rers-Ovei zicht Sport en Wedsttijcéü Letteren en Kunst Kerk en Schooi Gemengfi Nieuws- BOND VAN ARBEIDERS- COÖPERATIES. Te Amsterdam heeft een vergade ring plaats gehad van den Bondvanl Arbeaderscoöperaties. Bij den Bond zijn thans aangeslo ten 20 coöperaties met 8600 leden, met Sen gezamonlijken omzet van f 1.266.940 en een winst van 71.932. Besloten werd het voorschotkapi taal uit te breiden van 5600 tot ƒ10.000. DE VOGELMOORD. Men Bchrijft aan de N. R. CL: Het uitroeien en vermoorden van Dnze mooie zeevogels gaat ongestoord zijn gang, ik was er de vorige week nog getuige Yon. Ditmaal waren het menseden von Wieringen, die cenige dagen op Vlieland doorbrachten en er honderden schoten, meest sterns (want dia zijn niet beschermd door de wet), maar ook andere vogelsoorten zijn hun welkom. Als men er nu bij bedenkt, dat al die vogels hun jongen in het duin hebben, die dus ook om komen, dan rijst de vraag: hoe lang zal het nog duren, voordat de totale uitroeiing is geschied? De wijze van dooden gaat zeer gemakkelijk. Voor zoover ik zien kan gaat dat als volgt: De jagers gaan met een bootje bij een der zandbanken liggen; soms hebben ze een hondje bij zich, waar de vogels op afkomen, die dan rustig worden weggeschoten. Ik zag dit evenwel niet; maar anders is het slechts de kwestie om één vogel te schieten of aan te schieten, zoodat hij in het water valt; de andere zwermen daar steeds luid krijschend boven, en het moorden gaat nu kalm door. Men verzekerde mij, dat dit jaar de vogels al belang rijk minder waren en dat Juist het ja gen er op in dezen tijd al zeer verder felijk was; ook worden er steeds op 't strand aangeschoten, doode vogels gevonden. Met kisten vol zijn de vo gels deze week van Vlieland gezon den; dan komt Terschelling aan de beurt, en zoo wordt alles afgejaagd, en onze vogelwereld aldaar met een totalen ondergang bedreigd. De be woners van de eilanden zien het met leede oogen aan, maar er is niets aan te doen. GOED AFGELOOPEN. De heer P. J. v. D., hoofd eenier openbare lagere school te Hilversum, die een fietstochtje maakte, geraakte bij Voorschoten onder een affuit van de veld; een der wielen ging hem ovea den rechterschouder en het been, waardoor hij wonder boven wonder, met lichte kwetsiSen er afkwam. Door een officier van gezondheid werd hij verbonden, en in een ziekenwagen naar 's-Gravenhage gebracht. De fiets was totaal vernield. EEN VERRASSING. Een eeuvoudige vrouw te Scherpe- Jisse (Zeeland) kreeg de vorige week een bezoek van een antiquair, die van haar een oud kerkboek met zilveren sloten wilde koopen. Men kon het r den prijs niet eens worden. Toen i- koopman vertrokken was en de vrouw het boek nog eens doorbladerde - wat zij blijkbaar niet dagelijks deed vond zij er een bankbiljet van 100 in, dat daar 40 jaar in ruste was. AANLEG VAN RIJWIELPADEN. Op de provinciale begrooting voor l'Juo van Noord-Brabant is als eerste termijn een som van 10.000 uitge trokken voor den aanleg van rijwiel paden. De kosten hiervoor zullen, Daar het in de bedoeling ligt, worden bestreden uit de opbrengst van het in genoemde provincie geheven weg geld VAN EEN SNOEK. Het is bekend dat een snoek zich slecht laat vangen. Een bercepsvis- 8Cher bij Heerenveen ondervond het volgende: Hij zette schakels uit en be merkte een snoek tusschen twee net ten, die pl. 5 M. van elkander ston den. Hij polste wat hij kon, na een half uur was de snoek Dog niet ge vangen. Tusschen de twee schakels werd een derde schakel gezet; de snoek had nu nog maar 2 M. ruimte meer. Weer een kwartier gepolst. Geen succès. Een vierde schakel werd in het water gezet; de snoek be vond zich nu tusschen twee warnet ten (schakels) die geen 40 centimeter van elkaar stonden! Nergens was hij te bespeuren; weer werd gepolst* wel 10 minuten lang. Op ééns, daar schoot hij in 't net. De pols had hem geraakt, wat duidelijk aan zijn huid te zien was. 't Dier woog ongeveer 7 pond. TE VEEL GEVRAAGD. Te Rotterdam is een notaris voor den kantonrechter gedagvaard, ten «inde zijn veroordeeling te verkrijgen tot terugbetaling van 12, als zijnde door hem te veel berekend. Aan de notaris was opgedragen de opzegging van een hypotheek; de deur waarder berekende daarvoor f 6.65, maar de notaris liet zich daarvoor t 18.65 betalen. FRUIT. Men schrijft uit de Betuwe aan 'l Hbld. De bessenoogst Is afgeloopen. Hoe wel het slechts een half gewas was, kunnen de opbrengsten wegens de hooge prijzen bevredigend genoemd Worden. In het laatst stegen de prij zen voor roode bessen 7 cent en voor zwarte bessen tot 19 cent per KG. De pruimenverzending la in vollen gang en worden tegen steeds stijgende irijzen verkocht; men besteedt thans J2 tot 20 cent per KG. NEDERL. VEREEN. TOT AF SCHAFFING VA NALCOHOLHOU- DENDE DRANKEN. Maandag had te Am ster-dam de 75e algemeens vergadering plaats der Nederlandsche Vereeniging tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dran ken. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer P. van der Meulen, er op ,dat het aantal afdeelingen in 1907 met 13 toenam, doch In 1908 reeds weer met 21, zoodat het ledental se dert 1 Januari 1907 met 20 gestegen Is. Een deel der aanwinst is te dan ken aan toetreding van afdeelingen van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, een verblijdend feit, omdat daaruit blijkt, dat gevoeld wordt, hoe er in iedere groep eenheid van handelen en willen moet zijn. De voorzitter meende verder, dat een Drankwet-herziening noodig zou zijn. Uitvoerige besprekingen werden ge voerd over de leiding der redactie van ,,De Blauwe Vaan" gedurende hot af- geloopen jaar. De gemaakte opmer kingen werden door den redacteur A. Don beantwoord. EEN WAARSCHUWING. In de „Nederl." wordt gewaar schuwd tegen twee Armeniërs, die te 's-Gravenhage collecteeren voor de vervolgde Armeniërs, maar het geld, dat zij ontvangen, ten eigen voordee- le aanwenden. BRANDEN. Te Hees, gem. Ruinen, is, terwijl 1 echtpaar Brink op het land eenige werkzaamheden verrichtte, hun huis afgebrand. Het huis was verzekerd, doch de inboedel, welke gedeeltelijk gered werd, niet. In de buurtschap Twaalf Morgen, gemeente Reeuw ijk, bij Gouda, is de boerenwoning van T. Burger totaal afgebrand. Niets kon worden gered. Vier varkens en eenige kippen kwa men In de vlammen oin. Het verbran de is slechts zeer laag verzekerd. De oorza^i is onbekend, men denkt ech ter aan kwaadwilligheid. Zondag, circa 11 uur, brak een ge weldige, ver in den omtrek zichtbare brand uit bij den landbouwer Tj. T. de Jong te Kortezwaag bij Gorredijk. De bewoners, die reeds te bed waren, hadden maar juist den tijd om zich te redden. Behulpzame handen von den nog gelegenheid om het meubi lair enz., waaronder nogal veel oud porcelein, uit het brandende gebouw te halen en in veiligheid te brengen. De hulzinge eu schuur waren bin nen betrekkelijk korten tijd een prooi der vlammen; een groote hoeveelheid hooi, in de schuur aanwezig, dat nog langen tijd brandende bleef, ging eveneens verloren. Alles was verze kerd. Bij Tutertsburg, onder Heino, Is Zaterdagnacht ile boerenbehuizing der familie Dorregteyn lot den grond afgebrand. De pas gëwonne noogst en inboedel gingen verloren. Alles was laag verzekerd. Onder Smilde, te Veenhoop, is Za terdag het huis van den heer R. Kok in de asch gelegd. Alles was verze kerd. ONGELUKKEN. Aan het Prinsenhoofd te Rotterdam ia Zaterdagnacht een onbekende pas sagier van de overzetboot ,,Heen en Weer" te water geraakt en verdron ken. Te Venlo is de hulpbesteller der pos terijen, Adriaan Swart, Zondagmid dag, bij het zwemmen in de Maasvor- dronken. Zijn lijk werd dadelijk op gehaald. Dinsdag der vorige week is te Oost en West-Souburg, door het op hol siaan van eou paard, een oude vrouw Uit den wagen uilen, waardoor zij een nerseuscuuuaiag aieeg. De vrouw is Zaterdag aan ue gevolgen hiervau overleden Zondagmiddag is te Loosduinen een man door wé btoointraxn overre den. Hij wilde mol zijn lieis uitwijken voor een auüero.j iietsrijüer, maar viel daarbij en werd door de machine gegrepen. De rechterarm is geheel verpletterd eu moot a:gezel .worden,. Ook het hooid m een en al wonde. De dokters v. Luik en Ruding, die hem verbonden, twijielen aan zijn be houd. De jonge luuu werd per rijtuig naar het Haagsen* ziekenhuis vol voerd. Zondagavond t: half acht ongeveer, had in de meelfabriek der firma De koster Co., te Leiden, een dioevig ongeluk plaats. De 53-jarige graansor- teerdetr J. Heemskerk zou zijn mede werkman helpen om een riem, die van een vliegwiel was afgelcopen, daar weder op te brengen. Hij kwam daardoor te dicht bij de machine, werd gegrepen en tnede rondgevoerd en toen de machine werd stop gezet en de man uit het rad werd gehaald, kon de inmiddels ontboden arts, dr. Kruimel, niet anders dan den dood constateeren. Te Egmond had een ernstig onge luk plaats, niet lioodelijken afloop. De vrachtrijder A. Gul, stapvoets rij dende, wilde Westwaarts het dorp in rijden. Van de Noordzijde kwam een jongetje S. do Pruis, 8 jaar oud. Zuid waarts over den weg steken, kwam in aanraking met het paard, viel en had het ongeluk het wied over zjjn lichaam te krijgen, met het gevolg, dat het weinige oogenblikken daarna overleed. KORTE VREUGD. Het jongmensch W. H. S., te Tiel, die enkele maanden geledon, bij zijn overbrenging van het Gerechtsge bouw naar de gevangenis aldaar, wist te ontvluchten en naar Duitschland de wijk nam, vanwaar hij echter on geveer zes weken geleden, vrijwillig terugkeerde en zich bij de Justitie aanmeldde tot het ondergaan zijner sir ai neert zaterdagmorgen weder om een poging tot ontvluchting ge daan, toen do gevangenen z. g. „go- lucht" warden. Na verbreking van af sluiting is hij op de binnenplaats der gevangeais over een muur geklom men en zoo op zijn kousen en blootshoofds ontsnapt. Terstond werd door de rijks- en gemeen te-po li- tie jacht op hem gemaakt en werd hij ontdekt boven in.... een boom, in een tuin., in de nabijheid der ouderlijke woning. Spoedig was .hij toen gearres teerd en naai' de gevangenis terugge bracht. Ditmaal genoot hij slechts One kwartier van zijn vrijheid. EIGENAARDIGE PRIJSVRAAG. De directie van het tijdschrift „Hol land Express" heeft een interessante prijsvraag uitgeschreven. Luze is tweeledig 1 .Hoe vrijwaart men zich tegen dtef&iai in spoorwegcoupé^ Z. Hoe vrijwaart men zich tegen diefstal in bagage-wagens De prijzen zuilen, zeer eigenaardig, beslaan in een reis per mailboot van de Maatschappij „Nederland" of den Hollerdiiinschen Lloyd naar de Mid- üeliandsehe Zee (terug te land of ter zeej en éen reis van Bremen met de „ruonprinzessin Cecilie" van den Norüdeutschen Lloyd naar Londen, en vandaar naar Rotterdam met de Batavierlijn. SC11EEPSONGELUK. Aan boord van het van Sulina te Maassluis binnengekomen Engelsche sujuiiiscmp hupnorlna bevond zicll. ue bemonnnng van het Engelsche sioouiscmp Uxus, dat op reis van Ca- uix naar ïJsianü met een lading zout, Diiisuag 4 Augustus, des vuoiiuiddags omsireeas 3 uur, haiiij Kaap Einister- re up een wrak heeit gesiuuLen De uxus was in zinkenden toestand ver laten. D1NXPERLOOSCHE TIJD. Men senrijft uit Dinxperioo aan de N. K. LL. Yve houden er hier een plaatselij ken lijd op na, ule van then in andere pioalsen ui ons lanu aiwijku Deze plaaisedij^e lijd «en. lian uur luier dan spouriijd eu eou naif uur vroeger dan ue DuiLsche Lijd. De regeling is voor eemge jaren door den gemeente raad ingevoerd wegens de vele arbei ders, die van hier op de Pruisische lubrieüen werken. Men vindt bij vele arbeiders twee klokken waarvan de eene ue-n plaatselijken, de andereden üuitsclien tijd aanwijst. PLOTSELINGE DOOD. Te Deiit is Zondagavond, tijdens eene godsdienstoefening in de kerk der Afgescheidenen aan h«_t Achter om ,üe 58-jarig3 gemeente-werkman P .den H. plotseling doodgebleven, liet ongeval wekt veel deelneming. ROTTERDAM-SCHEVENINGEN. De Zuid-Hollaiidsch Elektrische Sp. Mij. denkt 1 October met den ge regel den dienst een begin te kunnen ma ken. HET MILITAIRE ATJEH-RAPPORT. liet Handelsblad vertrouwt dat nu wei de blaam, door vrienden van den laster en even schuldige verspreiders daarvan, op onze troepen in Atjeh ge worpen, na de verklar ingen van gene raal Rost van Tonningen eindelijk tut het rijk der fabelen en legenden zal worden verwezen. En dan neemt bet blad de vrijheid de aandacht van de regeering te ves tigen op hetgeen herhaaldelijk in At- jeh-correspondentiën van den laatsten tijd is geschreven, over de onmacht, waartoe onze troepen vaak gedoemd werden tengevolge van allerlei voor* schriften, welke met den feitelijken toestand maar al te weinig rekening houden. Voorschriften, die, naar het blad veronderstelt, hun oorsprong moeten gevonden hébben in een te be treuren toegeven van het opperbestuur aan den druk eener duor lasteraars en intriganten op een dwaalspoor ge brachte openbare meening. Het blad vervolgt: Wij: vestigen de aandacht op die, door cLen eenvoud zoo roerende aan klacht van den vader, den gepension- neerden majoor de Willigen, die in 'n ingezonden schrijven aan de Tele graaf den dood van zijn zoon weet aan voorschriften, die do veiligheid onzer eigen troepen in de waagschaal stellen ten behoeve van een misplaatst gevoel van humaniteit. Wij vestigen er de aandacht op, dat het feit van het sneuvelen van luite nant de Willigen ,als gevolg waar schijnlijk van ondoeltreffende, van hieruit blijkbaar gedecreteerde voor schriften, niet op zichzelf staat; dat telkenmale onze soldaten en officie ren aan het optreden van den verra terlijken Atjeher ten offer vallen, wijl hun het recht niet wordt toegekend,' de middelen aan te wenden tot eigen beveiliging, welke door den toestand niet zijn geoorloofd, maar geboden. Wij wijzen op dit alles en eischen, dat liet nu ook uit zij met de halfheid, welke hier aan hoogerhand voorzat. Wij eischen, dat de consequentiën worden aanvaard van den nog steeds voortdurenden guerilla-oorlog in At jeh. LUCHTVAARTNIEUWS. Ook Spanje heeft zijn Zeppelin. Uit Saragoasa wordt bericht, dat de bestuurbare luchtballon uit het lucht- schepenparb bij Guadalajara bij een opstijging Zaterdag een defect kreeg aan het roer, waardoor het lucht schip geheel overgeleverd was aan-den wind, die heftig begon op te steken. Het omhulsel scheurde, maar de ka pitein, die als schipper optrad, wist zijn Kalmte te Dewaren en na veei moeite zijn vaartuig behouden op de aarde te doen landen. Hij werd door een overgroote menigte warm toege juicht. De bekende" lucht-vlieger Wilbur Wright heeft Zaterdag met zijn aero- plan 'n zper groot succes behaald. Op een hoogte van ongeveer 15 M. heeft hij in 1 minuut 46 seconden een af stand van 8500 M. afgelegd, waarbij hij zijn vliegtoestel in alle richtingen stuurde. Het opstijgen ging zonder ee nige moeite, terwijl de landing lang zaam en bedaard zonder eenig onge val volbracht werd. De aanwezigen roemen den tocht van Wright als een gebeurtenis van zeer groote waarde voor de toekomst. Men bracht hem na afloop een geestdriftige ovatie. VOLHARDING NAAR BRUSSEL. De Kampioenen gaan 21, 22, 23 en 24 Augustus een tweetal 2' daagsche wedstrijden te Brussel spelen. Jam mer is het dat genoemde ontmoetin gen gelijktijdig vallen met de Engel sche wedstrijden der Pembroke Cric ketclub hjer te lande, waardoor voor al het Noord-Hollandsch elftal danig verzwakt wordt. OUDE VIOLEN. Dr. Van Leeuwen, arts te Leeuwar den, meent het geheim der oude mees térs te hebben ontdekt. Reeds jaren hield hij zich bezig met het onderzoek hoe 't mogelijk was dat de oude Ita lianen geregeld goede instrumenten bouwden en dat na 1875 deze bouw steedsachteruit ging en ten slotte voor een groot deel ontaardde van kunst- tot fabriekswerk. Het karakteristieke van de Italiaan- sche violen is: de weeke, groote en zangrijke toon, het gemakkelijke aan spreken in alle posities en last not least de groote draagkracht van den toon in een groote ruimte. Het schijnt dr. Van Leeuwen te zijn gelukt door een nauwkeurig onderzoek van bouw, hout, enz. der oude violen en door 't streng volgen van het systeem der meesters, violen te maken, die in klankwaarde niet bij de oude achter staan als men ten minste de getui genis gelooven mag Yan violisten als André Spoor, Fiedler, Gesterkamp, Clemens, Schröner, Henri Hack, met wier instrumenten de nieuwe werden vergeleken. (Vad.) „DIE NACHT". z Te Berlijn is een nieuwe courant verschenen, die Nacht. Het blad ver schijnt eerst 's avonds te 10 uur, waar door de meestal niet zeer vroeg naar bed gaande Berlijner nog iets nieuws te lezen krijgt. Het blad, dat eergiste ren voor de eerste maal uitkwam, had ai dadeïijk een aardig „primeur" uit Petersburg. De Sjah van Perzië nl. moet bij de Russische Bank zijn juweelen ter waarde van één millioen weder eens beleend hebben om de achterstallige soldij van zijn soldaten te kunnen be talen. NEDERL. ZENDINGSVEREENL GING. Met November a.s. zal het 50-jarig bestaan van de Ned. Zendingsvereeni- ging worden herdacht. Dit feit zal vooraf gegaan worden door eene open bare samenkomst in d« Koepelkerk te Amsterdam. Tevens zal in November, ten bate van genoemde vereeniging, in „Odé- on" aldaar een bazaar gehouden wor den. NED. HERVORMDE KERK. Bedankt voor bet beroep te Wterin- gerwaard door da. H. A. France te Akersloot. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Ambt Vollenhove (A) de heer G. H. Elzanga, cand. te Kampen. ORKAAN. In Terni (Italië) heeft een orkaan gewoed. Tal van huizen zijn bescha digd. Een is Ingestort; een kind weid gedood. EEN MERKWAARDIG ONGELUK had plaats op de Fransch-Britscbe Tentoonstelling. De luchtschipper, de heer Lovelace, die zijn ballon voor een opstijging gereed maakte, was er met een lad der bovenop geklommen, toen plotse ling de ballon boven scheurde en de heer Lovelace in den met gas gevul- den luchtbol tuimelde. Hij behield echter eene buitengewone koelbloe digheid en slaagde erin het omhulsel met een mea open te snijden, waarna hij door de opening kroop. Zijn gelaat was samengetrokken en doodsbleek en de luchtreiziger viel hall-verstikt in onmacht. EEN GRUWELIJKE EXECUTIE. Een gruwelijke executie heeft de zer dagen in de industriestad Toela plaats gehad. Werklieden van de metaalnijver heid hielden een geheime vergade ring in een van hun werkplaatsen, toen plotseling een stem riep „Er is een spion onder ons I" Alle deuren en vensters werden on middellijk gesloten en de aangewe zen persoon vastgegrepen en gefouil leerd. nei was een geneime agent van politie, op wien men papieren vona, die duidelijk aanwezen, dat hij van de politie was. Hij werd op een ontzaglijk aam beeld gebonden waarop een stoom hamer van. dertig ton moast neerko men .Het toestel werd in beweging gebracht en met de snelheid van den bliksem viel de zware hamer op den ongelukkige, die letterlijk vergruizeld werd. Daarna werd de vergadering kalm voortgezet 1 Een Echo uit den ouden tijd bereikt ons. Een telegram uit St. Louis (V. S.) bericht het overlijden von Augus ta Brassart, den helper van Daguer- re, die de fotografie uitvond. Met name. was Brassart de bereider der eerste lichtgevoelige platen. Hij is 89 jaren oud geworden. EEN CONFLICT. Te Leipzig hield oen sociaal-demo cratische vereeniging een partijver gadering, waarbij, zooals het tot dus verre steeds geschiedde, twee politie beambten aanwezig waren. De leiders der vergadering echter waren van meening, dat op grond van de nieu we Duitsehe Rijksvereenigingswet, de politie niet gerechtigd was in deze vergadering, die blijkens de aankon digingen in de bladen geen openbare, doch een besloten vergaderingvan een vereeniging was, geen recht had hier binnen te dringen. De politie beambten werden dan ook aangezocht het lokaal te verlaten, wat dezen wei gerden. Het bestuur der sociaal-demo- erot'scbe vereeniging heeft het plan deze zaak eventueel In alle instanties door den rechter te laten beslissen. Daar zich eenigen tijd geleden te Breslau een dergelijk conflict tus schen politie en sociaal-democraten heeft voorgedaan, wordt de rechterlij ke beslissing in deze princiipieele aan gelegenheid allerwegen met spanning tegemoet gezien. EEN GELUKSVOGEL. Een kellner, August Goldschmidt ie Versailles is dezer dagen drie mil lioen francs in den schoot gevallen. Goldschmidt, die reeds jarenlang kell- ner is en wiens inkomsten zeer ge ring waren, zelfs niet toereikend om zijne oude moeder te onderhouden, liet zijné vrouw kransen en sieraden voor graven vervaardigen. Onlangs moest de kellner zich voor zaken naar Lyon begeven en daar vernam hij door een toeval, dat hij reeds 17 jaar lang door een notaris in Lyon ge zocht werd om eene erfenis van drie millioen francs in ontvangst te ne men, die hem door een oom, die geen kinderen had, vermaakt was. Deze oom ging in 1829 als soldaat naar Se negal en stierf in 1891. Hij had In dien tijd de som van drie millioen francs bespaard, die nu, 17 jaar na zijn dood, aan zijn eenigen erfgenaam August Goldschmidt overhandigd zijn .De gelukkige erfgenaam, die zich nog te Jonge gevoelt om te rentenieren wil een groot café in Parijs pach ten. UIT PORTUGAL. De krijgsraad te Lissabon veroor deelde Vrijdag vijf onderofficieren, die bij de revolutionnaire beweging van Jan, 11. waren betrokken geweest tot drie jaren vestingstraf en drie jaar deportatie. Twee anderen werden vrijgespro ken. PROEFRUIKERS. Een beroep, waarvoor niets anders noodig is dan een goede neus, wordt in Engeland zeer goed betaald. Alle voorname reukwerkfabrieken hebben een zoogenaamden „proefrui- ker" van noode, die moet beslissen over de samenstelling eter parfums. Zelfs zijn er vijf fijn-neuzige eai ge trainde proefruikers noodig, om over het reukwatertje van koningin Alexan dra, dat 120 Hollandsche guldens per flesch kost, hun kostbaar oordeel te vellen. De heere nzijn gratis door de fa briek verzekerd tegen verkoudheden of verlies van hun kostelijk reukor gaan. Ook om gasbuizen op haar dicht heid te onderzoeken, worden deze neuzige talenten aangewend; voor ie der lek, dat ze kunnen aanwijzen, krij gen ze een shilling. DE MATIN-JOURNALISTIEK. We deelden, aldus meldt 't Hbld., mede dat de directie van den „Ma- tin", onder den indruk van al de te genslagen, die zij tengevolge van haar eigenaardig, om geen sterker woord te gebruiken, journalistiek op treden ondervindt, de beschuldigingen legem de juryleden van de Seine, die senator Humbert In het gelijk hadden gesteld, heeft ingetrokken en de be richtgever voegde daaraan toe, daïH misschien zou blijken, dat deze jury leden meer gevoeligheid tegenover de veranderde houding van 't blad zou den betoonen dan de onbuigzame se nator Chaumié. Dit vermoeden is ge bleken Juist te zijn. Tn het nummer van gister-ju 'IolU hti blad mede ,dat de president ]tu'/ aaa mr. Labori een brief heMt g^enreven, waarin hij mededeelt, dat hij en zijn ambtge- nooten „nu gebleken is, dat de „Ma- tin" nooit den minsten twijfel heeft gekoesterd aan de strikte onpartijdig heid van de jury van de Seine, hun aanklacht intrekken. Eindelijk dus een klein, succesje, na veel tegenspoed. EEN MOOIE AGENT 1 Voor de rechtbank te Darmstadt heeft de gewezen politie-agent Schmunk terechtgestaan. Deze had op 11 Juli een gezelschap fatsoenlijke dames en heeren lastig gevallen en daarna met de blanke sabel op hen ingehakt. Eenige dames en heeren kregen ernstige wonden. Schmunk werd tot een Jaar gevangenisstraf en verschillende boeten veroordeeld. Hij was dadelijk na het gebeurde ont slagen. KORT NIEUWS. De Duitsehe Kroonprins heeft Gras Zeppelin laten weten, da.t hij hes weldra een bezoek zal brengen. Koning Edward heeft Maandagmoi gen zijn reis naar het vasteland aas vaard. Ondersecretaris Hardinge vér gezelt hem. De Kóningin en Prinse Victoria vertrekken vandaag naa Balmoral en van daar naar Kopen ha gen. In Berlijn is bericht ontvangen ui Korea, naar luid waarvan in het laatj ste jaar 16.000 Koreaansche opstanj delingen door de Japansche trooper zijn gedood. Te Bern zal een gedenkteeken kol men ter herdenking van de totstand koming van de internationale tele graafunie, die in 1915 vijftig jaren ge leden zal zijn. Zaterdag 11. werden te Constantino opnieuw aardschokken gevoeld; eu ook den vorigen dag had het er ge beefd. De bevolking is nog zeer onder den indruk van de noodlottige gevol- gen der aardschokken van onlangs. De Turksche minister van politie heeft besloten tot volledige hervor ming der politie. Er zullen in Turkije 600.000 herinner, ringsmedailles aan het herstel der, constitutie geslagen worden. ...Generaal Booth is Zaterdag naar Zuid-Afrika vertrokken. De laatste maal dat hij daar geweest ist was ia 1895. In Kopenhagen komen geen dagbla den uit, ten gevolge eener uitsluiting resultaat van den strijd tusschen druk kerspatroons en -werklieden. Een zekere Probst, te New-York wonende en zijn in Bohemen vertoe vende zuster, hebben onverwacht van een vergeten oom in Bombay meer dan 100 millioen francs geërfd. Op bet Winnipegmeer is de stoom boot „Premier" geheel door brand vernield. Acht personen kwamen bij' de ramp om en een kostbare lading pelzen voor de Hudsonbaai-Compag- nie is verloren. In Juli van dit jaar zijn over Ham burg 6013 emigranten vertrokken, te gen 12814 in Juli van het voorgaande jaar. Zaterdagmiddag om één uur is het doodvonnis voltrokken aan den hoofd dader van de jongste bomraenaansla-, gen te Barcelona, Juaa Rulle. De nalatenschap van den Engelschea graaf van Derby, die een paar maan. den geleden is overleden, wordt op ongeveer 45 millioen gulden geschat. De schatkist zal ongeveer zes millioen gulden aan successierechten trekken. Te Tulle (Frankrijk) zijn weder eens kerkdieven aan het werk geweest Zij hebben gisterennacht in de katholieke kerk aldaar ingebroken en eenige kostbaarheden medegenomen. Het Duitsehe Keizerspaar is van zijn reis naar Stockholm te Swinemunde teruggekeerd.; Te Ballyconnelly in Ierland heeft men over den Atlantischen Oceaan een Fata-Morgana waargenomen. Men zag uit de zee een stad oprijzen, die ten deele verwoest scheen (misschien. Donau-echingen?) Het Turksche district Feodossia is door een wervelstorm geteisterd. De materieele achade is groot. In het dorp Keneges werd een vijver doo*. den wind geheel leeggezogen. Wecnsche bladen melden dat vorst Nicolaas van Montenegro in den a.s. herfst afstand van de regeering zou doen ten behoeve van zijn zoon Dani- lo. Mylius Erlchsen, de leider der groo ts Deen8Che Groenland-expeditie, is met twee tochtgenooten op de ijsvel den omgekomen. De Amerikaansche Atlantische vloot onder admiraal Sperry zestien linie schepen sterk heeft hare reis over de Stille Zee bijna volbracht. Het is de eerste maal in de geschiedenis dat een groote vloot de Stille Zee Is overgesto ken. In 1907 werden in Duitschland 87$ millioen kilos tafeldruiven ingevoerd, waarvan 17$ millioen kilos uit Italië en 12 millioen uit Frankrijk kwamen. Uit Kairo seint men dat in Soedan door regens groote overstroomingen zijn veroorzaakt. Het verkeer op den Soedanspoorweg Is gestoord. Men beweert dat het Britsche Ko ninklijke paar Ln de tweede helft van Januari te Berlijn op bezoek zal ko men en vier dagen blijven. Het zou vergezeld worden door Shir Charles Hardinge. De Russische xegeerlng heeft een prijs van 50.000 roebel uitgeloofd yoot een wedstrijd met vliegmachines, te houden to Petersburg van 1 Juli tot 15 Augustus 1909. In Egypte vindt men *t, nu zelfs Turkije een constitutie heeft gekregen tijd dat ook ln het land der pyrami- den zelfbestuur wordt Ingevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6