i HAARLEM'S DAGBLAD. Em ïilliiriiÉtw Stadsnieuws Binnenland FEUILLETON Nieuws over Zeppelin, Heb belangrijkste feit uit de ïifge- lopen week blijft nog altijd Zeppe- q'9 tocht en tegenslag. Laat ons daar- m nog maar eens een en ander ter hem mededeelen, dat wij ontlee- on aan een levende scherts van den [erkwaardigen man. zooals we die nden in de „Revue aer Uitvindingen 1 Ontdekkingen" (5e jaargang no 1). Dat de uitvinder officier geweost is a in 1870 de eerste was, die met een bier-patrouille de Fransche grens jrer trok, is bekend, tn 1890 werd |j als luitenant-generaal gepenslon- eord, doch reeds in de laatste jaren Mi zijn diensttijd had Zeppelin zich nveudig met het vraagstuk van het jstuurbare luchtschip beziggehou- en. Opgewekt door een geschrift an Stephan over „Weltpost und uftschiffahrt" vatte hij het besluit p, een bestuurbaren luchtballon te ouwen. Te dien tijde gold zulk een lan nog voor zeer gewaagd en phan- istiBch en zoo kon het niet uitblij- en, dat hem bij zijn beginproefne- jLngen de hardnekkigste afkeuring jn deel viel, nog weinigen erkenden jenmaals de beteekenis van het Zep- èlln'sche ontwerp, de dagbladen in i bijzonder deden zich bijna zonder itzondering als open of verborgen te enstanders kennen; men was welis waar bekend met de gelukkig ge- k jaagde tochten der Fransche lucht- (chippere Renard en Krebs, die met ,un vliegmachine gemiddeld 6.4 M. jer seconde tijdens een 13/4 uur du- enden tocht aflegden, doch twijfelde r aan, of het uitsluitend met ma- ihinevermogeau ooit zou gelukken, en grootere snelheid in de lucht te polleen .Graaf Zeppelin had er zich beds lang rekenschap van gegeven, lat het vliegen met behulp vau ma- k hines geen uitzicht op practische re- iultaten opende; hij zette zich der- lalve onder princlpiëele buitenslui- ing der vliegmachine aan de ver- - aardiging van een groot, stijf bal- önschip met twee motoren, w&arme- le hij meerdere dagen durende toch- en hoopte te ondernemen. In een nemorle zette hij de nooit gedroomd© 11 woordeelen, welke de luchtscheep- waart voor het wereldverkeer zou be lt sitten, welsprekend uiteen. Zoo zou jiijv. oen© meerdere honderden K.G. jvogende mail van Berlijn naar Con- tlantinopel op zijn hoogst In 38, naar Uexandrië in 60 ure^ naar New- t'ork in 5 en naar Bombay in 6 da- ;en kunnen worden overgebracht. Ook )p d© beteekenis der luchtscheep- raart voor meteorologische onoerzoe- tfngen en don verkennings- en kond- ichapsdienst in de oorlogsteeknlelt net behulp van postduiven legde raaf Zeppelin daarbij den nadruk, lij bereikte daardoor, dat het Prui- Lsche Ministerie van Oorlog een pmmissie van advies benoemde, wel-, fcer voorzitter Prof. von Helmholtz de doorgelegde ontwerpen als „zeer de laadacht waard' en „niet onuitvoer baar" kwalificeerde. Na diens dood >rachten nieuwe technische deskundi- jen in hunne verblinding aan de plan nen van von Zeppelin den doodsteek toe. Het ministerie van Oorlog wei gerde er zich verder op eenigorlei svijzo mede in te laten en ging ten slot te zoo ver, om geïnteresseerden voor fle onderneming to waarschuwen. Deze ambtelijke adviezen gaven den Btoot tot een tot op dien tijd achter gehouden hagel van vernietigende oordeelvellingen, welke zich hoofdza kelijk tegen het zoogenaamde ,,stij- yesysteem keerden, welles vermeen de onbekwaamheid om te kunnen landen de kwesties van besturing en onkosten besliste. Zulk een bovenma tige bekrompenheid van begrip was Du gelukkigenvijs weinig er op bere kend, het onbuigzame vertrouwen van den genialen uitvinder to schok ken. Met frlsschen moed richtte hij zich, toen zijne porsoonlijke midde len uitgeput waren, gesteund door de „Verein Deutscher Ingeniouro" met een oproep tot de private kringen en smaakte de voldoening de uitvoe ring zijner denkbeelden door de vor ming eener „Gesellschaft zur Fürde- rung der Luftschiffahrt" te zien ver zekerd. Op eigen kracht vertrouwen de, voerde de weg nu sneller tot het doel. In Juli van het jaar 1900 werden de eerste praktische vliogproefnemingen Verricht, in October van hetzelfde Jaar kon graaf Zeppelin het wereld record met 9 Meter snelheid open stellen en de Dultsche keizer aan do spits drukte hem in een waard eer end eigenhandig schrijven zijn( vertrou wen in de bruikbaarheid van hert jsysteem uit. Met volkomen toewijding en rustoloozen ijver arbeidde Zeppe lin nu den hiernavolgendon tijd aan de verdere vervolkomening van zijn luchtschip. Niettegenstaande meerde re teleurstellende tegenspoeden en mislukkingen namen de resultaten met elke proefneming gTOOter afme tingen aan, totdat hij op don 9den Oc tober 1906 met 9 personen bemanning een bijzonder gelukkig geslaagde op stijging volbracht. Zijn ballon legde op een hoogte van 350-450 meter in twee uur tijds een weg van 110 Kilo meter af en bereikte daarbij een eigen snelheid van 15 M. por seconde. Den hoogsten triomf .eenter vormde voor hem zijn tocht van 30 September 1907; deze duurde eigenlijk rond 8 uren. Daarmede was de superioriteit van 't Zeppelin'sche zoogenaamde „stijve" systeem gevestigd en do practische bruikbaarheid er van, alleen vijandi- getegenwerplngen ten spijt aange toond. Deze overwinning van graaf Zeppe lin staat zonder voorbeeld in de ge schiedenis der luchtscheepvaart j hij wijdde de vroeger aangekondigde nieuwe phase van het wereldverkeer in, de geestdrift voor zijn arbeid nam van toen af overal toe en zijne aan hangers vermeerderden van dag tot dag in elk laud ter wereld. Zonder eenige terughouding zagen nu ook de staatsautoriteilen na lang aarzelen de beteekenis zijner proefnemingen in en besloten eindelijk zijn rijke ver schieten biedende onderneming met rijksmiddelen te ondersteunen. Vergelijkt men nu ten slotte, welke opdrachten graaf Zeppelin zich ge steld heeft en welke oplossingen hom zijn gelukt, dan komt men tot het ver bazingwekkende resultaat, dat deze op alle essentteele punten vervu'd zijn geworden 1 De bestuurbaarheid ver kreeg met behulp van zijn construc tie een tot dusver ongeëvenaarde be trouwbaarheid, de werklngsstraal van zijn vaartuig werd tot 400 K.M. en de eigen snelheid tot 15 meter per seconde verhoogd. Dit zijn werkelijk resultaten, welke tot de vèrst strek kende verschieten doon besluiten graaf Zeppelin wil zich hiermede der halve nog steeds niet tevreden stel len; zijn toekomstig doel is veeleer met zijn luchtschip 100 personen te vervoeren en 1700 K.M. (d. w. z, 850 heen en evenveel terug, achtereenvol gens te kunnen afleggen. Dan zouon- geve er overeenkomen mot afstanden, van Berlijn tot aan de Lofodden. Pe tersburg, Moskou, de Krim, Constan- tinopel, Noordelijk Griekenland, Par ma, Noordelijk Spanje en cle Britscho eilanden." De verwezenlijking von. al deze plannen, wacht nu echter op den her bouw dor Zeppelin IV, en wij heb ben roods medegedeeld dat als de geldstroom nog door blijft gaan, dan zal Zeppelin genoeg krijgen orn er nog een paar luchtschepen bij te bou wen. Over do oorzaak der ramp worden in cle bladen groote discussies gevoerd Eens zijn de geleerden het niet. Som migen denken aan -een zolf-ontplof- fln-g van het gas, andere aan een electrische ontlading, die het uit 't ventiel ontsnappende gas aanstak. Dat een defect aan den motor oor zaak zou zijn geweest wordt door de firma die don motor leverde onzinnig genoemd, omdat de motoren 100 M. verwijderd waren van de plek, waar de brand uitbrak. Do jonge graaf Zeppelin, helper en neef van den generaal, heeft aan eau vertegenwoordiger van het Berl. Tageblatt nog een interessante bij zonderheid medegedeeld. Volgens do zen is het slechts aan een toeval te danken ,dat graaf Zeppelin zelf gered is .Dezo was, om de betoogingen der menigte te ontwijken, in een kleine hut in den ballongondel gegaan en had zich daar te slapen gelegd. Door een toeval werd hij wakker en ging toen naar Stuttgart om aan de gravin een telegram te sturen. Was hij lu den gondel gebleven dan was de graaf ongetwijfeld omgekomen., want slechts enkele oogenblikken later volgde de ontploffing, die zijn grootsch werk vernietigde. Volgens dezen zelfden zegsman was de oorzaak van de ramp ook hierin te zooken, dat de ballon lang niet stevig genoeg vastgemaakt was er was slechts een enkel kettinganker aangebracht en het aantal manschap pen dat den ballon moest helpen vast houden, was veel te gering. De meteorologen nemen het graaf Zeppelin kwalijk, dat hij hen ï.iet ge raadpleegd heeft, en geen weerkun dige heeft meegenomen. Deze had hem voor den komenden storm kunnen waarschuwen,. Had clan niet een hun ner dit uit eigen beweging kunnen doen, is men geneigd te vragen Graaf Zeppelin heeft zich thans ook uitgelaten over de oorzaak van de ramp, evenals de belde ingenieurs die hem vergezelden. Hun verklaringen zijn volkomen gelijkluidend; op grond hiervan laat zich de catastrophe thans wel met zekerheid als volgt beschrij ven: Na de landing bij Echter dingen werd het schip zoodanig verankerd, dat het met den kop in den wind lag. Daartoe werd een kettinganker in den grond gedrukt. Bovendien werden, om het schommelen naar terzij te voor komen', aanweer8lcanten twee palen in den grond geslagen en de flanken der ballon hieraan bevestigd mét tou wen. Verder werden er nog zoo veel ankers en touwen als men bezat, door rnenschen vastgehouden. Doch meer touwen en ankers bezat men nietl Bij de landing to Oppenheim wa ren touwen en ankers verbruikt en verloren gegaan. In Echterdingen, en ook niet in de buurt, waren geen goe de touwen van voldoende lengte of ankers te verkrijgen. En toen nu de ge weldlge windruk lcwam, werden de ankers als met één slag uit den grond gerukt en de mannen die den ballon nog vasthielden, konden hem onmoge lijk houden. Daartoe waren zeker 500 man noodig geweest. Zoo rukte do ballon los en vloog voort en zou ongetwijfeld het lot van de Patrïe hebben gedeeld, wanneer niet een der monteurs, die In de gon del was gebleven, de ventiel-klep 'had opengetrokken. Daardoor kwam de ballon, na een afstand van ongeveer 1200 M. te hebben afgelegd, weer naar den grond. Bij de herhaalde botsing met de aarde, heeft zich toen échter zooveel warmte ontwikkeld, dat er vonken ontstonden, die een gasont ploffing ten gevolge hadden, waar door de ballon in oen oogenblik ge heel door brand werd vernield. Graaf Zeppelin zoowel als do inge nieurs leggen er nadruk op, dat het gcheelo personeel zijn plicht heeft ge daan en dat dergelijke ontploffingen bij ellc luchtschip kunnen voorkomen. Een luchtschip met aluminiurn-ge raamte, zooals dat van graaf Zeppe lin, ia echter beter dan eenig soort luchtschip tegen een zoodanige ont ploffing gesignaleerd, al blijft deze ook hierbij echter, zooals gebleken is, mogelijk. Naar aanleiding van de ramp ge ven ook de Engelsche bladen hun beschouwingen ten beste. Onder het lioofd een „prachtige mislulckig" be treurt het radicale blad do „Star" oveneens het ongeluk aan den ouden graaf overkomen. Maar voel voltrou wen in het nieuwe vervoermiddel koestert het orgaan voorloopig nog niet en acht de practische waarde.van het moderne luchtschip nog miniem. Het blad schrijf to. a. Wat ons betreft, wij bewonderen, den moed, de vindingrijkheid en de vol harding van die uitvinders, die steeds strijden met het fascineerende vraag stuk, maar we handhaven ons scep tisch standpunt tegenover de Zeppe- linsche uitvinding. Wij gelooYen nu eenmaal niet, dat het luchtschip ooit een practisch vertrouwbaar vervoer middel zal kunnen worden, evenals de stoomboot, de locomotief en do automobiel. Het zal wel voorloopig oen exotisch speelgoed blijven van de rijken en een aardigheidje voor de ministeries van oorlog. Dat het luchtschip ooit een deel in hot loven der mensehen zal vormen ls vooreerst nog niet aan te nemon. liet meest noodlottige gebrek van hot luchtschip is wel, dat het zoo hulploos is, wanneer het geankerd ligt. Zoo lang het vliegt met of zon- der wind is het betrekkelijk veilig, maar wanneer een sterke wind waait en het vaartuig in rust is, dan is de stabiliteit hoogst twijfelachtig. Het schip biedt eene onmetelijke op pervlakte den wind ann en het draagt in zich twee doodelijke explosiestof- fen, de benzino in zijne motoren en hot gas in het lichaam van den bal lon. Hot geheel is als een buskrultma- gazijn met een eeuwigdurende vonk op den drempel en is daarom altijd in gevaar opgeblazen te worden. Wan- nec rde wind mee begint te spelen is het even hulploos als een vlieger, waarvan het touw is afgesneden. Natuurlijk eindigt het blad is het mogelijk dat do menschon al die bezwaren zullen overkomen, want er is bijna geen grens voor de vinding rijkheid van den menschelljken geest. Do draadlooze telegrafie is misschien zelfs eep nog veel wonderbaarlijker uitvinding geweest dan het lucht schip .Het is mogelijk, dat iemand stoot op het geheim, dat voor elke xnusch en voor elke zwaluw geen ge heim is. Op 't oogenblik is het echter uitgemaakt, dat dit geheim nog een monopolie Ss der vogels. Zij zijn in staat orn zelfs In een orkaan te vlie gen zonder hulp van benzine of ge comprimeerd waterstofgas. Misschien, dat het toekomstige luchtschip gebouwd zal worden vol gons hert model der vogels. Het zal dan zwaarder zijn dan de lucht en een bries kunnen weerstaan." Tot zoover de Engelsche pers. Ton slotte zij nog gemeld, dat de graaf alweer vol moed aan hert werk is. Volgens de Schwabische Mercuur wil hij den ouden ballon van 1907 langer maken. De aluminiumfabriek heeft verklaard dat zij aluminium Yoor een geheel nieuwen ballon bin nen twee weken kan leveren. BEAMBTEN DER GEVANGENISSEN Zaterdag heeft de Bond van beamb ten bij de gevangenissen, rijksopvoe dingsgestichten en rijkswerkinrichtin gen i,n Nederland alhier zijn Se alge meen© vergadering gehouden. Aanwezig waren 15 afgevaardigden, vertegenwoordigende 370 leden. De yergadering zond een telegram van hulde aan H. M. de Koningin, waar op tijdens de vergadering een dankbe tuiging werd ontvangen. Besloten werd een deputatie naar den minister van justitie te aendou, ter bespreking van een ingediend ver zoekschrift. Geconstateerd werd, dat de vereeniging bloeit, wat bleek uit do toename van het ledental niet alleen, doch ook uit de verbetering die Ln ver schillende toestanden bij het gevan geniswezen merkbaar is en die als ge volg van liet verecnjgingsleven aan gemerkt werd. Er werd een commissie benoemd om een plan tot oprichting van een onder steuningsfonds voor de gevangenlsbc- arnbten te onderzoeken, van welk on derzoek op een volgende algemeene vergadering rapport zal worden uit gebracht. Op een voorstel, strekken de tot aansluiting van den bond bij dsn Bond tot bevordering van de rechtspositie dor burgerlijke ambtena ren werd een afwijzende beschikking genomen. Uit hoofde van do wenschelijkheid van meer openbaarheid voor de wen- scheu van den bond werd besloten een .Algen orgaan op te richten, waarvoor z.ch bereids een redacteur' beschik baar stelde. BERICHTEN UIT DE STAATS COURANT. Benoemd tot. directeur van het tele graafkantoor te Rotterdam C. J. do Witte, thaus adjunct directeur der te legraphic en als zoodanig P. C. van Dorlmondt, thans hoofdcommies dor telegraphic; tot directeur van het post kantoor te Helden-Panningen J. D. Bont, thans commies-titulair der pos terijen en telegraphic; tot directeur van liét post- en telegraafkantoor te Winsum J. G. Huygens, thans direc teur van het postkantoor te Onderden- dam. Niet officieel: In actïeven dienst hersteld bij het zevende reg. infan terie D. E. Da Costa. KONINGINNEDAG IN DEN HAAG. Yoor de illuminatie in het Haagscho Bosch op den verjaardag van H. M. de Koningin wordt bij den tweeden vijver een groot betimmerd geraamte gemaakt om een© afbeelding te geven van het bekende kasteel „De Door- werth", to Oosterbeek bij Arnhem. ATJEII. De „Handelsblad"-correspondent te Batavia seinde gisteren het volgende: „Overste Swart bedankte voor troe pen ver meerdering in Atjelr." Dit is in overeenstemming met de meening van den Gouverneux-Gene- raai, in strijd met die van den leger- commandant Rost van Tonningen, NEDERLAND EN VENEZUELA. De Minister van Buitenlandsche Zaken had Zaterdag een langdurig ondorhoud aan zijn departement met den Amerikaanschon gezant te 's-Gra- venhage. De veronderstelling zal wel niet gewaagd zijn, dat dit onderhoud in de eerste plaats geloopen heeft over de houding door de Voreenigde Staten tegenover het tusschen Neder land en Venezuela gerezen conflict aan te nemen. NIAS. Het al armee rend gerucht over on lusten op Nias. „Het gerucht betreffende Nlos be rustte op een overdreven rapport van den controleur. De zending van oor logsschepen daarheen bleek onnoo- dig. Binnenkort gaat kapitein Kruis heer daarheen met 8 brigades maró- chaussée", AAN HET STERFBED VAN HAAR MOEDER. Met toestemming van den Minister bezocht Donderdag te Bocholtz (L.) hare op sterven liggende moeder zeke re J. Ch., 'n vrouw, die in '1894 haar echtgenoot in vereeniging met een man, haren medeminnaar, vermoord de, en deswege tot 20 jaren gevange nisstraf werd veroordeeld. De medeplichtige van de vrouw, ze kere C., die tot dezelfde straf wérd veroordeeld, ia evenwel reeds in de gevangenis overleden. De vrouw arriveerde onder geleide van een rijksveldwachter en een be waakster. Heel het dorp was in rep en roer, om de moordenares, die reeds 14 jaren in de gevangenis had door gebracht, te zien. Denzelfden dag werd de gedetineer de weer naar de gevangenis terufge bracht. DE MOORD IN DE HAARLEMMER STRAAT TE AMSTERDAM. De dader van den moord op do we duwe Van Dam, die in het Binnen gasthuis verpleegd werd, is ontslagen en ter beschikking van de justitie ge steld. Omtrent zijn toestand verneemt: men nog, dat de wonde, welke hij zichzelf toebracht, niet meer dan een schram is. De toestand van versuffing waarin hij verkeert blijkt het gevolg te zijn van de werking van vergif, dal hij vóór don moord, althans vóórdat hij door do politie gevonden werd moet hebben ingenomen. Hij wil niet spreken en weigert voedsel tot zich to nemen, terwijl hij krankzinnigheid simuleert. Men heeft bovendien waargenomen, dat hij, wanneer hij zich onbewaakt waaut, hij naar een middel uitziet om te ont vluchten. Natuurlijk wordt hij echter zeer streng bewaakt. IIOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Op de 81ste alg. vergadering, die op 9 September to Texel zal worden go- houden, houdt mr. J. Coert van Rot terdam een lezing over de in te voe ren wetgeving op het arbeidscontract in verband met den landbouw. De heer A. Wagemakers, arts, houdt een voordracht over het eiland Texel en deu landbouw. NAT. LANDBOUWTENTOON STELLING TE APELDOORN. De op 26, 27 eu 28 Augustus te Apel doorn te houden landbouwtentoonstel ling, belooft zeer veel. Reeds thans is gebleken, dat het aantal inzendingen uit alle deeleu des lands zoo groot is, dat tot vergroo ting van veriiChillende gebouwen op liet terrein zal worden overgegaan. LANDBOU W-ONGEVALLEN WET. Do verschillende afdeelingen van den Nederlandschen Boerenbond heb ben een adres gericht aan den Mi nister von Landbouw enz. met het verzoek de Landbouw-Ongevallenwot niet in to voeren. BOAZ. Het hoofdbestuur van de Christe lijke patroonsvereeniging in Neder land „Boaz" heeft bepaald, dat de al gemeene vergadering, op Donderdag 24 September te Amsterdam zal wor den gehouden. Behalve de huishoude lijke werkzaamheden, zal als zeer be langrijk punt worden voorgesteld: de oprichting van een centrale spaar- ©n voorschotbank „Boaz", in Neder land. ARMBESTUUR. Aan de Tweede Kamer la overgcfc legd het verslag over de verrichtin gen aangaande het armbestuur over 1906. Het aantal burgeriijko armbesturen nam in dat jaar met één toe, het aan tal kerkelijke armbesturen met 24, dat der particuliere mot 6. In het geheel waren er In 1906 1186 burgerlijke, 3995 kerkelijke, 826 particuliere en 68 gemengde instellin gen van weldadigheid, zijnde 2 bur gerlijke instellingen minder, doch 31 kerkelijks en 9 particuliere instellin gen meer, dan in 1905. In 1906 wor den er 4513 collecten gehouden en 99 gestuit. Voor 1905 bedroegen die cij fers 4666 en 166. ALGEMEENE NEDERL. BOND VAN SCHOENFABRIKANTEN. Te Oisterwijk had de algemeene jaarlijksche vergadering plaats van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanten. De opening van de tentoonstelling, bestaande uit schoenen teekeningen en machines, geschiedde door den voorzitter, den heer E. W. Klijberg- Pernot, van Waalwijk. Het geëxpo seerde gaf een rijk beeld van hetgeen op gebied van schoon- en lederindus trie in ons land wordt tot stand ge bracht. D© tentoonstelling werd drirl; bezocht. Nadat nóg een bezoek war gebracht aan de gemeen te-teeken- school, nam te 2 uur de algemeéne vergadering, voorafgegaan door eene hoofdbestuursvergadering, een aan vang. De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar sloot meteen batig saldo van 88.73. Een voorstel van de afdeeling „Ois terwijk", tot aansluiting van den A. N. D. V. S. bij de „Hanze", werd, na toelichting van dr. Ndu wens, na breedvoerige discussies aangenomen. Tot leden van het hoofdbestuur, we gens periodieke aftreding der hoeren C. A. Schenkels te Oosterhout en R Schenkels te Waspik, werden mei al gemeene stemmen benoemd de heeren G. Smids en H. Donkere te Baard wijk. De volgende algemeene vergode ring zal gehouden worden te Vlissin- gen. CONGRES OPVOEDING VAN HET KIND. Onder voorzitterschap van den hoe: L ,C. T. Bigot werd de eerste zitting van dit congres gehouden. De heer Bigot., die do openingsrode uitsprak zette hiorbijóuiteen hoe de commissie var* uitvoering der Ten toonstelling voor Opvoeding van het kind het wenschelijk geacht heeft, ge legenheid te geven tot wisseling von gedachten over do belangrijkste on derdeden van den paedagogischen arbeid. Mede te werken, om de schoono denkbeelden, welke aan den len toon gestelden arbeid ton grondslag ligge. te doen doordringen in de breedo krin gen van ons volk, noemde hij onder meïr hot doel der besprekingen. Mei den wensch, dat dit congres mede zou mogen werken om ons volk 1e doordringen van het besef zijner plichten ten opzichte van het opko mend geslacht, verklaarde spreker 't Congres voor geopend, en guf hot woord aan den eersten spreker, den lreer G. A. Ootmar, arts te Haarlem, die do „Lichamelijke opvoeding" in zijne redo behandelde en in een breed opgezet betoog do stellingen verdedig de, door ons reeds opgenomen. Op do met klimmende aanduchi oil onder ademlooze stilte gevolgde voor dracht van dr. Ootmar volgde harte lijk applaus. Aan de gedachtenwisseling word deelgenomen door movr. Ranrond, de heeren Treffers en Reys eu mevr. SI- werts van Resema. NONVLINDER. In de stadsbosschen der gemeente Nijmegen, onder Hamert, ls de non- vlinder aangetroffen. EEN SPAARPOTJE BESTOLEN. Te Tilburg had zekere vrouw D. een spaarpotje gemaakt, waarin ze 206 rijksdaalders had. Dezer dagen kwam ze tot de minder prettige ontdekking dat een lOOtal waren verdwenen. Bij onderzoek bleek dat haar buurvrouw Van Dongen de dievegge was en liet gestolen geld ln een kastje in een heg achter haar woning verborgen had, 70 rijksdaalders werden in beslag geno men, do overigen waren reeds verdwe nen. Mtusschen heeft de daderes be kend. Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchm o n t. 31). I Olive ging bij de tafel zitten. Wacht, ik zal mevrouw Braider vragen om nog een kopje. Zij is mijn hospita, en met die woorden stond zij op om aan haar woorden gevolg te geven. j y Mag ik dit eens bekijken vroeg Olive, terwijl zij de portretten op nam. Zeker, mag u dat. Zij komen in hhjn verhaal to pas, was het ant woord, terwijl zij do kamer uitging. Olive nam de portretten op en keek onverschillig naar het eerste. Toen ontstelde zij plotseling hevig en uitte onwillekeurig een kreet. Het leek sprekend op Gilbert Merri- dew. In koortsachtige opgewondenheid freep zij naar het andere. Het was het gelaat van mevr. Memdew. In doodsangst stond zij op, on voel de, dat alle kleur uit liaar gelaat was verdwenen. Was zij weer in de val Zij keerde zich om, om dadelijk met groote haast de kamer uit te snellen, en toen kwam Selma Ham mond terug, die de deur achter zich sloot. Laat mij gaan. Laat mij dadelijk gaan, riep Olive haar gezellin toe, die haar den weg versperde, haar wild aankijkend. HOOFDSTUK XV. Selma Hammond stond daar rnet den knop van de deur in de hand, vol verbazing Olive aan te kijken, totdat zij haar oogen neersloeg. Toen keer de zij zich om en deed de deur open. Hemelsche goedheid, wat is u overkomen Natuurlijk kan u gaan, als u dat wilt. Maar toen de weg zoo zonder .aar zelen voor haar word opengesteld, begon Olive zich toch beschaamd to voelen over haar plotselingen schrik. Het verlangon om te weten te komen, welke betrekking er kon bestaan tus schen dit meisje en de MerridewB, kreeg do overhand boven haar vrees, en zij aarzelde. Die portrettenWat zijn zij voor u vroeg zij gretig. Dio portretten-i U wil toch niet zeggen, dot u de menschen kent, die zij moeten voorstellen riep Selma met de grootste verbazing en nieuws gierigheid uit. Wie zijn het Wel, ik wou u juist van hen ver tellen. Ik noem haar tante maar ik weet niet, of zij dat is, ja of neen. De man is haar zoon Gilbert, als hij Gideon Mawford niet is. Ongeveer de grootste boef, die ooit uit de handen van de politie te Chicago ontsnapt is. Dat zal ik u vertellen, ais u or niets tegen heeftmaar u behoeft niet te blijven, als u liever .heengaat. Vertel mij alles, ik heb u im mers vandaag geholpen Vertel mij vooral alles, zei Olivo opgewonden. Toen bracht de hospita de thee bin nen, en die stoornis gaf Olivo tijd, haar zelfbeheersching terug to krij gen. Ik weet niet, wie mijn vader was, en heb mijn moeder evenmin gekend, zei Selma, terwijl zij een.kop theo inschonk en het aan Olive gaf. Alles wat ik weet, is, dat tante mij opvoedde, en daarbij aardig, hardhan dig te werk ging. Zij was aan het too- nocd en als actrice een schoonheid, dat kan ik u verzekeren. Maar zeg mij toch eens, wie ter wereld is u Ik verstond uw naam niet op het po litiebureau. Mijn naam is Oiive Parmenter en dit tweetal heeft een grooto on rechtvaardigheid tegenover mij be gaan. Vertel mij maar niets, als u er iots tegen heeft. Nu was het de beurt van da ander om opgewonden te zijn. Bijna liet zij van verbazing haar kopje in den schoot vallen. Neen maar I Nu begrijp ik alles 1 U is de dame, met wie hij wilde trou wen I Als hij dat eens wist, dat wij elkaar moesten ontmoeten I - Neen maar I riep zij uit. Denk niet, dat ik het u niet wil vertellen En dat na hetgeen u yandaag voor mij gedaan heeft. Na van haar verbazing bekomen "te zijn, begon zij haar verhaal. Zij was door mevrouw Morridew als een sloofje opgevoed, moest al het huishoudelijk werk doen werd aan een ontelbaar aantal verleidingen blootgesteld, en eindelijk, toen de Merridews gedwongen waren, Chica go te verlaten, op een valsche aan klacht van diefstal in hechtenis ge nomen. OHvo's bloed kookte, terwijl zij naar dat verhaal luisterde. Maar langzamerhand word ik toch mijzelf, ging Selma voort. Ik ver telde u al, dat tk op de hoogte kwam van hun plannen, on daar zal ik u van vertellen. Hij was het hoofd van een bende boeven dieven maar heeren dieven en hij moest vluch ten. Toen. kwam hij om u te zoeken en te trouwen. Ik woei niet precies, hoe alles ln elkaar zatmaar het was schurkerij, daar kan u zeker van zijn. To* n ik uit de gevangenis kwam hoorde ik, dat hij naar Engeland was gegaan, en een van de bende gaf mij voldoende geld, om ook hierheen te gaan en vorteide mij, waar ik eenigen hunner kon vinden. Ik heb hen allen gevonden en hen toen verbluft doen slaan door voor mij zelf te gaan zor gen. Maent u werkelijk, dat Gilbert Merridew een dief is riep Olive uit. Vraag er de politie in Chicago maar naar. Hij is een boef tot in harl en nieren. De bende is nu bier ln Londen aan het werk 1 Hier staat er met hem eene zekere mevr. Boncouri aan het hoofd. Zij is ook een dame. Beweegt zich hier ergens in Londen in voorname gezelschappen, omringt zichzelf met een soort van hofhou ding, maar behoort toch even goed bij de dievenbende als de rest. Nu is er een of ander groot plan op touw gezet met betrekking tot zekere pa pieren, waarin, meen ik, het ministe rie van Buitenlandsche Zaken of hoe het anders heoten mag, betrokken is. Het ministerie van Buitenland sche Zaken, zegt u riep Olive uit. Nu was zij een en al belangstelling. Kent u den naam Was het Fen- wtck? Ik weet het niet, maar ik kan het wel te weten komen. Ik zou er wel graag werk van maken voor u, om dat ik u graag weer zou ontmoeten, zei ze heel eenvoudig. U moef be denken, dat u ongeveer de eenige ziel in deze groote stad ls, waar ik iets voor voeL Even aarzelde Olive, of zij de ge- heele geschiedenis van de behandeling der Merridews aan dit vreemde meis je zou verteilen, maar zij besloot toch nog maar een poosje te wachten, tot dat zij haar nog eens weer mocht ontmoeten. Wanneer kan ik u weer spre ken vroeg zij. U zal mij een grooten dienst bewijzen, dien ik mijn leven lang niet weer zal vergeten, als u mij hierover verder in kan lichten. Zeker wli ik dat. Zullen wij el kaar ergens andere ontmoeten, of wil u, laten wij zeggen, binnen twee dar gen hier komen? Ik zal mij stellig aan onze afspraak houden. Hoe gelukkig, dat wij elkaar mochten ontmoeten 1 riep Olive ern stig. Maar zal u er heelemaal niet over spreken, dat u mij ontmoet hebt t Dat is zoo zeker als iets, ant woordde zij glimlachend. Als zij hot te weten kwamen, zouden zij half krankzinnig zijn en niets liever wllr len dan dadelijk de zee tusschen ons beiden brengen. (Wordt vervolgd)-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5