Binnenland lieb Je me dat alles niet eerder ver teld Omdat 11c jou, als voldoend Pari- siemne van een zoogenaamd chic mi lieu, nog niet rijp genoeg achtte om je genietingen ook buiten dat mi lieu te zoeken. Ons geldgebrek heelt mij nu genoodzaakt Jou, op je jere miades, dingen te openbaren, waar- ivoor je andera misschien je neus 'zoudt ophalen, Je bent wel vriendelijk... Zeg 's, manlief, gaan we morgenochtend 'haar Viroflay? 's Middags terug, en 'a avonds naar de Tuilerleën Best, Germaine. Maar, mijn lieveling, ikIk moet.... Nou? ik móet een nieuw costuum heb-' ben. Hè Waarvoor Je zit nog zoo puik in je toiletten. .Verleden week nog heb je.... Ja, maar ik heb geen enkele ja pon, geen enkel costuum om er.... on- uer lampions meè te verschijnen. Het te anders dan onder gaslicht en au- aer electrisch licht» l 1 l OTTO KNAAP. NEDERLAND EN VENEZUELA. ï)e Porijsche correspondent der N. 'Ttlott. Ct. seint: I)e Parijsche editie van de New- ,York Herald verneemt uit Caracas, <jat president Castro, yooruitloopend pp een (mogelijk) krachtdadig optie- 'den van Nederland tegenover Vene zuela, het kustgeschut (der havenste den? pf te Puerto Cabelio?) in goeden etaat heeft doen brengen. Tevens wordt de Venezolaansche tnarine naar Puerto Cabelio overge bracht. De Herald verneemt nog uit Wil lemstad, dat het te Maracaïbo ver schijnende dagblad Ciudadano („de Burger") een artikel heeft gepubli ceerd, dat zeer grof is tegen de Cura- Cao-ers, die in Venezuela gevestigd kijn, en tegen Curasao in het alge meen. Verder wordt in dit artikel op Weinig aangename wijze geschreven Over de Koningin der Nederlanden. SCHEEPSRAMP Aan het strand ie Harltngen werd dezer dagen een fleach gevonden, waarin zich een met potlood geschre ven briefje bevond, bevattende de vol gende woorden God helpe ons, wij vergaan, wij zijn op da hoogte van Skagéri, schip ,,Havelaar". Stuurman Van Lennep. D. C, MEIJER Jr. Te Amsterdam is overleden do oud heidkundige D. C. Meijer Jr., 69 Jaar 'oud. Hij schreef veel, was van de op richting af lid van het Kon. Oudheid kundig Genootschap, en tal van jaren penningmeester. Hij behoordo in 1900 iot de mede-oprichters van „Amstel- odamum", waarvan hij voorzitter was en gaf in de jaarboeken van deze vereenigingen vele keurige his torische beschrijvingen. Voorts was de nu overledene vice-voorzitter van de vereeruging ,,Het Vondelmuseum DE KOLLEWIJNSCHE SPELLING. Volgens do „Winschoter Crt." zal de Winschotensche gemeenteraad Maandagavond vergaderen ter be spreking van een mogelijke invoering van de nieuwe spelling aan de open bare scholen aldaar. EEN PORTRET. De hoefijzer-correspondent van het „Hbld." teekent het Kamerlid Van Ai- pheu, den nu scheidenden nestor der Kamer. Zijn vriendelij k-on derwetsck ge zicht, schrijft hij, zullen, wij dus niet meer in de Kamer terugzien. Zijnern- stig-luirnige oogen zullen we niet hieer, helder en vast van blik, de zaal zien rondkijken. En in het uiterste uithoekje van de rechterzijde zal zijn zwarte kalotje niet meer duisteren in de schaduwen tusschen bank en wan- den. Wel, ziehier een arbeider, die zijn rust verdiend heeft. Bijna 79 Jaar hij wordt het op 1 December van dit jaar dat is een leeftijd, waarop men zijn emeritaat als politicus wed ueruen mag. Toch zal niemand die den scheiden den nestor kende of zelfs maar waar nam, ontkennen dat hij, zonder do ziekte, die hem onlaugs trof en die hem blijkelijk hard heeft aangegre pen, gerustelijk had kunnen blijven zitten. Waarlijk, er zijn jongeren in de Kamer, niet zoo wakker van geest en fiksch van lijf als deze grijsaard. Als liij las, als hij jaarlijksch, na het zomerreces, tijdelijk den presidialen zetel in moest nemen en een gemoe delijk speechje aflas op dien raffeli- gen dreuntoon, die iets had van het voorlezen van een schoolkind èn van het voorzeggen van de psalmverzen door den dominee vóór het zingen dan, ja d&n brilde hij. Anders ïiooit. ïlij ziet op straat uitstekend, herkent u van den eenen kant van 't Binnen hof tot den andere. Ook zijn gehoor is nog heel goed; men hoeft in oen ge sprek niet luid to praten om door bom te worden verstaan. En loopen, loo- pen 1 Zoo vast en stevig vau stap on zoo monter van gang 1 Zijn rug mocht ietwat beginnen te buigen, niemand zou hem bijna 79 hebben „gegeven" aJs hij over het Binnenhof kwam aan gestapt met de portefeuille onder den arm, 's zomers van de „Twee Steden", 's winters van het villa'tje aan den Badhuisweg (van 't jaar gesloopt), waar hij dan verblijf hield. Alleen winterde 't van leeftijd èn seizoen dan wel eens onder 't puntje van zijn neus. In den dagelijkschen omgang vrien- delijk-zakelijk. Beslist van oordeel en van spraken. Zonder veel praatjes. Een heel simpel Christen zonder uit stalling van vroomheid. „Slecht en recht". Een ouderwetsch aangelegde geest, maar open voor de eischen van een jongeren tijd. In de Kanter oen van degenen, die stemmen, niet spreken. Trouwe Kuy- pariaan, een Petrus onder de ICuyper- fractie. Altijd op 't appèl als er stem plicht was to vervullen voor zijn groep. Dan hoorde men in een duide lijk „Voor" of „Tegen" zijn geluid dat anders alleen vernomen werd tij dens dat jaarlijksche kortstondige presidium. Een zwijger. Toch een figuur, die heengaat uit de Kamer. Zijn opvolger als nestor Oók al zoo'n krasse jongeling, zoo'n jeugdige ouderlingF. Lieftinck, die 8 Juni 73 is geworden. Dat zijn me nog eens „oudjes" l STYLIST GEVRAAGD. De liefhebberij van onbevoegden om nieuwe Hollandsche woorden te maken en in te voeren leidt tot zon derlinge gevolgen. Zoo lezen we in een der bladen de ze advertentie: „Stylist gevraagd". Wat daarmee kan bedoeld zijn? 'i Is ons volstrekt duister. Want ie mand, die, naar de gangbare opvat ting van 't woord, een goed stylist is, vraagt men niet op die wijze, on gerekend nog dat, waar er geen ad jectief voor staat, iedereen zich als „stylist" kan aanmelden, merkt de „Haagsche Courant" op. VERVROEGDE WINKELSLUITING. De Staatscommissie voor den mid denstand vergadert 29 Aug. a.s. ter behandeling van een concept-wets ontwerp voor vervroegde winkelslui ting. De Tel. is thans in staat mede te deelen,- dat in dit wetsontwerp wordt uitgegaan van de idéé van een slui tingsregeling bij Rijkswetgeving. Als basis zal dan ook waarschijnlijk ge nomen worden het wordt ten min ste voorgesteld de Duitsche wet geving van 1900, waarbij de sluiting van de winkels is voorgeschreven tusschen '3 avonds 9 uur en 's mor gens 5 uur. VREEMDE KLANT. Te Goes kwam een os een winkel in glaswerk binnenloopen, trapte een kist met glaswerk om, veegde met zijn staart een glasplaat tegen don grond, en liep toen, angstig door al het gerinkel, weer naar buiten. JAMMER 1 Het fa. v. d. D. verneemt, dat hel uitgestrekte terrein tusschen Ooster beek en Wolfhezen, bekend onder den naam van „Waldfriede", en waarvan da bestemming was een villa-stad te worden, in zijn geheel is aangekocht door den heer Mesdag, uit Weesp, die er bouwland van maken wil. 'N ZONDERLING. Als de drank is in den man, is de wijsheid in de kan. Deze spreuk be- waarheidde zich dezer dagen weer eens. Een persoon kwam nog laat in den nacht te Heerlen uit de herberg met een stuk in zijn kraag. Een tien tal meters van zijn woning verwij derd, ontdeed hij zich reeds van zijn schoenen en bovenkleeding en legde dit op een hoopje op straat. Toen hij bij zijne echigenoote kwam, vroeg de ze, waar of hij zijn kleederen gelaten had. Toen de vrouw ging zien, waren echter de schoenen en de kleederen weg. Zondag had de arme stakker geen kleerea meer om voor den dag te komen. O, die drank 1 BILDERDIJK-COLLEC T IE De Utrechtsehe correspondent van de „N. Ct." meldt, dat er onderhan delingen gevoerd worden door het be stuur van de Vereeniging „Het Bil- derdijk-Museum" met den heer E. Leeflang over den aankoop der Bil- derdijk-collectie. DE AANHOUDING VAN GERRIT KARSSING. We hebben reeds gemeld, dat de veldwachters Egthuizen en Ronk, te Warnsveld, Woensdagnamiddag Ger- rit Karssing hebben aangehouden, die op 26 Juli j.l. te Bochum zijne vrouw met een revolverschot heeft gedood. Aan de Zutph. Ct." ontleenen we nu de volgende bijzonderheden Gerrit Karssing is 20 November 1882 te Hattem geboren en dus zes-en- twintig jaar oud. Den 29en Januari huwde hij met E. W. Pokrupp, een Poolscfie van geboorte, cn, hoewel nog steeds zijn verblijf In llattem hebbende, zwierf hij den laatsten lijd in Duitschland, het laatst te Bochum. Hij is polderjongen van beroep. Het huwelijk was allesbehalve ge lukkig, ook al door toedoen van zijn schoonmoeder, die te Bochum woon de. Zijn wouw had bij haar een toe vlucht gezocht en weigerde met Kars sing mee te gaan. Den 26sten Juli kwam het weer tot een uitbarsting. Voor 't laatst vroeg de man aan zijn vrouw, of zij hem wilde volgen. Maar de vrouw, daarin gestijfd door haar moeder, verklaarde niets meer met hem le maken te willen hebben. Toen werd Karssing geheel door woede bevangen en een revolver voor den dag halend,'schoot hij zijn vrouw in de borst. De doodelijk gewonde vrouw begon te gillen en daarop richt te de man de revolver tegen zijn voorhoofd. De kogel stuitte af op het voorhoofdsbeen en veroorzaakte al leen een verwonding tot boven het oog en later een groote blauwe plek op het voorhoofd. Karssing rende weg en viel ten slotte in oen weide neer, waar hij bleef liggen. Toen hij weer bij zijn positieven kwam begreep hij, dat hij zich uit de voelen moest maken en vluchtte hij naar Nederland. Hij had eenig geld bij zich en behoefde dus niet le bede len. Het eerst schijnt hij naar Hat tem en Zwolle gegaan le zijn. Tij dens de Zwolsche kermis was hij al thans in de laatste plaats. Daar werd hij door een paar meisjes, die hem kenden, aangesprokon, en daar hoorde hij pas, dat zijn vrouw, aan de bekomen wonden was ovorleden. Maar hij zag nu ook in, dat hij te Zwolle niet veilig meer was en hij trok meer Oostelijk. Vermoedelijk U hij ook in Borculö geweest en de laat ste week zwierf hij in de buurt van Zutphen. Ook in Zutphen zelf heeft hij zich opgehouden en is hij brutaal een po litieagent voorbij geloopen, die hem, zooals te begrijpen is, niet herkende, al was ook ondertusschen do bekend making van den officier van justitie te Zwolle verschenen. De man geleek namelijk hoegenaamd niet op het por tret (blijkbaar bij gelegenheid van zijn huwelijk gemaakt) dal algemeen verspreid is. De veldwachters te Warnsveld had den iets gehoord van een zwerver, die in de buurt van Bronsbergea was ge zien. Daar het mogelijk was, dat Karssing gewapend was en men na tuurlijk niet kon weten, wat hij in wanhoop doen zou, hadden zij afge sproken den verdachte samen te ar resteeren. Uren lang zwierven ze rond om dien bewusten man te pakken te krijgen, hoe onzeker 't ooI< nog was, dat hij de gezochte Karssing zou wezen. Woensdagmiddag kregen ze weer bericht, dat hij in de buurt van Brons- bergen gezien was. De veldwachter Ronk ging op verkenning en trof den bewusten zwei ver daar ook aan hij zat te yisschen in den I.Tsel. Ronk waarschuwde dadelijk zijn collega en samen gingen ze er op uit. Egthuizen trad op den visscher toe, legde hem de hand op den schouder en zei, als een oude kennis „Zoo, Gerrit, ben je hier De man begon te beven, maar de veldwachter twijfelde toch, of het de gezochte was, vooral om de groote blauwe plek op het voorhoofd, waar van niets in het signalement stond en ook niet kon staan. „En onder wat voor naam reis je nou Toen viel de man door de mand, zooals men zegt, noemde zijn eigen naam en dien van zijn vermoorde vrouw, bekende de daad en verklaar de, dat hij zich zonder verzet zou overgeven. Trouwens, hij had geen enkel wapen bij zich. De vischvangst had ondertusschen heel wat opgele verd een zos-en-dertig stuks. Die schonk hij aan een paar jongens, die daar ook zaten te visschen. Geboeid werd Karssing naar de marechausseekazerne gebracht cn on derweg vertelde bij zijn treurige daad. Na dien tijd had bij door ze nuwachtigheid geen rust meer gehad. Maar toch als de veldwachter hem zijn naam had gevraagd, zou hij wel een verkeerden hebben opgegeven. Daar Karssing in Hattem geboren is en daar nog zijn verblijfplaats heeft, werd hij gisterenmiddag door de genoemde veldwachters naar Zwollo getransporteerd om daar te recht te staan. Zooals men weet, is er f 300 uitge loofd voor de aanhouding van Kars sing. Een buitenkansje voor de veld wachters. Rechtszaken VADER EN ZOON. De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde een 21-jarigen jongen, die onder geleide en medewerking van zijn vader, een stoker bij het kanton gerecht te Amsterdam, uit de kelders daarvan tinnen inhoudsmaten en ko peren gewichten (overtuigingsstuk- ken) had gestolen en te gelde ge maakt, tot zes maanden gevangenis straf. Zijn vader werd, wegens liet voor dcel trekken van het gestolcne, tot ge lijke straf veroordeeld. D«, eisch tegen ieder luidde een jaar. PERSDELICT. Ilct Amsterdamsche dagblad „De Echo" bevatte in liet nummer van 8 September j.l. onder het opschrift „Een spaarkas failliet" een bericht uit Groningen, aanvangende „De naamlooze vennootschap „liet Noor den, vereeniging voor werkverschaf fing' en spaarkas", waarvan het hoofd was de anarchist Samson, is failliet verklaard." Samson, in die dagen in Den Haag woonachtig, achtte door dit bericht zijn eer en góeden naarn benadeeld en ondexvond er stoffelijk nadeel van, daar hem, boekhandelaar als hij is, geen boeken meer werden toever trouwd. Het heette van hem, dat hij arme menschen bestolen had. Hij beklaagde zich bij den commis saris van politie in Den llaag. Wel plaatste de redactie, toen bij zich ook tot haar wendde, een rectificatie, maar de toespeling, dat zijn reputatie toch zoo hoog niet stond dit waren zijn woorden thans voor de Amster damsche rechtbank was niet bij zonder geschikt om liem te bevredi gen Hij zette de vervolging door. En zoo zag men hem dan voor de rechtbank, met sandalen aan de voe ten, als aanklager. De beklaagde, de heer A. H. H., uitgever van het blad, was niet verschenen. Getuige gaf o. m. te kennen, dat S., de n au namelijk van „Het Noorden", n,-t zijn naam was verward en dat hij hoegenaamd niets met. die spaar kas ta me ken had. De ambtenaar van het O. M., rar. Peereboom, requireerde tegen be klaagde wegens overtreding van art. 418 Sr., f 100 boete, subs, tien dagen hechtenis. TREURIGE ZAAK. Eenige maanden geleden werd te Apeldoorn eeti 12-jarig meisje, J. S., aangehouden, verdacht vau verschil lende diefstallen. Het kind zou daar na op het politiebureau aan een ver hoor zijn onderworpen, dat verschei dene uren duurde, hetgeen haar zoo overstuur gemaakt zou hebben, dat het vroeger gezonde meisje sindsdien aan zenuwtoevallen lijdt. Den lOden Juni j.l. werd zij door de rechtbank te Zulfen zonder toepassing van straf ter beschikking van de Re- goering gesteld. Deze zaak werd Donderdag tn hoo- ger boroep voor het Gerechtshof, te Arnhem behandeld. Nauwelijks was echter het verhoor van 't meisje aan gevangen, of zil kreeg opnieuw een toeval en moest weggedragen wor den. Het duurde geruime® tijd, eer het kind bijkwam. Onderwijl jggjLS? behandeling der zaak In tegenwoor digheid van den vader voortgezet en requireerde de procureur-generaal be- vestiging van het vonnis der Zutfeix- sche rechtbank. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. M@@m! U dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Haematogen onmiddellijk voor den hoofd maaltijd! Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt, de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen, en weigere namaaksels! SM tel11 aangenaam van smaak, zacht en I zeker werkendwordt zoowel j voor volwassenen als voor lcin- I deren door H.H. Medici voor- J fjeschreven. Verkrijgbaar in Apotheken. Prijs f 1,25 per flacon, Pers-Overzicht OORLOG OF NIET? Evenals de „N. Rott. Ct." verzet ten ook „Het Vad." en dc „Nieuwe Ct." zicli tegen de oorlogsbeweging op touw gezet door het conservatief or gaan „Ned. Stemmen". De „N. Ct." schrijft: Wij kunnen aan (deii oproep om zich bij dat or gaan aan te sluiten) niet voldoen, omdat voor een aldus op touw gezette beweging, een soort van referendum over de vraag of men in Nederland van oordeel is, dat de Nederlandsche Regeoring voor een aangedane belee- diging spoedig en flink voldoening moet eischen, geen reden aanwezig achten. liet moge zijn, dat sommigen het optreden van ons Ministerie nog iets krachtiger en energieker hadden gewenscht da® tot nog toe naar bui ten bleek, tot een „protest", dat „een algemeen, nationaal karakter moet dragen," geeft de houding onzer Re geering tot op dit oogenblilr aller minst aanleiding en over de wijze waarop de Regeering het verstandig acht op de ondervonden beleedigin- gen te reageeren, behoort niet bij wego van toezending van visite kaartjes uitspraak te worden ge daan. Als protest tegen de bladen „die tot zulk een groote bedachtzaamheid aanspoorden als bijna lafhartig scheen", is do beweging ook onuoo- dig; het is beter die organen met ar gumenten te beantwoorden en dit is dan ook reeds herhaaldelijk geschied. Het is trouwens een verblijdend ver schijnsel, dat ook in de radicale pers geenszins algemeen „vrede tot lede ren prijs" ls gepleit; menige stem heeft daarin weerklonken die even zeer op een kordaat en beslist optre den aandrong als het nationaal-liisto- rische weekblad. Ook liet „Handelsbl." lacht met do opzweeperij van de „Nederl. Stem men." Wij hebben reeds duidelijk ge maakt, zegt het blad" waarom wij er niets geen „flinkheid en durf" in zien met onze oorlogsschepen langs de onverdedigde kust van Venezuela te stoomen en dat wij, hoewel het noodig kan blijken een dergelijken politiemaatregel te nemen, het won- schelijk achten om ook tegenover het zwakkere Venezuela en terwijl wij meenen. het recht aan onze zijde te hebben, zoo weinig oorlogszuchtig mogelijk op te treden." UITKOMSTEN EN GEVOLGEN VAN HET ATJEH-ONDERZOEK. Welke practisclie uitkomsten vraagt de „Nieuwe Ct." heeft het militaire Atjeh-onderzoek uu gele- verd En tot welke practische gevol gen kan het, moet het in de toekomst leiden Als practische uitkomsten zijn, naar het oordeel van dit blad, deze drie te noemen 1. Het leger, ódk generaal Van Daa- len, is er door gezuiverd van de smet die „Wekker" door het algemeen ma ken zijner beschuldigingen er op had geworpen. 2. Officieel is men er klaar en dui delijk voor uitgekomen, dat het oor logvoeren in Indië en in Atjeii harde regelen eischt. Tot dusver draaide men daaromheen, zooals minister Fock deed bij zijne vox'dcdiging van het Atjeh-beleid. 3. Er is thans deugdelijke scheiding gemaakt tusschen wat volgens de In dische leger-autoritelten oorlogsrecht of oorlogs-noodzaak eischt en wat misbruik en uitspatting is. Ten aanzien van de practische ge volgen, welke de verschijning van het Atjeh-rapport hebben moet, oordeelt het blad Waar de juistheid van het nemen van harde maatregelen In bepaalde gevallen wordt erkend, daar blijkt ook de bevoegdheid om alaus op te treden. Maar de gevallen, waar in die noodzakelijkheid zich zal voor doen, dienen met alle mogelijke mid delen te worden beperkt. Naar die middelen zal ernstig cUenön te worden gezocht, en waar deze langs gelelde- lijken of anderen physleken weg kun nen worden verkregen, daar mag gaan oogenbllk worden geaarzeld te ffi»J» t>£uM$0. Tot een d'rect ingrijpen van het moederland uit geeft het rapport geen aanleiding. De mannen, die aan het hoofd van het Indische leger staan, huldigen beginselen, die wij kunnen goedkeuren. Hen te vervangen achten wij onnoodig en ongewenscht. Directe bevelen of voorgeschreven maatregelen vanwege het opperbe stuur in Nederland zijn af te keuren. Het moederland kan een grooten in vloed op den gang van zaken in Atjeh oefenen, maar een indirect en invloed. Van het moederland kan de sterke drang komen, welke bewerken zal, dat, om met generaal Rost van Tonningen te spreken, „het moreel begrip niet uit het oog. wordt verlo ren", waar het staatsbelang den maatstaf moet blijven aangeven. Die pressie indirect werkende is noodig en van liooge beteekenis. Door alle rangen heen van het Indi sche leger kan zij zich doen gevoelen. Van het kabinet van den landvoogd af tot den subalternen patrouille commandant, wiens naam niemand in Nederland verneemt. Zulk een px-essie is, tengevolge mis schien van toevallige omstandighe den, van het moederland uitgegaan en gaat er nog van uit. Het Atjeh- debat In de Tweede Kamer, de zeer scherpe critieken in de bladen zijn er de vervoermiddelen van. En dit mag dan als het goede gevolg wor den beschouwd van de overigens in zoo menig opzicht onzuivere en ge vaarlijke Atjeh-sensatio, in het najaar van 1907 hier te lande gewektdat zij een wilsuiting van het moeder land heeft uitgelokt, welke door nie mand in Indië kan worden misver staan. Letteren en Kunst DE GOUDEN ZON TE MIDDELBURG. Er is mij geen pluats in Nederland bekend .schrijft de heer J. A. Frede- riks in de N. Rott. Crt,, waar tus schen overheid on burgerij zulk een overeenstemming bestaat, om de ver schillende overblijfselen uit vroegere tijden in cere te honden als te Middel burg, de hoofdplaats van Zeeland. De onverschilligheid, die daar voor vijf en twintig jaar nog heerschte en waardoor monumenten als het huis van I-ïardrnck, de Wisselbank, het IJkkantoor en het Armweeshuis schandelijk tegen den grond werden gehaald, heeft plaats gemaakt voor eene algemeene belangstelling en het is merkwaardig om te zien, hoe de eigenaars van een aardig topgevelije, een fraai poortje of ander interessant onderdeel zich beijveren om die oude restjes in hun vroege ren staat te be waren. Onder de belangrijkste gevels, die in Middelburg nog aanwezig zijn, be hoort ongetwijfeld die van het huis de Gouden Zon, waarin de bij alle bezo°- lters der plaats bekende restauratie en bierhal van den heer Hesslink is gevestigd. Deze gevel werd in 1635 door zeke ren QuUielmus Quirijnsen gebouwd en met den naam van Gouden Sonne gedoopt, als herinnering aan een schip van dien naam, dat den eige naar zeker fortuin had aangebracht. De wapens van Quirijnsen en dat van zijne huisvrouw Margrieta de ia Vainquière zijn in den gevel aange- bracht, die is opgetrokken uit rooden baksteen met ruim gebruik van wit ten natuursteen. De gevel is op een gelukkige wijze op de hoogte der verschillende ver diepingen verdeeld dioor middel van breede banden, waarop reliefs met zon, maan en sterren, vogels, viervoe tige dieren en visschen. voorstellen de het heelal, de lucht, de aarde on de- zee. Het overige beeldhouwwerk is met groote zorg uitgevoerd, evenals het beeld van Pallas, dat den sierlij ken top bekroont. In den laatsten tijd begon de gevel ernstige sporen van verval te vertoo- non de top hing dreigend over, ver schillende gebreken waren door ce ment en kalk verborgen, terwijl een dikke verfkorst hel geheel bedekte, waardoor dc fijne lijnen van het orna ment cn de warme kleuren van den baksteen aan het oog werden onttrok ken. Alleen een deugdelijke herstelling kon don kostelijkea gevel redden en de eigenaar heeft deze op onbekrom pen wijze doen uitvoeren, waardoor Middelburg weer een aantrekkelijk heid te meer hoeft voor do vreemdelin gen. die in toenemend aantal do plaats bezoeken." ALMA TADEMA. Alma Tadema is een Fries van ge boorte als jongen zal hij op de ban ken van het gymnasium to Leeuwar den. In de „Leeuwarder Crt." wordt nu opgehaald in verband met do te houden tentoonstelling „Friesland, voorhoen en thans" hoe Tadema reeds als veertienjarige jongen zoo- voel liefde voor de kunst toonde, dat hij onder de les meestal zat te teeke- nen en ook in de uren tusschen de schooltijden zich geheel wijdde aan, wat reeds toen zijn hart zoo gansch had ingenomen. De vruchten van dien arbeid gaf hij mat goedgeefsche jongensgulhartig- lxeid aan zijn vrienden. En zoo ge beurde het, dat een mode-leerling, die naast hem op de schoolbank zat lang zamerhand de bezitter word van een collectie teekeniogen, die hij vlijtig verzamelde on bijeen hield en die hij nu meer dan 50 Jaren achtereen zorg vuldig bewaarde. De tijdgenoot en verzamelaar van de kunstwerken zijner jeugd is de heer J. C. Singels, thans wonende te 's-Gravenhage. Bij een bezoek, dat de ze eens te Londen aan den schilder bracht herinnerde hij hem bovenge noemde bijzonderheden. Tadema glimlachte over die producten zijner jeugdige fantasie en had terecht veel meer óog voor een zijner stukken, dat toen op zijn ezel stond en bijna vol tooid was, voorstellende het bezoek van Antonius aan Cleopatra cn dat hij met geestdrift aan zijn bezoeker Toch, al beteekende in Tadema'e oog die jeugdige uiting van zijn kunst niet veel, voor Friesland is zij interes-" sant, al was liet maar alleen, omdat zij doet zien, hoe de aanleg voor latere reeds vroeg in hem bestond. En daar- om werd aan den heer Singels hef! verzoek gericht, om die teekeningen tijdelijk af te staan on ze neer te leg gen op de tentoonstelling, die thans te Leeuwarden zal gehouden worden door de vereeniging „Friesland, voor heen en thans", aan welk verzoek door hem gaarne werd voldaan. De collectie is geheel gelaten in den vorm, waarin de teekeningen uit de hand van Tadema werden ontvangen, 't Is een door hem zelf gemaakte por tefeuille, waarop aan de voorzijde zijn geteekend allerlei enblemata van den Griekschen Olympus en waarin de verschillende goden en godinnen een plaats moeten vinden. Op de sluiting staat„Souvenir". Voorts zijn aan de collectie toegevoegd een paar album blaadjes, zooals vrienden die vroeger onder elkander wisselden, hetzij in teekeningen of in poëzie. Dan nog een paar krijeteekeningen. De schilder Bosboom, die indertijd de collectie ter inzage kreeg, verklaarde van doze laatste, dat ze het meest een toekom stig talent voorspelden. Vele der teekeningen dragen da handtekening van Tadema; enkele zelfs hot jaartal der vervaardiging. Twijfel aan de echtheid is dus ten eonenmale uitgesloten. Gemengd Nieuws EEN KANNIBALEN-HISTORIE. De Münchener Neueste Nachrich- ten ontving van haar Rerlijnschem correspondent al een zeer typische liistorie. Wij deelen het mede als een staal tje uit het tal .van dikwerf zeer on waarschijnlijk klinkende, maar toch grappige inzendingen, welke een re dactie-bureau kunnen binnenvlie gen. Het historische verhaal is geti teld: „Het einde van een menschen- eter". (Een hypermoderne circusvoor stelling). Dat een zeker publiek heden niet meer in stierengevechten en terecht stellingen de bevrediging vindt, die het zoekt, maar naar zoo mogelijk nog bloediger schouwspelen dorst, bewijst een voorval, dat zich onlangs in het Ilongaarscho stadje Szalonta afspeelde. Reeds eenige dagen voor de komst van een rondreizend circus vestigden reusachtige aanplakborden de aan dacht van het geëerde Szalonteescho publiek op het feit, dat de „wereld beroemde" en „nooit geziene** men- sclieneter Maestro Petruccio komen zou. Hij zou voor de oogen van het publiek levende menschen met huid en haar verslinden. Op den avond, dat deze zenuw schokkende gebeurtenis plaats zou grijpen, stroomden honderden naar het circus, om het zeldzame schouw spel bij te wonen. In een buitengewonen staat van opwinding wachtten de toeschouwers het „glansnummer" van den avond ai. Eindelijk verscheen de Koning der Kannibalen. Met hongerig verwron gen trekken betrad hij T podium en liet zijn bloeddorstige oogen dwalen over de toeschouwers. „Het schijnt', zoo begon hij te grijnzen, „dat nie mand vau het publiek de lust in zich voelt opkomen, zich door mij te la ten verscheuren". Daarin had do kanibalen koning zich echter deerlijk misrekend. Nauwelijks had maestro Petruccio op smalen den toon zijn uitdaging uitgesproken, of twee pustazonen sprongen op het podium en boden zich onder donderend gejubel van de toeschouwers bij den kanibaal als lekkerbeetjes aan. De Maestro ge raakte in groote verlegenheid. „Nu dan, steunde hij. „goed, de voorstel ling kan beginnen. Wilt u zich als het u blieft ontklccden, want linnen goed verteer ik niet erg best!" In wei nig oogenblikkon hadden de offers aan dit -verzoek voldaan. De Maestro voelde zich bepaald niet erg op zijn gemak bij zooveel bereidwilligheid. Radeloos liep hij heen en weer, en stotterde teen, niet wetende wat meer te zeggen: „Willen de lxeeren ge kookt of gebraden worden?" „Slaat hem dood, den bedrieger!" eischte in eens het publiek, dal toch bloed wil de zien. Als leeuwen vielen de naak te jongelingen op den armen men- scheneter aan en gaven hem een dus danige rammeling dat hem voor goed de lust tot menscheneten zal zijn ver gaan. EEN KRUISTOCHT TEGEN IIET FEMINISME. Amerika geldt met recht voor het ideale land van de vrouwenrecht- voorstanders. In a le staten van de Unie geniet de vrouw in de samen leving rechten, welko in het oude Eu ropa de vrouwen zelfs in hare stout ste droomen niet zouden durven ho pen ,em in vier staten heeft zij zoo waar het actieve cn passieve kies recht. Nu stelt professor G. Stanley Hall met van verontwaardiging glooiende bewoordingen eene kruis tocht tegen het geestelijk vlragoïsme dar moderne vroww. In de artikelen die hij in de couranten publiceert, bevecht hij vooral de alleenheer schappij van de vrouw in de school. Stanley-Hall verzekert, dat 75 van de Amerlkaansche leerkrachten, irt vele streken zelfs 90 uit vrouwen bestaat; van deze onderwijzeressen leggen jaarlijks 25 hare betrekking neer om te huwen. Het gevolg is eene voortdurende verandering in het on< derwijsoersoneel: de onderwijzeressen

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6