AARLEM'S DAGBLAD. irsdocMe TWEEDE RL a: FEUILLETON ZVTEBDA.Q 1 AO 103X08 1908 Haarlemsche Qandelsvereeniging Jrisógék, hij Kon. BeaL Tan 12 Kov. l&fië De Haarlemsche Handelsvereni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot éuceès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs steil, dat de Haarlemsche Handelsvereeni- glng steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van ƒ3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der VereenigiDg wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In April en Mei 1908 zijn 42 vorde ringen tot een bedrag van 1685.66 betaald 13 vorderingen worden afbe taald, 14 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan J. van Kammen, Leid- schepleio 47 rood, ook wel adres op gevende Van Kranenburg, Schouw- tjeslaan 25, N. Wiebes, vrachtrijder, Bloemendaalsche Weg 209, Bloemen- daal, Mejuffrouw De Rooij, Lange Lakenstraat 7, D. J. Bekaar, hoofd commies der Posterijen, Johan van Vlietstraat, W. H. F. van Engelen, Bakenessergracht 98, mejuffrouw A. Dernison, Prinsen Bolwerk 12, die goederen koopt op naam van eene Yan der Reep, zich om Inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon- len te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan bet bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. PARIJSCHE BRIEVEN XXXX. Henri Rochefort schrijft eiken dag een artikel in het dagblad „La Pa- trie"; Als dat alléén zijn arbeid was, zou het reeds een reuzentaak zijn. Voeg daarbij, dat Rochefort den Sisten Januari 1831 is geboren en nu dus reeds den eerbiedwaardigen leef tijd van zeven en zeventig jaar heeft bereikt. Hoe kan hij dan... Naar aanleiding van het bezoek van president Failières aan de Scan dinavische mogendheden schreef Hen ri Rochefort, in een zijner laatste ar tikelen tn bovengenoemd orgaan, on der meer dezen prachtzLn: „Men weet waarlijk niet, welke diensten ons koning Oscar en koning Christiaan zouden kunnen bewijzen". Koning Oscar van Zweden en ko ning Christiaan van Denemarken? Maar die behooren toch niet meer tot- het rijk der levendenl Blijkt daaruit niet voldoende, dat Rochefort's spontane belangstelling in de wereldgebeurtenissen al lang ad patres ls? Dat men hem thans niet meer een „wakkeren" grijsaard zou kunnen noemen? Dat zijn oor spronkelijke strijdersnatuur haars ondanks naar rust zoekt? Maar dat zijn onverzadelijke roemzucht hem weerhoudt, wijselijk de kunst van oud-worden te beoefenen? Nog geen tien jaren geleden placht Rochefort te herhalen, dat hij, wan neer hij maar wilde, honderdduizend menschen de straat op kon doen loo- pen. Ahl Tout passe, tout c&sse, tout lasse. Als hij het nu probeerde, zou hij misschien geen honderd menschen meer kunnen mobilise eren. Er was een tijd, dat men getuigde: er zijn slechts drie journalisten, die de vleeschwording van hun orgaan zijn, met name Henri Rochefort van L'Intransigeant, Edouard Drumont van La libre Parole en Paul de Cassag nac van L'Autorité. HelaasI thans kan elk blad zich gerust van Roche fort spenen. Ik vind het pijnlijk, dat hij zelf het niet inziet en zijn eigen roem schijnt te willen overleven. Ik vind het pijnlijk, omdat deze Journa list voorheen Inderdaad een gróót man was; omdat hij van alle levende publicisten degene is, die het meest heeft bijgedragen tot de vrijmaking van de pers; omdat hij in zijn glorie tijd, vooral in dien van zijn „Lanter- ne", een man uit één stuk was, die, zonder de minste vrees zelfs voor de ergste toepassingen der harde wet, zijn overtuiging openbaarde. Vervol gingen, veroordeelingen, gevangen schap, verbanningen, duels, opstan den alles heeft hij meegemaakt en niets heeft hem afgeschrikt. Hoe rus tig, ik zou haast zeggen: hoe verve lend rustig, ls, daarbij vergeleken, het leven van den normalen Holland- schen journalist, dat zich doorgaans kalm afspeelt tusschen woning en re dactie-bureau. Toen hij zich, nu omstreeks een twintigtal jaren geleden, ln de armen wierp van Boulanger, „l'ldole de la foüle", begon zijn eerste... hoe zal ik het noemen... politieke bijziendheid. Tien jaren later maakte de Dreyfus- zaak hem zoo goed als geheel blind. De vroegere dappere bestrijder der militaire buitensporigheden en mal ligheden, ls sedert die zaak een ver blind militarist en nationalist gewor den, wiens uitingen nu eens lachlust, dan weer ergernis verwekken. Soms, enkele keeren slechts, helaas, j komt de vroegere Rochefort weer bo ven en schrijft hij een lezenswaardig en pittig artikel. O, als hij zich eens ontlastte van de verplichting om da gelijks den lezers wat voor te zetten.... Als de oude leeuw wat spaarzamer omging met de xestantjes van zijn eens zoo geweldige kracht... Zeven-en zeventig jaarl Ik geloof, dat op dien leeftijd zelfs Sarah Bernhardt van het tooneel zal zijn verdwenen. Victor Hugo schreef eens „Roche fort 1'archer fin, ie puissant Sagittai- re". Dat is lang, heel lang geleden. Nu bezigt de vroegere fijne boogschut ter gemeenlijk proppenschieters. Te rechter tijd ophouden, zich te rugtrekken het is blijkbaar een moeilijke kunst, vooral voor groote mannen. En misschien zouden wij Napoleon in een minder schitterend licht zien. als hij den slag van Water- i ïoo gewonnen had. Het noodlot of i een plotselinge val doen den roem j minder verbleek en dan een langzame j gestadige veroudering. Intusschen daargelaten, dat Ro chefort in zijn senielen sluimer een paar doode koningen uit het graf zag verrijzen de aanval op den buiten gewonen reislust van president Fail- lières heeft zijn goeden grond. „Hij gaat nog eens een nieuw Amerika ontdekken I zei me ironisch het socialistische vrouwtje, bij wie ik de kranten koop, welke me interes seeren en die ik niet ln „service gratuit" krijg. „En", zette zij voort, „zie niet over het hoofd, dat voor som mige menschen een vermagerings kuur bepaald noodig ls. Welnu, ls veel reizen niet de aangenaamste ver mageringskuur Minder vreedzaam zijn te dien op zichte de uitingen der socialistische journalisten. Ziehier wat Léon Rémy ln „L'ïïu- manité" van 27 Juli heeft geschreven, naar aanleiding van president Fail- lières' bezoek aan den tsaar van Rus land. „Heden, te drie uur 's namiddags, zal de heer Faillières, president van de Fransche Republiek, do hand aan den tsaar reiken. De telegrammen zijn walgelijk. De Russische dagbladen, die meeren- deels 's Maandags niet verschijnen, zijn de gebeurtenissen vooruitge sneld. Ze constateeren algemeen „de grootheid, de hechtheid en de welda dige gevolgen" van het. Franco-Rus sisch verbond. De grootheid 1 Ja, laten w'j Tover grootheid hebben I Een Fransche democraat, een na zaat der „groote voorouders", de ver tegenwoordiger van het Frankrijk van 1793, zal buigingen maken voor den barbaar, voor den wilde, die, wat men er ook van hebbe gezegd, de be sliste aanhanger is van de hardste onderdrukkiugsinaatregeien, die zijn generalen berispt, niet energiek te zijn geweest, niet genoeg te hebben doodgeschoten, gehangen, verbrand, gepijnigd die, woordbreukig, meineedig en kwaadstichtend, tot twee malen toe een door hem toege staan parlement heeft ontbonden, toen hij, bevend van vrees, bleek van ontzetting, zijn ellendig leven wilde redden. De hechtheid l Ze is meer dan be twistbaar. Neen,, dat zou de gewoonte der Ro manoffs niet zijn. Zij houden zich niet aan hun woord. Het is een beginsel in dit huis, of het buitenlandsche dan wel binnen- landsche politiek betreft, de mein- eedigheid is daar gebruikelijk. Do weldadige gevoJgen 1 Te dien op zichte beginnen wij elkander te be grijpen. Zeker, wie zou de diensten kunnen ontkennen, door onze demo cratische geldmiddelen bewezen aan den afschuwwekkenden autocraat, die het bloed onzer broeders doet ver gieten en in zijn bloei wegmaait al- wat Rusland aan nobels en schoons heeft Wij hebben het genoeg herhaald. Het zijn de Fransche burgers, die de geweren en de kanonnen hebben geladen, de beulen hebben betaald, die de Russische republikeinen en socialisten om het leven brachten het zijn de Fransche boeren, die ge holpen hebben aan de slachting der Russische hoerenen het zijn de Fransche Joden, die de noodige fond sen hebben verstrekt tot de organisa tie der gewelddaden. Wij schamen ons, te hebben toege staan, dat zulk een misdadige samen komst kon plaats vinden. Doch er is meer. Wij zijn de hardnekkige, besliste te genstanders van den oorlog. Wij dul den dien niet. Wij willen de proleta riërs niet dooden, die dezelfde smar ten lijden als wij, die geëxploiteerd worden als wij, uitgeperst als wij en verdrukt als wij. En wat zal dit bezoek ons aanbren gen i Het wantrouwen van Duitschlanó. Leest dit uittreksel uit de „Novoïe Vremia". Omtrent tiet verbond zegt dat blad „Het werd gesloten uitslui tend met het doel, de aanvalsplannen van eiken Europeeschen staat of elke Europeesche groep van mogendheden te dwarsboomen. Het werd dan ook aangevallen door de vijandige diplo- matieën, die handig zijn weldadigen invloed trachtten te compromit- teeren. Gelukkig hebben die pogingen geen doel bereikt en is het Franco- Russische verbond allengs iets hechts geworden, de vereeniging van twee groote naties, die geen enkelen poli- tieken storm, geen enkele verande ring van ministerie vreezen." Wie aüders bedoelt men daarmede dan de Germaansche natie, met welke wij, voor den wereldvrede zelfs, den plicht deelen, de hartelijkste en nauwste betrekkingen te onderhou den En wat kan het ons schelen, dat „Rossia", ongetwijfeld om ons re vleien en ons bij Le staan in het ont trekken aan Frankrijk van nieuwe milliard en, bestemd om moordenaars te betalen wat kan het ons schelen, dat „Rossia" verzekert, dat het Frar- co-Russische verbond de „hoeksteen" «s van de Russische politiek Wij hebben niets gernee^ met het Rusland van den tsaar\ri. hebben het op geenerlei wijze te steunen. Wij wenschen ons de vijandschap van het Duitsche volk niet op den hals te halen, alleen om ophangers plei- zier te doen. Dan zouden wij even misdadig zijn als onze treurige regeerders, afvalli gen van allo partijen, die, van den eersten tot den laatsten, er vermaak in schijnen te scheppen, ons te ont- eeren en al onze oude tradities te schenden. Maar wij beloven, als tegenwicht, wij zweren, ten allen tijde de trouwe vrienden en toegenegen broeders te zullen zijn en blijven van hen, die daar strijden, onder de bekende ver schrikkelijke omstandigheden, voor de vrijheid, voor de gelijkheid en voor het dagelijksch brood." Hoe geheel anders, hoeveel sympa thieker spreekt Léor Rémy niet dan ik-weet-niet-meer-welke nationalisti sche publicist, die onlangs beweerde, dat elke Franschman zich moest ver- hoovaardigen op den verdelgingsoor log der Franschen tegen de Marokka nen, omdat uit dat wapengeweld den Duitschers kon blijken, dat de Fran sche soldaat niet gedegenereerd is en, in een gebeur)ijken vergeldingskrijg tusschen Frankrijk ajx Duitschland, stellig beter zijn tanaen zou laten zien dan in 70—71 De heeren natio nalisten houden er rare begrippen op na. Maar dat ook iemand als Henri Rochefort in het nationalisme ls weg gezakt dat is wel het pijnlijkste. OTTO KNAAP. Amsterdamsche Kout CXCI. Amsterdam in den zomer I Er ls veel fantaisie voor noodig om Amsterdam ln den zomer erg aan trekkelijk te vinden. Er wordt ein delijk openlijk in de couranten ge klaagd, dat ex al minder en minder vreemdelingen komen, dat pensions etc., waar vroeger 's zomers plaats te kiort kwam, nu ledige kamers te over hebben en dat door café's etc. ernstig wordt geklaagd. Ze komt iaat, die klacht en ik voeg eer aan toeslechter laat dan nooit In vier jaar is Amsterdam nog met reuzenschreden achteruit gegaan en waar ik ais journalist langen tijd al leen stond met mijn beschouwingen, hielden sommigen mij misschien wel voor een groot pessimist. Maar de vreemdelingen,. die zich hier zoo bit ter teleurgesteld zagen, kwamen niet alleen niet meer terug, maar waar schuwden ook hun omgeving hun franken, marken, ponden en dollars hier niet in armoede te gaan vertee xen, de olievlek van het afnemend vreemdelingenverkeer breidde zich uit en thans vernemen wij allerlei echo's van sinds lang geuite klachten. Vooreerst het smeek ad res van nering doenden uit den omtrek van den Dam om muziekvergunningdan de reeds gemelde beschouwingen in de lokale bladen, en ten tierde het advies van Gedeputeerde Staten betreffende het annexatievoorstel Watergraafsmeer etc. De lezers, die mij de eer aande den, mijn artikel te lezen, dat als on dertitel droegHondsdagen zullen zich misschien herinneren, dat ik het voorstel bestreed op drie gronden Ten eerste wijl Amsterdam nog on bebouwde terreinen genoeg binnen haar gebied heeft Ten tweede, dat zij des te minder uitbreiding van grondgebied noodig heeft, waar het inwonersaantal der hoofdstad afnemende is Ten derde dat door de onkosten, noodzakelijk verbonden aan het ver- stadschon van buitengemeenten, de belastingen nog zullen stijgen en voor de Slotenaars etc. op een peil ge bracht zullen worden, waarachter het woord onverdraaglijk moet wor den gezet. Welnu, Ged. Staten geven letterlijk de drie zelfde argumenten aan, waarom zij aan het voorstel hun goedkeuring zullen onthouden. Als een kindje ziek is, komt leder met goeden raad aandrageD. In Am sterdam hebben wij gekregen als surrogaat voor de onmogelijk gemaak te onschuldige uitspanningslokalen speelhuizen. De directeur van het vroegere theater de Vereeniging was een der eerste schapen, die over de brug kwam e.i nr. nem zijn er meer der0 gevolgd. icTr ;ver deze*, die niets voelt voor dansspel, was een der eersten, die Kwaad signaleerden. We wisten dat halve mautregeien, politie-plage- riion etc. een averechtsche uitwerking zouden hebben, verwachtten alleen iets van een rijkswet tegen het wed- dei'. Dat scheen niet te gaan met hef oog op öe wedrennen, misschien ook wel op den effectenhandel. De politie heeft in de drie jaar, dat we een beetje „dik", maar niet onjuist, van „Amsterdam-speelhol" kunnen spre ken, net als het Fransche koning schap niets vergeten en r-og minder geleerd. Zij „7alt" nog altijd „in", doch de macht der politiesabel moet wel eens boven het recht van „home" gaan, envoor elk uHgeroeid huis komen er twee in de plaats. Nu weer iets anders. De heer Favier, tot voor kort directeur van het Rem- brandt-theater, exploiteert thans ook een soort jeu de baraque. Ik zal het niet verdedigen. Maar toch viel het mij op, hoe een der bladen ongeveer schreef„het speelhol wordt gehou den door Favier, die tot voor kort op zoo kermis-achtige manier het Rem- brandt-theater exploiteerde." Wat me vooral opviel was de onbe leefdheid. Ik heb niet de eer den heer Favier persoonlijk te kennenalgemeen wordt hij echter genoemd een door en door hoffehjken, innemenden en welwiliendèn Franschman. En een ieit is, waar al zijn Duitsche voorgan gers zooveel mogelijk alle haantjes aan hluude Germaneuzonen gaven en soms „schmeichlend", dan weer grof waren de heer Favier bij voorkeur Nederlanders engageerde Wij keuren zijn exploitatie niet goed, maar herinneren er aan, dat ln net buitenland niet hetzelfde oordeel wordt geveld over kansspel als hier. ln Oostende, waar het spel enkele we ken geleden verboden werd, stak zulk een storm op, dat door de geheele be volking, de volksvertegenwoordigers aan 't hoofd en met medewerking der geheele pers, het spel daar nu weer in ee're hersteld is. Waarmee ik maar zeggen wil, dat men den heer Favier niet op zoo on- naleofde wijze heeft aan te vallen, wijl hij andere inzichten heeft dan wij. Den heer Favier, den Franschman komt de eer toe na een lange periode van verduitscliing in het theater, dab nota bene naar den vorst onzer Neder- landsche schilders genoemd is, Hol- landsche artisten te hebben laten op treden. In hoeverre de keus daarbij altijd even gelukkig was, is 'n tweede, doch daarvan mag men hem als vreemdeling zeker geen verwijt ma ken. Trouwens een directeur die hier ai geheel ingeburgerd is, kan zich nog danig vergissen, vooral in 't variété- genre. De smaak van het publiek ls veel gewijzigd in den laatsten tijd. In T Bioscoop-thealre bijv. behaal den Speenhoff en Jacobs en mevr. de Vreker (de literaire artisten) groot succes. Het Intieme van 't theater werkte daartoe mee, terwijl Solser en Hesse fiasco leden. De flauwe grap penmakerijen, het echte cafó-chaniant werk, waarbij de groote trom niet ge mist kan worden, raakt uit den tijd. De meerderheid van 't publiek ver langt bij al het vroolijks een ietsje kunst, humor dus en geen clownerie, vooral niet als ze daarbij nog oudbak ken ls. Lang gewacht en stilgezwegen, Nooit gedacht en toch gekregen. Ja, Haarlemsche lezers, nu richt ik mij vooral tot die mij reeds geruimen tijd de eer aan deden te volgen, eerst in Spaarnebode en nu In Haarl. Dag blad, het onverwachte is gebeurd. Een jaar of drie vertel Ik al uit den treune, dat 't zoo wenschelijk zou zijn dat we op onze gemeentetram open motorwagens kregen. Het „waarom" zult u me zeker wel sparen. Welnu, het nuttige en noodige schijnt thans ook door de autoriteiten te zijn ingezien. We hebben er nu 2 op lijn 1, 2 op lijn 3 en 2 op lijn 5. Bovendien zijn er een groot aantal ln de maakt, die wel klaar zullen zijn als de zomer om is. Er is aan die open motorwagens een eigenaardigheid verbonden, die een niet-Amsterdammer wel weten mag. Er staat duidelij.v in te lezen: Ver boden te rocken, maar dat geeft niets, Als je 't toch doet, zegt de conducteur er niets van. Met Rotterdam hebben wij dus niet de Kamperstreek gemeen, dat we open wagens hebben, waarin niet ge rookt mag worden. Maar waarvoor dit opschrift dan niet verwijderd? Staat er dat soms om de vreemdelingen te plagen? H. HENNING Jr. binnenland NEDERLAND EN VENEZUELA. Men meldt uit Nieuwediep Het pantserschip „Heeinskarck" zal 11 Augustus naar West-Indië vertrek ken, onder bevel van kolonel Snetli- lage. T IS STERK. Ais go Fransch, Engelsch en Duitsch kent: gezwegen dan van de gewone ont wikkeling die daarbij verondersteld wordt uw eigendom te zijn: wat aard rijkskunde, wat rekenkunde, enz.; als ge dan nog op de hoogte zijt van de staatsinrichting van Nederland; en dan bovendien vertrouwd zijt met de beginselen van het burgerlijk recht... en van het handelsrecht. mits ge dan nog niet ouder dan 25 jaar zijt, dan, waarde lezer, verheug en ver blijd u! dan kunt ge lees 't in de „Staatscourant" dan kunt ge misschien... staatsambtenaar worden op de verbazende wedde van 400 gul den 's jaars. „Misschien". Want dan moet ge eerst nog een vergelij kend examen afleggen (er mochten eens te veel liefhebbers zijn Ié, na op gezegeld papier gexequesteerd te heb ben, burgerlijke standsacten te heb ben overgelegd enz. Slaagt ge, dan wordt ge wellicht later wel eens benoemd, als er be hoefte aan uw dienst is als 2e klerk bij de Rekenkamer. Wel is verstaan: Indien ge ook aan een geneeskundige keuring voldoet. Gezond, jong, ontwikkeld, voor zulke krachten betaalt het Koninkrijk' der Nederlanden acht gulden p. week, 'n Opperman-weekloon. Gezonde, jonge, ontwikkelde lezers," gaat ln den handel, de nijverheid, den landbouw, ge kunt er het twee vijf- en zelfs tienvoudige verdienen! (U. Ct.) MIDDELBAAR TECHNISCH ONDER WIJS. Op Initiatief van den Bond van Technici zullen eenige bijeenkomsten gehouden worden ter bespreking van het middelbaar technisch onderwijs. De groote technische bonden en maat schappijen hebben daarvoor hunne' medewerking toegezegd, o.a. de Maat schappij tot bevordering der Bouw-' kunst, de Ver. tot Bevordering van do Vakopleiding van Handwerkslie den in Nederland, Vereeniging van Bouwkundigen in Nederlandsch- Indië, Genootschap „Architectuxa et^ Amlcltia", Nederlandsche aannemers- bond, Bond van directeuren van Am bachtsscholen in Nederland, Bond v,~ Waterbouwkundige Ambtenaren in', Zeeland, Vereeniging van Opzichters voor het Stoomwezen, Bond van Op zichters bij den dienst van Weg en Werken der S.S., Vereeniging van Vakschoollceroren en Leeraressen iq Nederland, terwijl inmiddels nog van meer vereenigingen toezegging van. medewerking in kwam. De eerste dezer congresbijeenkom sten wordt te Amsterdam gehouden op Zaterdag 1 Augustus e.k. Het doei ls besprekingen te houden die dq_ bouwstoffen zullen opleveren voor een' rapport, dat bij de komende begroot tlng, als het onderwerp Middelbaar Technisch Onderwijs ter sprake mocht komen, regeering en volksvertegen-] woord iging van nut kan zijn. ARTIS. Lijst der geschenken, door het Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap „Na- tura Artis Magistra" gedurende de Naar h9t Engelsch, door Arthur W. Marchmönt. 23) Alles wat haar den vorigen avond alleen als vriendelijkheid was voorge komen, nam nu een geheel anderen vorm aan. Het kon alles best deel uit maken van een plan, listig in elkaar gezet en handig uitgemaakt. Had Mevr. Merridew haar alleen uit de moeilijkheden met het spoorwegper soneel verlost om haar in nog grooter warnet te lokken Was dit huis een vol? Nauwelijks waren deze gedachten hij haar opgekomen of zij kleedde zich vlug aan en besloot hot buis on verwijld te verlaten. Maar toen deed zij een zeer verontrustende ontd k- king. Haar deur was aan d.en buitenkant gesloten. Zij was een gevangene. Een blik uit bot venster overtuigde haar, dat zij ook daaruit niet zou kunnen ontsnappen. Zij belde, maar er kwam geen. ant woord. Natuurlijk kon het best van geen b9teekenis zijn maar aan den ande ren kant kon het ook zooveel betee- kenen, dat Olive geheel terneergesla gen was. Zij verweet zichzelf haar goed vertrouwen van den vorigen avond. Nu scheen het haar beter, veel beter toe als zij zioh maar door de politie op het station gevangen had laten nemen, dan zich aan dit huis toe te vertrouwen. De publiciteit zou alleronaangenaamst geweest zijn maar zij zou ten minste veilig ge weest zijn in de handen der politie. Na eenig nadenken besloot zij te doen alsof zij in 't minst geen arg waan had. Zij kleedde zich uit en ging weer ln bed, besloten om de eer ste gelegenheid de beste, die zich voordeed om het huis te verlaten aan te grijpen. Omstreeks negen uur kwam Mevr. Merridew zelf in haar kamer. Ik hoop, dat u goed geslapen hebt, juffrouw Parmenter. Ik sloot uw deur, toen lk opmerkte, dat u het zelf niet gedaan had, omdat ja, ik sluit altijd mijn eigen deux ln een vreemd hui a En natuurlijk weet ik nlet9 omtrent de menschen hier. Olive gaf een of ander onbeteeke nend antwoord en zichzelf zoo vlug mogelijk aankleed end, sloop ril de kamer uit met het plan het huls te verlaten. Maar op de trap kwam zij Mevr. Merridew tegen. Wat kleedt u zich vlug aan, zei ze glimlachend. Dit is mijn zitkamer. Zij zorgde dat Olive haar niet voor bij kon gaan en liet haar een kamer binnen op de eerste verdieping aan den achterkant van het huis, waar het ontbijt al klaar stond. Ik heb mijn zakdoek boven la ten liggen, zei Olive, terwijl zij het ontbijt nuttigde. Tot haar groote verlichting liet Mevr. Merridew haar de kamer uit gaan, en zij snelde naar beneden naar de voordeur, om op straat te komen. Maar tot haar groote spijt en angst was de voordeur gesloten en de sleu tel er uit genomen en terwijl zij daar stond, verscheen Mevr. Merridew bo ven aan de trap eoi zag haar. Lieve juffrouw Parmenter, wat ls er aan de hand riep zij uit. Ik voelde behoefte een luchtje te scheppen, antwoordde Olive zacht. En u vond de voordeur gesloten. Kom boven en ik zal u de reden ver tellen. Ik was niet van plan het u nu al te vertellen I De waarheid is, ging zij voort, toen zij weer aan de tafel plaats genomen hadden, dat er een heel onaangenaam ding is gebeurd. Die vrouw, die u gisteren bij bet sta tion beleedigde, kwam vanmorgen vroeg hier, en vertelde aan de men schen hier ln huls, dat u een gevaar lijke krankzinnige is. Zij eischten van mij de oelofte. dat ik mij voor u verantwoordelijk zou stellen. Natuur lijk deed ik dat dadelijk en ik moest er mijn woord op geven, dat u dit huis niet zou verlaten, totdat de zaak was opgehelderd. Daarom stel ik voer, dat u dadelijk aan den hear Casement telegrafeert en hem ver zoekt over te komen. Hoe denkt a daarover 1 Dat vind Ik uitstekend, klonk gretig het antwoord van Olive. Zij schreef dadelijk een telegram en gaf het aan de dienstbode, die op het bellen binnen kwam. Wij zullen niet zoo heel spoedig antwoord van hem hebben natuur lijk, en don moeten wij nog wachten om te weten wat ons te aoen staat, zei Mevr. Merridew met een gerust stellende glimlach. Intusschen moet u zich zoo best mogelijk trachten te amuseeren. Zij willen er niet van hooren, dat u uit gaat, zooals u weet. Toen de dienstbode binnen kwam om hei ontbijt weg te ruimen, merkte Olive met een glimlach op, dat zij zich haastte de messen buiten haar bereik te brengen en dat zij heslemaal bijzonder zenuwachtig en weinig op haar gemak scheen, terwijl zij haar telkens een onderzoekenden blik toe wierp. Een uur later ongeveer gebeurde r weer Iets anders. De oude vrouw, die er minder ongunstig uitzag kwam In gezelschap van een goed gekleed man, die beweerde, dat hij haar ad vocaat was. Hij noemde zichzelf Ma thers, en zijn cliënt heette Sara Tis- ley en hij herhaalde de bewering, dat Oliva de dochter van de vrouw was en dat zij niet wel genoeg bij haar zinneu was, om op eigen beene>n te staan. Mevr. Merridew kwam daar heftig tegen op, en verklaarde, dat de advo caat van Olive zelf binnen enkele uren in Sheffield zou zijn en dat dan de geheele vergissing zou worden op gehelderd. De oude vrouw echter volhardde hardnekkig bij haar verhaal, en ver klaarde, dat zij meer dan een dozijn getuigen zou kunnen oproepen, die Olive zouden herkennen beklaagde zich wijdloopig over het kwaad, dat Olive gesticht zou hebben als gevolg van haar gekrenkte hersenen, en Vroeg of men haar in afzondering zou brengen. Hoe lang hebt u deze jonge vrouw gekend? vroeg de advocaat aan Mevr. Merridew. Wel, ik bon verplicht toe te stem men, dat het niet meer dan enkele dagen is, was hot schijnbaar met te genzin gegeven antwoord. U kent hot verhaal, dat zij giste ren aan het spoorwegpersoneel deed Ik gsloof het. Ik twijfel niet aan de waarheid daarvan. Zij heeft dat vroeger al drie maal gedaan, antwoordde Mijnh, Ma thers met een schouderophalen/ Op dit oogenblik zit een onschuldig maq in de gevangenis, nis gevolg van eiq' dergelijke aanklacht door haar tegeii hem ingebracht. Zij ie te gevaarlijk, om haar eigen meesteres te zijn. Er moet een nauwkeurig onderzoek naar" haar geestvermogens worden Inge- steld. Gelukkig is Sir Anthony Bro- wick, de groote expert, in Sheffield, Ik zal zorgen, dat hij hier vanmiddag komt met een anderen dokter. Die Mijnh. Casement zal dan in dien tijd ook wel gekomen zijn en dan kan al les eens grondig onderzocht worden," Stemt u daarmee lnt mevrouw Ik vind dat goed, zei Olive. Mijnh. Casement zal wel zorgen, dat alles lij. orde komt. Daarom werd aldus beslist en de advocaat en de vrouw gingen heen. Olive beschouwde de geheele zaak uit een lachwekkend oogpunt en wachtte zonder groote bezorgdheid 3e komst van Mijnh. Casement af. Niei alleen zou dan deze onmogelijke ver gissing worden opgehelderd, maar zij zou dan ook van de gevangenschap hij Mevr. Merridew verlost worden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5