Verschijnt dagelijks, behahra op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 20e jaargang. No. 7739 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DREfi MAANDENl Voor Haanem 1.28 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland4 1.65 Afzond ?rlljke nummers 0.02 H CjëQlusfceerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 H K de omstreken en franco per post 0.45 ÖSfgav? der Vennootschap tareas Coster. DIfecteag Jo PEEREOOÖE ADVERTENTlËNi Van 1—5 regels 50 Cis,: Iedere regel meer 10 Cfe, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regel3 /L—, elke regel mee? ƒ0. S3 Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenü6n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing i 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administraties Groot© Houtstraat 55. iBteommunaiü Telefoonnummer der Redactie 600 em der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algeineer. Binnen- ®n Bultenlaiidsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA. Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon InterCc 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 17 SEPTEMBER. Groote Kerk Orgelbespeling 23 u. Terrein Geldelooze PadVoorstel ling Circus Corty Althoff, 8 uur. SchotenRaadsvergadeirng 61/2 u. OM ONS MEEN No. 797. Pierre Aithi> ti ea eIJb Cireuw Vlak bij den ingang van het circus aan den kant van de stallen staan ettelijke wagens, die dienst doen als kleedkamers. Twee daarvan zien er, zoowol van buiten als van binnen, sierlijker uit, dan de andere het zijn de kleedkamers van den heer Alt hoff e-i zijn echtgenoote zelf. Beido vertrekken zijn met gloeilampjes goed verlicht, hebben een keurige toilet, tafel en tal van kasten, waarin de verschillende costuums, handschoe nen, hoeden en verdere benoodigdhe- den geborgen zijn, want voor ieder, die in een circus pleegt op te treden, is de kleeding een zaak van gewicht. Als die niet onberispelijk was, zou in het felle licht van de electrische booglampen te veel van den Indruk verloren gaan. De heer Althoff gaf mij een kijkje in de stallen. Tegenwoordig, nu de pauze is afgeschaft, komt het publiek daar niet meer. Afgeschaft is het ge drang tusschen de paarden, waarin rookende mannen een lang niet denk beeldig brandgevaar opleverden, af geschaft ook het rammelen met de fooier>bus door de stalknechts. Nu is het rustig in de stallen, wat de be woners zeker niet onaangenaam zul len vinden. Rustig knabbelend staan op frisch stroo de paarden aan hun ruif, waarin zij geen ander voer vindeu dan wat een goed onderhou den paard gewoonlijk krijgt, met in begrip van drie maal daags haver, al beweert men dan ook, dat paarden daarvan wild worden. En in een hoekje van den stal bijeen de aardige, kleine poimies, die de heer Althoff ginds in Münster zelf fokt en waarvan hij mij vertelt, dat ze wel niet veel leeren, maar toch heel aardig met groote paarden of met honden kun nen samenwerken. En terwijl we daar wandelen krijgt de heer Althoff een bezoeker in 't oog,' die zoowaar nog binnengekomen is en dat wel met een brandende sigaar in den mond. De directeur maakt hem daarop in het Nederlandsch attent, de bezoeker belooft in..... gelijksoortig Duitsch, dat hij niet aan zijn sigaar trekken zal. Na een kijkje in het machinege-; bouw (wanneer ik althans een tent zoo noemen mag), waarbij ik gele genheid heb een machinist te prijzen, die kans ziet, werktuigen, waarmee zoo wordt gereisd en gesjouwd, zóó keurig in orde te houden, brengen we een bezoek aan de woning van den heer Althoff. Ar listen en personeel logeeren in hótels of op kamers, die vooraf door den administrateur in Iedere stad wórden besproken, maar de direc teur brengt overal zijn eigen huis mee, zijn woning op wielen. Aan den kant van de Raaks staat een net ge schilderde woonwagen, niet breed, maar vrij lang, met een soort, vnn balconnetje in 't midden, dat zelfs mst ec-nlge bloemen zoo goed mogelijk als tuintje is ingericht. De toegang tot dit balkon wordt belet door een klein, ijzeren hekje. Hier in dezen wagen is het, dat de heer Althoff met zijn gezin huist, wanneer de zaken hem niet in het circus roepon. Aan de eene zijde is *en aardig salonnetje ingericht, waardoor "Wgang is tot de slaapka mer j aan den anderen kant Is een THct ïn«rirri!.'i.*itcj «rtnHoi mille op z'n Duitsch kan blijven le ven en niet genoodzaakt is, zich in een hótel te schikken naar een ander etensuur en andere spijzen. Behoef ik nog te zeggen, dat daar het vier uur was de Kaffee mit Ku chen dan ook klaar stond en dat de kleine A dele, het eenlg dochtertje, dan ook waarschijnlijk wel heeft ge- wenscht, dat de vreemde bezoeker maar vlug afscheid nemen zou Dat heb ik dan ook gedaan, onder dankbetuiging aan den heer Althoff voor zijn vriendelijke ontvangst. Sedert het circusleven kalmer, rus tiger, laat ons zeggen fatsoenlijker is geworden dan het vroeger was, dus meer genaderd is tot de gewone samenleving, zou er voor de gewone burgerij geen reden meer bestaan tot groote-- nieuwsgierigheid naar het bestaan van den circus-artist, wan neer niet zijn persoon toch door een waas van geheimzinnigheid omgeven was. Vooreerst door den vreemden landaard. 1 Zijn allen vreemdelingen, die daar 's avonds optreden en ook onder dr rest van hot personeel heb ik nog geen woord zuiver Neder landsch gehoord. Vooral de Arabieren, donkere ty pen in kleurige kleeding, trekken overal de aandacht. Daarbij komt de merkwaardigheid van 't beroep zelf de wel eenzijdige, maar dan toch zeer ver doorgezette ontwikkeling van lichamelijke mogelijkheden, die wij ons zelfs met de wetenschap, dat zij die voortdurend oefenen nog niet kunnen verklaren, de kalme durf ook, waarmee zij dag aan dag ge vaarlijke toeren verrichten. En ten slotte de weinige aanraking, die zij hebben met de burgermaatschappij Zoo verschenen, zoo verdwenen. Af en toe moeten zij nauwelijks weten waar ze zijn. Zoo is de circuswereld een wereldje apart Men kan daarvan geen ster ker indruk krijgen dan door het le zen vai' Der Artist, een week blad, dat in Dusseldorf verschijnt en dat hun vakblad is. Het is een waar boekdeeltje in kwarto formaat, met passende kopy, zooals „Herinnerin gen van een ouden zwerver", een no velle uit het artistenleven, als feuil leton, verslagen over ruiterfeesten en tal van berichten over variété en cir cus, benevens een lijst van program ma's, die in belangrijke inrichtingen gegeven zijn en een lange lijst van adressen, zoowel van circussen en variété-theaters, als van peramen,, die daar gewoon zijn op te treden. Op één enkele bladzijde worden daai de namen en adressen van meer dan 75 circussen opgegeven, -verspre1 d over de geheele wereld, in Smyrna Habana, Turkestan, Kaapstad, Port- Said, Athene, lndlë, Mexico, ja waar niet al. Dan volgen kolommen vol van namen en adressen van artisten, natuurlijk eveneens door de geheele wereld verstrooid. Het bureau van de courant fungeert zoo'n beetje als adresboek. De menschen zwerven te veel, om altijd hun adres op te kun nen geven aan anderen, welnu, ze bepalen zich er toe zich hun week blad te laten nazenden en geven daartoe hun adres op aan 't bureau, dat op zijn beurt weer tot bemiddelaar dient. Want directies en artisten hebben wederkeerlg belang bij, voortdu rend met elkander in aanraking te blijven. Er is een voortdurend komen en gaan van artisten, in de theaters vooral. Frits van Haarlem geeft elke maand nieuwe nummers aan een verwend publiek en al kunnen de menschen in het circus langer blij ven, daar zij al reizende telkens een ander publiek opzoeken, een blijven de plaats kunnen zij eenmaal nergens vinden. Het wemelt dan ook in bet week blad van menschen, die een engage ment zoeken. Als ik een greep doe uit de vele, vind ik een groote adver tentie van Valerio Brown, den zwar ten pistonkoning, met 's mans portret er naast, van Ida Ennis, een Creool- sche, die.... bariton zingt en ook de annonce met haar portret versiert, van do 4 gezusters Herzog, die uit Kaapstal onderweg zijn naar Ber lijn en de allerbeste acrobaten zijn (of ziet noemen), hand op hand en hoofd op hoofd. Zelfs wordt er handel in goede nummers gedreven. Een hondennum mer eerste klasse (14 sporthonden) is met contracten wegens ziekte goed koop te krijgen. Een stel kettingen Yoor clowns, waarmee zij de kunsten van uitbrekers kunnen nabootsen, wordt to koop gepresenteerd. Een heele bladzijde heeft een kunst- schutter noodig om zijn voortreffe lijkheid aan te toonen. En zoo gaat het voort in een bonte rij. Ook aan vragen van allerlei slag, van erst- kl&ssige rijders en rijderassen af tot aan een cirouskellner toe, wat zoo waarlijk ook nog een specialiteit schijnt te wezen. Tusschen dit alles maakt een bij voegsel „Unsere Frauen" een eigen- aardigen indruk. Natuurlijk is het onderwerp kleeding er niet in verge ten, maar ook vinden we er recepten in voor keuken en huishouding, raad gevingen voor de keuken en meer dingen, die wij in een blad als dit niet zouden verwachten. Een vaordeelig vak schijnt het le zijn. Maar een druk en een ver moeiend bedrijf dan toch ook levens. En wie zal er zich dan over verwon- deren, dat al die eeuwig reizende en trekkende, hun leven wagende men schen als ideaal aan den horizon zien het eigen villaatje met een tuin en een kapitaalrente, genoeg om mis tig van te kunnen leven, en een ri viertje in de buurt, om er op te gaan varen of in te gaan hengelen 1 J. C. P. Buitenlandse!? Overzïctó DE ENGELSCHE PROCESSIE. Ih Engeland. en ook v r daar buiten is heel wat te doen over het verbod van Minister Asquith, waar door de processie van het Eucharis tisch eongres Zondag van haar groot ste etn belangrijkste aantrekkelijkheid wend beroofd het kerkelijk ceremo nieel. De processie heeft nu plaats ge had (zie vorig Overzicht) en Is zon der eenig incident verloopen. „Men" zou dus nu kunnen zwijgen, maar.... dit doet „men" niet, omdat 't meer dam duidelijk Is, dat het nu gebeurde een zeer belangrijke rol in de politie ke geschiedenis van 't Briittenrijk zal spelen. De verkiezingen zijn ia 't zicht... .De pers is scherp In haar oordeel. Men neemt het der regeering in 't algemeen kwalijk, dat zij zoo laat met het verbod is gekomen en nog wel nadat eerst minister Gladstone vrijwel zijn toestemming tot de pro cessie mèt kerkelijke ceremonieel had gegeven. En ook nadat o. a. door de poiitie-autoriteiten was verklaard, dat er geen onlusten te vree zen wa ren en nadat ook van katholieke zijde de verzekering was gegeven dat de leiders der processie zouden zorgen dat er geen rustverstoring plaats had. Met nog erger beschuldigingen ko men de niet regeeringsgezinde bla den. Zoo schrijft de Daily Telegraph over het gedrag der regeering: „Zij heeft oipnieuw getoond haar karakteristieke zwakheid en besluite loosheid haar vatbaarheid voor drang van buiten, haar geneigdheid toe te goven aan het geschreeuw van enkele uitersten. Het gevolg zal we zen, dat zij over zich zelve zal doen losbarsten een storm van verwijten en verontwaardiging en animositeit zal opwekken, die nooit had behoeven te zijn opgewekt. Het is gemakkelijker onrecht te ver duren dan domheden en leder zal moe. ten toegeven, dat deze zaak noode- loos dom behandeld is. Die handel wijze heeft een hevigen slag toege bracht aan de zaak van volkomen godsdienstige verdraagzaamheid. Al le woorden door de katholieke geeste lijken dezer dagen gesproken over den breeden kijk der Engelschen, over hun schitterende vrijheid van denken en handelen, ls thans een spotternij geworden door de domheid der regee ring en zonder dat de zaak van het protestantisme er ook maar een oogen- li lik door gebaat werd". De Morning Post behoorde tot de bladen, die van den aanvang af, op de onwettigheid der processie (vol gens de wet van 1829) gewezen heb ben. Toch laakt ook dit 'blad de hou ding der regeering. „Velen zuilen een vroegere en duidelijker beslissing ge- wensoht hebben. Dit beslissing, geno men op het laatste oogenbllk, die bo vendien alle beginsel miste, is een sprekend bewijs van het karakter de zer Regeering niet alleen, maar van alle Regeeringen, die geboren zijn uit democratische begrippen." Enkele bladen keuren echter hei optreden van Minister Asquith goed. Zoo ook de Daily Mail. /.Algemeens voldoening zal' gevoeld worden, ovor het kalm verloop Vüh 'is processie, die door het welwillend in grijpen vaai den premier ontdaan was van alles wat door de wetten des lands is verboden." Ook de Standard doet dit, al be treurt zo, dat de beslissing zoo laat gen ome» if Voorts dringthot bloei aan ,op afschaffing van do bev.-uöts wet van 1829, daar deze toch ge-m recht van bestaan meer heeft, Dit wordt ook gedaan door do Dai ly Chronicle, die schrijft: „Wannéér ons parlement in deze dagen verga derd was geweest, geen twijfel of met een enkele wetsbepaling was de wet van 1829 veranderd geweest. Te mear, omdat die wet nog 3lecnts ia naam bestaat, want zooveel wetten tegen Katholieken worden niet meer toege past. Er bestaat nog een wet, die..... een Katholiek verbiedt ecu paard te bezitten van meet dar1, pond (CO gul den) waarde toch in onzen rijd kan een Katholiek winnaar van den Derby zijn niemand die deze en. der gelijke wetten meer zou willen toe passen". Daarom betreurt het blad, dat over ijverige Protestanten door hun pro test in dit geval van de regeering vergden gehoorzaamheid te eischen. aan een verouderde wet- VON BöLOW OVER 3COGE POLITIEK. De Duitsche Rijkskanselier heeft een onderhoud toegestaan aan een Engelschen persman. De Vorst ver- i telde nog ai veel eigenaard!go dingen. Bij begon met se zeggen, dat twee spalt tusschen Engeland en Duitsch- land voor beide landen enkel onheil kan meebrengen, tot leedvermaak van derden, „texiii gaudentes". Wat .Enge. laud's bezorgdheid, voor een Duit- schen aanval van den zeekant betreft, zou het veel natuurlijker zijn, in dien.... >de Duitschers bang waren voor een aanval van Engeland. Ik geef u niet voor de eerste maal de ver zekering, en wed niet als kanselier, maar als de eene fatsoenlijke man te gen den ander, dat niemand, die in Duitsdhland ©enigen invloed of eenig verstand heeft, ar aan denkt, met En geland ruzie te maken, en nog veel minder zulk een mal plan koestert als een inval in Engeland. Over de Duitsche vlootpoiitLek zei Von Bülow, dat Engeland met zijn vloot nummer één is, dat daarna Frankrijk en de Vereenigde Staten m is, de vierde plaats Duitschland komt. Men bazelt ook veel van Duitsche wraakzucht. Het zou moeilijk zijn, verklaarde Bülow, in heel Duitsch land iemand te vinden, die Frankrijk haat. Evenmin bestaan er zulke ge voelens jegens Engeland. Bülow ver volgde Ik wil echter niet ontkennen, dat in het zeer onwaarschijnlijke ge val dat Engeland, zonder uittarting, een aanval op de Duitscha vloot zou doen, een wraakzuchtige wrok zou kunnen ontstaan, in kracht en duur gelijk aan dien, welken de invallen van Napoleon hebben verwekt. Aangaande Marokko verzekerd© Bülow, dat er geen reden bestond voor de onderstellIr. g, als zou Frank rijk zich niet eerlijk houden aan de verplichtingen die het in Algeciras c«ii zidh genomen heeft, ofschoon er in ze kere Fransche kringen een klein mis verstand met betrekking tot de Duit sche bedoelingen, schijnt te bestaan. Eenige Jaren geleden, heeft de open bare meaning in Frankrijk aan Duitschland zonder reden oorlogzuch tige plannen toegeschreven. In den laat&ten tijd schijnt men nu onder den indruk van het tegendeel tever- keeren, namelijk dat de Duitschers den vrede tot eiken prijs willen. Deze opvatting sluit, nog daargelaten, dat zij onjuist is, zekere gevaren in zich. Duitschland wenscht met rust gelaten te worden en voor eigen wel zijn werkzaam te zijn. Er ls natuur lijk een grens, die niet overschreden kan worden, namelijk dat wij ons geen nationale kleineering kunnen laten welgevallen. Indien er gevaar mocht dreigen, zal niet gezegd kun nen worden, dat het uit Duitschland s wensch om den vrede te braken, zal ontstaan, maar uit de opvatting, dat er een afspraak beslaat, om Duitsch land in toom te houden en het te be- nadeelen. Inderdaad, Von Bülow heeft veel gezegd, en ook veel bijzonders. Wel licht zullen we zijn argumenten la ter eens nader beschouwen, he den ontbreekt ons daarvoor de plaats ruimte. HET CONGRES DER.DUITSCHE SOCIALISTEN. Dit is Zondag geopend aanwezig 115000 menschen, waaronder 400 afge vaardigden. De welkomstgroet werd door den Beierschen afgevaardigde Dom, uit gesproken, die o. a. zei, dat vóór 40 jaren in Neurenberg de sociaal-demo- cratischa partij feitelijk de part-ij van den Jdaeraestteijd geworden istoen werd beslox-on klasse-politiek te drij ven ©n zich van de burgerlijke par- tijen te verwijderen. In den jongsten tijd echter schijnt in de partij een streven merkbaar te zijn om weder tot de burgerlijke partijen aansluiting te zoeken. De strijd op dit congres zal dan ook voornamelijk gaan, welke patrij de overband zal krijgen. Ook komt natuurlijk de quaestie van het Stemmen voor do begrootin gen aaui de orde. De motie over de begrootings-stem- zniag, die in de namicdagzltting door het partijbestuur worn voorgelegd, is in het minst niet tegemoetkomt voor de Zuid-Duitschers zij bevestigt de besluiten van Lübck en Di esden en beveelt, ieder© begrooting van een burgerlijke regeering te weigeren, tenzij de verwerping daarvan do aan neming van een voor d© arbeiders klasse nog ongunstiger begrooting ten gevolge zou hebben. Bebel zou deze motie .verdedigen. DE OPSTAND IN PERZIö. Niettegenstaande de pogingen van den Britschen vice-consul, om Ain- ed-Dauler over te halen met vijande- lijkden op te houden, waarvoor een delegatie van vier groote kooplieden uit Tébris naar hem afgezonden was, is de opstandeling toch tot den aan val overgegaan. Hij antwoordde aan de delegatie, dat hij van 'n constitu tioneel© regeering, die niet gebaseerd ls op den Koran, niets wilde weten. Zijn leger bestaat uit ongeveer 5 6 duizend man en daarmee heeft hij één der voorsteden vah Tebris aange vallen. De uitslag van het gevecht is na- deelig geweest voor de troepen van den Sjah, die met bloedige verliezen wenden verslagen. DE MAROKKO-ZAAK. De zaak is nog bij 't oude, en schiet niet veel op, Eigenaardig is, wat het Spaansolie blad El Pais schrijft Noch Frankrijk met zijn intriges, noch Spanje met zijn onverschillig heid, noch Duitschland met zijn licht geraaktheid, of Engeland mei zijn breed opgezette politiek heeft iets uit gevoerd voor het welzijn en den voor spoed van Marokko, Wanneer dat land hervormd moet, worden, sluit dot niet in zich, dat wij het moeten verwoesten en stroomeu bloeds moe ten vergieten, terwijl! wij de bescha ving invoeren met de punt van de ba jonet en met meliniet. Zoodra Mouiay Hatid door de mo gendheden zal erkend zijn, begint zijn impopulariteit. Hij zal ondergaan on der den greep van ons egoisme en het zal niet lang duren of hij ia wat zijn broeder Abd-el-Azls thans is een slachtoffer te meer. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Voorstol van B. en W. om af te wij zen het verzoek van do vereeniging Christelijke Avond-Naaischool, om een jaarlijksche toelage van f 500. En kele lokalen van de hulpschool aan da Botermarkt stellen B. en W. voor, wel in gebruik te geven, doch slechte tot wederopzeggens toe. Voorstel van 3. en W. tot afwijzing van hot verzoek der Vereeniging tot Verfraaiing, gesteund door het be stuur der Haarlemsche Handel sveree- niging, tot demping von de aan el kaar grenzende gedeelten van de Westslngelgracht en de Schotersingel- gracht. B. en W. meenen namelijk dat de eischen van het verkeer niet rechtvaardigen het besteden van de groote sommen, die noodig zouden zijn voor doze demping en de daaruit voortvloeiende werken. Intusschen wensch en B. en W. op de za3k terug te komen, zoodra de voortgaande ontwikkeling van dit gedeelte der ge meente nadere voorziening mocht noodig maken. Voorstel van B. en W., om aan kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeen te in gebruik te geven een vertrek in het voormalige weeshuis der Geref. Gemeente, tot het houden van catc- c.hisatlön, voor 10. Of die 10 zullen betaald worden ner jaar, of voor eens, staat er niet bij. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener instructie voor den inge nieur bij den dienst der openbare werken en tot wijziging, in verband daarmede, van enkele ander© instruc tion. Tuinbouw en Plantku nde. Dinsdagavond hield de afdeeling Haarlem van de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde eene verga dering in de Kroon. De voorzitter, de heer Joh. de Breuk, deed eenige mededeelingen. Ook de zen winter zal een tuinbonw-eursus gehouden wox'den. Het gemeentebe stuur heeft op de begrooting voor 1909 een subsidie voor dezen cursus uitgetrokken. Als onderwijzer is be noemd de heer Spaargaren, zoodat deze met den heer- Geevers dezen winter onderwijs zal geven. De circulaire van de Middenstands- vereeniging in zake de regeling van het erediet, werd besproken, welke besprekingen tot resultaat hadden, dat bericht zal worden, dat geon der leden bezwaar heeft tegen do voorge stelde betalingsregeling. Hierna kwam de beschrijvingsbrief voor da op 29 September te Drieber gen te houden algemeens vergade ring in behandeling. Deze gaf aanlei ding tot zeer veel bespreking. De voorgestelde statuten-wijzigingen werden goedgekeurd. Het doel van 't hoofdbestuur is, de nu bestaande zeer uitvoerige statuten belangrijk te ver korten, en alle ondergeschikte zaken in een huishoudelijk reglement te re» gelen. Het orgaan werd aan veel critlek onderworpen. Vele leden wilden het geheel afschaffen, omdat er toch nooit iets belangrijks in slaat en 't veel geld kost. Met 11 tegen 9 stemmen werd be sloten, dat de afgevaardigde zal stemmen voor bet voorstel van het hoofdbestuur, om de regeling van het orgaan, zooals deze thans is, nog één jaar te bestendigen. Teu opzichte van do keuringen werd bij stemming uitgemaakt, dat de af deeling het gewenscht acht, dat de voorjaarskeuring ook op andere plaatsen dan te Amsterdam gehou den zal kunnen worden. De gewone keuringen wilde de afdeeling te Am sterdam bestendigen. Overigens werden de adviezen van het hoofdbestuur goedgekeurd. Twee leden van het hoofdbestuur treden af. Als candidaten werden door de afdeeling gesteld de heeren Van Reenen en Van Emmin- gen. Tot afgevaardigden werden geko zen de heereri De Breuk en Bolder- dijk. Voor de onderlinge tentoonstelling waren verschillende inzendingen in gekomen. Deze werden beoordeeld door twee commissies, bestaande uit de heeren Dix, Hendriks en Lodder, en de heeren Nederhasselt, Wallen burg en Deys. Aan den heer Ph. Deys werd voor 6 crepiomeria japonica een certifi caat 2de klasse toegekend, en voor ©ene partij dubbele bol-begonia's een certificaat 1ste klasse. Aan den heer Nieuwenhuizen, tuiu- baas bij den heer Max Gallenkamp, een certificaat 1ste klasse voor rier orchideeën, en een certificaat 2de klasse voor 5 celodia plumosa. Aan den heer Lodder, chef des cul tures van de heeren Groenewegen en Co., te Santpoort, 1 certificaat 1st© klasse voor acht aard-orchideeën Ma- codes petola. Met een woord van dank aan d$ opgekomen leden, inzonderheid aan de inzenders der bloemen, sloot de voorzitter de vergadering. Alg Neder 1. Verbond. Zaterdag 26 dezer komen, evenals twee jaren geleden, een aantal bezoe kers van de vacantiecursussen te Leiden, waarschijnlijk een 20 of 30, een bezoek aan Haarlem bréngen. Het bestuur van het Algemeen Neder landsch Verbond afdeeling Haarlem zal hen ontvangen, hun verschillende bezienswaardigheden laten zien en hun in 't Brongebouw een noenmaal aanbieden. Met de directie van den Schouw burg wordt een overeenkomst getrof fen, dat leden der afdeeling Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Ver bond toegang zullen hebbeu tot de opvoering van oorspronkelijke Ne- derlandsche stukken in dien schouw burg voor drie-vierde van de op de erschlllende rangen gestelde toe gangsprijzen. Concours 's-G ravenhage, Zondag 13 September j.l. hield de postdaiven-vereenlging „De Snel- post", te Haarlem, haar wedvlucht van bovengenoemde plaats. De duiven werden losgelaten te 12 uur en keerden terug als volgt ie W. v. Hoorick 2e J. J. Lasschuit 3e W. v. Hoorick 12-35-55 12—37—15 10145 Politie-diploma. Op het examen te Arnhem werd het politie-diploma behaald door den heer P. J. Janssen, te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1