WeerberlcM F. P. EEICHERT, Thermometerstand Binnenland Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand Sport en Wedstrpesa MEDEDEKL1NGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 3 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 773.2 rn.M. 'te Oxford (Zuiden van Engeland) laagste 755.2 m.M. te Riga (Oostzee kust Rusland). Verwachting tot den avond van '4 Augustus Wind matige wind uit Noordelijke richtingen. Gesteldheid van de luchtafwisse lende bewolking, waarschijnlijk-droog weer. Temperatuurgeringe verande ring. ^BAROMETERSTAND TB HAARLEM. uur 772 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 771 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Frents, Boorden en Manchetten. tt Haarlem. Zondag 2 Augustus Hoogste gisteren F. 66° Laagste heden nacht F. 5T( Hedenmiddag 12 uur F. 68 Maandag 3 Augustus Hoogste gisteren .F. 68° Laagste heden nacht. F. 55 Hedenmiddag 12 uur F. 64° BLOEMENDAAL. Zaterdag had de stucadoor D. van K., alhier, het ODgeluk, met zijn rij wiel op de Klcverlaan te vallen, waardoor hij zoodanig aan zijn hand en been werd verwond, dat genees kundige hulp moest worden ingeroe pen. Ieder, die van liet Bloemendaalsche bosch naar den Meerenbergschen weg AvandeJt, is wel eens langs de oude boerderij gegaan, die nabij het Hotel Klein Zomerzorg stond. Deze boerderij is thans geheel afgebroken, waar door de omgeving zoowel van het ho tel als van de aan de andere zijde staande villa zeker veel is verfraaid. AERDENHOUT. Onze corr. schrijft Naar aanleiding van het ongeval Donderdag met de slectrische tram nabij de halte Bentveld gebeurd, dient nog vermeld, dat het velen omwonen den al reeds lang verwonderd heeft, dat op dezen drukken weg niet meer ongelukken zijn voorgekomen, daar met de flinke verbetering, welke de Bentveldweg heeft ondergaan, deze een drukke verkeersweg is geworden tusschen Bloemondaal en Zandvoort zoowel voor rijtuigen als voor wiel rijders en- voetgangers. Wenschelijk zou het zijn, wanneer door of van wege de electrische spoorweg-maat schappij maatregelen werden getrof fen om dezen overweg Yan afsluit- boomen te voorzien en er een wach ter bij te plaatsenvooral met den zomerdienst is dit hoog noodig, daar toch de trams dan om de tien minu ten loopen, en op drukke dagen daar nog extra diensten tusschen in. Of zal eerst het spreekwoord in toepas sing gebracht moeten worden Men gaat den put dempen, als het kalf verdronken is? Tot zoover onze corr., wiens opmer king wij alleen plaatsen, om de gele genheid te hebben die te weerleggen. En dat te meer, daar wij door het publiek dezelfde vraag ook ai eens hebben hooien stellen. Ten onrechte, naar wij meenen. Wanneer de E. S. M. op alle punten, waar haar lijn door drukke dwars wegen gekruist wordt, wachters zet ten en slagboomon oprichten moest, dan zal zij een leger van dlo beamb ten moeten aanstellen en zooveel slag- booiuen oprichten, dat het verkeer misschien wel veiliger, maar tevens ïoo goed als onmogelijk worden zal, omdat de wachters in den zomer dienst de hoornen wel voortdurend gosloten kunnen houden. Het publiek moet zelf uit do oogen zien. Dat doet het ook in do stad, waar de electrische trams elkaar Im mers nog sneller opvolgen, dan de Zandvoortsche wagens in Bentveld of den Aerdenhout. Niemand zal er toch aan denken om bijvoorbeeld bij de zeer drukke Korte Veerstraat een slagboom te planten met een wachter er bij Iedereen weet, dat het daar een gevaarlijk punt is en gedraagt sich daarnaar. Ongelukken zijn op onze ceintuurbaan dan ook hoogst zeldzaam. Het eenige wat der directie van de E. S. M. te doen staat is dan ook, haar personeel op te dragen op druk ke punten als dat door onzen corr. genoemd wordt, bijzonder op te let ten, wellicht langzamer te rijden. Dien voorzorgsmaatregel zal do direc tie zeker wel niet verzuimd hebben. Bijtijds gebluscht. Door bet flink, krachtig en doortas tend optreden van de heeren Dr. Plan- toijdt, Arie van Dam, Harm, en Hein. der O is gisterenmiddag cc., groot onheil voorkomen, dat voor Aerdenhout nadcclige gevolgen had kunnen hebben, daar door onvoor zichtigheid van een fietsrijder een gedeelte eikenbosch in brand was ge raakt nabij de Zuldlaau aan Groot- Bentveld. Bovengenoemde heeren hebben den brand in zijn aanvang gestuit door middel van zand. Was dit niet gebeurd, dan zou voorzeker het Naaldenveld gevaar hebben ge- loopen door brand te worden ver nield, vooral met het oog op den noor denwind. SLOTEN. Door den heer J. Casteleyn e. a. te Amsterdam wordt alhier een zui velfabriek opgericht. VELSEN. Leger des Heils. De jaarlijks terugkeevende Nationa le Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 12 Augustus a.s. op het landgoed Velserbeek nabij station Velsen, voor dit doel welwillend afge staan door den heer Baron Van Tuyll van Serooskerken. Duizenden nemen ieder jaar deel aan deze velddagen en extra treinen met goedkoop tarief zijn door de Hol- landsche Spoorweg Maatschappij on door de Ned. Centraal Spoorweg maatschappij voor dien dag uit ver schillende deelen van het land gear rangeerd. Van 5 tot en met 10 Augus tus, 's middags 5 uur, zijn goedkoope kaartjes met programma's aan de stations dier maatschappijen ver krijgbaar. De veidd9g zal dit jaar geleid wor den door commandant en mevrouw Rldsdel, de leiders van het Leger des Heils in Nederland, terwijl ook kolo nel Bullavd, die tot voor korten tijd de leider van het Leger des Heils in Japan was, tegenwoordig zal. zijn. Behalve de gewone samenkomsten zal er o.a. ook een maatschappelijke demonstratie gehouden worden waar door ieder van meer nabij zal kunnen kennismaken met den welslagenden grbeid van het Leger des Heils- op maatschappelijk gebied. Verder zal er een muzikale sluitingsdemonstratie gehouden worden, waaraan 200 muzi kanten en 200 zangers zullen deelne men. ZANDVOORT. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder werd Zaterdag een strandfeest gehouden. Om half twee werd door de deelne mende jongelui aangetreden in café Germania, en ging men met muziek naar het strand. Daar werd toen be gonnen met den vestingbouw, waar van de uitslag was, dat de jongelui Brouwer den eersten prijs, de jonge lui Kist c.s. den eersten 2den prijs, en de jongelui Rauwenhoff c.s. den tweeden 2den prijs verwierven. De deelneming aan den bouw was niet groot, wel was dit bet geval met den vlieger-wedstrijd. Voor de hoogst- staande werd de 1ste prijs toegekend aan de kinderen Luitink, voor de mooiste aan de kinderen Voskuil en voor de eigenaardigste aan de kinde ren Löwenstein. Er waren veel toeschouwers en ge durende het feest werden verschillen, de muzieknummers ten beste gege ven. Na afloop trok men met de muziek voorop naar Café Germania, waar de uitslag medegedeeld werd, en voorts, dat de prijzen Maandag a.s. zullen uitgereikt worden. Des avonds was er transparanten wedstrijd, waar echter maar één deelnemer voor was. Wel waren velen met verschillende lampions opgeko men en daarmede werd nu een op tocht door het dorp gehouden. Heden herdacht mej. J. van der En- de onder zeer vele blijkev van be langstelling den dag, waarop zij vóór 25 jaren geledén als hoofd der be waarschool alhier werd aangesteld. Des ochtends w.erd haar eene aubade gebracht door Zandvoort's Harmonie gezelschap, onder-afdeeüng van de werkliedenvereniging „Onderling Hulpbetoon". Des middags werden haar verschil lende cadeaux onder toespraken over handigd van den gemeenteraad een gouden horloge met inscriptie, na mens de burgerij een prachtig salon ameublement, en verder nog van vrienden en bekenden. Do schoolkinderen werden onthaald waarbij Zandvoort's Harmoniegezel schap zich ook weder liet hooren. Vóór de school was een mooie eere poort gemaakt. De belangstelling was groot en zeker zal de jubilaresse de zen dag niet spoedig vergeten. TWEEDE KAMER. STRANDVONDERIJ. Aan do consulaire ambtenaren van verschillende Staten worden, krach tens tractaatsbepaling. do bemoeiin gen overgelaten ter zake der redding van schepen, toebehoorende aan de onderdanen vaar don betrokken Staat en van de ladingen dier schepen, welke op de kusten van Nederland mochten stranden. Er doet zich be hoefte gevoelen aan uitbreiding van dit stelsel, waarbij de zorg voor de redding en berging van strandgeede- ron wordt onttrokken aan don N'eder- landscheu strandvonder, en wel op grond hiervan, dat de bepalingen in zako de strandvonderij in het Tweede Boek van het Wetboek van Koophan del in de toepassing tot moeilijkheden aanleiding hebben gegeven. In verband hiermede is tot de Rc- goeringen der voornaamste Staten, woiker schepen ons land bezoeken of langs onze luisten varen en ten aan- zion waarvan een tractaatsbspaling als bovenbedoeld nog niet bestaat (ook Duitschland, Zweden, Noorwegen en Denemarkon) het verzoek gericht of zij geneigd zouden zijn een verdrag als bedoeld te sluiten. Do met Zweden ter zake gevoerde onderhandelingen hebben geleid tot het aangaan van eene overeenkomst, waarvan de bekrachtiging bij de wet is gevraagd. HELDER—TEXEL. Do bootquae3tie Helder—Texel treedt een nieuwe phase in. Dinsdag komt de nieuwe boot van Texel's eigen Stoonibootonderneming, de „Dage raad". ia de vaart. Des middags to 4 uur wordt een feestelijke boottocht van Helder naar Texel gehouden. JEUGDIGE DRANKBESTRIJDERS. U't Rijsen schrijft men Een nieuwe wijze van propagandee- ren zagen er. Onze plaats werd namelijk u daan door eenige le den van de afdeeling Coevorden van den Kweekeling-GeheelonthouderB- bond op hun propaganda-tocht doot Overijsel, Gelderland en Utrecht. Het gezelschap telde 5 kweekelingen van de Normaalschool te Coevorden, be nevens 1 kweekeling van de kweek school te Haarlem. Een 3-tal zong lie deren van de drankbestrijding, bege leid door het vioolspel van 2 anderen, terwijl de zesde aan de huizen der in gezetenen brochures Ier drankbestrij ding of „Ansichten" (waarop dè vijf deelnemers aan den tocht) trachtte te verkoopen. Het ongewone van het geval bracht hier heel wat menschen op de been. De terugtocht zal over de Veluwe gebeuren. EEN BUITENKANSJE. Door den Wieringer schipper Duin- ker is te Nieuwediep aangebracht ee<n vischtorpedo, die door hem bij het lichten Yan uitstaande palingfui ken nabij Wieringen was opgevischt. De torpedo was dezer dagen op de ree de van Texel verloren gegaan bij de oefening met dat materieel aan boord van het pantserschip „Jacob van Heemskerck". Voor schipper Duinker is dit een aardig buitenkans je, voor bet vinden en aanbrengen wordt gewoonlijk 250 uitgeloofd. EEN VREESELIJK ONGELUK. Op de ijzeigieterij der firma Ub- bing te Doesburg, geraakte de machi nist J. Brul tusschen de machinehij werd op slag gedood. Nader wordt gemeld: Zaterdagmorgen werd de machi nist nog bezocht door zijn broeder, die hem over een familie-aangelegenheid moest spreken. Toen Brul's broeder na zich een oogenblik verwijderd te hebben, weer even terugkeerde, zag hij zijn broeder niet, doch vond hem na eenig zoeken dood tusschen de machine. Het lijk vertoonde geen tee kenen van geweld en was nergens ver wond. Omtrent de oorzaak van het onge val verkeert men nog in het onzeke re, doch de meest voor de hand lig gende lezing is deze, dat Brul 'ets ach ter het veiligheidshekje had laten vallen, dit wilde weghalen, zich op de trap wat te veel voorover heeft ge bogen, zoodat hij naar beneden tui melde en terecht kwam hij een plaats waar de snorrende machine hem de ademhaling volkomen moet hebben af gesneden, zoodat verstikking als de eigenlijke oorzaak van den dood moet worden aangenomen. Brul was een zeer oppassend werkman, die zich in de achting van zijn patroons moclit verheugen. Hij laat een vrouw ach ter. ONGELUKKEN. Op 's Rijks werf te Amsterdam is de scheepsmakersleerling De Nooy, die zich op een stelling van het in aan bouw zijnde schip „De Zeven Provin ciën" bevond, gevallen, voor dood op genomen en naar het Binnen-Gasthuis vervoerd.De dokter constateerde sche delbreuk. De jongen is, zonder bij kennis gekomen te zijn, overleden. Vermoedelijk werd De Nooy door een duizeling bevangen. Op de boerderij, bewoond door II. Tonkens, (e Noordbroek, (Gr.), had een vreeselijk ongeluk plaats. Het met de dorschmachine gedorschen koren zou met een wipkar worden wegge voerd. Het zoontje van den machinist, R. Blaauw, 7 jaar oud, zat op den voorboom van de kar, viel door het schrikken van het paard er af, en werd onder het zwaar beladen voer- tuig zóó gewond, dat de dood onmid dellijk volgde. Te Vlaardingen Is met ver'ies van een I6-jarigen jongen van de haring- visscherij binnengekomen de logger Jeanne, van de reederij A. van Doe len, schipper A. Brons. De Jongeling, C. S., wonende te Rotterdam, was den 17en Juli op de Noordzee over boord geslagen en verdronken. KINDERMOORD. Da politie te Deventer heeft aldaar oen dienstbode gearresteerd en naar Zutphen gebracht, die verdacht wordt van kindermoord of doodslag. Het kinderlijkje was op don dag der ge boorte, 23 Juli, in beslag genomen en te Zutphen gerechtelijk geschouwd. LAFFE AANVAL. In den laatsten tijd waren te Osch eenige hoopen te veld staande rogge van Mercelus Nijs in de Ruwaard om ver geworpen. Naar aanleiding hier van werd door de familie besloten, bedoelde rogge te bewaken, waartoe Joban Nijs zich tot bij die rogge be gaf. Zoodra deze ter plaatse kwam, werd hij volgens zijn bewering door vijf personen aangevallen. Vervolgens zoo danig geslagen en mot een of meer scherpe voorwerpen op niet minder dan vier plaatsen in het lichaam ge stoken, dat hij niet meer in staat was zich huiswaarts te begeven. Hij werd den volgenden morgen, omstreeks 7 uur in dien toestand ge vonden. Per voertuig is hij huiswaarts gebracht. EEN ZEILJACHT VERONGELUKT. Het bekende jacht der IJ-club, de „Catriona", eigenaar de heer Iïoge- woning. is Zondagmorgen te half ne gen, ten noorden van Hulzen, in volle zee verbrand. De oorzaak moet ge zocht worden in het vlamvatten van een kooktoestel. De opvarenden, drie in getal, sprongen, na vruchtelooze pogingen tot bluasching, overboord en klampten zich aan eenig rondhout vast. Toen, na twee en een half uur rond drijven, een van hen zich bijna niet meer kon bovenhouden, kwam de sleepboot „Volharding" in zicht, die de schipbreukelingen oppikte en z» behouden to Amsterdam bracht De geredden verdeelden al liet geld, dat zij bij zich hadden, onder de beman ning, terwijl zij, naar wij vernemen, den kapitein een gouden horloge met inscriptie zullen aanbieden, als een bewijs hunner dankbaarheid. Het schip was verzekerd. („Tel.") EEN IIEELE GARDEROBE ZOEK. In de Marnixstraat 11 te Amsterdam woont de familie H. _H. Bouwkamp. Vrijdagmorgen tusschen half negen en half tien werd de slaapkamer door de dochter des huizes verlaten. Da deur liet zij aanstaan, 's Avonds te rugkomende, bemerkte zij. dat een vreemde inspectie in haar garderobe gehouden had en, wat erger was, zich met de meeste goederen uit de voeten had gemaakt. Niet minder dan het volgend aantal kleedingstukken is ontvreemd 3 japonnen, 3 blouses, 2 lappen stof, terwijl bovendien nog een gouden ring, 2 zilveren hoeden- spelden benevens een portemonnaie met eenig geld medegenomen zijn. Ook een groot aantal ondergoederen werd buitgemaakt. BOND VAN GEMEENTEPOLITIE BEAMBTEN. Zaterdag werd to Breda eene alge- meene vergadering van bovengenoem- den Bond gehouden. Aanwezig 14 af- deelingen uitbrengende 45 stommen. Uit het jaarverslag bleek, dat zes nieuwe vereenlgingen toegetreden wa ren, Venlo, Vlissingen, Middelburg, Alkmaar, Vlaardingen *en Bergen-op- Zoom. De uitgaven hebben bedragen de som van 2080.02, de ontvangsten 2547.01, dus in leas op 1 Januari 1908 f 466.99. Het bondsorgaan op 1 Januari 1907 begonnen met een oplaag van 2000 exemplaren, klom tot 3200. Hierna kwamen verschillende voor stellen in behandeling. De afdeeling Hilversum wilde wijzi ging in het verkrijgen van vrijbiljet- ten bij de Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij, dat wil zeggen die af te geven op bepaalde tijden (zes kaarten) en niet om de twee maanden één. Haarlem wenschte slechts 4 biljet ten, doch dan ook voor de vrouwen. Besloten wordt het primitieve voor stel te handhaven. Het volgende punt was een voorstel der afdeeling Haarlem, om de contri butie van 0.75 te brengen op f 1. Het hoofdbestuur ontraadde dit voorstel en het werd ingetrokken, om er op oen latere vergadering op terug te komen. Aan de orde kwam Bespreking en vaststelling van een aan de Regeering en Volksvertegen woordiging te zenden adres, inhou dende „dat eene Staatscommissie worde benoemd, welke een onderzoek kan instellen naar den rechtstoestand en de arbeidsvoorwaarden der Ne- derlandsche politie in het algemeen en die der gemeentepolitie in het bij zonder." Het geheele adres werd in stem ming gebracht en aangenomen, Hiermede was het voornaamste van de agenda afgehandeld en kwamen nog slechts ondergeschikte punten in bespreking. SNEL EN.... GOED RECHT l Voor eeri Londensch politierechter werd een jongen van 15 jaar gebracht, en klein van stuk. Hij had iets onbe hoorlijks gedaan, wat, vinden wij niet vermeld. De rechter liet den vader roepen en zei hem, dat de wet den rechter niet toeliet, de eenig geschikte straf op te leggen, namelijk een goed pak slaag. En zonder pak slaag zou de rechter den jongen voor ettelijke maanden naar de gevangenis moeten zenden. Hij zou echter uit de moeilijkheid komen, als de vader zelf den jongen het pak slaag wou geven. De vaderGoed, ik zal het van avond doen. De rechter O neen, dat geeft niet. Hij moet het pak slaag hier hebben. De vader brengt zijn hand aan zijn oogen en het huilen schijnt hem na bij. De rechter Kom, Taylor, wees een man. Wil je hem nu afranselen De vader Goed. De rechter Je moet hem twaalf sla gen met de berkenroe geven, flinke, rake, volle slagen. Maar je moet even wachten, want de cipier zal de roe vast in het water zetten om zo flink en buigzaam te rnakon. Wanneer de ci pier mij meldt, dat de jongen zijn be hoorlijk pak slaag heeft gehad, dan mag ik hem laten gaan. AUTOMOBIELONGELUK. Dicht bij Parijs is een .ernstig onge luk gebeurd met een automobiel. Sanids, de schoonzoon van den Ame- rikaanschen milllardair Vanderbilt, reed met zijn chauffeur In do buurt van Poissy. Hij reed met een snel heid van ongeveer 100 kilometer in't uur, als een dolleman. Een der rade ren van de automobiel brak en de automobiel buitelde tegen de boomen langs den weg. Sands kwam onder het rijtuig terecht, de chauffeur er naast, met da voeten er onder. De omstanders konden het tweetal niet aanstonds oprapen, want de automo biel vloog In brand. Toen do wrak- hoop uitgebrand wa3 haalde men Sands, zwaar gewond, onder het rij tuig weg. Hij was toen al een van zijn beenen kwijt en is korten tijd later overleden. De chauffeur loopt met eenige kneuzingen vrij. Zijn schoei sel is verkoold door den brand, maar zijn huid is er goed afgekomen. SPIONNAGE. Het hof van assisen van Seine heeft vonnis geveld jn zake Berton. Het vonnis is nog al mild uitgevallen. De Berton, de officier van administratie bij de reserve, is schuldig bevonden aan spionnago. Zijn echlgenoote ls niet schuldig bevonden. Toen het oordeel van de jury hem werd bekend gemaakt, zelde Berton Mijn leven is verknocht aan dat van mijn vrouw. Ik vraag het hof, Ik ameek het hof, my met eenvoudige deportatie straffen, wodat Ik met mijn vrouw kan blijven leven. Ik vraag dit als een gunst. Na beraadslaging sprak liet hof het vonnis uit Berton is veroordeeld tot eenvoudige deportatie. Wie veroordeeld is tot eenvoudige deportatie, geniet in zijn ballingsoord eene groote mate van vrijheid, in te genstelling met wie veroordeeld ls tot deportatie „in een versterkte plaats." De laatste soort ballingen staat streng onder toezicht. LYNCHWET. Een schandelijk geval van lynch- justitie wordt uit Greenville in Texas gemeld. Hier is lil. een neger die een blanke vrouw had mishandeld, door het gepeupel gepakt, aan een paal gebonden en levend verbrand, ten aanschouwe van een talrijke menig te. die geen hand uitstak om deze schanddaad te beletten. Letteren en Kunst INTERNATIONALE TENTOON STELLING VAN FOTO-KUNST. De te Amsterdam georganiseerde tentoonstelling Yan foto-kunst is Za terdagmiddag geopend. Daarbij werd het woord gevoerd door den heer Ign. Bispinck, die als voorzitter van do Amateur Fotografen Vereeniging (de Nederlandsche vereeniging ter bevordering der lichtbeeldkunst) do aanwezigen welkom heette. Hij wees op de ruime deelneming, dankte II. M. de Koningin voor Hare inzending en betuigde de erkentelijkheid der Vereeniging aan B. en W. van Am sterdam, die het mogelijk maakten, dat de fotografie in Nederland voor -<le eerste maal hare intrede doet in een museum van kunst. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „Het Leven" van deze week bevat een geïllustreerd artikel over Vene zuela, situatie-teekeningen inzake het Dam-vraagstuk, een artikel over Volksweerbaarheid in het kamp, enz. Querido schrijft waarin schrijft Querido niet over Literatuur en Kunst, Bernard Ginter heeft een schetsDe nieuwe belastingvoorts zien we Johan Schmier als burge meester vuu het Baarnscho Oud-Hol land, met diens feestrede bij de inwij ding van het Marktpleineen ar tikel over Scheveningen wordt ge volgd door een ander over Pioenen, een schets Wachten van J. C. M. gaat vooraf aan een kiekje en een praatje over 't Amsterdamsche kin- dervacantiefeest, de redacteur ver volgt zijn vertaling van „Mien". ro man van Van Ompteda, kortom, 't is oen rijk nummer, dat, dunkt ohs, alleen tegen heel't dat hot papier van mindere kwaliteit is dan vroeger. „Eigen Haard" hesft een eigenaar dige kiek van „Holland in den vreem de", een kijkje in de Torpedofabriek van Whitehead en Co. te Fiume, met den Directeur der afd. onderzeeboo- ton, den oud-zee-officier P. Koster, door verschillende Nederlandsche werklieden omringd. In 't hoofdblad oen schetsje „Ontgoocheling", een ar tikel over „Nederland voor honderd jaren", een artikeltje „Aan Zee", dat over Zandvoort handelt, enz. EXAMENS NEDERL. TOONKUN STENAARS VEREENIGING. 's-Gravenhage, 1 Aug. Geslaagd al de 5 caiididaten voor viool (lager on derwijs), nl. de dames W. C. M. Her- ckenrath, uit RijswijkN. Rijken, uit DeventerG. P. de Wit, uit Wa- geningen en de heeren A. F. van dei- Vlies, uit Sliedrecht, en A. G. L. Ha ring. uit Utrecht. Laatste Berichten A n t i k e r m i 3-b ij e e n komsten. Men schrijft ons: Deze week zullen door de Jonge- dochters-vereeniiging „Kom tot Je zus" gezellige samenkomsten worden gehouden en wel op Dinsdag-, Woens dag- en Donderdagavond. Ieder, die ze vorige jaren bijgewoond heeft, her innert zich de prettige stemming en dan opgewekten geest, die er steeds heerscht, onder leiding der sprekers, do heeren Roeles van Zutphen, en Kuipers, van Apeldoorn. Ook dit jaar zal de verwachting niet teleurgesteld worden earvoor voldoende afwisseling worden gezorgd. De bijeenkomsten beginnen des avonds te 8 uur in de bovenzaal van het „St. Pietershuis", Stoófsteeg 6. Allen zijn welkorp, ge o n entree behoeft betaald te wor den. Men zie de desbetreffende adver tentie. G e v. V o o r w. Een zilveren lepel gemerkt U. H. en eein duimstok in de door den reini gingsdienst opgehaalde vuilnisstoffen gevonden, een broche waarin een poi-- tret, een modelschoen, een kinder- schoentje en een zwart wollen kous, een fox-terrier, een portemonnaie waarin eenige centen en een medail lon, een handwagen, een paar hand schoenen. BEGRAFENIS F. ALLAN. Op de algemeene begraafplaats aan den Schotea-weg werd hedenmiddag te ongeveer 12 uur begraven het stoffe lijk overschot van wijlen den heer F. Allan, in leven oud-leeraar aan de Rijkskweekschool. Aan de groeve sprak namens den heer Van der Ley, die zelf wegens ambtsbezigheden verhinderd was aanwezig te zijn, de leeraar dier school, de heer R. Luyten. Deze mocht zich, sinds hij in 1870 Allan's leerling werd, later diens col lega en vriend noemen, en herdacht thans den gestorvene als een man met een hart vol warme belangstelling voor het onderwijs, die belangstelling bij zijn leerlingen wist te wekken door zijn welsprekendheid en zijn reusachtigs fantasie. Maar bovendien bad hij een nobel hart, altijd geneigd om anderen voort te helpen. Als een bewijs van die hartelijke gezindheid wijst spr. op de oprichting der Zwemschool, die feite lijk zijn werk ls geweest, nadat zijn veelbelovende zoon, reeds student, in de rivier was verdronken. Hij vroeg de concessie aan, die door den heer Sprenger is overgenomen, hU deed dat omdat hij anderen wilde bewaren voor de smart, die heni getroffen had. Zoo zal Allan's naam in gedachte nis blijven als die van een goed en nobel man. Een schoonzoon van den overledene zeide d- voor de betoonde belang stelling. Onder de aanwezigen waren da heeren C. JGomiet, archivaris, en Wp: P. J. Overmeer, adjunct-bibliotheca ris benevens eenige leeraren van da Kweekschool. Dr. VON LUC ANUS. POTSDAM, 3 Augustus. (Reuter); De chef van het civiele kabinet vatt den keizer, dr. Von Lucanus, is he dennacht gestorven. NEDERLAND EN VENEZUELA. Reuter seint uit New-York In een telegram uit Caracas van 31 Juli wordt gezegd, dat het geschil tusschen president Castro en Neder land waarschijnlijk blijken zal min der ernstig te zijn dan eerst werd ge dacht. T8 Caracas wordt alles wat over een gewapend optreden wordt gezegd, als dwaasheid beschouwd. Do Venezolaansche regeering meent, dat haar optreden tegen den heer Do Reus ten volle gerechtvaardigd is door diens beleedigend schrijven op 9 April aan „Hou' en Trouw" geschre ven en in het orgaan der vereeniging openbaar gemaakt. Indien dit bericht geen fantasie is, zijn de Venezolanen naïever dan wij gedacht hadden. Zij beschouwen al les, wat over een gewapend optreden gezegd wordt, als dwaasheid Maar daarbij \ergeten zij, dat het er toch mede van afhangt, hoe wij daarover zullen denken, na de onbehoorlijke daden van Venezuela, die aan de uit wijzing van den heer De Reus vooraf-, gingen. BRAND IN DE GEZANTSCHAPS- WIJK TE PEKING. PEKING, 2 Augustus. (Reuter). In het Duitsche gedeelte van de gezant- schapswijk heeft een brand gewoed, ten gevolge waarvan stallen en an dere gebouwen verwoest werden. Een voorraad ammunitie ontplofte, waar door tivee Britsche soldaten en een Frarische soldaat werden gedood en zeventien Duitsche en Fransche sol daten werden gewond. UIT TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 1 Aug. (Reu ter.) Hedenavond werd een besluit van de Porte voorgelezen, waarin plechtig wordt verklaard; dat da grondwet zal worden gehandhaafd en wordt medegedeeld, dat dit voor nemen ter kennis is gebracht van da vertegenwoordigers der mogendhe den. Vérder worden daarin alle bui tengewone maatregelen van de oude regeering opgesomd, die nu verklaard worden afgeschaft te zijn. TEGENOMWENTELING IN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 2 Aug. (Reu ter.) De internationale trein kwam hier vijf uren te laat aan, naar men zegt ten .gevolge van gebeurtenissen te Adrianopol. Hier zou n.l. de mili taire commandant het station heb ben doen bezetten wegens muiterij onder de officieren. Volgens berichten aan de consula ten omtrent een tegenomwenteling to Adrianopol ontvangen, zouden iweo regimenten Infanterie aan het Jong- Turksche comité gehoorzaamheid hebben geweigerd en besloten zij naar Konstantinopel op te rukken. Alle winkels werden gesloten. Groote -paniek heerscht er onder de regee- riugsbeambten, die in het Fransclie consulaat toevluchtzochten. Nu de internationale trein aange komen is, vermoedt men, dat de toe stand te Adrianopol verbeterd isü Marktnieuws Haarlem, 3 Aug. 1908. Graan- en Zaadmarkt. Rogge. 50 II.L., ƒ6.75. Karwijzaad. 1500 kg., per 50 kg. f 19.-. GETROUWD 3 Augustus. J. J. Kluit en J. E. Blits. L. N. M. Boerlagen en B. C. Heemskerk. BEVALLEN 1 Augustus. C. Rondo, geb. Wij- nandts, d. L. Schouten, geb. La- vooij, d. 2 Augustus. M. P. Evers, geb. Willemse, d. G. Hendrikse, geb. Van der Mije, d. J. M. C. Wij- nands, geb. v. d. Heijde, d. R. Zwartsel-, geb. Stoppelman, z. S. G. van Graas, geb. Ilinse, d. G J. Schiering, geb. Van Musscher, d. 3 Augustus. C. van Zanten, geb. Schuurman, z. J. W. de Jong, geb. Ochse, d. OVERLEDEN Juli 31. A. E., 9 j., d. v. G. v. Hom schoten, Brouwersstr. Aug. 1. C. II.t HuijbertsMarschal, 85 j., Jansstr. G. J. IILrsBoerkool, 82 j., Groote Houtstr.P. Kroon van Diest, 53 j., Vogelkoopsteeg2. P. v. Hoften— Werkhoven, 82 j., LeidschevaartJ. A. Veering, 55 j., Kenaustr. J BLOEMENDAAL. OVERLEDEN C. Stoel, 49 j. H. Booij, 50 j. J. M. Herfst, 68 j. J. H. C. Bern- hard, 21 d. C. A. Ruigrok, 64 j. SCHERMEN. Te Oostende ia er eon wedstrijd tusr schen officieren op sabel ear degen ge-, houden. Op de sabel was de einduit slag 1. Verderber (Oostenrijk)2. Robba (Italië), 3. Perridon (Frank^ rijk), 4. Perzio Biroll (It.), 5. Door man (Nederland), 6. Me-szaros (Hon garije), 7. du Bosch (België), 8. dé Ranst de Berchem (Fr.), 9. Hubert van Blijenburgh (Ned.), 10. Ceccheri-; ni (It.). Van hot degenschermeru in ploegos) W03 de uitslag1. België, met 27 nunten tegem, 2. Frankrijk met 29 p.j) 3. Nederland (Scheffer en Doorman 7, v. Rossen) q De Jong 10^ me4 34.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2