NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a Jaargang. No. 76V* verscnqnt aageiqxs, oenuve op zoa- en Feestdagen. YXUDA.G 31 JGLX 1908 Wille SIM'111,1 i»l ui nil» i hit»* IIIIW— tvi ABONNEMENTEN PBU. DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom da gemeente)1.30 Franco pa post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers*B 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37*1 de omstreken en franco pa post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directear «j. PEEREBQOfll ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t-, elke regel meer ƒ0.90 Reclames 30 Cent pa regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. pa plaatsing J 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. tatercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie72A Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van adve/tentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 1 AUGUSTUS. Haarlemmerliede: Raadsvergade ring. Buitenlandsch Overzicht EEN ALGEMEENE WERKSTAKING. De arbeiders in de Parijsche bouw vakken waren overeengekomen giste ren niet te werken een algemeene werkstaking als protest.... Protest?.... waartegen protesteerde men Dit is een geschiedenis met een vóór-geschiedenis, maar laten we eerst de geschiedenis vertellen. 't Was reeds geruimen tijd erg on rustig in de Parijsche arbeiderswe reld, vooral in het bouwbedrijf. De aannemers van den ondergroodschen spooraanleg hadden met hun arbei ders geschillen over de loonen. „W eischen meer geld", zoo riepen d« werklieden, maar de bazen antwoord den „Wij kunnen dat nu niet ge ven 1 Onze aannemings-contracten zijn op bepaalde en nu geldende loo nen berekend, en als we meer geld moeten geven.... komen we zelf te kort 1" „Toch moeten we 't hebben", her namen de arbeiders, en om de bazen te dwingen werd de toevlucht tot s a- hotage genomen, wat in dit geval beduidde, dat de lui opzettelijk lang zaam werkten. Over het verschil In afgeleverden arbeid bestaat nog al een groot ver schil De valrvereeniging der grondwer kers beweert, dat de vermindering niet meer dan 25 is, de gemeentelij ke autoriteiten schatten het op 50 jr als men de bazen mag gelooven^ "s het wel 75 Dat zijn nog al uit elkaar loopende getallen Door de bazen werd i opschorting der loonsverhooging voor den tijd van drie jaar (de duur der contracten) gevraagd, maar de arbei ders weigerden dezen wapenstil stand. Toen dreigden de aannemers met een uitsluiting... en de arbeiders be antwoordden dit met nog meer sa botage.... Zoo was de toestand zeer gespan nen.... Slechts een klein vonkje was noo- dig om het buskruit te laten sprin gen..,. Te Vigneux was een stoking van zandgravers, die Maandag weer eens eenige ongeregeldheden veroorzaak te. Enkele z.g. „onderkruipers" of „werkwilligen" werden door de sta kers mishandeld, en toen de politie tusschen beide kwam, werd 't een waai' gevecht „oorlog" zegt een bericht. Nu is men over deze botsing weer aan 't vechten geweest, thans echter op 't papier en im den mond. De stakers meenden, dat de dragon ders zeer onheusch tegenover de sta kers waren opgetreden, en om daar tegen te protesteeren besloten de Pa rijsche bouwvakarbeiders Donderdag een algemeene werkstaking te hou den. Wel een eigenaardige staking dus! En die werkstaking is gisteren ge houden Natuurlijk ontbraken ook nu geen botsingen tusschen de politie en de stakers, maar dece zijn veel ernsti ger geweest dan men had verwacht. De stakers hielden 's middags te Vigneux eone vergadering, waar „gloeiende" redevoeringen werden gehouden, vooral ten gunste van de „directe actie". Na afloop dezer ver gadering werd een optocht gehouden, doch bij de spoorbrug van Melun werden de manifestanten door een es- cadron dragonders tegengehouden. Dadelijk werd het gevecht begon nen De stakers beklommen het talud (verhooging) van den spoorweg, waar de huzaren met hun paarden niet konden komen en begonnen met steenen op de ordebewakers te gooi en. Ook werd meit revolvers geBoho- ten, waarop de dragonders van de paarden sprongen en een charge met de blanke sabel uitvoerden. Dit bracht vrees onder de stakers en deed hen vluchtenEven later hadden zij zich achter eenige barri cades verschanst, en daarna beklom men ze weer het talud van den spoorweg. Nu stegen de dragonders andermaal af, en namen de verhoo ging met stormpas en onder het vuur van vele revolvers, In bezit. Daarna werd haast man tegen man gevoch ten, en werden velen gewond. Zoo is geruimen tijd „oorlog" ge voerd. Toen 's avonds de rust i beetje terugkeerde, waren er 8 DOODEN EN 28 DOODELLJK GEWONDEN, ongerekend het groote getal licht gewonden. Onder de gewonden waren een lui tenant-generaal, ©en kolonel, twee kapiteins en drie huzaren. Opmerke lijk is, hoe de stakers het blijkens dit statistiekje vooral op de „hoogen" ge munt hadden. 's Avonds keerde de rust een beet je terug, maar men was heel bang voor den nacht.... (Zie voor latere berichten onder de telegrammen). Dinsdag zijn de onrust-stokers van Maandag voor den rechter geweest. Enkele beklaagden werden veroor deeld bot vier maanden gevangenis straf en 16 francs boete. Eigenaardig Is het, dat 't slaan van een officier ge lijk gestraft werd als het slaan van een dragonderspaard.... Deze geschiedenis heeft ook nog een vóór-geschiedenis. Voor eenige maanden werd bij een stakingsoproer te Vigneux een sta ker door een schot in het hoofd ge dood. 't Was bij dat bekende gevecht tusschen stakers en politie-agenten in een danszaaltje, waarbij ook beweerd werd, dat de politie tactloos is op_ treden de quaestie werd zelfs "in da Kamer besproken. Een ernstig onderzoek volgde een wachtmeester, commandant der gendarmes werd tn hechtenis geno men, omdat hij zonder noodzaak van vuurwapens had gebruik gemaakt, niettegenstaande hij volhield uit zelf verdediging gehandeld te hebben. De advocaat van dezen beschuldig de gelooft, dat de bewuste staker niet door de politie is gedood, maar door een verdwaald of onhandig gericht schot van de stakers. Nu stelde deze advocaat voor, om op het lijk van den getroffene autopsie toe te passen waardoor de kogel gevonden kan worden en 't kan blijken wie gelijk heeft. Dit verzoek is echter niet toege staan. De verdediger wordt gesteund door de Temps, die voor dit onderzoek een krachtige actie voert. De socialistische „Humanlté" ver wijt de „Temps" het idéo fixe te heb ben „tot lederen prijs de moorde naars vrij uit te willen laten gaan." Het blad vervolgt dan Men zal wel een deskundige vin den, die wetenschappelijk aantoont, dat de hersenpan van den jongen werkman doorboord Is door een ko gel uit de revolver van een staker. Het zal zelfs niet eens zoo wonder baarlijk zijn, dat zoo'n kogel, uit een niet-model wapen, in dien hersenpan gevonden wordt. En als hij er niet is, dan zal men er wel een weten in te tooveren. De „Temps" wijst de aantijging hooghartig terug en zegt Wij willen volstrekt niet moorde naars, door dik en dun heen, vrij uit laten gaan, maar allerminst zouden wij de kans willen loopen wellicht bij te dragen tot de veroordeeling van een onschuldige. Wij oordeelen vol strekt niet A piori over het feit in quaestie heeft een gendarm of heeft een staker het noodlottige schot ge lost. Wij weten er niets van maar juist daarom dringen wij er op aan, dat niets zal worden nagelaten om de waarheid te ontdekken. 't Spreekt van zelf, dat deze zaak veel invloed gehad heeft op de dingen der laatste dagen. Onder de stakers bestond een scherpe haat tegenover de politie en deze heeft zich nu kun nen luchten in deze botsingen. 't Zal echter nog later moeten blij ken w i e nu de schuld draagt. Zou de politie weer zoo onvoorzich tig zijn opgetreden, als bij de eerste botsing ENGELAND. Er is een conflict tusschen het La ger- en Hoogerhuis ontstaan. Het La gerhuis had naar men weet de wet op de onderwijzerspensioenen vastgesteld. Deze wet heeft in 't Hoogerhuis nog al bestrijding ondervonden. Verschillende sprekers, in de eerste plaats lord Rosebery, waarschuw den tegen de zware fmancieele las ten, die door dit ontwerp op het Land zouden worden gelegd lasten die En- geland's financieel© kracht zouden verzwakken en daarmee ook Enge- land's weerkracht, die voor een deel immers ook op Engeland's financieel overwicht op zijn tegenstanders be rustte. De internationale toestanden waren niet van dien aard, dat men voor zulk een doel zooveel geld mocht beschikbaar stellen, waar men we1- licht dit geld voor andere doeleinden, de handhaving van Engeland's we reldpositie betreffende, zou kunnen noodig hebben. Nu is de regel altijd gehandhaafd, dat het Hoogerhuis geen amendemen ten kan aanbrengen fax financieel© wetten. Over de uitgaven beslist uit sluitend het Lagerhuis, en wat de fi nanciën betreft hebben dus de lords niets in te brengsn. Drie eeuwen lang Is het aldus ge weest, maar nu... hebben de lords de zen regel omvergeworpen. Op voor stel van lord Cromer werd besloten de wet slecb*s van kracht te verkla ren tot 1915, met dien verstande ch- ter, dat zij die op dat tijdstip pen sioen genoten, dit zouden behouden. Wat zal het Lagerhuis nu doen? Er is reeds vaak een beweging ge weest om het Hoogerhuis af te schaf fen (in ons land gebeurt hetzelfde mot de Eerste Kamer, onze beroemde „ouwe tante" 1) en het nu g3beurde kan de inleiding wezen van een zeer belangwekkenden strijd tusschen de beide deelen Yan het Engelsche par lement. 140 liberale leden van het Lager huis hebben bij den Minister aange drongen op vermindering van wape ningen. Zij achten vermindering mo gelijk bij het volgen van een politiek van vrede, en die heeft Engeland se dert 1903 gevolgd. DUITSCHLAND. Het is 10 jaar geleden, dat Bismarck overleden is. Verschillende bladen be vatten nu artikelen en beschouwin gen over dezen staatsman. De Nordd, Alig. Ztg. schrijft Zoo is de naam Bismarck heden als een nationaal program niet in diem zin, dat met zijn plannen en ontwer pen Duitschland'8 streven en bedoe lingen zijn uitgeputIn binnen- en buitenland brengt elk tijdvak een nieuwe taak, welker vervulling nieu we middelen vraagt wel echter ia dien zin, dat de naam Bismarck een voortdurende vermaning is aan ons volk het belang van den enkele aan het nelang van het algemeen onder geschikt te maken, de ons Duitschers dikwijls zoo noodlottig geworden tweedracht te onderdrukken, de macht van het Rijk te vergrooten, op dat het alle moeilijkheden in de toe komst met waardigheid en kalmte 't hoofd zal kunnen bieden, mannelijke weerkracht met vredesliefde te verbin den, de eigen rechten en belangen met goed begrip van hun beteekenis en met die gematigdheid te beharti gen, welke Bismarck zelf in zijn groot sten tijd steeds voor oogen hield, na tionaal zelfbewustzijn zonder kwet senden hoogmoed te oefenen, niet ech ter politieke droombeelden na te Ja gen, in ernstigen onafgebroken ar beid de plichten des daags te vervul len en zich te hoeden voor verweeke- lijking door overdaad. PORTUGAL. In de Kamer beeft Alfonso Costa het ministerie-Franco van verschil lende strafbare handelingen beschul digd, ook stelde hij het verantwoorde lijk voor den koningsmoord, en eisch- te de gevangenneming en berechting van deze ministers. Weer sen complot! Naar een bericht meldt, moet een bergplaats van wapens en bommen ontdekt zijn. Talrijke inhechtenisne mingen, vooral van officieren, had den plaats. Men beweert, dat de politie op het spoor is van een uitgebreide revolu tionaire beweging, op touw gezet door de republikeinen. BELGIÖ. 't Congo-debat. De Kamer zette de beraadslaging over artikel 2 van da koloniale wet voort en nam de eerste alinea aan, waarbij den bewo ners van de kolonie de voorrechten van artikel 7. 8, 15, 16, 17. 21, 22 en 24 van de Belgische Grondwet worden gewaarborgd. Een amendement, inge diend, waarbij vrijheid van drukpers en vrijheid van vereeniging en ver gadering wordt verleend, werd ver worpen. Ook een amendement, waarbij vreemdelingen, in den Congo geves tigd, constitutioneel© rechten worden verleend, werd verworpen,; TURKIJE. Nu ds eerste vreugde over het ver- leenen van de grondwet in Turkije wat bedaard is, gaat men aan de ge volgen van des Sultans Irade den ken. En daarbij komen merkwaardi ge dingen aan het licht. Zoo zal het nog vrij lang duren, voordat Turkije werkelijk een parlement heeft, tang genoeg voor de Turksche regeerders om nog van meaning te veranderen. Met de wederinvoering der grondwet is wel tevens de kieswet van 1877 in eere hersteld, maar... In geen enkel provinciaal of gemeentelijk archief, zelfs in geen enkel ministerie, is een exemplaar van deze wet voorradig. Het bezit van zulk een compromittee- rend stuk zou tot voor enkele dagen een onderdaan van dan 8ulian ten minste op een jaar gavangenisstraf zijn komen te staan. Kiezerslijsten zijn er evenmin, en de samenstelling daarvan zal ook heel wat tijd kosten, daar de registers van den burgerlij ken stand, niet al te nauwkeurig en zonder eeriig stelsel zijn aangehou den. MACEDONIA. Berichten uit SalonikI en andere steden zeggen, dat Grieksche en Bul- gaarsche bonden zich beginnen te on derwerpen. Een goed teeken 1 KORTE BERICHTEN. Een storm veroorzaakte belangrijke schade In het benedendal van de Linn (Oostenrijk). Men 6preekt van 16 dooden. Een hevige brand verwoestte in Ta- poleza (Oostenrijk) 7 straten en ver nietigde 120 huizen. Er zijn twee doo den en onnoemelijke schade. Stadsnieuws Om Ons Heen. Gebrek aan ruimte noodzaakt ons, Om Ons Heen van heden tot het vol gende nummer te laten liggen, DIENSTREGELING SPOOR WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat ter secre tarie der gemeente (7e afdeeling) ter inzage zijn nedergelegd de ontwer pen van de winterdienstregeling 1908- 1909 van de treinen der Ilollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij van de Nederlandsche Centraal Spoor weg Maatschappij en dat eventueele opmerkingen dienaangaande vóór of op 5 Augustus a.s. rechtstreeks aan het Departement vaa Waterstaat zijn in te dienen. POSTDUIVENVEREENIGENG „DE LUCHTGIDS". Bovengenoemde vereeniging van postduivenliefhebber8 hield Zondag 26 Juli j.l. een wedvlucht met 5 aan gewezen jonge duiven, van Mechelen, afstand 149 K.M. De duiven werden om 7.20 uur in vrijheid gesteld en werden de prijzen behaald als volgt le pr. J. Merkenstein 11-42-27 2e Dr. L. van Bracht 11-43—58 8e pr. id. 11-47—86 4e pr. H. J. Leenaarts 12-06-05 5e pr. id. 12-29-04 6e pr. P. Kruijer 12—58—08 7e pr. W. F. v. Deelen 1—01—28 8e pr. H. J. Lenaarts 10442 9e Pr. id. 1-06—17 10e pr. Chr. Geisler 10840 11e Pr. Jac. Kroon. 1-09-27 12e pr. W. Traksel 1—20—45 13e pr. Van Noord 1-22-01 14e pr. W. F. v. Deelen 1-23-37 15e pr. Chr. Geisler 2—32—50 16e pr. P. Kruijer 2—84—18 SCHAKEN. De volgende wedstrijden werden nog gespeeld: Hoofdklasse: Oskam maakt remise met Steffe- laar. Baudot maakt remise met Esser. Te Kolsté maakt remise met Pape. Gouwentak wint van Splinter. Oskam maakt remisle met Te Kol sté. Esser wint van Splinter. Baudet wint van SteffeJaar Pape wint van Gouwentak. Essen wint van Oskam. Uitslag: Esser 5, Pape 5, Te Kolsté 4, Oskam 8/2, Gouwentak 8, S'ssffe- 'aar 8, Splinter 2|, Baudet 9. COLLEGE VAN ZETTERS. Tot tijdelijk lid van H College van Zetters voor de personeel© en de be drijfsbelasting, -ter vervanging van den heer W. Stolp, die naar men weet sinds langen tijd ongesteld is, werd benoemd de heer A. Rlnkema. Rijwieldiefstal. De zwijntjesdleven, die sedert eeni ge dagen niets van zich hebben doen hooren, zijn weder begonnen hun slag te slaan. Donderdagmiddag heb ben zij een heerenrijwiel ontvreemd, dat stond tegen de kiosk van Vreem delingenverkeer op het Stationsplein, en toebehoorende aan den informa- tor, die in de kiosk zat en niets van den diefstal bemerkte. Zeker een brutaal stukje I Kleine Vereeniging. In het Variété de Kleine Vereeni ging zullen ook ditmaal gedurende de kermis speciallteitenvoorstellingen gegeven worden. Uit achterstaande advertentie kan blijken hoeveel zorg •r aan het programma wordt besteed. DE STUTTGARTER LIEDERKRANZ. TE ZAND VOORT. De „Stuttgorter Llederkranz", die op haar Sfingerfahrt ook Amsterdam bezocht, ging vandaar Donderda avond petr E. S. M. naar Zandvooi om daar tevens ,,lra gemGsiiehen Bedsammensein" (dit volgens onze Eintrittskarte) met de Haarlemscho Liedartafel Zang en Vriendschap den avond door te brengen. Om een uur of half acht ontmoet je overal op het strand al de geel-zwart- bestrikte Stuttgarters, bü groepjes, en in vermenging met de Zowr Vriendschap-laden, 'n Stelletje Duit schers wil absoluut zee In. En onder gejuich van de rest trekt een twintig tal dappere Stuttgarters in een zeil boot, om een toertje te maken. Zes Zandvoortsche jongens duwen uit al hun macht tevergeefs, de boot blijft als een muur op het zand zitten, en niet vóór dat een zestal d'r uit is gegaan, komt er beweging in. Onder enorme hilariteit van de anderen wor den de zes „gelosten" er op visschers- schouders weer naar toe gedragen. Daarna gaat hot vaartuigje weg, flink „hobbelend'', want er is nogal wat wind vanavond. Bij de aan land gebleveneu is de stemming ook uitstekend, en tot al gemeen genoegen rennen een paar door de plassen op 't strand. Maar ook aan deze vroolijkheid komt een einde, en om half negen zijn alle Duitschers en Hollanders bijeen op het terras en in de concert zaal van 't Groots Badhuis. En nadat „Zang en Vriendschap" een nummer tje in de muziektent op het terras heeft gezongen, gaat alles naar de concertzaal, die tot berstens toe vol is, als de Duitschers op het tooneel ver zameld zijn om hun eerste nummer te zingen. Het koor Is vrij sterk bezet, 170 man. Met „lm tiefsten Wald" van Speidel beginnen ze, een klein num mertje. maar mooi en zuiver gezon gen. Een hartelijk applaus valt het koor ten deel, dat met waren helden moed in de warme zaal nog een vier tal nummertjes ten gehoore brengt-, t. .melijk Waldeinsamkeit (Zauthold) van Pache, Jung Volker (Mörike) van Hegar, Musz i denn zum StS-dtele naus van Silcher, en Jetzt gang 1 an's Brünnele van Silcher. Het zijn alle kleine nummertjes. Na het vijfde nummer ontstaat even pau- en Dr. Broese van Groenou, voor zitter van „Zang en Vriendschap", verschijnt, om na een speech tot de Stuttgarters, aan hunnen voorzitter een gouden herinneringsmedaille uit naam der Liedertafel aan te bieden, die onder dank aanvaard wordt. Daarna zingt de Llederkranz nog Rosestock, Holderblüt van Silcher. In de zaal staan en zitten de E=«n- schen opeengepakt, en ook aan de opengeslagen deuren staan groepen toeschouwers de gasten hebben niet over het publiek te klagen, dat hunne voordrachten met de grootste belangd stelling volgt, 't Is hun laatste num mer, en Professor Wilhelm Förstlei dankt buigend voor het welverdiende applaus. Even daarna bestijgen 120 man van „Zang en Vriendschap" het podium, de heer Robert zwaait zijn stokje, en krachtig wordt „Germinal", Ri ga's groote compositie, Ingezet, Een enorme indruk maakt deze tegenstel ling op het publiek. Straks de zes, meerendeels sentimenteele, Duitsche liedjes, eenigszins een ironie op het begrip mannenkoor, nu een forsch, groot nummer, waarin de capacite5- ten van koor en dirigent volkomen tot hun recht komen. En 't is bijna eene ovatie, die het publiek, de Stuttgarters niet het minst, onze kranige Liedertafel na het einde brengen. Zooala hun diri gent later verklaarde Iets dergelijks zouden zij niet in staat zijn te zingen. Altijd komt het weer neer op die weeke liedjes, waar een Hollandsch publiek de schouders voor ophaalt is dat mannenzang Na nog even op het terras vertoefd te hebben, vertrokken de Duitschers tegen elf uur weer met extra trams naar Amsterdam. Ook „Zang en Vriendschap" gaat terug naar Haar lem De zangers-samenkomst is geëin digd Militaire Zaken. Aan de miliciens Slag en De Jong, van het 10de regiment Infanterie, met groot verlof te Haarlem, ls vergun ning verleend tot verblijf in Noord- Amerika, respectievelijk tot 1 Augus tus en 1 November 1909. Gisterenavond gaf het muziekkorps van het 10e een concert voor het hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Over- veen. Dit concert werd door een talrijk publiek aandachtig aangehoord. De drank. Men schrijft ons: Donderdagavond omstreeks 10 uut werd de hulp der op dat oogenblik iango den Kruisweg naar huis gaan de politieagenten ingeroepen door de w® "an een tapper aldaar, omdat 'leze bezig was lu dronkenschap vrouw en kinderen te mishandelen. Hoewel de rust spoedig hersteld was, veroorzaakte het opstootje een groo- ten volksoploop. Opgesteld. wij vernemen is de heer J. J, Greorl lid van den gemeenteraad, vrij ernstig ongesteld. Examen hoofdact e. Bij het examen te 's-Gravenhage slaagde o.a. onze stadgenoot de lieer Th. Brouwer. A anrijding. Gistermiddag la een meisje op den Raarusmgei door eeu nogal woest rij dende fietser aangereden. Het kind bekwam oen bloedende wonde aasa het hoofd. (Zie vervolg stadsnieuws Onder Laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMEND A AL. „Crescendo" van hier behaalde ia den muzlekwedetrijd te Baaru In de Ille afdeeling b i.a tweeden prijs. AERDENHOUT, Goed afgeloopen. Onze corr. schrijft: Donderdagmiddag omstreeks een uur, had met een etectrische tram vaa Zandvoort komende, een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goad la alge- ooipen. Op den overweg nabij de hal te Bentveld passeerde een vrachtwa gen van V«a der Schinkel te Zand voort; de voerman P. Zwanenburg be merkte niet, dat een electrische tram in aantocht was en een hotsing was dan ook onvermijdelijk. De vrachtwa gen werd gegrepen en lag dra onderst boven, terwijl de pakketten over den weg heen rolden, de voerman Zwanen burg kwam als door een wonder met den schrik vrij, het paard bleef on gedeerd. Van de tram werden al de ruiten van het voorbalcon verbrij zeld, terwijl de voerman der tram ernstige wouden aan hoofd en han den opliep. Nao? men uit goede bron verneemt, moet de wagenvoerder in dezen geen 6Chuld hebben, daar hij nog al het mogelijke heeft gedaan om de botsing te voorkomen, door alle remmen in werking te stellen. Toon gletttreumiddag te drie uur 'de Zandvoorterweg druk bezocht werd door fietsrijders en wandelaars, kwam tot grooten schrik en ontstelte nis een zwerm wespen uit een boom naar beneden vallen, midden op den' Cstpkklg was Juist de gemeen tel ijk e- «rifbei wagen in de buurt, die euiiTge flinke waterstralen de beestjes verdreef, tot geruststelling van het doortrekkend publiek. HEEMSTEDE. Armwezen. Door het gemeentebestuur is In' 1907 rechtstreeks bedeeld zonder tus- schenkomst van armbesturen, In geld f 34.80, op andere wijze of in natura f 8006.80. Voor krankzinnigen ie uit gegeven een bedrag van f 1515.26, waarvan ls terugbetaald f 110.71. Gisteren werd doo rden architect H. Korrlnga, voor rekening van den heer A. H. van Wickevoort Cromme- lin, ondershands aanbesteed, het bou wen van een dubbel woonhuis aan den Meerweg alhier. Laagste inschrijver was dö heer W. A. van Amstel aan wlen hot werk is gegund. HAARLEMMERMEER. Donderdagavond omstreeks 10 uui" geraakte een pleizlerboot in de Dam sluis (Ringvaart bij Halfweg) vast; de verschillende pogingen, aangewend om vlot te komen, mislukten, waarna te ruim 11 uur de passagiers met bootjes aan land werden gezet; eerstj in den vroegen morgen raakte do boot los. Donderdag maakten de leerlingen van school no. 9 een tochtje per boot

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1