Pers-Overzicht Koloniën Kerk en School Gemengd Nieuws £orgt voor uwe Maag. Sport en Wedstrijden Kort Nieuws. diamantbewerkers. Volgons do statistiek la hot week blad von don A. N: D. B. is geduren de de afgeloopen week het aamtal tyerklooze diamantbewerkers weder om verminderd, en wel van 8187 tot OORLOG OF NIET? „Nederlandsche Stemmen", Natio- naal-historisch Weekblad, heeft een oproeping gedaan aan hen, „die den smaad onze vlag aangedaan, niet ongewroken willen laten", om zich aan de redactie kenbaar te maken met verlof te bekwamer tijd hunne namen te publiceeren. Het blad gewaagt van bange natu ren en ziekelijk gestemde gemoede xen, die liever smaad en hoon ver dragen dan zich „mannen" te too rnen, en die organen gevonden heb ben, die tot zulk een groote bedacht zaamheid aanspoorden, als bijna laf hartig scheen. Natuurlijk zegt het blad speelden hierbij de radica len, die veel schreeuwen maai" geen mannen van de daad zijn, een eerste viooL' Tegen dit aanwakkeren van den oorlogsgeest komt „de Nieuwe Rott. Ct." in verzet, Zij ontraadt ten sterk ste een beweging te steunen, die daar toe aanzet." „Aan Nederland, het land, waar het Vredespaleis gebouwd wordt, waar de Vredescongressen hun ver gaderingen houden, waar het inter nationale bureau gevestigd is, dat tot griffie dient van het Permanente Hof van Arbitrage, aan Nederland, 't middelpunt der Vredesbeweging, zou het wel in de laatste plaats voegen, van Nederland zou het wel in de laatste plaats verwacht worden, dat het tot een oorlog besloot, zonder dat ernstig getracht was hel geschil langs diplomatieken weg tot een goed einde te brengen." IN HOPE. Ondrês dit opschrift lezen wij ih 't Friesch Dagblad: Ten zeerste moet het gewaardeerd, dat Minister Heemskerk over het moeilijk vraagstuk onzer gemeente lijke financiën geen gras schijnt te willen iaten groeien. Nu hij het rapport der Commissie, onder het Ministerie-Kuyper be noemd, bestudeerd heeft, zijn door hem de Gedeputeerde Staten der pro vinciën, zoomede een aantal burge- jooeestors uitgenoodigd hun licht aan gaande deze zaak te ontsteken. Van een aantal burgemeesters van plattelandsgemeenten in Groningen wordt gemeld, dat zij sterk aandrin- gn op het schenken der bevoegdheid aan de gemeente om uitwonende grondbezitters aan ie slaan in den hoofdei ijken omslag. Daaruit blijkt, dat het euvel, waar door Friesland reeds jarenlang gele den heeft, zich ook in andere pro vinciën doet gevoelen, al is het oo'k In niet zóó erge mate. Of naar de meening van Friesche burgemeesters gevraagd is, weten wij niet; wel weten wij, dat zij zich In dat geval opdezelfde wijze hebben uitgelaten als hun Groninger- ambt- genooten. Het oordeel van Frieslands Gede puteerden is evenmin twijfelachtig Reeds de naam Pollema zegt op dit punt genoeg. Moge de misstand, dat de landei genaars geen halven cent behoeven bij te dragen in de belastingen der ge meenten, waaruit zij hun inkomsten trekken, bezwijken onder algemeene en eenstemmige kritiek! Daaromtrent zijn wij niet zonder hope. Immers ook de commissie, hierbo ven genoemd, heeft niet alleen voor gesteld den gemeenten het recht tot belasting van uitwonende grondeige naren te schenken, maar ook een re geling voor die belastingheffing aan gegeven. Van die commissie was Mr. Heems kerk lid. Zijn wij dan te optimistisch, als wij reeds den dag meenen te zien na deren, waarop voor de tobbende Friesche gemeenten, door een recht vaardige belastingheffing op uitwo nende landbezitters, betere tijden zullen aanbreken; die voor héél Friesland een keerpunt ten goede zal zijn; waarop de naam Heemskerk, ter dankbare herinnering, in alle Friesche harten zal worden gegra veerd? VEREENVOUDIGDE SPELLING. In de Wlnsclioter Courant bestrijdt het Tweede Kamerlid dr. D. Bos de bezwaren, die in den Raad van Win schoten werden opgeworpen tegen de Invoering van een vereenvoudig de spelling op de scholen. Dr. Bos meent, dat die bezwaren worden overdreven. Hel artikel eindigt aldus: „Maar nu zou ik meenen,.. dat, wanneer de hoofden van scholen de vereenvoudiging in het belang ach ten van de school, er voor de ouders alle redenen zijn om zich daarbij ge rust neer te leggen. Ik acht het ten minste een feit van beteekenis dat de diatricta-schoolopziemer, wiens ken nis van de lagere school toch wel door niemand in twijfel zal worden getrokken, «r vóór la; dat de burge meester van Winschoten, toch geen doldriftig IJveraar en schoolopziener in een groot platteland-arrondisse ment, er niet anders over denkt, evenmin als de heer Schipper, die een menschenleefUjd het onderwijs in de verschillende rangen heeft ge diend, evenmin als de heer Wortena, die ook het lager en hooger onder wijs door en door kent Kan men de onderwijskrachten en het onderwijstoezicht helpen ln hun streven om wat ballast over boord te werpen, laat men dat dan doen, ook wanneer men aanvankelijk, althans j mij ls het zoo gegaan, enkele vereen voudigingen, doordat men er niet aan gewend ls, leelijk vindt. Zoo ging het onzen voorvaderen toen zij de Slegenbeeksclio spelling vaarwel zeiden, ook. Evenals men nu zich ergert over de „likkerij", spotte men toen over een spelling, die aanleiding gaf om kaa-chel te lezen in plaats van het Siegcnbeek- sche kagchcl. Wachten tot de xegeering het sein geeft, gaat niet. De regeering heeft in dezen, geen autoriteit, zij gaat niet voor, maar volgt: In de Handelingen van 1882 vind ik de Troonrede in Siegembeeksche spelling, in die van 1883 in De Vries- en Te Winkel-spelling. Hoeveel ja ren werd niet reeds toen die spelling algemeen in ons land geschreven en in de scholen geleerd? Heeft men toen moord en brand geroepen dat er niet absolute eenheid was, zooals men thans eenigen tijd naast elkaar nog de vereenvoudigde en niet-ver- eenvoudigde spelling zal aantreffen? Laten wij op onze scholen al vast beginnen, onze kinderen zullen er wèl bij varen. Wij, oudere menschen, gewennen ons onze schrijfwijze niet zoo dadelijk weer af, anders deed ik liet ook." NED. OOST-INDIë. OPEtN BRIEF AAN HEEREN PREDI KANTEN TE BATAVIA. De „Java-Bode" bevat den volgen den „open brief", gedagteekend Wed- tevreden 21 Juli, van den heer A. van Emmerik „WelEerwaarde hoeren Door een gevoel van plicht gedrongen, wensch ik met nadruk uwe aandacht op.; het volgende te vestigen Gedurende een verblijf van 10 dagen nu onlangs in het Groot Militair Hos pitaal, waar to an 840 menschen ln de verschillende klassen verpleegd wer- den4 heb ik geen enkelen predikant een herderlijk bezoek zién brengen. De eenigen, die ik met dergelijke be zoeken bezig zag, waren hoeren pas toors en de evangelist Weber. Van eenige protestantsche fomlli&n weet ik, dat zij, gedurende een tijd vak van meer dan dertig jaren, geen enkel herderlijk bezoek van eemlg predikant ontvingen. Voor zoover mijn kennis gaat van de toestanden in de meeste kampongs te Batavia (ik kan in dat opzicht wij zen op eene vroegere ervaring van meer dan tien jaren) gaat aldaar het degeneratie- en demoralisatieproces van verarmde afstammelingen van Europeanen bijna ongestoord zijn gang." GEREFORMEERDE KERKEN. Beoroepen te Rijswijk (Z.-H.) da. J. Kerkhof te Oost- en West-Souburg. BLANK EN ZWART. De rassenstrijd to de Zuidelijke Staten van Noord-Amerika ls nog lang niet uitgewoed. Te Camp Perry in Ohio zijn blanke keltoers en zwarte koks slaags geweest; te Jellico (Tenessee) hebben blanke mijnwerkers hun neger-collega's met geweld verhinderd ln de mijnen af te dalen. Ook te Chicago hadden bot singen plaats tusschen blanken en negers, waarbij verscheidene perso nen gewond werden. Te Springfield schijnt het nu rus tig te zijn; de militairen er zijn niet minder dan 40.000 man troepen in de stadl zijn meester van deal toestand. Er bevinden zich ongeveer 300 raddraaiers, die de grootendeels dronken volksmenigte aanvoerden, in hechtenis. HET SCHANDAAL TE SCHAER- BEEK. De jonge ingenieur Wellens ls de eenige van het driespan te Schaar beek, die nog niet heeft willen be kennen. Het schijnt dat de aangehoudene op hunne eer besloten hadden, niets te zeggen en Wellens houdt tot het einde toe vol, ofschoon hij het klein ste deel van de profijtjes opstreek. Daarom ook wordt hij in hechtenis gehouden. Volgens de Petit Bleu zouden de sommen die verdeeld zijn 675.00 fxes. bedragen. EEN TREIN IN ERNSTIG GEVAAR Op een trein van Nottingham naar Mansfield, zoo melden de Engelsche bladen, deed een machinist dienst, die pas hersteld was van een zware ziek te. Het schijnt, dat de man opeens door een aanval van lamheid gesla gen ie, want de trein, die ie Bradford moest stoppen, rende voort in wilde vaart. Bij Bradford moest de trein uit Londen over hetzelfde spoor passoe- ran en eeu ongeluk was onvermijde lijk, als de onbestuurde trein niet stopte. Seinen baatten natuurlijk niet maar eindelijk slaagde men er in, door midded van een wissel den trein op een zijspoor te leiden, waar hij geen kw&ad kon. Nog een heelen tijd rende hij voort, totdat men hem ein delijk tot staan kon brengen. Men vond den machinist bewusteloos op de machina Een dergelijk geval ifl al eens moer «Voorgekomen in Engeland; 1» Mei 1307 Ls een machinist op de locomotief doodgebleven. Sinds dien worden de machinisten, op bevel van minister Lloyd George, periodiek door genees kundigen onderzocht. DE MILLIOENEN VAN KRUGER. - De millioenen van Kruger laten de menschen nog maar niet met rust. In Üeel Zuid-Afrlka wordt beweerd, de millioenen van den voormali- gen president van Transvaal in een aan de kust van Zoeloeland gestran de bark „Dorothea" verborgen zijn. Eenigen tijd geleden werd een schip, de „Alfred Nobel", uitgezonden om de schat uit genoemd schip te halen, doch tevergeefs, aangezien bleek dat de „Dorothea" de millioenen niet be vatte. Nu gelooft do gezagvoerder van de „Alfred Nobel", kapitein Gardiner, dat zich inderdaad een groote waarde in het wrak bevindt, al zijn dit dan niet de aan Kruger toebehoord heb bende gelden. Hij verklaart dat amb tenaren der toenmalige Transvaal- sche regeering het goud naar de Dela- goa-baai lieten brengen, waarvan echter president Kruger niets wist. Voor het transport werd een schip aangekocht, de „Ernestine" geheeten, doch lateer in „Dorothea" gedoopt. Het goud word in 12 kisten verpakt, aan boord gebracht en daar in het ruim achter den voormast met een dikke cementlaag omgeven, verborgen. Eeni ge dagen na het vertrek strandde do „Dorothea" en een duiker, Kramer genaamd, die het wrak doorzocht, bracht drie stukkon cement naar bo ven, welke duidelijk de indrukken der kisten vertoonden, benevens on geveer 25 gram goud, dat hij met veel moeite van een der baren loswerkte. Deze bewijsstukken bevinden zich nog in Zuid-Afrika. Zonder dynamiet is het onmogelijk iets te beginnen. Door langdurig stormweder daarin verhin derd, werden de onderzoekingen niet voortgezet, zoodat de schat zich nog steeds in het wrak moet bevinden. HET TRAGISCH UITEINDE VAN EENE ARTISTE. Een droevig ongeluk heeft plaats ge- Ivoinden te Freneuse aan de Seine, dicht bij Bonnières. Daar brachten M. Mercadier, een populair zanger, en M. Escalais, artist van de opera, die door een langdurige vriendschap verhon den waren hunne zomervacantie door. De zoon van Escalais, 23 jaar oud, en mej. Mercadier (20 j.) maakten Maan dag een roeitochtje, terwijl hunne ouders zich onledig hielden met hen gelen. De jonge Escalais nam zijn ge weer mee, in de hoop eenig waterwild te schieten. Na een poosje geroeid te hebben, nam juffrouw Mercadier de riemen over, terwijl haar begeleider uitkeek naar het gowenschte wild. Wat er dat oogenblik gebeurd is? Of juffrouw Mercadier een te snelle wending nam? Zeker is het, dat het bootje kantelde, en de beide jonge menschen verdwe nen in de diepte. Escalais had eerst veel moeite zich te ontdoen van zijn geweer, dat aan een draagriem over zijn schouder hing. Toen hij daar ein delijk in slaagde, was juffr. Merca dier verdwenen. Ze was loodrecht naar beneden gezakt en hij kon slechts met heel veel moeite den oev ei bereiken. Schippers, die liij te hulp riep, haastten zich te dreggen. Na veel inspanning slaagden zij er eindelijk in het lijk van mej. Mercadier boven te brengen. Alle pogingen om dj le vensgeesten weer bij haar op te wek ken bleven vruchteloos. Mej. Merca dier had eene betrekking in een mu sic-hall te Parijs en bracht slechts eenige vaoantiedagen te Bonnières door. BRUIN NIET GEWILD. Een schoon© Senegaleesche prinses, Dinouwoulon genaamd, die niet had mogen meedoen aan het schoonheids concours te Yarmouth, wegens haar bruine teint, heeft den organisator van een dergelijken wedstrijd te Southend, een aandoenlijk telegram gezonden* waarin zij smeekt in de rij der concurrenten te mogen worden opgenomende wreedaard antwoord de laconiek „Doe geen moeite loca le vooroordeelen tegen bruto.' HET AANBOD AFGEWEZEN. Een Amerikaansche groep kapita listen heeft den verdienstelijken me dewerker van graaf Zeppelin, den in genieur Dürr, twee millioen mark aangeboden ais hij naar New-York wilde komen om daar den bouw van een luchtschip te leiden. Dürr, die met Zeppelin's levenstaak ten nauw ste ls verbonden heeft dit schitterend aanbod niet aangenomen. SLECHTE VOORZORGEN. In de „Sociéié de Chirurgie" heeft Lozé een geval medegedeeld van een vrouw, geopereerd wegens appendi citis, bij wie na drie jaren het lit- teeken zich opende om doortocht te verleenen aan vier-en-dertig gaas- strooken. De operateur had zijn hulp personeel order gegeven, dagelijks een strook gaas in de wond te bren gen, doch men had daaruit niet ver staan, dat de gaasstrook van den vo- rigen dag telkens moest worden ver wijderd. Zoo kwamen al de gaas- strooken bij elkaar zonder tot seni- ge stoornis aanleiding te geven. (T. v. G.) HET EILAND BORKUM aan den mond van de Eems wordt be langrijk versterkt. Om het werk Ic bespoedigen werden ruim 800 arbei ders van het vasteland naar 't eiland vervoerd. De haven wordt vergroot voor de oorlogsvloot6 forten en een kazerne worden er gebouwd. Engelsche tou- risten worden er streng geweerd uit vrees voor splonnage. DRAADLOOZE TELEFOON. Drie Fransche zeeofficiers, van wie luitenant Victor Colin voornamelijk genoemd dient te worden, dezelfde die het bekende station voor draadlooze telegrafie op den Eiffeltoren inrichtte, zijn er in geslaagd, na slechts eenige maanden geëxperimenteerd te hebben, een toestel te vervaardigen, waarmee draadloos getelefoneerd kan worden lusschen Parijs en Dieppe, een af stand van ongeveer 1500 kilometer. De bestaande toestellen voor draad looze telefonie werken op geen groo- ter afstanden don ongeveer tien kilo meter, en voldoen zelfs op dezen af stand niet geheel aan de eischen van duidelijkheid. Is de nieuwste Fransche uitvinding dus half zoo goed als er van beweerd wordt, dan schijnt reeds de draadloo ze telefonie tot de practische moge lijkheden te zullen gaan behooren. DE DIKKE TENOR. Een niet bepaald banaal proces zal zich, mag men de New-Yorksche berichten gelooven, in Amerika gaan afspelen tusschen 'n Italiaansclie te nor eai de directie van de Manhat tan-opera. De directie had den bewusten tenor geëngageerd, maar vond hem, bij nadere beschouwing, te vet en gaf hem te verstaan, dat hij de maat van zijn middel met 7 c.M. had te bekrim pen, of anders maar voor de eek hoorntjes moest gaan zingen. De zanger aarzelt. Hij is in Ame rika gekomen om te zingen, en niet om er een vermageringskuur te vol gen. Men spitst zich dus Ln New- Yorksche kringen op \n proces, mits gaders deszelfs debatten, die onge twijfeld een pikant smaakje zullen hebben. Leiteren en Kunst „HET NEDERLANDSCHE LIED". De Vereeniging „liet Nederlandsche Lied" zond ons haar jaarverslag over 1907/8. Daaruit blijkt een yrij aanzienlijke vermeerdering van het ledental. Het bedraagt thans 203 togen 140 ten vo- rigen jare. PASSIESPELEN. Voor de passiespelen te Oberammer- gau in 1910 wordt reeds druk ge oefend Men heeft een repetitieschouw- burg gebouwd, waar geregeld repeti ties plaats hebben om de nieuwe krachten op de hoogte van hun taak te brengen. TREURIG. Te Viareggio zal een pianistje van 4 jaar en 9 maanden in exploitatie worden gebracht. Zijn vader, een mu ziekmeester te Brindisi, leerde hem o. aMozart spelen. De badgasten verheugen zich zeer op de verschij ning van den Jongen martelaar. De bekende chroniqueur yan den „Matin" Harduin is gisterennacht overleden. Johanna van Linden, van den Heu- vell, zoo is de naam van een Jonge Nederlandsche zangeres, reeds ver maard in eigen land en in den vreem de. Maar dien naam, dien goeden va- derlandschen naam, die al klonk van zelf en waaraan haar klankrijke stem nieuwen klank had gegeven, dien naam gaat zij afleggen. Want, zoo staat er in de krant, zij moet in het buitenland zingen, en om verwarring te voorkomen met namen die op den hare lijken, heeft zij een kunstenaaranaaro aangenomen. Zij zal voortaan Tilla Ilill heet en. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Sta niet toe dat Slechte Spijsverte ring of Verstopping U nog één enke len dag kwelt. Ze veroorzaken U pijn in de maag, het hoofd en den rug en vergiftigen Uw bloed, beletten Uw voedsel om U behoorlijk te voeden, en banen den weg tot alle mogelijke ziekten. Ge kunt al deze ellende genezen en voorkomen door het gebruik van Moeder SeigeI's Tabletten, een zuiver plantaardig preparaat, het genees middel der Natuur voor de kwalen der Natuur. Mej. de Wed. A. Bouma, wonende Sparrenweg 13 te Amsterdam, schreef ons in dato 23 Mei 1908 als volgt: „Gedurende verscheidene maanden leed ik aan pijn in de maag, den rug en de lendenen gepaard met hartkloppingen en galachtigheid. Niets hielp mij totdat ik Moeder Sei geI's Tabletten gebruikte en in eeni ge dagen reeds gevoelde ik mij veel beter. Mijn eetlust ls weer terugge komen, de pijnen zijn verdwenen en ik voel mij weder een heel ander mensch." Moeder SeigeI's Tabletten zijn ver brljgbaar bij alle Drogisten en bij d. voornaamste Apothek-rs. Prijs por fleachje. Te Haarlem ve brljgbaar o.a, bij do 'eeren J. J. r-Opgingcr, Gr. Hontstrum I47a en K. Tan Eden, Spasme 88 Drogisten. LUCHTVAART. Drie dagen zullen er ln de maand October te Berlijn wedstrijden van luchtballons zijn. Den lOen een doel- vlucht, waarbij de ballons zoo dicht mogelijk bij een opgegeven doel moe ten neerdalen; den llen de wedvlucht om den Gordon-Bennett-beker, verle den jaar ln Amerika door een Duit- sche ballon gewonnen; den 12en een tijdviucht, waarbij de ballons zien moeten zoo lang mogelijk boven- aardsch te blijven. De winner van den Gordon-Bennett prijs, een afstandvlucht, krijgt be halve den wlsselprija, bestaande uit een zilveren luchtgevaarte, 12.500 fr. en de helft van het lnleggeld, dat nu 11.500 fr. bedraagt. Gisteren hadden zich voor de doel- vluoht 19 ballons aangemeld, voor de tijdviucht 85 en voor Gordon-Ben- net'fl afstandsvlucht 28, te weten 3 uèj puitschland, 3 Engeland, 8 uit Frankrijk, 3 uit België, 3 uit Spanje, 3 uit Italië, 3" uit Amerika en 2 uit Zwitserland. WIELRIJDER Naar „Het Rijwiel" meldt zullen de wedstrijden om de kampioen schappen van Nederland worden ver reden op Zondag 6 en 13 September a.s. op de Schevenlngsche Wieler baan. GEBRUIK VAN TENNISBALLEN. Bij een groot tennis-toumooi to Wimbledon Waren 1400 ballen verlo ren gegaan en bij het laatste tour- nool in Eastbourne zelfs 1700. In één seizoen verbruikt Engeland 100.000 tennisballen. En de Engelschen, die op het vaste land reizen, verklaren dat daar nog meer wordt getennist dan in Albion! ZWEMMEN. De Engelschman Burgess is ander maal te kort geschoten in zijn po ging om het kanaal over te zwem men. BERGKLIMMEN. Engelsche bladen bevatten het be richt dat de beklimming van de Huas- can, een der hoogste toppen van de Peruaansche Andes, voor hot eerst is volbracht. Die beklimming is vol bracht door de bekende ontdekkings reizigster Aimie Smith Peck, die ook reeds don Popocatepetl had beklom men. De Huascan is 6721 M. hoog. Een gewapende bende verjoeg de negers uit het mijnwerkers-kamp bij Jellicoe in den staat Illinois* en' beval, alle negers binnen een kring van der tig mijlen te vertrekken. De sheriff nam vijf leden der bende in hechte nis. De koning van Griekénland, broe der van den koning van Denemarken en van de koningin van Engeland, wordt in November te Sandringhom verwacht. De schoolwet, die het Engelsch $n het Holiandsch als voertuig van het onderwijs op gelijken voet sLelt, is in den Wetgevenden Raad der Oranje rivier-kolonie in tweede lezing aan genomen. August Willem, de vierde zoon van den Duitschen Keizer, dezelfde prins, die pas met den hoogsten lof te Straatsburg tot meester in de rechten is bevorderd, zal 22 October ln het hu welijk treden met prinses Alexandra Victoria van Sleeswijk-Hölsteto-Son- derburg-GIückebürg. Volgens de laatste volkstelling heeft Londen zes en een half millioen in woners, met jaarlijks 80.000 geboor ten. Men telt er een geboorte om de drie en oen overlijden om de vijf mi nuten. De staking der Parijsche Sein-e- bootjes ls nu toch werkelijk geëin digd. De dienst is hervat, zonder dat incidenten voorvielen. De Portugeesche wapensmid Ferrei- ra en de bediende, die indertijd een karabijn hadden verkocht aan den koningsmoordenaar Buicca, zijn in hechtenis genomen en hebben een scherp verhoor ondergaan. Het Journal de Bruxelles meldt, dat van den Putte, die betrokken is in de omkooperijen bij de uitvoering van openbare gemeentewerken, zijn ontslag als raadslid en schepen van Schaerbeek heeft aangevraagd. De politieoverhoid van Halle heeft in het belang van de veiligheid van het verkeer het diabolospel op open bare straten, wegen en pleinen ver boden. De Romania is uit Alexandrië te Konstantinopel aangekomen met 800 politieke uitgewekenen, wien een geestdriftige ontvangst is bereid. Ook ln den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het militaire lucht schip van Berlijn een tocht onderno men, Tegen een uur 's nachts steeg het op en stevende in noordwestelijke richting. De Parijsche aansprekers hebben een fraai rose biljet doen aanplak ken, waarin zij, behalve om meer loon, tevens om eon meer gracieus costuum vragen. Wijl de staking van de typografen te Konstantinopel nog voortduurt, verschenen er Dinsdag geen Euro- peosche kranten, ook de kolentrem- iners hebben den arbeid weer neer gelegd. Uit Galveston (Texas) wordt ge meld, dat een syndicaat van ban kiers en kuoplieden uit Tokio in Texas ongeveer lOO.óOO acx^es land heeft ge kocht, om er rijstvelden te laten aan leggen. Dit zou werk aan 7000 Ja- oaiiners verschaffen. De cholera elscht nog steeds talrij ke offers op de Phillppijnen; in de laatste twee dagen zijn op die eilan den 879 gevallen van cholera voor gekomen, waarvan 254 mei doodelij- ken afloop. Manila zelf is vrij van de vreeselijke ziekte. Te Dresden ls op plechtige wijze het IVe Internationale esperanto congres geopend. De koning van Saksen liet ztcli vertegenwoordigen en ook dr. Zamerkof, de uitvinder van het Espe-1 ranto, was op het congres aanwezig. Het Berliner Tageblatt. rneldt, dat waarschijnlijk binnenkort een nieuwe revolutie ln Portugal zal uitbreken. De Frankfurter Zeliung verneemt uit Winnipeg, dat de regen don boschbrand heeft gebluscht. Men is begoïinen de stad Fernie to herbou wen. Het station voor seismögrafische waarnemingen te Hamburg heeft een aardbeving geconstateerd op een af stand van 7000 K.M., die van 12 tot 3 uur duurde. Wilburg Wright gaat zijn volgende l proefvluchten ondernemen in Au- vours. Daar is een militair kamp, in welks nabijheid hij nu. een loods laat zetten. Hij kan daar vijf K.M. in rech te lijn vl'egen. De Servische Skoeptchina heeft het j handelsverdrag met Oostenrij^Hon garije in tweede lezing aangenomen met 69 tegen 42 stemmen. In de fabrieken van Krupp'te Es- j sen, heeft bij de beproeving vair ka nonnen eene kruitontploffing plaats j gehad. Twee werklieden werden zwaar on verscheidene anderen licht 1 gewond. Gisteren zijn te Parijs tien valsche munters gearresteerd. Te Triest is naar aanleiding van j een bezoek door 700 pleizierreizigc-rs uit Milaan een betooging gehouden vóór en tegen Italië. Het ging er he vig toe. Ierland gaat zijn titel „arm" oneer aandoen er is goud gevonden. Maar of het daarvan rijk zal worden In de zaak der stakingstroebelen te Villeiieuve zullen ongeveer 150 getui gen worden gehoordhet proces komt 'in November' in behandeling. In dc Kirgiezensteppen bij Astra kan zijn negen gevallen van.pest ge constateerd. Van. 6 tot 15 Augustus stierven reeds zes -personen. In het Fransche arrondissement Montpellier schijnt een soort zelf moord-epidemie te heerschen in één dag tijds kwamen aldaar niet minder dan vier zelfmoorden voor. Het schijnt thans zeker te zijn, dat Zeppelin van plan is, ln de onmiddel lijke omgeving van Friedrichshafen een stuk land te koopen van 80 tot 100 morgen. Ook is de oprichting van een waterstofgasfabriek aldaar vrij zeker. In Zweden hebben öp 21 schoen fabrieken, aangesloten bij den Bond van Zweedsche schoenfabrikanten, de arbeiders om eene löonquaestie het werk neergelegd. Miss Eva Booth, de dochter van den bekenden Heilsleger-Generaa! Booth, is gisteren te Warsaw (India na) plotseling ongesteld geworden. Torwij' zij op een platform aan het spreken was, viel zij plotseling achter over. De hitte had haar bevangen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp verleend. Een automobiel, waarin de bekende Engelsche schrijver Hall Caine geze ten was, ls op den weg naar Ramsay in een kuil gevallen. Gelukkig be kwam niemand eenig letsel. De Turksche regeering overweegt het plan, om ongeveer duizend leer lingen van militaire scholen naar ver schillende Europeesche hoofdsteden te sturen, om daar hun opleiding te voltooien. Admiraal Evans, die met zooveel succes de Armada van den Atlanti- schen naar den Stillen Oceaan voerde, is gisteren non-actief geworden, juist op zijn 62slen geboortedag. Namens een aantal bewonderaars werd hem een prachtigen herinneringsbeker aangenomen. De Wetgevende vergadering van Transvaal heeft de nieuwe grondwet aangeboden. Naar uit Zakopane in Galicië ge meld wordt, is daar de Lembergsche tooneelspeelster Helena Remanof bij het bestijgen der Gniewonspitze ver ongelukt. Alle afgevaardigden van de eerste Doema, die wegens het Wiborgsche manifest tot drie maanden gevange nisstraf waren veroordeeld, zijn in vrijheid gesteld. Er loopen weder ongunstige geruch ten over den gezondheidstoestand der fsaritsa, die overspannen moet zijn. Te Dresden is een kassier er van door gegaan, na jaren lang verduiste ringen te hebben gepleegd, tot een bedrag van 933.000 mark. De man was 34 jaar in dienst der Bank en ge noot het meest volkomen vertrouwen. Franco, de voormalige dictator van Portugal, die na de noodlottige ge beurtenissen van dezen zomer uit zijn land verdwenen was, schijnt sinds oonigen tijd verblijf te houden te Biarritz, onder een anderen naam, maar dat heeft niet belet, dat men hem heeft herkend. Volgens een bericht uit Munch en, zijn daar buitengewoon goed gelukte proeven met een nieuwe ontplofbare stof. die een uitvinding van den in genieur Fritz Gehre is, genomen. Een bezoeker, die uit de groote lees zaal van de koninklijke bibliotheek te Berlijn en andere boekerijen daar boeken gestolen had, heeft zes maan den gevangenisstraf gekregen. Hei officieels bezoek aan Engeland zullen de koning en de koningin van Zweden tn het begin van Juni 1909 brengen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6