ipuri en Wedsirijte Gemengd Nieuws INGEZONDEN Land en Tuinbouw Kort Nieuw9. StoomvaartberlcMea 'vond zijn lijk althans in den stal ter' 'hoogte waar het vee stond vastgebon den. De man, een ongeveer 60-jarige, jwoonde geheel alleen. Een groot gedeelte van den Inboe del en alleen het vee werd gered, Éen en ander was laag verzekerd. INBRAKEN. Vrijdagnamiddag tusschen haïT- wce en drie uur, terwijl de geheele anülie Van H. in den Terheijden- schen Hoek te Teteringen op pl.m. 100 meter afstand van de woning ge legen bouwland werkzaam was, heb ben dieven ingebroken in de afgeslo ten woning en uit een kabinet ont vreemd ruim 700 gulden aan bank papier en zilvergeld. De maréchaus see stelde een onderzoek In, doch Van de daders schijnt niet het min ste spoor te zijn. („Dgbl. v. Nbr.") Zaterdagmiddag Is er ingebroken bij de wed. Konings op den Korten- dijk onder Rozendaal. Ontvreemd werd een bedrag van f 90 in geld. Ook werd er ingebroken bij A. Loos. Aldaar werden ontvreemd een klein bedrag aan geld en eenige gouden sieraden. Door de maréchaussée is P. van Z. gearresteerd, die verdacht wordt niet vreemd aan deze inbra ken te zijn. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. Ook 's nog ingebroken bij vrouw Van Hooydonk, onder Wouw, bij wie een bedrag vail 115 gestolen werd. RENE BROCHURE. De Vereeniging van Drogisten" (apo thekers-assistenten) heeft aan de Re geering en de Tweede- Kamer eene brochure gericht, waarin zij toe licht haar wensch, dat drogisten, voorzien van het diploma van apo thekers-assistent, de wettelijke be voegdheid zullen verkrijgen tot onbe perkte uitoefening van den kleinhan del in drogerijen, chemicaliën, ver- bandstoffen en de door de wet geper mitteerde verpakte geneesmiddelen. WEER EEN INKTWERPER. Het schijnt, dat het voorbeeld van den Amsterdamschen „inktwerper" navolging vindt. Men meldt nu, dat Vrijdagavond een dame te Leiden door zulk een „inktwerper" is lastig gevallen, die haar ganschen lichten mantel, door er een roode vloeistof op te werpen, bedorven heeft. BRANDEN. Door onbekende oorzaak brandde de schuur met landbouwgereedschap pen van H. Tieman te Nes op Ame land af. Alles werd een prooi der /lammen. De omliggende gebouwen konden door het tijdig optreden der brandweer behouden blijven. Te 't Haantje, gemeente Sleen, is de woning van T. Meijer geheel af gebrand. De bewoners Ronden zich slechts met moeite redden. Alles was verzekerd. Te Dodewaard is brand uitgebro ken op den Parallelweg in een huis, bewoond door G. van E. Het huis, zoomede grootehdeels dé inboedel, werd een prooi der vlammenhet gelukte met veel moeite het aangren zende perceel, bewoond door W. M., te behouden. Oorzaak van den brand onbekend. Het afgebrande huis en de nboedel waren verzekerd. VOETBAL. Om den Zilveren Bal. (Tweede Ronde. daal'irlll Willi 31! V.U. C. sla* paria Weer is Sparta's veld bedekt door een leger emmers, sponsen en wat dies meer zij, weer staan de toe- sciiouwers geduldig aan het lijntje in de drassige modder en plassen te wachten net als de vorige week. Gelukkig is ook nu op de regendagen een Zondag met zonneschijn gevolgd, en drommen Rotterdammers zijn naar Crooswijk opgetrokken, om de tweede ronde van den Zilveren-Bal- elrijd te zien. Tegen half elf komt een onafgebro ken rij door de groote hekken het veld op, met spelers en officials er tusschen H. J. O. in de bekende auto, Quick per auto en diverse elf tallen, per vijf stuks in bakkies ge perst. Om elf uur zijn Sparta en V. O. C. gereed om 't spul te openen. Meerum Terwogt blaast geweldig op zijn fluit en de mannetjes stellen zich op. SPARTA—V. O. C. 0—2. De tweede klussers winnen den toss en Sparta, dat weer zonder De Kor- ver is, trapt onder luide aanmoedi gingen af. V. O. C. blijkt echter groo te plannen te hebben, en dringt flink op Sparta's xerdediging in, die erg onzeker werkt. Eshuys valt telkens op 't critieke moment, Konerl trapt gaten in de lucht, en keeper Nieuwen- huyzen, die achter dit solide stelletje in duizend angsten staal, verliest zoo totaal ziin kalmte, dat hij een schui ver van Van Prooye door zijn han den laat gaan (0—1). Sparta's pogingen om gelijk te ma tten brengen wel het publiek (dat de schoten te slikken krijgt) maar niet den V. O. C.-keeper in gevaar. Met half time is 't 01. Kort na rust vangt N'ieuwenhuyzen een bal op, en gooit hem tot ieders verbazing tegen v. d. Sluys' hoofd, dut niet nalaat voor het tweede puntje te zorgen. (0—2). Sparta doet nu wanhoopspogingen om op te halen, Teschmachcr rent, Ruffclse, De Groot en v. d. Wolk be kogelen 't publiek, dat als repliek op z'n Rotterdamsch Meerum Terwogt uitfluit maar goals zijn 't resultaat van dit spektakel niet, en met time zijn de first classers met 2—0 door de lage ren geklopt. 't Ï9 ondertusschen. een uur of twaalf geworden, en alvorens Haar lemVelocitas te bezoeken, verster ken we met een aantal andere hon gerige» in 't clubhuis den inwendi ge» iriensch. Als echter een geweldige witte Iraï èri dll'ó roode broes "zich" bulten vertoonen, snapt ieder, dat de pret staat te beginnen en zoekt zijn plaatsje weer op. haarlem-velocitas a-i. De roodgebroekten spelen vandaag met Semé en Jacobi in plaats van De Wolff en Stol, Velocitas is volledig. Haarlem: U termark. Jacobi, De Koek, Leslie Miller, v. d. Berg (capt.), Ver- wey, v. d. Mey, Haak. Ve 1 o c i t a s Van Galen Last, Akkersdijk, Blume, N. N., De Pauw, Hemmes, Do Bruyn, Triebei, De Wijs, Balluseck, Van Weel (capt.) De Cadetten pakken flink aan, de Haarlem-achterhoede minder, zoodat Jules al spoedig een pil van Akkers- dijk heeft te verwerken. De blauwwit te voorhoede combineert snel en zui ver, het schieten is voor doel dikwijls slecht. Toch weet Blume uit een voor zet van De Pauw onhoudbaar te scoren (0—1). Haarlem, geprikkeld, valt nu he vig aan, en Verwey als center-voor vertoont uitstekend werkhoewel niet zoo'n werker als De Wolff, doet hij beslist.in tactisch spel niet voor hem onder. Mooie staaltjes samen spel tusschen Verwey en Van den Berg komen voor Van der Mey trapt echter veel te woest en bederft hef samenspel in de voorhoede. Onverwachts maakt Haarlem echter gelijk, als Velocitas' achterhoede te ver opgedrongen is de backs-messen cn Verwey schiet langs den uitloo penden Van Weel in hef doel (1—1). Een paar maal is Haarlem hierna op het punt om de leiding te nemen, maar Van Weel is nogal gelukkig even voor rust wordt Jules plots weer bedreigd maar keert prachtig. Rust I1 en 't is een open waag, wie 't winnen zal. Trainer Chadwick en Hirschman delibereeren aan 't lijntje zeer zwaar, tenslotte zoeken ze een plaatsje op, om den een of anderen candidaat- international te observeerenvol gons de publieke meening is dat Haak. Na rust komt Akkersdijk direct voor open doel, maar schrikt zóó van den enorrnen schatbewaarder, dat hij naast schiet. Haak heeft een zweren tegenstander aan Triebei, maar speelt goed en brengt meermalen op. Balluseck (de ex-H. B. S.'er) is echter als altijd niet mis, en verwerkt het zaakje naar behooren. Eindelijk wordt Velocitas de baas. Eens redt Jules op 't kantje door uit- loopen, daarna stopt hij vallend een hard schot. Gelukkig worden meer dere mooie kansen verknoeid door slecht schieten de Cadetten scoren nietHaarlem breekt nog eens door, wat geharrewar, Verwey krijgt den bal vrij en plaatst zuiver in het hoek je (2—1) onder algemeen enthousias me. Even daarna brengt Jon weer op, komt voor doel, waar De Wijs zich loelijk vergist. Penalty 1 Wie neemt 'm Met zware schreden komt Haar lem's keeper uit zijn doel, bereikt na een heele wandeling den bal en pilt hem er in, via de lat (3—1). Onder algemeene toejuichingen gaat Jules weer op «den terugweg. Direct daarop is 't tijd, en Haarlem wint met 31. De voorhoede speelde goed, behalve v. d. Mey, Utermark was schitterend, de backs vrij goed. Bij Velocitas Triebei, Akkersdijk en Balluseck de besten. 't Is nu Willing, die verschijnt met deftigen stap in een deftig scheids- rechterscostuum, en die een schellen fluittoon doet hooren, waarnaar luis teren H. F. C.—QUICK 2-6. H. F. C. nu zonder Mannus Francken, Tideman en Kater, Quick zonder Crok, Stempels en Ferzenaar. H. F.C. Schippers (capt.), Schalkwijk, Beynes, La Bastide, v. Hoorn, Kimmijser, Henny, Van Gogh, Ter Spill, Ten Cate, Francken Sr. Quick: Visser, Groskamp, Reeman, Sneth- lage, Welcker, Kollmann, Otten, Bosschart, Kiicks, BI ankert, Boudier. Binnen twee minuten is het al 01, als Reeman van dichtbij schiet, en no. 2 door Snethlage laat niet lang op zich wachten. Quick gaat echter altijd zoo hard af, en ook nu kalmee- ren de heeren zeer als 't 20 voor hen staat. H. F. C. laat zich gelden de voorhoede speelt netjes samen, en do Quick-verdediging maakt er korf bal van. Penalty l Van Gogh zet die er prachtig in, en Boudier merkt, dat ook het keepen bij de kampioenen een taai baantje kan zijn, als direct de gelijkmaker van'Van Gogh's voet volgt. (2—2). Quick's voorhoede, nogal laksch tot dusver, draait dan door de II. F. C.- verdediging en ineens ligt de bal weer in 't net. (2—3). Als Schippers kort daarna slecht uittrapt, neemt Groskamp den bal ineo, passeert een paar man en schiet onhoudbaar. (2—4). Hiermee is het rusten. Na half time heeft H. F. C. niet veel meer in te brengen uit een cor ner heeft Quick direct de vijfde (25) en Snethlage maakt no. 6. Door hard werken der verdediging en goed kee pen van Schippers blijft de stand verder zoo. In H. F. C.'s voorhoede viel ons het handige, weldoordachte spel op van den kleinen Ten Cate, die voor het eerst een eerste klasse-wed strijd speelde. Van de spelers veel te zeggen, is overbodig, over 't, algemeen werd er vrij goed gespeeld. Schippers, Ilenny, Van Gogh an Ten Cate Snethlage, de Quick-backs, Visser en Groskamp muntten uit. h. B. s. en "deEeërëchol zrjfi aan 't goal-kicken, en op een apartje staan Chadwick en Kees van Hasselt, die een bal te pakken hebben gekre gen, en headen naar elkaar. £)a Beer schot ziet er Belgisch onsmakelijk uitpaarse jerseys met witte strepen in allerlei fatsoenen en graden van verkleurdheld. Groothoff komt op "t tooneel. H. B. S.—BEERSCHOT A. C. 5-3. (15 min. verlengd). H. B. S. is weer volledig, de Beer schot heeft het volgende elftal Duff, A. Filling, Huysmans, Weir, Clayton, Casteleins, Fischer, Van Opstal, Kevorkian, Ver- meir, v. d. Eynde. 't Spel is direct van weerszijden vlug en levendig vooral achter Duff, waar de bal spoedig twee maal be landt. Beide keeren is Blommesteyn de oorzaak. Stand 2—0. Vermeir, de Belgische linksbinnen, scoort dan met een goed schot tegen (2—1), waarop Lens met een tam balletje door Duff's handen ant woordt. (31). Alsof er_nog niet ge noeg is gescoord, maakt Vermeir met een mooi ver schot voor rust nog een punt. Rust 3—2. Na de hervatting is 't spel verdeeld, en het duurt geruimen tijd voor de Beerschot door "den middenvoor ge lijk maakt. (3—3). Hiermee komt tijd. In de eerste 7 l'/2 minuut van de verlenging scoort H. B. S. al twee maal, eerst door Dé Bruyn Kops uit een penalty, dan door een pracht- schot van Twaantje van Renterghem, eri wint welverdiend met 5—3. Om kwart over vijf zijn de wedstrij den afgeloopen. Het programma voor de volgende week is A. le Demi-Finale HaarlemV. O. C. B. 2e Demi-Finale Quick—II. B. S. Als entremetsFriendly-game SpartaVelocitas, en C. Eindstrijd Winner A.Winner B. LUCHTVAART. Orville Wright heeft Zaterdag avond bij fort Myer alweer zichzelf overtroffen. Hij heeft toen 1 uur '10 minuten 30 seconden aan een stuk gevlogen, dat is 4 minuten 50 secon den langer dan den vorigen dag. Zijn gemiddelde snelheid was 58 K.M. in het uur. Twee maal be schreef hij een 8. Zondag zou hij lui tenant Lahm als passagier meene men en trachten om met hem een uur in de lucht te blijven. Orivlie Wright maakt zich sterk, dat hij een vliegtoestel kan bouwen voor zes of zeven personen. Mr. CHADWICK OP HET „HAAR- LEM"-VELD. Chadwick, de Engelsche trainer, die overgekomen was om het Neder- landsch elftal te trainen, is Zaterdag j.l. ook op het Haarlem-terrein ge weest. De opkomst van werkende- zoowel als van adspirant-leden was waar lijk reusachtig. Anders was dit, toe.i de leermeester drie dagen bij de Rot- terdamsclie voetbalclub „Xerxes" fungeerde. Den eersten dag waren er vier, den 'tweeden dag drie en den derden dag twee belangstellende voet ballers en „I can 't make a team from two players", zei Mr. Chadwick, maar dat kan je ook van niemand verwachten, zelfs niet van 'n Engel- schen trainer. Maar keeren we terug naai' het Haarlem-veld. Om twee uur werd begonnen met goal-schieten en ieder moest op zijn beurt met zijn linkerbeen een rollend, aankomende bal door het doel trappen, daarna hetzelfde met het rechterbeen en on der dat al was de terreinknecht bezig om een twaalftal palen in regelmatige volgorde in den grond te planten, van welke stellage niemand de bedoeling wist thuis te brengen. Later bleek, dat er met den bal om elk der pa len een keer moest heen gedraaid worden en wie dan weer het eerst terug was had gewonnen. Daarna werd een partijtje gespeeld, waarin ook Mr. Chadwick zelf, zijne talen ten toonde, waarna de middag beslo ten werd met een oefening in het kop pen, waarbij soms de raarste ver houdingen en sprongen gedaan wer den om den bal te bereiken. Toen was het weer afgeloopen en Mr. Chadwick vertrok; maar den vol genden Zaterdag kunnen de Haar lemmers weer van zijne theorieën loeren. UIT DE GELEDEREN VERWIJDERD Hier volgen eenige bijzonderheden omtrent het ontslag waarvoor de dis ciplinaire raad luitenant Potiron bij den minister van oorlog heeft voor gedragen. De kwestie is deze: Pcrtiron heeft zich in een reeks ar tikelen, welke verschenen in de Ac tion Fran$aise, liet orgaan der Nieuw Monarchisten, op zulk een hatelijke, grove en uitdagende wijze uitgelaten over generaal Picquart, dat deze zich genoodzaakt heeft gezien den alsnog tot de reserve behoorende officier voor een raad van onderzoek te da gen. Deze kwam Vrijdag te Parijs bij een; de gedaagde teekende verzet aan tegen zijn dagvaarding voor de zen raad, op grond, dat zijn artike len niet slechts eenvoudige beleedi- ging hadden ingehouden, maar smaad, zoodat hij voor een krijgs raad moest geroepen worden. Hij ver klaarde verder, dat, sinds generaal Picquart minister van oorlog was, er absoluut geen grondwettige bepa lingen meer voor het leger boston* aeh. Volgens hem is nex ierc, aai een wegens ongeoorloofd optreden ont slagen officier, wiens bestraffing door geen enkel militair lichaam on gedaan gemaakt kan worden, weder in dienst en zelfs aan het hoofd van het leger wordt gesteld, bewijs ge noeg, dat de discipline in haar grond slagen is aangetast. De raad stoorde zich echter niet aan deze meaning van luitenant Po tiron en besloot met algemeens stem men dezen officier wegens ernstig indiciplinair wangedrag uit de gele deren te verwijderen. HET DEENSCHE SCHANDAAL'. Het onderzoek naar de zwendela- rijen van den Deenschen ex-minister Albert! wordt op krachtdadige wijze voortgezet. De onlangs afgetreden mi nister van Landbouw, Ole Hansen, behoorend tot de meest geziene bur gers in den lande, treft het verwijt, dat hij, als vice-president van de Boe- renspaarbank, zich zoo weinig met de zaken bemoeide, dat Albert! vol komen vrij spel had. Men zegt dat Hansen, als directeur der Nationale Bank, een post, dien hij eerst sedert kort bekleedt, ónmo gelijk geworden is. De ministers hebben besloten voor- loopig hun portefeuilles te behouden* ten einde zoo- spoedig mogelijk hulp te kunnen bieden. Desniettegenstaan de verlangt de verbitterde menigte een nieuw bewind. Er is sprake van een grooten demonstratie-optocht, waaruit dan een comité naar den ko ning gestuurd zou worden. DE VRIJHEID GESCHONKEN. Naar aanleiding van de geboorte van zijn zoon heeft de sjah van Per- zië aan bijna alle zich te Bagdisjah sedert den staatsgreep in hechtenis bevindende politieke gevangenen de vrijheid geschonken, onder bepaling echter, dat zij binnen 20 dagen Per- zië zullen verlaten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. E ch vihfori a\A/a (p K W ly IUI 1 Cl W Cl O BE R LAM NSTEIN l C 1 Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redacteurl E enigen tijd geleden meldde een bericht in uw blad, dat de gemeente- raads-Commissie tot herziening van het Werklieden-reglement, reeds in 1906 benoemd, met haar taak gereed gekomen was. Het heeft mij daarom bevreemd, onder de officieele „Raadsstukken" nog steeds niets daaromtrent vermeld te vinden. Zouden we nu bij de a.s. behandeling in den Raad van de ge meente-begrooting wederom niets na ders te hooren krijgen? Of wanneer dan wel? Ik ben er van overtuigd, dat UEd. de schare van gemeente-werk lieden die steeds met begrijpelijke be langstelling de courant opneemt om te kijken „of er nog niets in staat", een grooten dienst zou bewijzen, wan neer u hieromtrent iets vermelden kon. Gevoelt geen de rraadsleden zich verplicht dit onderwerp eens aan te raken? Twaalf gulden per week, bij den huidigen levensstandaard, geeft toch zoo'n karig en zorgvol bestaan! Aanvaard mijn dank, M. d. R., voor do opname dezer regelen in h e t blad Yoor Haarlem, 't „Haarl. Dag blad". Achtend, UEd.'s dw., H. Haarlem, 10 Sept. '19Ö8. IN DEN TUIN. We geven ditmaal in plaats van een artikel eenige losse wenken, waarmee, naar we hopen, vele lezers en lezeressen hun voordeel kunnen doen. Een van de heerlijkste en gezondste vruchten is de druif, vooral de blau we druif werk bloedzuiverend. Wie de gelukkige bezitter is van een rijk- aragenden wijnstok, stelt er natuur lijk prijs op hiervan zoolang moge lijk te genieten. Daartoe moet hij volgenderwijze te werk gaan. De druiven, welke hij na het plukken wil bewaren, moeten nauwkeurig worden nagezien, tros voor tros, om beschimmelde, aangestoken of ge kneusde vruchten te verwijderen. Toch kan er schimmelvorming aan ons oog ontgaan. Daarom is het noo- dig eiken tros, aan een draad gebon den, even in kokend water te dompe len, de druiven lijden daarvan niet het minst en de schimmel wordt ver nietigd. Dan hangt men de trossen, zonder dat ze elkander raken, in een koele, vorstvrije ruimte, Welke men daarna uitzwavelt. Geheel droog mag die ruimte echter niet zijn, anders drogen de druiven in, waarom men er glazen met water plaat6t. Een paar malen per week ziet men de trossen na, om wat door schimmel mocht zijn aangetast, weg te nemen. Neemt men veel schimmel waar, dan zwavele men nog eens. Aldus kan men zijn druiven zeer lang in goeden staat bewaren. Reeds nu dient ge na te gaan hoe veel en welke vruchtboomen ge zult planten, want voor vele gronden ia de beste planttijd weldra daar. Men kan ze wel planten, indien het geen vorstig weer is, den geheelen her* en winter door, van eind October tot tn April dus, maar op niet natten grond, die niet licht bevrieat, ia een herfstplantinsc zeer aan te bevelen, mi neen Verschillende voordeelen. Er is, ten eerste, minder gevaar, dat de wortels bij het planten uitdrogeD. Ook kunnen de boompjes in het voor-, jaar dan beter tegen de droogte de grond is dan vochtiger en droogt niet zoo licht uit en de wor/vtels zijn werk zamer, daar zij in 't najaar nog vrij- wat haarwortels gevormd hebben. Die haarwortelvorming, voor den groei van zooveel belang, heeft dan in 't voorjaar nog krachtiger plaats. Bij herfstplantlng wordt de aarde door regen en sneeuw beter gesloten en worden de tusschenruimten der wortels aangevuld. Ook werkt de vorst gunstig in op dien grond, hij maakt dien los, poreus, zoodat de on ontbeerlijke lucht beter kan indrin gen, maar ook de regen en de dauw, het licht en de warmte, zoodat de wortels gezond blijven en zich nor maal ontwikkelen. Bij voorjaars- plaoiting, als de grond nog nat is, wordt deze door do bewerking licht saamgekneed en taai en blijven ge noemde voordeelen achterwege. Ge volg vaak zieke, kwijnende wortels. Waarschijnlijk zijn er onder de le zers en lezeressen bloemenvrienden en .vrténdinjnen, di gaarne willen weten, hoe ze op> goedkoope wijze, zonder eenige kosten hoegenaamd, asters en rozen kunnen conservee- ren. Dit geschiedt aldus. Men hangt de bloemen, als ze nog niet geheel open zijn, aan de sfélen in een ge sloten kist geheel vrij op, zonder dat ze elkaar dus aanraken. In de kist. is een bord geplaatst met zand meer of minder naar er bloemen in zijn, met'wat zoutzuur bevochtigd. Bij witte rozen en asters laat. men 'n weinig zwavel- op een bord branden. Door- den damp van liet een of van het ander worden de rozen en de roode en blauwe asters in 1—2 uur als de kist natuurlijk gesloten is prachtig hoog rood gekleurd. Nu moeten ze gedroogd worden in zakjes (peperhuisjes) van filtreerpapier; dit kan jaren dienst doen en geeft dus geen kosten. De bloem komt. met den steel naar onderen en de zak wordt op de gewone wijze gesloten. Zoo worden ze ter droging 3 a. 4 weken op een luchtige plaats gehangen; om daarna in kisten bewaard te wor den. Jarenlang blijven de bloemen dan goed, zelfs behouden ze nog vrij lang haar geur, terwijl ze bij deze methode ook niet verbleeken. Noten zijn, volgens Dr. Munoz, plantenspek. Zij bevatten veel vetten en vormen derhalve voor bleekzuch tige,, zwakke en uitgeteerde personen een uitmuntende voeding. De op ver schillende personen herhaaldelijk ge nomen proeven hadden steeds het zelfde resultaat: vermeerdering van den bloedsomloop ln het geheele li chaam, vooral in de huid duidelijk merkbaar. Noten zijn echter slechts dan licht verteerbaar, als zij flink gebouwd en met het speeksel tot een roomachtige brij verwerkt worden. In vele gezinnen legt men noten voel den winter op; in de lange winter avonden of op een regenachtigen achtermiddag geeft het peuzelen van een nootje, vooral waar veel kinde ren zijn, iets gezelligs. Niet zelden evenwel v*rordt men leelijk teleurge steld, doordat de noten min of meer zijn beschimmeld of sterk smaken. Dit moeten we zien te voorkomen. We nemen alleen de noten, welke ge heel rijp zijn, die dus bij het schud den uit de bolsters vallen. Ze worden bewaard in een kist: op den bodem komt een laagje zand van een duim dikte, hierop een laag no ten, daarop weer zand, enz., tot de kist vol of de oogst uitgeput is. Dan komt er een laag zand van een hal ven palm (d.M.) dikte op. Een dek sel is alleen noodig als men voor muizen vreest, 't Is noodig bij het vullen kist of vat een9 te schudden, opdat het zand de ruimten goed vui le en dus de noten goed vast lir-gen. Spreekt men de voorraad aan, dan moet men niet verzuimen telkens weer voor dekking te zorgen. Alleen de zwaarste noten kieze men ter be waring, waarvan men zich de moeite niet zal beklagen. Huismoeders zullen vaak hebben opgemerkt, dat de azijn, waarin tu- gurken, komkommers, uitjes enz. zijn mgemaakt, troebel wordt, als de flesch is aangebroken, en een minder aangenomen smaak krijgt. Door bij voeging, van tijd tot tijd, van een weinig brandewijn, voorkomt men de rotte gisting en daarmee het genoem de euvel. C. B. Het is te Bergreiclienstein opnieuw tot een botsing gekomen tusschen Duitschers en Tsjechen. De gendar merie ging in een gevecht met de Duitschers, dezen met de bajonet te lijf, waarbij een Duitscher doodelijk getroffen werd. Verder werden nog twee personen gewond. Volgens een half-ombtelijke medo- deeling zal het Spaansch Koninklijk paar den leten October te Boedapest aankomen, om Frans. Jozef te bezoe ken, en eenige dagen in de Höngaar- sche hoofdstad blijven. Er zullen dan ter eere van het vorstelijk bezoek oote feestelijkheden plaats heb- xu In Kecskemet in Hongarije is ln den nacht van 8 op 9 dezer een ster ke aardschok gevoeld, die 12 secon den duurde. Er is echter geen scha de aangericht. Te Hanoi werd onlangs een Euro peaan, zekere Morand. In staat van faillissement verklaard, gevólgd door een aanklacht wegens bedrlegelijke bankbreuk. In dgn loop van de In structie in deze,strafzaak werden ern stige aanwijzingen ontdekt van clan- dèstienen verkoop van., vuurwapens/' aan de zeérooyers. Vérdere onderzoe kingen leidden tot de inhechtenisne ming van twee andere Europeanen te Hanoï, terwijl een derde te Langson medeplichtig bleek te zijn. In een stadje in Pennsylvanië, in Amerika, is een kat gestorven, die een vermogen bezat van f 180.000, haar nagelaten door haar vroeger on meester. De som komt nu in het bezit van haar jongeren broer, een pracht van een kater. Een oude juffrouw,„die mede van'" het. legaat mag leven, heeft bij liet, testament de opdracht, gekregen voor de dieren te zorgen. Vorst Von Bülow zal den 19den September te Berlijn terugkeeren, om de leden der Interparlementaire Con ferentie le ontvangen en daarna naar Nordeiney terugkeeren, waar hij !ot het midden van October zal blijven. Te New-York is eenreusachtige .brand uitgebroken 31 kleine winkels zijn vernield .en minstens 4 personen kwamen in de vlammen om. Men denkt aan kwaadwilligheid geduren de de laatste week heeft men 25 po gingen tot brandstichting geconsta- teercL Te Aubrais (bij Orleans) is eeft Duifsche spion gevangen genomen, die kwam i-euzen :n artille.riezaken. De mail schijnt officier te zijn. Te Keulen is een beiide kerkdieven gearresteerd. Het stoomschip Malang arriveerde 12 September van Rotterdam te Ba tavia. Het stoomschip Ternate, van Rot terdam naar Java, passeerde 11 Sepi. Malta. Het stoomschip Flores. vertrok 12- Sept.. van Amsterdam naar Java. Het .stoomschip Koning Willem li, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 11 Sept. Kaap St. Vincent. Het stoomsch'p De Haan, van Rot terdam naai" Java, arriveerde 12 Sep tember te Port Said. Het stoomschip Prins Willem V vertrok 11 September van New-York- naar West-Indië. Het stoomschip Prinzess Alice, van Rotterdam naar Japan, arriveerde 11 Sept. te Napels. Het stoomschip Menado, van Java naar Rotterdam, passeerde 11 Sept. Gibraltar. Het stoomschip Goentoer, van Java naar Rotterdam, passeerde 12 Sept. Fortespuria. Het st:omschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 12 Sept. te Lissabon. Het stoomschip Banda, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 12 Sept. te Suez. 'Het stoomschip Tabanan vertrok 12' Sept., nam. 3 uur 30 min., van Rot terdam naar Java. Het stoomschip Kawi, van Rotter dam naar Java, passeerde 12 Sept. Kaap del Armi. Het stoomschip Grotius, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 12 Sept. van Singapore. Het stoomschip Koningin Willielmi- na, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Sept. vail Aden. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 12 Sept. Gibraltar. Het stoomschip Koning Willem If, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 12 Sept. van Lissabon. Het stoomschip Oranje, arriveerde 12 September van Amsterdam te Ba tavia. Het stoomschip Prins Willem III, van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 12 September, v.m. 2.4" Havre. Het stoomschip Rijndam, van 1 ot terdam naar New-York, vertrok 12 September, 's namiddags 3.25, van Boulogne sur MeA FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Zutphen, 10 September. G. C. Thcuw kens, hotelhouder, wonende te Zut phen. Rechter-commissaris: jhr. mr. J- H. J. C. Martens van Seven hoven; curator: Jhr mr. de Jonge. Almelo, 10 September. B. Boelen, koopman, te Enschedé. Rer-n missarls: mi'. J. SlingonUu-E: o >r mr. A. ter Weele, te Enschede. '8-Gravenhage, 11 September. F. J. Th. van Koeken, aldaar. Rechter commissaris: mr. H. A. van Rees; cu rator: jhr. mr. H. de Ranitz. J. M. p. Schmidt, te Scheven hij gen. Rechter-Commissaris mr. A. E. Croockewit; curator: mr. Th. C. Gon- salves. A. Buitelaar, koopman, te De Lier. Rechtercommissaris: jh.r. mr. Rh. Feith; curator: mej. dr. G. J. Stemberg. (N. Ct.) Alkmaar, 10 September. J. Schoon hoven, winkelier in goud en zilver, te Alkmaar, Rechter-commissaris: mr. H. W. van Tienhoven; curator: mr. J. Verdam. Zwolle, 9 September. E. Maats, aannemer, te Dalfsen. Rechter-com missaris mr. J. W. Telting;® curator: mr. J. van Giffen. Heerenveen, 11 September. H. Bokma, boekdrukker te Heerenveen. Rechter-commissaris mr. A. van der Ley; curator: mr. G. Felix. Geëindigd: De nalatenschap van C. W. van Rije, in leven decoratieschilder te Dordrecht en aldaar overleden op 18 Maart 1906. M. de Groot en A. B. Michels Jr., te Amsterdam. G. de Vries Sr., landbouwer te Venhulzen. (St.-Ct!

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6