Sport en Wedstrijden Als gij uw kind dé gemeente Aièl. Dè'IlLniibouwschuuï met oogst, 9 paarden en een stierkalf werd een prooi der vlammen. De ooget waa laag, 8 paarden en het vlas van 8 gemeten waren niet verzekerd. De oorzaak van den brand wordt toe geschreven aankwaadwllllgheid. Een onbezoldigde rijksveldwachter loste een schot op eep vluchtenden' per soon. Later is zekere 'K. v. C. tol verband met dezen brand aangehouden en op gesloten. ONGELUKKEN, De luitenant-kolonel j. 0. H. ft. Quack van het 11e regiment infante rie, te Nijmegen in garnizoen, had Dinsdagmorgen het ongeluk op liet oe- fieningsterrein nabij Heumensoord van zijn paard te storten doordien ddt struikelde, met het gevolg, dat hij een ernstige hoofdwonde bekwam. In een nabij zijnd huis werd hij spoedig daar na verbonden. Daarop is hij naar zij ne woning vervoerd. In het Noord®eekanaal hij de Hem- brug is het lijk gevonden vaneen manspersoon, vermoedelijk 80—35 Jaar oud, gekleed in blauw colbert- costuum, lengte 1.65, rossige knevel, verder geen uiterlijke kenteekenen. Te Compascuum, gsm. Eramen (Dr.) is uit het kanaal het lijk van zekeren V. opgehaald, die sedert ee- nige dagen werd vermist. Sedert 23 dezer was te De Leek (Gr.) spoorloos verdwenen de tim- rueiinansgezel D. Men dacht» dat hem een ongeluk was overkomen. Dat vermoeden is bewaarheid, daar Vrijdag het lijk van den 18-Jarigen oppaseenden jongeling nabij Uirum is opgehaald. Dn echtgenoote van den heer H. Bloeming te Zweeloërbrug (Dr.) was Maandag bezig bij de schapen, die naar het veld zouden worden geleid. Een ram kwam op de vrouw toeloo- pen en stootte haar vreeselijk in de borst. Na hevige pijnen te hebben doorstaan, is de arme vrouw drie da gen daarna overleden. INBRAKEN. Van de tijdelijke uitsledlgheld van de familie W. Brusse, Willemspark- weg 116 te Amsterdam, hebben inbre kers gebruik gemaakt, om het huis geheel te doorzoeken. Gedurende de afwezigheid wordt het huls geschil derd. Toen nu, Dinsdagmorgen, de schildersknecht zijn werkzaamheden wilde beginnen, kwam hij tot de ont dekking, dat in verscliillende kamera de boel overhoop lag. Hij waarschuw de de politie, die een onderzoek in stelde. Daaruit bleek, dat van het sousterrein tot de vliering alle kasten opengebroken waren. De dieven had den zich toegang verschaft, door de stangen van het privaatraampje van het sousterredn, dat op straat uitkomt te verbreken en zoo in te klimmen. De heer Brusse Is met het gebeurde in kennis gesteld. Bij zijn terugkomst zal eerst" kunnen worden geconsta teerd, wat er gestolen is. Tijdens de afwezigheid dor bewo ners is ingebroken bij den timmerman F. de K., op het Ovij te Tiel. Uit een spaarpot werd ongeveer 42 ont vreemd, uit een gesloten kast een gou den halsslot en eenige ondergoederen. WOESTELINGEN. Maandagmiddag, om 5 uur, vervoeg den zich een vijftal opgeschoten jon gens in de herberg van de wed. Schuyt, Geraxd Doustraat 144 te Am sterdam en eiscMen op hoogen toon, dat hun drank geschonken zou wor den. Daar zij al eenigszins aange schoten waren, weigerde de waardin hun te schenken. Zij begonnen daar op te dreigen en te vloeken. Toen dat niet hielp, wilden zij zichzelven van drank voorzien. Een worstelpartij ont stond, glazen, flesschon, karaffen rol den over den grond. Eenige burgers schoten toe en zetten hen op straat. Eenmaal op straat, wilden zij weder naar binnen. Daar de deur op slot was, sloegen zij de ruiten stuk, klom men toen binnen efi koelden hun woe de aan den inventaris. Buffet met toe-- behooren, stoelen en tafels werden kort en klein geslagen. Tot zelfs in de woonkamer drongen zij door niets werd daar gespaard. De vaten bier sloegen zij open, zoodat 't bier over den vloer sLroomde. In korten tijd zag het er uit als een ruïne. Van 't tumult, dat daarna ontstond, wisten zij gebruik te maken, om te ontsnap pen. Later werden, op aan wijzing van de wed. Schuyt, twee der woeste lingen gearresteerd en naar het bu reau Ferdinand Bolstraat geleid. De herberg is geheel met planken dicht gespijkerd. (Tel.) i FRAUDE DOOR EEN BRIEVEN GAARDER GEPLEEGD. Men meldt uit Uden aan de „Tel." Omtrent de fraude, gepleegd door den brievengaarder W< van den B.. valt thans mede te deelen, dat het verduisterde bedrag ongeveer 20.000 beloopt. Reeds jaren heeft Van den B het bedrog gepleegd en het zou wellicht nog geruimen lijd voortge duurd hebben, als op een Udensche markt niet een paar inwoners van Zeeland tegen elkaar hun bevreem ding hadden uitgesproken, dat ze geen spaarbankboekjes ontvingen. Dit gesprek werd toevallig gehoord door ©on dienaar der Fdensehe poli tie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Het gevolg was, dat oenige spaarbankboekjes in beslag werden genomen en Van den B. gevankelijk naar 's-Hertogenbosch werd gevoerd. Het blijkt thans, dat de boeken door Van den B., zeer correct zijn bijgehouden; doch de spaarbank boekjes bevatten onjuiste getallen. Het onbeperkt vertrouwen, dat Va-n den B. genoot, is voor oen groot deel oorzaak van zijn misstap. De een voudige landlieden brachten hunne spaarpenningen op de postspaarbank en lieten de boekjes op het kantoor berusten, zich tevreden stellend met een door Van den B. geschreven be wijs, soms zelfs zonder dat. Ongeveer 300 inleggers zullen fn verhoor moe ten komen. VALSCH GELD. Tijdens de jongste paardenmarkt le Lexmond heeft men Zaterdag, van de drultie gebruik makend, ©en hotelhou der aldaar acht valsche rijksdaalders en twee dito guldens in betaling ge geven. D© geldstukken waren zeer slordig afgewerkt- De zaak is in han den der politie gesteld. (D. CL) BRANDEN. Door onbekende oorzaak ie de be huizing van H. Vrieze Jr. te Boven- Pekela uitgebrand. Er werd weinig gered. Alles was verzekerd. Te Poeldijk onder Monster ont stond Maandagmiddag tijdens afwe zigheid der bewoners brand in een perceel, waarin de manufacturen- en winkelzaak van L. gedreven werd. Door een onhandigheid geraakte een der spuiten van Poeldijk onklaar, zoodat een tweetal spuiten van Mon ster werden in werking gebracht, waarna de brand spoedig tot het per ceel werd beperkt. Te Alkmaar ontstond, terwijl de be woners afwezig waren, Maandag middag te circa 8 uur brand in de bakkerij, bewoond door C. W., staan de aan het Zeglis. In ©en oogwenk stond het geheele perceel, dat een houten topgevel had, in lichtelaaie. Het brandde totaal uit. Oorzaak on bekend. Huis en inboedel waren ver zekerd, SMOKKELEN. Een douanier legde te Jeumont be slag op een kar, waarmede 600 kilo tabak werd gesmokkeld. Daar het te laat was om den smokkslaor naar de gevangenis van Bergen te brengen, werd hij voorloopig opgesloten in de gondarmerie. Zijn vrienden, die dit wisten, hebben een opening in den muur gekapt en hém verlost. Toen men hem 's morgens zijn ontbijt bracht, was de vogel gevlogen. G.H. v. Antw.") ZEILEN. Op ©en hardzeilerij bij Ryde, op het eiland Wight, is ©en van d© mededin gende booten, de Neva, in een wind vlaag omgeslagen. Een van de drie zeilers verdronk. INGEZONDEN MEDEDKKLINGBN 80 Cts. per regel. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft het dan Dr. HOMMEL's Haema- togen. Laat U echter geen© der vele namaaksels aanpraten! Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede a. Dat zijn gesteld in handen vam B. en W. om advies le. een voorstel van den heer A. Rin- kema t,ot wijziging van de artt. 0, 8, 9 en 14 der Verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van l 2e. een verzoekschrift varf A. P. van Waver en te 's-Gravenhage. om onthef fing van zijnen aanslag In de plaat selijke directe belasting. b. een schrijven van B. «n W. hou dende aanbieding van de ontwerp-be- grooting voor 1909 2e. een voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene verordening, houdende regeling dier jaarwedden en belooningen van het, onderwijzend personeel aan do scholen voor open baar lager onderwijs in de gemeente Haarlem, met uitzondering van dat aam de buitengewone school voor la ger onderwijs c. dat zijn Ingekomen le. een schrijven van Ged. Staten der provincie Noord-Holland, hou- dendo bericht van ontvangst van de verordening tot wijziging van de ver ordening op de markten 2e. een schrijven van dezelfden, ten geleido van het door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 22 Juli jl. No. 32 tot wijziging van de verordening op de markten. Punt 3. Benoeming vaste commissiën. Punt 4. Benoeming van een commissaris der gemeentelijke Bank vfcm Leening (aftreding van den heer A. Grave- stein). De aftredende wordt herkozen. Punt B. Benoeming van nvee commissaris sen der Stadsbibliotheek (aftreding der heeren J. Winkler en C, G. Loo- meyer). De af tredend en worden herkozen- In de plaats van den heer Stolp wordt gekozen tot lid der Commissie voor de openbare werken en in die voor de gemeente-bedrijven de heer J. F. Hulswit, die de benoeming aanneemt. De Commissiën zijn nu samenge steld als volgt Commissie van bijstand In het be heer en het onderhoud van den Hout en de Plantsoenen de heeren J. Winkler en F. M. Baron van Lijnden. Commissie van bijstand ta zake het verleenen van pensioen en onder stand de heeren L. Modoo en W. A. J .van de Kamp. Commissie tot het herzien en ont werpen van verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd (art. 166 Gemeentewet)de heeren Jlir. Mr. F. W. van Styrum, Mr. J. Spoor, Mr. J. N. J. E. Thijssen en Mr. P. Tjeenk Willink. Commissie van bijstand in liet be heer der gemeente-finaneiën de hee ren Mr. J. N. J. E. Thijssen, F. M. Baron van Lijnden, Z. Middelkoop en B. E. C. Seignette. Commissie van hijstand, in het he lleer der openbare werken de hee ren J. F. Hulswit, J. H. Welsenaar, L. Modoo en A. Rinkema. Commissie van hijstand in het be heer der gemeente-bedrijven de hee ren A. Rinkema, J, J. Sneltjes, J. F. Hulswit, W. A. J. van de Kamp, C. G. Loomeijer Jr., J. L. E. I. Breda Kleij- nenberg, A. van Rossum en H. van den Berg. Punt 6. Op de voordracht voor leeraar in de wiskunde en in de aardrijkskun de aan het Gymnasium alhier (voor loopig voor 1 Jaar) zijn geplaatst de heeren 1. W. van don Berg, phil. docts. te Bloemendaal. 2. H. B. Bone Jr., phll. docts. te Leeuwarden. De jaarwedde bedraagt 2000. Gekozen wordt de heer Van den Berg. No. 6 bis (in behandeling genomen, hoewel het punt niet op de agenda staat). Voordracht voor leeraar In de aardrijkskunde, aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus, bestaande uit de hee ren H. M. Janett, 's-Bosch, S. G. de la Fontaine Verweij, Den Helder, en B. A. Kwast. Groningen. Benoemd wordt de lieer Janett. Punt 7. Voor de benoeming van een onder wijzer aan school No. 3 is de volgen de voordracht opgemaakt 1. H. de Ruiter, te Dordrecht, f 725. 2. M. A. van Heuven, te Zaandam, f 750. 8. J. Drijver Jr., te Helder, 700. Zij hebben respectievelijk reeds meer dan 5, 6 en 4 jaar klassikaal onderwijs gegeven. Benoemd wordt de heer De Ruiter. Punt 8, B. en W. hebben de volgende voor dracht opgemaakt voor onderwijzer aan School 4. 1. M. A. v. Heuven, te Zaandam, 1 750. 2. J. Drijver Jr. te Helder, f 700. 8. W. C. Beumea', te Lelden, f 750. Benoemd wordt de heer Van Heu-' ven. Punt 9. Op de voordracht voor onderwijzer aan de school voor rr.eor uitgebreid lager onderwijs zijn geplaatst dc' heeren J. Welling, te 's-Gravenhage. A. C. van der Vliet, te 's-Graven hage. K. Blom, te Utrecht. De jaarwedde bedraagt 1500. Benoemd wordt de heer Welling. Punt 10 B en W. hebben de volgende voor dracht opgemaakt om te kunnen voor zien in de plaats van onderwijzer aan de school voor gewoon lager onder wijs no. 9, opengekomon door het aan den onderwijzer A. Kroes ver leende eervol ontslag 1. M. M. Stam te Lisse, jaarwedde 725; 2. D. L. Bey nevoid te Alkmaar, jaar wedde f 675 3. W. C. Beumea- te Leddén, jaarwed de 750. De voorgedragenen hebben rasp. meer dan 5, 3 en 6 jaar klassikaal on derwijs gegeven. Benoemd wordt de heer Stam. Punt 11. B .en W. hebben de volgende voor drachten ingediend voor de benoe ming van onderwijzend personeel aan de herhalingsschool Yoor jon gens eD meisjes. School 1. 1. Mej. H. I. G. Pilger, van school 1. 2. Mej. I. Hissink, van school 1. School 6. Voordracht a 1. Mej. A. Rab, van de 2de Burger school. 2. Mej. J. E. H. Boehouwer, van school 6. Voord vacht b (onderwijzer) 1. J. B van Dorp, van de 1ste Bur gerschool. 2. J. Over, van school 4. Voordracht c (onderwijzer) 1. W. H. Hoefman, van school 6. 2. J. II. de Boer, van school 6. Voordvacht d (onderwijzer) 1. H. Zwart, van de 1ste Burger- schooi. 2. A. Rookhuizen, van school 6. School 7. 1. Mej. J. G. y. Duyn, van school 7. 2. Mei. M. S. C. E. Nix, van school 7. De benoeming geldt voor den cur sus 1908—1909 de belooning is f 1 per lesuur. No. 1 der voordrachten wordt be noemd. Punt 12 Benoeming \an een stembureau voor de verkiezing van leden der Ka mer van Koophandel en Fabrieken. Gekozen van de navolgende leden Voorzitter de Burgemeester (ambts halve). Leden, de heeren V. Loosjes, W. A. J. van de Kamp. Plaatsvervan gers de overige leden yam den Raad. Benoeming van stembureaus voor de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad. Gekozen worden de navolgende le den (Vacature W. P. J. Th. van Linden Toljaar van aftreding 1909). 2e Kiesdistrict. Stemdistrict A. Hoofdstembureau (school Nassaulaan no. 37) Voorzitter B. E. C. Sedgnel- te; le lid: J. H. Welsenaar; 2e lid: P. J. Beccari. Plaatsvervangende leden H. M. J. Boshouwers, J. C. Caderius van Veen, N. J. Dardenne Ankringa, A. J. H. Ba ron van Lijnden en G. van der Most van Spijk. Stemdistrict B. (school Friesche Varkenmarkt no. 38). VoorzitterMr. J. N. J. E. Thijssen, le. lid L. Modoo, 2e lid H. A. L. Beuns. Plaatsvervangende leden R. J. van Dieren Bijvoet, M. Jacobson, J. Kool hoven, A. van der Laan en Mr. G. H. J. van der Meulen. Stemdistrict C. (school Schoter straat no. 2). VoorzitterA. Rinkema, le. lidE. Levert, 2e. lid A. A. M. Brüning. Plaatsvervangende ledenG. P. Cheriex, S. Crommelin, G. Hagen, G. E. Otto en P. Wolterson. (Vacature Mr. A. S. Miedemajaar van aftreding 1913). 2e. Kiesdistrict. Stemdistrict A. Hoofdstembureau (school Nassaulaan no. 37). VoorzitterA. Gravestein, le. lid J. L, E. I. Breda Kleijnenberg 2e. lid: E. Althoff Sr. Plaatsvervangende ledenT. G. Niephaus, J. Ratelband, H. A. Par- met, J. H. Droste en G. Smits. Stemdistrict B. (school Friesche Varkenmarkt no. 38). Voorzitter Z. Middelkoop, le. lid F. M. Baron van Lijnden, 2e. lid J. W. A. Beijnes. Plaatsvervangend© ledenF. L. Nix, H. A. van Oiplien, J. W. van San- te, A. A. van der Weiden en Mr. W. N. J. M. Smit. Stemdistrict C. (school Schoter. straat no. 2). VoorzitterJ. H. Visser, Is. lidJ. Winkler, 2e. lidH. J. BronRhorst. Plaatsvervangende ledenG. P. J. Beccari, A. P. J. M. Smitz, P. H. Pra- ger, D. A. Flier en Mr. A. C. M. Lees berg. Punt 13. De Commissie van Bijstand in het boheer der gemeen te-fin anclën "advi seert do gemeente-rekening over 19.07 vast te stellen als volgt de ontvangsten tot een bedrag van f 4.604.139.84 de uitgaven tot een be drag van 4.093.898.61 ï/2. Voordeelig saldo f 510.241 221/2. Goedgekeurd. Punt 14. De heer Grpot stelt voor, B. eb W. uit te noodigén van de gronden van het zoogen. Lakenkoopersgilde een terrein af te zonderen om dit tot ai- gemoene speelplaats voor de jeugd te bestemmen. B. en W. deelen mede, hoe\vel zij overtuigd zijn van het groole nut van openbare speelplaatsen en ge zind d3 totstandkoming daarvan naar vermogen te bevorderen geen vrij heid te vinden, het voorstel Groot, om een deel van den kostbaren grond hij het Wijde Geldelooze ped voor dit doel tc bestemmen, te steunen, waar om zij aanneming van hei voorstel ontraden. De VOORZITTER zou dit punt wel willen verdagen, daar de heer Groot niet aanwezig is, maar er is haast met het voorstel van B. en W. De heer SCHRAM zou nog wel uit stel willen voorstellen, als er geen vrees bestond, dat de heer Groot de eerste maanden hier niet aanwezig kan zijn. Spr. vraagt, welk terrein is aan te wijzen, waar 't beswaar van kostbaarhéid niet geldt. Juist in de buurt van 't Lakenkoopersveïd is de behoefte aan een speelterrein zeer groot. Kunnen B. en W. dus daar in de buurt niet een terrein aanwijzen De gelegenheid, tot spelen is in deze gemeente niet Voldoende aanwezig. De VOORZITTER zegt, dat hot punt in de vergadering van B. en W. am pel is besproken. B. eh W. voelen veel voor uitbreiding van 't a,anla! speel plaatsen. Op het oogenblik kunnen B. en W. geen bepaald voorstel doen. De ge dachte is gerezen de grónden van 'fc Gasthuis, gekocht in 't Leldschekwar- tier, er voor te bestemmen. Misschien neemt dat denkbeeld nader va-stèren vorm aan.- De heer SCHRAM meent in derf geest van dén voorsteller te handelen' door met dit antwoord genoegen te: nemen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Punt 15. Trekken der afdeelingen. RONDVRAAG De heer VISSER vraagt, of geen betere regeling kan-getroffen worden aan 't bureau van politie voor de go- vonden voorwerpen. De mensclien' willen niets meer vinden. Veel een voudiger zou het ziju, als vinder en eigenaar heiden aan 't nureau ko men, de tegenwoordige manier, dat de eigenaar naar den vinder wordt gezonden, geeft veel geschrijf en om haal. De VOORZITTER zegt, dat klach ten hem niet Ier oore zijn gekomen, maar dat hij de zaak zal onderzoe ken. Punt 16. Zitting met gesloten deuren. Sioonivaait&erichtea Het st. Menado. van Java naar Rot terdam, arriveerde 81 Aug. te Suez. Hel st. Gedé, van Rotterdam naar Java, passeerde 31 Aug. Point de Galle. Het st. Sindoro, van Rotterdam n. Java, arriveerde Sept. te Port Said. Het st. Lombok, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 31 Aug. te Suez. Het st. Van Spilbergen arriveerde 30 Aug. van Rotterdam te Batavia. Het st. De Haan, van Rotterdam n. Java, passeerde 30 Aug. Dungeness. Het st. Ternate, van Rotterdam n. Java, arriveerde 29 Aug. te Cardiff. Het st. Soestdijk arriveerde 1 Sept. van Newport News laatst van Amster dam te Rotterdam. Het st. Floras vertrok 1 Sept. van Amsterdam naar Hamburg. Het st. Statendam vertrok 1 Sept. van New-York naar Rotterdam. Het st .Zaanland, van Buenos Ayres naar Amsterdam, vertrok 31 Aug. van Rio Janeiro. Het st. Noordam arriveerde 1 Sept van Rotterdam te New-York. „"Het Witte Kruiq" en fVan de Landbcrawveraeniglng. De Raad kan *ich hiermede echter tiiet vereenigen èn gaat mee met B. W. De gemeente-veldwaohlera korfden aares in voor salarieverhooging, •£ai behandeld zal Worden bij de be groeting van 1609. De aftredende wethouder, de heer H. Moeue, werd met 8 van de 10 Uitgebrachte steramen herkozen; 1 Stem werd uitgebracht op den heer Sluiter, 1 was blanco. De heer Moeavs, die reeds 88 jaar wethouder is, neemt de herbenoeming aan. Als lid der londerijencommiesie ■Werd herkozen de heer G. Poel en gekozen de heer B. Sluiter. De leden der gascommissie, de'hee shen GoraelLsse en Braun, werden her kozen^ Alvorens eene onderwijzeres te be noemen voor de school van lager- en. uitgebreid lager onderwijs, welk punt thans aan de orde was, en waar- Voor B. en W. een voordracht van 8 hadden ingediend, wil de heer Wie- demon welen, waarom B. en W. bij het opmaken der voordracht niet de aanwijzing van het hoofd der school hebben gevolgd en een ander no. 1 zetten dan deze wilde. De voorzitter meent, dat het In Strijd is met de goede vormen in een openbare zitting over onderwijzeres sen le spreken. De lieer Wledeman acht hét ge meentebelang te gaan boven goede vormen en pleit voor mej. Blad, die door het hoofd der school Jo no. 1 gesteld. De heer Moens neemt liet op voor no. 1 van B. en W., mej. v. d. Hijden, welke ook benoemd wordt met 6 van de 10 stemmen bij tweede stemming, nadat bij de eerste stemming waren uitgebracht op mej. v. d. Hijden 5 stemmen, mej. Blad 1 stem en mej. Smit 4 stemmen. HEEMSTEDE. Militie. Bij de finale sluiting van liet in schrijvingsregister der Militie» lich ting 1909, bedroeg het getal inge schrevenen 57. Binnenland STAATSCOMMISSIE VOOR DEN MIDDENSTAND. Omtrent de Zaterdag door de Staats commissie voor den Middenstand te 's- Gravenhage gehouden vergadering -emeemt het Hbl. nog het volgende: Het geheele concept-wetsontwerp vervroegde winkelsluiting werd arti- kelsgewijze behandeld en na ampele besprekingen in eerste lezing goedge keurd. Het beginsel der ontworpen wet be rust op de overweging, dat alleen een rijkswet een billijke oplossing dezer quaestie kan brengen. Het eerste artikel spreekt dan ook van een sluiting van winkels tusschen 's avonds 9 uur en 's morgens 5 uur over geheel Nederland. Tengevolge van enkele aangebrach te wijzigingen zal de staatscommissie nogmaals voor dit wetsontwerp bij eenkomen, ten einde het bij tweede le zing definitief vast te stellen. VEREENVOUDIGDE SPELLING. Met ingang van 1 Sept. wordt de vereenvoudigde spelling op alle open bare scholen to Winschoten inge voerd. De door don gemeenteraad aangenomen motie, die uitstel van de Invoering beoogde, heeft de hoofden van scholen niet doen besluiten van de invoering af te wijken. ONWEDER. De bliksem sloeg Dinsdagmiddag in de woning van weduwe v. d. Meulen te Heeranveen. De vrouw was op zol der, sloeg naar beneden en werd be wusteloos opaenomen. Zij is aan het hoofd gekwetst. De bliksem veroor zaakte geen brand. GEARRESTEERD. Te Hengelo (O.) is gearresteerd de assistent-chef J. W. E., verdacht van diefstal van ongeveer 70 uit een geldkist in het station. (N. R. Ct.) BRANDSTICHTING? Zondagavond is er brand ontstaan op de hofstede, bewoond door den heer P. de Bruyne, te Kijkuit, onder FEUILLETON Naar het Engelsch, door Arthur W. MarchmönL 50) Het was heel verstandig, Karl, zei Olive, en toen beschreef zij wat er gebeurd was, voor dai zij wa» weggeloopen. Al dien tijd hadden noch Rosen- stein, noch Anna een enkele opmer king gemaakt, maar toen Olive zweeg ging Anna, naar haar toe en wilde haar kussen om het weer goed te maken. Het spijt mij, Rosa. Ik heb je onrecht gedaan. Vergeef het mij. Ik was buiten mij zelf ter wille van Karl. Neen, Anna. ik kan zoo maar niet vergeven. Ik zou het niet mee- uen, en wil het daarom niet zeggen. Olive waa besloten de breuk tus ee hen haar beiden niet weer te her stellen, dat kon haar nog te pas ko men tegenover haar broeder. Och, n""flk het '.veer in orde, en lant o'ks weer zoo zijn als hel was. zei Karl. Het was alleen Anna's liefde voor mij, die haar lot zulke dwaze gedachten bracht. Ik heb haat vergeven, voegde hij er bij met het air van iemand, die een mooie, zelf opofferende daad verricht. Het zal nooit meer zoo tusschen ons zijn als het geweest is, Kajl, ant woordde Olive "beslist. Anna heeft dat onmogeliijk gemaakt. Ais dit in orde i3 gemaakt, zal Ik weer heen gaan. Ik ben alleen, maar ik wensch geen verraadster genoemd te wor den. Vannacht zal ik h'er nog blij ven, maar morgen ga tk heen. Nu zie jewat je gedaan hebt, riep hij woedend tot zijn zuster. Als jij Rosa niet kunt bewegen te blijven, zaJ ik het je nooit vergeven. En daarop barstte Anna weer in een stroom van tranen los. Karl deed zijn uiterste best het tweetal weer te verzoenenmaar Olive bleef bij haar besluit, en om aan dat alleronaangenaamst tooneel te ontkomen en meteen haar plan uit te voeren om uit het huis te vluch ten, verklaarde zij, dat zij naar haar kamer wilde gaan en Jaar wachten, tot het tijd was voor de vergadering. Zij kan de kamer niet uit, zedde R oa en stel n, daarmee zijn langdurig stilzwijgen verbrekend. Meent ge, dat ik een gevangene ben vroeg zij boos. Je kunt de kamer niet uit, her haalde hij, koppig. Ik zou wel eens willen zien, wie haar tegen houdt, zei Karl. Natuur lijk kun je gaan als je wilt, Rosa. Zij wendde zich naar de deur, en Rosensteln 6tond op om me<t haar mee te gaan. Karl keek hem streng aan. Christiaan, wij zijn altijd ka- roeraden geweest, rnaar ik laat dit n'et over mijn kant gaan. Het zijn de orders van Gideon Mawford, Karl. Je weet welke straf er staat op ongehoorzaamheid. Ik ben voor Rosa verantwoorde lijk. Je zult het niet doen, dat zeg ik Je. Je kunt gaan, Rosa, en hij wierp de deur open en stond tiisscheo haar en Rosenstein. De laatste riep den anderen man, maar vóór dat zij het konden voor komen, was Olive de deur uitgegaan on snelde naar haar kamer boven. Zij wachtte een oogenblik en luis terde naar de gevolgen, zij hoorde hoe één van de twee een stoel plaat- sto voor de voordeur, terwijl de an der naar de achterdeur toeliep. Zoo werd haar het vluchten onmo gelijk gemaakt, en zij ging haar ka mer binnen, om er over te denken, wat haar te doen stond. Het was een moeilijke positie. Het ergste, wat haar tot nu toe waa over komen. Zij zou de vergadering moe ten bijwonen, tenzij zij onderweg naar de vergadering een of ander middel kon vinden om te ontkomen. Haar eenige kans, als dat misluk te en zij kon zich niet ontveinzen, dat er al heel weinig kans op slagen was was het wanhopig kleine kans je, dat Gilbert Merridew haar niet zou herkennen, en dat zij in staat zou zijn zoo'n aannemelijk verhaal omtrent haar zelf te vertellen, dat men volkomen van haar goede trouw overtuigd zou zijn. Met da.t doel voor oogen dacht zij nog eens zorgvuldig na over ieder détail van het verzonnen verhaal van het leven van Rosa Baumsteia, dat zï) voor zichzelf had in elkaar gezet en probeerde het op ieder punt zoo aannemelijk mogelijk te maken. Het verhaal was, dat zij het kind was van arme ouders in Eisenach dat haar moeder daar was gestorven en haar vader haar had meegenomen naar Amerika. Hij had getracht ais arbeider werk te krijgen in New- York, maar dat was rn'slukt en was gedood bij een vechtpartij op straat. Aan zichzelf overgelaten, was zij ge dwongen geweest te stelen om brood te krijgen, en was gepakt en gevan gen genomen. Sommige menschen hadden mede lijden met haar gehad, toen zij uit de gev.angenia kwam, en hadden geld genoeg bijeen gebracht om haar naar Duitschland terug te laten keeren. Maar zij was in plaats daarvan naar Londen gegaan, omdat een vrouw op het schip, waarmee zij den oceaan oAerstak, haar gezegd had, dat zij do ar werk zou vinden ira den naam Hartmann had genoemd. Dit was het zwakke punt in het verhaal=n hoe zij er ook over na docht, zij kon niets beters vinden zon der den naam van Selma er bij to pas li brengen en dat wilde zij alleen in het alleruiterste geval doen. De eenige gedachte, d'e haar nog inviel was, dat zij verklaren moest, dat de menschen op het schip haar verboden hadden hun mmen op te geven. Na besloten te zijn, die veront schuldiging zoo aannemel>jk moge lijk te pas te brengen, omdat er geen ander was, vestigde zij haar aan dacht op het verhaal, Jyl zij geven zou omtrent de gebeurtenissen te Cromwell Gardens. Dat was betrek kelijk gemakkelijk. Zij was werkelijk niets belangrijks te weten gekomen, zelfs al zou zij het willen vertellen. Er kon geen kwaad in rt te ver tellen, dat de minister t tin den morgen op bed lag, en dot «tuk ken meebracht, die in N i.-i.ee, grenzende aan zijn slaap mer, be handeld werden of ook, d: t er go et- belangrijke papieren waard werden. Maar nu bleef haat' nog over het verschrikkelijke feit onder d© oogen te zien, dat Merridew haar zou her kennen. Zij zat daar met opeengeperste lip pen en gefronste wenkbrauwen na te denken over hetgeen hoar ten op zichte daarvan te doen etond". Zij zag het gevaar duidelijk voor zich en het beangstigde haar. Haar leven zou zelfs op het spel staan. Zij had gelegenheid gehad op te merken, hoe deze menschen voor niets terug deinsden. Zij zetten hun veiligheid en misschien hun leven op het spel door tegen de maatschappij en haar wetten te handelen. Verraad was de eenige groote misdaad, die zij nooit zouden vergeven. Hun eigen veiligheid maakte het noodzakelijk, dat iedere daad van verraad ten strengste gestraft moest worden. En als Merridew haar herkende, zou een enkel woord van hem haar doodvon nis zijn. Zij tvijfelde er geen oogenblik aan, of hij zou blij zijn, dat woord te kun nen uitspreken. Haar dood beteekende allee voor hem met betrekking tot het fortuin van haar vader. Zij meende, dat hij te dien opzichte al plannen had ge maakt bij dien aanval op haar, toen -j naar Sheffield reisde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6