Weerbericht F, P. BEICHERT, Thermometerstand Rubriek voor Vragen. Van 't Kantongerecht Uit de Omstreken Binnenland MEDEDEELINGEN VAN HET itCONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Blldt, 20 Augustus 1908, Hoogste barometerstand 770.3 ra.M, [to Horta (Azoren); laagste 747.8 m.M. tö Skudesnaes (Zuidkust ,van Noor wegen). Verwachting tot dan aVond van $7 Augustus T Wind i meest matige Zhld-Westelij- ^e tot Westel. wind. Gesteldheid van de lucht j zwaar bewolkt tot betrokken. Regenbuien, Temperatuur i geringe verande ring. BAROMETERSTAND TB HAARLEM uur 758 m.M. Neiging tot vooruitgang. .Vorige stand te 2 uur 757 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Gts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE aORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten, ta Haarlem. Woensdag SB Augustus Hoogste gisteren 9 uur F. 63 Laagste hedennacht F. 69 Hedenmiddag te 12 uur F. 65 lijkheden van den geheelen dag tegen den prijs Yan 1.25 leden der Ver eeniging Koninginnedag 1 en de couponboekjes tweeden rang f 0.60 leden der Vereeniging Koninginne dag 0.50 dan gelooven wij zeker, dat geen boekje onverkocht en geen plaats onbezet zal blijven. De boekjes ?ijn Maandag niet meer verkrijgbaar «n dan worden gewone entréeprijzen voor alle® betaald. Men zal zloh dus moeten haasten, wil men nog in de gelegenheid zijn daarvan gebruik te maken. Aanbesteding. Door het gemeentebestuur alhier is aanbesteed Het onderhoud der stoolcgereed- schappen van het tijdvak der gun ning tot 30 Juni 1911. Ingeschreven werd als volgt C. van Cuijk per 1 voor 1 jaar 1745, voor drie jaar 2285perceel 2 voor 1 jaar 2520, voor drie jaar 7560, perceel 3 voor 1 jaar 100, Voor 3 jaar 300, G. Albers, voor 1 jaar. perceel 1 680, perceel 3 110, J. C. Graaf perceel 1 voor 1 jaar ƒ911, voor 3 jaar 2733, perceel 8 .voor 1 jaar 130, voor 3 jaar 390. A. A. Yan Breugel, voor drie jaar, perceel 1 ƒ1928, perceel 2 7301, per- teel 3 800. A. H. de Wilde perceel 1 voor 1 laar 540, voor 3 jaar 1620. perceel 2 voor 1 jaar f 2121, voor drie jaar 6363, perceel 3 voor 1 jaar 80, voor drie jaar 240. Voor extra huurkachels G. van Cuijk 14, T, A. van Breugel 15, A. H. de Wilde 15 per jaar. Gisteren werd door ons medege deeld, dat door het gemeentebestuur 'pillier was aanbesteed: Het maken Van. eenige basaltkademurem en ba saltglooiingen, waarvoor laagste in schrijver bleek te zijn, de heer J. P. 'A. Nelissen, alhier, voor 21765. Hieronder volgt thans de volledi ge uitslag vaal die aanbesteding: A. Zonneveld, Haarlem, 24885. J. A. Schrale, Warns, 29780. H. R. Rljneveld, 's-Hage, 31800. J. Toet, Scheveningen, 34490. H. Steenklst, Haarlem, 24980. P. Vermeer Jzn., Amsterdam, 25543. 'C. Oldenburg Gzn., 's-Hage, 31444. 'A. Torenvliet, Amsterd., 28000. M. L. Visser, Haarlem, 26155. J. L. Kros, Utrecht, 28319. G. Bos, Haarlem, 81000. U. H. v. Meekeren, HLndeloopen, 30.000. J. C. Krachten, Utrecht, 27900. D. Spijker en J. de Vreng, Amster dam, 26370. C. Bos, Heemstede, 80200. M. Bos, 's-Hage, 29750. D. Middelkoop, Haarlemmerliede, f 26.300. W. Bokhoven, Gouda, 27374. B. Groene we gen, Haarlem, 27950. W. A. Verbruggen, Gouda, 27800. C. de Leeuw, Amsterdam, 25500. ,'A. M. en D. P. Joustra, Haarlem, 24420. iT. J. Verzijlbergh, Haarlem, 23158. 'j. P. A. Nelissen, Haarlem, 21765. 'f3. Benard, Haarlem, 25400. P. v. Strien, Haarlem, 28500. ,J. Wajer, Medemblik, en J. Zwaaü, Lambertsehaag, 25117. J. Schuurman, Medemblik, 26400. C. Zonen Hzn. Sr., Ammerstol, 25297 Gunning 3 Sept. nam. 2 uur. Zeldzaam. Als eene groote zeldzaamheid kan worden vermeld, dat gisteren, Dins dag, het Stedelijk Museum van schil derijen op het Stadhuis alhier door 181 vreemdelingen is bezocht. SCHUURMAN SCHIMMÊL-VAN OUTEREN-STICHTING. Een onzer medewerkers schrijft: Een fonds waaraan ettelijken hun tegenwoordig bestaan hebben te danken zal dezer dagen zijn 25-Jarig bestaan herdenken. We bedoelen nl. de „Schuurman Schimmel—van Ou- teren-Stichting". Deze Stichting werd 17 October 1883 door Vrouwe Helena Gerardina van Ou ter en, weduwe dr Hendrik Frederik Schuurman Schim mel, ingesteld, ten einde de nage dachtenis van wijlen haar echtgenoot op waardige wijze te eeren en zijn liieveLingsdfonkboeld eener dusdanige stichting, nog bij haar leven te ver wezenlijken. De Stichting heeft, zooals men weet, ten doel, verdienstelijke Jonge lieden, van beiderlei kunne, die door min gunstige omstandigheden daar toe niet in de gelegenheid zijn, in staat te stellen, hunne studiën op het gebied van wetenschap öf kunst te beginnen of voort te zetten. Belangstellend in de werkzaamhe den van dit fonds, hebben we alle jaarverslagen van die 25 jaar nagele zen en kwamen tot de slotsom, dat In die jaren aan 639 jongelieden een toelage is verstrekt voor hun verder onderwijs, op de H. B. S., liet Gym nasium, de Burger Avondschool, de Ambachtsschool, de Muziekschool enz. enz. Het grootst aantal leerlingen kwam voor in de jaren 1899—1900 en 1900— 1901, nl. 52 en 51, Reeds in het begin mocht men met succes terugzien op de toegezegde bijdrage, want na het eerste jaar deed een geholpen leer ling van het Gymnasium met succes eind-examen en werd student ln de medicijnen aan de Leidsche Hooge- school. Trouwens uit de jaarverslagen blijkt, dat het bestuur met voldoe ning kon verklaren, dat de toelagen uitmuntend waren besteed. In één woord: men heeft de hulp van dit fonds steeds gewaardeerd. Natuurlijk heeft het bestuur ook wel teleurstellingen ondervonden door slechte vorderingen, onvoldoenden aanleg, en niet het minst door eigen waan van ouders, die hunne kinde ren te hoog wilden brengen in de Maatschappij. Men leze daarover de rake opmerkingen in de laatste Jaar verslagen. De statuten der Instelling zijn op genomen in de gemeenteraadsnotulen yan 19 Deoemher 1883, no. 21. Begrijpelijkerwijze had het fonds wel eens te kampen met minder gun stige financieels omstandigheden. Zoo werd ingevolge art. 8 der Sta tuten het kapitaal bij de oprichting ingeschreven op het Grootboek der 4 Nederlandsche Werkelijke Schuld, vooral wegens de veilig heid der hoofdsom en de zekerheid der rente. Bitter werd het bestuur in 1884 teleurgesteld* door de wet op de renteconversie, daar het hierdoor 1/8 dar inkomsten moest missen. Geluk kig schonk de stichteres, Mevr. G er- dessen, eene som Yan 3700, welk ka pitaal dankbaar werd aanvaard, In 1893—1894 toen 23 jongelui ondersteuning genoten, was er- geen geld meer beschikbaar om andere leerlingen op te roepen. Het bestuur bestaat thans uit Dr. H. Brongersma (voorz.), L. E. Gar des sea )secr.-penningm.), Mevr. H. G. Gerdessen, prof. S. J. Fockema Andrea en Dr .A. W. Kroon, belde laatstgenoemden te Lelden. Moge dit fonds in de toekomst even veel nut doen als tot dusver. BRONGEBOUW. De „Buitengewone Kunstavond" als zoodanig was het solisten-concert van gisterenavond in de Bron aange kondigd was vrij goed bezocht. Concertgevers waren Mevr. Agnes KosterWlbbels, sopraan der Ned. Opera te Amsterdam, de heeren E. M. van der Ploeg, bariton v. h. Ly risch Tooneel te Antwerpen en P. Koster, le bas van de Hert. Hofopera te Altenburg, benevens de pianiste, mej. Corrie Weber. Deze artisten brachten gezamenlijk een programma ten gehoore, zooals men dat kent van do tegenwoordig helaas maar al te gebruikelijke z.g. opera-concerten d. w. z. een programma, dat er meer op aangelegd scheen den uitvoerders eon min of meer goedkoop succès te bezorgen dan den smaak van een ontwikkeld publiek te bevredigen. Nu, dat succès bleef dau ook niet uit, want ieder der solisten werd na zijn nummers behoorlijk terug geroepen. Overigens mag gezegd worden, dat de uitvoering het aanhooren waard was. Het mooie baritongeluid en de warme voordracht van den lieer v. d. Ploeg, het sonore bas-orgaan yan den heer Koster en de klare, gelijkmatige sopraanstem van zijn echtgenoote waren zoovele factoren om de aan dacht der toehoorders gaamde to hou den. De grootste, zwaarste en ondank baarste taak had wel mej. Weber, die niet alleen op een zeer alledaagsch planino'tje alle nummers muzikaal en intelligent begeleidde, maar boven dien ln een paar solo-voordrachten veel smaak en niet onbeduidende vir tuositeit aan den dag legde; eigen schappen, die zeker nog heel wat meer waardeering zouden hebben gevon den, wanneer de speelster over een beter instrument had kunnen be schikken, dan dat waarmee zij zich op dezen „Buitengewonen Kunst avond" moest behelpen. PHILIP LOOTS. VRAAG, Welk etefl moeten ha gedissen hebben ANTWOORD. Hun yoedsej is meelwormen eri versche miereneieren die echter niet altijd te krijgen zijn. Misschien eten zo gedroogde mieren eleren ook wel, welk voeder u bij ei ken handelaar in vogel» zult kunnen koopen. VRAAG: De dienstbode, aan wie u in het vorig nummer een ontkennend antwoord gaf op hare vraag, of me vrouw de ksrmisfool mocht inhouden wanneer zij 15 Sept. vertrok, heeft haar vraag niet goed gesteld. Het volgende is geschied: Ik had reeds vóór 1 Aug. onaangenaamheden met haar gehad, maar zij had mij weer gevraagd om te mogen blijven. Ik gaf haar toen haar kermtsfooi onder con ditie, dat indien zij vóór 1 Nov. ver trok, ik deze van haar loon zou af houden. Dat vond zij goed en giste ren, toen zij wist, dat zij met 15 Sept. moest vertrekken, herhaalde zij, dat zij wel wist wat wij 1 Aug. afgespro ken hadden. Luidt uw antwoord nu nog „neen", of heb ik recht die fooi ln te houden?. ANTWOORD: De zaak wordt nu natuurlijk wat ingewikkelder. Toch zouden wij op dit oogenblik nog geen ander antwoord durven geven. Be grijpen wij het goed, dan gaf u haai de kermislood onder voorwaarde, dat die zou worden afgehouden, -wan neer zij u i t e i g e n b e w e g i n,g vóór 1 Nov. vertrok. Uit het woord je „moest" Lalden wij evenwel af, dat u haar tegen 15 Sept. heeft opge zegd. Is deze onze opvatting do ware, dan kunnen wij inderdaad niet in zien, dat de kermisfooi kan worden afgehouden. KEURING VAN VOEDINGS MIDDELEN. 't Schijnt, dat de politie in den laatsten tijd nauwkeuriger toezicht gaat houden op de voedingsmiddelen. Dit bleek in de zitting van heden t Allereerst stond een koopman te recht, die 's Maandags op de Boter markt vijgen had verkocht, welke in. staat yan bederf verkeerden. De adjunct-inspecteur Koker zag met een vergrootglas allerlei kleine beestjes op de Yijgen, nam de partij in beslag, en liet deze onderzoeken aan hel laboratorium van onze ge meentelijke duinwaterleiding. Dr. Pauwels werd heden als des kundige gehoord, en verklaarde de vijgen onderzocht en ondeugdelijk be vonden te hebben. Kantonrechter Is het voor de ge zondheid schadelijk, zulke vijgen te eten Deskundige Ongetwijfeld, er kun nen bacteriën ln zitten, die allerlei ziekten overbrengen. De koopman was niet tevreden met de vervolging. In alle vijgen, die wat oud zijn zitten beestjes. Kantonrechter Is dat waar, en ls daar niets aan te doen Deskundige Jawel, 't Komt omdat de kooplieden de vijgen te lang be waren. Een spreekwoord zegt Vijgen na Paasch, Is achade voor den baas. Dit wil zeggen, dat vijgen niet lan ger dan April bewaard kunnen wor den, dan moet men weer bestellen van den nieuwen oogst. Ook kwam een andere winkelier in het beklaagdenbankje te staan. Hij had een, stukje bedorven kaas en be dorven gedroogde peren in zijn win kel gehad, 't welk ook geconstateerd was door den adjunct-inspecteur Ko ker. Ook deze beklaagde beweerde, dat zulke artikelen ln alle winkels voor komen. 't Bederf ls niet te weren. De deskundige deelde mede, dat dit toch wel voorkomen kan worden. Voor hij hier werkzaam was, heeft hij ln Lelden gewerkt, waar al vier Jaar een keuringsdienst bestond. Daar wa ren winkels, die, hoewel ze geregeld onderzocht werden, nog nooit Iets ongeoorloofds in voorraad hadden ge had. 't Is de zaak, steeds zindelijk zijn, en steeds nieuwe waar inslaan. De ambtenaar van het O. M. eisch- te tegen elk der overtreders 5 gulden boete of vijf dagen hechtenis. De kantonrechter zei nog Er zit niets anders op l Nu de politie meer toezicht gaat houden, moeten de win keliers maar wat voorzichtiger zijn. STUKKEN VAN DEN RAAD. Voor de benoeming van een onder wijzer aan school No. 3 13 de volgen de voordracht opgemaakt 1. H. de Ruiter, te Dordrecht, 725. 2. M. A. van Heuven, te Zaandam, ƒ750. 3. J. Drijver Jr., te Helder, 700. Zij hebben respectievelijk reeds meer dan 5, 6 on 4 Jaar klassikaal onderwijs gegeven. Op de voordracht voor onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs zijn geplaatst da heeren J. Welling, te 's-Gravenhage. A. G. van der Vliet, te 's-Graven hage. K. Blom, te Utrecht. De jaarwedde bedraagt f 1500- Op de voordracht voor leeraar in de wiskunde en in de aardrijkskun de aan het Gymnasium alhier (voor- loopig voor 1 jaar) zijn geplaatst de heeren 1. W. van den Berg, phll. doet», te Bloemendaal. 2. H. B. Bone Jr., phil. docts. te Leeuwarden. De jaarwedde bedraagt ƒ2000. Kunst door Oefening. De Monnen-zangYereenigiiig Kunst door Oefening" bracht Zondag een be zoek par boot oan Zaandam. Op* "de bóót ëfiT ta Zaandam \y orden eenige nummer» ten gehoore ge bracht. óndank» het slechte weer kunnen de zangers met genoegen op uit stapje terugzien'. Qbfcslag, ',iv. Dó agent van politie' fl, 'C, de (f., dis door den burgemeester was ge schorst in verband met het misdrijf, waarvan hij wordt verdacht, (ver duistering van een bankbiljet van 10), waarvoor Hij op 3 September a.s. moet terecht staan, is met in gang van 15 September uit den dienst ontslagen. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). OVERVEEN. Men schrijft ons: In de gisterenavond gehouden ver gadering van Koninginnedag, afdee- ling openbare school Overveen, werd vastgesteld, dat de feestelijkheden op de school om negen uur zullen aan vangen. De kinderen zullen onthaald worden op melk, krentenbroodjes, taartjes en chocolade. Om 10 uur ongeveer zullen verschil lende wedstrijd-en voor jongens en meisjes aanvangen. Er zullen er zes tien gehouden worden en voor eiken wedstrijd zijn twee mooie pa'ij zen aangewezen, terwijl bovendien elk kind, dat geen prijs gewonnen heeft, nog een aardig cadeautje zal ontvan gen. De feestelijkheden zullen- opge luisterd worden door muziek. SCHOTEN. Brand. Gisteravond brak een begin van brand uit in het sigarenmagazijn van den heer Franken aan de Dr. Leyds- straat. Een gewone lamp, die op de schrijftafel stond, viel er door eenige beweging af, waarop de brandende petroleum zich aan de vloerkleeden en eenige meubelen meedeelde. Het vuur kon door de bewoners gebluscht worden. Ds schade wordt door assurantie gedekt. Gedurende de feestdagen, 31 Aug. en 1 Sept., zal de muziektent met cir ca 40 lichten verlicht worden, terwijl er tevens een ster en de Initialen van de firma Carl Francken ln licht zul len worden aangebracht. HEEMSTEDE. EEN VERK1EZINGSQUAESTIK. In de Raadsvergadering van 21 Juli wenden door den heer Honig Inlich tingen verzocht, omtrent beweringen in jen bij de laatste verkiezing van een lid van den Raad verspreid biljet over de quaestie van een losplaats aan de Bleekersvaart. Thans is door den burgemeester op verlangen van den Raad. een rapport over deze zaak uitgebracht. In het bedoelde biljet stond o. a. i Kiezers, wij zullen u een voorhal uit den Raad van eenige jaren terug mededeelen. B. en W. stellen aan den Raad voor, de Bleekersvaart voor de gemeente van den heer Be-els te doen overnemen en dan aan het einde dier vaart van den heer G. van Houten, stalhouder, een terrein te koopen, voor een losplaats en deze ten dien ste van het algemeen belang te doen aanleggen. Bij stemming werd door den Raad besloten de vaart over te nemen, maar de losplaats ten dienste van het alge- me 3 n belang werd afgestemd. Ja, kiezers, maar hoe, en door wie? Tegen de losplaats stemden de hee ren Peeperkorn, Van der Horst, Van der Weyden, Beeleu en Van Houten (de vijf in die vergadering aanwezige heeren bleekars), die voor zich welde groote voordeelen wenschten, die de overname der Bleekersvaart hun bracht, maar d-le door tegen te stem men de voordeelen van een algemee- ne losplaats aan hun mede-gemeente- n-arem onthielden. Vóór aankoop van een losplaats stemden de heeren Van den Berg, Höcker, Van Merlen en Preljde. De heeren Crommelin en Rooz-em waren door ziekte afwezig. Dus kiezers, door dat besluit is het bewijs geleverd, dat het niet in het belang der gemeente zijn kan., dat gij mannen voor dein Raad kiest, wier belangen te veel op. één punt zijn saamgevat. De burgemeester gaat de geschiede nis dezer zaak uitvoerig na. De Blee kersvaart was zeer In verval, waarom het voor de bleekers, die bedrijven aan deze vaart hadden ,wenschelijk werd geacht verbetering in den toe stand te brengen. 't Resultaat der onderhandelingen was, dat B. en W. voorstelden de vaart om niet van mevr. Bee-ls over te nemen- De kosten voor het op be hoorlijke breedte en diepte brengen bedroegen 740 de belanghebbenden hebben 540 bijgedragen en het Hoofd heemraadschap Rijnland ƒ200, zoodat dit werk aan de gemeente geen geld heeft gekost. Voorts werd een verordening ge maakt tot het heffen van een vaart- geld, volgens welke men voor de blee- korsrlolen 7 en voor gewone riolen ƒ1 per jaar moet betalen. Do op brengst, ongeveer 100 per jaar, is ruim voldoende om het onderhoud te bekostigen. In de Raadsvergadering bracht de hear J. v. d. berg de wanachelijkheid ter .sprake, om een losplaats op te richten, waarin hij gesteund wend door den heer Höcker. Om dit mogelijk te maken moest de gemeente over een gedeelte der ber men beschikken. De heer A. v. d. Horst (sedert overleden) was niet ge negen een gedeelte berm af te staan, terwijl de heer G. J. v. Houten ƒ500 daarvoor vroeg. Dit vond de burgemeester te duur, en de Raad verwierp een voorstel, om daartoe te besluiten. Voorts schrijft de burgemeester nog Ik wil hieraan toevoegen» dat ik steeds 'nóg van oordeel ben, dat het -genomen besluit goed was en in het belang der gemeente, omdat daar door een zeer verkeerde toestond op hield te bestaan en een behoorlijke regeling was getroffen. Tegen een losplaats .had ik in 't al gemeen niets, maar waar die op het meest gunstig gelegen punt, plet te verkrijgen was én op een minid'er gun stig punt daarvoor een naar mijn meaning te hoogen prijs werd ge vraagd, vond ik het verstandig» dat, toen men niet alles kon krijgen, men nam wat men krijgen kon. Ik ben overtuigd, dat dit verslag zal hebben aangetoond, dat in het be doelde strooibiljet de zaak niet goed is voorgesteld, en dat het een onjuist heid bevat, door het te laten voorko men, alsof B. en W. hadden voorge steld een terrein voor een losplaats aan te koopen. LEVERING VAN GAS. B. en W. bieden den Raad aan een verordening regelende de voorwaar den voor de levering van gas over den gewonen meter en over den muntgas meter. De aanleg der binnenleiding van ge wone meters geschiedt vanwege den verbruiker. Voor de huur van den meter wordt een maandelijksche huur van ƒ0.20 tot ƒ0.50 geheven. De prijs van het gas bedraagt 7 cent per vierk. meter. Het geld wordt per kwitantie ge ïnd. Wordt de kwitantie twee keer ge presenteerd en niet betaald, dan wordt het bedrag met 10 cent voor ad ministratiekosten verhoogd. In perceelen waarvan de huurwaar de niet meer is dan 200 per jaar, kunnen muntmeters geplaatst wor den. De aanleg geschiedt door de fa briek en bestaat uitde binnenlei ding, een harp lamp met walmkapvan. ger, kap, gasgloeilichtbrander, kris talglas en stift, een onledige wand- arm met lillyput-brander, kousje, stift en ballon, een voste wan darm met Idem, twee éêngats comforen (groot en middelsoort) of een twee- gats comform, naar keuze van den aanvrager. De prijs per kub. meter bedraagt 8 cent. Bij de heden gehouden aanbeste ding van het bouwen van een woon huis voor den Directeur der Gasfa briek, werd Ingeschreven door: G. B. Meerman, te Schoten, voor 5749. W. Hoek, Haarlem, 6109. Coruelissen en Krüger, Haarlem, 6299. H. Visser, Haarlem, 6880. J. Kroon van Dlest, Haarlem, ƒ6630. G. P. Borber, Heemstede, 7450. W. A. v. Amstel, Heemstede, 7449. Th. M. v. Deursen, Haarlem, 6994. G. M. Zandvoort, Haarlem, f 7490. P. Boon, Schoten» 6820. P. Boxs, Schoten, f 6660. F. W. Talma, Hillegom, 8300. P. L. Rappange, Amsterdam, 7140. H. J. Rooyers, Schoten, 6800. A. den Ouden, Nleuw-Vennep, ƒ6770. J. Lauw en E. Lubbers, Haarlem, 7225. P. Smit, Heemstede, 7245» De gunning is aangehouden. Op het terrein der Amsterdamsche waterleiding zullen binnenkort ver schillende werken worden uitgevoerd n.L het verbouwen van het oude ma chine- en ketelgebouw tot directiever- blijf, schaftlokaal, berg- en werk plaatsen en bijkomende werken. HILLEGOM. Geslaagd voor het examen Hoofd acts L. O. de heer H. J. Post, alhier. BEVERWIJK. Door den architect J. L. G. Niessea is het bouwen van twee woonhuizen, wagenloods met bovenwoning en pak huis aan de Meerstraat opgedragen aan den heer J. J. Koning te Haar lem. HAARLEMMERMEER. Door een wielrijder werd aan den Ringdijk, nabij den Venneperweg, een klein jongentje van omstreeks vier jaar oud aangereden, met het ongelukkig gevolg, dat het kind met zijn hoofdje op een scherpen steen terecht kwam en een gapende wond aan het voorhoofd bekwam, waaruit de kleine veel bloed verloor. Volgens ooggetuigen had de wiel rijder geen schuld aan de aanrij ding. Ten nadeele van een paar arbei ders heeft men des nachts van een stuk bouwland, van den landbouwer W., aan den Sloterweg, het gereed schap onvtreemd. De mannen stonden vreemd te kij ken, toen zij des morgens aan hun werk wilden beginnen en hun bijna nog nieuw gereedschap weg was. Niet alleen dat zij daardoor reeds schade bekwamen, maar zij konden dadelijk ook niet aan het werk, het geen in hun nadeel was. Men vermoedt, dat vreemde door trekkende arbeiaers.de daders zijn. ZANDVOORT. Voor het badhuis voor minvermo genden is door mej. Bouvin ontvan gen een gezamenlijk bedrag aan geld van 52.60. Vrijdag a.s. zal alhier langs de huizen de collecte worden gehouden voor den gewapenden dienst in de Nederlanden. In het Hótel d'Orange alhier is te gen geringen toegangsprijs, waarvan de opbrengst bestemd zal worden voor een liefdadig doel, eene verzameling scheepsmodellen en schilderijen tn- toongesteld, die fs bijeengebracht door den heer R. Sequelra Jr., te Amsterdam. GRAAN-ELEVATORS. Binnen veertien dagen zal te Rot terdam. naar alle waarschijnlijkheid de eerste van de zes nieuwe graan elevators ln gebruik genomen wor den, die de Graan-El evator-Maat-, schappij aldaar, zich aanschaft. De tweede, derde en vierde elevator worden achtereenvolgens in gebruik'; genomen ln 'de maanden October;' November en December en de vijfdff en zesde in het begin .van het .volv gend jaar. Nederland en Venezuela. DE HEER DE REUS GEÏNTER VIEWD. De heer De Reus, de gewezen. Neép, gezant te Caracas, is Dinsdagmiddag in het Hotel de Twee Steden te Den Haag aangekomen en had daar de welwillendheid een verslaggever van „De Nieuwe Courant" te woord te staan. Aan dit onderhoud on tie enen wij het volgende: De heer De Reus deelde mede, dat de publicatie van zijn schrijven aan de Vereeniging „Hou en Trouw" ge heel buiten zijn voorkennis eai goed keuring geschied was. Men had hier met een onbegrijpe lijke en onverantwoordelijke indiscre tie te doen. Het bestuur had zijn) brief, die louter bedoeld was om tot particuliere inlichting te strekken, zander hem vergunning daartoe te vragen, in zijn geheel gepubliceerd. En toen die publicatie éénmaal was geschied, zond liet hem een brief naar Caracas, waarin hem zeer hoffelijk te kennen werd gegeven, dat zijn brief hst bestuur zoo belangrijk en gewich tig was toegeschenen,, dat het zich de vrijheid had veroorloofd, dien in zijn geheel openbaar te maken! In Castro's verbolgenheid over het bewuste artikel is echter niet de voor naamste rieden van het geschil te zoe ken. Wanneer de verhouding tus- schen Nederland en Venezuela geheel bevredigend ware geweest, dan had Gastro vermoedelijk gedaan of hij van niets wist. Doch reeds in Mei, dus vóór het artikel nog in Venezuela bekend kon zijn, had Castro's optre den tegen Curagao een aanvang ge n-oman. De naaste redenen daartoe zijn bekend. Waar Gastro zich anders, ter wille van zijn land wellicht had weten in te toornen, daar liet hij zich onder de gegeven omstandigheden geheel door zijn Impulsief karakter beheerschen; en wanneer hij een maatregel neemt,; dan komt hij er nooit op terug. Met Castro verkeerde de heer De Reus persoonlijk op den allerbeste» voet. Zeer kort vóór het berucht inci dent was hij hem nog tegengekomen^ in zijn rijtuig met zijn secretaris-ge neraal. En toen had de president hem nog op de vriendelijkste wijze toege wuifd. Omtrent zijn uitzetting zelf viel niet veel te verhalen. De ministerieels brief met zijn paspoort was hem plot seling, zonder eenige voorbereiding, thuisbezorgd. Daarmede waren al zijn betrekkingen met 't officieele Cara cas afgebroken geweest en van dat oogenblik had hij geen communicatie meer met de Venezolaansche regee- ringspersonen gehad. Hij had zijn koffers gepakt en gewacht op een reisgelegenheid, die zich aanbood, toen, zes dagen daarna, de Gelder land ter reede van La Guayra ver scheen om hem aan boord te nemen» Kalmweg is hij toen naar het station gegaan om met den trein naar La Guayra te reizen. Behalve van zijn collega's van het Corps diplomatique had hij van slechts enkelen afscheid te nemen; de Venezolaansche families gaan weinig met de vreemdelingen om, hetgeen ten deele zijn reden vindt in de groote vrees welke men voor Castro koestert. Nooit weet een Vene zolaan of de personen met wie hij in relatie treedt, wel in een goed boekje staan bij den president. Mocht dit niet het geval wezen dan zou hij ge vaar loopen bij de een of andere ge legenheid het kind van de rekening ta worden. Van ©enig officieel uitgeleide was geen sprake geweest; vermoedelijk hebben zich in den trein, die hem naar La Guayra voerde, wel een paar beambten bevonden, die in last hadden zijn gangen na te gaan, maar zelf heeft hij daar niets van bemerkt» Omtrent den persoon van Gastro an zijn politiek ondervraagd, verwees de heer De Reus naar de beschrijvin gen, welke herhaaldelijk van hem zijn gepubliceerd en naar zijn bewue- ten brief, waarin de Venezolaansche toestanden voldoend© staan geschil derd. Van een revolutionaire partij althans ln Venezuela is geen spra ke. In Venezuela bestaat alléén Cas tro en alles buigt voor hem. Populair ls hij ongetwijfeld niet maar men is bevreesd voor hem. Alle tegenstan ders en revolutionaire leiders zijn door hem het land uitgejaagd. Uit het verdere onderhoud bleei nog, dat de heer De Reus voor zoo ver hij als niet-deskundige in militai re zaken kan oordeelen het Vene zolaansche leger al zeer weinig waarde toekent en dat de forten aan de kust met een achttal groote ka nonnen zijn bewapend, welke oor spronkelijk voor de Boeren-regeerim! gen bestemd, door de Creusotfabriek aan Castro zijn overgedaan. Voorts gaf de heer De Reus nog te verstaan, dat het leggen van een© blokkade volstrekt niet, wegens da daaraan verbonden bezwaren, tot do minder goed uitvoerbare maatregelen mocht worden gerekend. Wel is d^ kust zeer uitgestrekt, maar zij 1» zoa bergachtig, dat het slechts op enkel©' weinige punten mogelijk is verbluf ding met het binnenland te verkrtfc gen. Nabij La Guayra, Puerto Cabet| lo en enkele andere kustplaatsen be?

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2