HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON liuiRÉ&i VBIJDAG 21 AUGD8TD8 1908 Artlsten In Ned.-lndië, Hoe ze soms behandeld worden! In een ingezonden stuk in verschil lende Indische bladen verhaalt (le jviolist Mossel liet volgende relaas om- tront zijn ervaringen te Blitar. „Door de Ned. Ind. Theater- en jConcort-agentuur is een garantiefonds [bijeengebracht' om mij op Java te doen optreden, waaraan door de sociëteit ts Blitar niet is bijgedragen. Er werd dus door bovengenoemde agentuur een eigen concert gegeven, hetwelk zou plaats hebben op den lOden Juli j.l. Daar de agentuur ons heeft geën gageerd tegen een minimum garantie per avond, wachtten wij dien avond 6 tot 9.40 op bericht of het concert zou doorgaan. Om 9.40 telephoneerdo men ons, dat de recettewas, met. de vraag, of wij eventueel bereid waren daarvoor op te treden. Daar wij ons natuurlijk aan ons contract moeten houden en de agentuur het ontbrekende er niet bij wenschte te leggen, weigerde ik om te spelen. Een oogenblik daarna werd ik in het hotel opgebeld en nad liet volgen de gesprek plaats (1 is Meijer, 2 is Mossel). 1. Is u daar, mijnheer Mossel 2. Jawel. 1. (op onbeschoften toon) Waarom bent u niet op uw plaats 2. (Een oogenblik verbijsterd, daar na) Pardon, mijnheer, met wien heb ik de eer te spreken 1. Ben Meijer, vice-president van de sociëteit (altijd vrij brutaal). 2. Wat bedoelt u toGh met mijn plaats 1. Wel, hier is uw plaats, u behoort hier te zijn. 2. Ik geloof, mijnheer Meijer, dat Ilc zelf heel goed weet, waar ik moet zijn en waar mijn plaats is, 1. En u wilt dus niet spelen voor dat honorarium i 2. Pardon, ik mag volgons mijn contract niet spelen. Wanneer dus de agentuur wenscht, dat het concert doorgaat, dan moet zij zelf of een an der het er bij leggen, 1. (nog brutaler) Nou, dan maar niet.... abis perkararrrr tele- phoon Met het oog op een eventueel mis verstand, dat. gewoonlijk uit zulke zaken voortkomt, sprong ik in een sado en reed snel naar de sociëteit. Aldaar had de heer M. j, Meijer, vice-president der sociëteit, reeds een speech gehouden, den aanwezigen medegedeeld, dat Mossel niet wUde spelen, dat hij, Meijer, zich niet „lompen" liet en daarom voox'stelde, I net gold terug te nemen, dan zou hij wel eéxx ronzebons laten komen, om verder den avond gezellig door te brengen I 1 Toen ik in do sociëteit aankwam, vernam ik, dat eenige dames en liee- xen van heel ver gekomen waren om ons te hoor en, en deed toen het voor stel, dat ik allen inviteerde mijn gast te zijn, als bewijs, dat het mij niet om wat meer geld te doen was, maar dat ik verplicht was tegenover mijn naam in Europa, mijn contract met de Ned. Ind. Theater-agentuur te handhaven, en daarom het concert op die wijze wilde laten doorgaan. Door bovengenoemden heer vice- president werd dit voorstel niet aan genomen, aldus vlogen de meeste aanwezigen naar de kas, die nog wel door bovengenoemden vice-president zelf werd gehouden, en vroegen hun geld terug. Echter, diegenen, die van zoo heel ver gekomen waren, jam merden steeds door, waarop ik hun aanbood, alleen voor hen het concert te geven, welk aanbod dankbaar werd aangenomen. In dien tusschentijd waren de Bli- tarianen naar de.... bioscoop ge gaan En nu zou mijn verhaal uit kun nen zijn, maar helaas, nu begint het eigenlijk pas. Met z'n zessen (niet eens met z'n achten) namen zij plaats en ik begin te spelen. Er werd echter zulk een spektakel gemaakt .speciaal door bovengenoem den heer Meijer, vice-president der so ciëteit te Blitar, dat het onmogelijk was verder te spelen, iet wet i niet in de zaal, maar in de voor-galerij, waar eenige heeren (I) plaats had den genomen, Het beleefde verzoek van een jong- pxensch, die 26 paal had gereden, om net concert bij te wonen, om de gla zen deuren te mogen dicht doen, werd onbeschoft afgewezen metik ben de baas I ik laat mij niet lompen I Ik inviteerde de zes gasten, onder wie twee dames, op het tooneel en speolde nog een paar kleine .stukken onder een helsch lawaai van stampen met een wandelstok en flesschen opentrekkende jongens. Een der dames vroeg daarna, 'of mej. Pott het Wiegenlied van Brahms wilde spelen, aan welk verzoek zeer bereidwillig werd voldaan. Ik ging daarop in de zoal, en toen hel harde praten van den heer vice- president met zijn vrienden mij te erg hinderde, ging ik zeer bescheiden naar hun tafeJ met het verzoek, of zij zoo beleefd wilden zijn, om een weinig zachter te spreken, want een dame speelde piano. Ik werd weder op 6en zeer onbe schaamde manier geantwoord, altijd weer door dien vice-president der so ciëteit dat. ik niets te verzoeken had, dat hij de baas was en bij zich niet liet lompen. Ja, te verzoeken had ik toch wat mijn excuus nad ik te ver zoeken voor de menschen., die ik ge dupeerd had. (Dit alles schreeuwen de). Ik begon te gelooven, dat die man dronken of gek was en zeide heel kalm „Dank het aan uw grijze ha ren, dat ik u niet het antwoord geef, dat u verdient." Hiermede was blijkbaar de maat vol, want nu kwam hij pas los en riep jongens, om mij er uit te smij ten. Hij was de baas, hij zou eens la ten zien, enz. enz., met de noodige vloeken er bij Gelukkig bleef ik kalm en ant- woox-dde hem, dat ik het eene groote onderscheiding achtte, mij uit zijne sociëteit te moeten verwijderen I En daarmede was deze onverkwik kelijke historie afgelöopen. Als man kan ik veel verdragen, doch ik schaam mij voor mej. Th. Pott. Gelukkig echter is dit de eerste keer tijdens mijn verblijf op Java, dat ons zoo iets overkomtdaartegen over staat veel aangenaams, dat wij van de besturen dor verschillende sociëteiten, waar wij optraden,- on dervonden hebben. ORGELBESPELING op Dinsdag 25 Aug., des nam. van 1—2 uur, in de Groote- of Sint-Bavo- kerk alhier, door den "heer W. Ezer- inan, Programmat No. 1. Preludium en Fuga, No. 3, Meoi deJssohrx. No. 2. Méditation No. 1, A'. Guilmamt, No. 3. Sonate No. 1, J. Le-mnxens. a, Allegro moderato; p. Adagio. 0. Marche pontificale.: cl. Fuga. No. 4. Andantino, W. Voickmor. No. 5. Koor xxit Josua, H&ndel. VAN HOF EN RESIDENTIE. Prins Hendrik wordt den 24en op Het Loo terxiig verwacht. De Prins gaat te Utrecht de verga dering van de door hem gesticht© Landbouw-Voreeniging bijwonen. NEDERLAND EN VENEZUELA. In de jongste langdurige vergade ring van den Ministerraad is behan deld en vastgesteld het antwoord van de Nederlandsche Regeering op den brief van het Venezuelaansche Gou vernement aan den Minister van Bui ten landsche Zaken hier te lande, in dertijd gepubliceerd in de „Constitu- cional", het regeeringsorgaan te Ca- racas. De tekst ook de hoofdiuhoud van de Nederlandsche nota van antwoord wordt voorloopig nog streng geheim gehouden. Het stuk zal president CaB- tro bereiken door bemiddeling van baron Ven Seckendorif, den Duit- schen gezaixt te Caracas, dio zich rxa het vertrek van den Nederlandschen minister-resident belast heeft met dó behartiging van de Nederlandsche be langen en de waarneming van de legatie» NESTOR DER TWEEDE KAMER. Na het bedanken van den heer Van Alphen aan het eind van het loopen- de zittingjaar zal da heer Lieftinck het oudste lid der Tweede Kamer zijn. VAN SOEMBA. Blijkens een door de regeering uit Ned.-Indiö ontvangen telegram word in Massoe (Oost-Soemba) een pa trouille door kwaadwilligen in het bosch van Watoeahoe beschoten, waarbij een inlandsch militair zwaar gewond werd. De verliezen van de kwaadwilligen zijn onbekend. KONINGINNEDAG. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin zullen te Baanx op 31 Augustus door de Oranje- Commissie de volgende feestelijkhe den worden gegeven r 's Morgens volksspelen, 's middags ringsteken op rijwielen met extra prijzen voor ge- costumeerde deelnemers en 's avonds muziekxxitvoeringen met illuminatie van het Stationsplein. NIET ERG SOLIDAIR. Dat gelukkig ixiet alle stroopers van kwade natuur zijn, bleek to Düix- perlo. De Rijksveldwachter Krayen- brink had twee stroopers 's nachts aangehouden. Den volgenden dag kwam een andere strooper hem met zijn goede vangst geluk wenschen. NU TOCH ANDERS In 1710 werd op de vergadering der Staten van Holland het volgende spot dicht vervaardigd Sondaghs absent, Maandaghs in 't logement, Dmsdaghs present, Woensdaghs compleet, Dondeidagbs niet gereet,: Vrijdaghs niets gedaen, Saterdaghs na huls gegaen. OVERPLAATSING BIJ DE POST. De overplaatsixig van den heer Snij der uit Amsterdam naar Zwolle, waarop de heer mr. Levy het eerst de aandacht vestigde, is nog steeds het onderwex-p van bespreking, ook na- het' relaas, dat de „Telegraaf" daar over bevatte, ,,Hët Yolk" geeft nu in tegenstelling mét dat blad de volgende reden op Onlangs werd een volgens den loket-ambtenaar blijkbaar vervnlsch- te postwissel aangeboden. Do 'ambte naar raadpleegde daarop den post wissel-chef, den heer Snijder, die ech ter last gaf toch uit te betalen. De postwissel bleek inderdaad valsch. De ambtexxaar vloog er in, doch ver dedigde zich natuurlijk met de ver klaring, dat hij had gehandeld op last van den chef. Deze ontkende dit aanvankelijk, doch viel later door de mand. Bovendien móet herhaalde ma len geklaagd zijn over het onhebbe lijk optx-edén van den „zeer verdien stelijken chef" zooals de heer Levy den heer Snijder noemde door het uitvetex'en van jonge ambtenaren voor het loket, ten aanhoore van het pu bliek. Aan het postwisselloket te Am sterdam gaan dagelijks duizenden guldens door de vingers der veraxxt- woordelijke, doch niet te ruim betaal de loketambtenaren. De overplaatsing zou dus wel degelijk als een straf be doeld zijn, DE GELDERLAND. De Vrijmoedige, een Curagaosch blad, heeft een bericht, dat „De Gel derland", na voorafgegane peilingen de haven van Aruba willende binnen varen, aan den grond raakte en eerst na een paar uren kon worden ylotge- -maakt. INBRAAK. Te Arnhem is ingebroken bij P. in de Staringstraat. Op het geschreeuw van de vrouw des huizes nam de in breker de vlucht. Verschillende gou den en zilvex'en sieraden worden vermist. BARBIERS EN KAPPERS, to Den Haag wex-d de 18e jaarver gadering van den Ned. Barbiers- en Kappersbond gehouden in Concordia, Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek dat de Bond bestaat uit 42 afdeelingen met ruim 1100 leden. Het verslag maakt met genoegen melding dat de Bond voor het eerst steun van Regeering, Prov. Staten en Gemeen teraad voor vakschool Den Haag ver kregen heeft, welk subsidie ook weer voor 19031909 toegezegd Is. Een boekje met historisch overzicht gedu rende de 12^-jarige bondsgeschiede- nis werd door den bondssecretaris saamgesbeld en door het hoofdbestuur uitgegeven. Het Bondsorgaan gaat steeds voor uit. Als bestuux-ders werden her- en gekozen, als le secretaris-redacteur en ambtenaar van het Bondsbureau met algemeens stemmen W. In te Onsman; 2e secretaris J. F. Benkem- per; als commissarissen A. L. Landa van Rotterdam, Th. Rurop, te Den Haag, J. Stelp, Wormerveen EEN BALLONTOCHT DWARS OVER NIEUW-GUINEA. De heer A. E. Rambaldo bespreekt in het orgaan van do Ned. Ver. voor Luchtvaart liet vraagstuk van een ballontocht over Niouw-Guinea. Dij schrijft „Het zal wel van voldoende be kendheid zijn, tot welke resultaten de jongsto onderzoekingen op Nieuw- Guinea hebben geleld, on mot welke energie er vooral ia de laatste jaren aan wordt gewerkt, ten einde het nog voor een groot gedeelte onbekende Nieuw-Guinea verder voor ons te ont sluiten. Bedenkt men met welke enor me hinderpalen het doordringen in de binnenlanden van Nieuw-Guinea ge paard gaat, dan zal het wel geen ver wondering baren, dat men er iot nog toe niet in geslaagd is, dit binnen land geographisch te onderzoeken." Vandaar het denkbeeld om, voorde verdere algemeen© exploratie van Nieuw-Guinea, van den luchtballon gebruik te maken „In de eerste plaats rnoeL daarbij aan de omstandigheden worden ge dacht, dat over N. -Guinea gedurende een groot gedeelte van het jaar een regelmatige wind, de Z.-O. passaat, doox-staat. „Aldaar zal dus de vrije ballon voor de exploratie uitnemende diensten kunnen bewijzen. „Raadpleegt men de xxieteorologi- sche gegevens van den. Indischen Ar chipel, dan zal men vinden, dat, ia de Arafoera-Zee, in de maand Juli overdag de Z.-O. passaat doorstaat met een stadigheid van 89 pCt. en een kracht van 2,1terwijl voor den nacht déze.getallen zijn 94 en. 2,0, „Is men. dus in staat, in de. baai bij Hoek Steenboom, met een vrijen bal lon in de maand Juli, 's morgens tus- sehen 4 en 6 uur, op te stijgen, dan zal de Z.-O. passaat den ballon nog vóór den avond xxaar liet zuidelijk ge deelte van de Geelvinkbaai kunnen voeren en koxx men aldaar met behulp van een wateranker in zicht van een aldaar gestationeerd vaartuig landen. „Gedurende don tocht zouden voort durend photographi-sche en andere opxxaniéri dienen te wordeix verricht." VERKEERDE ZUINIGHEID. De -Sollied. Ct. schrijft Kort nadat de torenklok Zaterdag avond 7.;uur had geslagen klonk oen geweldige slag, die doxx toren en zijn omgeving deed dreunon en hen die ondex' den toren waren, het hart van schrik deed' kloppen.. Het bleek, nadat 'de eerste schrik voorbij en een onderzoek ingesteld was, dat het touw, waaraan het ge wicht van heelslag hangt, was gebro- kén en dat gewicht was gevallen. Dit gewicht woegt, naar men ons mededeelde, 1800 kilogram en was neergekomen op twee daaronder aan gebrachte, in de muren steunende eikenhouten halkon, die een breedte en hoogte hebben van 35 centimeter; heide balken zijn gebroken, evenals de ijzeren katrol, waardoor hot touw looptander daaraan gebracht lichter hout was versplinterd en over den ge- hoeten zg. lei-zolder verspreid. Geluk kig bleef het zware gewicht op de ge broken balken staan, steunende te gen een lxooger gelegen balk. Vroeger werden steeds na twee ja ren de touwen door nieuwe vervan gen maar thans schijnen de nu ge broken touwen reeds 6 jaren te héb ben dienst gedaan. Bovendien werd ons medegedeeld, dat degene, die met de zorg van do torenuux'werken be last is, reeds vóór 8 dagen gewaar schuwd was, dat de louwen slecht waren. \Vas het touw gebroken kort na of tijdens het opwinden, dan zou do val zooveel grooter on de kracht, waar mede het gewicht neerkwam, nog meer zijn geweest, zoodat dan hetge^ wicht stellig van do balkeu zou zijn afgevallen en door do luiken la het portaal der kerk zijn gestort. DE TOESTAND OP CURAgAO. In de jongste aflevering van „Neer- lajrudia" wox*dt oxntrent den toestand op Curasao het volgexxde geschreven Men moet op Curagao hebben ver toefd, en vooral, men moet den min deren man to zijn werk, in zijn dage- lijksch leven hebben kunnen gade slaan, in zijn kleine barkjes met hem op zee zijn geweest, men moet zijn zwoegen en werken om den kost te verdienen, hebben nagegaan, om een juisten indruk te verkrijgen van de angst en verslagenheid, die het volk drukken, voor dat zwaard van Damo cles, dat hun voortdurend boven het hoofd hangt. Men moet een schoener, aan welken onverwacht en volkomen willekeurig het lossen in een Vene- zolaansclxe haven ontzegd was, onver richter zake met al zijn passagiers en goederen hebben zien terugkeeren in de zoo juist verlaten haven van Cura gao en de schrik en woede van het volk hebben aanschouwd, waarmede de visschers, evenals de Russische boer met zijn „waar-om ook niet u vertellen, hoe de visscherij op de Ro- ques-eilanden, vroeger zulk een ruime bron van bestaan, nu bijna geen voor deel meer oplevert, omdat Venezuela het visschen daar bijna onmogelijk maaktmen moet de nijpende armoe de kennen, die oxxder de mindere be volking van Curagao hcerscht, en de rnet hooghartigen irots verborgen ge houden verarming van meerdere vroe ger gegoede families hebben, aan schouwd om werkelijk in te zien, yan hos overwegende beteekenis dit alles voor onze kolonie is, en ten vol le te beaineai de woorden van hei adres, dat Curagao thans een crisis doorleeft, zoo hevig als nooit te voren, een crisis, die van het toch reeds ver zwakte organisme zijn laatste krach ten vergt. Moge die crisis door de krachtda dige hulp van het moederland voorbij ziju want slechts van Nederland zelf kan op het oogeaxblik do redding ko men, en slechts een regeling, die ook voor do toekomst vaste waai'borgen geeft, -kan hier helpen en den vroeger zoo kracht!gen tak van onzen Neder landschen 8tam voor afsterven behoe den." LANDVERHUIZING. Aan de verslagen, door de Cornmis- siën van toezicht over den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Amsterdam en te Rotterdam, omtrent de werkzaamheden- in 1907 uitge bracht, wordt het volgende ontleend. Amsterdam. Het aantal landverhui- zox'S, die in 1907, via Amsterdam naar overzoesche landen zijn vertrokken, is belangrijk grooter dan in 1906. In '1907 vertrokken 'ril. in het geheel 2989 landverhuizei-s via Amsterdam' te'geai 1807 personen in 1906. De vermeerde ring is voornamelijk toe te schrijven aan het grooter aantal Javanen, die via onze haven zijn gereisd van Oost- Iixdie naar West-Indië en aan de ve le personen, die uit Nederland naar Canada zijn geëmigreerd. De landverhuizers, naar Zuid-Ame- rika uit onze -haven vertrokken, - reis den met de stoomschepen der Zuid- Amerika lijn. Dit aantal'is nog ge-' ring, doch do Koninklijke Hol'land- scho Lloyd, vvellce het bedrijf der Zuld-Amerl'ka lijn thans heeft over genomen, verwacht belangrijke ver- meei'dering van ditvervoer. De landverhuizers; die waSr Enge- laixd vex-huisden en die via Engeland naar Noord-Araerika of Zuid-Afrtka zijn vertrokken, reisden grootendeels van hier via Rotterdam met de Bata vier lijn. De reden, waarom zij ver meld worden als van hier vertrokken dat hun passagebiljet te Amster dam genomen is cn dit biljet dan ook aan het buroau alhier is afgestexn- peld. Rotterdam. Het aantal van hier ln 1907 vertrokken landverhuizers be droeg niet minder dan 59,302, een aantal als nimmer te voren bereikt. Zoowel het Indirect als het direct ver voer droeg tot die vermeerdering bij. het laatste had daarin het leeuwen deel .gelijk uit de hier volgende cij fers blijkt. De totale vermeerdering van het aantal vertrokken landverhuizers be droeg 10.381 personen. Daarvan valt voor het indirect vervoer eene toena me te boeken van 2.239; het geheele aantal aldus vervoerde landverhui zers bediroeg 8.649, tegenover 6.410 in 1906. De directe lijnen vervoerden 50.653 landverhuizers, tegenover 42.511 in 1906, hetgeen wijst op eene toename van 8.142. Over Dordrecht en Vlissingen had in het afgeloopan jaar geen vervoer van landverhuizers plaats. Het getal landverhuizers vervoerd over Harlingen naar Noord-Amerika bedroeg 111. Uit Nederland vertrokken in het ge heel 4393 personen. Het voortbestaan van hei Hugo de Grootpoortje te Gorinchem heet nu weer niet verzekerd. In een inge zonden stuk ln de N. Gorinchemsche Crt. deelt de eigenaar mede, dat hij het vaste voornemen heeft het poor tje te verkoopen, wanneer een vol doend bod komt. DE GESCHIEDENIS VAN EEN HU« WELIJK IN BRIEFOPSCHUIFTEN, WelEd. Heer.», Geachte lieer Waarde Heer.., Waarde Henri,»,. Beste Henri... Lieve Henri.., Dierbare Henri.*. Geliefde Henri.., Liefste Bruidegom'..». Mannetje lief... Beste Henri.., Henri... Man... Mijnheer.., Tiran... Mijn vrouw maak 1e een afspraak voor mij, dat ik bij de Rimmelsea zou komen dinoeren. Ik vorgat 't en ging op de nonvlindei'Jacht, En kreeg je wat? Niet voor ik weer thuis waa. -O, m-'n jongen, zei de meester, ik kan zien, dat jij voor iets grootsch bestemd bent. 't Is best mogelijk, meester, ant woordde de kleine leerling, maar meestal is 'er wat groots voor mij bestemd. Voor jou? Ja, vaders broek, die ik altijd mag afdragen. GE LIJ KLU IDE ND. Professor (in dé studeerkaxxxor tot do dienstbode): "Betjo, zog aan die oondenkcfopuian beneden, dat hij zich verwijderen moet, ik kan zoo onmo gelijk studeeren, Betjo: Dat zijn geên eenden, mijn heer, het dameskransje van inevrouw is voor een half uxxr geleden begon nen. De eerste helft van ons leven gaat voorbij in het verlangen naar de tweede, en de -tweede helft in het be treuren van de eerste. Wanneer' iemand zich voor dom houdt, dan is dat al veel te wijs om waar te zijn. - Mevrouw tot haar echtgenoot: „Ja, ja, het huwelijk is als de telefoon, men wordt, helaas niet altijd met den bedoelden persoon aangesloten." Het grootste genoegen gedurende t reisselzoen genieten de... dienstboden die... thuis blijven» OOK EENE VERONTSCHULDIGING, Mijne Fx-ieda kon Zaterdagmorgen niet op school komen, daar mijn man weder beschonken was en ik niet al leen met hem durfde wezen. Wilt u Frieda ook voor de volgende week verontschuldigen DE CULLINAN. In den laatsten tijd doet ln de pers oen bericht de ronde, dat Koning Edward er eindelijk en met leedwe zen in heeft toegestemd, dat de Cul- linan in twee stukken zal worden gekloofd. Onnoodig te zeggen, dat dit malligheid is, zegt het Weekblad van de A. N. D. B. Do steen werd, zooals meat weet, gekloofd, niet in twee doch ln twee groote en enkele kleinere stukken. De beido hoofdstcenen waarvan de groot ste den peudiloquevorm en do kleine re den brillantvorm heeft, zijn thans reeds nagenoeg iix achtkant. De kleinere steenen bevinden zich in allerlei stadia van bewerking. De bewex-king ging van den aanvang af zeer voorspoedig. Do kleur der stee nen is magnifiek blauwwit, terwijl de zuiverheid niets te wenschen over laat. TREIN 157 en 156 H. U. S. M. De H. IJ. S. M. heeft gunstig be schikt op het verzoek van handela ren om de middagsnel treinen Leeu warden-Amsterdam v.v., die bij den zomerdienst zijn ingelascht, ook a.s. winter te laten loopen. Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchm'örit. 40) Zooals u wilt, zeide hij met een zucht-. Het blijft echter mijn groot sto wonsch. Maar als u dat niet wilt zoudt u dan niet do helft van uw vaders fortuin willen nemen, en een eind maken aan al den twist tusschen ons Toen ze niet antwooi'dde, dacht hij, dat zijn offer indruk op haar ma ak te, en ging door met er op aan to dringen, dat zij het zou aannemen. Ik heb er al over gedacht, zcido zij plotseling, midden in een van zijn bloemrijke zinnen. U biedt me dit aan als een aalmoes, om in de schande te berusten, die u over mij gebracht hoeft En ik vat het op als eene belee- diging, mijnheer Merridcw. Maar u hebt eene minnelijke schikking xxoo- dig. Al het geld, dat mijn vacler na liet, is x-echtens het xnijne en u en uwe moeder welen dat. Welnu, zeg de waai'heid geef toe, dat die ge schiedenis betreffende het Sheffield- scho huwelijk valsch is een openlij ke bekentenis, bedoel Ik natuurlijk eix ik zal u een derde van de geheele cx-fenis geven en zorgen, dat geene stappen worden genomen, om u voor het onrecht te straffen, dat u bedre ven heeft. Merridew's gelaat veiTdeekte, zijne oogen schitterden gevaarlijk zwaar ademde hij, ln woede over deze te leurstelling. Het kostte hem groot© Inspanning, zijne kalmte te bewaren. Wat u daar zegt, d a t Is eene beleediging, zeide hij. Ik kwam slechts, gedreven door deelneming tot u. Onzin, antwoordde Olive. U kwaarnt hij mij om eene overeenkomst met mij te sluiten, waarbij u minstens de helft van wat u gestolen had, kon houden. U kwam, omdat u bang bent, dat ik de waarheid zal te weten ko men. IJ dacht dat ik, xxu ik eene klei- no ondervinding van liet verlies van oon fortuin heb opgedaan, ixx de stem ming zou zijn, om ondei'handelingen aan to knoopen. Welnu, u heeft zich vcx-giston wees nu zoo goed mij van <len last uwer tegenwoordigheid te be vrijden, en hierrnedo stond zij op en wees naar do deui\ Maar hij bleef zitten on verborg zij ne woede. Dit is geen zaak om zoo ineens te beslissen, jxxffrouw Parmenter. Zult u nu gaan riep zij. Ik verzoek u Terwijl hij sprak trad Jack binnen. Wat is dat ïdep hij uit, in ver bazing, Merridew met Olive samen te zien MexTldew was niet ln 't minst van zijn stuk gebracht. Ik kwam om juffrouw Parmenter een offer te brengen, dat ik gaarne in uwe tegenwoordigheid zou herhalen, mijnheer Fenwiëk, zeide hij. Hij vroeg mij eerst hem te hu wen, Jack, en bood mij toen een som gelds aan om te berusten in het on- recht dat hij mij gedaan heeft. Ik heb hem bevolen de kamer te verlaten, maar hij weigerde te gaan. Dan is 't mijn beurt, zeide Jack kalm. Nu, mijnheer, gaat u haast Ik wensch tg bespreken Gaat u nu Ik zal het niet weer vragen. Er is geen reden voor uwe tus- schenkomst, begon Merridew, op staande. Maar Jack gaf hem geen tijd den zin te eindigen. Met de bedrevenheid van een ervaren rugbyspeler viel hij hem aan, schudde hem eerst, dat zijn tanden klapperden, en sleepte hem toen uit de kamer exi door do vesti bule naar de voordeur, en trooido hom met een paar krachtige trappen de treden van de stoep af. Toen keerde hij terug, zocht 's mans hoed en wiex-p hem die achterna. Merridew raapte zijn hoed op "on der de schimpwoorden van eeix paar straatjongens, die het tooneel aan schouwd hadden en sprong na eén woesten blik op Jack ln het wachten de rijtuig, dat wegi'ecd. Ik ben er bepaald door opge knapt, lachte Jack, toen hij weer bij Olive kwam. ïk was hem dat nog al tijd schuldig sinds dien dag te SUver- beech en er is nog 't oen eix ander, dat hem vergolden moet worden. Hij kwam om te bepi'oeven eene overeenkomst te maken. Hij voelt zich wat onzeker, en heeft er reden toe, verklaarde Olive. Heb je dan iets ontdekt, terwijl ik in Parijs was Ik weet al veel. Door dat meisje, Selma Ham mond Ja, gedeeltelijk. Ik ontmoette haar, en zij herhaalde wat ik Je reeds vex'telde er is een complot, dat jou betreft. Ik neem het niet ernstig op, Oli ve, antwoordde hij. In ieder gevni zullen zij het een poosje moeten uit stellen.- Ik moet dezen leer naar Berlijn, en de chef dringt er op aan, dat ik gaan zal. Tien dagen of een week minstens, is mJJne verwachting. Wel, ik hoop nieuws voor je te hobben, wanneer je terugkomt. Ik hoop maar, dat Ie niet in last zult komen, lieveling. Ik voelde mij zoo ongedurig te Parijs, ik kon nau welijks blijven. Er zal mij niets overkomen, Jack, antwoordde ze, met een glim lach en bracht het gesprek toen op ■zijn bezoek aan Parijs en de voorge nomen x-eis naar Berlijn. Het speet haar niet zoo erg te hoo- ren, dat hij een of twee weken bui tenslands zou gaan. Zij had hem niet verteld over de onderneming, waartoe zij besloten was. Hij zou er haar van afgebracht hebben, dat wist ze en als hij niet tn de stad was, zou ze de moeilijkheden vermijden, die door eene ontmoeting met hem zouden ont staan. Hij had slechts heel weinig tijd om bij haar te blijven, en zij scheidden met eene verzekering van haar kant, dat ze hem iederen dag zou schrij den. Zoo gauw hij weg was, vertelde Ollve aan mevrouw Robson, dat zij ergens ging logeeren, en vertrok naar hare andere kamers, om hare ver momming aan te nemen en op hare zonding naar de Hartmann's uit te gaan. MerxJdow's bezoek had haar bijzon der aangemoedigd. Zij was zeker, dat ze zlino beweegredenen goed begre* pen had dat zijn angstige begeerte, om tot eene schikking (e komen, ver oorzaakt was door het bewustzijn, een misdaad te hebben gepleegd, en dat hij zich niet zeker gevoelde op sommige punten zonder Olive's be rusting. Hij was de laatste man ter wereld, om met weinig tevreden te zijn tenzij hij gedi'even werd door de vrees alles te verliezen.Zijn wensch haar te huwen, had dezelfde oorzaak. Als zij eenmaal zijne vrouw was, zou het te Iaat voor haar zijn nog te han delen. De millioeixen waren óf de hare, óf die \an de Merridews, maar wanneer zij zijne vrouw was. zouden zo ln 't zeker bezit er van zijn. Ollve zag dit alles zoo duidelijk In, alsof Merridew zelf het haar had ver teld. Zij was ten volle overtuigd van hel gewaagde van deze onderneming. Echter was ze zeker, dat Selma haar niet verraden had. Merridew giste slechts naar wat hij zich verbeeldde, dat tusschen de twee was voorgevat- len, en was gekomen om uit te vis schen wat hij kon om deze gissing to bevestigen. En zij was in een hoop volle en vei'trouwende stemming toen ze haar toebereidselenmaakte en do vermomming aannam, waarin zij alfl spion zou optreden. (Wordt vervolgd)'.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5