HAARLEM'S DAGBLAD. Stadsnieuws Haarlemmer Halletjes uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek. Ned Onderw.-Genooischap. Scha gen vroeg hierna urgentie voor een voorstel om ln de afdeelingen de salaris-regeling aan de orde te stel len, ten einde tot een beslist voorstel te komen, volgens de beginselen van het bekende voorstel-Schagen. De meerderheid van het H. B. ont raadt de urgentie; omdat men nog midden in de regeling zit die gevolg is van het wetje-Rink, waarvan vast staat dat het den onderwijzers niet voldoet, zoodat het H.B. van zelve di ligent is. De minderheid van het H. B. ver klaart zich voor de urgentie; het is noodzakelijk, dat het genootschap klaar is, ais er gevraagd wordt wat het wil. De vergadering vereen!gde zich met de opvatting der meerderheid en wees de urgentie af. Aan de orde kwamen daarna voor stellen betrekkelijk de verhouding tus- schen het N, 0. G. en den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Hoorn stelt voor het H. B. op te dragen den weg der toenadering te betreden, terwijl Hilversum, overwe gende dat de strijd tusschen den Bond en het N.O.G. zeer ten nadeele is van ons Lager Onderwijs, de wenschelijk- heid uitspreekt van toenadering tus schen beide vereenigingen. Het H. B. meent, dat zoo spoedig de omstandigheden dit mogelijk ma ken, een poging moet worden gedaan tot samenwerking van alle onderwij- zers-vereenigingen, maar weaseht dat de alg. vergadering het HB. niet dwin ge tot het doen van stappen, waarvan te voren vaststaat dat ze geen succes zullen hebben, of die strijden met de Waardigheid van onze vakvereeniging of van hen die haar naar buiten heb ben te vertegenwoordigen. Het HB. acht het uitspreken van een wensche- iijkheid dan ook onnoodig en daar om ongewenscht. Namens het H.B. sprak de voorzit ter, de heer Lancée, die herinnerde aan de Zwolsche motie van den Bood, die geen gemeenschappelijke belan gen van onderwijzers en hoofden heeft erkend, terwijl het Genootschap juist die belangen wenscht te behartigen. De idee der Zwolsche motie staat dan ook vlak tegenover de idéé van het Genootschap. De krachtige, ruwe aan val op ons bestaan, gelegen in dg ze motie, heeft, meent spr., onze gele deren versterkt. Nu is het H. B, overtuigd, dat d. school onze school deze strijJ niet dragen kan, vooral niet in onzen tijd. Heel spoedig kan de tijd komen dat we schouder aan schouder h b- ben te staan in den strijd voor *et behoud dier school. Daarom zal, bij een eenigszlns tegemoetkomende h' l ding van de overzijde het H.B. niet aarzelen, loyaal de hand uit te stel ''n. (Applaus). Evenwel wijst het H. B. 't voorstel Hoorn beslist af. Het voorstel Hoorn wordt daarop ingetrokken. Tegen het voorstel-Hilversum, iot een wensch uitspreekt, heeft het H.-B. geen bezwaar, en het adviseert dus tot aanneming daarvan. De heer Cramerus (eere-Iid), tevens Bondslid, gelijk velen in het Genot schep verfoeit den bestaanden toe stand, verfoeit ook het breed uit ne ten van futiliteiten op de wijze vau den heer Lancée. Toenadering mo.it er komen ia 't belang van de sch >ol en van het kind, en daarom beveelt spr. aanneming der motie.Hilversu i aan. Gouda ontkent dat er schuld is aan beide, zijden. Wordt het voorstel Hil versum aan genomen, dan komoix de Genootschapsleden in moeil'J neden, wordt het niet aangenomen dan schijnt 't of we geen toenal3"'ng wil len. Daarom raadt spr. intfikV ig der motie-Hilversum aan. Arnhem stelt de orde va« Ie® dag voor. De motie tot sluiting der discussies wordt aangenomen, waarna ook de motie-Hilversum met overgroote meer derheid wordt aangenomen. Aangenomen worden ook de voor stellen Amsterdam; De alg. vergade ring draagt het H. B. op eene com missie te vormen, die zich belast met het verzamelen en verwerken van sta tistische gegevens, die voor den on derwijzersstand van belang zijn", on: de alg. vergadering drage het H. B. op een rapport te doen samenstel len, waarin wordt uiteengezet, of en in hoeverre Invoering vau openlucht- spel aan onze scholen waarde heeft voor de school-opvoeding," daar het H.B. die opdrachten aanvaardt. Aan de orde komen daarna ver schillende voorstellen in zake wijzi ging dor Leerplichtwet, die alle wer den ingetrokken, terwijl aangenomen werd het voorstel-'s-Gravenhage: Het H. B. stelle een commissie in, die heeft te onderzoeken welke wijzi gingen in de Leerplichtwet gewenscht zijn. Het voorstel-Deventer: De alg. vergadering drage het H.B. op, pogingen aan te wenden om, vak j (vrije- en orde-oefeningen der gym nastiek) te doen verdwijnen van de lijst der verplichte vakken voor de la gere school," heeft niet de instemming van het Hoofdbestuur, hetwelk voor stelt nogmaals het onderwijB in dat vak in de afdeelingen aan de orde te stollen. Arnhem acht het overbodig de zaak nr.g eens aan de orde te stellen; de nieening der onderwijzers over vak j, is voldoende bekend. liet voorstel-Deventer echter steunt spr. niet, omdat het onderwijs ln vak j het eenige is, dat op de volksschool gegeven wordt ten bate van de Licha melijke opvoeding. Spr. wil dat niet wegnemen maar verbeteren door open lucht- en binnenshuisspelen. Nadat Deventer nog eens het woord gevoerd heeft, wordt het voorstel- Deventer met groote meerderheid ver worpen; het voorstel-H.B. werd aan genomen. Aan de orde kwam daarna het voor- stel-Hardinxveld; De Alg. vergade ring drage het H.B. op, de propagan da voor „Onderwijs-Rijkszaak" op nieuw krachtig ter hand te nemen." Amsterdam wil het H.B. opdragen de ze zaak opnieuw aan de orde te stel len. Dit amendement werd aangeno men. 's-Gravenhage stelt voor het H. B. op te dragen een onderzoek in te stel len naar de wenschelijkheid en mo gelijkheid tot het instellen van een fonds tot opvoeding van weezen en halve weezen van onderwijzers. EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Mijn zoon Jan deed zijn beklag. Hij vond het buitengewoon onplezierig, dat verschillende kermisreizigers, die voor een plaats hadden ingeschreven, ten slotte niet zouden komen, omdat zij het staangeld niet op tijd hadden betaald en oefende critiek uit op hot college van Burgemeester en Wet houders, die tot dezen strengen maat regel wareu overgegaan. Ik meende dit niet langer te moeten aanhooren. Critiek heeft ook haar leeftijd en jongens van nog geen twintig jaar doen maar het best, om alleen zelfcritiek uit te oefenen daar is in den regel Yolop gelegenheid voor. Hij sprak tegen, ik weerlegde, hij repliceerde, ik diende Yan dupliek en ten slotte, geprikkeld door zijn taai verzet, zei ik letterlijk het volgende „De samenleving moest veel meer op militaire manier zijn ingericht. Als iedereen precies op tijd deed wat hij doen moet, zou alles veel beter en geregelder gaan. Vier uur is niet vijf uur, zou ik mesnen, maar vier uur is óók niet tien minuten over vieren. Al! ra op de minuut af, dat is 't ideaal van een geordende maatschappij. In die richting willen Burgemeester en Wethouders ons opvoeden. De burge rij zal daarvan op den duur de heil zame gevolgen onder vinden. Niet la ter dan gisteren ben je van zwem weer een kwartier, te laat thuisgeko men „De slagboom aan den overweg was dicht." „Juist. En waarom was die op dat oogenblik dicht Omdat de Irein van Rotterdam een kwartiei te laat was. Zoo hangt het eene met het andere samen, 's Morgens beeinnen we al te laat, dus is den heelen dag door alles te laat. Wanneer vóór 's morgens twaalven alles precies op tijd ge schiedde, zou vanzelf alles wat na twaalven moet gebeuren, niet te laat kunnen zijn." En daar Jan nóg altijd met een on- gedoovig lachje toeluisterde, voegde ik er bij „Ik zal je de proef .op de som leveren. Morgen beginnen we precies op tijd te leven. Geen vijf mi nu ton te laat, versta je, maar preci s op do minuut af. En nu geen praatjes meer 1 Ingerukt 1" Tegenover Jan kon ik wel op deze manier met vaderlijk gezag optreden, maar met mijn brave vrouw was het een ander geval. Ze keek me aan en zei niets. Dat was een veeg teeken. Als Z3 dat doet, komt er van mijn plannen Ik weet het uit ervarlr g doorgaans niet veel terecht. Ik schreef onmiddellijk briefjes aan onze leveranciers, bakker, slager, melkboer, groenboer, op welk uur ze precies aanwezig moesten zijn. Maar niet vroeger of iater neen, precies op de minuut af. Waarvoor dacht ik, maar dat schreef ik er niet bij, heb ben we minuten, als er toch geen ge bruik van gemaakt wordt? De men schen zijn tegenwoordig zoo slordig op den tijd, dat we evengoed bij kwar tieren zouden kunnen leven en het nahouden van seconden, behalve voor lijdópneming bij wedstrijden, volko men overbodig is. Ik kan niet zeggen, dat mijn plan den volgenden dag goed begon. Zelf was ik precies te zeven uur opge- staan, daar we afgesproken hadden om half acht precies te ontbijten, maar niemand van de huisgenooten scheen zich verder te roeren, zelfs de dienstbode niet, voor wie de officleele aanvangstijd dan toch kwartier vóór zevenen precies is. Ik maakte zóóveel lawaai, toen ik Jan ging roepen, dat de anderen er van zelf wakker van Dit werd aangenomen met algemee ns stemmen. De afd. Walcheren II stelt voor; Ra- word en bij de Regeering pogingen aangewend om te verkrijgen, dat voor openbare en bijzondere scholen in de zelfde gemeente, ondeT gelijke om standigheden, de leeftijd voor toela ting dezelfde is. Zegwaart en Grijps- kerk willen den leeftijd van toelating op 6 jaar stellen. Dit laatste acht het H. B. niet gs- wenscht; de redactie van het voorstel- Walcheren acht het gelukkiger, Beide voorstellen werden aangeno men. Met het oog op den beschikbaren tijd werden de overige voorstellen van de agenda afgevoerd. Onder de gewone plichtplegingen werd de vergadering daarna gesloten. Zat erda g. Heden, Zaterdag, gingen de leden van hel N. O. G. te 8 uur naar Zand- voort per tram, om daar de lunch te gebruiken. Te 12 uur gaan zij per spoor terug naar Overveen, wandelen over Kweek- duln naar Duin en Daal, en keeren per tram naar Haarlem. Te half 4 is er dan diner lm het Brongebouw, als besluit van de algemeene vergadering. STUKKEN VAN DEN RAAD. Levering van wateT. B. en W. stellen voor het verzoek van J. A. Jonker, om zijn perceelen Generaal Joubertstraat 2971 en Pre sident Steynstraat 2—26 i 3 mogen aansluiten bij de gemeentelijke duin waterleiding volgens het tarief, be doeld in art. 6 der verordening, van de hand te wijzen. B. en W. meenen, dat de op de zol ders van genoemde perceelen afge schoten gedeelten als afzonderlijke kamers moeten worden beschouwd, zoodot niet het kamercontract, maar een gewoon contract toegestaan kan worden. (Raadsstuk 260/. De Vereeniglng van Industrieelen en.kooplieden betreffende bouwkunde en aanverwante vakken, vragen den Raad een gewijzigde toepassing van art. 6 der verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van duinwater, ook met het oog op de ge deeltelijke afscheiding van zolders. B. en W. stellen voor niet op dit verzoen in te gaan, daar zij meenen, dat dit artikel behoorlijk wordt toe gepast. Ook artikel 8 der verordening geeft volgens adressant moeilijkheden. B. en W. achten echter een uniform- tarief voor het aanleggen van dienst leidingen niet gewenscht, omdat daar door de onbillijkheid in het leven ge roepen zou worden, dat eigenaars van perceelen in smalle straten meer zouden moeten betalen, om den prijs vooi aansl Jilingen in breede straten lager te maken. Noemenswaardige moeilijkheden geeft de toepassing van het artikel volgens B. en W» niet. Ook het derde verzoek der vereeni- ging ook voor de levering van wa ter een controle-kaart af te geven, waarop driemaandelijks het verbruik te aantal kub. meters zal worden ver meld, pvenals dit nu voor gaslevering geschiedt achten B. en YV. uit prac- tisch oogpunt niet aan te bevelen, (Raadsstuk 257). Bloemententoonstelling. B. en W. stellen voor aan de Alge meene Vereeniging voor Bloembollen cultuur vergunning te verleenen, om van 1 Juli 1909 tot 1 Juli 1900 in ge werden en we wel zoowat te-halfacht aan de ontbijttafel waren. Op de punt van de naald was het zeven en veer tig en een halve seconde te laat. Maar ook de vurigste hervormer kan niet alles op eons verlangen. Ik besloot mijn omgeving eerst minutieus en daarna secondair op te voeden. Wat me minder beviel was,. dat mijn vrouw de boterhammen den vorl- gen avond al gesmeerd had, „De bak ker moet te kwart vóór zeven komen", zei ze, „maar dat wordt wel eens een kwartiertje later. Zoo had ik gedacht maar wat vooruit te zorgen, omdat je zoo precies op tijd wou wezen." Ik zweeg, kauwde het oudbakken brood, waar de boter ingedroogd was, met grimmige kracht en vroeg toen „Is hij er dan nog niet geweest?" „Hij komt er net aan", zei ze be daard. En Jawel, vijf minuten over halfacht, twintig minuten te laat, zet hij met een bons zijn wagen neer voor mijn deur en belt aan met een onbe vangenheid, alsof hij van den prins geen kwaad wist. Ik zelf naar voren. „Bakker, weet je wol, dat jo veel te laat bent „Kan 'r niets aan doen. mijnheer, de mensche® laten me ook zoolang wachten." „Dan moeten die ook maar op tijd wezen en zijn ze dat niet, dan sla je ze maar over." „Makkelijk praten", zei de bakker. „Zoo zou m'n zaakie gauw verloo- pen." ,,'t Kan wel wezen, maar ik verkies het niet anders. Je hoeft niet meer terug te komen, ik zal een bakker ne men, die op tijd is." Bakker trok af en pruttelde iets van klandisie. die hem gestolen kon wor den. Juist kwam de melkboer aanrijden en sprong zwierig van zijn wagentje. „Morgen mijnheer." bruik te mogen hebben een gedeelte van den Hertenkamp, het terrein tus schen den Hertenkamp en het Pavil joen, met inbegrip van het daar aan wezige gemak- en waschhuisje, en voorts uitsluitend voor ongeveer 1 April tot 15 Mei 1910 de gemeentelijke muziektent in den Hout, Ongeveer 1 April tot half Mei zal de Vereeniglng op dit terrein een ten toonstelling houden, maar voor de in richting van perken en groepen, be plant met bloelende bolgewassen is het noodlg, dat eenigen tijd voor en na de tentoonstelling over den grond beschikt kan worden, (Raadsstuk 26ij, Leeraren. B. en W. stellen voor met Ingang van 1 September aan de H. B. 8. met 5-jarigen cursus te benoemen voor den cursus 19081909 a. tot tijdelijk leerares in de Engel- sche taal mej. A. N. H. YV. v. d. Lin den, op een belooning van f 1200 per cursus, met 12 lesuren per week b. tot tijdelijk leeraar in de Neder landsche taal en in de Geschiedenis den heer Dr. G. B. Brom, op eene belooning van f 1700 per cursus met 17 lesuren per week. c. tot tijdelijk leeraar In de plant en dierkunde den heer J. Honing, op een belooning van f 800 per cursus, met 8 lesuren per week. (Raadsstuk 2620 Ontslag gevraagd. Door Jb. Vreeken Jr., onderwijzer aan School I is met ingang van 1 September eervol ontslag gevraagd. (Raadsstuk 259) Door Dr. H. J. Caikoen is met Ln- gang van 1 September eervol ontslag gevraagd als leeraar aan de Burger avondschool. Door zijn vele drukke werkzaamheden als leeraar aan de H. B. S. is Dr. Caikoen hiertoe ge noodzaakt. (Raadsstuk 251 SCHOTEN. Donderdagmiddag werd door den heer A. de Haan te Haarlem alhier aanbesteed: Het verbouwen van per ceel no. 24 aan het Pretoriaplein. Ingeschreven werd als volgt: J. J. Koning, 1472; W. Hoek, f 1635; J. Vink, 1540; W. Lubbers f 1650, P. Box 1500; Kaub en Bierboom f 1397. G. Meerman f 1435; J. Kroon van Diest, 1635, J. Turkonburg, f 1650. Alle inschrijvers wonen te Haar lem. SANTPOORT. Een aantal Santpoortsche vrienden van wijlen dr. E. Lauriilard zullen in het kerkje alhier, waar hij zoo me nigmaal predikte, te zijner gedachte nis een eenvoudigen gedenksteen doen plaatsen. Reeds is aan de kerk voogden verlof gevraagd het plan ten uitvoer te brengen. NA DE STAKING TE ROTTER DAM. Het bestuur van den Bond van Ma chinisten en Stokers heeft een mani fest de wereld ingezonden, waarin betoogd wordt, dat de aanstokers der laatste staking de patroons zijn ge. wee9t. Het bestuur herinnert dan, dat ln het verleden jaar tot stand gekomen arbeidscontract bepaald is wat de arbeiders al lang hadden nagestreefd „Morgen. Hoe laat moet je hier wezen „Halfacht, maar de menschen heb ben me vanochtend zoo laten bellen en m'n knecht is ziek, ik moet alleen melken. Hoeveel melk vandaag, mijn heer „Geesn druppeL 't Is twaalf minu ten over half acht, je bent dus veel te laat, ik kan me met zoo'n slordigheid niet vereenigen en zal een anderen melkleverancler zoeken." Melkboer trok af, Iets mompelende van „kouwe drukte om niets." Toen ik in de huiskamer terug kwam, waren de huisgenooten nage noeg met hun ontbijt, klaar. Jan vond het noodig, te vragen of niet ook voortaan een bepaalde minuut van uitscheiden zou worden bepaald, waarop ik natuurlijk niet inging. Ds slager was al evenmin op tijd als de anderen. Hij trachtte zich nog te redden met de uitvlucht, dat hij op Midden-Europeeschen tijd gere kend had, maar deze flauwiteit baatte hem natuurlijk niet. Ten slotte maak te de groenboer het quartet van te- laatkomers vol en kreeg eveneens zijn afscheid. „Ziezoo", zei mijn vrouw, „nu bsn ik vier geschikte leveranciers kwijt, die me goed bedienden, behoorlijke maat gaven en niet te duur waren. Antje moet er maar op uit om te ha len wat we noodlg hebben. Je ver beeldt je nu, hoop ik, niet dat we vanmiddag op tijd zullen kunnen eten Ik gevoelde de kracht van dezen aan val en wist hem alleen met ironie al te weren. „Derhalve", zei lk, „moeten de le veranciers te laat komen opdat wij op tijd kunnen eten 1" Maar ik gaf den moed niet op. Nooit slaagden Ingrijpende verbete ringen Ln een ommezien. Aon een vriend to Amsterdam had lk geschre- en dat gebleken ls, dat de bepaling, waarin ls voorgeschreven, dat slechts met bondsleden mocht worden geva ren, goed heefl gewerkt. Vervolgens ontkent het bestuur den leden van den Bond te hebben wijs gemaakt, dat zij het patroonscontract hadden aan te nemen, zooals het daar lag. Het patroons-contract dat ter tee- kening werd voorgelegd, ia een ver slechtering van den bestaanden toe stand, immers de bepalingen omtrent voldoende bemanning in de machine kamer zijn er uitgelicht, de nachtrust is met 1 uur verkort. „De brave pa troons durven dus den 18-urigen ar beidsdag per contract aan hun perso neel aan te bieden." Van de Zondags rust, op papier toegestaan, zal niets terecht komen. De bedoeling van de patroons is slechts den Bond te nekken. Dat de arbeiders bij het eindigen van het vorige contract geheel hun plicht heb ben veryuld, is juist te danken aan de organisatie en de voormannen van den Bond. De handelwijze van 'den machinefabrikant Wilton wordt dan gelaakt en den reedera wordt er op gewezen, dat de toestand weer kan veranderen „Wie wind zaait, zal storm oogsten". Het manifest besluit met de mede- deeling, dat de Bond zal blijven strij den voor zijn organisatie en een men8chwaardig bestaan. EEN METEOOR. H. schrijft in de „Z. C.": Een meteoor van aanzienlijke groot te werd te Zutfen gisteravond te 9 u. 35 aan den helderen N. Westelijken hemel gezien. Zichtbaar wordende op ongeveer vijftig graden hoogte, nabij de Poolster, beschreef deze een boog van omstreeks vijftig graden door't sterrenbeeld „de Draak" en den staart van den „Grooten Beer" in de rich ting van „den Ossenhoeder" en ver dween in de omgeving van de ster der eerste grootte Arcturus van dit beeld, waarbij geen bepaalde uiteenspatting werd opgemerkt. Helder geel van kleur was de licht intensiteit van het verschijnsel veel grooter, dan die van deze zoo schitte rende ster, wier schijnbare grootte door die van den meteoor ruim schoots werd overtroffen. De breede, vurige lichtstreep van wel vijftien graden die de meteoor achterliet bleef dan ook nog meerdere seconden zicht baar. Een meteoor van mindere beteeke- nis was een tweetal minuten te vore®, uit dezelfde richting komende, tus schen den Grooten Beer en de® Ossen- hoeder gezien. ONGELUKKEN. Donderdag is een met hooi geladen schip, dat juist uit de buitenhaven van Dlrksland kwam, door een ander schip aangevaren, met het ongelukkig gevolg, dat de nog jonge vrouw van den schipper D. van het eerste schip over boord sloeg en verdronk. Het lijk der vrouw is onder Stellen dam aangespoeld. Terwijl oen drietal knapen zich in de Waal bij Zaltbommed vermaakten met bade®, is het 9-Jarig zoontje van J. K. verdronken. De heer K., te Breda, ls bij een be zoek aan Antwerpen aldaar door "de electrische tram overreden en onmid dellijk gedood. SNUGGER BOERTJE. Een boer uit den omtrek, we zul len de plaats maar niet noemen die een officieel formulier moest invul len, plaatste in de beschrijving van zijn persoon, achter het woord„Ge slacht".,,. de mededeeling „één var ken I" (Nrdbr.) ven, dat ik dien dag precies te elf uur op zijn kantoor zou zijn om hem te spreken. Helaas, de Langebrug stond open, de electrische tram moest wach ten en zoo kwam ik een kwartier te laat ln Amsterdam, om te hooren, dat mijn vriend was uitgegaan. Hij had een afspraak precies kwart over el ven en had onmogelijk kunnen wach ten. Eerst kwartier voor twaalven kwam hij terug en te twaalf uur stond ik op straat. Nu deed zich een tweede moeilijk heid voor. Ik kon onmogelijk te half een precies wesr thuis zijn voor de koffie en dat was toch het afgespro ken uur. De moed ontbrak me, om dan blik van mijn vrouw en de opmerkingen van Jan te trotseeren, zoodat ik be sloot te Amsterdam wat te eten en een telegram verzond, dat ik moet het erkerune® niet al te oprecht was. Het luidde; „moet voor zaken hier blijven." Maar mijn tegenspoeden waren daarmee niet uit. 's Middags in Haar lem terug had ik gelegenheid een goede zaak te doen en was midden ln de hitte van de onderhandeling, toen het halfzes sloeg. Etenstijd. Dit was onherstelbaar. Telegram men konden niet meer baten. Dus bracht ik do zaak te® einde en ging toen naar huis, waar ik vijf minuten vóór zessen aankwam," ln de flauwe hoop, dat het eten, na het gebeurde van dien morgen, niet klaar zou zijn. Helaas, mijn lieve vrouw had zich gehaast op tijd te zijn. Ze wachtte ai 25 minute®. In haar groet lag een we reld van minuten. Jail, die blijkbaar een vermaning had gekregen om te zwijgen, keek des te veelbeteekenen- der. „Ik ben opgehouden", *ai ik, maar de lamheid van de verontschuldiging was duidelijk. NIET HANDIG. Op het einde van een bruiloftsmaal stond tot grooten schrik van zijn vrienden een van de gasten op, die vermaard was om zijn flaters. „Dames en heeren', sprak hij vrion. dolijk, „ik drink de gezondheid van den bruidegom, moge hij vele dagen doorbrengen als deze I" VOORZICHTIG. „Mijnheer Blank", zei een matig- hcidsman tot etjn candidaat voor den gemeenteraad, „wees zoo goed, mij te zeggen, of u alcoholische dranken gebruikt." „Vóór dat ik daarop een antwoord geef", zei de candidaat, „zou ik wel willen weten, of dit bedoeld is als een uitnoodiging of als een onderzoek." NOGAL VERSCHILLEND. „Wel, kleine meid", vroeg de be zoeker aan het dochtertje, waarmee hij alleen in de kamer was, „is al be sloten, waar de familie dezen zomer heen gaat „We staan tusschen twee dingen „Welke dan „Ma zegtnaar Zwitserland en pa i naar het armhuis." HANDIG ONTKOMEN. „Beste vriend, kun je mij een tientje leenen Ik heb mijn beurs thuis laten liggen." „Een tientje heb lk niet voor Je, maar ik kan het je wel bezorgen." „Iloe dan „Hier is een dubbeltje voor de tram,- ga naar huis en haal je beurs. GEDULD GENOEG. In een familiekring werd gesproken' over een jong paar, dat kort na het huwelijk al oneenigheid gekregen had. „Och Ja", zei een van de gasten, „de menschen trouwen tegenwoordig veel te vlug en geven zich niet de moeite elkaar te leeren kennen. Ze waren immers nog maar zeven jaar verloofd „Wel, dat is toch lang genoeg", meende een ander. „Volstrekt niet, iemand kan niet te voorzichtig wezen, ik ben negentien Jaar verloofd geweest." „Toen kende u dan toch zeker uw aanstaande vrouw wel „Juist"', zei de spreker, „en daarom heb ik haar ook niet getrouwd." SLIM OVERLEGD. Twee taalonderwijzers hadden het over de voor- en nadeelen van hun beroep. De een klaagde vooral over de ongeregelde betaling, die hij van de ouders zijner leerlingen kreeg. „Daar heb ik nooit last van", zei de ander. Wanneer ik op den eersten van de maand geen betaling heb, geef lk den leerling deze thema mee naar huis, om in 't Fransch te vertalen Ik heb geen geld. Hebt gij geld De maand ls om. Hebt gij geld meegekre gen Ik heb geld zeer noodig. Heeft uw vader u geen geld gegeven Heeft hij geen geld in de Bank En zoo voort, en zoo voort. Ik verzeker je, dat het helpt. Den volgenden dag brengt de jongen het geld mee. ZONDERLING. Ee® dag of wat geleden werd door de politie te Amersfoort een vrouw op straat aangetroffen, die zwerven de was. Op de vraag, waar ze van daan kwam,, was geen antwoord to krijgen, want de vrouw weigerde hardnekkig een woord te zeggen. Bij onderzoek bleek, dat zij tijdelijk ver- Precies halfelf ging Jan naar bed. Anders heb ik gewoonlijk ontzaglijke moeite om hem naar boven te krijgen. Precies elf uur stond mijn vrouw op, hoewei lk de courant nog niet uitgele zen had. Maar ik zal u niet vervelen met ql de bijzonderheden van mijn proefne. mLng. Dit is zeker, dat ze maar niet lukken wou. Iedereen was voortdu rend een beetje te laat, soms ook wol eens veel te laat, niemand scheen het te kunnen helpen, Iedereen had een verontschuldiging, dat hij opgehou den was door de menschen of door de omstandigheden en aan de stipt, held op minuien was geen denken. De proef werd gestaakt, de misluk king door mij ruiterlijk e-kend. De oude leveranciers, die weliswaar nooit hadden opgehouden ons te be dienen, kwamen 's morgens weer aaa de deur, zoo vroeg en zoo laat als ze konden, als ik door dan nood gedron gen een enkele® keer te laat kwam, we»rd mij dat vergeven, kortom, we leefden op dezelfde manier, ten naas tenbij geregeld, varder. „Ik denk, pa", zei Jan, „dat onze samenleving te Ingewikkeld is om van iedereen te vergen, dat hij altijd en in alles precies is op de minuut I" Dat ko®, zoo stemde ik toe, wel zoo wezen. „Is het dan wel verstandig?" ging hij voort, „dat B. en W. zoo streng tegen de kermisreizigers zijn opge treden V' Deze vraag liet ik onbeantwoord. Voor zulke critiek acht ik Jan nog te jong. Maar dat hij daarom ook onge lijk had, sou ik niet durven beweren. FIDELIO,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9