F. P. REICHERT, Thermometerstand Knbriek voor Vragen. Uit de Omstreken Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET 'KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorna. 10.50 uur). De Bildt, 20 Augustus 1908. Hoogste barometerstaud 769.2 m.M. .te Stornoway (ten Westen van Schot land) laagste 756.9 m.M. te Scilly (ten Zuiden van Engeland). Verwachting tot den avond van .21 Augustus Wind zwakke Noord-Oostelijke tot Oostelijken wind. Gesteldheid van de luchtlicht be wolkt, waarschijnlijk droog weer, met kans op onweer. Temperatuur iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM uur 765 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 768 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE 80RTKEIUNÜ Dissen, Fronts, Boorden en Manchetten. ta Haarlem. Donderdag 20 Augustus Hoogste gisteren 2 uur F. 67 Laagste hedennacht F. 66 Hedenmiddag te 12 uur F. 66 Akte-examens L. O. Bij het te Den Haag gehouden exa men voor akte Fransch L. O. slaag den o. m, de heeren J. Berrevoets te Haarlemmermeer en P. Merkx te Lis- se. Voor akte Hoogdultsche taal slaagden o.m. de dames G. M. A. Gielen en G. M. Smit, beiden te Heemstede. J. de K. alhier meldt ons, dat een clubje van zes vrienden dispuut heeft over de vraag: welke de eerste dag der week is Zondag of Maandag. Zij zijn bereid zich naai ons „scheidsrechterlijk oordeel" te onderwerpen. Met alle waardeering van deze oiv- derscheiding moeten we toch opmer ken, dat de rubriek „Vragen" voor dergelijke kwesties niet bestemd is. Wij hebben wat beters te doen dan dergelijke onbeteekenende vragen te beantwoorden. In dit geval willen we bij uit zondering wel zeggen wat onze meening is. Volgens gewoonte en datumrekening is de Zondag de eer ste dag der week, en Maandag de tweede. VRAAG: Heden op den Driehuizer Kerkweg rechts rijdende, kwam mij een gezelschap wielrijders tegen, waarvan een onderofficier der artil lerie te Amersfoort, door zijn onop lettendheid en zenuwachtigheid par does tegen mij opreed, waardoor hij mij eene schade berokkende, groot circa 15 gulden; tot een minnelijke schikking scheen hij niet bereid. Welken weg moet ik volgen om de schade vergoed te krijgen? Kan ik bedoelde persoon aankla gen wegens verkeerd uitwijken, mij tevens civiel partij stellende? Ik heb voldoende getuigen. Zijn hier kosten aan verhonden? Kan op een onderofficiers-eigendom beslag gelegd worden? ANTWOORD: Begrijpen we u wel, dan week de onderofficier naar den verkeerden kant uit. Hij overtreedt daarmee een wettelijk voorsclirift, waarvan proces-verbaal kam worden opgemaakt door de politie in de ge meente waar de overtreding is ge pleegd. Als u getuigen hebt kunt u er aangifte van doen, onder opgave der getuigen. De overtredingen der motor- en rij- wielwet worden door den kanton rechter (hier te Haarlem) behandeld. U kunt u civiele partij stellen voor een bedrag van ten hoogste 50. Zonder rechterlijke tusschenkomst kan geen beslag worden gelegd. Vraag. Ik ben strijkster, bij de week gehuurd met opzegging van 14 dagen"als ik mijn betrekking verla ten wilde, en daarvoor werd wekelijks 50 cent ingehouden. Nu heeft mijn pa troon mij half in de week ontslagen en wil mij per dag uitbetalen. Heeft hij daar recht op, of heb ik nu recht op een heele week loon Zoo ja, waar moet ik mij dan vervoegen? A ntwoord. Indien er voor den patroon geen ernstige redenen zijn om U op slag te ontslaan, moet hij U uit betalen de volle week, waarin werk te, benevens de daarop volgende woek. Wil hij dat niet., dan kunt ge U tot den kantonrechter wenden, die zitting houdt in het Paleis van Justitie al hier, 's morgens vóór 12 uur. behalve Woensdag en Vrijdag. KONINGINNEDAG. Men schrijft ons: Morgen wordt een aanvang ge maakt met het uitgeven der bocn- boekjes voor Koninginnedag. Al zal dit jaar door onze vereeni- ging op meer bescheiden voet dam vorige jaren feest worden gevierd, toch zal die dag tot één der vreugde- volsten voor kinderen en volk ge maakt worden. Steeds muziek en uit voeringen waar: le. 2500 kinderen van zullen genieten en tevens er voor gezorgd zal worden, dat het volk op een gedeelte van het terrein koste loos alles kan bijwonen. Omdat onze kindervlaggen versle ten waren, hebben we ons 2500 nieu we vlaggem aangeschaft, en damk zij de prikkaarten dadelijk kunmem be talen. Ons doel is ook de kinderen, bij gelegenheid van het kienspel te ont halen, en ze ieder een prijsje te la ten verdienen. Om dat onthaal mogelijk te maken, rekenen we op een ruimen verkoop der bonboekjes, welke voor leden der Vereeniging Koninginnedag Haarlem tegen verminderde prijzen tot en met 30 Aug. verkrijgbaar gesteld worden aan het bureel van de Sociëteit Ver eeniging. Wie dus bonboekjes koopt heeft reductie, terwijl de leden van Ko ninginnedag bovendien nog een 2e reductie hebben. Militaire Zaken. Heden werd onder bevel van den majoor W. D. A. Ophorst door het 4de bataljon, 10e regiment infanterie al hier, wederom eene oefening gehou den op het terrein de Breesaap bij lJmuideri. Het bataljon vertrok hiertoe in den voormiddag per trein van 7.15 en keerde in den middag marcheerende naar het garnizoen terug. De oefening werd bijgewoond door den regiments-commandant den kolo nel Neeteson, die vergezeld was van zijn adjudant den kapitein Schön- stedt. Dit is de laatste oefening, die door het 10de regiment infanterie geduren de dezen zomer op genoemd terrein zal worden gehouden. Door het 3de bataljon van genoemd korps werd heden onder leiding van den kapitein baron Van Ittersum een schietoefening met scherpe patronen gehouden op het strand bij Zand- voort. Den milicien J. 'A. Hessels, van het 10de regiment infanterie alhier, be- hoorende tot de lichting 1903, met groot verlof te Haarlem, is vergund de herhalingsoefeningen, waartoe hij dit jaar verplicht was, te volbrengen in 1909, tegelijk met de lichting 1904, terwijl aan den milicien A. A. van Vloten vergunning werd verleend, zich tot 1 November 1910 in Neder- landsch-Oost-Indië op te houden. Muziek op de Groote Markt Soirée van het Haarlemsch Mu ziekkorps op de Groote Markt op Vrijdag 21 Augustus, 8 uur, Programma: 1. Sempre Fidelis, Marsch, Soussa. 2. Ouverture Lutege, Wesly. 3. Tanzmusik aus der Yerkauften Braut, Smetana. 4. Hereinspaziert Walzer, Ziehrer. 5. Offenbachiana Potpourri, Con- radi. 6. Rondo des Petits Pierrots, Bosc. 7. Ouverture die Schöne Galathe, Suppó. 8. Wiener Mad'l Walzer, Ziehrer. 9. Fantaisie de l'operette Petite Mademoiselle, Lecocq. 10. Hiawatha Marsch, Bodewaldt. Sociëteit „Trou moet Blycken. Concert op Vrijdag 21 Augustus 1908, 's avonds 8 uur, door de mu- ziekvereeniging „Harmonie", direc teur de heer H. W. Hofmeester Rzn. Programma: 1. Blaze away, marsch, Holzman. 2. Ouverture Le domino noir, Auber 8. Sontagskinder, Walzer, Resch. 4. Wir spielen Soldat!, Caracter- stiick, Eilenberg. 5. le Rhapsodie Hollandaise, SchweLnsberg. 6. Ouverture Fantastique, Govaert 7. Die Friedensboten, Walzer, Gott- löber. 8. Poête et Paysan, Suppé. 9. Potpourri Populaire No. 6, Re- naud. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van Woensdag 12 tot en met Dinsdag 18 Augustus zijn te Haarlem voorgekomen: 1 geval vaai Typhus en febrls typhoidea, 1 geval van Roodvonk en 1 geval van Diph- theritis. Te Haarlemmermeer 1 geval van Roodvonk. Te Heemstede: 1 geval van'Rood vonk. Te Velsen 1 geval van Typhus en febris typhoidea. Te Hillegom 1 geval van Typhus en febris typhoidea en 1 geval van Roodvonk. De Jacht. De Commissaris der Koningin heeft bepaald, dat: a. de jacht op grof wild zal wor den geopend op Maandag 2 Novem ber 1908, met zonsopgang; b. de jacht op klein wild, met uit zondering van die op hazen en fazan ten, zal worden geopend op Zater dag 29 Augustus 1908, met zonsop gang; c. de jacht op hazen en fal^SPen zal worden geopend op Zaterdag 26 September 1908, met zonsopgang; d. de korte Jacht dagelijks, met uitzondering van oen Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag ëai mogen worden uitgeoe fend. Goed afgeloopen.- Ts ongeveer half negen hedenmor gen liep op de Heereuvest nabij den waterkant een wiel af van een met vruchten zwaar beladen wagen. Ge lukkig voor den vervoerder Dlesf al les op het droge, en waren er ook weinig kinderen in öe nabijheid. Door de hulp van eenige omstanders werd alles weer in de manden gedaan zoo dat de man weer spoedig kon vertrek ken. Uit de Rechtszaal BEDELAARS. Een gedeelte der reorgenzitting werd in beslag genomen door de be rechting van een serie bedelaars allen menschen, die de hand hadden opgehouden, om van een iriedemensch een liefdegift te vragen. Dit wordt door de wet verboden. Er kwamen een man en vrouw die (ook al weet de ambtenaar van den Burgerlijken Stand dit niettoch samen lief en leed deelen. In hun leven is blijkbaar meer leed dan lief Op den dag, die de dagvaarding noemt, hebben ze in den Furmerpol- aer zonder middel van bestaan rond gezworven en gebedeld. Juist hadden ze 48 centen bij elkaar gevraagd, toen ze door een veldwachter werden be trapt. Nu stonden ze voor de rechters. Het Openbaar Ministerie vorderde tegen man en vrouw twaalf dagen hechte nis en een jaar opzending naar Veen- huizen. De beklaagden vroegen vergeving en geen opzending. 't Was een zielig stel Een vroolijke Hongaar had te Zand- voort gebedeld. Het als getuige gehoorde dienst meisje had hem drie centen gegeven. Presidentdrie centen, daar kon hij niet ver voor komen (Gelach), Eisch 3 dagen hechtenis. Ook kwam een jonge man van 23 jaar, ook wegens bedelarij. President Hoe kom je tot dat bede len, je bent reeds meermalen daar voor veroordeeld Beklaagde Ik kan geen werk krij gen. Vroeger werkte ik als bakker, maar kreeg een bloedspuwing en mocht niet meer naar de bakkerij. Ander werk heb ik nooit kunnen krij gen, ik heb overal gezocht.... Eisch 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar Veenhuizen. BEDREIGING TEGEN HET LEVEN. Zekere W. Cornelisse zei, onder het zwaaien van. een mes, tegen zijn plaatsgenoot Leuvens, te Beverwijk ik zal je dit en dat...." Wegens bedreiging tegen het leven werd tegen Cornelisse 14 dagen ge vangenisstraf geëischt. F.EN RIJWIELDIEF. In Juli werd een rijwiel gekaapt ten nadeele van den heer Plgge te Scho ten. Van dezen diefstal werd beschul digd de Haarlemmer G. C. Mulder. Met dit „zwijntje" toog Mulder naar Amsterdam, liet net daar door een kameraad verkoopen en verteerde de ƒ15 De beklaagde beweerde dien dag dronken te zijn geweest, en wist ook niet, hoe de verkoop van het rijwiel is gebeurd. Het Openbaar Ministerie mede- deelende, dat Mulder reeds meerma len met de gevangenis heeft kennis, gemaakt eischte een jaar gevange nisstraf. De verdediger Mr. Simons achtte het bewijs niet geleverd. De kameraad van beklaagde, op wiens getuigenver klaring het bewijs gegrond is, is niet vertrouwbaar en spreekt zich zelf eenige keeren tegen. Op zoo'n getui genverklaring mag geen veroordee ling volgen. Een verzoek van den verdediger, om den beklaagde dadelijk uit de voorloopige hechtenis te ontslaan, werd door de Rechtbank afgewezen. ER IN GELOOPEN. Op 25 Juli kwam de 19-jarige Levie van Frank in den kruidenierswinkel van den heer Cornelisse in de Kruis straat een stuiver pepermunt koo- pen. Hij betaalde met een biljet van tien gulden en verdween met de 9.95 en de pepermunt. Even later ontdekte de kruidenier, dat hem een.... reclamebiljet van de Tijdgeestmaatschappij in handen ge stopt was Dadelijk werd de politie met de zaak in kennis gesteld, en de rechercheur Van Halst slaagde er in den bedrieger op te sporen. Nu stond Levie van Frank voor dit misdrijf terecht. Het Openbaar Ministerie vorderde een gevangenisstraf van 9 maanden. De verdediger, mr. Ribbius, drong aan op een lichtere straf. UITSPRAKEN. K. Doornberg, stoelenmatter, zon der vaste woonplaats, wederspannig- heid, 3 weken gevangenisstraf. J. Langereis, schildersknecht te Wormerveer, meineed, een nader on derzoek bevolen. H. Engelhart, arbeider te IJmui- den, jachtovertreding, appèl 7 dagen hechtenis. E. Kruger, scheepsagent te IJmui- den, mish. 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. F. W. Grippeling, winkelbe diende te Overveen, eenv. beleed., arnbt. in functie 0.50 boete of 1 dag hechtenis. H. M. Bremer, timmerman, J. Ver beek groentenkoopman, H. H. Aarts, handelaar in muziekinstrumenten, H. H. Snijder, koopman, J. de Cus ter, werkman, N. Klok, koopman la visch, C. Toeling, tuindersknecht, P. Berendies, muzikant; S. Hulsbosch, opperman, allen te Haarlem, over treding hondenbelasting te Haarlem, respectievelijk f 6, 5, 10 en 12 boete, allen subs. 1 dag hechtenis, en H. H. Aarte ontslagen van rechtsver volging. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). OVERVEEN. MeJ. Fontein, onderwijzeres aan de openbare school alhier, heeft met goed gevolg te Utrecht examen afge legd voor gymnastiek. HAARLEMMERLIEDE c.a. Door fraai weer begunstigd, had gisteren alhier het jaarfeest plaats der vereeniging „Wiiheïmina", waar aan was verbonden een feest voor de schooljeugd; onder leiding van het onderwijzend porsuneel heeft de jeugd zich wel vermaakt, terwijl en draai molen ter hunner beschikking was. De volksfeesten bestonden uit: een ringrijderij met paard en tilbury, waaraan 17 paren deelnemen; iie prijzen, luxe- en iiu.suoudelijke ar tikelen verkregen Dijkzeul, J. Langend ijk en 11. V l .muis en de da mes J. Veldhuis, B. Wempe en C. Mesman. Met den middag had men enkele wedstrijden voor juugmis en meisjes en tegen den avond met groote deel neming „fietsrijden bij dit laatste behaalden de prijzen, li. v. Geldorp, P. Buijs Thzn. en L. Nalis en mej. B. v. Duijnhov.en, A. lvroon en M. Nelis. Den geheelen dag heerschte een prettige, feestelijke toon onder de feeslgenooten, waaronder wij des middags opmerkten het hoofd der ge meente en verschillende ingezeten-uii van Haarlem. Tot ver.na middernacht bleef men gezellig bijeen. HAARLEMMERMEER. Een zoontje van den arbeider K. aan den Ringdijk kwam door een on gelukkig toeval onder een met hooi beladen wagen, zoodat een der wie len hem over de beiden beentjes reed. Hevig gekwetst werd het jongetje op genomen, naar huis gebracht en ge neeskundige hulp ingeroepen, die den toestand niet zoo rooskleurig in zag. Een hevige brand heeft hedennacht plaats gehad bij A. Roodenburg te Haarlemmermeer. Alles, benevens 2 hsng.sten zijn verbrand. SLOTEN. De jeugdige VYIlhelmina-Vereeni- ging komt reeds flink voor den dag; 31 Augustus zullen op een daarvoor beschikbaar gesteld weiland, volks- en kinderspelen gehouden worden, terwijl een tooneelvoorstelling en vuurwerk den feestdag zullen beslui ten. IJMUIDEN. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 September 1908, M. Dronkers, onder toekenning vau eervol ontslag als havenknecht, tevens onbezoldigd kanaalwachter te IJmuiden benoemd tot kanaalwachter bij het Noordzee kanaal te Hembrug (gemeente Zaan dam). WIJK AAN ZEE. Ged. Staten hebben het Raadsbe sluit tot afschaffing der kermis goed gekeurd. Öinnenianü NATUUR EN WETENSCHAP IN CONFLICT. Bij hef barste bericht over de op gravingen aan "het Uddelermeer drukte de „Zutph. Ct. er haar spijt al over uit, dat dit mooie plekje aan de wetenschap werd opgeofferd. Het „Overvel. Weokbl." schrijft nu: „Nu deze opgravingen zijn geëin digd en de Hunnesctians om het Ud delemieer voor hot grootste gedeel te in alle richtingen met min of meer diepo geulen is doorsneden, heeft dit oude gedeelte in onze omgeving veel van zijne aantrekkelijkheid verlo ren. Wel is het meest begroeide noor delijke deel bijna in zijn ouden toe stand gebleven, doch het volmaakt rustige, dat dit plekje kenmerkte, is verdwenen. Thans zijn arbeiders bezig zooveel mogelijk goed te maken, wat goed te maken is. De kuilen en geulen wor den weer dicht geworpen en met de zoo zorgvuldig mogelijk bewaarde heideplaggen belegd. Misscliien, dat de vreemdeling, die over eenige jaren eens een bezoek brengt aan het Uddelermeer, het er wel weer aardig vindt." DIERENMISHANDELING. Dat de dierenbescherming niet over bodig is blijkt wel uit het volgende: Gistermorgen kwam te Nijmegen aan het station een bezending slacht- paarden in zoo'n erbarmelijken toe stand aan, dat maatregelen moesten genomen worden om de dieren ver der lijden te bosparen. In een waggon waren maar even tjes 14 paarden bijeen gepakt; dat de dieren het benauwd hadden, behoeft geen betoog. Zelfs een der paarden lag gestikt in den waggon, terwijl 4 anderen er zoo slecht aan toe wa ren, dat er bijna geen leven meer in zat. Nadat de arme dieren uit den wa gen gehaald waren, vielen er nog 3 tegen den grond van uitputting. De overigen moesten op een kor naar de plaats van bestemming verf-* vuerd worden, daar zij bijna niet in staat waren op hun pooten te blijven staan. De dieren waren uit Rotter dam afgezonden en bestemd voor een paardenslager te Nijmegen. (Geld.) DE ARNHEMSCHE TENTOONSTEL LING. De Internationale Reclame tentoon stelling in de Buiten-Societeit te Arn hem blijft nog steeds het aantrek- kingspunt van Arnhem. Voornamelijk natuurlijk om het Oud-Arnhemsch Marktplein met zijn velerlei verma kelijkheden. VEREENVOUDIGDE SPELLING. Door het hoofdbestuur van de „Ver eniging tot Vereenvoudiging van onze sciirijftaai" is tot gemeentebesturen, colleges van curatoren, plaatselijke commissies van toezicht en schoolbe sturen een rondschrijven gericht, waarin wordt gezegd, dat, ondanks de toenemende sympathie van het pu bliek, zich in de vereeniging steeds meer de overtuiging heeft gevestigd, dat tot bereiking van haar doel, de invoering van de vereenvoudigde spel ling de hulp van het onderwijs onmis baar is. Die huip roept de Vereeniging bij dit schrijven in, aan 't slot waar van zij opmerkt In één opzicht zijn voorstanders en tegenstanders liet eensde over gangsperiode van de ene spelling naar de andere moet zo kort mogelik zijn. Nu die overgangstijd een aan vang genomen heeft, en de beweging alleen belemmerd, niet meer tegenge houden kan worden, doen wij een be roep op uw medewerking en steun, wanneer in uw gemeente het onder wijs het initiatief neemt om, liefst in eendrachtige samenwerking, de Ver eenvoudigde Spelling geleidelik in alle takken van onderwijs in te voe ren. De invoering van de spelling-De Vries en Te Winkel, na 1865, die ook op initiatief van het onderwijs zonder regeringsinmenging tot stand kwam, heeft het bewijs geleverd, dat het zeer goed mogeiik is, ook langs die weg binnen niet te lange tijd tot een alge mene spelling-eenheid te geraken, die ook ons einddoel is. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. Nader vernemen wij nog omtrent den Maandagavond te Borne gepleeg- den aanslag, dat zes schoten zijn ge lost, waarvan er twee raak waren, één vermoedelijk door de long, de andere in het been. De kogel is gis termorgen op de plaats van het on heil gevonden en dat was er een van groot kaliber. Met den patient ging het tamelijk. De officier van justitie en gevolg was gisteren te Borne óm een onder zoek in te stellen. Hoewel de vermoe delijke dader bleef ontkennen, moe ten er reeds vijf getuigen zijn, die gezien hebben dat V. geschoten heeft, (Zw. Ct.) EEN MOORDENAAR GEPAKT. Dinsdagnamiddag is door de veld wachters Egthuizen en Ronk in de Bronsbergen onder .Warnsveld, de ge vluchte moordenaar Gerrit Karssing, bij den IJsel gevangen genomen, waar hij zat te visschen. Zooals men weet was f 300 op zijn aanhouding uitgeloofd. De rnan be kende zijne vrouw met een revolver te hebben gedood nadat zij hem zooals hij beweerde tot het uiter ste had getergd. NEDERLAND EN VENEZUELA. De „Temps" acht het optreden van den heer De Reus minder correct, maar meent, dat dit niet tot veront schuldiging kan strekken voor de houding van president Castro en Ne derland dus volkomen gerechtigd, is van Venezuela een schitterende vol doening te eischen. De Nederlandsche Regeering zal zich waarschijnlijk bepalen tot een blok kade, teneinde Castro tot rede te bren gen en de openbare meening zal haar,, zonder eenige afwijking steunen. Over de houding van den heer De Reus geeft het blad „Amiga di Cura sao" nog eenige inlichtingen. Daar uit blijkt overtuigend, dat de veelbe sproken brief van den Minister-Resi dent geen ambtelijk schrijven was, maar een vriendschappelijk, een par ticulier antwoord aan het Informatie bureau van „Hou en Trouw", dat de gewonnen inlichtingen niet publiek maakt, maar slechts mededeelt aan de leden der Vereeniging. Dat deze Vereeniging den brief van den heer De Reus met volle ondertee- kening plaatste en daardoor een quasi-officieel karakter gaf, is een fout der Vereeniging. Zij had deze in lichtingen moeten plaatsen als ko mende uit Caracas uit zeer vertrouw bare bron." Overigens betoogt ook het blad, dat de Venezolaansche regeering van den aangewezen weg tegenover een „be vriende" natie is afgeweken door on zen minister-resident kortweg zijn paspoort thuis te sturen. liet blad meent dat Venezuela „met Nederland speelt als de kat met de muis". EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING De Hbld.-berichtgever uit Naarden meldt: Al sedert een half jaar is de lan taarn aan de zg. witte brug tusschen „Jan Tabak" en Naarden op den Amersfoortschen straatweg defect en brandt er dus geen licht. Nu de avonden weer langer worden en au to's soms in vliegende vaart komen aansnellen, zou het kunnen gebeuren dat de bestuurders in de duisternis te laat bemerkten, dat de ophaalbrug geopend is, waardoor zij of te plet ter, of in het water kunnen rijden. De brugwachter deelde mede, dat hij reeds eenige malen (de bedoelde brug is een Rijksbrug) ter plaatse waar zulks behoort heeft kennis ge geven van de afwezigheid van licht -A»* neauJiaaK De man is zoo goed om voetgan gers, die bij avond de eventueel op gehaalde brug naderen, toe te schree- wen dat zij halt moeten houden, doch ten opzichte van auto's en fiets rijders gaat dat moeilijk. Moge men hier den put dempen» vóór het kalf verdronken is. EEN SOORT H0LL4NDSCH Een Fransche firma biedt in eens circulaire aan Hollandsche afnemers haar product aan. Dat gebeurt in het fraaiste Hol lo ndsch, dat we ooit zagen. Ziehier het stuk Ik heb de Eer uwe aandagl op het volgende bewijzing van diet produkt te aanbidden. De Anti-Fuite is bijzonder erkendom de herstelingen goed uit te voeren aan de cijlinders. buizen, generators, ketels, pompen, filters, motors. Zee stukken-locomotiven-locomobilen en gegoten ijzer stukken en zoe als ook al wat de mecanic of de ijzerenwer- ken in 't general befret Het opleggen word zoe hard als het metaal, en smelt aan een de gedeelte welke moeten gedikt of gedekt wor den zonder schetsen van herstelling te laten geworden, voermits het kleui- de zelvde is, men mag dan er op vij len druien, en de jjergestelde gedeelte ook groeven, wat men niet kan doen met anderen produkten. De wederstaand aan de pressie (van damp, water- gekomprimeerde lucht) gas-enzis voldoende en ik aandring mij bezonderlijk op dit punt de welke met een groote uitslag bewezen is gewest in een groot g. laai fabrilcken. Dit Anti-Fuite is ook in weder- staandtegen het vïier Dit produkt doet ook het groetste getaal dienst doer zijn gelijkmaeking met het metaal, hij kleft nooïjt, het is den voerdeeligste in die Soort hij wordt ook gebezigt voer de voogenen, vervangt ook zeer voeideelig den (mastic van minium) doer meerder inagt en langducrende en het toe- sluijten. De Anti-Fuite aanvalt nooijt geen metaal, men moet er zeer weinig van bezigen om de herstellingen te d ien, en hij bewaard zig zonder te bedor ven l De Anti-Fuite kan zoe vloeijende grebruijkt worden dan men het be geerd, trekt in alle blazende zelfs de welke onzinbaar zijn; hij stopt gansch liet metaal de welke te kort is in een stuk en maakt er een verzameling, mede. De Ant.i-Fuite word noodzaakelijk gebruijkt .in alle sorten van metaal bewerkingen t'is te zeggen, alle fa- brikken waar ec machienen gebezigd worden in t' generaal De Anti-Fuite is ook zeer noedig in het bewerken der Automobielen- bij is het eenigste produkt de welke vonden is gewest om de spon*.. v,«n- heijden te stoppen in het gegoten Ijzer zoe als ook in het smeedbaar ge goten Ijzer, in de agterste schroef (culassen) van automobielen (een gioet getaal cijlinders hebben doel de Anti-Fuite behoudgewest). Doer zijn. gebruijls en is ook almachtig om de kle\ en in de cijlinders te stoppen zoo als ook de dien doer oerzak van vorst—, enz.... enz— In de Carters van Aluminium be- zigd men de Anti-Fuite ook om de blasen en de stekkens te stopen. De Anti-Fuite word ook gebruijkt om de rivessels goecl te sluijten, en hij soudert de rivetten met het /-> r gevende dus eene stelping zeer »><i- clandig, hij is zeer noedig in het ijzer keteiweïk. De Anti-Fuite is gebruijkt in alle sorten van fabrikken in Frankrijk- België en in de Vremde landen, en ik bevestig mij U alle adressen te bezor gen om de geschrifte bewijzen li te doen behouden, en ik ben ten Uwen bedwank voer alle inlichtingen U te geven. Op uwe aanvraag zal ik U de ma nier vangebruijk (mode d'emploij op zenden de welke het uitstap is van mijne langduurende onderzoeken in een groet getaal fabrikken. Het gebruijk van den Anti-F ui le is zoe gemakkelijk dat men zelfs niet moet een stielman zijn om het te be zigen. Ik ^end de Anti-Fuite met 1 Ko. pr-edei en 1 Ko. vloeijend zoe als (eer ste levering) en ik bid U mij Uwe corn mande te laten geworden, om U te doei kenneste maken met dit pro* dukt waar U zult uwen rust op beko men nopens zijn hoodaniglieijd 1 En het onderschrift luidt „Aan Uwe antwoord te lezzen groet ik U M., Zeer achtig, (Volgt onderteekening). Een Hollandsch correspondent zou daar geen overbodige weelde zijn l Rechtszaken DUITSCHE GREET IN HO<M,*,R BEROEP. Naar men. verneemt, heeft Duit sche Greet hooger beroep aangetee kend van het vonnis der Haagsche Rechtbank, waarbij zij wegens kop pelarij tot 6 maanden gevangen lc straf werd veroordeeld. Letteren en Kunst VOOR DEN KONINGINNEDAG. Bij den uitgever A. W. Segboer in Den Haag is verschenen een aardig 35 cents-boekje getiteld: „Koningin Wiiheïmina" bevattende een serie lichtdrukken, meest portretten der Koningin op verschillenden leeftijd, met dichterlijke bijschriften vau Me vrouw Wed, H. J. M.-v. d. P., cïaè niet altijd even geslaagd zijn, mtuil toch meest wel eenvoudig en aardig iets goed.s hij de plaatjes zeggen. Het boekje lijkt ons voor uitdeelimg bij zonder geschikt. Bij denzelfden uitgever verscheel» Uitgewerkte vraagstukken van half acKrifteliik werk. der ei''1aromen*

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2