HAARLEM'S DAGBLAD. TWEÖ»,ShA£.„ Stadsnieuws FEUILLETON Ned. Onderw.-Genootschap. (Vervolg). De alg. vergadering werd geopend niet een openingswoord door den voor •zitter der afd. Haarlem, den heer G. Somera, die dank bracht aan Tey- Jei's Genootschap en aan de Vereen. V. .Vreemde Lingenverkeêr, die hun steun gaven voor het houden dezer 'vergadering te Haarlem, De voorzitter der vereeniging riep ,het welkom toe aan den burgemeester van Haarlem, die met den wethouder Van Onderwijs, mr. Thiel» aanwezig was. Voorts sprak hij eenige welkomst woorden tot de heeren K. Reyne, lid der Tweede Kamer, Dr. B. van der Ven, P. H. van der Ley, Directeur der kweekschool te Haarlem, en tot de .afgevaardigden yan verschillende Ge nootschappen, zoo In als bulten ons land. In het Engelsch richtte spr. zich tot den afgevaardigde van den Nah Eng, 'Onderwijzers-Bond. De heer Verdeyen van den Belgi schen Bond dankte voor de vriende lijke woorden tot hem en zijne Veree- ^naging gericht, waarna de heer Hole '(Engeland) mede namens zijn collega- afgevaardigde Blackburn, dankte voor de tot hem gerichte vriendelijke Woorden; hij bracht de groeten der Engelsche collega's over en bracht pnder applaus hulde aan H. M, Wil- heimina, vertrouwen uitsprekende in de toekomst van ons nationale levon. Vervolgens spraken de heeren de Bie (Indië), Lindeman (Hoofden van Scholen) en Cramerus (Vereen, v. M. •to.L.0.) Vertegen svoordlgd bleken 219 af- deelingen door 280 afgevaardigden; 13 afdeelingeu zijn niet vertegen woordigd, waaronder Hardingsveld, laar het Bestuur dier gemeente ge weigerd heeft den afgevaardigde ver- jof te geven. De rekening en verantwoording /ver 1907 werd goedgekeurd en de 'penningmeester ontlast van zijn be geer. Bij loting werd de afdeeling Steen- vijk aangewezen, om de rekening en Verantwoording over het loopende laar na te zien, terwijl als plaats ;oor de volgende vergadering werd iangewezen Delft, (met Arnhem daar- joor aanbevolen). Aan de Poedagogische Bibliotheek yerd een subsidie van f 100 toegelegd. Het voorstel van het H. B. om 600 s verleenen aan het Ondersteunings fonds, werd nadat de Hoofdcommis sie van het Fonds Yoor dit voorstel, m voor de toelichting door den voor zitter van het H. B. dank gezegd had, iangenomen. Eveneens werd goedgekeurd het Voorstel van het Hoofdbestuur om 't padeelig saldo over 1907, groot *837.89^, tö kwijten uit het Vaste Fonds. Aan de ord^ was daarna eene re- 3e van Prof. dr. G. Jelgersma, over begaafdheid. In een zeer belangwekkende rede *>ette spr. uiteen, dat wat men op .©hooi knappe kinderen noemt, vol strekt niet altijd begaafden zijn, fiat Juist de begaafden vaak op school Wiet uitmunten, aangezien hun na tuur zich tegen dwang en tucht, die bun individualiteit breidelt, pleegt te Verzetten. Spr. onderscheidt bij de gaafden drie elementen der begaafd heid, de gevoels-, de wils,- en de in- tellectueele begaafdheid, die bijna al- Wijd te samen, maar haast nooit in gelijke mate krachtig in een individu voorkomen. Opmerkelijk is dat de partieel-be- gaafden, gelijk de öieesten zich doen kennen, de neiging hebben om andere partieel-begaafden onbillijk te beoor- 'deelen. Zoo wijst hij op het vaak be krompen oordeel van den artist over 'den intellectueel, van den handels- haan over den kunstenaar. Bij de Intellectueel® begaafdheid, iWaarhij spr, zich, ten opzichte van (Kji school, voornamelijk bepaalt, moet (men wel onderscheiden: le. het 'opnemen, 2e het begrijpen en ver werken. Het eerste berust in de eer ste plaats op een goed herinnerings vermogen, cn ton tweede om een door anderen aangetoond logisch verband eelf in V zien. Belangrijk zijn de antipoden dezer partieel© talenten, nl. de partieel© ge broken die evenzeer vaak voorkomen, eaa op eon omschreven gebrek In de horsenen 'berusten. Een hoogero vorm van opnemen is het zich eigen maken met de combi naties door andenen gevonden. Deze geschiktheid tot opname vindt men bij de z.g.n. knappen, en* wanneer dit eenigszins algemeen voorkomt voor allerlei vakken, dan waarborgt dit een breed en ruim oordeel over al lerlei. Werkelijke begaafdheid echter staat uit boven hetgeen reeds bekend Afzonderlijke scholen yoor den acht spr. ongewenscht, al ware 't maar alleen omdat zij het best zich zelf opvoeden, en de minst begaafden de meesto opvoeding noodig hebben. De verdeeling der begaafden in ge voels-, wils- en Intellectueel begaaf den, ls niet volstrekt noodig. Nansen's figuur bv, vertoont voor namelijk een sterke wilsbegaafdheid, maar er aan vooraf ging toch gevoels- begaafdheid, en zijn intellectueele begaafdheid deed hem opmerken wat anderen niet hadden opgemerkt, Li de gevoels-talenten, die als het ware aan 't begin staan, vindt men de andere eigenschappen 't minst, in de wilstalenten 't meest aanwezig. Bovendien moet er, om den wil tot een daad te brengen, een voor-opstel ling van toekomstige gebeurtenissen zijn. Dit is het „op iets komen", waarvoor de fantasie een hoofdmo- mont is. De levendigheid waarmede voorstellingen in ons werken, is, zegt spr., een graadmeter onzer ontwikke ling, die hooger wordt, zoodra herin nering en fantasie, verleden en toe komstige gebeurtenissen, zich verbin den met de voorstellingen van het oo- genblikkelljke. Hoe de begaafde aa.n zijn vindingen komt weet hij zelf niet, weet allerminst de gevoelsbegaafde; do kunstenaar. Het komt, als bijna alles in ons leven, bij schokken, na dat inspanning en ontwikkeling voor af zijn gegaan, Spr, eindigt met de opmerking, dat de algemeen-begaafden te zeldzaam zijn om uit te blinken, terwijl de par tieel-begaafden een zekere ongelijk matigheid vertoonen, die in haar ster kere uitingen tot krankzinnigheid kan leiden, maar in gewone ontwik keling hen tot zeer bijzondere men- schen maakt. Do rede van Prof. Jelgersma werd zeer toegejuicht. De voorzitter bracht hem den dank der vergadering over. Aan de orde kwamen daarna voor stellen inzake de spelling in het or gaan: Schagen wil het officieel gedeelte van het orgaan in de vereenvoudig de spelling doen verschijnen. Purme- rend wil het orgaan in de spelling- Kollewijn doen verschijnen, wat ook Amersfoort wil, welke afdeeling ook voor adressen de vereenvoudigde spelling wil. Amsterdam wil de stukken voor 't Schoolblad plaatsen in de spelling waarin ze worden aangeboden. Sneek wil dat het N. O. G. de vereenvoudig de spelling volge In adressen, brochu res enz. Het H. B., bij monde van den heer G. M, Soetar3, sprak zich uit voor de vereenvoudigde spelling zooveel mo gelijk to volgen in het orgaan en in de brochures van het N. O. G., en wekte op om dat voorstel, met terzij destelling van persoonlijken voor keur, aan te nemen. De spreker zelf, uit gemakzucht zooals hij erkende, tegenstander van de spelling-Kolle- wljn, gaf toe dat er bezwaren zijn te gen deze spelling, maar die zullen bestaan tegen iedere spelling, en wij hebben de spelling-Kollewijn nu een maal; ze is er, en ze wint langzamer hand zoozeer veld, dat ©en candidaat voor de hoofdact© al zijn werk in de vereenvoudigde spelling heeft geschre ven, en is toegelaten. Dat enkele leer lingen van deze spelling nadeelen zul len ondervinden bij patroons die van e spelling niet willen weten, ls voor spreker die zich hoewel tegen stander, als een warm voorstander der spelling doet kennen maar een gering bezwaar; elke nieuwigheid heeft haar slachtoffers. En daar ei genlijk in 1903 de spellingkwestie al principieel ten gunste van de spel ling-Kollewijn is beslist, dringt spr, er op aan dat die beslissing thans, zooveel mogelijk, zooals het H. D. wil, in practijk zal 'komen. Dr, J. B. Schepers beval als afge vaardigde van do Veroen. tot Vereen voudiging van onze schrijftaal, de aanneming van het II. B.-voorstel ten sterkste aan. Hierna voerden nog het woord de afgevaar digden van Schagen, Amersfoort, Purmerend, Amsterdam, Sneek, allen vóór het voorstel, terwijl de heer Mieras, lid van hot H. B. vrijheid wenschte voor elk lid van het N. O. G., om te schrijven in de spelling die het wenscht. Namens het II. B. verklaarde de heer Soeters, dat wanneer iemand bezwaar heeft om zijn stukken in de vereenvoudigde spelling te schrijven, van den regel: vereonvoudiging, zal worden afgeweken, ovenals in adres sen waarin dit gewenscht mocht blij ken, In stemming kwam allereerst het voorstel Amersfoort b, om bij de adres sen de vereenvoudigde spelling te ge bruiken. Werd met groote meerder heid verworpen. Sneek trok als protest tegen de volg orde der stemming zijn amendement in, waarop Amsterdam het over nam, met haar wijziging, om het gebruik maken der vereenvoudigde spelling voor brochures facultatief te stellen; dezelfde vrijheid werd goedge keurd voor de stukken die in het orgaan zullen worden opgenomen. Na eenige mededeelingen van huis- houdelijken aard werd de vergade ring te 6 uur gesloten. OFFICIEELE ONTVANGST. Tegeai half negen liep de Hal van ons Stadhuis voldames en heeren leden van het N. O. G., benevens de heeren G. Roodenburch, districts- en K. J. Razelius, arrondissements schoolopziener te Haarlem, verschei dene leden van den Raad enz. De burgemeester verscheen van de wethouders, Mr. Thiel, dr. Nieuwen- huizen Kruseman en dr. Ivruseman, vergezeld. Hij riep den aanwezigen dames en heeren een welkom toe, dankte voor de meer dan welwillende woorden de zen namiddag tot hem en den wet houder van onderwijs gesproken, be-:, toogde. dat Haarlem altijd ge toond heeft levendig belang te stellen in de zaak van het onderwijs, en verblijdde er zich over, dat het N. O. G. dat blijkens de verslagen zoo vele onderwijzers omvat, voor zijn 63e algemeeuo vergadering Haarlem heeft uitgekozen. De bloei van het N. O. G. verwondert spr. niet, als hij kennis neemt van het programma voor deze vergadering, hetwelk be wijst, dat deze Vereeniging is een vakvereeniging in den goeden zin van het woord, maar ook, dat zij oog heeft voor de behoeften van dezen tijd. Bij aLle zorg voor lichamelijke ontwikken ling is en blijft de geestelijke ontwik keling toch hoofdzaak, en het pro gramma bewijst, dat het Genootschap door 'n streven om lichaams- en gees telijke opvoeding in harmonie te brengen, meeieeft met zijn tijd. Spr. wenscht dat hel bij de behartiging van dit belang aan de afgevaardigden mo ge gegeven zijn hier bovendien nog eenige genoeglijke dagen door te brengen. Spr. richtte zich vervolgens tot den afgevaardigde uit Zuid-Neder land, en in het Engelsch tot de hee ren Hole en Blackburn, waarbij hij gelegenheid vond de vriendelijke woorden, dien middag door eerstge noemde over H. M. de Koningin ge sproken, met een paar vriendelijke woorden over Engeland te beant woorden. De heer Th. Lancéo beantwoordde de speech van den burgemeester. Hij dankte voor de vriendelijke ontvangst in deze stad, die in onze geschiedenis zoozeer op dien voorgrond treedt, die reeds in onze jeugd een der meest sympathieke steden van ons vader land is geweest. En wanneer wij, zegt spr., de kinderen in kennis wil len brengen mot do natuur, dan treedt ook Ha ar lom weder op den voorgrond. Zoo is zij, behalve een grijzo veste met een roemvol verleden, tegelijkertijd een jeugdige Lenteko ningin. Bovendien gaan velen onzer gaarne naar Haarlem ,waar zij op do Kweekschool hun eerste schreden op den weg van het onderwijs hebben gezet. Daarbij komt dat Haarlem bekend Ls als een der steden, die ar naar streven vooraan te staan met goed onderwijs, gelijk de stichting van eon school voor zwakzinnigen, en om dichter bij huis te blijven do subsidio aan het Schoolmuseum van het N. O. G. bewijzen. Spr. eindigde met den wensch, dat liet den burgemeester mocht gegeven zijn, onder zijn bestuur do gemeen to to zien toenemen in bloei. Daarna werd do champagne rond gediend, en na afloop was er een ge zellig samenzijn in den tuin van Café Brinkmann, waar het Doopsgezind Zangkoor eenige nummers uitvoerde. ORGELBESPELING op Dinsdag 4 Aug., des nam. van 1 tot 2 uur, in de Groote- of Sint Bavokerk alhier, door den heer W. Ezerman. No. 1. Choralvorspiel und Fuge, Joh. Brahms. ;No. 2. Largo, G. F. Handel. Nó. 3. Sonate No. 4, Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. AllegreltQ. d. Allegro maestoso. No. 4. Offertoire, Fr. Dubois. No. 5. Ave Maria, Fr. Schubert. HAARLEM, NIET MAINZ. Den Nederlanders, die, in weerwil van do propaganda voor den Gulen- borg-cultus, het geloof behouden heb ben in Lourens Janszoon (Coster) als uitvinder van de boekdrukkunst, zal binnen een niet te langen tijd een ver rassing worden bereid door den heer J. H. Hessels (Cambridge), schrijver o. a. van het boek „Haarlem, niet Mainz" (18SS). In 1906 werd nl. den heer Hessels, van wiens hand in de „Encyclopaedia britannica" (ca. 1889) het artikel „Ty pography", gevraagd om het histo risch gedeelte van dit artikel voor een nieuwe uitgaaf der encyc.lopaedie bij te werken. Het vervullen van deze opdracht maakte een reis naar Ne derland en Duitschland niet 'alleen, maar zelfs naar Weenen en Florence noodzakelijk. Want nauwkeurig moes ten alle nog overgebleven exemplaren der vier verschillende teksten (twee Latijnsche en tivee Nederlandsche) van het „Speculum liurnanae salva- tionis" worden onderzocht, ten einde schronologische volgorde van dat vier tal te kunnen vaststellen, tevens do verhouding tot de andere Costeriana. Nu twee jaren geleden dan hoeft de heer Hessels die reis ondernomen. Een kort verslag er van lazen we in de laatst verschenen aflev. (Juli) van „The Library" „I started on my tour" schrijft hij er „convinced that the claims of Haarlem rested on firm grounds, but, with the desire to notice und work out anything that might tell against them. 1 have returned more convinced than ever of the justness of these claims." In een hoek over het vraagstukde uitvinding der boekdrukkunst, zal de heer Hessels het resultaat van zijn onderzoek, de bewijsgronden voor zijn stalling Haarlem, niet Malnz, te beoordoelen aanbieden. (N. v. d. B.) Uit de Omstreken SCHOTEN. Raadsvergadering. Toen de Voorzitter Donderdagavond de vergadering opende, was alleen do heer De Graaff afwezig Nadat de notulen waren voorgele zen en goedgekeurd, deed de Voorzit ter voorlezing van de oniwerp-in- structlo voor den directeur der gasfa briek. Dat was taaie kost en vorderde gcruimen lijd. De heer De Graaff kwam nog juist op tijd, om de slot artikelen te hooren. De ontworpen bepalingen werden alle goedgekeurd. Daarna kwam de wijziging der al gemeens politieverordening aan de orde. Allereerst werd een bepaling ge maakt, dat onderwijzers op hun scho len geen kinderen mogen toelaten, lijdende aan kinkhoest en besmette lijk hoofdzeer. Ten tweede, dat er geen vee gehou den mag worden op plaatsen, waar aan een andere woning binnen de 10 meter grenst. B. en W. kunnen ln sommige gevallen ontheffing dezer bepaling verleenen. ZWEMGELEGENHEDER Ten derde wenschten B. en W. de bepaling te maken, dat ln geen water gezwommen mag worden, dat niet minstens 15 meter van don openbaren weg is verwijderd. Binnen de 100 meter van den openbaren weg mag niet zonder zwembroek gezwommen worden. De Voorzitter herinnerde er aan, dat de toestand van nu onhoudbaar is Wel bestaat er een bepaling, dat niet binnen de 15 ineler van den openbaren weg zonder zwembroek ge zwommen mag worden. Dit is echter niet voldoende, want bij liet ontklee- (lèn ontstaan soms ergerlijke toonee- len. 't Meest wordt er gezwommen aan het Noorder Buiten Spaarne, en de bewoners van Spaarndam klagen zeer. De heer Hooy wilde niet met deze bepaling meegaan, want dan zou het geheele zwemmen onmogelijk worden. Er is geen water dat 15 me ter van den openbaren weg is verwij derd. 't Kan toch niet de bedoeling zijn, elke zwemgelegcnheid te ontne men. De Voorzitter We kunnen aan den kant een klein houten gebouwtje zet ten, waar de zwemmers zich kunnen ontkleeden. Daardoor zou veel aan stoot weggenomen worden. Ook dit vond de heer Hooy niet ge wenscht. Eenige jaren geleden deed de gemeente Haarlem de vraag, of Schoten genegen is, een bijdrage te geven voor het oprichten van eene zwemschool in het Noorder Buiten- Spaarne. In beginsel besloot do -Raad daarmee in te stemmen. De behoefte aan zoo'n inrichting bestaat nog want de personen, die in 't Spaarne zwem men, zijn voor een deel ook Haarlem mers. Willen B. en W. bij de gemeente Haarlem eens onderzoeken, hoe het met deze zaak staat Door den Voorzitter werd aanne ming van het nieuwe artikel toch ge wenscht. Keurt men dit goed, dan vragen B. en W. een erediet voor den bouw van zoo'n kleedlokaal. Nogmaals nam de heer Hooy het woord. De toestanden aan 't Spaarne zijn niet zoo heel erg. 't Was al veel gewonnen, ais, de politie wat meer toezicht hield, vooral op het dragen van zwembroeken. De Voorzitter in de vacantiedagen zou men er wel een veldwachter den geheelen dag mogen plaatsen. Dat gaat niet. Dat is niet noodig, hernam de heer Hooy. Als de zwemmers weten, dat de politie op ongeregelde tijden eens komt kijken, dan zal veel gelaten worden. Het voorstel van B. en W. werd in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. De heer Hooy Willen B. en W. nu aan mijn verzoek voldoen en inlich tingen aan de gemeente Haarlem vra gen Dit werd goedgekeurd. Ook werd meer politietoezicht toe gezegde De verbouw van het oude raadhuis was geraamd op f 427, maar de laag ste inschrijver eischte /451. Nu stel den B. en W. voor een herbesteding te houden, tenzij de Raad wenschte het werk aan den laagsten inschrij ver to gunnen. Besloten werd een nieuwe aanbeste ding te houden. B. en W. boden de gemeentereke ning over 1907 aan, die als batig sal do f 10.156.21 aanwijst, waar de in komsten f 67.211.911/2 zijn en da uit gaven t 57.055.70 1/2. Als leden der commissie voor het nazien dezer rekening werden be noemd de heeren Hooy en De Graaff. Het gemeentebestuur van Leek ver zocht den Raad adhaesie te betuigen aan zijn adres aan de Tweede Kamer, om artikel 20 der Woningwet zoo le wijzigen, dat geen woningen, die met 1 Januari 1908 door de t ge naars wa ren bewoond, mogen oitruimd wor den. B. en W. acht hui dit niet op den weg van den Raad, ve i .eer wijl de wijziging dezer wet toch binnenkort is te verwachten. De Raad ging met dit advies rneè. SCH00L30UW. Door den Minister is meegedeeld, dat de gemeente voor den school- bouw een buitengev one s.hf-fdie van f 31.400 zal ontvangen, behalve de ge bruikelijke toelage van 1/4 der Lo. ten voor den bouw. De gemeente /al nu zelf 1/4 deel den bouw, benevens het meub^J moeten bekostigen. Op voorstel van B. en W. werd be. sloten, dat de Raad zich tot II. M. do Koningin zal wenden, om te pogen, nog een grootere Rijksbijdrage te ont vangen. FEESTEN GASFABRIEK. De commissie voor de feesten bi] do opening der gasfabriek vroeg een ge meente-subsidie van 100. Besloten werd dit adres In een be sloten vergadering te behandelen. Een verzoek van den caféhouder Cassee, om herschatting van zijn ver gunningsrecht, werd afgewezen, als ln strijd met de verordening. De ambtenaar van den Burgerlij ken Stand, de heer Do Jong, verzocht den Raad do bezoldiging-van deze be trekking van 200 op 400 te brengen, omdat de werkzaamheden zeer zijn uitgebreid. B. en W. stelden voor, dit adres ln hun handen te stellen om advies. De heer Hooy wilde eerst eenige be spreking. „In besloten zitting", meende de heer Teeuwen. Dit vond de heer Hooy niet noodig. Hij vroeg, of de werkzaamheden van dezen heer als ambtenaar ter secre tarie zijn verlicht, nadat hij sinds 1 Juni als ambtenaar van den Burger lijken Stand is opgetreden. De Voorzitter zei, dat deze werk zaamheden vrijwel hetzelfde zijn ge bleven. Bovendien is het hier alleen de zaak, dat de werkzaamheden als ambtenaar van den Burgerlijken Stand te slecht betaald worden. Tenslotte werd het adres toch In handen van B. en W. gesteld. EEN MARKT. Eenige neringdoenden verzoeken den Raad op het Pretoriaplein eene weekmarkt te houden, wat in 't belang der gemeente en inwoners zou zijn. Volgens de verzoekers zijn vele marktkooplieden genegen op deze rnarkt te komen. B. en W. wenschten eerst de mce- ning van den Raad te vernemen over de wenschelijkheid van een bestra ting van het Pretoriaplein, en voorts hen te machtigen te onderzoeken, welke markt gewenscht wordt. Besloten werd B. en W. het onder zoek van deze zaak op te dragen, ook naar do vraag, of de opbrengst van do markt de kosten van de bestrating kan opbrengen. De heer Hooy besprak de mogelijk heid om het plein te beharden. Aan Van Schaik werd voor den bouw van een perceel aan den Scho- terweg (bij het voetbalterrein van „Haarlem") afwijking toegestaan van enkele bepalingen der Bouwverorde ning. Adressant verzocht ook een gedeel te van den weg achter zijn woning ta verlcoopen. Dit werd afgewezen. In het plan voor den bouw der gas fabriek zijn eenige wijzigingen ge maakt. Met het oog op den noodigen spoed, hebben B. en W. deze gelden reeds toegestaan. De Raad keurde dit goed; de meer- d« re uitgaven bedroegen 568. Ook werd goedgekeurd een ultbreU ding aan de smederij te geven, waar voor de meerdere kosten f 350 bedra gen. GEVELWEDSTRIJD. Bij de Rondvraag constateer de de heer Hooy, dat er in den laat- sten tijd in de gemeente een streven h om huizen met mooie gevels te bouwen. Dit is een gemeentebelang tn moet aangemoedigd worden. Kun nen we, gelijk in Haarlem, ook geen c,f,vp'v\ cóstrijden organiseeren Da Vuoi/itter zei, steeds getracht to hebben sierlijke huizen in de gemeen- h te 1- rijgen; ook de gemeente-opzich ter werkte in deze mede, terwijl en kele bouwers genegen bleken, daar- v>( r meer geld te besteden. Spieker /.ou het gewenscht vinden, als de gemeente het in bewerking zijnde Paitsche werk waarin vela rnoole gevels zijn afgebeeld zou aanschaffen en dit ter beschikking stellen van de bouwers. De heer Hooy Dit juich ik toe, rnoar to-T kan wel een wedstrijd gt houden woeden, dat is eene goede aanmoediging en gaat met veinig kosten gepaard. B. en W. zullen deze zaak nader overwogen. WATERVOORZIENING. De heer Hooy zei, dat voor eenige weken m een der bladen een z ir alarmeerend bericht gestaan heeft over het nrir-1 water. Wat is daarvan Di Voo! >iUfr ;k ontving klachten over woni/.rtn. Paar bleken de beer- Naar het Engelsch, door Arthur W. M a r chm on t. Olive gmg voorbij zonder op haar te letten, maar de stationschef bleef Staan. Kent u deze jonge dame, me vrouw? vroeg hij. Natuurlijk ken ik haar. Op zijn verzoek keerde zij met hen a&ar het vorige vertrek terug en de zaak werd baar uitgelegd, Mevr. Mer ridew werd woedeend en zij kwam hef tig op tegen allee, wat men Olive had aangedaan. Zij zei met veel warmte, dat zij dadelijk den prijs voor het kaartje wilde betalen en wat m©9r zeïde, dat zij zou zorgen, dat de zaak grondig onderzocht werd. Olive was zoo buiten zichzelf van vreuwdo over haar verlossing uit haar afschuwelijke positie, dat zij bereid was om zelfs zoo'n hulp als van Mevr. Merridew welkom te heè- tenen toen zij samen overbleven, omdat de zaak voor 't ©ogenblik ge schikt was, bedankte zij haar vriend schappelijk. Mevr. Merridew nam haar dank koeltjes aan, Ik zal mij niet houden alsof ik u mag lijden, juffrouw Purmenter, na hetgeen er tusschen ons heeft plaats gehad in den laatsten tijd, en ik weet, dat u mij niet mag lijden. Maar ik ben een mensch en ik kon u niet zoo slecht behandeld zien. U moot de hulp, die ik u kan aanbie den aannemen, totdat u zich met uw vrienden in verbinding hebt gesteld. W.at zijn uw plannen? Ik heb voor 't oogenblilc geen cent op zak, zei Olive moedeloos. Ik kan zolfs niet aan den heer Casement telegrafeeren. Geen geld riep Mevr. Merridew uit, haar handen in de hoogte ste kend. Arm kind. Het is al over acht. Geen telegram kan den notaris meer bereiken Tn zoo'n klein plaatsjo als Fr amp ton. Maar wat is u dan van plan te doen en waar wil u heengaan? Laat ik u oen voorstel doen. Begraaf de strijdbijl tusschen ons tot morgen, en kom bij mij. Het eerste, dat wij morgen doen, zal zijn telegrafesren aan Mijnh. Casement. Ik zou liever naar een hotel gaan. Ik heb mijn koffers. Maar dit pakte ook al verkeerd uit Door een vergissing was haar baga ge aan het station niet afgeladen. In elk geval, or werd niets gevonden. Het eenïgf, wat Olive dus overbleef was het aanbod van Mevr. Merridew aan te nemen, of den nacht in een werkhuis of op straat door te bren gen. Tegen haar wil gaf zij toe. Intusschen was er iets van de quaestie uitgelekt en zij werden om ringd door een hoopje mensclien, toen zij op het punt stonden het sta tion te verlaten, en er werden eenige spotachtige opmerkingen gemaakt over de gescheurde japon en het slor dig uiterlijk van Olive. Toen kwam er een vuil wijf met een ongunstig uiterlijk uit de menig te naar voren, die zich met haar el- bogen een weg baande en met een lui de kreet op Olive toesnelde. Ha, kind, hol) ik je daar ©inde- lijk weer terug? En wat ben je mooi geworden. Olive trok haar hand uit di© van de oude vrouw en deinsde met tegen zin achteruit. Hoe durf je? Ik ken je niet. Ik hdb je nooit In mijn leven meer ge zien. Kom, kom. Maak mij dat nu niet wijs. Zij is mijn krankzinnige doch ter, moet u weten, zei ze met luide stem tot do monschen. Gekke Sally. Haar hoofd is in de war, dat is hek Eindelijk heb ik je dan toch weer ge vonden, eindelijk. Nu zul je mij niet weer zoo haastig wegloopen. Met die woorden pakte zij Olivo weer beet en riep luid om de politie. HOOFDSTUK XI. Tot Olive's groote verlichting kwam Mevr. Merridew, die yoI verbazing 't tooneel had gadegeslagen naar voren en ging tusschen haar en do feeks staan. Wij hebben zelf de politie noodig. zei ze. Wat een onverkwikkelijke scè ne. Ga dadelijk achteruit. Hier is mijn adres als je iets te zeggen hebt. kom dan en zeg het mij, als jo nuch ter bent. Een kaartje in de hand der vrouw duwende, ging zij met Olive ln een rijtuig en zij reden weg. Dat zooiets in een Engelsche stad kan gebeuren I riep zij veront waardigd uit. Het allertreurigst en ik heb oprecht medelijden met u, Juf frouw Pann enter. Ik begrijp er niets van, zei Olive wanhopig. De geheele wereld schijnt wel tegen mij samen ie spannen. Wat een gelukkige samenloop vau omstandigheden, dat ik toevallig juist hier was, klonk het antwoord. Ik kan u in elk geval een veiligen, rustigen nacht bezorgenen ik weet zeker, dat u er behoefte aan heeft. Zelfs al zijn wij eikaars tegenstand sters, dan kunnen wij toch voor een enkeion nacht wel een verbond slui ten. Het werkelijk een moeilijke po sitie en Olive voelde zich niet weinig verlegen. Maar Mevr. Merridew bezat toch genoeg om het onderwerp van hun geschil niet aan te roeren en deed f.lles wat zij kon om Olive te doen gelooven, dat zij aan niets an ders dacht dan hot l.aar zoo gemak kelijk mogelijk to mak^n. Zij was niet in een hotel gelogeerc. maar op kamers, en zij *ond gelegen- hoid Olive daarvan de verklaring t geven, dat haar gezondheid niet toe stond, dat zij iets anders kreeg can het eenvoudigste voedsel, en dat zou in een hotel niet altijd mogelijk zijn. Olive was totaal uitgeput door het geen zij dien dag had ondervonden en schonk weinig aandacht aan die ver klaring; ook trof hot haar niet als minstgenomen eigenaardig. Zij voelde zich flauw door behoefte aan voedsel, nam wat voor haar klaar gezet werd en ging toen haas tig naar bed. Zij was werkelijk te zeer in de war om nog ©rgütis over na te denken. Zij dankte het Mevr. Merridew, dat zij een bed had om zich ter ruste te leg gen en dat zij ontsnapt was aan dat afschuwelijke straatwijf. Wat zij zon der yriendeu of geld en geheel alleen had moeten beginnen, ging haar ver beeldingskracht te boven eu zij Yiel in slaap in het gemakkelijke bed met een gevoel van dankbaarheid voor de hulp van Mevr. Merridew. Maar toen zij in den vroegen mor gen opgefrlscht na den hellzamen i slaap ontwaakte, en in staat was nog ens i tra na te denken, begon zij aIU*s wat had plaats gehad, uit en p.Veri ander oogpunt te !>esch<n,- \-«n. Ye- s^biBende vragen drongen zich aan haar op. Hoe kwam het da! Mevr. Merridaw nu juist in Sheffield war En was het niets meer dan e n san-.onloop van omstandigheden, dat zij juist aan het station verscheen op het moment, toen Olive zoo groote be hoefte aan hulp had Als de aanslag In den trein werke lijk door Gilbert Merridew op touw was gazet en dat papiertje liet bij na geen twijfel daaraan meer toe zou dan ai het andere ook niet voor uit in elkaar zijn gezet? Den vorigen avond, toen zij zoo groote behoefte aan slaap had, was het haar niet vreemd voorgekomen, dat Mevr. Merridew op kamers iu plaats van ln een hotel verblijf hield; maar nu vond zij het heel wonder lijk De Merridews hadden waar schijnlijk van 't eerste oogenblilc af geweten, dat Olive in Sheffield zou komen om haar nasporingen te doen; ook waren zij heel bang voor do re sultaten, was het daarom niet heel waarschijnlijk, dat zij deze kamera hadden gehuurd om tegenwoordig te zijn, als sen of andere gelegenheid zich voordeed om tegen haar op te treden (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5