Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Sacces in het leven. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 28e Jaargtng. No. 7708 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1908 A HAARLEM S DAGB ABONNEMENTEN PER DRIB HAANDBNl Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen In den omtrek w?ar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)I-& Franco per post door Nederland 1.63 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 Mi „de omstreken en franco per post 0.45 EJitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur C. PEEREB00HL ADVERTBNTIÈNi Vm 1—5 regels 50 Cts,: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Hairiem van 1—5 regels t-, elke regel mee?/0.K Reclames 30 Cent per regd, Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cis. voor 3 plaatsingen A contant Redactie es Administratie! Groote Hontstraat 55. btercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 800 en der Administratie724 Drukkerij: Zolder Bnitenspaarne 8. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bure Warmoesstraat 16—78, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. V. ALTA, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 12 AUGUSTUS. Brongebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. Vergadering Ned. Bakkersbond. Vereeniging „Haarlem", .Vergade ring. „Waterland" (Velsen), Vergadering Ned. Middernachtzemdingsvereeni- ging- „Velserbeek" (Velsen): Velddag Le ger des Heils". IL Als een der voornaamste constan ten voor succes beschouwt Emil Reich het onderwijs, „dat meer doet voor het blijvende welzijn van een volk dan eenige andere rnenschelijke instelling.' Reich pleit voor de algemeenheid van dit onderwijs en tegen een te vroeg specialiseeren, een betoog dat voor paedagogen zeker geen nadere toelichting behoeft. „Dieren spreken niet," zegt Reich, eenvoudig omdat zij het niet noodig hebben; grootelijks zooals de Britten (tegen wier onder- wijs-systeem als le specialistisch de schrijver zich vooral verzet) „zooals de Britten niet oorspronkelijk de lie deren van Mozart of Beethoven gezon gen hebben, alleen omdat zij, wanho pig gehecht aan niet-muzikale dingen, geen Mozarts of Beethovens verlang den te zijn-" Zelden, meent Reich, leidt het tot slagen, wanneer men zich in een spe ciaal onderwerp opsluit, hardnekkig weigert wijder inzichten toe te laten. Van het spreekwoord: „houdt je bij je leest" is de schrijver dan ook geen bewonderaar. Hij vertelt dat hij eens kwam „in een welbekenden winkel voor kaarten, aardrijkskundige boe ken en soortgelijke werken, te Lon den. Toen hij vroeg naar een boek over wiskundige aardrijkskunde, wa ren er vijf beambten, die hem achter elkaar verklaarden, niet te weten wat hij bedoelde. Deze beambten waren de mannen, die zich „bij hun leest" hiel den. Niet alleen wisten zij niet wat-zij hadden moeten weten, maar zij gaven er niet om het te weten... Zij hadden in een wetenschappelijk woordenboek moeten naslaan, wat wiskundige aard rijkskunde beteekende. Maar liever hieiden zij vast aan het beperkte be grip van aardrijkskunde, waarbij nion hen geleerd had te blijven." Het onderwijs moet volgens Reich algemeene belangstelling wekken. Die belangstelling zal dien flair, het voorgevoel ontwikkelen, dat een der eerste voorwaarden is van het succes. Maar gegeven nu het gebrekkige stelsel van onderwijs, wat zal de jon geman, die algemeene ontwikkeling, die, zooals de schrijver zich uitdrukt vele „handvatten" verlangt, dan doen om de leemte aan te vullen? Lezen, is het antwoord. Boeken le zen, die belangstelling kunnen wek ken voor verschillende aanzichten (welk een leelijk woord 1) van het le ven. Vooral levensbeschrijvingen. En voorts: wekt eenig ding, bijY, In uw dagblad, uw belangstelling, houdt die dan vast door u in te denken, hoe de kwestie die u interesseert, zich in de toekomst zal ontwikkelen. Dit is ongetwijfeld een goede raad. De Transvaal-oorlog, waarover wij allen onze meening hadden, had ook daarom onze belangstelling, wijl we weten wilden of die meening de juiste zou zijn. Een dergelijke opmerking van Reich pleit voor zijn buitenge woon menschkundig inzicht Ontwikkeling van Lntellect en wils kracht Ln 't algemeen, en voorts stu die van talen ln 't bijzonder, worden door hem aanbevolen. „Kinderen leeren talen met verwon derlijk gemak, juist omdat zij in 't ge heel niet verwaand zijn." Men moet fouten durven maken, men moet „goed verliezen" kunnen, zegt Reich. „De zekerste manier tot het leeren van een vreemde taal is, die te spre ken. Dat Is bijna een axioma en toch Verliest men het voortdurend uit het Dg." Daarom beveelt Reich bezoeken ier vreemde landen aan, mits men zich voorneemt er den heelen dag te praten. Op die manier kan men „in twee maanden bet noodzakelijkste deel der taal, den bouw van een ge wonen zin, leeren". K os tel ij k-humorlstlsche opmerkin gen kan Reich maken als hij goed op dreef is, en dat ls hij blijkbaar- meest al. „De slechte taalkenner is slecht om dat hij eerst aan zichzelf denkt en aan het figuur dat hij maakt, dan aan de grammatica, vervolgens aan het woordenboek, dan aan de vreese- lijke ramp die Europa zou overkomen wanneer hij de geslachten dooreen wierp, en eindelijk aan de gedachten die hij wenscht uit te drukken. Hij moet natuurlijk Juist op de tegenover gestelde wijze te werk gaan en Europa aan zijn lot overlaten." Van een wereldtaal verwacht Reich niets. De jonge student, die slechts een beetje Fransch en Duitsch kent, zal onvergelijkelijk meer vooruitko men dan de grootste bolleboos in Es peranto". Die uitspraak is ook den vertaler te kras en hij voegt er, op-zijn beurt ook humoristisch, aan toe: „Mis schien is er nu weer wat te veel rede- neering ln deze redeneering." Na de talen komt de wiskunde, en na de wiskunde... de godsdienst. Met des schrijvers godsdienstige beschou wingen zal men het in ons theologisch Nederland maar matig kunnen vin den. Zij Is volkomen utilistisch en zeer speciaal Amerikaansch. Zoo zijn de Amerikaanse he Joden de beste, die de schrijver kent Overigens heeft de schrijver grooten eerbied voor den Bij- beL Even breed als de constanten, dat zijn de blijvende, altijd aanwezige voorwaarden van het succes, behan delt Reich de „varianten", als daar zijn: de invloed van plaats en omge ving, de moed om zich in een vreem de streek een weg te zoeken, de vrouw, niet te vergeten, en daarbij het huwelijk. Hier Iaat Reich zijn vernuft weer spelend leeren. „In Hongarije zeggen wij: kijk naar de moeder vóór gij de dochter neemt..." maar Reich vindt 't verstandiger niet naar de moeder doch naar andere lieden te zien... Bijna elk onzer lijkt veel meer op oom of tante dan op zijn vader en moeder," en dus: bestudeer die familieleden, en wan neer dan de jongeman, na deze voor zorgen, een jong, geestkrachtig, le vendig en fatsoenlijk meisje gekozen heeft, kan hij verzekerd zijn, dat hij zeer veel gedaan heeft voor het suc ces van zijn leven." Een tweede variant is, een nieuwe wending in het politieke ieven van het volk, en die nieuwe levenstoestand herinner u dat Reich een Amerikaan is, heeft nieuwe mannen noodig. Ongetwijfeld ontdekt iedere nieuwe toestand dat er latente krachten slui meren, die door de verandering wor den opgewekt, en voor hen, ln wie ze sluimeren is zulk een verandering dus zeker een buitenkansje, dat hen soms doet slagen. Maar er op te rekenen, gelijk Reich schijnt te willen, lijkt ons toch zeer Amerikaansch, en... weinig beginselvast Reich behandelt ten slotte het suc ces in speciale vakken, en dat in bij- rondere richtingen. Wij, journalisten, zijn het eerst aan de beurt, en wor den 't zij in bescheidenheid gezegd nogal in de hoogte gestoken. Daar om volstaan we met de enkele vermel ding van het feit, en laten aan de be langstelling en de nieuwsgierigheid onzer lezers over of ze er meer van willen weten, door zelf-lezing van het geestige en ln elk geval onderhouden de boek. In zijn slotwoord zegt de schrijver, „dat de werkelijke en alles omvatten de waarheid ls, dat eerlijk en groot succes hoofdzakelijk te danken is aan gezag"... dat Is het totale bedrag van zulke eigenschappen of volkomenhe den Ln een jongen man of jonge vrouw die andere menechen nopen „In hen te gelooven." Wij willen dat op gezag van Emil Reich gaarne aannemen. Zijn boek bezit in elk geval de ei genschappen, die ons in hem „doen gelooven", als ln een practlsch, we reldwijs man, die veel gezien en veel gedacht heeft, en wiens geest frisch genoeg gebleven Is om somtijds „graue" theorie voor te dragen ln het kleed van aangename taal en geestige zeggingswijs. DICK. HET WERK VAN ZEPPELIN. Nog steeds ls de Zeppelin-historie het onderwerp. De graaf heeft zich uitgelaten over de oorzaak van het ongeluk en ver klaard, dat de ontbranding van het gas veroorzaakt is door electrlsche ontlading op het oogenblik, dat het luchtschip tegen de boomen werd ge slingerd. Ook zei de graai: „Gebreken aan da motoren en ge brek aan ondervinding in de lucht vaart hebben mij genoodzaakt, gedu rende den grooten tocht van mijn luchtschip, tweemaal te landen. Ook de landing op den vasten bodem ging volkomen goed. Onverwacht optreden de elementaire krachten hebben daar na het mooie schip vernield. Middelen en wegen zijn bekend, om zulk3 ge beurtenissen steeds zeldzamer te ma ken, zoodat de luchtschepen spoedig tot ae veiligste vaartuigen gerekend zullen worden. Dat is ook de geest driftige wenach van het Duitsche volk. Slechts een wil beheerscht allen, hoog on laag, oud en jcing, allen ver langen, dat ik, niet neergebogen door dein harden tegenslag, voor het va derland een nieuw luchtschip zal bouwen. En alle dragen middelen bij, naar de mate van hun krachten. De ze eensgezinde nationale beweging, welke niet nalaten zal Indruk in de wereld te maken, heeft mij met on weerstaanbare macht aangegrepen. Mijn weemoed is ln een trotsch ge voel van geluk veranderd, en met ge- roerden dank en blijde geestdrift aan vaard ik de opdracht van de natie, om weer aan het bouwen te gaan..." Do stroom geld voor het nieuwe luchtschip blijft vloeiende Keizer deed mee en gaf 10,000 mark 1 Men schat, dat nu reeds 2 millioen mark door particulieren bijeengebracht is, en nog komt er meer....- Zeppelln heeft al het geld naar da Allgemeine Rentenanstalt te Stuttgart verwezen en verzoekt alle andere hij- dragen aan dat adres te zenden. Hij zal dein rijkskanselier vragen, commissie van toezicht op het en het gebruik van het geld te benoe men. Ook van Staatshulp is Zeppelin ver zekerd. De graaf kreeg bezoak van den. Geheimraad Lew aid, die zei, dat hij kan doorgaan met, op kosten van het rijk, te bouwen. Lewald tal voor stellen, de ruim 2 millioen mk., die de Rijksdag heeft toegestaan, aan Zep pelin uit te betalen ,op 300,000 mk. na die de bouwkosten van het vergane luchtschip vertegenwoordigen. Het reeds aan Zeppelin van rijkswege uit betaalde halve millioen mark is daar van geheel afgescheiden. D!t is het eeregeschenk, waarmee men Zeppelin voor zijne schitterende diensten heeft willen beloonen, De 2 millioen daar entegen zijn. een vergoeding voor de kosten, die Zeppelin uit eigen midde len en met geleend geld van anderen, dat hij beloofd had te zullen terugbe talen, tot nog toe heeft moeten ma ken. Hij krijgt eir zijn eigen fortuin door terug en kan er zijne schulden mee betalen. Te Friedrichshafen bestaan plannen om eon eigen gasfabriek te bouwen, tot bereiding van de waterstof, die Zeppelin voor zijn luchtschip noodig hoeft. Reeds is gemeld, dat. nu Zeppelin III hersteld en gedeeltelijk vernieuwd zal worden. Er wordt gerekend, dat dit werk vier weken zal duren. Zeppe lin zal met dit luchtschip den tocht naar Mainz herhalen. Voor de Ingeko men gelden zal een geheel nieuw luchtschip gebouwd worden. *t Zal echter geruimem tijd duren, eer dat dit In den Franschen Matin wordt een vergelijking gemaakt tusschen da j houding der Franschen oij het ver lies van de „Patrio" en die der Duit- schers bij den ondergang van Zeppe lin's luchtschip en daarbij komen de Franschen er buitengewoon slecht af. Het besluit mot de volgende woorden: „Het scheen mij niet van belang ont bloot deze feiten eens ln heit licht te stellen, want diegenen onder onze landgenooten, die geneigd zijn tot be wondering voor Dultschland, verhef fen slechts dan hunne stem, wanneer dit land ons opzettelijk brutaal voor het hoofd stoot of aggresslef zijn drei gende vuist naar het westen uitstrekt, maar nooit, waaneer heit ons een na volgenswaardig voorbeeld van ware vaderlandslievende grootheid geeft." DE CONGO-QUAESTIE. Nu de Belgische Kamerleden maar niet willen opschieten met de Congo- besprekingen, en 't een open vraag is of het Regeeringsvoorstel zal worden aangenomen, spant Koning Leopold alle krachten in, om de Volksverte genwoordigers voor de zaak te win nen. Z. M. past een eigenaardig mid del toe I Hij laat de heeren één voor één bij hem ln het Paleis komen en praat zoo gezellig en vrij onder vier oogen. Emi „krantenman" heeft een Ka merlid over zoo'n gesprek met den Koning ondervraagd en kreeg het volgende te hooren „Het is een genot met den koning te spreken. Sinds weken bezien wij in de Kamer de koloniale quaestie uit allerlei gezichtspunten en nadat men een uur met den koning heeft ge sproken staat men verbluft over al hetgeen men geleerd heeft. Wat be schikt deze vorst toch over een bui tengewone overredingskracht, wat heeft hij een practischen blik. Men raakt totaal verward, wanneer men hoort hoe hij de utopieën, de dwalin gen, de dwaasheden hekelt, om welke de parlementaire debatten dagen lang, hebben gedraaid. Zaken, die in gewikkeld schenen, worden door zijn verklaring duidelijk en helder en men staat verbaasd dat men zoo ver heeft gezocht hetgeen zoo dichtbij te vin den was. Wat den koning het meest hindert, dat is heit wantrouwen, dat al zijn plannen hebben opgewekt. „Ik wil niets voor mij, ik verwacht nieita van den Congo, aan welken ik mijn geheele leven heb gewijd, alleen om dit land eens aan België te kun nen aanbieden. Dat ik mij de beschik king over sommige fondsen heb voor behouden. had uitsluitend ten doe1 de voltooiing van sommige werken af te dwingen lk weet hoe traag da par lementaire machine loopt die an ders onuitgevoerd zouden zijn ge bleven. Men heeft deze werken al te .kostbaar genoemd, ik echter acht ze nuttig voor de ontwikkeling van het land. Denk bijv. aan Oostende, dat het schoonste strand van de wereld heeftbetrekkelijk kort geleden was het nog onbekend en thans heeft het reeds do Amerikanen getrokken, die nog voor enkele jaren België met Ne derland verwarden. Opgetogen over hetgeen zij ln. de schoone badplaats hebben gezien, zijn zij ook een kijkje gaan namen in hef overige België, hebben zij onze nijverheidscentra ba- zocht, en daar belangrijke bestellin gen gedaan...." Dezer dagen is ook een brief gepu bliceerd, die de koning e 1 f Jaar gele den aan een zijner agenten ln den Congo heeft geschreven en waarin hij uitdrukkelijk den wensch te kennen geeft, dat de inboorlingen met menschlievendheid behandeld zullen worden. De koning stelde daarin o. a. het grondbeginsel op, dat uitoefening van gezag niet gepaard mag gaan met wreedheid en dat deze, wei verre van het gezag ie versterken dit Inte gendeel ondermijnt. Men weet, dat bij de onderhande lingen met Engeland vooral sprake is van de bescherming der Inboorlingen, zoodat deze brief wel ben goeden in druk zal maken. Hij komt Juist na van pea HET OPTREDEN VAN TOLSTOI.. De grijze vredesapostel geeft den strijd tegen de Russische bureaucra tie maar niet op. Enkele weken gele dein zond hij aan de Europeeschepers een vlammend protest tegen de wreed heden, door de reactie 's\ 'i Tsaret> rijk gepleegd, e© nu weer plaatst hij in enkele Engeiache bladen Russi sche zouden het natuurlijk niet m o- g e n plaatsen I een open brief, waarin hij opnieuw den Russi- schen machthebbers uitnoodigt hem zelf te gaan vervolgen en niet ben te doen lijden, die slechts zijn volgelin gen of vereerders zijn. Voor de toestanden in Rusland is dit schrijven wel beteekenend. Tolstoi critiseert ar Ln het vonnis, uitgespro ken over een jongen man, die in het bezit werd gevonden van verschillen de werken van Toistoi en voor deze misdaad tot een gevangenisstraf van een jaar werd veroordeeld. Als een eenvoudige lezer van mijn boe ken als een misdadiger wordt ver volgd en gestraft, dan, zegt Tolstoi zou het toch zeker in de allereerste plaats noodig zijn mij «ilf te vervol gen en me te beletten nog te schrijven. Tolstoi heeft 't gevraagd zal de Regeering antwoorden Ongetwijfeld zou zij den graaf gaarne ln den ker ker stoppen en zoo gevaarloos maken, maar zij vreest terecht een protest van de beschaafde wereld. Eén der Engel- sche bladen gaf het volgende commen taar op Tolstoi's stuk Do Tsaar an zijn ministers zijn bevreesd voor zijn overheerachenden zedelijken Invloed. Zij weten dat het volgens hun stelsel logisch zou zijn den grooten leeraar don arbeid onmogelijk te maken en hem te vervolgenmaar zij weten ook, dat deze daad, een logisch ge volg van hun staatkunde, een van die^ misdaden zou zijn, welke de historie Dimmer vergeeft. STAKINGEN EN UITSLUITINGEN. In het Deensche drukkersbadrijf is oen conflict ontstaan. De arbeiders, die, om hun eisch voor een achturi gen arbeidsdag kracht bij te zetten, dreigden met een staking, werden be antwoord met de bedreiging met een uitsluiting ,die zich echter niet tot de courantendrukkerijen zou uitstrek ken. De arbeiders van hun kant ver klaarden daarop een uitsluiting met een algemeene staking ln het bedrijf te zullen beantwoorden. Onderhande lingen voerden tot geen resultaat» Maandagmorgen te dan ook ten ge volge van de besluiten van patroons en arbeiders (de eersten kondigden een uitsluiting, de laatstan een alge meene staking af) op alle couran- tendrukkerijen in Denemarken de ar beid neergelegd. Met uitzondering yan enkele sociaal-democratische bla den, verschijnen er voorloopig geen couranten. Voorloopig zullen er 5500 man werk loos worden, nl. 2500 zetters. 1000 pa pierfabriekarbeiders, 800 boekbinders, 200 steendrukkers en 1000 schoenma kers. Maar de vereenigde patroons dreigen, dat, als de werklieden niet toegeven, de uitsluiting zal worden uitgebreid. Zaterdag is proteststaking stratenmakers meen was di niet. Op bijna ken waren de wijl alleen op en gemeente ie Parijs de algemeene voor de metselaars en begonnen» Heel alge- ize algemeene stalling alle particuliere wer- arbeiders present, ter- de karweien van rijk gestaakt werd. De kracht der beweging werd nu vooral in de protestvergaderingen ge zocht Te Parijs zijn Zaterdagavond zeven meetings gehouden. De spre kers schoven alie verantwoordelijk- heid van de gebeurtenissen der laat ste weken op de Regeering, en er werd een motie aangenomen, waarbij de strijders opgewekt worden krach tig vol te houden, totdat alle gevan gen genomen makkers op vrije voeten zijn gesteld. Te Besancon staken sedert eenigen tijd de zijdebewerkers. Het bsgint daar nu te spannen. Om de arbeïds- vaardigen den toegang te versperren zijn er barrikaden opgeworpen. Een dier arbeiders is zwaar gewond. In ettelijke fabrieken heeft men aanmer kelijke schade aangericht. De staking en uitsluiting in het scheepstimmerbedrijf in Duitschland duurt voort. Door de patroons is be kend gemaakt, dat zij als de ar beiders niet spoedig toegeven nog meer arbeiders zullen uitsluiten. UIT HET TURKENLAND. De Sultan wordt door de Jong- Turken geducht geplaagd 1.... Het beruchte comité voor „Eenheid en Vooruitgang" verlangde van hem, dat hij wijl anders een staatsloe- nlng noodig was een groot bedrag ln de schatkist zou storten. En... de Sultan hoeft H gedaan 1 Het beruchte comité elschte geld voor den bouw van een Parlements gebouw en... de Sultan gaf het! Met zoo'n Sultan is nog eons op te schieten 1.... Verschillende Turkscho gezanten zijn oaar Constanttncpel ontboden, om.... ja, dat moeten ae maar afwach ten. De gedelegeerde in Frankrijk hoeft echter geantwoord, dat zijn ge zondheid eerst een kuur in een Euro- peesche badplaats noodzakelijk maakt Hij zou later wel komen. TOESTAND IN P2RZ35, Op 8 Augustus is weer flink gevoch ten. Vooral de revolutionairen leden zware verliezen bij dit bombardement; maar de wederzijdsche verliezen-cij- fers ziin nog niet bekend. Beide tegenpartijen te Tahrls heb ben versterking gekregen. Driehon derd man berèdau regeeringstroepon zijn in de stad aangekomen, waar zij intrek namen in de tuinen van het plaatselijk zomerpaleis van den Sjah. Maar ook Sata Kon, de aanvoerder der revolutionairen, ontving verster king een groot aantal lieden uit don Kaukasus he-art zien onder zijn vanen gocchaai'd. lilt Teheran komt het bericht, dat d© Sjaii eens soort staatsraad heeft benucOid in de plaats van het parle ment. Deze raad, die uit 35 lede© zal bestaan, zal zijne zittingen houden in Bugsjah, de tegenwoordige verblijf plaats van den Sjah. KORTE BERICHTEN. Het Duitsche oorlogsschip Freya ls bij Nieuwfoundland ln mistig weer met een visscliersschoener in aanva ring geweest. De schoener zonk dade lijk negen der opvarenden verdron ken, de schipper meegerekend; vier man werden er gered. Kermis. De karmis behoort alweder tot hat verleden. De laatste dag, Maandag, was vrij druk, vermoedelijk wel door het mooie weder. Ten 12 uur 's nachts zijn door de po litie alle inrichtingen, cafés enz., ont ruimd, hetgeen zonder verzet of moei te ls gepaard gegaan. Vele café's zijn den geheelen dag gesloten geweest. Op de Groote Markt waren ten ruim, 12 uur duizenden menschen aanwezig, die op verschillende wijze hun kermis vreugde betoonden. Sommigen dansten en sprongen, maar ook werd er spoedig gevochten. De politie, sterk vertegenwoordigd, heeft onder aanvoering van den hoofdinspecteur Nolthenius en een paar inspecteurs tot drie raaien toe met blanke sabel en gummistok de menigte uiteengedreven, en wegenq vechten en dronkenschap gearresteerd de bekende H. S. en de beleende vrou wen A. W. en M. H. Kort daarop was de Groote Markt ontruimd. Verdere bijzonderheden vallen niet te vermelden. De verschillende inricht tingen hebben een vrij goede kermis gehad, de houders van de twee stooin- caroussels zijn, in aanmerking geno men de hooge staangelden, die zjj hebben moeten betalen, nog al tevre den. De heeren Peters en Vine ken heb ben verklaard, dat zij wel niet veel, maar toch geld verdiend hadden, ter wijl de weduwe Xafflaire heeft opge geven dat zij ruim f 400 vrij geld ver diend heeft. 't Zal wel een dubbeltje meer ge weest zijn! Gisterenavond tegen het einöigeu, van de kermis drongen een zestal hu zaren don luchtschommel op de Ged. 0udegracht ln, en wilden, los staan de Ln de schuitjes, de hoogte in. De eigenaar wilde dit, om ongelukken te voorkomen, beletten, waardoor een hevige vechtpartij ontstond. De lands verdedigers kregen geducht klop, tot dat d« politie ©en eind© aan relletje maakte BOOTTOCHTEN. Zoolang de Haarlemsch© kermis blijft bestaan, zullen óók wel d© boot tochten op den laatsten kermisdag iq ©er© gehouden worden. Gister zijn althans weer vele Haar lemmers het drukke stads- en karmia- gedce ontvlucht, om een heerlijk dag je op 't water door te brengen. Die verschillende boottochten zijn heel goed geslaagd, wat vooral te dan ken 3 aan het prachtige weer, dat 't zijn op t water tot een recht genot maakte. Over enkele der boottochten volge hier eenige bijzonderheden. Hosanna. De Gereformeerde Zangvareeniging Hosanna had een mooie Carsten'a boot gehuurd en heeft daarmee pret tig gevaren. Door 't Spaarne en-'t Noordzeekanaal werd de Zuiderzee bereikt, waarna koers gezet werd naar Volendam. Dit typische dorp van wijd-gebroekte vte achers, kleine huisjes en om monney vragfsr.de kinderen werd aa.w een zeer nauwkeurige inspectie onderworpen, waarna de boot weer werd opgezocht om naar Muiden to 8toornen. Hier' werd bijna den geheelon tijd besteed aan een bezichtiging van het Muider- slot. Het deed wel een beetje onaau- ganaam aan, dat alles moest geschie den onder toezicht van den op fooitjes loerende bewaarder, maar... een vorig jaar hebben Haarlemsche kermisgas ten ln het slot veel beschadigd, en nu moeten de goeden met de kwaden lij den. Weer werd over zee naar Amster dam gevaren, waar in het Tolhuis ee nige uren gepauzeerd werd. Om 10£ uur kwam de met lampions verlichte, boot weer in Haarlem. 't Was een gezellige tocht geweest. Onder de deelnemers heerschte een. prettige stemming, die er den gehee-, len dag in bleef. Aan boord en Ln Tol huis lieten de leden zich eenige kee- ren hooren, om zangnummers ten ge hoor© te brengen. Een piano zorgde ook voor de vroo-1 lijkheid, terwijl 's avonds voor voor» drachten gezorgd werd. De stukjes di$'

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1