard, dat commandant geen afdoende maat regelen heeft genomen voor de te waterlating dei- booten, door welke verklaring zijne erfgenamen verant woordelijk gesteld worden tegenover de familieleden der leerlingen. EEN MILLION AIR BESTOLEN DOOR ZIJN KINDEREN. De bekende Russische millionair en suiker-industrieel Epstein te Kyew, die juist wegons beleediging van den Duitschen consul een hechtenis van twee maanden heeft ondergaan, heeft, zooals uit Petersburg bericht wordt, bij de poiitie aangifte gedaan, dat ge durende dien tijd zijn zoon en dochter uit 'n brandkast een bedrag van twee millioen roebels hebben gestolen. HAAIEN. Een 16-jarig visschersnieisje werd bij Zara, aan de Adrlatische zee, bij het baden gegrepen door twee haaien, waarvan één het kind een been af beet. Visschers brachten het kind aan wal, dat echter spoedig aan bloedver lies stierf. DE DRONKEN DEURWAARDER. Een grappige scène word dezer da gen te Parijs afgespeeld. Een wijn handelaar uit de Rue bonne Nouvelle bevond zich in slechte flnancieele om standigheden, zoodat de schuld- eischers hem een deurwaarder zon den. Daar hij bovendien verdacht werd, dat hij verkeerd boek had ge houden, ten nadeele van zijn schuld- el schers, nam,oo]£ de politie y oor erf. mineele zaken aan het geVa'x deól. Ean commissaris zou voor dat doel den deurwaarder ontmoeten in de zaak van den wijnhandelaar. Toen de beambte op het afgespro ken uur verscheen, verwonderde hij zich, den deurwaarder niet te vinden. Op de vraag van den commissaris antwoordde de wijnhandelaar „De deurwaarder is neg altijd in den kelder en neemt den wijn in be slag," Men ging nu ónder naar den kelder, waar de binnentredenden iets heel ongewoons zagen. De deurwaarder had aan de verzoeking geen weer stand kunnen bieden en had eens van deze en die wijnsoort geproefd. De wijn was evenwel sterker dan de deurwaarder, die lang uitgestrekt ln den kelder lag en zijn roes uitsliep. APACHENRECHT. De apachen van Parijs hebbén een eigen rechtspleging. Onlangs heeft nu op de Parijsche vestingwerken bij den Boulevard Ney zulk een veem plaats gohad. Een lid van de bende werd beschuldigd, twee medeplichtigen ver raden te hebben. De beklaagde was niet tóuwen aan een boom gebonden, doch ontkende, Een apacheiivrouw trad als getuige; charge op en ver telde, hoé ze gehoord had,, dat de be klaagde twee politiedienaren op het spoor van de apachen had gebracht. Het vonnis luidde den dood door den kogel. Men maakte den man van den boom lós, blinddoekte hem en bracht hem achter de vestinggracht, waar het vonnis direct zou uitgeroerd worden. Op het laatste oogenblik ver schenen evehwe! een. aantal politie agenten, die na een hevig gevecht de apachen op de vlucht draven en deci veroordeelde bevrijdden. EEN NATIONAAL GESCHENK AAN ZSLPTELIN. De gemeenteraad vsva Sparwiau wil, dat een nationaal gus-soenb aan graaf Zeppelin sol worden, gvsfevsn. De raad nam n&iwo'ljk een voorstel aan, waarin de in *3;istraat werd üit.-' genOodïgd op den Grandenbsn'gijsher! en op den Duitschen SteAss-iag te Stellen, dat aJJe Dté^he ge voor teppgki per hvc-tfd '?-3r 10 9!. wor den oftgeor^H.Zoo tea men in gehaaj-f Rijk ongeveer 1/2 millioen %5-irk bijj*n kunnen breó&ni. Het voorstel "werd verdedigd mei té. wij zift óp de groote nationale hriee- kenis- van gïxtef Zeppelin's bit rin ding. Het natioé :'o geschenk zoq dc vervaardiging van meer luchtschepen en de voortzetting van de proeven met bestuuffoara ballons mogelijk ma ken. GEVECB F W&T DIAMANT- DIK VEN. In de Uanteorïökaleo vah. de New Yorker Urm a Cooper en Torman heeft een vei woed gevecht plaats ge had-mét twee diamantdieven. Belden waren, deftig gekleed, de lokalen bin nengetreden én hadden diamanten ter bezichtiging gevraagd. Aan dat ver zoek Werd voldaan. Met een handig gebaar dëed één van het -tweetal een aantal diamanten, ter waarde van 20.000' gulden, onder zijn hoed ver dwijnen. Dé-handgreep ontging den chef, doch werd in een spiegel, door een ondergeschikte, dié zich ln een andere kamer bevond, gezien. D'e be diende zónd een collega om pollUe en pakte zelf een revolver, waarmee hij, tot groote verbazing van zijn chef, de kamer betrad, op de belde vreemdelingen aanleggend. Deze pro beerden zelfs niet te ontvluchten, doch gaven de diamanten gedwee te rug. Plotseling zagen ze echter, dat de revolver niet geladen was, en, door één gedachte gedreven, vlogen ze naar de deur. Daar liepen ze echter de po litie in de armen. Een hevig gevecht ontstond, waarbij de politie handen vol werk had. Pp het bureau bleek, dat beide hee ren tot het meest beruchte genre van diamantdieven behoorden. DE DUITSCHE OORLOGSHAVKN KIEL zal weldra drie groote inrichtingen rijker te worden, te weten een zwe vende kraan hoven den ingang der Rijkswerf, 'n werkplaats tot reparatie van scheepsturbines en een groote drijvende kraan die alle thans in DuitsChland aanwezige tol draagver mogen ver overtreffen zal. De Rijks dag heeft als eersten termijn reeds 840.000 Mark toegestaan. OOGENDOKTERESSEN. Twee rarer vrouwtjes, trippelend op klompvoetjes, oogdokterende Chi- nezinnen. Zij komen bij u binnen, murmelen bijna onverstaanbaar ma- leiech, met Kitchen english doorspekt. Ge begrijpt ze toch na vee lgebaar. Zij zullen u oogdokteren. Alle men- schen hebben wurmen ln de oogen. Zij zullen die verwijderen. Als er geen wurmen zijn behoeft men niet te betalen. Anders, kost het een gul den voor een blanke. Je wordt nieuwsgierig. Bang behoef je niet voor deze zindelijke vrouwtjes te zijn. Je geeft ze een kom met wa ter, een schuier en zeep; ook wat ly sol als ge erge vrees hebt voor infec tie. De vrouwen wasschen de handen ordege op je verzoek. Dan gaan ze aan het werk. Eerst een beetj-3 gewrijf op het bo- enooglid, met de wijsvingers heel zacht; 't doet absoluut geen pijn; je voelt de vingers nauw. Dan langs de oogleden naar de oogspleet. Dan ko men ze met twee stokjes laat die ook wasschen heel zacht onder het boven-lid, die pijnloos zacht aewen- teld worden, van binnenliep- buiten. Binnen-in voel je of er iet'. kleeft. Dan komt het stokje er uit, en de operatie is afgeloopen. Met hot bloote oog kun je dan op het stokje zien, al gelooft je 't niet: een aantal, zes, zeven, tien, nog meer, zich bewe gende, levende maaien!I Maaien ln je oog. Ben je mail Maar js «iet ze op het stokje. Ze zijn geel- achtig wit, vijf of zéé Httlïitfwter Iag|7 een halven tot een' millimeter dik. v>* Compleet maaien. Als de vrouwen weg zijn, ÈÜ1 èp vriendelijk lachende over je verba** zing, voel je je goed. Als je moeë q&' gen hadt zijn ze niet meer nioq. Ais Je niet goed zaagt, zie Je dubbel heb!, der. Of is het verbeelding? Bestaan die maaien geheel niet? Kunsten, bê^ drog? Wonderlijke vrouwtjes op haar; klompvoetjes. Ute' -NbM.) HET ENGEL8CHE ÏÈÜEIL De minister van -oorlog Sé]danQ ondervindt weer eens de tegenwer king van beroepsmilitairen aan goed bedoelde, eerlijke pogingen om zich een legerreserve te verschaffen. Er woedt een strijd op militair gebied tusschen „beroep en dilettantisme". Naar uit Londen aan de Voss. Ztg, wordt geschreven stuit nl. de door werking van minister: Haldone's ter ritoriale legerplannen op lijdelijk verzet in officierskringen. Willen bv. de territorials in Aldershof groote oe feningen houden, dan Verklaart gene raal SmithDorrlen, de commandant van dat karrip, dat de aanwezigheid van een zoo grqo.t aantal hulptroepen de oefening der geregelde troepen ten zeerste belemmert. Verzoeken de ter ritorials de militaire - overheid om trelnafdeellngen voor menauvree tot hun beschikking te stellen dan wordt op dit verzoek afwijzend beschikt; wenschen zij schijf te schieten dan zijn op het aangevraagde uur de schietstanden juist in gebruik bij een afdeelIng geregelde troepen enz. Op deze wijze komt er van de vór- wdfcg; 'dei: ongeregelde troepen ólei h«el meel terecht. ZESTIG MENSCHEN IN LEVENS GEVAAR. In de kolenmijn Highhouse, ln Schotland, nabij Auokenlick, brak In da zeefmimtén brand uit. De viam- mej Juegen zoo boog op, dat ze een zetrft&iteJ ia leger geiegen verdiepin gen arbeiderde menschen beletten te 'luoüten. Allen waren gedwongen, deiv gtvTïM »n nacht ln de diepte door te brengen zonder eenlge gemeen schap rde bultenvraraid. Het vuur veroorzaakte een schade van een kr/art millioen gulden. Eerst na £2 our krachtig pogen elaagde men er in het vuur meester te worden. Toen kon ook' spoedig weer contact verkregen worden niet de zestig opgeslotenen, dia ten ge-vol ge r'Wi de stechtè venti latie bijna bedwelmd waren. Eer- massa a?Afesohen wachtten aan de schacht op bericht van de ingeslo- tenen. En onbeschrijflijk was de vreugde, toen bleek, dat allen waren gered. DRAAIVUJPW: ftiWMC AFIE. De Flgfr.ro .Jdjlf, dat s&no op het Champ de Mars- biteesMjen met den bouw van een centraal staiion voor draadlooze telegrafie, dat met zulke krachtige machines zal wórden uit gerust, dat 't zelfs met New-Tork zal kunnen corrvwpondeerep. StfiéMvaanheiriichteo TRANSATLANTISCHE LTJNEN. Het stoomschip Ophlr, van Rotter dam naar Java, arriveerde 29 Juli te Marseille. Het stoomschip Koning Willem III Yan Amsterdam naar Batavia, pas seerde 29'Juli Ouessaut. Het stoomschip Koningin WilJaelmi- na, van Amsterdam naar Batavia, ar riveerde 29 Juli te Sabang. Itet stoomschip Grotius, van Am sterdam naai' Dataviat vertrok 29 Ju li van Suez. Het stoomschip Floras, van Bata via naar Ar rierdam, arriveerde 29 Juli te Genua. Het stoomschip Rijnland arriveer de 29 Juli van Buenos-Ayras te Am sterdam. Het stoomschip Noordam vertrok 28 Juli nam. van New-York naar Rot terdam. Het stoomschip Russia arriveerde 28 Juli van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Eemland, van Buc- noe-Ayras naar Amsterdam, passeer de 27 Juli Fernando Noronha. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht, 22 Juli. J. L. Langeslag, metselaar, aldaar. Rechter-commlssa- ris jhr. mr. Bosch van Oud-Amelis- weerdcurator mr. D. Ragay Jr. (Wederom vernietigd op 27 Juli). Breda, 24 Juli. lo. H. Scheers, ge ëmployeerde aan de suikerfabriek al daar, en 2o. zijne echtgenoote P. De- volder, openbare koopvrouw en mode naaister, beiden aldaar. Rechter-com missaris mr. H. E. van IJsendijk; cu rator mr, A. H. Lijdsman. Leeuwarden, 25 Juli. S. J. Blauw, veehouder te Roordahuizum. Rech- ter-comniis8aris mr. J. A. Hingstc»- rator mr. C. A. Römer. Zwolle, 27 Juli. A. H. Noorman, aannemer, aldaar. Rechter-eommisea- ris mr. J. W. Teltlngcurators mrs. J. van Setten en J. A. Hooft. Almelo, 27 Juli. A. de Leeuwe, rij wielhandelaar, te Enschedé. Rechter commissaris mr. J. G. Gratama; rator mr. A. ter Weele. Geëindigd II. Chr. H, E. Brandt ®n B. J. Lin? leboom Jr., (firma Hugo Brandt ett Co.) te Amsterdam. H. J. Schut, meubelmaker, en 3. Wissink, likeurstoker, belden te ïut. phen. Wed. C. M. A. Nooten—Chastel, vroeger te Amsterdam. J. E. Ledekerken eh E. S. Karq beiden te Amsterdam, P. C. Desalng, te Ede,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6