Weerbericht F. P. REICHEBT, Thermometerstand Rubriek voor Vragen. Uit de Omstreken Binnenland Sport en Wedstrijden Gemengd Nieuws J MEDEDEÈLINGEN VAN HET &ÓNINKL. NED. MET. INSTITUUT. - (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 11 Aug. 1908. Hoogste barometerstand 770.9 m.M. •|e Valentia (Zuidkust van Ierland) laagste 755.1 m.M. te Skudesnes ((Zuid-Westkust van Noorwegen). Verwachting tot den avond van i}2 Augustus Windmatige meest Noord-Weste lijke wind. Gesteldheid van de lucht j afwisse lende bewolking, weinig of geen regen Temperatuur t geringe reramdo- &ng. Barometerstand hedenmiddag te 2 ttur 764 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 6 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE) SORTÏSBRING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Dinsdag 11 Augustus Hoogste gisteren 9 uur F. 70 Laagste hedennacht F, B8 Hedenmiddag te 19 uur F. 64 de heer Van Daalen, de bekende voor drager, ten beste gaf, hadden vooral .veel succès. Haarl. Jonge 1, Vore en. D8 boottocht, gisteren door boven genoemde veroeniging gehouden, ia ook uitnemend geslaagd. Der traditie getrouw, lag de stoom boot „Kagermeer" aan de Turfmarkt 'gereed ter ontvangst der reisgenoot-en en werd te 61/2 uur ,,'t anker gelicht" en zette zij koers naar Alkmaar en Schoorldam. Er is zeer veel genoten. De hooge Schoorlsche duinen, we zouden haast zeggen„Hollandsch Jungfrau'' wer den met niet genoeg te loven doorzet tingsvermogen beklauterd. Alkmaar werd doorwandeld.. Een clubje maakte per brik een rij toertje (door de heerlijke omgeving der Vic- iorieetad. Te zeven uur in den avond werd de terugtocht aanvaard. De „Ilkdoorni- lijder" met z'n groote klompen deed de tochtgenooten hartelij k lachen met z'n „trap niet op mijn teenen"..,. Hallelf zweeg de muziek, de „Kager meer" was ledig... wir habon e>s wie der genossen. Sempra Crescendo. De leden en enkele genoodigden de zer zangvereeniging hadden Maarsen en Breukelen tot einddoel van den tocht gekozen, 's Avonds werd ook in .'t Tolhuis aangelegd. Te betreuren was 't, dat een onge val een schaduw op de feestvreugde .wierp. In 't Tolhuis viel een der da mes-leden, mej. A. II., van den schom mei, en werd nog al' ernstig aan het gelaat verwond. Scherm ver eeniging „Pro Pa tri a". De uitslag van den gehouden onder- .Jingen wedstrijd op floret, Yoor wel ken wedstrijd door Mevrouw Visser van HazerswoudeVan Merlen een groote zilveren medaille is geschon ken, had tot resultaat, dat de heer H, van der Horst kampioen werd met ze- yen punten; de heer J. P. Hogemans had zes punten en de heer Ph. Ro- mijén eveneens 6 punten. ORGELBESPELING op Donderdag 13 Aug., des nam. van 2—3 uur, in do Groote- of Sint Bavo- kerk alhier, door den heer W. Ezer- man. Programma: No. J. Toccate en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio, M. Broslg. No. 3, Sonate No. 8, A. Gullmant. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro con brio. No. 4. Andantino, E. H. Lemare. No. 5. Méditation, A. Maillij. W ereld reizigers. Gisterenmiddag werd onze stad be zocht door twee wereldreizigers, Ame- kanen, de heeren K. J. Pomei en G. Dony uit San Francisco, die te voet .een reis om de wereld maken. Het' doel van deze reis is een wedden schap om 160.000 francs. Zij zijn Juni 1906 begonnen en denken Juni 1916 te eindigen. Door prentbrief-kaartenverkoop moeten dezo heeren in hun onderhoud ■voorzien. Ilondeii. Op de in Laren gehouden Intern. Hondententoonstelling, behaalde de honden Pietro on Tobias, van onzen stadgenoot, den heer L. van de Post, elk een 1ste prijs, benevens een spe ciale prijs, omdat de honden in hun soort de mooiste van de Tentoonstel ling waren. ALBERTS FRèRES. Een welkome tijding voor velen, die niet van de kermis houden, maar wel van de Bioscope 1 Alberts Frères, wier inrichting op de Groote Markt gedurende eenige jaren op de kermis zooveel bezoek trok, en ook ditmaal welverdiend succes had, komen van Donderdag af gedurende eenige avon den in de Sociëteit „Verecniging". Wij twijfelen er nied aan of het zal er avond aan avond vol zijn I Verdiend loon. Gisterenmiddag omstreeks zes uur kreeg een jongmensch, die onder den Invloed van sterken drank op deGed. Oude Gracht in een galanteriekraam de uitgestalde koopwaren door elkaar wierp, van den eigenaar dier kraam een zoo flinke bestraffing in den vorm van een pak slaag achter do braam, dat hij geheel ontnuchterd 't hazenpad koos. Haarl, Broodbakk ers-Pa- troons-V ereeniging. In de jongste vergadering dezer Ver eeniging stelde da heer E. Felder zijn mandaat als voorzitter tea* beschik king, aangezien hij geen bakker meer is. De heer Japikse stelde echter voor, de®, voorzitter te verzoeken, te willen aanblijven tot den tijd van zijn aftre ding, einde Januari 1909. De vergadering vereenigde zich daarmede. De voorzitter dankte voor dit blijk van vertrouwen, en zeide gaarne zijn functie tot zoolang te zul len blijven waarnemen. Val 1 eadfl Ziekten. Wij ontvingen in druk het 26ste jaarverslag der Chr. Vereen, voor de verpleging van Lijders aan Vallende Ziekten. Wij hebben daaruit indertijd al een en ander medegedeeld. Militaire Zaken. Den milicien B. S. Korsten, van de lichting 1903, behoorende tot het 10e regiment infanterie, met groot verlof te Haarlem, is vergund in 1909 te ge lijk met de lichting 1904 voor herha lingsoefeningen onder de wapenen te komen. De milicien O. van het 2e regiment veld-artlllerie, in garnizoen te Lelden die zich onwettig van zijn korps had verwijderd, heeft zich heden alhier aangemeld. Hij is onder militair ge leide naar zijn garnizoen terug ge bracht Mevr. B. H. Indien U. zooals U schrijft het meisje hebt gehuurd, dan is zij in uw dienstwilt U haar niet hebben ,dan kunt U,. omdat U haar per week huurde, terstond op zeggen en één week loon uitbetalen. SCHOTEN. Bij de politie is een valsch kwartje gedeponeerd, dat door een bewoon ster ontvangen was. Het was zeer kunstig nagemaakt, vertoonde de beel tenis van H. M. met opgestoken haar en het jaar 1890, en was slechts aan den doffen klank te herkennen. Onze correspondent meldt: Gisternacht stonden 2 kinderen, 5 en 7 jaar oud, luid te snikken in de post van de deur. Bloots beentjes en nachtponnetjes bewezen, dat ze naar bed waren geweest. Medelijdende menschen informeerden naar het ge val en hoorden snikkend vertellen, dat pa en moe weggeloopen waren en nu was het zoo donker in huis en zij waren zoo bang. Een medelijdende juffrouw drong ze zachtjes van het blauwe stoepje af, op de mat, van wege de buikpijn, nietwaar? Nog stonden wij zoo het geval te bespreken, toen op eens een krijschen- de stem achter ons riep: „Stinkers, !ben je nou toch uit bed gekommen?" en een mannenstem die bulderde: „Ik >zal jelui eens flink op je lichaam kommel Nu wisten wij genoeg: Pa" en moe kwamen van de kermis terug... 't Is toch erg, zei men elkaar! SPAARNDAM. Hedennacht omstreeks 12£ uur brak alhier brand uit in een groote hooischelf, toebehoorende aan den landbouwer H. W. de Vries. De brandspuit was zeer spoedig ter plaatse, waaraan het dan ook te dan ken is, dat de belendende perceelen bewaard hieven. Assurantie dekt de schade. Oorzaak: vermoedelijk kwaadwil ligheid. HAARLEMMERMEER. Bij het amoveeren van een boeren woning te Nieuw-Vennep viel de tim mermansknecht de Leen, van de zol derbalken naar beneden op een stee- nen groep. Daarbij werd hij zoodanig gekwetst, dat hij zich dadelijk onder geneeskundige behandeling moest stellen en voorloopig geen arbeid kan verrichten. Maandagmiddag heeft men hij den landbouwer' N. de Vlieger, aan de Hoofdvaart, nabij Nieuw-Vennep, ter wijl allen zaten te eten, uit do schuur een gouden remontoirhorloge, dat in een vest geborgen was, ontvreemd. De vermoedelijke dader is voort vluchtig. Do politie doet nasporingen. 30 H.A. land, in eigendom behoo rende aam den landbouwer Bronk- horst, Sloterweg te Haarlemmermeer, is door verkoop in eigendom over gegaan aam den landbouwer Koekho- ven alhier. HOOFDDORP. Te Hoofddorp wordt op het oogen- blik druk gebouwd. In de onmiddellij ke nabijheid worden twee nieuwe boerderijen gebouwd. Te Hoofddorp worden weer nieuwe huizen gebouwd. Alles toont aan, dat het de bevolking nogal voordeelig gaat. ZANDVOORTr. W. Kuchner, Wurzburg, Hotel d'- Oronge, 2 pers. H. Huber, Londen, idem, 5 pers. A. Rapp, Offenbach, idem. Kamper, Berlijn, idem. C. Blum, Maagdenburg, idem. P. II. Begerman, Helmond, idem. A. Eichbaum, Mainz, idem, 2 p. Heerma van Voss, Leur, idem. Fam. Callmann, Keulen, idem, 3 p. L. Lauter, Keulen, Idem. Mej. M. Martin, idem, Villa Groot Kijkduin. Mej. T. Nehrhaupt, idem, idem. Mej. II. A. C. Stenger, Amsterdam, idem. A. Th. Schade van Westrum, den Bosch, Groot Badhuis, 7 p. De Marez Oyens, Den Haag, idem, 2 pers. J. van Heek,, Enschedé, Hotel Belve dère, Mevr. J. J. van Tubergen, Hilver sum, idem, 2 p. H. Boekenhoff, Kerkrade, idem. L. A. Demmers, Twisk, Pension Beau Séjour, 3 p. G. H. Haverkate, Enschedé, idem, 3 pers. Den heer Verkoren, Antwerpen, Pension de Roos. Den heer Smalhout, Amsterdam, id. Fam. Von Zeppelin, Eberwoude, Zomerlust, 2 p. Mevr. wed. Kogel, Enthoven, Am sterdam, idem, 3 p. M. van Praag, Amsterdam, Halte straat 15, 4 p. T. Huizer, idem, Zandv.laan 4, 4 p. W. Guis, idem, idem, 4 p. J. Vos, idem, idem, G. Vlieger, idem, idem, 8 pers. DE ARNHEMSCHE TENTOONSTEL LING. (Part. correspondentie). Arnhem, de schoone Rijnstad leent zich bijzonder voor een tentoonstelling gedurende den zomer. Want de Gel- dersche hoofdstad, is misschien de schoonste stad van geheel Nederland, wordt dan door tienduizenden landge- nooten en vreemdelingen bezocht, die daar het overal om Arnhem heen even mooi is, zich naar alle richtin gen verspreiden. Een kleine aanlei ding is dus voldoende om voor hen die een zomeruitstapje kunnen m&ken, de aandacht er op te vestigen, dat zij Arnhem daarbij niet mogen vergeten. Die aanleiding Is thans de Intern. Reclame-Tentoonstelling op de Bui- tan-Societeit", dat ydilische plekje op den hoogen Rijnoever, van waar af men een heerlijk vergezicht heeft op de Betuwe. En nieuw is het denkbeeld zeker, want vaak moge de Reclame hulpmiddel geweest zijn, aan de Re clame zelf was nimmer een tentoon stelling gewijd. De weg maar rijkdom loopt door drukinkt, zegt de Ameri kaan. Alleen door reclame zijn onder nemingen groot geworden, op zijn tijd heeft ieder behoefte op zijn wijze pu bliciteit te maken en waar deze in den loop der tijden voortdurend wijziging onderging, besloot het comiteit tot organisatie dezer tentoonstelling waar alle artikelen dus geplaatst zijn in het kader der reclame. In het hoofdgebouw trekken de aan dacht The Nuggle Polish Co. en de elec. Metaalgravure van Corasimo uit Brussel, Schaufensterartikelen van Koritsch uit Breslau, Thueré Thee, geitste glas-reclameplaten, Reclame artikelen van Verwey en Lugard, uit den Haag. Buitengewoon i3 de inzen ding van de firma Istruewn, Doelen straat 8, Amsterdam, de bekende im porteurs van Oostersche tapijten. Daar Is een karpet uit Tabriz, waaraan een muzelman vier jaar lang gearbeid heeft en dat uitmunt door artistieke kleurschakeering. Verder zijn er Afha- nistan en Boekhara tapijten en antie ke kleedjes, welke in het Oosten ge bruikt worden om op te bidden en welke reeds jaren in moskeen en ha rems zijn gebruikt. Kortom de Perzi sche tapijten in alle kleur schakeerin gen en curiositeiten uit alle districten van het rijk van den Sjah zijn door de firma Istruewn op waardige wijze geëxposeerd. Ook het persbureau ziet er door de kostbare vloerbedekking dier firma zeer gezellig uit. Liefheb bers kunnen vooral ook voor curiosi teiten op 't gebied van antiek Perzisch alles vinden. De clou der tentoonstelling is zeker oud-Arnhem, het middeleeuwsche stadje met de Sabelspoori en tal van typische geveltjes, waarmee de chef decorateur en architect, de heer Knaup zoo groot succes oogstte. Lu die ouderwetsche omgeving, waar poorters en hellebaardiers tusschen de 20ste eeuwsche bezoekers rondwan delen, was men zijn tijd vooruit. Dat bewijzen: De modelboerderij Het huis ter Aar, de Bijenstand: De Bij van Hans Matthes te Breukelen, het theehuis van Thueré, waar echte Ja- pansche meisjes bedienen en niet het minst de winkel van de Tegel- en Faiencefabriek Amphora uit Oegsc- geost. Deze nog slechts 6 maanden be staande fabriek heeft de vazen met metaalglans weer weten te bakken.Het publiek wordt hier ook gelegenheid geboden het wordingsproces der va zen van de klompen ruwe klei af tot aan de vaas in haar heerlijke rijkdom van kleuren te volgen. Vooral de ont werpen van den welbekenden sier kunstenaar C. J. v. d. Hoef, zijn ware pronkstukken, juweeltjes van' kunst. De vormen zijn slank en weldoend voor het oog, de teekeningen van een pakkende eenvoud en verrassende conceptie. Dat het er vroolijk toegaat op dat „Oud-Arnhem" vooral 's avonds be hoeft niet gezegd. Maar het overtreft toch nog-verre de verwachting. Nu eens zingt Joh. Schmier oud-Holl. lie deren, dan weer speelt het operette ensemble een oud-Hollandsche klucht, treedt Cocadorus op als 15e eeuwsch feestredenaar, maakt de .oud-Holland-1 sche kapel haar „ommegang". En binnen eenige dagen zal op het „Raad huys" de feestelijke installatie plaats hebben van den nieuw gekozen Bur gemeester en z'n Schepenen, allerlei aanleidingen om den jool hoogtij te doen vieren. Waar op deze tentoonstelling zoo veel nuttigs te leeren, zooveel vroolijk- heid te genieten valt, mag het comité in 't algemeen en de administrateur, de lieer Paul Billé met trots op het resultaat terugzien. En voor hen die nog van deze schoo ne Augustusdagen profiteeren, meen de ik geen onnut werk te doen, hen in verband met de goedkoop© reisgele- genheden aan te raden, zelf nauwkeu riger' van deze interessante expositie kennis te nemen, waartoe dit beknopt verslag misschien een aanleiding was. H. SURNUMERAIR POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor het examen voor surnumerair der posterijen en telegrafie 18 plaatsen beschikbaar worden gesteld, waar van ten hoogste 2 voor vrouwelijke candidate®. NEDERLAND EN VENEZUELA. Het pantserdekschip Friesland ont ving bevel zich gereed te maken voor een buitenlaudsche reis, vermoedelijk naar West-Indië. BRANDSTICHTERS. Te Winschoten zijn gevankelijk bin nengebracht F. St. en zijn vrouw J. H. Ze worden verdacht als brandstich ters hunner eigen woning te Wagen- genborgen. Te Zuideschmarke, gemeente Lon- neker, is een met hooi gevuld onbe woond boerenhuis, van J. Wissink, totaal afgebrand. Een 20-tal ongun stig bekende personen uit Enschedé bevonden zich kort voor het onheil binnen. Men denkt dan ook aan brand stichting. WERELDTENTOONSTELLING IN 1913. Naar het Gentr. verneemt, bestaan •er ernstige plannen, om in 1913, ter herinnering aan onze onafhankelijk heidsverklaring in 1813, een wereld tentoonstelling te organiseer©® in de hoofdstad of in de residentie. NED. VEREEN. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. (Vervolg. Zie Tweede Blad). Medegedeeld werd dat 191 afgevaar digden van 130 afdeelingen tegenwoor dig vvareni alsmede 57 belangstellende leden. Goedgekeurd werd de rekening en ver antwoording over 1907, sluitende in ontvangst en uitgaaf met f 9149.85. Er is geen batig saldo. De begrooting voor 1909 sluit In ontvangst en uitgaaf met f 13.500. On der de ontvangsten is geraamd een rijkssubsidie groot f 2500. Ook de begrooting werd goedge keurd. De heer R. Casimir, lid van het hoofdbestuur, sprak vervolgens over de verplichtingen der leden tegenover de vereeniging. Ieder afgevaardigde moet hier weer warmte opdoen en die meenemen. Ieder afgevaardigde moet hier gaan voelen voor de organisatie. Onthouder-zijn is individueel en de persoonlijke invloed is steeds een dor propagandamiddelen. Maar dit mag niet blind maken voor anderen. Daarna hield dr. J. Kat Wzn. een inleiding over drankzuchtigenverple- ging. Medegedeeld werd dat tot lid van 't hoofdbestuur met 260 van de 264 gel dig uitgebrachte stemmen werd her kozen de heer F. U. Schmidt, van Amsterdam. De heeren mr. D. A. van Eek en A. Don hielden een inleiding over de ver houding van de Nederland sche Ver eeniging tot de arbeidersbeweging. Nadat deze referaten waren gehou den, werd medegedeeld, dat tot be stuurslid in de plaats van den heer A. van der Heide uit Britswerd werd gekozen de heer F. Reitsma uit Noord wolde, met 139 van de 263 geldige stem men, tegen 124 uitgebracht op den hoer L. de Jong uit Leeuwarden. Tot aansluiting bij den Vrouwen raad werd besloten, terwijl werd aan-, genomen een motie van het Hoofdbe stuur, inhoudende de verklaring, dat algemeen kiesrecht in het belang der drankbestrijding is. ARME KINDEREN! Te Opheusden zijn vijf jeugdige kin deren door de moeder, een weduwe, verlaten. Ze zwerven thans hulpeloos rond. KAMP TE LAREN, Gisteren bezocht de -minister van oorlog liet kamp te Laren der Neder- landsche Weerbaarheidsvereeniging. Na afloop van het bezoek betuigde de Minister ziin tevredenheid. HET EERSTE! Het eerste staalblok in Nederland is gegoten door de Hillen Siemens Mar tinstaalwerken te Utrecht. BRANDEN. Een ontzettende brand heeft het dorp Wervershoof geteisterd. Te onge veer 12 uur wees een rosse gloed den weg naar de ramp. Van den Zwaag- dijk leek het één vuurpoel, die des te grooter werd, naarmate men het dorp Wervershoof naderde. Afgebrand zijn een boerderij, een bakkerij, huis en timmerwerkplaats, een winkelhuis en een renteniers-wo ning. Bij Gouda is de boerderij van T. Burger afgebrand, vermoedelijk ten gevolge van brandstichting door land- loopers. INKOMSTENBELASTING. In den Haagschen Raad werd beslo ten het ontwerp-inkomstenbelasting, om advies te zenden aan de commissie van financiën. KENNIS DER NATUUR BIJ STADS KINDEREN. Hoe treurig het gesteld is met de kennis der natuur bij de stadskinde ren uit de lagere standen, bleek voor eenigen tijd in een Haagsche school, waar slechts een klein percentage van de klasse ooit zwanen bleek te heb ben aanschouwd. Iets dergelijks bleek toen dezer da gen een schaar kinderen van eerste klasse-scholen Amsterdam per spoor, boot en tram naar buiten trok. De schrijver van de Amsterdamsche week in liet U. D. verhaalt daarvan 't volgende: Zoo was men op een wandeling met de kinderschaar buiten genaderd bij een boerderij, waar kippen rondlie pen. Jantje klemt zich aan het hek en blijft achter om te kijken. De onderwijzer roept hem: „Jan, niet staan blijven! Jan, meeloopen vent, anders komen we er niet!" Jan, in de aandacht, hoort eerst niet. Dan, door een paar jongens op gehaald, plukt hij den meester aan de mouw en vraagt, hevig geïnteres seerd: „Meester wat benne dat voor bees- sies met rooïe strikkies om derlui kop?" CONGRES OPVOEDING VAN HET KIND. (Zie ook Tweede Blad). In de middagzitting sprak de heer dr. J. H. Gunniug Wzn., districts schoolopziener en privaat-docent in de paedagogiek te Amsterdam over „Zedelijke Opvoeding". Spr. stelde hierbij in 't licht (stelling IX), dat de ware basis en sanctie der zedelijke de godsdienstige opvoeding is. Maar daarover za1 in deze bijeenkomst niet gesproken worden, omdat or een bij zondere congreszitting aan is gewijd. De ware bron van zedelijkheid is godsvrucht, het eenige boek, dat ons als grondslag voor het begrip zedelijk heid dienen kon, de Bijbel. Voor zede lijkheid komen wij niet uit met ana logieën aan de natuur ontleend. Ook op deze inleiding volgde een geanimeerd debat. Tusschen de beide zittingen van het congres op de tentoonstelling „Op voeding van het kind" gehouden, wer den door de leerlingen van de open bare lagere school aan do Hoefkade te 's-Gravonhage liederen ten gehoore gebracht van Cath van Rennea en Hendrika van Tusschenbroek, onder leiding van mej. M. C. L. Zurhaar. Met veel belangstelling werd deze kinderzang door de talrijke tentoon stellingsbezoekers aangehoord. Heden werd het congres voortgezet. Om 10 uur sprak de heer L. C. T. Bi got, directeur der Kweekschool van Onderwijzeressen te Arnhem, over ,,De verstandelijke opvoeding" en he den te 3 uur zal ds. S. Lulofs, leeraar der Doopsgezinde gemeente te 's-Gra- venhage, „de godsdienstige opvoe ding behandelen. NIEUW SUCCES VOOR „DE „AMSTEL". „De Amstel" heeft te Hamburg we der een succes behaald in het groote nummer: de „Preis des Deutsche® Ruder-Verbandes", welke van 1886 of geregeld werd verroeïd, tweemaal (in 1886 en in 1891) de grenzen overtrok door toedoen van de Thames Rowing Club en van 1905 tot 1907 gewonnen werd door het Berlijnsche Hellas. Drie ploegen kwamen aan de start, nl. Spindlersfelder Ruder-Verein 1878, De Amstel en Mainz, die in dezelfde volgorde kwamen te liggen. Bij het signaal is Spindlersfelder It eerst weg en De Amstel het laatst, waardoor de anderen reeds dadelijk enkele meters voorsprong bekomen. Met langen slag loopt De Amstel ech ter in en na 200 M. zijn ze met Spind lersfelder gelijk, terwijl Mainz eenige meters achter is. Langzaam loopt De Amstel uit en bij de 1000 M. hebben zij een kleinen voorsprong, terwijl Mainz de rij sluit. De Maiuzenaren komen thans ech ter met enorme kracht opzetten en sla gen er in, zich No. 2 te plaatsen, ter wijl de Amstel een volle lengte voor sprong behoudt. Mainz gaat dan spur ten en wanneer ze hij de eerste der vijf tribunes gekomen zijn, schieten ze plotseling naar voren. De Amstel is echter op haar qui vive en beant woordde onmiddellijk met een ©nor men spurt, donderend door het pu bliek toegejuicht. Toch loopt Mainz In, maar het is te laat, en met 3/4 lengte voorsprong wint Amstel ook de zen prijs in den fraaien tijd van 7 mi nuten 24 2/5 sec. No. 2 is Mainz in 7 1 min. 26 2/5 sec. en No. 3. Spindlersfel der in 7 min. 34 2/5 sec. Alom wordt deze overwinning der kranige Amstelploeg met gejuich be-' groet, en in de meest geestdriftige bewoordingen hooren we het roeien' der Amsterdammers bespreken, zegt de verslaggever van ,,de Telegraaf." J HONDEN-TENTOONSTELLING TE LAREN. De ééndaagsch© internationale hom: dentontoonstelling, die Zondag té Laren gehouden werd, is één groot succes geweest. Zaterdagavond wer den de feestelijkheden aangevangen met een opera-concert in den tuin van hotel Hamdorff. Zondagochtend werd de tentoon stelling zonder eenige officieels plichtplegingen geopend. Deni gai>t- schen dag werd zij druk bezocht. 25-JARIG JUBILEUM VAN „JAHN" TE WESTZAAN. De gymnastiekvereeniging „Jahn" te Westzaan beleefde het voorrecht, haar 25-jarig bestaan te mogen her denken door een uilvoering in een. speciaal daarvoor aangekochtei» boomgaard. Niet minder dan 15 Zaansche ver- eenigingen dames en heeren met haar onderaf deelingen, namen aan de uitvoering deel en daartoe kwamen Zondag ongeveer een G00-taI turnsters en turners te Westzaan. DANS-SPORT Isadora Duncan is naar Amerika vertrokken. Zij zal te New-York en op andere plaatsen twintig weken dan sen en dan naar Londen terugkeer©*» waar zij veel succes gehad heeft. Pers-Overzicht NEDERLAND EN VENEZUELA. Aan een artikel voorkomend in de „Amh. Courant" is het volgende ont leend: Gelukkig behoeft de kans volstrekt niet uitgesloten te worden geacht, dat zonder tot oorlogsdaden de toevlucht te behoeven te nemen, de Venezolaan- sche dictator wel tot reden gebracht kan worden; immers over daden van willekeur en geweld, als waarvan Cu- ragoa het slachtoffer is, hebben ook andere staten, allereerst de Noord- Amerikaansche Unie zich niet minder te beklagen en tegen gemeenschappe lijke pressie van Noord-Amerika, En geland, Frankrijk, Nederland enz., zoo noedig gesteund door een interna tionale blokkade der geheels Venezo- laansche kust, zou Castro's machtspo sitie binnenslands vermoedelijk niet Jang bestand blijken. Daarom zal wel door de diplomatie van onzen minister van buitenland- scl-.e zaken, niet door het geschut van ean Nederlandsch eskadertje herstel van grieven gezocht moeten worden. Ook de „Nieuwe Arnhemsche Cou rant" vvensclit geen sabelgekletter. Het blad erkent: er moeten maatregelen genomen worden om zoo mogelijk, het nadeel, voor Curagao voortvloeiend uit Castro's handelingen, te keeren en desnoods erger te voorkomen. Maar dit heeft niets gemeen met liet hand haven onzer nationale eer, die er waarlijk niet door zak worden ver hoogd indien onze schepen eenige vervallen vestingwerken bombardee ren of enkele schuiten met hare be manning in den grond boren. In de „Nieuwe Venlosche Courant" schrijft dr. W. H. Nolens, dat, wat de minister van buitenlandsche zaken van de leden der Eerste Kamer tot wie hij sprak veronderstelde, nl. dat in geval van onvermijdelijke noodzake lijkheid de nationale eer bij hen zwaar der zou wegen dan niaterieele belan gen, wel van alle Nederlanders veron dersteld mag worden. De heer Nolens twijfelt er niet aan of de Regeering zal in de gerezen moeilijkheden zich laten leiden door de overtuiging dat in buitenlandsche betrekkingen niet alleen groote staten maar nog meer kleine, naar bet woord van Napoleon, bestuurd moeten wor den: niet met het hart maar met het hoofd. ONGELUK TE KEULEN. In eene te Keulen gehouden verga dering van. arbeiders in de bouwvak ken, bracht de secretaris der vereeni ging, Barteis, verslag uit over het in storten van do spoorwegbrug te Keu len. De arbeiders, die daarbij te werk gesteld waren, verklaren, op grond van geconstateerde feiten, dat de schuld aan de bouwmeesters moet worden toegeschreven, terwijl het spoorwegbestuur het aan de noodige contróle heeft laten ontbreken. Een op de brug opgestelde zware ijzeren kraan kon door twee man worden ver plaatst, maar later waren, ten gsvol- go blijkbaar van een verzakking van de brug, voor zulk een verplaatsing meer arbeiders noodig. Dit was door do lieden vóór de ramp opgemerkt en) zij hadden er de aandacht der bouw meesters op gevestigd. DE BRAND TE DONAUESCHINGEN. Te Donauoschingon zijn 125 huizen'' en 168 bijgebouwen door den brand vernield en 227 huisgezinnen, in het' geheel 700 personen, dakloos gewor-' den. De brandkast van' het districtsge recht, waarin de testamenten, huwe lijkscontracten en verdere oorkonden"i werden bewaard, is uit het brandende puin te voorschijn gehaald en ge-; opend, waarbij bleek dat alle oorkon den vernietigd waren. Het ministerie van justitie heeft maatregelen getrof-.4 fen voor de vernieuwing der oorkon' den. ,Va® dé rijles-spaarkas werden eent-ia

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2