Burgerlijke Staad 'het klein, met heel don gebruikclijkcn aanhang, gehouden worden Van don Oden tot den 24sten Augustus, iede- ren werkdag van 's middags 12 tot 's nachts 12 uur, en bovendien des Zondagsavonds van 8 tot 12 uur, zul len caroussel, draaimolens en andere tenten daar geopend mogen zijn voor het publiek. De houder der vergun ning voor deze vermakelijkheden, de kaswlein C. M. P. Posthuma, van het Roodezand, zal evenwel zorg moeten dragen, dat het terrein electrisch ver licht i-», dat er geen sterke drank ver kocht wordt, on dat een aantal verbe teringen, wet toegangen, enz., be treft, worden w gebracht ten gcnoc- ge van de desbetreffende autoritei ten. OPVOEDING VAN HET KIND. Zaterdagmïddrg is de tentoonstel ling „Opvoeding van het kind" te Den Haag geopend. De wethouder van onderwijs, de heer P A. van Sandick, hield de openingsrede, waarin hij deed uitkomen, dat mer. bij deze ten toonstelling getracht heeft de opvoe ding van het kind van 8 tot 14 jaar in beeld te brengen. Spreke^ hoopte, dat het niet zou blijven bij een oppervlakkige waar deering, maar dat men uit het ten toongestelde zou leeren wat er ge daan kan worden en moet worden voor het geluk van het toekomstig ge slacht en hij besloot daarom met den wensch, dat de hier gebleken samen werking nieirzal eindigen met 't slui ten dezer tentoonstelling, doch dat ze moge leiden tot onderlinge waardee ring van allèn, die werkzaam zijn in het belang van den dienst. En indien nu uit deze onderlinge waardeering mocht voortspruiten een blijvend samenwerken, zoodat de Ver- eeniging ter behartiging van de be langen van het kind kon blijven voortbestaan, dan zou van deze ten toonstelling een groote kracht uit gaan voor de tiy.As*tast. Met dezen wensch verklaarde hij de expositie geopend. GETROUWDE ONDERWIJZERESSEN. Door do Vrije Vrouwenvereoniging Is onderstaand adres verzonden Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Mevrouw I Ondorgeteekenden, bestuursleden der Vrije Vrouwenvereeniging richten tot U het eerbiedig maar dringend verzoek het besluit van don Gemeen teraad te Rotterdam te vernietigen, waarbij de drie onderwijzeressenA. W. KokHagen, M. H. Bakker—de Roodt en II. AndraeMak zijn ont slagen. Betrokken onderwijzeressen hebben In geen enkel opzicht zich schuldig - gemaakt aan plichtsverzuim; inte gendeel worden zij alle in de door B. en W. aan den Raad overgelegde stukken bijzonder geroemd. Goede on derwijskrachten buiten het onderwij- zerscorps te stellen kan nooit in het belang van hei onderwijs wezen, zoo- dat adressanten van ooi-deel zijn, dai door dit Gemeenteraadsbesluit het on derwijs is geschaad geworden. Gemeentelijke verordeningen, waar bij huwelijk eener onderwijzeres als motief voor ontslag gold, werden dan ook steeds bij Kon. Besluit vernie tigd, als zijnde in strijd zoo niet de letter dan toch zeker met den geest der Wet. Dit ontslag berust dan ook niet op eenige wet of verordening doch op eetn in de zitting van 2-7 Dec. aangenomen motie. Adressanten vertrouwen dan ook, dat Uwe Majesteit niet zal gedoogeu, dat de rechtspositie van ambtenaren zóó wankel worde in ons land, dat van een motie hun wel en wee worde afhankelijk gemaakt, doch dat U van Uw Koninklijke macht gebruik zult maken om den eerbied voor dè wet boog te houden. ONGELUKKEN. De groenteboer P. te Tiel kreeg voor eenige dagen geleden een puist je aan den duim, dat hij stuk krab de. Vrijdag overleed hij - aan stijf- kramp. Donderdagnacht is te Gorinchem Van do stoomboot Labor, geladen met suiker van de fabriek „Hollandia" een 28-jarig man te water geraakt en verdronken. Het lijk is opgehaald. Do naam is tot nu toe onbekend. Bij het oefenen in het hardloopen viel te Groningen de 20-jarige S. M. L., lid van „Gruno", plotseling dood neer. Te Zutphen heeft in het Rui tershof je (gesticht voor oude dames) een gasontploffing plaats gehad. Toen gaslucht werd bespeurd, ging men onvoorzichtig met een lucifer naar 't lek zoekenhet ontsnapte gas ont plofte en de portier en twee inwonen de dames liepen ernstige brandwon den op. VERDRONKEN. Een treurig ongeluk had plaats aan de Oude Houthaven te Amsterdam. Een zevenjarige jongen André Mlchel- sen, wonende in de Buiten-Oranje straat, geraakte te water en kwam vermoedelijk door de zuiging van een stoomboot niet meer boven. Later werd de drenkeling met dreggen le venloos opgehaald. Aan den kop van de Houthaven trachtte men nog de levensgeesten op te wekken en her baalde die pogingen in de kliniek aan het Westerplantsoen, doch zonder het gewenschte resultaat. WETTELIJKE TIJD. De St Crt. no. 179 bevat een Wet van den 23en Juli, tot invoering van een wettelijken tijd. Volgens art. 4 treeds de wet in wer king met den aanvang van een nieuw etmaal op een nader door de Ko ningin te bepalen tijdstip. ERFGOOIERSKWESTIE. Onze lezers zullen zich het conflict lusschon den ontslagen hekbewaarder der Hilversum8che Meent, Splinter, fin Stad en Lande van Gooiland, Waarvan wij voor eenigen tijd mel ding maakten, herinneren. Dit geschil is thans op vreedzame wijze opgelost, Bplinter deelde dezer dagen aan den Jtteentraeester KI aas sen mede, dat hij gonoogen zou nemen met een vergoe ding van 150. Dit voorstel is thans aangenomen. Splinter zal nu zoo spoedig mogelijk uiterlijk 15 Augustus de door hem bewoonde houten keet, welke hij tot dusverre weigerde te ontruimen, verlaten. Zijn opvolger, die tot dus verre in de nabijheid der Meent geen onderdak had, kan dan de houten keet betrekken. („Tel.") BEROOVING. Zaterdagmorgen is aan den loo- persknecht der firma Duinker Goed koop te Amsterdam, een portefeuille, inhoudende f 1000 aan bankpapier, in het postkantoor ontroofd. De beroo- ving geschiedde door eenige personen die bij den uitgang hem tegen.het lijf liepen, en werd te laat bemerkt, om do beroovers op heeterdaad te be t-zappen. EEN AANWINST. De Hagenaar van de Pxov. Gron. Gt. schrijft: „Onder de Hagenaars, die .in de laatste 20 jaar der residentie tot eer en voordeel strekten, behoorde ook een gewezen koopman, die zijn fortuin in Rusland gemaakt had, de heer Brouwer. De man koesterde een bij zondere vereering voor onze Neder- landsche Beeldende Kunst en had bo vendien een geheel eigenaardige lief hebberij. Aan onze moderne schilder school had hij zijn oprechte genegen heid geschonken en voor den aankoop van waardige vertegenwoordigers daarvan den kunstkooper Biesing met zijn vertrouwen vereerd. Men kou dan ook den warmen Maecenas me nigmaal in de gezellige zalen van ge noemden kunsthandelaar aantreffen, kijkende en bewonderende, schatten de en redeneerende, maar steeds zich genoeglijk bewegende te midden dei" hem zoo na aan het hart liggende kunstproducten. Hij kocht en ruilde, verkocht en wisselde, zooals het in 't speculeerend brein van een oud koop man kan opkomen. Docli onze kunstverzamelaar had nog een andere liefhebberij, of zwak, zoo men wil. Hij verzamelde pendules en horloges uit allerlei tijdperken, zoowei de dikke plompe uurwerken uit de vorige eeuwen als de klassieke tij daan wij zers uit het Keizerrijk en de buikige tik-tikkers uit den tijd van Lo- dewijk GIV. Deze verzameling nu heeft de erflater aan het Haagsch Mu seum op den Korten Vijverberg gele gateerd. Hij heeft daarbij een klein kapitaal gevoegd, waarvan de intrest moet dienen om den horlogemaker te betalen, die wekelijks al die pendu les en horloges zal opwinden. Is dat niet een praktische en royale erfla ter? Wat zal er ene getik wezen in die doodsche rustige zalen, waar nu de kalmte alleen verstoord wordt door den langzamen stap der zich vervelende opzichters en door de rond glurende bezoekers. Het zal wezen alsof al die tikkende horloges en pen dules een gëzamenlijken lofzang aan heffen ter eere van den edelen schen ker, die hen voor de vergetelheid be waart door ze in de gelegenheid te stellen, hun tik-hymne voor eeuwig te doen hooren." NACHTARBEID VOOR BAKKERS. „Het Volk" verneemt uit Den Haag omtrent minister Talma's plannen In zake den nachtarbeid der bakkers het volgende Het verbod van nachtarbeid zou zich niet langer uitstrekken dan van 's avond% 10 uur tot 's morgens 4 uur. Niet alleen aan de arbeiders, maar ook aan patroons, hetzij met of zon- dor arbeiders, zou de nachtarbeid in deze uren verboden worden. Echter zou aan de Kamers van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen mach tiging verleend worden om. voor den proeftijd van één jaar speciale ver gunningen tot nachtarbeid te verlee- non aan bakkerspatroons, die zonder gezellen arbeiden.. BRANDEN. Een hevige brand brak uit in de pakhuizen der firma N. Mogendorff, handel in huiden, haar en vellen aan de Karnemelksloot te Gouda. In kor ten tijd waren beide pakhuizen één vuurzee, een verstikkende rook ver spreidende, die de taak der brand weer zeer bemoeilijkte. De oorzaak van den brand is onbekend. De pak huizen en koopwaren zijn verzekerd. Een felle brand is uitgebroken in het benedenhuis van pand no. 26 in de Van Alkemadestraat te Rotter dam, bewoond door Ch. Lemlre. Het geheele benedenhuis brandde uit, maar assurantie dekt de schade. EEN ONGELUKKIGE. Door de Haagsche politie is zwerven de aangetroffen een vrouw, die blij ken gaf krankzinnig te zijn en opgaf genaamd te zijn Cornelia Hazendonk of Van Doorn, oud 18 jaar en ont vlucht te zijn uit een woonwagen. Zij Is naai gissing omstreeks 24 Jaar. Do vrouw was gekleed met lang blauw schort, zwarten rok en heeft blond haar, donkerblauwe oogen, grooten, spitsen neus, gave witte tanden en ovaal, gebruind gezicht. De commissaris van politie der 4de afdeeling ie 's-Gravcnhage verzoekt inlichtingen omtrent de identiteit van deze vrouw, die thans verpleegd wordt in een krankzinnigengesticht. KRANKZINNIG T Zonder eenige aanleiding loste ze kere Berfel, op de Brakel. onder Lon- neker, een schot op een troepje Jon gens. Een er van, zekere Ter Hofte, een 16-jarige knaap, uit Enschedé, werd niet ernstig getroffen. De dader werd gearresteerd en bekende onmid dellijk. Het schot werd gelost uit een landweer infanteriegeweer, dat met nagel geladen was. EEN KOLONIAAL-INBREKER. In deir laatsteii tijd werd te Eefde (Gorssel) en te Wavnsveld meermalen inbraak met diefstal gepleegd, waar van de dader steeds onbekend' bleef. De jongste dagen evenwel werd de aandacht der politie gevestigd op een soldaat der koloniale reserve te Zut phen. Na door den gemeenteveld wachter te Gorssel en één der Zut- phensche marechaussees 'in vei'hoor te zijn genomen, bekende de verdach te gloeide misdrijvèn alle te hebben gepleegd. Kerk en School VACATURE M. O. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat met 14 September e.k. aan de Rijks lioogcre burgerschool te Middelburg zal te vervullen zijn de betrekking van leer- aar in de wiskunde en de cosmogra- phie. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen, gelieven zich vóór 10 Augustus a.s. aan te mel den bij den inspecteur van het mid delbaar onderwijs K. ten Bruggenca- te, te 's-Gravenhage. Leger en Vloot EEN MINISTERIEELE AAN SCHRIJVING. De Minister van Oorlog schrijft het navolgende aan de commandeerende officieren van korpsen 'dér landmacht, gedeeltelijk uit militie samengesteld „Bij de openbare beraadslaging in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal over liet ontwerp van wet tot nadere vaststelling van het VlIIe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1908, werd door mij het volgende medegedeeld Een enkel woord over den te rugkeer op Maandag van mili ciens, die 's-£ondags verlof heb ben bekomen, bij de herhalings oefeningen.' De bepaalde regeling Is, dat de miliciens eens in de jnaand de vergunning hebben 's Zaterdags weg te gaan, 'sZon- dags over te blijven en 's Maan dagsmorgens jerug.le keeren. De korpscommandanten zijn echter bevoegd het aantal keeren wat uit te breiden. Als ik korpscomman dant was, zou ik voor hen, die goed hun plicht volbrengen, in dit opzicht zeer vrijgevig zijn, en ik zou die gunsF alleen onthouden aan hen, die niet hun best doen. Ik ben alleszins geneigd mijne zienswijze aan de korpscomman danten te doen kennen, maar ik wil geen verplichting opleggen. De korpscommandant ls de ver antwoordelijke manaan hem dus het recht de gunst te verlee- nen, of dit niet te doen. „Gevolg gevende aan vorenvermel- de toezegging, heb ik de eer u, mijne ïïeeren, te verzoeken, bij voorkomende gelegenheden in den geest van mijne daarin vervatte meening te handelen en te doen handelen." NAJAARSMANOEUVRES. De najaarsmanoeuvres ln Brabant gaan door, maar het aantal deelne mende troepen wordt ingekrompen. Waalwijk krijgt een inkwartiering van een 60-tal officieren, 1000 man schappen, (waaronder veld-artillerie) en 140 paarden. De generale staf met muziek zal ook in deze gemeente zijn intrek nemen. Gemengd Nieuws INBRAAK IN EEN MEISJES SCHOOL. Te Antony, dicht bij Parijs, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag Ingebroken in een meisjeskostschool. De bewoners van de straat werden opgeschrikt door hulpgeroep van de kostschoolmeisjes. Het was tegen half één. De meisjes liepep in den tuin. Toen de buren in het huis kwamen vernamen zij, dat er inbrekers waren geweest en dat die de directrice had den vermoord. De directrice bleek nog niet over leden, maar zij overleed eenige uren later. Een paar juffrouwen van de in richting waren gewond. Uit het onderzoek der politie blijkt, dat de moordenaars, vermoedelijk 2 in getal, door over de tuinmuren te klimmen achter de school zijn geko men. Eerst zijn zij toen in den kelder gebroken. Daar hebben zij wijn en eten uitgehaald en daarmede hebben zij in den tuin gesoupeerd. Toen zijn zij naar boven gegaan, het gelaat mei maskers bedekt. Zij hebben de direc trice met een ijzeren Instrument den schedel ingeslagen. Op 't geschreeuw van de andere dames en de meisjes zijn de booswichten gevlucht. Zij i stonden toen op het punt juffrouw Brancard te worgen, die weigerde de sleutel van de brandkast te geven. Juffrouw Brancard meent in de stern van een der inbrekers een fami lielid van de directrice te hebben her kend. De directrice schijnt een fami lielid te hebben, die niet deugen wil en die haar herhaaldelijk geld had gevraagd en afgedreigd. De vermoor de dame was 68 jaar oud. WONDERLIJK ONGELUK. Van eetn wonderlijk ongeluk vertelt de correspondent van de N. Y. He rald te Manila. Daar is een Ameri- kaanseh officier ln zijn badkuip door eiectriciteit gedood. Een vriend, die in olectriciteit liefhebbert, wou heit wa ter electriseeren en deed Iets ver keerd. WERVELSTORM. Ben Reuter-telegram maakte mel ding van een ernstige scheepsramp ln de Chineesche wateren. Uit nadere be richten blijkt thans, dat in de Chinee sche Zee een wervelstorm oorzaak is geweest van vele ongelukken en ont zaglijke schade heeft aangericht. De ondergang van de stoomboot „Jong- king" zal dua ook wel een gevolg van dezen wervelstorm zijn. Uit Hongkong wordt gemekt dat niet minder dan zeven stoombooten op hei strand werden geworpen, slechts twee warden weer vlot ge- maakt Verschillende gebouwen «Un Ingestort, hoeveel slachtoffers hiorbij govallen zijn, is nog onbekend. Onder de op het strand geworpen schepen was ook een Britschc torpe dojager. De bemanning van dat oor logsvaartuig kon zich redden. Hot observatorium te Hongkong had tijdig voor de nadering van den storm 'gewaarschuwd, maar blijkbaar w.a- ren toch door vele gezagvoerders de noodige voorzorgen verzuimd. DE BERLIJNSCHE PAARLENDIEFSTAL. Een Berlijnscli journalist had een onderhoud met de kamenier, die, het paarlen-collier der gravin War- tensleben verdonkeremaande. Zeer naief verklaarde ze absoluut niet ge weten te hebben, wat haai" daad eigenlijk beteekende. „Ik verstopte de paarlen enkel en alleen om de gravin te plagen. Had Ik willen stelen, dan zou ik daar voor diein tijd al honderd keer toe in de gelegenheid geweest zijn. Op den bewusten avond kwam de gravin laat thuis. Ik hielp haal bij het uitkleeden en opende ook het doosje, waarin mijn meesteres zelf het collier borg. Ik kon dien avond niet met haar opschietentelkens was er weer wat anders te bevitten. Bui ten me zelf van woede, nam ik het collier mee naai- de naastbijzijnde karfter om de gravin in ongerustheid te brengen. Eigenlijk wou ik het uit het raam gooien, doch toen ik hét raam opschoof, zag ik een gat tus- schen liet zink en den muur daar stopte ik 't in. Dienzelfden avond nog miste men het kostbare stuk. Des nachts begon ik te beseffen, wat ik 'eigenlijk gedaan had. Om vijf uur snelde ik naar 't venster, met het plan, de paarlen weer op de tafel te leggen. Een agent surveilleerde voor het huisik durfde niets ts begin nen Sport en Wedstrijden CRICKET. In de te 's-Gravenliage gehouden bestuursvergadering van den Neder- landschen Cricket Bond werd beslo ten, dat de wedstrijden voor den van Hasselt-beker, waaraan alleen de Zuidelijke tweede klasse vereenigin- gen deelnemen, 9 Augustus een aan vang zullen nemen met een voorwed- strijd V. O. C.Ajax te Rotterdam. Op 16 Augustus spelen vervolgens 's-Grav. C. C. II-^-Hermes in Den Haag en winner (V. O. C.Ajax)H. B. S. in Rotterdam of in Leiden. De eindstrijd wordt ten slotte ge houden op 30 Augustus op nog nader te bepalen terrein. Tevens werd nog geloot voor de wedstrijden om het kampioenschap van de geheele tweede klasse afdee ling. 9 Augustus wordt gehouden Hennes—V. V. V. in Schiedam en 23 Augustus V. V. V.Hennes ln Am sterdam. Het Iersche elftal, dat deze maand ln ons land komt, speelt 19 en 20 te gen Zuid-Holland in Dan Haag, 21 en 22 Augustus tegen Noord-Holland te Heemstede en 24 en 25 Augustus tegen Nederland, vermoedelijk te Haarlem. Medegedeeld werd, dat Volharding en Rood en Wit in deze maand gaan toeren in België. Zondag wordt nog gespeeld Ajax— Hermes in Leiden voor de Zuidelijke tweede klasse afdeelfng. EEN WAARSCHUWING. Naar het officieel bulletin der Ne- derlandsche Harddraverij- en Ren- vereeniglng meedeelt, heeft het ren- comité van de maatschappij Renbaan Duindigt den heerrijder jhr. F. Boreel een waarschuwing gegeven voor de hoogst onattente wijze, waarop door hem het paard Vandilo gereden is in den Cains-prijs op 25 Juli j.l. ROEIEN. DE AM STEL VIER. ENGELSCHE BEOORDEELING. De Engelsche sportbladen zijn vol lof over het roeien der Amstelaren tot en met het eilandje, waar de bocht begon en de vermelde noodlottige aanvaring volgde. De Hollandera heb ben een niet geheel afgewerkten, doch daarentegen zeer sterken slag, zoo luidt algemeen het oordeel der roei-autoriteiten. „Zonder twijfel zou de Hollandsche ploeg een schitterend figuur hebben gemaakt", zegt de „Sportsman", „als zij maar beter gestuurd had. Nu had den de Amstelaren een groote handi cap, aangezien men in Nederland het roeien zonder stuurman niet ge woon is." Juist nadat de helft der haan was afgeroeid, gingen de Amstelaren in de piketten liggen. Op dat oögenblik waren zij slechts eenige inche9 achter. De Leanderploeg stopte, maar de Amstelploeg werd zeer slecht gestuurd en lag voortdurend veel te dicht bij de piketten. De „Sporting Life" meent, dat, in dien deze Hollandsche roeiers goed gewend zijn aan het roeien ln een vier zonder stuurman, deze ploeg onge twijfeld een der sterkste continentale combinaties belooft te worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN d 30 Cts. per regel. Land en Tuinbouw IN DEN TUIN. Dit artikeltje schrijf ik Inzonderheid voor de huismoeders, om dezen te ver tellen, hoe zij van bessen of andere vruchten wijn kunnen bereiden, 't Is nu de tijd daarvoor. De bessen moe ten eerst worden gekneed tot een pap. Hiertoe moet men niet te voren de bessen afwaesohen. daardoor zou bet wans je, waarme ae vruchten bedekt zijn, verwijderd worden. Dit grijswit- waasje, waarmee de vruchten bedekt pruimen kersen, druiven, enz. ziet, zijn een opeenhooping van duizenden zwammetjes, zooala we door een sterk vergrootend microscoop kunnen waar namen, en deze zwammetjes zijn het, die van de suiker in oaize zoete vruch ten alcohol kunnen maken. 1 Zijn dus alconofcraraoaaetjefl. waaruit ook de bakkersgïst bestaat. Ge woet toch wel dat de gist, die het meel doet rijzo tevens alcohol in het meel brengt? Maar daar merken we toch nooit iets van, zegt ge brood maakt toch niet dronken. Neon, dat is zoo, maar dat komt omdat de alcohol in den oven verdampt. I-Iebt ge er nooit van ge hoord, dat vroeger sommige hakkers dern alcoholdamp in een toestel boven don oven opvingen om dien tot een vloeistof te verdichten En dat ze des wege omdat ze van dien eigenge- maakten alcohol geen belasting be taalden, soms werden bekeurd?Maar laten we tot ons uitgangspunt torug- keeren. De pap wordt in een vaatje of groote kruik gedaan, met water om kruik of vaatje te vullen, en evenveel gele suiker als bessen. De opening woixlt niet gesloten, want dan zou het vaatje door de gisting bersten. Bij dio gisting, veroorzaakt, zoo we zei den, door de gist- of alcoholzwarn- metjes, wordt de suiker, zoowel die der vruchten als de bijgevoegde, <y. t- leed in alcohol en koolzuur. De alco hol blijft in liet vocht, maar het kool zuurgas werkt naar boven en zoekt een uitweg. Met dit gas ofschuim komt ook vocht naar buiten dat moet worden opgevangen en een paar ma len daags in de kruik of het vaatje worden gedaan, 't Is duidelijk, dat de wijn meer of minder sterk wordt, naarmate meer of minder vruchten en suiker zijn genomen. Het gistingspro ces verloopt het snelst, hij oen lioogie- re temperatuur, men zette het vaatje b.v. op een plaats, waar de thermome ter 6ü tot 70 graden Fahrenheit wijst. Op een koele plaats,-bij te langzame gisting, wordt de wijn zuur. Is men van oordeel, dat de gisting is afgeloopen, d. 1. wanneer er geen schuim (koolzuur) meer opstijgt, dan kan men den wijn aftappen in fles- schen, welke luchtdicht moeten ge sloten worden. Is het vocht u niet hel der' genoeg, filtreer het dan eerst, door een linnen lap, maar doe dat vlug, opdat de wijn zoo min mogelijk met de lucht ln aanraking kome, waardoor hij zuur zou worden. 't Gebeurt nog al eens, dat na het. aftappen blijkt, dat de gisting nog niet geheel was opgehouden en in de flesschen nog voortgaat. Het koolzuur dat dan niet weg kan, doet de fles schen springen. Met het oog op deze mogelijkheid doen wij den wijn liever niet in flesschen met heugelsluiting, maar gebruiken gekurkte flesschen. Wordt de drang te groot, dan vliegt alleen de kurk er af en blijft de flesch met den inhoud gespaard. Om •dezelfde reden plaatsen wij de fles schen liever niet op da kurk, zooals sommigen doen. Bij het vullen zorge men er voor, dat tusschen kurk en wijn geen lucht blijve, deze zou deu drank zuur maken. Den eersten tijd ga men dagelijks de flesschen inspec- teeren. De bewaarplaats moet koel zijn. KALI-PROEFVELDEN. Von den Landbouw-Consulent Van Bijlevelt te Sommelsdijk, verscheen een verslag betreffende door hem aan gelegde proefvelden. Het jaar 1907 was naar hij schrijft voor het ei land Goedereede en Overflakkee rijk aan proefnemingen met kalimest, in 't geheel waren er, naar schatting, pl. m. 65 velden op het eiland, waarvan een 20-tal onder zijn toezicht. Op grond der gegevens, welke de verkregen uitkomsten den heer Bij levelt gaven, acht hij zich niet in staat een goed omlijnde uitspraak te doen omtrent het al of niet noodige van den kalimest op kleigrond. Hij adviseert, "dat elke landbouwer voor zich zelf, zooveel mogelijk op ver schillende gewassen en grondsoorten, kleine proeven neme, en daarbij min stens twee jaar achtereen op dezelf de perceelen kali aanwende. Het is niet vreemd zegt hij dat eerst na voortgezet gebruik de waar de eener meststof kan bepaald wor den. Dit advies sluit zich geheel aan bij de ervaringen, door kunstmestgehrul- kers in verschillende deelen des lands opgedaan. Meermalen toch bleek het, dat de bodem bij een eerste aanwen ding van zekere voedingsstof niet rea geerde en toch latei, bij voortgezet ge- oruik, zich daarvoor zeer dankbaar betoonde. De heer Van Bijlevelt nam zijn proeven bij onderscheidene gewassen, op verschi lende grondsoorten, en zoo wel met volledig kunstmest als met 'n toevoeging van kunstmest bij stal mest. 1. Een haver ge was op klei, schra len bemestlngstoestand, kreeg super- Chili en kali: 825 KG. per geniet (0.4592 H.A.): perc. I ontving geen kaï niet. De opbrengst was per gemet: 1. 81.1 H.L. zaad e nl947 KG. stroo. II. 29.53 HL. zaad en 1767 KG. stroo. De kainiet gaf dus minder stroo, maar meer zaad. 2. Bij een lucerne-proef op zeer lich ten zavel was het verschil grooter: Zonder kali 5830 KG. van beide sen- den (per gemetd. Met kali 6178 KG. van loeide sne den (450 kainiet). 8. Hooiland op duingrond gaf per gemet: I. zonder kali 1927 KG.; II. 375 kai niet 2618 KG., III. 540 kainiet 2894 kg. terwijl bij de naweide het verschil zeer duidelijk was. 4. Bij O.-I. kers was de meerop brengst zeer belangrijk. I. zonder kali 504 KG.; II met 875 kaLnlet 680 KG. zaad p. gemet. Het zaad werd verkocht tegen 38 per 100 KG. B. Een cichorei-veld toonde zich voor een kaini et-bemesting ook zeer dank baar; per gemet werd, zonder de bla deren, geoogst: 6337.5 KG. zonder kali; 14850 met 375 kg. kainiet en 15547.5 KG. met 540 kainiet. 6. Een tóevoeging van kainiet gaf bij suikerbieten een prachtige winst. Met stalmest alleen per gemet 16526 JKG., gehalte 17.5 plus 450 kainiet 20GV0 KG., gehalte 17.1 „Nooit geweest en nooit gedacht", zei do proefnemer, die „zéér in do volkan" was. Mogen de mcdóü-èclin*' gen van den Laudbouw-cónsulent ook andoren lot proefnemingen opwek ken, opdat ook zij wellicht oogsten' zullen verkrijgen, welke nooit zijn ge weest en welke zij nooit Jjebben ge dacht. Stoöinvaartbeniace Het st. Vondel, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 Aug. van Sin gapore. Hot st. Timor, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 1 Aug. te Havre. Het st. Prins Willem III vertrok 81 Juli van New-York naar West-Indië. Het st. Menado vertrok 31 Juli van Batavia naar Rotterdam. Het st. Ophlr, van Rotterdam naar Java, passeerde 1 Aug. Kaap del Armi. Het st. Ambon, van Amsterdam n. Batavia, arriveerde 1 Aug.-te Port- Said. Het st. Koning Willem I, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 1 Aug. van Perim. Het st. Ams teiland, van Buenos- Ayres naar Amsterdam, vertrok 80 Juli van Rio Janeiro. Het st. Bogor, van Rotterdam naar Batavia, passeerde 81 Juli Sagre-s. Hèt st. Koning Willem III, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 81 Ju? li van Lissabon. Het at. Flores, van Batavia naa? Amsterdam, arriveerde 1 Aug. té Marseille. Het st. Amsteldijk arrive3rdë t Aug. van Philadelphia te" Rotterdam.- Het st. Gedó vertrok 1 Aug. vah' Rotterdam naar Java. Hot st. Prins Maurits, van Parama ribo naar .Amsterdam, arriveerde 1 Augustus namiddags 1 uur, te Havre., Het st. Nieuw-Amsterdam, van Rot terdam naar New-York, vertrok 1 Aug., des nam. 3 uur 45 min., van Boulogne sur Mer. HILLEGOM. OndortrouwdB. Degenaars en de Vreugd. BevallenA. M. LippensWitto- man, d. J. Weijers—Bergman, d.; B,. W. v. d. Schoot—-Roozen, d.E. v.. Houten—v. d. Berg, d.H. Meijer—* Warmerdam, d.W. Assendelft—De Haan, d.A. de Groot—Klinken* berg, z. OverledenA. D. v. Dijk, 4 mnd. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BEVALLEN: J. v. d. MeijKipper sluis d. C. Bunk- Keeleman d. OVERLEDEN: Johanna Corrbelia Timmer, oud 5 maanden. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht. 22 Juli. J. van Reeuwijk,- stucadoör, vroeger aldaar (tegenwoor dige verblijfplaats onbekend). Rech- ter-commissaris mr. W. M. H. Boers; curator mr. dr. P. J. W. Rieter. Alkmaar, 28 Juli. J. Bankert, koop man, aldaar. Rechter-commissaris jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman; curator mr. N. H. de Lange. Dordrecht, 30 Juli. J. Ilempel, koop man en winkelier, te Oud-Beijerland. Rechter-commissaris mr. H. van Loghem de Josselin de Jongcurator mr. J. C. Pk. Loeff. G. Rosmolen, koopman ln manu facturen te Nieuw-Beijerland. Rech ter-commissaris mr. H. M. van Log hem de Josselin de Jongcurator mr. J. C. Ph. Loeff. Zwolle, 80 Juli. F. Weeterman, land- houwer te Avereest. Rechter-commis saris mr. J. W. Tel tingcurator mr. J. van Setten. H. Heerdink, koopman en bakker te Oldebroek. Rechter-commissaris mr. J. W. Telting; curator mr. M. Polak. Amsterdam, 81 Juli. J. H. Bannen berg, slager, aldaar. Rechter-com missaris mr. J. W. Huijslnga; cura tor mr. A. Ph. W. Alta. F. N. Huffstadt, pensionhouder, aldaar. Rechter-commissaris mr. J. W. Huijsimgacurator mr. E. W. van Straaten. Floris Jansen, aldaar. Rechter commissaris mr. J. W. Huijsinga curator nir. A. Ph. W. Alta. Mr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, advocaat en procureur, aldaar. Rech ter-commissaris mr. J. W. Huijsin ga curator mr. H. R. Goudsmit. '8-Graveoaliage, 31 Juli. Naaml. Venn. Centrale Bank aldaar. Rech ter-commissaris mr. P. Polvliet cu rator mr. A. M. M. Montijn. A. Goedhart, winkelier aldaar. RechteT-commi88aris mr. P. Polvliet; curator mr. H. W. E. graaf Schim- melpenninck. R. Hekman, koopman aldaar. Rechter-commissaris mr. P. Polvliet; curator mr. C. Hambroek. J. M. J. Vintges, bleeker aldaar. Rechter-commissaris mr. A. E. Croo- ckevrttcurator mr. F. Wolfson. W. Ch. Schierbeek, aldaar. Rech ter-commissaris mr. P. Polvlietcu- rator mr. C. W. Vollgraff. Chr. Touraeur, te Scheveningen. Rechter-commissaris mr. A. E. Croo- ckewitcurator ma'. C, Tj. II. Hier- nelss. (N. Ct.) Utrecht, 30 Juli. J. van dei- Leeden, koopman aldaar. Rechter-commissa ris mr. W. H. M. Boerscurator mr. O. Hogenbrug. Alkmaar, 31 Juli. D. Jonker, krui denier te Akersloot. Rechter-commis saris mr. A. D. H. Quintus curator mi'. W. F. A. Verhoeff. Geëindigd A. Kuypers, voorheen caféhouder te Franeker, thans te Apeldoorn. Opgeheven H. li. Meijer, zadelmakersknecht, J. Croon, zonder beroep, W. Sparwer zonder beroep, D. Berendeen, han delsagent en W. Aal, venter in groen ten, allen te Amsterdam. (Hbld.) Geëindigd II. F. Grondijs, te Utrecht; J. A. van Luyn. te Utrecht. (Stct.)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6