maand Juni ontvangen de namen der sthenkew daarachter vermeld. Voor de Diergaurde Een paar liazon met twee jongen, Canters, Oisterwijk een Raaf gier, J. G. Lagerweij, Amsterdam een Alex ander Edelparkiet, P. Fontein, Am sterdam twee Roodschouder Ama zones, A. L. Benz, Watergraafsmeer 'twee Zuid-Europeesche Koekoeken, mejuffrouw M. Insinger te Morges een Wever, M. Verplak, Amsterdam «en Bijter, mevrouw Metus-Van Zwe den, Watergraafsmeertwee Zoetwa ter Schildpadden, mevrouw de wed.. 'Altiuk, Amsterdam een Landschild pad, P. Koppelman, Amsterdam acht Z andhagedissen, M. Janssen, te Amsterdameen dito, K. van Kleef, Amsterdameen dito, J. S. H. Beek, 'Amsterdam twee Zoetwater Schild padjes, jongeheer F. Dekker, Amster dam een Grasslang, J. W. Dlckhoff, Amsterdam een dito,. J. A. van der Meer, Amsterdamvijf Alpen-Sala manders, D. Heldring. Amsterdam ■vijf Veenmollen, Dr. R. ter Cock, te Ouddorp. Voor het Aquarium Een Zeelt, A. J. Harmsen, Amster dam. Voor het Zoölogisch Museum Twee flesschen met slangen, Ft. van jler Veer, 's-Gravenhage j een jonge Kat, met acht pooten en twee staar ten, H. Uitterdijk, Amsterdam. Voor het Museum „Fauna Neerlan dica" Ssn Steppenhoen, geschoten in de Zand voor tsche duinen, C. A. A. Du- Jdok de Wit Jr., Amsterdam een nest inet vijf eieren van de Eldereend, ge- ivonden op Vlieland, G. Schaafsma, Vlieland. Voor het Ethnographiscli Museum Een koperen Chineesche munt, ge vonden op de Smeroe (Java), mevr. de wed. E. Asbeck BrusseKicherer, ta Hilversum. waarschuwing aan neder- L.YNDSCHE ARBEIDERS. De Mmistsf vau Landbouw, Nij verheid en Handel brengt ter kennis, dat blijkens bericht van den consul te Essen-Ruhr, door V. M. J. Hilbrant, wonende aldaar, Hermannstrassa 40, advertenties in Nederlandscha bladen worden geplaatst, waarin hij bericht 2000 werklieden (timmerlieden, metse laars, schoenmakers, enz.) aan werk te kunnen helpen. Daarvoor wordt 'een vergoeding van Mk. 3 per persoon gevorderd, terwijl bij hem logies zou te verkrijgen zijn. Genoemde Hilbrant is evenwel niet in staat gebleken om werklieden, 'Svelke zich naar aanleiding van die advertentie naar Essen-Ruhr hadden begevca, het beloofde werk te ver schaffen. Aan Nederlandsche arbeiders wordt derhalve dringend aangeraden, op 'grond van dergelijke advertenties niet ïiear Duitschland te gaan, zonder zich eerst vergewist te hebben, dat er voor hen inderdaad werk te verkrij- fen is, waartoe zij zich kunnen wen en tot den Nederlandsehen consulat en ambtenaar in de plaats waarheen zij wenschen te: gaan, of tot ds ver schillende in Nederland gevestigde arbeidsbeurzen. De adressen der consulaire ambte naren en der arbeidsbeurzen worden op aanvrage verstrekt door de afdee- ling Handel van het departement van landbouw, Nijverheid en Handel, te VGravenhage. Tevens wordt in herinnering ge bracht de in de „Staatscourant" van 22 Februari j.h opgenomen bekend making, waarbij ev^ï-eens werd gewe- 'zoa op de wensch'Mjkheld voor arbei- dei's, om niet naar West Duitschland te gaan, zonder besiSst zeker te zijn £*cn plaatsing en iosdw.de noodige papieren en eenlge middelen om de eerste uitöetaüns vu» loon te kunnfci afvacb'eo. DUUR BOLLENLAND, i'o Noordwijk ia dezer dagen een $uifi verkocht, iÖ00 JSljnlandsche roe- ït groot, v«fifc dertig duizend .vijf honderd In 1881 kocht de ver- öft sgitfc g^ond voor achttien oT;?iend juidéft en ledereen sprak het gèpeperde stuk grond. Er lorden bloembollen op gekweekt, HET POSTWETJE. lV.«ar De Res.b. verneemt, zou het .yoorAeiiien bvstaan, het postwetje met SepUiwher of 1 O o tob ff in te voeren, jken v-cet, dat bet wetje de invoering ;i>rl«iport- en drukwerk-verlaging in- 'houdt. RELLETJES IN BUURT Y Y TE AMSTERDAM. Woensdagavond 10 uur ls de politie weer genoodzaakt geweest, handelend IA buurt Y Y op te treden. Op den hoek van de Van der Helst- etraat en het Gerard Doupleln stonden éen'ge opgeschoten slungels.Een hun- per sarde een daar geposteerden agent van politie, die' echter zeer kalm bleef. De onbeschaamdheid ging ten slotte zoo ver, dat de agent den longen greep, om hem naar 't bureau U brengen: Door een ander geholpen, .Wist hij te ontkomen. De helper werd Joen gegrepen en onder een enormen toevloed van volk werd hij naar het bureau Ferdinand Bolstraat gebracht. Tijdens zijn overbrenging werd ge tracht den arrestant te ontzetten, zoo dat da politie van de blanke sabels en bolitiestokken gebruik moest maken. Een paar personen kregen daarbij Klappen. Een rechercheur wist later den ontsnapte te grijpen en ook on der toeloop van vele nieuwsgierigen naar het bureau te brengen. Het duurde geruimen tijd vóór dat de menigte uiteen ging. C»Tel.") NKl.'RALITEIT OP DE OPENBARE SCHOOL. Na het reces zal het Kamerlid Bo gaardt Minister Heemskerk een vraag 'stellen betreffende de neutraliteit op de openbare 'school. Men herinnert zich waarschijnlijk de uitspraak van Minister Rink in deze zaak. De heer Rink had de neutraliteit, In de Onderwijswet verlangd, geduid als betrekkelijke neutraliteitin een school rret uitsluitend Katholieke be volking mag gerust het kruisteekon gemaakt en een kruisbeeld opgehan gen worden In een school enkel be zocht door kinderen van geloovig Protestantsche ouders mag de Bijbel als leesboek worden gebezigd. De vraag, die de heer Bogaardt het voornemen heeft te stellen, bedoelt van Minister Heemskerk te vernemen, of hij dezelfde opvatting ls toegedaan als zijn voorganger. Volgens „Het Huisgezin" is de heer B. tot het stellen zijner vraag ge noopt door een bespreking der neu- traliteitsquaestie door den R.-K. On derwijzersbond In het bisdom Breda. De Katholieke onderwijzers aan openbare scholen met uitsluitend Ka tholieke bevolking wenschen het on derwijs zoo Katholiek mogelijk te ma ken, aocli ze zijn beschroomd dit te doen zoo lang ze niet zeker weten, dat zulks door de Regeering in overeen stemming wordt geacht, met de wet. Om nu deze zekerheid te verkrijgen, zal de heer Bogaardt, die met het streven van den R.-K. Onderwijzers bond instemt, tot den Minister van Binnenlandsche Zaken een vraag richten. FRAUDE. Dezer dagen is te Vlissingen be langrijke fraude ontdekt in het be heer der militaire cantine aldaar. Door aangifte van leveranciers^ die geen betaling ontvingen, bleek bij on derzoek, dat de sergeant S. J. G„ van het 3de regiment infanterie, belast met den dagelijkschen dienst dier cantines, gedurende ruim twee maan den valschelijk de rekeningen der le veranciers van bier, eieren, melk enz. had gequlteerd met hunne liandtee- keningen en bovendien een som gelds uit de kas had verdutstei'd, gezamen lijk tot een bedrag van een paar hon derd gulden. Beklaagde is na een volledige be kentenis, gearresteerd en opgezonden naar het Huis van Bewaring te Den Haag ter beschikking van den audi teur militair, ten einde voor den krijgsraad terecht te staan. EEN DOODELIJK MEDICIJN. Over deze zaak wordt nader ge meld Een jongentje van vier weken, F. genaamd, wiens ouders wonen aan het Binnenhof te Rotterdam, werd verpleegd bii een grootmoeder, wo nende 2e Schielaan aldaar. Daar het kleintje erg onrustig was, bereidde grootmoeder het een drankje waardoor het zou slapen, een aftrek sel van papaverbollen, In den volks mond bekend als slaapbollen. Ver moedelijk ls de hoeveelheid te gToot geweest, want de kleine is ingeslapen, om niet meer wakker te worden. Dr. Thornee constateerde den dood, vermoedelijk als gevolg van te ruime toediening van het slaapmiddel. De politie stelde een onderzoek in, terwijl de theepot met het papaver-aftreksel in beslag werd genomen. Het lijkje is naar het ziekenhuis ge bracht, waar het gerechtelijk ge schouwd werd. VIJF JAAR ONDERWEG. Dezer dagen werd een brief ont vangen. die bijna 5 jaren onderweg is geweest. Volgens een schrijven van den directeur van het postkantoor te Aalsmeer werd hij gevonden bij het sloopen yan een omnibus, die dienst had gedaan voor het postvervoer op de lijn EiburgStation Elburg Oldebroek en waarschijnlijk tusschen den bodem van die omnibus is ge raakt. EEN MOOIE VANGST'. Met de aanhouding der beide Duit schers, die in de Boschstraat te Maas tricht een horloge en een paar oorbel len hadden ontvreemd, heeft de ge meentepolitie de hand gelegd op een tweetal beruchte individuen, behooren de tot eene dievenbende, die te Aken en omstreken (Gemmenich) en hoogst waarschijnlijk ook in en om Maas tricht met de grootste brutaliteit sinds eenige weken diefstallen met braak gepleegd hebben. Terstond na de arrestatie der Duit- schers, genaamd August Charie, 20 jaren, en Leopold Gottgens, 19 jaren, beiden ongehuwd en wonende te Aken reisde de hoofdagent-rechercheur Ta- ko Beckering naar Aken en stelde er zich in verbinding met de Duitsche politie. Een fonkelnieuw horloge, dat op een der Duitschers bevonden werd, bleek van een belangrijken te Aken g€ pleegden horlogediefstal afkomstig te zijn. De politie te Aken nam direct ha re maatregelen, zoodat het haar reeds is mogengelukken, verschillende personen aan te houden, allen leden der dievenbende, betrokken bij den horlogediefstal en bij meerdere ande re diefstallen. De dieven kwamen in den regel 's morgens per trein met een retour kaartje van Aken naar Maastricht; sloegen overdag hun slag en keerden 's avonds, meestal rnet buit beladen, naar hunne Heimath terug, lachende over die dumme Hollander, die zich zóó lieten beetnemen. Bij hunne ar restatie waren Charie en Gottgens ie der in het bezit van een retourkaartje Aken-Maastricht, dienzelfden dag af gegeven. Dank zij echter de kranige recherche van den hoofdagent Becke ring, die tevens de heele Instructie leid heelt, en de zaak tot klaarheid hoeft gebracht, is Maastricht en om streken voorloopig weer verlost van verschillende gevaarlijke individuen, die van de begrippen mijn en dijn niet het flauwste idee hebben. VAN EEN MUSCH EN EEN VLINDER. Het witte vlindertje was in een grooten tuin en klapwiekte van bloezs tot bloem om zich te laven aan den nectar van viooltjes, riddersporen en reseda. Ter afwisseling stoeide het een weinig met een anderen vlinder, met witte vleugels zonder zwarte stip pels, of ging onder een blad zitten, bij voorkeur bij de kruisbloemlgen, waar het een aantal eitjes legde, die, zooals men weet, veranderen in de bekende gele koolrupsen. Daar vloog het weer omhoog en werd achtoiVoIgd dóór eöb ffiusch, die het blijkbaar wilde vangen. Om hoog, omlaag, dan weer naar links of rechts zwenkend, totdat juffrouw ntusch het te pakken kreeg en er mede wegvloog, om het zeker op een rustig plaatsje op te peuzelen. Er wordt van den musch, den straat jongen onder de vogels zooveel kwaad verteld, dat wij het nuttig vonden het bovenstaande ter kennis Van zijn vele vijanden te brengen. („Hbld.") ONGELUKKEN. Een heer van middelbaren leeftijd wilde op de Kruiskade te Rotterdam, op het voorbaJcon van een iin bewe ging zijnden motorwagen der electri- sche tram springen. Hij viel en kwam onder den bijwagen, die hem over 't lichaam ging. Het linkerbeen werd nabij de heup nagenoeg afgereden, de ingewanden puilden uit het onder lijf, het rechterbeen brak op verschil lende plaatsen. Gebracht naar het Ziekenhuis, was hij bij aankomst reeds overleden. Volgens op hem ge vonden visitekaartjes is de overlede ne vermoedelijk de heer A. C. Cop per, apotheker te Bern, in Zwitser land, woonachtig. Zijn ondergoed is met de letters A. C. 'C. gemerkt. In de Vlist werd het lijk gevonden van den 78-jarigen C. Overboek, wo nende te Lopik, die vermoedelijk on der den invloed yan sterken drank verkeerende, te water was geraakt. Een 16jarige jongen, T. genaamd, ging te Arnhem in den Rijn zwemmen, tegenover de remise yan de stoom tram. Hij geraakte in een diepte en zonk. Zijn makkers die hem niet kon den redden, haalden hulp, doch te laat. Een half uur later is zijn lijk op gehaald. In het Friesche dorp Winsum nad een ernstig ongeluk plaats. Bij de zich daar bevindende terp liggen een aan tal woonscheepjes van menschen, die bezig zijn deze terp af te graven. Toén nu op een dezer scheepjes een vrouw bezig was, het vuur aan te maken, en petroleum op de reeds smeulende brandstof te werpen, sloeg plotseling de oliekan met grooten knal. uiteen, en stond genoemde vrouw in een oo- genblik in brand. Eerst toen men haar overboord in het water wierp, werden de vlammen gebluscht, maar Intus- schen was het lichaam reeds vreese- lijk geblakerd. Een in allerijl geroe pen vrouw om de eerste hulp te vier- leenen, schrok zóó van den aanblik, dat zij bewusteloos neerviel en «eni gen tijd daarna overleed. Intusschen werd geneeskundigen hulp ingeroe pen en de wonden van de ongelukkige vrouw Yoorloopig verbonden, waarna men zich per vaartuig naar de Joure begaf, waar de ongelukkige thuis hoort. De stuurman K. L., van de Duitsche Rijnsleepboot „Greife", liggende in de Nassauhaven te Feyenoord, is over boord gevallen en verdronken. VECHTPARTIJ. Donderdagavond liepen vier vrien den te wandelen in de Bromberglaan te Hilversum. Twee hunner kregen twist, die zoo hoog liep, dat zekere v. P. een mes trok. Zijn tegenstander, D., volgde dit voorbeeld. Weldra kreeg D. een diepe snede over den strot. De snede kwam gevaarlijk aan. D. is door dr. Beukers verbonden en daarna naar zijne woning vervoerd. DANSONDERWIJZERS. In de groobe zalen der Pbilharmo- nie te Berlijn heeft een internationa le bijeenkomst van dansonderwijzers plaats gehad, ten doel hebbende een Wereldverbond te stichten van uit sluitend die vereenigingen, van wel ke de leden aan alle eischeoi, ge vraagd ln de statuten, konden vol doen. Op de bijeenkomst was ook Neder land vertegenwoordigd. Reeds 20 ver eenigingen uit verschillende landen zijn tot den Wereldbond toegetreden. Van de Holiandsche vereenigingen is het Ned. Dansonderwijzers Genoot schap tot den Wereldbond toegetre den. Do heer H. Koopman, van 'ft-Gra- venhage, bestuurslid van dit Genoot schap, werd ln het bestuur van den Wereldbond gekozen en met de func tie van archivaris belast. Het Genootschap voornoemd werd op de bijeenkomst, behalve door den heer Koopntsn, vertegenwoordigd door den heer J. Meijer liis uU Arn hem, terwijl als leden y*u bed Ge nootschap nog aanwezig v/area mej. Koopman en de h ear en Martin., Haar lem, en De Lange, Kampen. DUITSCHE GREET. De Haagsche Rechtbank bekrach tigde het vftratekvonnia, houdende veroordeeltng van „Duitsche Greet" tot zes maanden gevangenisstraf we gens koppelarij. DE ZON ALS BRANDSTICHTSTER. Vermoedelijk door het branden der zon ontstond op de met carboleum ingestreken balken, aan het uiteinde van het Noorderhoofd der haven te Harlingen brand. Nadat door eonige personen vruchteloos was getracht met emmers water den brand tc blus- schen, werd de brandspuit gealar meerd. Deze was den brand spoedig meester. Aanvankelijk liet de brand zich nogal ernstig aanzien. HET SPEL. In den laatsten tijd kwam iemand herhaaldelijk kleedingstukken belee- nen in de Bank van Leening No. V in de Kruisstraat te Amsterdam, De bankhouder kreeg ten slotte argwaan en tefoneerde de politie. Weldra was een rechercheur ter plaatse, d'e den persoon In kwestie in arrest nam. Bij nader onderzoek bleek het een verkooper te zijn van een der groot ste kleermakerszaken daar ter stede, die reeds te voren eenige broeken had beleend. Voor een heel klein be drag aan geld v«rpu#<ï$Wk dU sfièeldutvel hier weer aanleiding heeft de mah zich ln het ongeluk ge stort. CONSULAIR VERDRAG MET JAPAN. Heden zijn de ratification uitge wisseld, betreffende het consulair ver drag van Nederland met Japan. DE NONVLINDER. In de demneaibosschen te Schijf na bij Rozendaal is thans ook de aan wezigheid van den nonvlinder gecon stateerd. Maatregelen worden reeds genomen om hem op afdoende wijze ts bestrijden. .GELDERSCHE WORST. Men schrijft uit Goor aan „Het Volk": Sedert de invoering der door onze partij gen ooten in den Goorschen raad samengestelde politieverordening op den invoer van vleesch, houdt de rijks en gemeentepolitie daarop streng toe zicht. De voorlaatste week word pro- ces-verbaal opgemaakt door de maré chaussee legen de firma gebr. M., waarbij toen het vleesch in beslag werd genomen als zijnde afkomstig vah uit nood geslacht vee, en de mid delen van vervoer (paard en wagen) verbeurd werden verklaard. Op een morgen om 5 uur werd door de gemeentepolitie in beslag genomen partij vleesch van den koopman uit Enter, alsmede het paard en de wagen waar mee het vleesch werd vervoerd. Bij het onderzoek door den gemeen te-keurmeester bleek, dat een gedeelte van het vleesch afkomstig was van een pasgeboren kalf, terwijl het ove rige afkomstig was van een kalf ee nige weken oud. Dit laatste vleesch verkeerde' in ondeugdelijken toestand en deed, door aanwezigheid van bloed in het vleesch, het vermoeden wek ken, dat dit kalf zijn natuurlijken dood was gestorven. Maar ook kwam bij het onderzoek aan het licht, dat van het ingevoerde vleesch geen accijns was betaald, het dus gesmokkeld was, op grond waar van ook de rijkscommiezen proces verbaal opmaakten. Het vleesch was bestemd voor een groote worstfabriek te Deventer, wel ke geregeld van lieden als S. vleesch ontvangt, Ook in Meppel, Hengelo, Wijhe, Koevorden en tal van andere plaatsen wordt veel ondeugdelijk vleesch ingevoerd terwijl het toe zicht in die plaatsen tot nog toe veel te wenschen overlaat. DE NIEUWE ZIJDS KAPEL TE AMSTERDAM. 't Is heden de laatste dag, dat de kastjes der Nieuwe Zijds Kapel voor den verkoop gebezigd worden. Mor gen worden zij ontruimd, terwijl Maandag met de afbraak zal worden begonnen. De firma's De Vries, Spyer en Kalker verlaten met tegenzin in de- l tijd de kastjes, die zij zoovele ja ren trouw zijn gebleven. Vooral voor de firma Spyer is het jammer, dat zij juist nu, in het drukke reisseizoen, haar handel in oud-IIolland3ch zilver werk, dat bij Engelschen, Franschen en Duitschers, die onze hoofdstad be zoeken, steeds zooveel aftrek vindt, moet verplaatsen. Thans zal men ook aan den voor kant der kapel, zijde Kalverstraat, kunnen breken. Gelijk men zich her innert, was dit op aandringen der firma Spyer uitgesteld iot na bet ont ruimen der kastjes. Bij het breken de LapeJ, ontdek te men, dat de kap geheel vtwi eiken hout was vervaardigd. Inderdaad een meevallertjel (Tel.) DE ACADEMIE DE BILLARD GESLOTEN. De Academie de Billard in de War moesstraat is gesloten. Jammer ge noeg, denkt men in September de deu ren van dit speelhol weer te openen. Den laatste® tijd was het bezoek i&schts zeer matig, zoodat men het raadzaam oordeelde, tijdelijk zijn heil te zoeken in Geaaide. Of men daar de „professeura" even garavrij zal ont vangen, en even gewillig 1-un de vijf- fraucstukken op 't groene laken zal toewerpen, als hier het geval was, staat echter te bezien. Vooral wijl daar den laatsten tijd tegen speelho len actiever wordt opgetreden, dan in de hoofdstad van Nederland. (Tel.) „DE VIJF KOPPEN". Men sefezijft uit Maastricht. Onze stad is voor f 23.G00 eigenares geworden van een terrein, genaamd „De vijf koppen", aldus genoemd naar een gebeurtenis uit het jaar 1638, toen men beweerde verraad te hebben ont dekt, dat aan-vijf personen het leven kostte. Deze werden ter dood veroor deeld en onthoofd. De hoofden dier ongelukkigen werden op staken ge plaatst en van daar de naam van vijf koppen. Het terrein is gelegen nabij het „torentje van pater Vink", een der slachtoffers van het zoogenaamde verraad. Deze gebeurtenis leeft nog i altijd in het geheugen der bevolking voort, waartoe de benaming der vijf koppen niet weinig bijdraagt. Het is ln den Laatsten tijd een fraai stadsge deelte geworden, dat evenals de daar bij gelegen helpoort door vreemdelin gen druk wordt bezocht. EEN VERBOLGEN PUT* Op de heide tusschen Bussum en Hilversum, nabij den observatie-post van de vroegere renbaan, thans waar nemingspost voor militaire doelein den, hield een gedeelte van het le re giment veidartillerie t ^m^refoort practische oefeningen. Plotseling zak te op de helling van een heuvel een paard met de achterbeonen en het achterlijf weg, zoodat het slechts met de voorbeenen en het hoofd boven den grond bleef hangen. Toen men pogin gen aanwendde om het dier te bevrij den, zakte 't plotseling geheel weg en kwam de opening van een gemetsel de» put bloot, breed 1 Meter, en die later bleek 13 Meter diep te zijn. Het paard viel op den bodem. De put was met planken gedekt, die thans geheel vergaan waren. Daarop was ongeveer 30 c.M. aarde, terwijl alles met heide was begroeid, zoodat niets de aan wezigheid van dien put kon doen ver moeden. Onmiddellijk werd uit Naar- den de disirictsveearts, de heer Bu sing, ontboden, die, nadat men lan taarns in den diepen put had laten afzakken, den dood van het paard constateerde. Men trachtte door gra ven van ter zijde een grooten kuil te makon, doch dit bleek ondoenlijk, zoo dat het lijk in den put moet blijven. OUDE MUNTEN. Te Edam heeft een metselaar, bij it maken van fundeering voor een woonhuis, oude munten gevonden uit de 16de eeuw. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Ct3. per regel. Aangenaam, werkzaam Laxeermiddel voor volwassenen en kinderen. „CS/liSg" is een aangenaam, natuur lijk Laxeermiddel van heerlijken smaak en buitengewone werkzaamheid, met uit- muntendo resultaten gebruikt door vol wassenen en kinderen in allo gevallen van verstopping, trage spijsvertering en gebrek aan eetlust. Verkrijgbaar in Apotheken. Prijs 1.25 per flacon. Rechtszaken EEN MIDDELEEUWSCHE ROOFGESCIIIEDENIS. Het verhaal, dat hieir gaat volgen, doet denken aan vervlogen eeuwen, toein, in 't ijzer geharnaste roofrid ders en ruwe soldeniers met zwart ge maakte gezichten brandschattend het platteland afliepen, welhebbende dor pers bij nacht overvielen en eischten hun geld of hun leven. Men zou den ken, dat die tijden verre achter ons lagen. Maar neen. zulko misdrijven gebeuren ook nog in onze dagen. La ten wij u vertellen wat in den nacht van 20 op 21 Februari deze3 jaars te Oosterhout gebeurde en uwe haren zullen te bergen rijzen over zooveel brutaliteit en driesten overmoed. Het zal omstreeks 2 uur geweest zijn, toen de heer Timmermans door zijne echtgenoote gewekt werd met de bemerking, dat zij eenig leven hoorde. De heer Timmermans stond direct op, trok een broek j,nU un ont stak een lamp om daarmede in tie gang te gaan kijken. Toen hij de kruk van de deur der slaapkamer, na haar ontsloten te hebben, wilde openen, bemerkte hij, dat deze tegengehou den werd. Bijna onmiddellijk trapte men een paneel in en door het gat kroop een rnan, die Timmermans vastgreep en hem terugduwde tot aan den rand van zijn bed. Een vuurwapen uit zijn zak halend richtte ds bandiet dit op de borst van den he.v T. mtA de bedreiging: „Je geld of je loven." „Jong", antwoord de de heer T., „neem alk» maar mee. Een tweede roover, die inmiddels was binnengekomen, drong de vrouw die, opgestaan zijnde, naar het raam was geloopen om hulp te roepen, te rug, met het bevel „houd je mond of...," Het mensch, dat toch al erg verschrokken was, heeft toen niets muur durven roepen. Nummer drie en vier ven de ro overs hebben dc brandkast gekanteld en toen ï»i) haar niet kc&dovi openen, heeft een hun ner, een man met een zwart gemaakt gezicht en een slaapmuts op van deu heer T. die. hoe het kwam woet hij niet, biood oT er zijn gelaat voelde loo- pen, den sleutel geëischt, waarop de ze zachtjes tegen zijn vrouw zeide „geef hun óen sleutel maarik ken ze toch wel." De vrouw heeft daarop den sleutel die onder het hoofdkussen lag, gege ven. De bandieten probeerden nu de kast ie cj 'non, maar aan dergelijk werk niet gewoon, kwamen gioL verder en gelastten nu den heO T. dit werkjo vooi hen te do.m. En daar hij wat zenuwachtig wassen het niet gauw genoeg ging naar den zin van de heeren, riep de zwarte hem toe „f/uw, avanceer, we moetan het geld hebban.''' Ja, Joegen", zei T., „maar dat gaat zoo gauw niet." Toen dekast open was, heeft dezelfde al het r&k dat in sigarenkistjes, linner enz. geborgen was, genomen, dat door een ander meest in zijn zak ge borgen werd. Terwijl ze de brandkast ledigden, heeft een hunner nog gezegd „geen zilverwerk maar geld moeten we heb ben." De sleutel der brandkast was ook aangenomen door den lu:rol ine* het zwart gemaakte gezicht. Do heer T. had in dezen die, hoe zwart ook, toch niet onkenbaar wast dadelijk Th. O. herkend, een berucht heer. die met den heer T. al 10 jaar lang lid van dezelfde handboogschutterij was. Daardoor herkende hij O. dadelijk aan zijn stem en ook aan de wijze, waarop hij den sleutel aannam, n.l. met de linkerhand en nu wist de heer T., dat O. links was. Men kan bijna niet begrijpen hoe een monsch zoo laag kan zij.n om zijn vriend, die met hem van hetzelfde gezelschap lid is, zoo roQversachtig te bestelen. Het bedrag, dat de schurken, ini twee roode zakdoeken omgeknoopt, meenamen, bedroeg 752 te zamen eai behoorde niet alleen aan den heer T., maar or was ook geld bij van den N. C. Boerenbond, van de Veeverzeke ring, van den Willemspolder, enz. Ter volledigheid moeten wij nog er bij voegen, dat een dochter van don heer T. naar boven is gevlucht, daar een raam heeft open geschoven en om hulp geroepen, doch van Ijeneden is toen met steenen gegooid, waarbij nog een der ruiten is stuk geworpen. Een der kerels is toon naar boven ge komen, en hoeft haar gedreigdhou je mond of ik maak je kapot, waarop liet meisje in zwijm is gevallen. Toen de roovers A'erlrokken waren, heeft de heer T. dadelijk een bood schap gezonden naar don gemeente veldwachter Aarts tegen wien hij zeide„haai de gobr.'s O. maar, want die zijn hot geweest." De veldwachter, die maar alleen is en het begrijpelijkerwijze niet aan durfde vier zoo beruchte Individuen alleen te arrestesren, liet een bood schap brengen bij de maréchaussée, en toen deze er waren, heeft men do gehrs. O. gearresteerd en naar het lruis van den heer T. gebracht, waar zc éen voor éen met den heer T. zijn geconfronteerd en door dezen her kend. Het pertinentste was mej. T. ten opzichte van Th. O., dien zij po sitief aan zijn broek herkende. Bo vendien riep het volk, dezen verdach te ziende, „kijk, hij ziet nog zwart" cn de veldwachter bemerkte dan ook een zwarte streep onder de kin, ter wijl het overige van zijn gezicht versch gewasschen scheen. En het viel den veldwachter al dadelijk op dat O. nooit zoo zwart gezien had oiv der zijn kin dit moest zwartsel zijn. Later heeft men ook trommeltjes, zakjes en kistjes gevonden op den kortsten weg van de woning van don heer T. naar die van de gebrs. O. De gebrs. O., allen schoenmakers van beroep, dan gearresteerd zijnde, werden naar Breda's strafgevangenis overgebracht, doch twee moest men er vrijlaten voor de openbare terecht zitting; tegen den derde meende men voldoende bewijs te hebben om hem te kunnen veroordeelen. Hij stond voor de Bredasche Rechtbank terecht en werd aldaar veroordeeldwegens diefstal bij nacht en met braak uit een brandkast de somma van 752, bestaande uit bankpapier en zilver geld tot 0 jaar gevangmisstraf. Thans stond Th. O. voor het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch in hoo- ger beroep terecht. De bekl. bleef bij zijn bruut ont kennen. Wel erkent hij de bewuste broek gedragen te hebben dien dag, maar die had hij trouwens eiken dag aan. Van de streep onder zijn kin geeft bekl. als verklaring op, dat hij zich maar eens in de week, Zaterdags, waschte. Het was Vrijdag, dus kan hij wel zwart geweest zijn. Het 0. M., waargenomen door mr. Tak, advocaat-generaal, achtte het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen, maar meende, dat do wetgever zeker tegen dergelijke mid- deleeuwsche feiten het maximum wil bedreigd zien. Adv.-gen. eischt dan ook bevesti ging van het vonnis met verzwaring der straf tot 8 jaar. De verdediger achtte het bewijs niet geleverd en concludeerde tot vrij spraak. (De Noordbrabanter.) KWARTJESVINDERS. Voor het Haagsche Gerechtshof werd behandeld het appèl van iemand behoorendo tot het beruchte gilde van klaverenbocr en hartenaas. Hij was door de Haagsche Rechtbank, w*lke tijdens zijne terechtstelling zijne on middellijke gevangenneming gelastte veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf wg-ns roof van een horloge ten nadeele van een bakker te Rot terdam, die den beklaagde op de ge bruikelijke w ze aan den zoom van een weg bezig vond met kaartspelen. De bakker hield zich volgens zijn getuigenis eenige oogenblikken bij de spelers op en deed een oogenblik mede met het spel, inzettende f 1 of liever eigenlijk genoodzaakt tot spe len, doordien hein de gulden uit de hand werd getrokken door een der spelers, zoodat hij, hoewel nog half onwillig, tot spelen geprest werd. On- bogrijpelükc-r wijze bleef de bakker na die behandeling (hij verloor bo vendien den gulden bij he? spel) nog ter ph.vai.se toeven, maar haalde voor zichtigheidshalve zijn gouden horloge van d--"ketting en wilde het in zijn broBKzait bergen, uit vrees, dat men het ook wei eens op zijn hor'-oge kon gemunt hebben. Op dat oogenblik nu zoo verklaar de getuige werd hij, zich toch mav! liever willende verwijderen, daarin belet door beklaagde en zijn kornui ten hij werd bij den pols gegrepen en het was beklaagde, die hem toen het horloge ontwrong en er ijlings meê van door ging op de fiets van een der kornuiten. De lezing, die beklaagde van het voorgevallene gaf, was geheel anders. Het horloge had hij eerlijk gewonnen van beklaagde, die het, nadat hij den gulden verloren had en zside geen geld meer bij zich te hebben tot ver der spelen, had ingezet tegen f 50, dio beklaagde, na zich overtuigd te heb ben dat 't oen zuiver gouden horlogo was, tegen het uurwerk had gezet. Procureur-Generaal oordeelde d<? straf van 1 jaar, door de Rechtbank opgelegd, veel te licht in evenredig heid tot de zwaarte van het misdrijf door een lid van de bende, die d< schande is voor de samenleving. Op dien grond vorderde mr. Bijleveld str af verzwaring tot drie jaren gevan genisstraf. GENEESMEESTER De Rechtbank te Middelburg heeft een Jachtopziener te Axel wegens jachtovertreding veroordeeld tot 7 da gen hechtenis. Sport en Wedstrijden DUINDIGT. Ook Donderdag was de baan Duin- digt druk bezocht, en kreeg men goe-, de sport te zien. De starter voor de rennen kreeg een ovatie, na het 1<KV

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6