Land en Tuinbouw Kerk en Schooi üemengd Nieuws Stoomvaartberichtea Soze (Iiiac^tie hét woord, o. a, dr. A. II. j. V, M. Desertihe, uit Eindhoven, die hier als districtsschooiopzien g r ■fliy'ak. Hij juichte het denkbeeld van fr, Schepers toehoewel persoonlijk oor de vereenvoudigd© spelling, wil- Je hij geen partij kiezen, maar hij ïneonde, dat er een einde moet ge smaakt worden aan de verwarring, die er nu bestaat. Spr. is vam oordeel, (lat de districtsschoolopzieners hier 'plet zelfstandig mogen beslissen, zoo als een collega in het Noorden van meaning schijnt. Do motie werd bij zitten en opstaan met giroote meerderheid aangenomen. Hierna word een rijtoer langs de bezienswaardige gebouwen ln Leiden en een boottocht naar het Kager- en Hrasemermeer gemaakt, waarvoor het nu juist geen aangenaam weer was. '8 Avonds vereenigde men zich aan een dtner. INBRAKEN. Onder Rozendaal is Donderdagmid dag wederom ingebroken, thans bij J. Noldus en dit wel toen de bewoners naai' het land waren en de woning onbeheerd stond. De geheele woning was doorzocht, kasten opengebroken, bedden op den vloer verspreid, linnen goed overal heen geworpen. Ont vreemd -werden verschillende gouden Bieraden en een klein bedrag aan geld. De overige geldswaarden waren op een veiliger plaats geborgen. Ook bij J. Michielsen op den Klok- borg is nog een poging tot inbraak ge daan, echter zonder succes. In verband met al die. diefstallen vertoefde de justitie uit Breda te St. Wil leb r ord (het beruchte Heike). waar een in breker Sb 2n>dö schijnt te huizen en dit wel naar aanleiding van dei- poli tie ter oore gékóinen gezegden dienaangaande. EEN GUNSTIG VERSCHIJNSEL. De in de Staatscourant voorkomen de staat van de Rijkspostspaarbank over de maand Juli wijst aan, dat in die maand f 1,495,13S meer bij de hi- telling is ingelegd dan terugbetaald, s dit cijfer op zich zelf reeds lioog, vergeleken met de Juli-maanden van vorige jaren, het wint nog aan be teeken is, indien men in aanmerking neemt, dat, ten behoeve vam de in dit jaar voor heL. eerst ingevoerde SiaaLsschuldboekjes, in de maand Juli ƒ460,129 aan de Rijkspostspaar bank onttrokken werd, zoodat deze onttrekking buiten rekening latenae feitelijk ƒ1,955,267 meer bij de Rijkspostspaarbank is ingebracht dan aam de instelling onttrokken werd., AANVARING OP DE ZUIDERZEE. Donderdagavond had op de Zuider zee nabij, bet eiland Marken een aan varing plaats tusschpn de vrachtboot „Burgemeester van Veen", kapt., Ricnema, komende van Bolswaixl met bestemming naar Amsterdam, en de .vrachtboot „Noord-Holland 2", stoo-. mende van Amsterdam naar Fries land. De „Burgemeester van Veen" werd aan stuurboordzijde ter hoogte van de machinekamer ingeloopen, waar door een groot gat in de huidplaat boven de waterlijn ontstond, terwijl hekwerk, reeling en dek aanzienlijk beschadigd werden. Aangezien het schip water maakte, on door de bemanning niet onmiddel lijk de omvang der schade kon wor den vastgesteld, werd uit voorzorg een zeil onder het schip doorgehaald, daarna het vaartuig naar Amsterdam 8toomde. Het schip zal waarschijnlijk naar- een werf moeten worden ge bracht om hersteld té worden. Daar de „Noord-Holland 2" hare reis ver volgde, vermoedt men, dat zij onbe duidende averij heeft beloopen. EEN LIEF ZOONTJE. Een twist, die op een onaangename wijze eindigde, heeft zich in de le Le liedwarsstraat te Amsterdam afge- Bpeeld. Tusschen vader en zoon ont stond een woordenwisseling, welke ten slotte zoo hoog liep, dat de 16-jarl- ge zoon een ijzeren aardappelpot op nam en daarmede zijn 49-jarigm va der een slag op het hoofd gaf. Ernstig verwond moest de vader zich naar het Binnen-Gasthuis bega ven, waar hem een verband om het hoofd is gelegd. VERBODEN VUURWERKFABRIEK. Op een zolderverdieping van pand 7 aan dc Burgemeesterroosstraat te Rotterdam, is door de politie, geas sisteerd door de bouwpolitie, een vol ledig ingerichte fabriek rnet werk plaats ontdekt, tot het vervaardigen van vuurwerk. Deze bleek toe te be booren aan den vuurwerkmaker R. Buskens, die daartoe geenerlei ver gunning had. Belangrijke hoeveelhe den gevaarlijke stoffen, dienende tot het vervaardigen van vuurwerk, wer den in beslag genomen. Had daar een ongeluk plaats ge had, do halve straat ware er wellicht aangegaan. DE „GELDERLAND" VOOR LA" GUAIRA. Wij lezen in de „Amigoe" het vol gende betreffende de zending van de „Gelderland" naar La Guaira. „Onverrichter zake Is het pantser- dekschip Zondag van zijn zending naar La Guaira teruggekeerd. Nederlandsche consuls bestonden biet meer in Venezuela, daar hun een paar dagen te voren door pres. Castro het exequatur was ontnomen, en met den Duitschen gezant Baron Von Seckendorff had het bestuur van Cu racao niets uit te staan, die was al leen tijdelijk belast met do zorg voor de belangen der Nederlandsche on derdanen ln Venezuela. Botweg werd aldus den comman dant van Hr. Ma. „Gelderland" ge antwoord, toen deze, na de oflicleele begroeting van den havenmeester ln ontvangst genomen te hebben, het doel zijner zending mededeelde. Vruchteloos werd beproefd commund- ïatie met den wal te krijgen; op de( minste beweging aan boord werd ge en alle verbinding met den wal onmogelijk gemaakt. Naar ons werd medegedeeld dre ven Bloopen met gewapende man schappen rondom de „Gelderland" en stonden de gewapende troepen op pier, in het fort en achter de ka nonnen opgesteld. Middags kwam er zelfs een ver sterking van troepen uit Caracas. Commandant Van Asbeck liet dein schoorsteen neer, het zonnedek weg nemen, de poorten sluiten, de kanon nen laden en richten, kortom «Hes in gereedheid .brengen voor een mogelijk verweer. Ofschoon onze „Geldei-land" ea rn aar alleen lag, scheen toch de hou ding van den commandant ontzag in le boezemen. Alles bleek maar bang makerij; de „Gelderland" bleef rus tig liggen cn kon kalm vertrokken." ELLENDE. Toen we ons ln verband met de moordzaak even op het politiebureau aan de Westarstraat te Amsterdam ophielden, kwam een moeder met drie kinderen onderdak zoeken. Het arme ruensch, flinke jonge vrouw nog, was reeds geruimen tijd door haar man verlaten. Geen huur meer kunnende betalen, was zij met haar kinderen de kamer afgezet. Afgemat, met trekken- vol .diepen weemoed,strompelde ze voort in haar armoedige, maar toch zindelijke pliinje. Bleek kindje van vier maan den, slapende op haar arm; twee kleine jongens, van drie en van zes jaar, zich vasthoudend aan moedors rokken. Toen 's avonds 10 uur gingen deze daklooze 6tumperds naar de po litic-slaapplaats, boven. Een groot, zindelijk, vierkant vertrek met hou ten britsen. Een etroozak werd ge bracht en de -moeder legde daarop haar drie jongens naast elkander "neer, ontdeed zich van den bovenrok om ze rnet de verstrekt© deken zoo warm mogelijk toe te dekken. De jongste sliep rustig door, de beide anderen, blijde dat ze dekking ge vonden hadden kropen dicht bij el kaar, sloten de slaperige oogjes. Moe der ging daarop beschermend naast haar kroost liggen. Te voren had de politie brood koffie vérstrekt. Dc ongelukkige, fat soenlijk uitziende moeder vertelde dan vaai haar ontzetting, toen zij. des morgens met haar kinderen op straat werd gezet, „Ik dacht", steunde de ongelukkige,; ,>dat ik gek werd, toen de heeren boven kwamen met een politie-agent om mij van de kamer (haai' geheele'woning) af te zetten, 'k Weet niet wat. er met mij gebeurd is en ook niet waar mijn overgescho ten goéd is gebleven... (Hbld.) EEN SPOORWEGCONGRES. Van a tot 6 September a.s. wordt te Amsterdam de tweejaarlijksche ver gadering gehóuden van het Duitsche Spoorwegverbond (Vereini Deutsche-!- Eisenbahnyerwaltungen), waarvan ook de Nederlandsche Spoorwegmaat schappijen lid zijn. Twintig jaar den heeft het Verbond eveneens te Amsterdam vergaderd. Be bijeen komsten hebben ten doel definitieve beslissingen te nemen omtrent de be sluiten, die reeds genomen zijn in de subcommissies. VECHTPARTIJ IN DEN TREIN. Bij een twist in den werklieden- trelu van Gronau naar Enschedé, be kwam één der arbeiders een hevlgen slag met 'n etenebus op het hoofd. Door het trekken aan den noodrem werd de trein tot stilstand gebracht en door den hoofdconducteur proces verbaal opgemaakt. De getroffene werd in 'n andere coupé pvergebracht. Bij aankomst te Enschedé werd door de politie tegen eenige der bel hamels, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, eveneens proces-verbaal opgemaakt. DE MOORDAANSLAG IN DE MAR- NIXSTRAAT TE AMSTERDAM. Do vermoedelijke dader is ook Vrij dag door den commissaris van poli tie, langdurig in verboor genomen, doch van het afleggen eener beken-te- nis ia nog geen sprake. Toch zal hij hoogst waarschijnlijk aan de justitie worden overgeleverd* De jonge man is gehuwd en vader von dale kinde ren. AFSCHAFFING NACHTARBEID BAKKERS. Men meldt uit Den Haag: Uit de vakkringen wordt medege deeld dat behalve bij een groot aantal bakkersgezellen en patroons het be kend geworden plan tot indienen van een wetsontwerp tot afschaffing van nachtarbeid bij een zeer groot aantal hotel-, restaurant- en koffiehuishou ders geen gunstig onthaal vindt. Door de vakbladen op het gebied van kookkunst en hotelwezen groote beweging op touw gezet wor den tegen de invoering van den voor genomen AANRANDING. Donderdagnacht Is op den Breda- schen weg, ongeveer ter plaatse waar de vorige week mevr. W., uit Tete- ringen, werd aangerand, de land bouwer C. N„ van Teteringschen Dijk loopende naast zijn kar, die met dere groenteboeren, die op hun kar lagen te slapen, de Tilburgeche markt bezocht, door twee personen aangegrepen, die hem, klaarblijkelijk om hem daarna te berooven, begon nen te mishandelen. Op zijn hulpge schrei ontwaakten de anderen en snelden toe, waarop de onverlaten op de vlucht sloegen. N. is zoodanig mishandeld, dat hij hot bed moet hou den. Een zijner boenen is gekneusd. OPGRAVING TE DELFT. Omtrent het graf van Don Emanu el van Portugal wordt nog nader ge schreven: Zooals reeds gemeld is, werd op verzoek van den Portugeeschen con sul te Livorno, dezer dagen een on derzoek ingesteld naar het bestaan van «en graftombe in de Waalsche kerk te Delft. Die graftombe moest het stoffelijk overschot bevatten van een der bedde zonen van Emilia van Nassau, de dochter van Willem den Zwijger en van Anna van Saksen. In 1597 was deze Emilia gehuwd met Emanuel, een dei- belde zonen van Don Antonio, een kleinzoon van Koning Emanuel I van Poi-tugal, die in 1580 en 81 een korten lijd de koninklijke waardig heid bekleedde. Emilia overleed te Genève in 1629, haar gemaal stierf te Brussel in 1638. Uit dit huwelijk waren acht kinde ren geboren: -twee zonen en zes doch ters. Een dier zonen ging in den vreemde, twee der dochters huwden. De andere zoon, evenals zijn vader Emanuel geheeten, bracht het groot ste gedeelte van zijn leven in Neder land door, waar hij ook, in 1666, overleed. De vier ongehuwd gebleven dochters keerden, na den dood barer moeder, ook naar Nederland terug en overleden aldaar, ie Delft. De vraag van den Portugeeschen1 consul betrof dezen Emanuel, den zoon. van Emilia van „Nassau. Bij on derzoek kwam onder, den houten, vloer in de Waalsche kerk, de oude kapel van hel St. Agatha-klooster, waarin later Willem die Zwijger woonde, een zeer groote grafzerk aan het licht, waarop een opschrift in het Latijn, vermeldende dat „in 1666 de gedenksteen werd geplaatst voor Don Emanuel, prins en wettig erfgenaam van Portugal, den zoon van Don Emanuel, eveneens prins en erfge naam van Portugal, den kleinzoon van Don Antonio, gekroond koning van Portugal den achterkleinzoon van Lodewijk, prins van Portugal, een zoon van koning Emanuel I uit .een wettig huwelijk eai zulks door de treurende zusters en dochters van den overledene, ih de hope der op standig, door Jesus Christus, den Verlosser van ziel en lichaam." De graftombe,, van zeer grooten omvang, werd toen geopend, voor eerst om zekerheid té verkrijgen dat inderdaad het lichaalm van Bon Erna nuel daar in 1666 was bijgezet, en ver volgens om té onderzoeken of nóg aji: dere overledene daar warén begraven, en zoo ja, wie dat waren. Het is bij onderzoek gebleken, dat de „grafkelder de overblijfselen be" vatte van vijf lijkkisten, die groöten- deels waren vergaan, zooals ook de daarin rustende personen. Met moei te, maar met vrij groote zekerheid, kan worden vastgesteld, dat de over blijfselen afkomstig waren van vier bejaarde vrouwen en één man, en daaruit de gevolgtrekking worden ge maakt, dat in den kelder bijgezet wa ren: lo. de zoon van Emilia van Nas sau, wiens naam bet opschrift ver meldt, 2o. zijne vier ongehuwde zus ters, die na hem zijn overleden, nL Anna Louise in 1669; Emilie Louise in 1670; Sahina Delpliica in 1670; Ju lia Catharina in 1680. Het onderzoek, dat geen er lei ander oogmerk had, werd daarna gesloten. Do mogelijkheid om den fraaien grafsteen te verplaatsen ten einde hem niet weder voor goed, of althans voor langen tijd, onder den houten vloer te verbergen, wordt door het kerkbestuur overwogen. O vei- Emilia van Nassau en haar gezin verscheen in 1886 een zeer be langwekkend artikel in „De Gids' van de hand van Lodewijk Mulder. 35e ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. (Vervolg). Te half twee werd le vergadering hervat. Allereerst werd aan de orde gesteld het voorstel der afdeeling Doetinchem om het hoofdbestuur uit te noodigen bij de Regeoring'aan te dringen, dat de Staat ophoude, om, in strijd met het beginsel der drank bestrijding, den neringdoenden lü sterke dranken steun te verleer.en, door hen in staat te stellen, zich uit 's Rijks kas renteloos bedrijfskapitaal te verschaffen tot onbeperkt bedrag. Op voorstel van den heer Wolters wordt besloten eene commissie te be noemen, die over deze quaestie nader zal overleggen. Haarlem stelt voor aan het hoofd bestuur, de afdeelingen op te wekken tot een onderzoek naar do wensche- lijkheid en mogelijkheid van de in stelling van schippersbeurzen en die afdeelingen, welke op goede gronden tot de oprichting besluiten, zoo krachtig mogelijk te steunen. Gewezen wordt op het succes, dat de afdeeling Gorinchem met de op richting heeft gehad. Na enkele discussie deelt de voor zitter mede, dat ook de Inspecteur, die voor de naleving der Drankwet benoemd is, de zaak zeer genegen is. Ook het hoofdbestuur zelf zou gaarne Jtlen, dat de afdeeling, voor wie daar toe aanleiding bestaat, de oprichting dezer beurzen wilde aanpakken. De afdeeling Leiden stelt voor in overleg te treden met het Departe ment van Oorlog, ten einde te bewer ken, dat de miliciens, die voor dé herhalingsoefeningen onder de wape nen komen, zich op een Vroeger uur dan thans bij .hun korps moeten mel den. Het tegenwoordig uur van melden (4 uur namelijk) is veel te laat, aan gezien de opgeroepenen meestal 12 of uur al ln het garnizoen zijn aan gekomen. Leiden en Middelharnls dringen op aanneming aan. Het voorstel wordt hierna zonder debat of hoofdelijke stemming aan genomen, zoodat. het hoofdbestuur zich met het verzoek tot het Departe ment van Oorlog zol wenden. De afdeeling .Oosterbeek stelt voor De algemeene vergadering besluit art. 7 van het algemeen huishoude lijk reglement te wijzigen en te doen luiden als volgt„Het iu art. 6 der statuten bedoelde minimum bedrag der jaarlijksche bijdrage wordt be paald op 50 cents." Na veel bespreking werd 't vraag stuk aangehouden, met de bedoeling, dat de afdeelingen in eigen kring daarover nog eens zouden beraad slagen. Ook het hoofdbestuur zal de zaak opnieuw in behandeling ne men. Aan de orde is nu het volgende voorstel van de afdeelhig Rotterdam. Het hoofdbestuur doe stappen bi; de Regeering, ten einde liet daarheen te leiden, dat nimmer meer bijzonde re vergunning of machtiging worde verleend, bij gelegenheid van land- bouw-tentoonstellingen en dergelijke, boven het vastgestelde maximum dat hare ambtenaren krachtdadiger zullen optreden tegen den clondestie- nen verkoop van sterkeu drank dat, waar in de bestekken van wer ken voor bet-Rijk bepalingen wor den opgenomen, waarbij het schen ken van alcoholische dranken op Het werk of -tijdens de werkzaamheden ten strengste verboden wordt, de Re geering' de opname dier bepalingen zonder èenige restrictie ook zal aan bevelen iii de bestekken van provin cie en gemeente. Op voorstel van' den voorzitter werd besloten, dat het hoofdbestuur de zaak nader zal overwegen en daarbij in overleg treden met de afdeeling Rotterdam. Utrecht stelt voor een commissie te benoemen, tan einde een onderzoek in te stellen naar het drankmisbruik bij werkvolk, dat in den vreemde tij delijk hetzij in kosthuizen, lietzij in keeten en barakken enz. verblijf houdt, ten einde dit euvel, (gedoeld wórdt op het misbruik op suikerfa brieken, in veenderijen, 'jij maaiers, melkers en dergelijke) te kunnen be strijden. Purmerend wekt de afdeelingen op zelf maatregelen te nemen, in geval len waarin tijdelijk veel arbe'ders buiten hun woonplaats arbeiden. Dit werkt vee) meer uit dan centrale en quêtes. Déze afdeeling waarschuwde echter tegen overdrijving en niet me de te doen aan zoogenaamde drank- weer-acties.De Volksbond streeft naar matigheid. Be voorzitter en rmv Ror geslus on dersteunen het denkbeeld van Pur merend;. In deii. geest van Purmerend worcK. besloten. Aan de- orde is het voorstel-Velp, aldus luidende De algemeene vergader ng spreke de wenschelijkheid uit, dat de Drank wet in dien zin gewijzigd worde, dat het aantal verloven voor den ver koop van alcoholhoudende dranken, andere dan sterke dranken, geregle menteerd. worde, evenals dat der ver gunningen. Toelichting. Bij art. 4 der Drank wet wordt bepaald, dat het aantal vergunningen vastgesteld wordt naar mate van het aantal inwoners. Het aantal verloven echter is onbepaald. Deze worden uitgereikt door burge meester en wethouders, behoudens de bepalingen van art. 76 der Drank wet. Daar het nu bekend ts, dat de ver loven in zeer vele gevallen den clan- destienen verkoop van sterken drank in de hand werken, komt het der afdeeling Velp gewenscht voor, het aantal uit te geven verloven evenzoo afhankelijk te doen zijn van het aan tal inwoners en geeft zij het hoofd bestuur in overweging daartoe stap pen te doen bij de regeering. Mr. Borgesius acht den tijd hier voor nog niet gekomen. Beperking van het aantal verloven zal ons terug voeren tot den tijd toen er in particu liere huizen clandestiene drank werd verkocht. Op voorstel van dezen spreker be paalde de vergadering zich voor het oogenblik alleen tot de discussie, zonder verder op de zaak in le gaan. Voorstel-VelpHet hoofdbestuur wende zijn Invloed aan bii de ver schillende gemeentebesturen in ons land tot het aanstellen van Drank t^t-commissiën, vporal met het oog op den clandestienen verkoop. In enkele gemeenten bestaan deze com missiën, doch niet in alle. Dit te bereiken is bet doel van het voorstel. Het hoofdbestuur zal deze zaak on der de aandacht ier afdeelingen brengen. Ter tafel komt nog het voorstel van het hoofdbestuur, om voor het jaar 1909 een subsidie vari 250 te verke nen aan de „Vereeniging tot bevorde ring van het herstel van drankzuch tigen." Bij acclamatie goedgekeurd. De begrooting voor het jaar 1909 wijst een eindcijfer aan van 16.600, met een nadeelig saldo van 8000. Het batig saldo en het Rijks-subsidie komen onder de ontvangsten „pro momorie" voor. Bergen stelt voor den post „alge meene vergadering" met 100 te ver- hoogen, om de mogelijkheid te ope nen, de reiskosten te kunnen vergoe den, niet van één afgevaardigde, zooals thans geschiedt, doch voor alle door de afdeelingen te zenden afge vaardigden. De voorzitter zegt, dat in dat geval meer dan een lid wordt afgevaar digd. Voor de volgende aleomtene verga dering vsrn dr«a Bond h een uitaoodi- e?&nH0«pr «IET. Leest omtrent dit voorval. De Heer P. Keijser, Hofstraat 29a te Harlingten, meldt ons het volgen de: „Door de voortreffelijke resulta ten, die ik met Uw pillen bekomen heb, gevoel ik mij gedrongen U hier van in het kort melding te doen. Ge- ruimen tijd werd ik gekweld door snijdende pijn in het kruis van den* rug en door plotselinge zwcetingeu. De urineloozing geschiedde branderig en het water was altijd beslagen. De goede resultaten, die door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen verkregen werden door lieden uit mijn omgeving, waren voor mij een aanleiding dit middel ook eens toe te passen. De eerste doos bracht mij een groote verlichting, waardoor de pijn veel verminderde. Ik zal nog eenigen tijd met het gebruik van Uw pillen doorgaan ten einde van een algehee- ie genezing zeker te zijn. Het zal me steeds een groot genoegen bezorgen, wanneer ik Uw uitstekend middel zal kunnen aanbevelen, (w.g.) P. Keij ser. Rugpijn is een teelten van nier ziekte,, want de pijn komt niet uit deh rug, doch uit de nieren*, die juist on- der het smalle gedeelte van dén rug liggen. De pijn ontstaat door hét uri nezuur en andere v&'giften die de nieren hinderen, en wanneer deze vergiften niet verwijderd worden, kunt gij niet gezond zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een spe ciale medicijn voor" de nierfen en blaas. Neemt U in acht voor namaaL De échte poster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98: J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. ging van Dordrecht ontvangen. Als gewoonlijk werd dienaangaande ter vergadering geen besluit genomen. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. IN DEN TUIN. - Toen dezer dagen iemand in ■- mijn tuin mijn groenten eh x nichten' be zichtigde het prachtige, fórsche aardappelgewas, de vaste reüzéhkob- len, de van de hooge slaken neerhan gende stokboonen, met groote schee- den rijk beladen, de weelderige an dijvie, de mooie bieten, enz., alles éven krachtig en fleurig, toen kwam, na herhaalde uitingen van bewon dering, de vragenderwijze gedane uit roep „Maar de beihestiug zal je jaarlijks een aardig duitje kosten, een karretje goedo stalinest is bier duur, voor een rijksdaalder heb je niet veel, en hier heb Je stellig ver scheidene karretjes opgebracht „Stalmest, mijn beste vriend", luidde mijn bescheid, „is er geen kruimeltje opgekomen zoo je zegt die is te duur en haast niet te krij gen, en ik heb dien dan ook al in geen jaren gebruikt.' „Maar wat gebruik je dan Com post 7 „Ook niet, dien viezen boel wil ik in mijn hof niet hebben, die is goed voor den boer. Mijn bezoeker keek nu vreemd op en zei „Je wilt toch niet zeggen, dat je kunstmest in je hof gebruikt, alléén kunstmest, en dat dit al les enkel daarvan gegroeid is, zonder toevoeging van eenigen stalmest, compost of beer „Ja, mijn waarde, 't is zooals ik zeg sedert acht jaar bemest ik mijn tuin uitsluitend met kunstmeststof fen en het gaat best, zooals je ziet ik had nog nimmei te klagen over schrale gewassen en, hoewel ik ruim bemest, doe ik het toch goedkooper dan vroeger." Mijn bezoeker zweeg een poos, hij had blijkbaar eenige oogenblikken noodig om van zijn verbazing te be komen. Toen sprak hij „Ik heb altoos gemeend, dat kunst mest voor den tuin niet deugde, dat daarmee in een paar jaar de grond werd üftgeboerd en dat er dan ten slotte ook geen humus meer in Jen grond zou overblijven. Dat meenen er méér dan ik. Jr., ik ken verscheidene bouwers, tuinlui, voklielen dus, die wel niet van het kunslmestgebruik, maar dien toch alleen geven als een toegiftje, als bijmest, nooit als hoofd- nicst en»n<>g minder geheel alken, •midat dn met kan bestaan, xeggen ze. Mi; dunkt, dat zijn menschen van 't vak, die kunnen het toch wel we ten „Ze zouden het weten, mijn vriend, als de meeston hunner niet te bevooroordeeld waren, om zich omtrent den aard en het gebruik der kunstmeststoffen te laten inlichten, er. dan een doelmatige bemesting er mee toe te passen. Geloof me, daar zijn er verscheidenen, die veroordee- len zonder te kennen soms zijn de meststoffen hun slechts bij name be kend, of hoogstens hebben zij eens zonder oordeel een enkele meststof gebruikt. Het valt vei en moeilijk erkennen, dat zij Moe knap ooh overigens van Je moderne bemes tingsleer geen ziertje verstaan en daarom praat dan de een den ander na, dat al die nieuwe snufjes van nul en geener waarde zijn." „Is het dan niet waar, dat kunst mest drijft en den bodem uitput „Drijven doet hij en lat noem ik een deugd, want het is er toch om te doen, om uit den grond le halen wat er in zit. En dat verlies van bodem kapitaal moet natuurlijk vergoed worden, ieder jaar opnieuw, door flink te mesten. Maar dat kan, dat wil zeggen, men kan met kunstmest royaal mesten, zonder dat men gel- cteltik verlies lijdt. Integendeelmest men ruim, dan krijgt men alle on kosten door eon rijken cogst, zooals je hier in mijn hof ziet, vergoed, en nog een mooie winst bovendien. Men moot in den hof, waar do eene vrucht de andere opvolgt, heel wat mest méér uitstrooien dan op het bouw< land. Dat vergeten velen en dan, ja, dan loopt het spaak, maar dan is het de zuinigheid, die ons bedrogeb doet uitkomen." .,Maar als er nooit stalmest op komt, dan moet de grond toch stijf en korstig worden, en dan verdwijnt locli de zwarte grond van lieverlede - Kunstmest geeft toch geen humus, geen teel-aarde Ik moet zeggen bij jou zie ik nog geen verarming vah dén bodem, ook niet van humus. Maar hoe verklaar je hot dan ,Dat zal ik Je zeggen, beste vriend; luister I (Slot volgt). NED.HERVORMDE KERK. Beroepen te Zuldhorn ds. Bange té Hengelo. Aangenomen het beroep te Zwarte- waal door ds. Ch. Boaremdonk te Cil- laarshoek. Bedankt vootr het beroep te Ottó- land door ds. D. Th. Keek te Zuili- chem. GEREFORMEERDE KERKEN, Beroepen te Opperdoes (N.-H.) de heer C. II. Elzinge, cand. te Kampen., DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Aangenomen het beroep te W.it- marsum en Pingjum door den heer J. E. van Brakel, prop. te Haarlem. EEN SCHOOL „VERSCHOVEN". Een niet alledaagscb werk wordt thans verricht op het terrein van de Nederlaliïdsche Scheepsbouw-MaatscK. aan dé'3e Conrad&traat te'Amsterdaih In verband met verbouwingen moest de teekenschooi De Eendracht, gelegen aan den tegemvoordigen in gang van de werf, verplaatst worden in dè richting.van de le Conradstraat, over een óletand yan ongeveer tachtig, mèter. Met dié verplaatsing is thans een aanvang gemaaktde school wordt namelijk „verschoven" én men gaat daarbij als volgt te werk. Het houten' gebouw, dat op een gebeide fundée- ring rust, wordt ongeveer 60 c.M. op gevijzeld. Er worden dan houten sle den, liaikëin met ronden kant én flink ih het .vét gezet, onder gébracht en deze sleden loopen in houten goten, dikke balken, die aan de bovenzijde éeuigsziüs uitgehold zijn. 'Met behulp van lieren door handkracht bewogen wordt dp scfiool metstaaldraden jjVóoïtgetrokkein". De éenè helft der. school! hét oüde gedeelte, is reeds'op deze wijze overgebracht. Mét de an dere helft is ook een aanvang ge maakt. ZEWELIN-POSTZÈGELS. Het ontwerp van de Zeppelin-post-' zegel ls gereed. De zegel is ongeveer 3 c.M. breed eaa iets meer dan 4 c.M. lang en geeft bet portret van Zeppe lin als borstbeeld. Onderaan staat „Graaf. Zeppelin, verzamel-postzegel van de Motor-luchtschip-studie-veree-, niging". De postzegel is voor 10 pfen ning verkrijgbaar en voorloopig wor den er 21/2 millioen vervaardigd. Als deze alle verkocht worden blijft er na aftrek deT onkosten 200.000 Mark voor het Zeppelin-fonds over. ROOFMOORD. In een bosch bij Sevenoaks in En geland is de 65-jarige echtgenoote van generaal-majoor Luard ver moord. Haar man had haai- kort te voren verlaten. Hij vond baar liggen de Jn een buitenhuis dood met twee schotwonden in het hoofd. De ringen waren haar van de vingers gerukt. VALSCHE SPELERS. Aan boord van het stoomschip Kronprlnzessin Cecilie, van de Nord- deutsche Lloyd, hebben valsche spe lers of die er voor uitgemaakt wor den een Duitsch jongman, zoon- van een rijken vader, een goede vier duizend gulden afgewonnen. Het verlies werd betaald met cheques op een New Yorksche bank. De Duitscher liet echter met draadlooze telegrafie de bank waarschuwen, zoodat de kaartspelers bij de aanbieding van- de cheques het schip kwam Dins* dag aan gevangen genomen zou den warden. (N. R. Ct.) TRANSATLANTISCHÈ LIJNEN. Het stoomschip Prins Willem IV, van West-Indië naai' Amsterdam, ar riveerde 28 Aug. te Havre. Het stoomschip Soestdijk arriveerde 28 Aug. van Newport News te Am sterdam. Het stoomschip Koningin Wilhel- mina vertrok 27 Aug. van Batavia n. Amsterdam. Het stoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 28 Aug. to Lissabon. Het stoomsciiip Celebes, van Amster Jam naar Batavia, vertrok 27 Aug. van Suez. Het stoomschip Prins Willem I ar riveerde 24 Aug. van Amsterdam te Paramaribo. Het stoomschip Prins Willem III vertrok 26 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Nieuw-Amsterdam arriveerde 28 Aug. voorm. van New- York te Rotterdam. Het stoomschep Amsteldijk vertrok 27 Aug. nam. van Philadelphia naar Rotterdam. Het stoomschip Korea arriveerde 28 Aug. van New-York te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10