HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ïi llinaiTsdeeMer Binnenland FEUILLETON Onze Laehhoek, DINSDAG 15 SEPTEMBER 19ÖST k-1 De Werkman-Minister. Da Londensohe correspondent Vain het Alg. Hbld. wijdt eon artikel aan den bekenden: Engelsche® werkman- miinisteir John Burns. Hij; schrijft o. m. Het is altijd, dunkt mij, aangenaam te lozen het leven van groote mannen en vrouwen j van menschen, die door het uitmunten op eenig gebied, der mensoMieid een haken zijn geweest j wier arbeid prikkelen kan tot navol ging t tot pogen hen nabij te komen, zoo 't kan, voorbij te streven. En nog belangwekkender wordt die lectuur, wanneer het geldt zulk een man of zulk eene vrouw, die zich niet alleen door natuurlijken aanleg en ijver, doch slechts met ijzeren volharding en onvermoeide werkkracht, vaak onder de meest moeilijke omstandigheden, uit een hoogst bescheiden stand in on ze maatschappij wisten op te werken tolt de beteekendsvolle plaats, die zij thans weten in te nemen. Zulk een man is ontegenzeggelijk de werkman-minister in het huidige Bri'Usche Kabinet, John Burns, hoofd .van den Local Government Board, het departement dat over zooveel belang rijke zaken in het Engelsehe Konink rijk te waken heeft; dat feitelijk het oppertoezicht heeft over alles wait de plaatselijke besturen raakt. Juist in deze dagen, nu het groote Vraagstuk der werkloosheid en werk verschaffing door gemeente-besturen aan werkloozen steeds ernstiger vorm aanneemt; nu uit de groote steden dagelijks onheilspellender berichten komen van duizenden, die geen arbeid kunnen vinden en der grootste ellen de ten prooi zijn nu de gemeente-be sturen werkelijk ovetr deze droeve toe standen soms met de handen in het haar zitten juist ih die dogen is in 'de serie-uitgave Leiders der mensch- heid", door dien Londenschen uitgever Edwin Dalton in den handel gebracht vaal de hand van Arthur Page Grubb verschenen de levensgeschiedenis van den minister, die als parlementslid zitting heeft voor het Londensche dis trict Batteraea. Wanneer straks in het parlement ongetwijfeld da werkloosheid wel meer dan eens aan de orde zal komen en da werkmans-afgevaardigden, krachtens een door het Trade-Uni-on- congres te Nottingham: aangenomen motie der Regeering zullen zeggen „dat de wet houdende maatregelen, te. gen werkloosheid niet deugtdat de Regeerimg afdoende maatregelen dient te nemen om voortdurend werk aan werkloozen te verschaffen, omdat ieder burger recht op arbeid heeft", zal minister Burns zich doen gelden. Daarom te meer is lm deze dagen het '-verschijnen van het leven van .John Burns, die het van leerjongen in een I waskaarsenfabriek bracht tot minis ter der Kroon in een der machtigste ministeries van een der grootste mo gendheden ter wereld, vaax zoo groote •beteekenis voor zijn land en voor iedereen buiten zijn land. Afgescheiden van welke denkbeel den ook, die men hebben moge om trent de maatschappelijke en politieke toestanden vain den tijd waarin wij leven, Js het lezen van de levensge schiedenis van John Burns allermerk waardigst en leerzaamboezemt het eerbied in voor de volharding van de zen man moet het de jongeren, ge plaatst ook in welken stand onzer sa menleving, prikkelen te werken als hij deed. i Daar, in hetzelfde Battersea, dat district aan de Theems, waar hij in 1858 het eerste levenslicht aanschouw de daar, zooals Burns het in zijn latere dagen van voorspoed zelf zeide: ?„wend hij geboren onder strijd" on der de meest behoeftige omstandighe den zijner ouders „streed hij ven der, strijdt hij nog, zal hij vermoede lijk strijden tot ook zijn einde zal Zijn gekomen". Want, al heeft Burns niet altijd in Battersea gewoond hij heeft ook enkele jaren onder hardwer ken en gevaren van allerlei aard in 'Afrika bij de Niger-Company gewerkt steeds"bleef hij Battersea trouw. Daar leefde hij, daar werkte hij, daar •werd hij eerst tot lid van den Lon don County Council, later tot lid van het Parlement gekozendaar huwde (hij, zag hij zijn eenigen zoon geboren 'worden, daar woont hij nog steeds. Altijd heeft John Burns, eerst als leerjongen in die kaarsenfabriek aan 'de Theems; lalter. nadat hij meteeni- ge zuur-vexdiende pondon uit Afrika was teruggekomen, open oog gehad voor de behoeften on de ellende der 'arbeidende klassen, waaruit hij gebo ren was. Hij ging rónd en nam van al- kennishij las alles en bestudeer de alles wat de groote oeconomenvan 'aijn tijd over de sociale toestanden hadden geschreven; hij leefde tnet de arbeiders en voor hen. Wanneer men zijn leven leest en leert hoe hij in Londen, dat hij Maf heeft met geheel zijn ziel, rondging onder de werkliedenhen doof zijn woord bezielende; hen opwekkende zich te verêeuigen pm tot rechtvaardi ge toestanden te komen j hoe hij moormolen als volksleider vervolging te verduren hadhoe hij in de voor Londen ernstige dagen van 1886 we ken lang de groote dokwerkersstaking leidde en wist te doen eindigen met volkomen overwinning dier werklie den, ook al hadden uitputting en nij pend gebrek honderden hunner bijna tot wanhoop gebracht dan krijgt men eerbied voor dezen eerlijken volksleider. Voor de zaak der arbeidende Mas- sen had hij alles óver j voor die klas san gaf hij geheel zijn werken en stu- deerenzwoegde hij gansch den daig, uren in den nacht zelfs. En toen hij door hot vertrouwen van dat volk serst gebracht was in (het Counity-be- stuur van Londen, dadelijk nadat dit in 1889 was ingesteld, drie jaren la ter In het Lagerhuis, toen heeft hii altijd naar zijn beste weten geijverd Voor alles wat de levensomstandighe den der economisch zwakkere klas sen op elk gebied zou kunnen verbeto ren. Voel van de groote verbeteringen voor het Londen der laatste jaren op het gebied van onderwijs, van hygië ne, van verkeerswezen, enz. is voor een groot deel aan John Burn's aan stichting te danken en hetgeen hij als minister reeds gedaan heeft en voorbereid heeft om te doen, in het belang der verbetering van tal vari hygiënische en economische toestan den in het geheele> Rijk, kan aan nie mand, die de wereldgebeurtenissen ernstig volgt, een geheim gebleven zijn. - Men weet het, aan smaad en ver guizing heeft het dezen merkwaardl- gen man, vooral sedert hij tot den mi nisterszetel kwam, niet ontbroken en hij zai wel het beste weten, dat smaad en verguizing hom nog in misschien veel erger mate zijn toebedacht Doch zij zullen hem geen duimbroed doen afwijken van den weg, dien hij den besten acht, en zijn bijna ppresk- woovdedijk geworden lichamelijke ge zondheid en goed humeur zullen hem genoeg kracht geven om te gaan langs •de banen, die hij noodig acht om to lcomen tot steeds gezonder toestanden voor (het volk, in 't bijzonder voor de werklieden; voor Engeland en voor Londen, dat hem alles is. Wie de levensgeschiedenis van John Burns in handen kan krijgen, veraiime niet dit boek te lezen over dezen merkwaardige®, stoeren, wer ker. Stadsnieuws Verlof Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen, in gevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), ter openbare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van M. J. van den Berg, echtgenoot® van M. Bogetrs, om ver lof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het varkoopen van alcoholihoudenden dronk anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de vooi-kamer (winked) en het daar achter gelegen vertrek van het per ceel Nassaulaan no. 2 a. Nationale Militie. Oproeping van verlofgangers ih werkelijke® dienst. De burgemeester van Haarlem roept bij deze op den milicien-verlofganger Gilles Joseph Char lea van Amsted uit do gemeente Haarlem, van de lichting 1907, behoorende tot het.lOe regiment Infanterie, om zich op 19 October aan staande, des namiddags vóór vier uur te bevinden te Haarlem bij zijn korps, voorzien van. al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medege nomen, ten einde overeenkomstig art. 124 der Militi-ewet 1901, voor den tijd vau veertien dagen in werkelijken dienst te worden gesteld, wegens het niet naleven van "net bepaalde bij art. 120 der genoemde wet. Instructie. De reohter-commlssaris hield Maan dagmiddag eene instructie tegen een heer die in dan laatsten tijd voor dames en kinderen den Hout onveilig maakte. .Vele getuigen .waren (opge roepen. Ontvreemd. De persoon, die Zondagavond drie kistjes sigaren bij den heer Boon ont vreemdde, heeft dit volgens zijn ver klaring gedaan om maar in de gevan genis te komen, daar hij zonder dak wap. UÜ de Omstreken HEEMSTEDE. Collecte. Woensdag en Donderdag 16 en |7 September aal hier de Unie-collecte worden gehouden voor de School met den Bijbel, i VELSEN. De boerderij yan den' landman Glesen ip den Velserpolder, nabij het Noordzeekanaal, is afgebrand. HOFBERICHTEN. H. Rl, de Koningin-Moeder zal morgan, Woensdag, naar het Loo gaan om H. M. de Koningin een be zoek te brengen en 's namiddags Hr. Ms. zuster, de Vorstin van Bent- hetm, aan het station Apeldoorn aan treffen om met deze naar Soestdijk alwaar zij eenige dagen de gast zal zijn, terug te keeren. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens den 28sfeu dezer, voor een paar weken bij H. M. op het Loo te gaan logeer en. De Sultan Yan Assahan is Zondag op 't Loo aangekomen en Maandag morgen weder vertrokken. Do Sultan bezocht Maandag te En schedé de Roitterdamsobe cemenil- steenfabrtek voorhoen Van Waning on Co. en bestelde ten behoeve van zijn rijk oementbuizen. De arbeiders ontvingen geen gift, Te 12 uur ver- brok Z. H. naar Almelo. DE ONEERLIJKE BRIEVENGAAR DER TE ZEELAND. Mea meldt uit Zeeland aan de „'6 H. Ct." Het onderzoek, ingesteld door de directie van de Rijkspostspaarbank, naar de verduisteringen, gepleegd door den gewezen brievengaarder W. van den B., is thans geëindigd. Alle boekjes zijn naar Amsterdam opge vraagd en daarna nogmaals door een chef der controle, die alhier zit ting hield, onderzocht. De eigenaars der vervalschte boekjes, waarop een kleiner bedrag is ingeschreven, dan zij ten kantore gestort hebben, heb ben moeten teekenen de verklaring, dat zij werkelijk die meerdere gelden in handen van W. van den B. ge stort hebben, met het doel, ze op de Rijkspostspaarbank te plaatsen. Of al die menschen voor de rechtbank gehoord zullen worden, is nog onze ker, maar niet onwaarschijnlijk. De marechaussee van de brigade Üden hebben een afzonderlijk onderzoek naar gepleegde malversatiën inge steld. Over het totale bedrag der ver duisterde golden kan weinig of niets met zekerheid gemeld worden. Dat liet bedrag echter vrij hoog is, lean men ecnigszins afleiden uit het groot aantal boekjes, waarop te weinig is ingeschreven, sommige zelfs tot 900 gulden. EEN DUITSCHE DIEVENBENDE GEARRESTEERD. De Amsterdamsch8 politie heeft Maandagmorgen een goede vangst gedaan. In de St. Nlcolaasstraat heeft men een geheele Duitsche dievenben de, die sedert eenigen tijd de omge ving onveilig maakte, gearresteerd, 't Zijn de gebroeders Heitmann, met hunne vrouwen, schoenmakers van beroep. Zij woonden reeds 14 dagen daar in dezelfde woning, die eens door Ko den Kippenboer was betrok ken en gavén voor, schoenmakers van beroep te zijn. Echter, meermalen bemerkten de buren, dat de familie in het bijzonder des nachts op expe ditie ging, in gezelschap van eenige vrienden. Toen de recherche het ver moeden kreeg, dat de gebroeders Heitmann met hunnen aanhang o.a. de inbraken in de Suikerbakkers- steeg op hun geweten hadden, besloot men over te gaan tot eene arrestatie. Deze had dan Maandagmorgen zeer kalm plaats. De rechercheur Tegel berg bracht de familie te 8 uur een bezoek en inviteerde haar, naar het bureau te gaan, voorgevende dat men als vreemdelingen zich ten bureelo moest legitimeeren. De vrouwen wa ren juist bozig met pakken. Men was namelijk van plan, de gastvrije wo ning ir de St. Nicolaasstraat vaar wel te zeggen en elders zijn tenten op te slaan. De politie kwam dus Juist bijtijds. Kalm gingen de he eren mee naar het bureau, waar zij in voorloopige be waring werden gehouden. Te half» twaalf kwam men de dames halen. Een 2-tal bezoekers van hetzelfde al looi, ook Duitechers, werden evenr eens ingerekend. Een huiszoeking heeft aan het licht gebracht, dat vele der bij de inbra ken vermiste voorwerpen ten huize der familie Heitmann bewaard wer den. LIJKJE GEVONDEN. Langs den spoordijk in de Naarder- meer is het lijk van een kind gevon den van ongeveer 6 maanden oud, volgens voorloopige opgaaf van een geneeskundige. Het lijkje was gebor gen in een kistje, op den bodem met vilt belegd. Het kind zal ongeveer 5 dagen geleden gestorven zijn. Waar schijnlijk is het uit den trein gewor pen. Maandag werd het lijkje met het kistje ter gerechtelijke schou wing naar Amsterdam overgebracht. PSEUDO-KAMERHUURDERS. De 81-jarige bootwerker J. R., en zijn 23-jarige broer, belden uit Rotter dam, zijn door de politie te Amster dam aangehouden en naar het bu reau Nassauplein gebracht, waar zij in voorloopige bewaring worden ge houden, op grond, dat zij, bewerende Lodewijk Thomson te he eten, kamers huren en na eenigen tijd vertrekken zonder te betalen. SOCIALE WEEK. Zondag werd de Sociale Week der Katho'leken, gedurende d<- vorige week ie Rotterdam gehouden, op plechtige wijze gesloten. Nadat des morgens in de kerk van het Heilig Sacrament een solemnele mis was opgedragen, kwam men des middags weder in het gebouw der St Jozefgezellen bijeen. Daar trad 't eerst op de heer A. H J. Engels, die in uiteenzetting trad van het centraal bureau der Katholie ke soriale actio in zijne inrichting, samenstelling en werkzaamheid. De Katholieke sociale actie vond haar ontstaan in de sociale bewe ging, welke zich steeds meer begon te openbaren, en welke al heel spoedig behoefte bleek te hebben aan leiding in do goede richting. Ook de Katholieken mogen de oogen niet sluiten voor de sociale behoeften van het volk, m&ar daarbij is het hunne taak, het oog gevestigd te hou den op de religieus sociale dwalin gen. Voor alles is do taak der sociale actie te zijn een instelling, die de godsdienstig zedelijke verheffing van het volk beoogt en steunt, zijnde dit de eenige weg, langs welken hetgeen men op sociaal gebied wenscht, be reikbaar is. Het is een reuzenwerk, dat op de schouders van het centraal bureau rust, zooals spreker verder in den b ree de uiteenzette en drong er ten slotte op aan, het met alle kracht -te steunen, er op wijzende, hoe men in dit opzicht in Italië en Duitschland is veel eerder gevorderd is dan hier te lande. De spreker werd aan het eind van zijn rede met daverende toejuichin gen begroet. Nadat de voorzitter, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, mededeeling had gedaan van de antwoorden, in- gekomen van den Paus en den bis schop van Haarlem, op de telegram mem van hulde, den vorigen Zondag afgezonden, welke antwoorden staan de werden aangehoord, trad als spre ker op de heer P. L. H. Pertpiin O. P., die in een gloedvolle rede de taak schetste, welke rust. op de plaatselij ke comité's der Katholieke Sociale Actie, en uiteenzette de wijze, waar op zij voor de goede zaak werkzaam zijn. Had de voorzitter den vorigen Zon dag gezegd, dat, terwijl gedurende deze week tot het verstand, thans tot het bart der toehoorders gesproken zou worden, dat 9preker er in ge slaagd was, die opdracht naar be- hooren te vervullen, bewees wel het langdurig enthousiastisch applaus, dat hem ten deel viel. De voorzitter deed nu nog mededee ling van het antwoord van II. M. de Koningin, op het telegram van hul de, dat weder staande werd aange hoord. Daarna hield de voorzitter de slot rede, waarin hij wees op het vele wetenswaardige, dat men deze week had mogen vernemen, niet twijfelen de, of het zal ook goede vrchten dra gen. Hij dankte allen, die van hunne Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchm'iJnt. Ik wil geen oogenhlik langer wachten, mevrouw Taunton. Ik ga nu heen, zei Olive. Maar mijn lief, klein ongeduldje, ik heb het hem beloofd. Ik kan mijn woord niet brekenen hij is werke lijk een goed mensch. Je vergist je sterk in hem. Bedoelt u, dat u geen toestem ming zal geven, dat ik dit huis ver laat vroeg Olive. Ik bedoel, dat Je hem den tijd behoort te geven, dien hij vraagt, dat ts je plicht. Mijn plicht zei Olive met na druk. Waarom mijn plicht Wat doe je vreemd, zoo koud lieve. Ik begrijp je niet. Ik geloof, dat ik u begin te be grijpen. Eens zweeg mevrouw Taunton, en loen zei ze met een air van groote manhaftigheid Lieve Olive, ik was eigenlijk niet van plan het je te vertellen, maar nu moet het wel. De eenvoudige waarheid i3, dat mijnheer Herridew mi; dingen verteld heeft, waardoor ik inzag, dat Je niet veilig van hier kunt gaan, en daarom liet ik je hier blijven tot ik terug kwam, om zelf to zien, wat er van de zaak aan is. Kijk mij niet zoo aan, of ik van plan was u op te eten i Ik luister^ mevrouw Taunton, hernam Olive kalm. Hij vertelde mij, dat hij in be trekking stond tot eenige slecht be kend staande menschen, en dat jij je vermomd onder hen begeven had, om hun geheimen uit te vinden. Zij zijn dat te weten gekomen en zweren, dal hot je je leven kosten zai, als zij je vinden. Natuurlijk kon ik je dit niet schrijven en was ik niet van plan jo blindelings aan zoo'n gevaar te laten blootstellen. Er is speciaal één man Karl Hartmann, meen ik, dat hij heet dien je toestemming gaf je lief te lubben hij is krankzinnig van verlangen, je een ongeluk te bezor gen. Ik ben bereid, alle gevaren te trotseeren, en zal heengaan, mevrouw Taunton. Je durft wel, omdat je zelf het gevaar niet genoeg inziet, lieve. Mijn heer Merridew heeft heel openhartig met mij over alles gesproken en hij zei dat je er piet levend af zal ko men. tenzij er iets gedaan wordt, om het ie verhinderen. Ik weet hoe bezorgd hij voor mijn veiligheid is, zei Olive, terwijl haar lippen sich trotsch krulden. Je gelooft dat nietmaar ik weet, dat het waar is, Olive. Ik weet hoezeer hij je bewondert. Hij vertelde mij, dat hij je meer dan eens ge vraagd had zijn vrouw te worden. Wat is uw bedoeling met dit alles Ik heb geon andere bedoeling dan jouw veiligheid en welzijn wer kelijk, niets anders, al kijk je nog zoo sceptisch. En ik ben zeer geneigd hem te gelooven, als hij zegt, dat er, met het oog op de dwaze dingen, die je gedaan hebt en de wilde hartstoch ten. die je bij deze mannen hebt opge wekt, niets andexs dan één ding voor je overschiet. Om hier als gevangene te blij ven, bedoelt u Hoe belachelijk, dat^zoo uit tc drukken, Olive. Een gevangene I In mijn huis Je bent mijn gast natuur lijk. Wat zou je anders kunnen zijn Maar ik ben overtuigd, dat het groo te dwaasheid van je zou zijn, op dit oogonblik heen te gaan. Is er eenig verschil behalve in woorden riep Olive met meer ver ontwaardiging, dan zij tot nu toe nog had getoond. Maar u heeft mij een of ander voorstel te doen, \V%t dan Op mijn woord, Olive, je maakt het mij moeilijk. Het is geen voorstel van mij, het komt van mijnheer Mer ridew. Hij is naar het sctxijnt de lei der van deze menschen, en zegt, dat de eenige manier, waarop je voor hun woede beschennd kunt worden, je weet dat je wanhopig dwaas ge handeld hebt on ieder onzer moet zijn eigen fouten betalen is je vol komen onder zijn bescherming te stellen. En ik geloof op mijn woord, dat dit op 't oogenhlik het verstandig ste is, v/at je doen kunt. Als zijne vrouw zou je natuurlijk veilig zijn. Ik zie geen anderen uitweg. Olive zweeg even. Zij gloeide van verontwaardiging en begreep nu al les. Zij was inderdaad wanhopig dwaas geweest, zooals de vrouw te genover haar zei, en zou den prijs voor haar dwaasheid moeten betalen. Maar het zou niet de prijs zijn, dien haar zoo listig werd opgedrongen. Op dat oogenhlik was zij haar woe de niet meer meester, haar oogen schoten vonken en haar wangen gloeldenj terwijl zij met de grootste minachting uitriep Geeft u mij dien raad als me vrouw Taunton, mijn vriendin, en dien van Jack, of als mevrouw Boncourt, een der hopfdleidsters van diezelfde bende menschen belangstelling hadden blijk gegeven, en tevens allen, die, op welke wijze ook, tot het welslagen dezer Sociale week hadden bijgedragen. Boven alles bracht hij daarvoor dank aan God. Deze laatste bijeenkomst werd af gewisseld door Let zingen van eenige schoone liederen. INBRAKEN, j Men meldt aan de „Tel." uit Roo sondaal, d.d. 12 Sept. Heden avond is zwaar geboeid ge vankelijk naar Breda overgebracht, een zekere P. Yan Z., alhier, d'e ver dacht wordt in den afgoloopen nacht getracht te hebben, in te breken bij den heer H., waar hij met ceD geweer verjaagd werd en vanmiddag op Korten donk, onder deze gemeente, een bedrag van f 90 gestolen te heb ben uit een woning, terwijl de bewo ners een oogenblïk afwezig waren. J UWEELENDIEFSTAL. Zaterdag is te Ter Neuzen op weg naar het station, om naar België te reizeix, door den inspecteur van po litie, den heer C. Klaassen, gearres teerd een der drie Marokkanen, wel ke verdacht worden de bedrijvers te Zijn van den juweelendiofstal aan boord vau het stoomschip „Utrecht' tusschen 23 en 25 Augustus LI. tij dens de kennis te Alkmaar. De twee anderen zijn vermoedelijk de afge- Iooplen week via Ter Neuzen doorge reisd naar België. EEN RELLETJE, DAT NOODLOT TIG AFLIEP. Zondagmorgen werd een dei* och- tendgodsdtenstoefeningen in de R. K, kerk aan de Marlaplaats te Utrecht verstoord door het binnenkomen vaai een man, die, met zijn pet zwaaien de, eeu liedje zong. Twee kerkbezoe kers zetten den man er uit, die ech ter een oogenhlik later opnieuw te rugkwam. Opnieuw werd hij door dezelfde personen verwijderd. Buiten zijnde, trachtte de rustverstoox-der een der personen, die hem de kerk hadden uitgezet, bij de keel te grij pen. De bedreigde greep daarop den man beet en duwde hem terug, waar bij de rustverstoorder met het hoofd op de steen en kwam te vallen,, en wel zoodanig, dat hij een zware, bloeden de hoofdwonde bekwam. In bewuste- loozen toestand werd de man naar 't gesticht van St. Johannes de Deo vervoerd. Hij is op het oogenhlik nog bewusteloos en zijn toestand is hoogst zorgwekkend. De politie heeft de pereonen, die bij dit noodlottig afloopende relletje betrokken waren, reeds een verhoor afgenomen. <U. D.) INVAL IN EEN NACHTHUIS. In den nacht van Zaterdag op Zon dag deden de inspecteurs Bakker en Goske een inval in de nachtsociëteit van Vierhout, Govert F lindestraat te Amsterdam, alwaar gelegenheid ge geven wordt tot spel en het houden van drinkgelagen. Nader wordt nog gemeld: In de portieken der tegenoverlig gende huizen had zich de politie ver dekt opgesteld. De inspecteurs Bak ker en Goske in burgerkleare® en een rechercheur vroegen -aan de voor deur der nachtkroeg toegang. De por tier beduidde hen, dat alleen aan so- cieteitsleden toegang weid verleexxd, waarop zij zich als politiemannen he kend maakten. De portier wilde toen de bezoekers waarschuwen dat poli tie in aantocht was, door hun het daartoe afgesproken sein te geven. Doch inspecteur Bakker, daarop ver dacht, sloeg de ruit der voordeur in, schoof do knip van de deur en storm de met de inmiddels toegeschoten agenten de kamer binnen. Daar trof men een 25-tal personen aan, onder wie vele „dames". Gespeeld werd er niet, doch overtreding der drankwet kon geconstateerd worden. Bij groep jes werden de in de kroeg aangetrof- fenen naar het buneau Ferdinand Bolstraat geleid om verhoord te wor den. Zij gaven daar te kennen, dat slechte lede® der sociëteit werden toegelaten en vertoondeu dan ook hun lidmaatschapskaart. Bekenden der politie van vorige invallen wer den niet aangetroffen. HOOFDSTUK XXX. Olive bad een groote fout begaan, door te toonen, dat zij vermoedde hoe mevrouw Taunton en mevrouw Bon court een en dezelfde porsoon was. Dit was juist liet feit, dat de Amerl- kaansche met alle macht geheim wil de houden en door haar vermoeden bekend te maken, had Olive zichzelf even gevaarlijk gemaakt voor mevr Taunton, oJs zij het al voor Merri dew was. De vraag had mevrouw Taunton zoo volkomen verrast, dat zij niet ge heel haar angst en schrik kon ver bergen, welk een uitstekende actrice zij anders ook was. Maar dit duurde slechts een oogen hlik toon glimlachte zij en antwoord de op onverschilligen toon Natuurlijk begrijp ik heelemaal niet, wat je bedoelt, Ollve. Wil je mij werkelijk beschuldigen in betrekking te staan tot de de schurkachtige ken nissen van mijnheer Merridew Denk toch eens na, lieve. Och, lk wist niet wat ik zei. U wil niet, dat ik het huls vorlaat, en u dringt er op aan, dat ik mgt dien schurk zal trouwen. Ik weet niet, wat ik daarvan moet denken. Je hebt je zelf immers in groot gevaar gebracht, en lk durf de ver antwoordelijkheid niet op mij to ne men, Je te laten gaan, zei mevrouw ENFANT TERRIBLE. Jeugdige zoon des huizes (tot aan bidder van de zuster, die met groot-, sclie bedoelingen gekomen ls), Mij ne zuster en mama komen zoo dade lijk of u maar wou gaan zitten. Heeft u erg veel honger? Waarom vraag Je dat, kledifc man? Omdat mama zei: van daag zou u wei toehappen! EVENALS ZIJN VADER. Zeker tear oar was van zeer nede rige afkomst en kon nooit velen, dat 'iemand hierop een toespeling maak te. Toon hij op een dag eon klasse nieuwe leerlingen voor de eerste maal onderwijs zou geven, vroeg een nog al brutaal meisje hem. „Is het waai', meneer, dat uw vader vroeger ganzen gehoed heeft?" De leoraar voelde zich driftig wor den, hij had echter tegenwoordigheid van geest hiervan niets to laten mer ken, doch doodkalm te antwoorden: „Zeker is dat waar, m'n kind, en zooals je ziet, ben ik mijn vader in zijn ambacht opgevolgd." TOPPUNT VAN FLEGMA'. Boer Harms' eenige zoon is in het buitenland. Af en too Iaat hij iets van zich hooren, maar zijn schrift is zóó} vreo&elijk onduidelijk, dat noch de boer Harms, noch diens vrouw het kunnen ontcijferen. Na in een lon gen tijd, die de moeder ongerust doet worden, dat haar jongen iets over komen is misschien wel dood zal zijn, niets van zich te hebben laten «hoo ren, brengt de postbode een brief Va der pakt hem zelf aan, neemi „ciu mee naar zijn vrouw, bekijkt net odnes en zegt: „Nou, nou weten we iten minste, dat ie niet dood is, want hij heeft zelf geschreven. Hier, moe dor, leg den brief maar in de kast bij de andere; hij zal nou zoo lang niet meer wegblijven, dan kan ie m ons zelf voor-lezen." Het was te Mcarte-Carlo in de speelzaal. Eene dame, elegant en nog mooi", maar toch blijkbaar al met eei drie A viertal kruisjes achter haar ueval- ligen rug, slaat aan de speeltafel en houdt een goudstuk tusschen de slan ke vingers, blijkbaar besluiteloos op welk nummer zij het zal zetten. Een heer, die naast baar staat en haar stil bedrijf gadeslaat, fluistert haar toe: Zet het op uw oudex'dom dat brengt geluk aan. Waarlijk? vraagt ze nxeit e.en in nemend lachje, en zij zet op 22. Het spel gaat door en de croupier roept: 36. Met een ondeugende® glimlach nu voegt de onbaatzuchtige raadgever haar toe: Ziet u r had u mijn raad maar gevolgd l De wijze, waarop zij hem aanzag was niet Innemend meer. BRUTALE AANRANDING. •Zondagmorgen was de ,52-jarlge weduwe uit de Boomstraat no. 16, i hoog, te Amsterdam, op haar wo ning, toen zij aan de deur geklop hoorde Toen zij de deur opende, zag zij twee kerels buiten staan, waar van een zeide, dat hij van haar broer kwam Binnen gekomen, namen zij een geheel andere houding, vroegen de weduwe om geld. Toen zij zeide geen geld te bezitten, sloeg een vau hen baar op het hoofd, terwijl dr> »u- der intusschen in de kamer Jnsp. «•t.ie ging houden. Hij vond slechts in de linnenkast een zakje met een klein bedrag aan geld, dat zij medenamen. Een van de schurken, zekere v. d. H,* is bekend. DOOR DEN BLIKSEM. Te sluis is Zaterdagavond een vrouw, die in den tuin groenten sneed, door den bliksem getroffen. Zij was geheel bewusteloos, doch is later bijgekomen. De vrouw was licht gewond. Taunton koud. Nu is het jouw beurt te zeggen, of je zijn aanbod, om vel-, lig te zijn, wilt aannemen. Doe, zoo als jc wilt. En nu moet ik gaanik hel) nog heel veel te doen. Olive was overtuigd, dat haar ver moeden juist was en hoe gevaarlijk haar positio ook was, hoe dwaas het ook van haar geweest was, zich die woorden over haar identiteit te laten ontsnappen, toch voelde zij meer kracht in zich dan in de uren van onzekerheid. Het was duidelijk, dat Merridew besloten was, haar hulpeloosheid als middel te gebruiken, om met hem te trouwen. Dat was de prijs, dien bij en deze huichelachtige vrouw over een gekomen waren, dat zij voor haar vrijheid moest betalen. Zij zoii het nooit betalen. Eerst zouden zij haar het leven moeten be* nemen. Geen seconde weifelde zij ook maar in dit besluit. Er mocht ge beuren wat wilde, noölt zou zij Qn dat punt toeneven. Andere duigen werden haar bh duidelijk. Zij begreep de reden, waarv om Merridew toestemde in dal on*! dorhoud in het huls to Clerkenwelly en dat hij toen tegen haar gelogen; had, evenals hij dat al meor had géi daan toen hij zei, dat het huwelijk té1 Sheffield wel had plaats gehad. (Wordt veryoted'.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5