Als gij uw kind I Weerfeenclii MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 5 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 768.0 ra.M. ie Horta (Azoren) laagste 752.6 m.M. te Riga (Oostzeekust Rusland). Verwachting tot den avond van 6 Augustus Wind meest matige Noord-Weste lijke wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt, wellicht onweers- of regen buien. Temperatuur: geringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 756 m.M, Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 767 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Woensdag 5 Augustus Hoogste gisteren 2 uur P. 72 Laagste hedennacht F. 60 Hedenmiddag te 12 uur F. 62 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F, P. BEICHERT, 17 Anegang 17. PRACHTIGS SORTBBRING Dassen, Freats, Beerden en Manchetten. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geelt het dan Dr. HOMMEL's Haema- togen. Laat echter geeme der vele namaaksels aanpraten! heer Hutschenruyter, uit Utrecht, en Van den he9r C. Andriessen, compo- faist te Hilversum, dis persoonlijk een paar zijner werken zal dirlgeeren. De heer Willem Andriessen zal twee pla noconcerten spelen, waaronder éen Van hem zelf. Examens. Hoofdacts L. O. Geslaagd te Am sterdam de heoren G. Blok en A. Ver mist te Haarlem. Geslaagd te 's-Gravenhage de heer H. Peuzens te Haarlem. Engelsch L. O. Geslaagd te 's-Gra- yenhage mej. C. W. C. Baumgarten! te Haarlem. Handteekenem L. O. Geslaagd te 's-Gravenhage de lieer P. Baan te Haarlem. Fransch L. O. Geslaagd te 's-Gra venhage de heer B. II. Lans te Haar lem. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Door twee Haarlemschê recher cheurs is te Amsterdam een rijwiel- dief gearresteerd, die de vorige week In Haarlem een Burgers-rijwiel had pntvreemd. De man, bij de justitie een onbekende, is naar Haarlem vergebracht. KERMIS. Kermis-Dinsdag is weder rustig Voorbijgegaan, te 11 uur was er reeds Weinig drukte en te 1 uur was zoo wat alies afgeloopen, behalve het ge wone bezoek in da cafés. De regen had goed gedaan. Bijzonderheden vallen niet te ver melden, terwijl geen aangiften van zakkenrollerij bij de politie zijn inge komen. Haarlemsch Dagboek 5 A u g. In een dagboek voer je geen pole miek. Het zou anders de moeite waard zijn den heer redacteur van de Nederlandsche Bakkers-Courant even bescheid te geven op zijn preêk, met den tekst, dat ,,observeeren èn obser- Veeren" twee zijn. Ik zal dat nu niet doen, maar hem bij voortduring beterschap toewen- $chen. Met vreugde constateer ik, dat ze al ingetreden is. De Gemengde Be richten in dit jongste nummer getul- fren er van. Er is maar één berichtje in te vinden, dat je even goed in elk ander blad kunt paatsen, de' andere raken weri^jijk allemaal 't hakkers- belang. De redacteur van de Neder!. Rakkers-Qiurant is du3 werkelijk zoo kwaad niet als hij wel schiint in zijn "antwoord aan „Observator Wie voor goeden raad vatbaar ls, is een goed mensch. Dag, meneer de Redacteur van de Bakkers-CourantZooals ik zeibij voortduring beterschap OBSERVATOR. Militaire Zaken. De eerste-luitenant kwartiermees ter R. G. G. R legen van het 10e fegl- frient infanterie alhier, wordt belast met de functie van verplegingsoffi- cler in de legerplaats bij Laren tij dens het kompoeren van het 10e regi ment infanterie aldaar. De miliciens J. H. en T. J. F. van het 10e regiment infanterie zijn door den krijgsraad alhier veroordeeld, leder tot een geldboete van een gul den, subsidiair een dag hechtenis, wegens een rlfwielovertrading. Rnbriek voor Vragen. Vraag. Is het gebruik een dienst meisje, dat met primo Mei bij mij in dienst is gekomen en toen f 5 gods penning heeft gehad, nu met da ker mis weer f5 te geven? Heeft zij er recht op? Antwoord. Met den godsponning heeft de kormisfooi niets te maken. Plaatselijk gebruik is, dat met kermis en Nieuwjaar 5 procent van 't loon al3 fooi wordt gegeven, onverschillig wanneer het meisje in dienst getre den is. DE BAKKERS-VERGADERING. Aan de Bakkers-Bondscourant, die het (officieel) orgaan is van den Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond, ontleenen we nog eenige bijzonderhe den over do op 12 Aug. alhier te hou den algemeene vergadering van dien Bond. „Om half tien des morgens reeds zullen enkele loden van de Haarlem- sche afdeeling in het Brongebouw aanwezig zijn om de vroeg-kemende gasten te ontvangen en hun het feest programma aan te bieden. Reeds dadelijk bestaat er gelegen heid de jaarmarkt te bezoeken, die dien dag speciaal voor de bondsleden in het Brongebouw wordt gehouden. Om half elf wordt het Centraal en Hoofdbestuur, alsmede de afgevaar digden door het bestuur der afdee ling ontvangen en zal hun de eere wijn, worden aangeboden. Om elf uur beginnen dan voor de trouwe verga deringbezoekers de werkzaamheden. Tijdens de vergadering wordt aan de dames een autotocht aangeboden door de afdeeling. Door den Hout en over den straatweg naar Leiden wordt naar Lisse gereden en verder vla Noordwijkerhout en den Vogelenzang- schen straatweg over de Zandvoorter- laan naar Zandvoort. Van Zandvoort gaat dan de tocht terug langs Elswout, Ovorveen, naar Duini en Daal, waar de dames het Wilhelmina-duin zullen beklimmen, om van het prachtige vèrgezicht te genieten. Heel Kennemerland, de Zaan, de Noordzee, Amsterdam en Haarlem liggen daar voor oogen. Over Bloemendaal wordt dan terug gereden naar het Brongebouw. Voor de dames, die een rijtuig ver kiezen boven een auto, zullen rijtui gen beschikbaar zijn. Maar daarme de zal niet den boYSDgenoemden tocht kunnen worden gedaan. Er zal met de auto's zeer voorzich tig worden gereden. De heer G. de Vries zal op de eerste auto naa3t dea chauffeur plaats nemen en zorgen, dat een gematigde snelheid wordt ge reden. Na afloop der vergadering zullen eenige electrische trams klaar staan voor een int naar Zandvoort en terug. Om zes uur wordt dan aan tafel ge gaan in het Brongebouw. Na afloop is er concert in den tuin, te geven door Kriens' muziekkorps." We zien uit dit stuk, dat de Bond het malle idéé, om de auto's achter een rijtuig aan te doen rijden, maar losgelaten heeft. Wij vernemen, dat ons spotternij- tje (of dat van onzen medewerker Dick) over het al te dwaze voornemen In de vergadering der feestcommissie gelold heeft tot intrekking van. do eens gemaakte regeling. Die was ook al te' mal i Rechtszaken. De Rechtbank verleende tegen P., winkelier In goud en zilver te Bever wijk, onlangs in staat Yan faillisse ment verklaard, rechtsLngang met verwijzing der zaak naar de openba re terechtzitting. Dit is reeds de tweede maai in kor ten tijd, dat een dergelijke zaak be handeld werd. Ongeval. Dinsdagmiddag tegen twee uur ge beurde een ongeluk met den lucht- schommel op de Ged. Oude Gracht, bij het Spaarne. Terwijl de schuitjes al schommelden, stapte nog eon jon gen in en kreeg een schuitje tegen het hoofd. Hij viel achterover en kreeg een wonde aan het hoofd. Na weer op verhaal te zijn gekomen werd hij door eenige omstanders naar zijn huis vervoerd. Van 't Kantongerecht EEN DOLLE DAG. De groentenkoopman R. had op een Maandag te veel Schiedammer naar binnen gewerkt. Zoo deed hij rare dingen Allereerst takelde hij op den Koudenhorn zijn collega Visser toe, sloeg hem den hoed van 't hoofd, en greep hem ook bij de keel. Voor deze „bedreiging van de -vei ligheid" (aldus de qualificatie dei dagvaarding) eischte «le ambtenaaf van het Openbaar Ministerie zes da gen hechtenis. Een uurtje later wilde de agent Roos hem ln de Doelstraat arrestee ren wegens dronkenschap, rnaai stuitte toen op zoo'n verzet, dat de orde werd verstoord. Daarvoor werd ook zes dagen hechtenis geëischt. Binnenkort zal R. nog voor de Recht bank komen, omdat hij bij die orde verstoring ook den agent heeft mis handeld. De groentenkoopman B. heeft R. bij dit verzet geholpen. Ook togen hem werd deswege zes dagen hechtenis geëischt. KASTELEINS. In negen van de tien gevallen ver telt een kastelein, bekeurd wegens het tappeu van sterken drank zonder ver gunning, dat hij de jenever... cadeau wilde geven Ja, 't zijn royale lui In hun onbokendheid met de wet. begrijpen ze echter niet, dat ook het toedienen alleen reeds strafbaar is. Ook nu kregen we eenigo van die royale klanten, o.a. een uit da Rid derstraat, die beweerde, dat hij aan een man, die 50 cent oude schuld kwam betalen, twee glaasjes jenever cadeau gaf. Kantonrechter Dat was zoowat de verdiensten van die 50 cent I 't Kwam echter later uit, dat de be zoeker de glaasjes toch had betaald. De ambtenaar van het O. M. vroeg aan ook veroordeeling tot twee geld boeten van 10 gulden. Tegen een anderen herbergier werd vrijspraak gevraagd. Bij dit zaakje bleek, hoe er met de vergunningen soms geknoeid wordt. De man was zetkastelein van een zetkastelein, die op zijn beurt weer zetkastelein was van den vergunning houder. Nu had de vergunninghouder den herbergier de vergunning opgezegd, waarna de man bekeurd was wegens het ongerechtigd tappen. De ambtenaar van het O. M. vroeg echter vrijspraak, omdat de zetkaste lein van den vergunninghouder be klaagde de vergunning had moeten opzeggen. De kantonrechter zei nu ziet men eens, tot welk een geknoei dat zetkas- teleinschap aanleiding geeft. UITSPRAKEN. Heden werden do navolgende uit spraken gedaan M. H. P., te Velp, overtreding Keur- polder Buitenhuizen, vrijgesproken. H. .T. K., te Haarlem, overtreding Drankwet, 1 boete subs, één dag hecht. G. van den B., te Haarlem, C. A. en J. S., te Beverwijk, overtreding der Arbeidswet, respectievelijk 5 maal 2 boete of vijf maal een dag hechtenis, twee maal 1 boete of twee maal een dag hechtenis en vrijgesproken. J. A. D. en J. T. K., te Haarlem, J. R., te Velseroord, en K. B,, te Bever wijk, overtreding Jachtwet, respectie velijk no. 1 3 boete of een dag hoch- tenis, no. 2/5 boete of vijf dagen hechtenis, no. 3 en 4 vrijgesproken. A. S.f te Velsen, F. K., te Heemstede en J. L., te Beverwijk, overtreding Leerplichtwet, no. 1/5 boete of drie dagen hechtenis, no. 2 en 3 7 boete of 3 dagen hecht. C. C., te Haarlem, overtreding der Spoorwet, 1 boete of twee dagen hechtenis. B. de V,, zwervende, overtreding Wetboek van Strafrecht 10 boete of 5 dagen hecht. J. K., en 6 anderon, te IJmuiden, loopen over den spoorweg, allen f 1 boete of 1 dag hecht. A. B. te Watergraafsmeer, varkens houder, vrijgesproken. J. van D-, zwemnde, en 4 anderen, wateren buiten urinoirs, allen 1 boe te of 1 dag hecht- L. H. W., te Haarlem, overtreding Algemeene Politie Verordening Zand voort, 1 boete of 1 dag hecht. P. de R., te IJmuiden, en 4 anderen, overtreding Algemeene Politie Veror dening Velsen, f 1 boete of 1 dag hech tenis, twee maal 1 boete of twee maa 1 dag hechtenis, en 2 boete of 1 dag hecht T. R. V-, te BJoemendaal, overtre ding Algemeene Politie Verordening Bloemendaal, f 3 boete of twee dagen hecht. A. van den B., te Haarlemmermeer, overtreding Algemeene Politie Veror dening Haarlemmerlieda en Spaarn- woude, ƒ5 boete of drie dagen hech tenis. C. J. T., te Haarlem, en 14 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel-Regle ment, respectievelijk 1 boete of één dag hechtenis, f 2 boete of twee dagen hechtenis, 0.50 boete of 1 dag hechte nis en vrijgesproken. Voorts werden er nog 21 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, respectievelijk tot 3 dagen hechtenis en opzending naar eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar, 8 weken hechtenis, 5 boete of 3 dagen hechtenis, en 2 boete of 2 dagen hechtenis. (Zie vervolg stadsnieuws onder Laatste berichten). Sport eo Wedstrijdea ROOD EN WIT TE BRUSSEL. De Haarlemmers zullen niet zooals aanvankelijk vastgesteld Zaterdag en Zondag, maar Zondag 16 en Maan dag 17 Augustus te Brussel spelen. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Woensdagmorgen vertrok van hier feet R. K. Zangkoor met dames, om jen uitstapje te gaan maken naar Nijmegen. Bij de onderhandsche aanbesteding van de gasfabriek werd ingeschreven door A. Smit, alhier, voor 39.850, Boks te Schoten, voor f 37.980, S. P. Adriaanse alhier, voor ƒ33.888, door \V. A. van Amstel, alhier, voor/33.300. De gunning 13 aangehouden. BEVERWIJK. (Vervolg verslag der Raadszitting van Dinsdag). De geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer J. Wiede- man, worden onderzocht en in orde bevonden, zoodat deze wordt toegela ten. De Voorzitter deelt mede, dat do Harddraverij-vereen, den openbaren weg dit jaar weder mag gebruiken voor hare harddraverij met totalisar tor. Den laatste had de Voorzitter gaarne geweerd, doch de wethouders waren daarvoor niet te vinden. Ook de Raad wilde zich hierover niet uit spreken. De heer Breukelaar stelde schrifte lijk voor, een officieel verslag van de Raadszittingen te doen publiceeren in het plaatselijk blad en wel, omdat daarin een onjuist verslag van de vorige zitting was opgenomen. De hear Moens kon daarmedo wel accoord gaan en wil een ambtenaar het opmaken van het officieel verslag opdragen. Do Voorzitter keurt in strenge ter men het verslag van de laatste Raads zitting in het plaatselijk blad af. Do heer Van Zanten vindt dit ver slag heel best en bovendien meent hij dat het moeilijk is voor verslaggevers altijd juist weer te geven, wat ver handeld wordt. De heer Zwager zegt, dat precies het tegenovergestelde van de waar heid in het gewraakte verslag ver meld is. De heer Van Zanten vindt ln een verslag van een ambtenaar ooif al weinig waarborg, dat zal toch niet betrouwbaar kunnen zijn. De Voorzitter zal bij de e. v. begroo ting een post voorstellen voor bedoeld officieel verslag. De vergadering werd daarna ge sloten.* HAARLEMMERMEER. De verwachtingen over den oogst te Haarlemmermeer zijn over het alge,- meen zeer gunstig. Het dorschen dei- karwei, het eerste gewas, is zoo goed als afgeloopen en bij velen is do uit komst verrassend. Hierbij de hooge prijzen gerekend, ontvangen de land bouwers voor dit gewas eene ruime' pacht van hun land. Ook de andere gewassen moeten uitmuntend zijn. Ook het laatste dei- gewassen, de suikerbleten, de hoop van den landbouwer in de Haarlem mermeer, belooft eene flinke op brengst. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten J. Bum, Haarlem, Schoolstraat 3, 3 pers. Schachter, Amsterdam, Schoolstraat 3. 3 p. Familie Muller, Amsterdam, School straat 3, 3 p. Beets, Amsterdam, Schoolstraat 3, 5 pers. Familie Van Dijk, Apeldoorn, Pen sion Quisisana, 3 p. Familie Richter, Erfurt, Pension Quisisana, 4 p. Familie Koch, Wageningen, Pen sion Quisisana, 5 p. Mevrouw De Leeuw, Amsterdam, Pension Quisisana, 2 p. O. Veltman, Hilversum, Pension Quisisana. Mejuffr. Adrian, Amsterdam, Pen sion Quisisana. Th. Stuart, Amsterdam, Pension Quisisana, 5 p. Dames Dethmers, Oude Pekela, Pen sion Quisisana, 3 p. Dr. Kraus, Karlsruhe, Pension Qui sisana. Mevr. Wurfbain, Baarn, Penslón Quisisana. E. Begernan, Helmond, Hotel d'O- range. D. Keizer, Winschoten, id. H. E. Verstraaten, Rotterdam, id. ■J. F. Eumen, Amsterdam, id. W. L. Sanson, Rotterdam, Hotel d'Orange, 2 p. N. H. Voorts van Bee3t, Maarssen, idem. Prof. Remke, Braunsburg, Hotel d'Orange, 2 p. L. C. van Son, Kreukelen, id. C. W. Dusselhuis, Cuijenburg, Ho tel d'Orange, 4 p. L. Selffe, Weenen, id. R. Winter, Weenen, ld. Familie Bener, Utrecht, Hotol d'O range, 2 p. S. Lek, Watergraafsmeer, Hotel d'Orange, 5 p. M. W. Klein, Gouda, Hotel d'Oran- gö. 4 p M. Kalker, Amsterdam, ld. W. M. Peletla, Utrecht, Hotel d'Orange, 4 p. Mej. J. G. van Andel, Roermond, Groot Kijkduin. T. J. Monné, Amsterdam, id. G. Hordijk, Dordrecht, id. Mej. A. R. Reehorst, Amsterdam, Idem. Mej. M. W. Remders» Groningen, idem. Th. Rikkers, Amsterdam, id. Mej. Salverda de Grave, Gronin gen, id. Walter, Barmen, Hotel Hoogveld. Mevrouw De Booy, Amsterdam, Ho- tie Groot Badhuis. Dames Sluyterman van Loo, Haar lem, Hoogeweg 60, 4 p. Jan Klowitz, Cera, Pension Paula. Familie Nienhuis, Amsterdam, Adriana Clazlna, 4 p. A. van Haveren, Utrecht, Pension Seinpost, 2 p. Binnenland NEDERLAND EN VENEZUELA. Blijkens ontvangen ambtsberichten i3 Hr. Ms. .Gelderland" 31 Jul' jl. naar La Guayra vertrokken, met brie ven van den Gouverneur van Curacao bestemd voor den Duitschen gezant te Caracas, belast met de waarneming der Nederlandsche belangen. Het aan wal gaan van een zee-offi cier werd door de haven-autoriteiten niet toegestaan. Hr. Ms. „Gelderland" ls daarop onmiddellijk vertrokken. (St.-Ct.) EEN MOORDAANSLAG. In den Watergraafsmeer heeft Dinsdagavond een moordaanslag plaats gehad. Een 21-jartge stuurman had sinds eenigen tijd omgang met een 19-jarig meisje, naaister van be roep, die echfcar niet erg met haar verkeering was ingenomen. Zij gaf meermalen uiting van haar voorne men de relatie tot den jongen man af te breken, maar deze wilde daarvan niet weten en dreigde haar in zoo'n geval te zullen doodschieten. Merk waardig genoeg gaf het meisje hem in de laatste dagen, die ze samen hebben doorgebracht, te kennen, dat hij haar maar moest dooden. Blijkbaar met het doel de daad bij het woord te voegen, kocht haar „be minde" een revolver en laadde deze met zes scherpe patronen. Voorzien van dit moordtuig wandelde hij Dins dagmiddag met zijn meisje Water graafsmeer in en zette zich met haar in de Krulslaan aan den kant van dan weg neer. Toen schijnt zij wel door vree3 te zijn bevangen, want ze vroeg hem do revolver aan haar to willen overge ven, hetgeen hij evenwel weigerde. Op een onverwacht oogenblik het was half zeven haalde de man zijn revolver te voorschijn on loste een schot. Het meisje sloeg gillend ach terover de dader zette het op een loopen, meldde zich bij de naastbij- zijnde boerderij aan met den uitroep „lever mij over aan do politie, ik heb mijn meisje doodgeschoten I" De man werd weldra gearresteerd en naar hei politie-bureau geleid, waar de revolver met nog vijf scher pe patronen geladen op hem werd bevonden. Hij bekende zijn meisje te hebben willen dooden. Het slachtoffer werd zwaar uiteen hoofdwonde bloedend opgenomen. Dr. Legger verleende de eerste hulp en gelastte haar doorzending naar het naastbij zijnde Gasthuis te Amster dam, waarheen ze per rijtuig werd vervoerd. Het onderzoek toonde aan, dat de kogel boven de rechterslaap in het hoofd was gedrongen en in het midden van het voorhoofd er weel was uitgegaan. Na verbonden te zijn kon liet meisje, dat veel bloed had verloren maar niet in gevaar ver keerde, het gasthuis verlaten. Latei- op den avond is zij naar de ouderlij ke woning te Amsterdam gebracht, nadat de W atergra af s me e rs c h e poli tie een verhoor had afgenomen. De dader, die eveneens te Amster dam thuis behoort, werd ter beschik king van de jusiitie gesteld. In de Meer veroorzaakte het ge beurde nog al consternatie. Voor het politiebureau schoolde eon menigte jongelingen .en meisjes te zamen, die het liefdesdrama in geuren en kleu ren bespraken. ERNSTIG ONGELUK. In de Katendrechtsche haven arri veerde het Russisch stoomschip „Es tonia". Bij het lossen der koffers op den wal sloeg de stoomlier, waarin een partij poffers hing, terug en narn een bootwerker mede, die tusschen de koffers en den wand van het schip werd doodgedrukt en daarna in de haven viel. Een kwartier later werd zijn lijk opgevischt, en daar de naam van den man onbekend was, werd het naar Crooswijk vervoerd. VERDRONKEN. Een jongen van 16 jaar is met zwemmen op de Zandplaat te Nijme gen verdronken. EEN VALSCH BANKBILJET. Te Middelburg is een Yalsch bank biljet van ƒ40 uitgegeven. Kenteekenen van de valschhoid wa ren het ontbreken van den witten rand en van het watermerk. INBRAKEN. Dinsdag bemerkte dr. Bavinck, Schlekade, Rotterdam, na uitstedig geweest te zijn, dat inbrekers in zijn huis waren geweest door het verbre ken van een glasruit der waranda aan de tuinzijde. Alles bleek door zocht, doch worden slechts vermist eenige gouden eai zilveren sieraden en eenig kleingeld. TEHUIS VOOR ALLEEN STAANDE BLINDEN. Van de erven C. Hellingman te Amsterdam is door een commissie aangekocht een groot terrein, behoo- rende tot het bekende Waldfriede bij Wolfhezen, thans in exploitatie voor buitenplaatsen en viliaterrelnen, waarop een Tehuis zal worden ge sticht voor alleenstaande blinden een complex van gebouwen, waarin 100 blindeai kunnen worden gehuis vest, ieder met een eigen kamer. De kosten zijn geraamd op ƒ260.000. EEN DIEVENBENDE. Dezer dagen maakten" wij melding van een brutale inbraak, gepleegd te Axel (Zid.), waar de alleen wonende landbouwer A. de Krater met een touw werd gebonden, alles werd door zocht an gereed geld medegenomen. Uit achtergelaten lucifers meende men op te kunnen maken, dat ver moedelijk Belgen da daad pleegden. Dit vermoeden is juist gebleken, want heden ontvingen wij van onzen be richtgever te Antwerpen bericht, dat daar twee der daders gearresteerd zijn en men de overigen op het spoor is. Wegens een brutale inbraak hier ter stede gepleegd schrijft hij on3 werden door de recherche de kroeghouder P. en zekere De B. ge arresteerd. Beiden ontkenden beslist doch B. raakte aan het praten over andere feiten, zoodat men thans op het spoor denkt,' te zijn van een die venbende, die haar werk schijnt te maken van inbraken met geweld. Toen De B. een paar weken geleden te Axel logeerde, kwamen B. ea ze kere F. hem vragen of hij meedeed aan een inbraak te Moerbeke-Waes- De B. weigerde, waarop de twee an deren alleen hun slag sloegen. Tien dagen daarna was De B. het, die een expeditie uitrustte, en een woning aanwees, welks eenige bewoner voor rijk. doorging. De bandieten De B., B., F. en nog twee anderen dron gen de woning binnen, duwden den bewoner een prop in den mond, en bonden hem, waarna zij ongeveer 4500 gulden stalen. De B. kreeg daar van ƒ325. Do recherche heeft kunnen vast stellen, dat de dievenbende, welke men nu op het spoor is, en op wier- rekening nog heel wat andere mis drijven zijn te boeken, een 15-tal per sonen telt. Zes zijn er van bekend. De B. en B. zijn, als gezegd, gearres teerd van drie anderen kan de ar restatie ieder oogenblik verwacht worden, terwijl de zesde voortvluch tig is. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. ('s-H. Ct.) MAZELEN. Men meldt uit Woensel: Dat de mazelen, die hier al sedert eenigen tijd heerschen en al vele slachtoffers gemaakt hebben, eer kwaadaardiger worden dan beter, blijkt uit het feit, dat er do vorige maand 47 grafwaarts gedragen zijn en er gistermorgen weer 4 begraven werden, 't Is te hopen, dat do ge vreesde ziekte ons spoedig verlaten zal. KWARTJESVINDERS. De student A. S., uit Hannover, op zijn doorreis naar Durban te Rotter dam vertoevende, maakte kennis met een kwartjesvinder, die hem aanvan kelijk als wegwijzer ter zijde stond, behulpzaam was met het nemen van een passageblljet op de Batavierboot en zoo meer. Dezo wegwijzer-kwar- tjesvinder wist den student in aanra king te brengén met een paar colle ga's van hem, die het zich in het café van M. op den Schiedamschendijk al daar al vast gemakkelijk gemaakt hadden in afwachting van den vreem deling, die geplukt moest worden en die volgens da informatiën goed in zijn geld zat. In dat café werd op de gebruikelij ke wijze de truc met de kaarten uit* gehaald. Er werci aanvankelijk ge wonnen en verloren van beide zijden, totdat ten laatste de student een biljet van 1000 mark zette. Het ging om al les of niets en de Duitscher verlooü natuurlijk. Juist toen de verliezer argwaan, kreeg, kwam een derde persoon het. café binnen. Hij waarschuwde tegen het spel en deed alle moeite om detji student te bewegen met hem mede té gaan, waardoor de beido kwartjes-^ vinders de gelegenheid zoude» krij-: gen zich met de 1000 mark uit de voe- ten te maken. Dit gelukte en toon daarna de politie er aan te pas kwam-, waren de vogels gevlogen. BRANDSTICHTING. De 24-jarige dienstbode van den landbouwer C. Geluk te St. Annalanri heeft bekend, gepoogd te hebben, dè schuur in brand te stekon. j Vermoedelijk is zij niet toereken* baar, althans do justitie vond geen termen haar in arrest te stellen, waam om zij onder geleide naar hare fami lie te Niouwerkerk is overgebracht. HOLLANDERS IN DUITSCHLAND* Van welken omvang reeds de kolo nisatie van Nederlanders in het Rulir- gebied is, kan worden opgemaakt uit het verslag eener feestviering ie Ober- hauseu. Daarin toch wordt vermeld, dat op Zondag 26 Juli onder leiding der Hollandsche paters Capucijnen een feestviering heeft plaats gehad. Na een kerkelijke plechtigheid in do St. Johanneskerk, waarbij het vaan del der St. Josephsvereeniging werd ingezegend, had eene bijeenkomst plaats in een zaal, waaraan door 2000 Hollanders, mannen en vrouwen, on allen uitsluitend Katholieken, werd deelgenomen. Zij waren afkomstig uit Oberhpusen en er waren deputa tion uit Mulheim-Styrum, Sterkradc, Duisburg en Essen. Zij hadden zich met hun vaandels in optocht naar de kerk begeven en de straten waren ter hunner eer met vlaggen versiefd. ALWEER EEN Een buitenmeisje was naar Breda gekomen, on» er een dienst te zoeken. Zij kwam in aanraking ir.et eene da me uit Dordrecht, die een rijke plaats voor haar wist. Maar zooals ze daar was, kon ze niet mee en daarom eerst een nieuwe hoed en een nieuwe man tel gekocht. -Het meisje liet zich overhalen eu dö dame vertelde haar heel vaag, wat er van baar zou worden verlangd. Waarschijnlijk is dat niet dadelijk in de trage hersenen van het buiten kind doorgedrongen, maar net bij tijds is zij zich toch bewust geworden van het dreigende gevaar. De dame nam voor haar een kaar tje derde klas en zelf ging ze tweede klas zitten. Alleen in de coupé had het meisje tijd om na te denken en al heeft ze waarschijnlijk ook toen nog niet vol uit begrepen, ze snapte genoeg, dat ze haar ondergang tegemoet ging en aan het eerste het beste station vloog zij den trein uit en riep de hulp der politie in. Zoo is zij bij den veldwachter van Zevenbergsctien Hoek terecht geko men ze was te Lage Zwaluwe uit gestapt, doch de Bordrechtsche da me was haar nagerend. Natuurlijk list uêSS Itaar prooi zoo gemakkelijk niet los. Maar de veldwachter was voor geen stortvloed van woorden vatbaar, gaf de „dame" den nieuwen hoed en mantel terug en hield het meisje. Alweer een les voor velen. Gaat toch nooit in een dienst vóór gij geïnformeerd hebt naar het huis, waar ge zult dienen. In elke stad zijn vereenigingen tot bescherming van meisjes meldt u daar en men infor meert gratis voor u. Het meisje van bovenstaand bericht is er gelukkig afgekomen, maar hoo- velen gaan zedelijk en lichamelijk te gronde door het lichtvaardig aan vaarden van onbekende diensten. (,,D. v. N.-Br.") EEN VREEMDE INSTALLATIE. De heer j. Adams, van Gasselternij- veen, gemeente Gasselte, is in de ver gadering dier gemeente als burge meester geïnstalleerd. De gemeente naren wenschten graag den lieer J. Kruit als zoodanig en onomwonden werd don nieuwen burgemeester te kenneh gegeven, dat men lieyer een anderen burgemeester had gehad, ge lijk blijkt uit de volgende gehouden toespraken, die het „N. v. d. D." me dedeelt De heer Wolthuis, oudste wethou der „Mijnheer de burgemeester 't Is gewoonte bij een installatie den nieuwen burgemeester toe te spreken, 't Zijn thans echter geen woorden van" welkom en ingenomenheid. Immers 't i3 u reeds lang bekend, dat door allo raadsleden, kiesvereenigingen enz. in onze gemeente pogingen zijn gedaan, om een anderen ingezetene (den heer J. Kruit) benoemd te krijgen. Door al deze personen is de tijding uwer be noeming' met verwondering en te leurstelling ontvangen. Mag het in de toekomst blijken, dat u een geschikte burgemeester is, dat velen van u ver wachten, dan zal voorzeker ons oor- deèl over u zich wijzigen. Met den wensch, dat u, evenals uw alom go? achte voorganger (de heer Huges) steeds de belangen der gemeento trouw en eerlijk zult behartigenf overhandig ik~u het teeken uwer waardigheid.^ De burgemeester Na dank te heb ben gebracht aan de Regeering voor zijne benoeming, bedankte hij deii heer Wolthuis voor diei^ welwillen de woorden. Z.E.A- hftoote, dat de verstandhouding MBc^iea^hem en den Raad beter zq^ ^yrcfèh en hij meev vriendelijkheid mócht onderviiU den. De heer Salomons, lid van deil Raad, feliciteerde den burgemeester^ met zijne benoeming, hoewel hij niet; gewenscht, noch gewild was. J> be-' noeming legt den Raad echter deij., plicht op, den heer Adams als voor*) zitter te erkennen en met hem same^': te werken. Hopen we, (lat de Raad in' vrede met hem 'mag samenwerken oh' dat den heer Adams de wijsheid maflr gegeven worden om zijn taak te ver vullen, nu hem het ambt gegeven ia. "De heer Braam, jongste wethouder,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2