HAARLEMS DAGBLAD. a TWEEDE BLAD, lil HiiÉSlÈtt Binnenland Gelengd Nieuws Kort Nieuws. Vervolg Gemeenteraad FEUILLETON DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1908 VAN HOF EN RESIDENTIE. De Koningin zal op 31 Augustus niet, aooals gewoonlijk, de Minister» kun nen ontvangen. Gisteren brachten Prinses Marie Alexandrine van Reuss, de Prins van I gaksen-Weimar, en de hertogin van Saksen een bezoek aan Kampen. Minister Bevers Is weder naar Ei senach vertrokken, waar hij zijn va- cautie doorbracht. De vergadering von dear Minister raad duurde tot middernacht. De kwestie met Venuzueia werd behan deld. PREDIKANT-BRANDWACHT. De gemeenteraad van Hindcloopen had, op grond der desbetreffende ver ordening, ds. Nor el, predikant al daar, aangewezen als brandwacht bij de gemeentelijke brandweer. Genees heer en en onderwijzers werden vrijge steld als te bekleelden „een ambt in het algemeen belang", zooals de ver ordening zegt. Ds. Norel vroeg ontheffing j do raad raadpleegde een deskundige en op diens advies werd het verzoek af gewezen. Ds. Norel heeft zich nu om ontheffing tot Gedeputeerde Staten gewend. OEVAiÜÏLlJK GOED. In Isselborg, bij Dinxperlo, is een 17-jarlgo jongen door het springen van een bus carbid, welke hij ledig de, zoodanig gewond, dat de dood spoedig volgde. („Arnii. Ct.") DE NONVLINDERPLAAG. Ook in de bosschen te Driebergen zijn nonvlinders gevangen.. MOEDIGE REDDING DOOR HOLLANDERS. De stoomtrawler „Evening Star", van Scarborough, toebehoorerade aan de Scarborough Hartlepool en Noirth Sea Steam Fishing Company, is Woensdag 25 mijlen noordoostelijk van Scarborough in do Noordzee ge zonken. De uit negen koppen bestaan de bemanning werd gered door een Hollandsch vlsschersschip, de „Cor nelia", en to Scarborough aan land gebracht. De „Evening Standard"., .van Londen, vertelt omtrent deze scheepsramp nog het volgende: Het schijnt, dat de trawler, nadat kolen ingenomen ware®, Dinsdag nacht van Hartlepool vertrok, om zes tig mijlen verder te gaan visschen. Er was nog maar één trek met het trawl- net gedaan, toen men bemerkte, dat het schip lek was. De pompen werden aan het werk gezet, maar dat hielp weinig, het water in het schip steeg voortdurendde machinekamer liep vol water eu de vuren werden uitge doofd. Toen werden noodsignalen gegeven, maar er was slechts één zeilschip in zicht en dat was nog verscheidene mij len verwijderd. Maar toch had men op dit vaartuig het gevaar gezien, waarin de Engelsche stoomtrawler verkeerde en terstond deed men po gingen tot redding. Trots de hooge zee gelukte het der bemanning van het visschersvaartuig langs zij van den trawler te komen en de gansche bemanning te redden. Het visschers- schip, dat zoo op tijd te hulp kwam, was het Hollandsche schip „Cornelia" en de geredden spreken met grooten lof van de behandeling, die zij van de Hollanders ondervonden. KONINGINNEDAG. Te Weesp wordt ook een Klepper- ïnarsch op Koninginnedag uitgevoerd benevens andere kinderspelen. BRANDEN. Te Heerden is een boerenhofstede afgebrand, tengevolge van het spelen met vuur door kinderon. EEN ONVRIJWILLIG B\D. Een Haagsch echtpaar was om zijn twaalfjarig zoontje op den laatsten •dag der vacantle een plezier te doen, naar Leiden gegaan. Na een paar mu seums te hebben bezichtigd zochten ze het buiten en kwamen dos avonds moe langs den Rijnsburgerweg om den trein te krijgen. Het zoontje liep echter achter de hoornen langs den weg en meende, door de duisternis misleid, daar achter een stukje groe ne wei te zien, waarin hij zich nog even wilde vermeien. Maar o jammer, het bleek een sloot t« zijn, overdekt met eendenkroos, 't knaapje zakte er tot de kin ln. Vader, die hem na sprong, daalde tot de heupen naar do diepte en moeder, die dit schouwspel niet kon aanzien, nam een kloek be sluit een sprong belden na. Nu spar telden ze aile drie in het slobberig nat waar ze echter spoedig door een paar Loidsche mannen warden uitgehaald. Ze misten echter den eerstvolgende» trein, omdat ze een droog pak moes ten aantrekken, en namen, toen zij eindelijk in den trein zaten zich voor, nooit weer naar Leiden te gaan. (N. v. d. D.) GOED AFGELOOPHN. Het Zaterdag door een auto te Rhe- nen overreden zeven-Jarig meisje, blijkt met oen paar kneuzingen te zijn vrijgekomen. Het kind speelt weer, als voorheen, roet haar kame raadjes. Men mag de-zen afloop van het ongeval Inderdaad een wonder noemen. NEDERLAND EN VENEZUELA, In buitenlandsche bladen treffen wij schrijft de N. R. Ct. het vc-lgend Reütertelegram aan, dat 18 dezer uit Den Haag is geseind „Het reeds vermelde onderhoud vsn den Amorikaanschen gezant (in Den Haag) Beaupré mot den minister van buiten iandsche zaken (De Mareesvan Swinderen) over het geschil tusschen Nederland en Venezuela droeg een zeer vriendschappelijk karakter. In dit gesprek verstond men er zich over. dat de Vereenigde Staten, zich niet zullen verzetten tegen een optreden van Nederland, indien dit zich be perkt tot een blokkade en andere ma ritieme maatregelen. In dit opzicht zullen de Vereenigde Staten aan do Nederlanidsche vloot volle vrijheid la ten, onder voorbehoud, dat een mili taire bezetting van Venezuela uit drukkelijk wordt uitgesloten'en dat zulle ©en naad te beschouwen is als verder gaande dan de goede bedoelin gen der Amerikaansche regeering. De (Nederlandscho) pers stemt, over het algemeen genomen, in met het resul taat van de bespreking tusschen de beide diplomaten. De kruiser „Fries land" zal den Ion September naar Venezuela vertrekken." Blijkbaar in aansluiting op boven staand telegram wordt aan de KöLn. Ztg. uit Washington het volgende ge seind ,,Do (Amerikaansche) Vice-minister voor buitenlandsche zaken, Bacon, heeft geweigerd zich uit te laten over een bericht uit Den Haag, naar luid waarvan de Amerikaansche gezant daar ter stede de verzekering zou hebben gegeven, dat de Vereenigde Staten geen verzet zullen aanteeke- nen tegen het blokkeeren van Vene zuela dioor Nederland. Men houdt 't er Yoor. dat het departement van Staat (Buitenlandsche Zake-n) niet over Nederlands plannen is inge licht." Volledigheidshalve zij hier nog ge memoreerd, 'dat het Reu ter-telegram uit Den Haag, zooals wij het aantrof fen b.v. in de Köln. Ztg., ©enigszins anders luidt dan de lezing, die er van voorkomt Ln de Belgische bladen. De ze laatste organen voegen er nog bij, dat de Amerikaansche gezant in Den I-Iaag aan het NodeHandsehe gouver nement, met name aan den minister Da Marees van Swinderen de sympa thie heeft betuigd van de Amerikaan- sohe regeering. VERANDERDE RICHTING, Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben goedgekeurd het be sluit van den Raad der gemeente Me- demblik, tot opheffing van een de? openbare scholen. Bedoelde school is tegen 1 Septem- ber e.k. voor den tijd van vijf jaren verhuurd aan de Vereeniging „Een school met den Bijbel te Medembllk'' ten einde daarin eene bijzondere schooi te openen. Ds. L. OVERMAN, Te 's-Gravenhage is in den ouder dom van bijna 74 jaar overleden ds. L. Overman, emeritus-predikant en secretaris van do Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. HET GOUDEN FEEST DER RIJKSVELDWACHT, Een aardige bijzonderheid in ver band met de aanstaande herdenking van het vijftigjarig bestaan van het korps rijksveldwacht is dat een der het allereerst aangestelden bij dat korps, Willem Gustaaf Frederik van Vugt, die op 29 Januari 1858 zijn akte van aanstelling als rijksveldwachter kreeg, nog ln leven is, Hij Is thans jaar en bekleedde tui voör weinige jaren de functie yap eerste ix>de bij den Hoogen Raad. Van Vugt is ge rechtigd tot het dragen van de gou den eere-medaille der Oranje Nassau- orde. Tegelijk met Van Vugt werden bij de oprichting van het korps rij ks veld wacht aangesteld de brigadier- majoor-titulalr Verschuur, de briga dier Van Maanen en de rijksveldwach ters Tilly. Wollrabe en Weiter. Een maand later de rijksveldwachter Aarts. Van deze allen schijnt Van Vugt de eenig overgeblevene te zijn. DE UTRECHTSCHE DIENST WEIGERAAR. De door de politie te Utrecht aange houden dienstweigeraar J. H. is geen landweerplichtige, doch oen 20-jarige loteling, die in Maart J.l. had moeten opkomen. Hij is echter wegens ziekte afge keurd. ONTVLUCHTE PATIëNTEN, De „Residentiebode" verneemt het volgende aangaande deze week uit bet militaire hospitaal te Amsterdam ont vluchte mariniers. Eenige hunner* ka meraden ineenen hen in burgerkiee- ding bij het „liartjesjagen" op den Zeedijk opgemerkt te hebben, hetgeen den militairen autoriteiten gerappor teerd is. Pogingen tot ontvluchting doen zich in het hospitaal herhaalde lijk voor. Zoo onlangs, toen een der patiënten op het dak klom en langs brandladder het hospitaal verliet. Volgens den chef van het hospitaal, heerscht er te veel vrijheid, laat de discipline veel te wenschen over, ge volg van het feit, dat de militaire ge neeskundige het recht mist straf op te légen. In het hospitaal worden op de brutaalste wijze verboden lekker nijen binnengesmokkeld. Kooplieden bereiken in schuitjes langs de Mau- ritskade de achterzijde van het hospi taal en slijten aan de patiënten hunne waren. Zoo werd pas 14 dagen geleden een koopman in haring betrapt, terwijl hij ijverig zijn waar aan het verkoopën was. De chef acht dan ook verscherpt toezicht on uitbreiding der bevoegdhe den van de geneeskundigen zeer nood zakelijk. GEARRESTEERD, Te Tilburg is opnieuw gearresteerd en naar Breda overgebracht A. F., verdacht van diefstal van. f 200 uit da centrale werkplaats. Acht dagen ge leden werd hij uit de preventieve hech tenis ontslagen. VERDRONKEN. Maandagvoormiddag vervoegde zich aan den woonwagen van H. M. Heel (Limb.) oen persoon met da vraag om diens paard te koopen een hem onbekend persoon was bij hei ge sprek over dat paardje tegenwoordlp. Toen op eenigen afstand de rijksveld wachter Sanders uit Wessem en do gemeenteveldwachter op dien woon wagen aankwamen er door M. werd gezegd: „daar komt de rijksveld wachter van Wessem", koos de onbe kende persoon het hazenpad, achter volgd door de beide politiebeambten ging hij in de zoogenaamde Heelder- peei (een uitgestrekt water) te wa ter. De onbekende, die geen uitweg meer zag, dook onder water en ver dronk. Zijn" lijk werd eenigen. tijd daarna opgehaald en naar het lijken huis overgebracht. Deze persoon, een goede vijftiger, had nu eens opgege ven te heeten Willem Meijer, dan we der Willem Janssen^ te Heerlen thuis behoorende. (L. K.) FRIESLAND VOORHEEN EN THANS. Te Leeuwarden, in het Westelijk gedeelte der stad, binnen een ruim en omheind terrein, waarvan het Harmonie-gebouw met zijne vele In- en uitspringende hoeken en fraaie lijnen het middelpunt uitmaakt, heeft thans de Friesche nijverheid tijdelijk haren zetel opgeslagen. Op dat ter rein, in do schaduw van lommerrijke boonten, is thans geopend eene ten toonstelling yan „Friesland voorhoen en thans", en wordt het oog gestreeld door fraaie versleringen en door ge bouwtjes met smaakvolle inzendin gen, welke wij later met meer aan dacht hopen te bezichtigen. Na een woord van welkom door den voorzitter van het Comité, den heer W. Nederhoed, hield de Frie sche letterkundige de heer T. Velstra een toespraak in de Friesche taal, die een geestdriftige ontvangst vond. Het Friesche volkslied werd gespeeld en door de menigte van harte mede gezongen. Het geheel maakt een zeer goeden indruk en geeft in losse, vluchtige trekken eu in groote verscheiden heid, Inzonderhoid op het gebied van kunst en nijverheid, een beeld ygu Friesland yan voorheen en thans. DE RIJKSVERZEKERINGSBANK, Het ie bekend, dat de belangrijke tekorten die de Rijksverzekerings bank tot dusver heeft opgeleverd, voor éeu deel ook worden toegeschre ven aan het feit, dat liet bedrijf van het loden en lossen van schepen meer ongevallen heeft opgeleverd dan waarop gerekend scheen te zijn, zoodat do uitkeer in gen de ontvangst aan premies zeer aanzienlijk'heetten te overtreffen. Zij die dit bedrijf uitoefenen heb ben dat thans kunnen ondervinden, nu zij van de Rijksverzekeringsbank het besluit hebbon ontvangen, het welk hun kennis geeft dat hun bedrijf van de 14e in de 18e klasse wordt ge bracht, terwijl het percentage, dat tot dusverre 8.9 procont bedroeg, is verhoogd tot Diet minder dan 21.5 procent- EEN GOEDE VANGST. In de afgeloopen kermisweek zijn te Hoorn een tiental personen aange houden, die verblijf hielden Ln woon wagens, doch nog lets met de politie to verrekenen hadden. Zoo ie ook aangehouden 'een man, dio een ge vangenisstraf van 6 maanden we gens diefstal moest ondergaan. VER. VOOR FACULTATIEVE LIJK VERBRANDING. De 83e jaarl. alg. verg. dar Ver. voor facultatieve lijkverbranding zal dit jaar gehouden worden op 26 Sep tember to Groningen* SPOORWEGPERSONEEL OVER COMPLEET. In den laatsten tijd loopèn geruch ten, dat de Staatsspoor een deel van haai* personeel zal ontslaan, na eene eerstdaags te verwachten reorganisa tie van den dienst. DE DOOD VAN ERICHSEN EN ZIJN MAKKERS. Onze lezers weten roods, dat drie le den van de Noordoost-Groenland ex peditie, welke onder leiding stond van Mylius Erichsen, zijn verongelukt. Het waren Erichsen zelf, de Deen lui tenant Hagén en oen Groenl ander Brönlund. Nu het expeditievaartuig te Bergen ls binnengevallen, kon door den gezagvoerder, luitenant Trolle een uitvoerig verslag over do bereikte resultaten naar Kopenhagen worden gezonden. Mylius Erichsen en do beide ande ren verlieten ln Mei 1907 de overige leden der expeditie om naar het Pea- ry-Kanaal te gaan. In November van dat jaar zijn zij bij ©en poging om over het land-ijs terug te koeren van honger en koude omgekomen. Het is een vreeselijk sterven geweest, daar in de ©eenzaamheid van den Pool nacht. Gelukkig zijn do kostbare re sultaten van hun ontdekkingstochten voor de wetenschap bewaard geble ven. Een der drie, de Groenlander Jorgen Brönlund heeft het nog kun nen brongen tot dicht bij een der de pots yan de expeditie. Daar is zijn lijk Ln een Ijsspleet ge vonden. In de omhooggeheven, ver st ij fde hand van den doode vond men de kaarten, waarop do volbrachte sle- detochten van de drie mannen ston den aangeteekend. Daardoor zijn de ze kostbare, met onnoemelijk lijden en het verlies van drie menschenle- vens betaalde resultaten behouden ge bleven. Op Brönlund vond men nog zijn dagboek. De laatste mededeeling daarin luidde „Ik ben omgekomen op 79 gr. N.B.; Ik bezweek onder de ontberingen op den terugtocht over het Inland-ijs in November. Ik bereikte deze plek on der de afnemende maan. Mijn bevro ren voeten en de duisternis beletten mij verder te gaan, De lijken der anderen zijn ln het midden van de fjord. Hagen stierf 15 November, Mylius Erichsen een dag of tien later. (w. g.) Jorgen Brönlund." De lijken van Erichsen en Hagen zijn niet teruggevondenzij waren reeds diep onder de sneeuw bedolven- Ter eero hunner nagedachtenis is aan O ver-Haven, waar het expeditieschip overwinterde door hun makkers een gedenktoeken geplaatst. Het lijk van Brönlund is begraven nabij do plek waar zijn makkers het hebben gevon den, AUTO-ONGEVAL'. De Italiaansche koningin-moeder Margherlta is aan een ernstig ge vaar ontsnapt-. Op den weg naar Gressoney kwam haar automobiel in botsing met een ander, die bestuurd werd door een Ingenieur uit Milaan. De laatste automobiel raakte onklaar; persoonlijke ongelukken vielen echter gelukkig niet te betreuren. Te Gnesen is de kantonrechter dr. Stelnhardt in hechtenis genomen op het oogenblik, dat hij aan het station uit den trein stapte. Hij moet zich aan niet nader te omschrijven hande lingen schuldig gemaakt hebben. Naar uit Astrakan gemeld wordt, zijn in de laatste dagen in het Kirgie- zengebied nieuwe gevallen van pest vastgesteld. Van 6 tot 15 Augustus zijn zes menschen aan de ziekte ge storven. Te Londen fa brand geweest in 'de pianofabriek van Moningtón en Wes ton, in Camden Town. Vierhonderd piano's, dl© onder handen waren, gin gen teloor. Deakin, do eerste minister van het Australisch Genieenebest, zegt, dat er een verordening wordt ontworpen, waarbij de invoer van vogolveeren in Australië wordt verboden. Te Boedapest is een bedelaarster gearresteerd, die zich van ouder domszwakte nauwelijks meer staan de Icon houden, en die bij hét door zien van haar papleren in het jaar 1800 te Kamoesa heet te zijn geboren, en dus 108 jaar oud moet zijn. De geheime politie te Moskou is een bende misdadigers op het Spoor geko men, die ér haar handwerk van maakte reeds gebruikte postzegels door de een of andere bewerking we der voor het gebruik geschikt te ma ken.; De Duitsche socïaal-clemocratische partij maakt in de Vorw&rts haai- re kening en verantwoording oVer 1907' openbaar. Er blijkt uit, dat het aan tal leden met 56,870 is toegenomen©» nu 587,336 sociaal-democraten open lijk bij de partij aangesloten zijn. Mededeelingen en Ingekomen stuk ken. De VOORZITTER zegt A. Dat zijn gesteld in handen van B- en W. om advies lc. een verzoekschrift van den Raad van Beheer der Naamlooze VepnooU schap Blnnenlandsche Exploitatie- Maatschappij van Onroerende Goede ren en van G. P. J. Beccari, betreffen de het aangaan van eene overeen komst tot ruiling van grond 2e. een verzoekschrift van het be stuur der afdeeling Noord-Holland van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren, om de rege ling van de jaarwedden der ambtena ren ter secretarie te herzien 3e. een yerzoekschrift van het be stuur der R.-K. Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel „St. Augus- tinus", om wijziging van de bepaling omtrent het gesloten blijven des mor gens van 5.40 uur tot 6 uur van de Langebrug ten behoeve van de werk lieden van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. j 4e. een verzoekschrift van het be stuur van het Haarlemsch Arbeiders- Secretariaat, betreffende toekenning van een bijslag uit het Werlsloozen- fonds aan leden van vak- en andere vereeniglngen, wonende in de ge meente Schoten 5e. een verzoekschrift van J. A. Voorting in zake toekenning van eene schadeloosstelling wegens verplaat sing van standplaatsen voor station- neerende rijtuigen Ce. een verzoekschrift van het lfé- stuur van Haarlem's Drankweer-Co- mlté, om toekenning van een subsidie ten behoeve van de drankbestrijding. B. Dat zijn ingekomen le. een voordracht van B. on W. ter benoeming van oen onderwijzer aan school No. 4. 2e. oen voorstel van B. en W. tot voorloopige vaststelling van do reko- ning en verantwoording van den ge meentelijken dienst 1907 3e. een amendement van den heet A. Gravestein, op art. 4 der Ver orde hing betrekking hebbende op de Bui tengewone School voor Lager Onder wijs (te behandelen bij punt 25 vun den oproepingsbrief) 4e. een amendement van den heer L. Modoo op het voorstel van B. en W., in zake Ingebruikgeving van ter reinen in den Hertenkamp en voor het Paviljoen(te behandelen bij punt 17 van den oproepingsbrief) 5e. een schrijven van de hecren' Joh. de Breuk o. a. houdende bericht, dat zij intrekken hun voorstel van G Januari 1908, en voorstellen te beslui ten tot wijziging van het uitbreidings plan van gronden bij de Arnsterdam- sche Vaart, door vaststelling van het ontwerp besluit, gevoegd bij het schrijven van 16 Juli 1908 7e afdee ling No. 1/21 (gedrukt stuk no. 230) f (te behandelen bij punt 26 van den oproepingsbrief) 6e. oen voorstel van den lieer A. Rinkema tot wijziging van de veror dening, regelende do voorwaarden voor de levering van duinwater); (bij punt 12 oproepingsbrief) 7e. een voordracht van Curutoren van het Gymnasium, ter benoeming van een leeraar in de wiskunde 8e. een verzoekschrift van rnej. G. H Nauta, om haar met ingang van 28 September a.s. eervol, ontslag to veriéeneh als onderwijzeres aan do school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs 9e. een exemplaar van de goedge keurde statuten van de R.-K. Midden- standsvereeniging, afdeoling van „do Hanze" 10e. een verzoekschrift van het be stuur van het Haarlemsch Arbeiders- Secretariaat, om spoodig over te gaan tot do behandeling van liet ont- worp-regloment eener gemeentclijko arbeidsbeurs 11e. een schrijven van W. vaii Brou wershaven, houdende dankbetuiging voor zijne, benoeming tot onderwijzer aan schooi 9; 12e. oen niet onderteekend schrij ven over-kermis- en nieuwjaarswon- 'schen door gemeente-werklieden (ter zijde gelegd, ook omdat het op on ge zegeld papier gesteld is) 13e. een verzoekschrift van het be stuur van do afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsché Onder wijzers, om do behandeling van de punten 9 en 25 van den oproepings brief tc willen uitstellen tot de volgen- de vergadering. C. Dat door den Commissaris der Koningin in deze provincie zijn bo noernd tot buitengewoon gemeente veldwachter W. van üpijncn, klerk bij de politie, eh R. Sllvis en J. J. M. Beerenliout, agenten van politie. D. Dat B. en W. voorstellen, onder dankbetuiging voor do gemeente te aanvaarden een door den heer F. L. Heil geschonken grooto massief gou den medaille. E. Dat door B. en W. is benoemd tot noodhulp ambtenaar, belast met de inning van haven- en kuaigcld, M. M. J. Terpoor ten te Schoten. F. Dat door den Commissaris dor Koningin, gedurende den tijd, welken de heer W. Stolp verhinderd zal zijn deel te nemen aan do werkzaamheden van het College van Zetters voor 's Rijks directe belastingen, i3 be noemd tot zetter de heer A. Rin kema. G. Dat op 2 Augustus namens het gemeentebestuur aan H. M. de Ko ningin-Moeder, bij gelcgeuhcid van Hoogstderzolver verjaardag een tele gram van gelukwensch 13 gezonden, voor welk telegram namens II RL dank is betuigd. H. Dat zijn ingekomen le. een schrijven van den Minister van Binncnlandsche Zaken, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 22 Juli j.l. no. 33, betreffende de bo- noeming van W. L. Molkc tot leeraar aan het Gymnasium 2e. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 1 Juli j.l. no. 15, tot vaststelling van het uitbrei dingsplan der gemeente ten Zuiden van den Zijiweg en ten noorden van de Oranjestraat 3e. een schrijven van dezelfden, houdende verzoek om niet over te gaan tot afkondiging van do vcrordo- ning tot wijziging van de Verordening op de markten Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchmönt. J-ack was middelerwijl naar Parijs gezonden, was voor een tiental dagen afwezig en in al dien tijd kwam er geen nieuws van Selma. Olive was natuurlijk blijde geweest, dat zij den tijd had voor hare toebe reidselen, ofschoon het wegblijven Van nieuws haar begon te verontrus ten. Nog drie dagen gingen voorbij en toen nam Olive aan, dat Selma verhinderd werd briefwisseling te voeren, en dat het 't beste was, dat zij niet langer wachtte, maar op éigen gelegenheid naar de Hart- mann's ging. Zij geloofde, dat Gilbert Merridew Selma uit Londen ontvoerd had, wel licht gehoord hebbende van haar laat ste ontmoeting. Het getuigde van buitengewonen moed om zoo alleen te handelen, j maar Ollve vertrouwde zeer op haar vermomming en was zonder vrees voor zichzelf. .Tuist had zij de Robson's verteld, dat zij eenige dagen afwezig zou zijn, toon tot haar groote verbazing Gilbert Merridew zelf ln haar kamer ver scheen. U bent verrast mij te zien, Juf frouw Parmenter, maar mijn wensch is u te spreken naar aanleiding van eene jonge vrouw, die ik ken en die een zonderling verhaal over u gedaan heeft Selma Hammond. Wa t wist hij In haar eerste ver ontwaardiging was zij op het punt, hem te gebieden de kamer te verlaten, maar bedenkende, dat het veiliger zou zijn, hem aan te hooren, wees zij op een stoel, en ging zelf zitten om te luisteren. HOOFDSTUK XIX. Olive's eerste gedachte, toen Gilbert Merridew over Selma Hammond sprak; was dat het meisje alles had overgebracht, wat zij haar had ver teld maar onmiddellijk verwierp zij die gedachte, daar dat Selma un- waardig zou zijn, en niet overeen kwam met haar eigen onvoorwaarde lijk geloof in deze, Ik wenschte u te waarschuwen tegen dat meisje, juffrouw Parmen ter, zeido Merridew na eene pauze. Zij is door en door slecht, en heeft in do govangonis gezeten l En wat is uw reden daartoe vroeg Olive kortaf. Ik weet, dat u het nauwelijks zult kunnen gelooven mijn wensch voor uw welzijn. Als uwe tegenstandster geloof ik het niet. Waaruit bestaat dat zooge naamde verhaal Het was duidelijk, dat hij heel wei nig te vertellen had, en meer was ge komen, om inlichtingen te ontvangen, dan om er eenige te geven. U gingt naar hare learners Welke geschiedenis heeft ze u verteld onderbrak Olive hem. Ik zag, hoe zij valsch beschuldigd werd van zakkonrollerij in Oxford Street, en was gelukkig haar van een valsche verdenking te kunnen zuiveren. Dat is geen geheim. Welnu, wat heeft ze gezegd Zij is een gevonniste dievegge, Juffrouw Parmenter, en bracht een tijd in gevangenschap te Chicago door ook is zij de bondgenoqte van een dieventroep hier. Maar het zoogenaamde verhaal Wat heeft ze van mij gezegd Zij beweert, dat u een paar uur met haar samen was, dat u over mij zelf en mijne moeder tot haar sprak in zeer misplaatste termendat u haar nauwkeurig over ons onder vroeg, zeggende dat uw meening was dat we schurken waren, en hadden samengespannen om u te berooven en dat, kortom, u er foe overgegaan was ons voor alles wat leelijk was, uit te maken en er bij haar op aan te dringen dat zij u zou helpen. Hij sprak eenigszins aarzelend, zijn woorden zorgvuldig overwegende, en Olive's gelaat beloorende, om den in druk waar te nemen, die zijn woorden maakten. Olive zag onmiddellijk, dat hij loog, en ried zijn bewoegreden. Hij wilde uitvisschen, wat Selma werke lijk tot haar gezegd had. Het was duidelijk dat, als Selma haar werke lijk had willen bedriegen, zij alles vorteld zou hebben over do Iiart- mann's en hot plan, dat zij beiden hadden besproken. Waar is zij vroeg Olive. Waar ze geen kwaad meer kan doen, zeide Merridew, zonder na te denken. Waarom vindt u het dan nood zakelijk mij te waarschuwen Hij zweeg en fronste de wenkbrau wen. Daarna mompelde hij Het is slechts in uw eigen be lang. Neen, mijnheer Merridew. Uwe belangen, niet de mijne, hebben u hier vandaag gebracht. U heeft u lee- iijk versproken zonderling bij iemand, die anders zoo sluw is. U hebt mij getoond, dat er eenigo con nectie bestaat tusschen u en dat meis je, dat u eeft gevonniste dievegge noemt. Ik had een voorgevoel, dat het zoo was. Dat is nu zekerheid gewor den. Hij haalde de schouders op, alsof haar opmerking van geen belang was, en wuifde met zijne hand, als om het onderwerp te laten rusten. Zooals u wilt. Maar ik had nog een ander oogmerk, toen ik naar u toe ging. Ik wensch het niet te hooren, zeide Olive zeer kordaat. Zij was zeker, dat Seima haar ge heim had bewaard en tevens, dat de reden, waarom zij in zoo'n langen tijd niets van Selma gehoord had, met Merridew's tusschenkomst in verband moest staan. Maar ik wensch het te zeggen. Ik wensch het met u te bespreken. Ik goef u mijn woord van eer, juffrouw Parmenter, dat ik bijzondere deelne ming voor u gevoelde in al het onge luk, dat u overkomen is. De tegen woordige verlegenheid, waarin u ge komen bent, volstrekt r>iet door uw eigen schuld, is pijnlijk en droevig, zoowel voor mijne moeder als voor mij. Wij verlangen naar eene gele genheid, om dit met daden te bewij zen. Ik heb overvloed van bewijzen van uwe vriendelijke bedoelingen ge had, zeide Olive. Hij nam geen notitie van deze öp- markino. Het is waar, dat het lol ons dit enorme fortuin heeft geschonken maar wij gevoelen, dat terzelfder tijd het u 9en zoo groote onrechtvaardig heid heeft gedaan, dat onze positie uiterst valsch is. U hebt altijd een slecht oogmerk gezocht voor mijne eigen handelingen en bedoelingen je gens umaar u moet mij toestaan u to herinneren, dat nadat u mij de eer van uw hand had geweigerd, het mijn moeder's wensch niet minder dan de mijne was, dat u het fortuin met ons zoudt deelen. Olive bewaarde een beslist stilzwij gen en toonde, toen hij oven ophiola, door woord noch blik hare gevoelens. Ik zou u nog eens willen vra gen, juffrouw Parmenter, mij do ge lukkigste en meest trotsche aller man nen te maken, door te beloven* mijne vrouw te worden. Een snelle blik en eene bewoging van hare hand antwoordden hem. Ik zou mijn levon willen offerelf voor je.geluk, riep hij, terwijl hij zljii' donkere, hartstochtelijke oogen op haat vestigde. )k bemin j# te meet voor den heldenmoed, waarmee je dien tegenslag der fortuin hebt gö' dragen, en mijn hart Het is onmogelijk, viel zij hem scherp in de rede. (Wordt .vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5