Weerbericht F, P. BEICHERT, Thermometerstand Van 't Kantongerecht Rubriek voor Vragen. Uit de Omstreken Binnenland Letteren en Kunst Spert ea Wedstrijd®© MEDEDEELINGEN VAN HET feONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt Voonn. 10.50 uur). De Bildt, 15 Sept. 1908. Hoogste barometerstand 771 m.M. té Iled'Aix (Westkust Frankrijk): laagste 750.2 m.M. te Seydlsfjord. (Noorwegen). Verwachting tot don avond vain 17 September i WindZwakke tot matigen Weste lijken tot Z.W. wtna. Gesteldheid van do luchtGedeelte, .lijk bewolkt, mogelijk regen lo het (RW. Temperatuur; decelfdfe. BAROMETERSTAND TE HAARLEM".' Neiging tot vooruitgang, Votfg* stand te 2 uur 766 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 6, 80 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGS SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Woensdag 10 September Hoogste gisteren 2 uur -F. 64 Laagste hedennacht F. 54 pedenmiddag te 12 uur F. 61 SCHOOLARTSEN. De geneeskundige kring te Haar lem, officieel de afdeellng Haarlem ,yan de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der geneeskunst, heeft zich uitgesproken over de wen- schel ijlt hei d van medisch toezicht op 'de scholen. Zij heeft daaromtrent in een bui ter gewone vergadering op 16 Juni j.l. de navolgende motie aangenomen De Afdeeling lo. Van meening, dat aan het voortdurend blijven voorkomen van gevallen van diphterie en roodvonk, Ondanks de toepassing van die maat regelen in de wet op de besmette'ij ke Eiekten genoemd, en aan de sterke verspreiding hier ter stede van an dere, niet in vermelde wet genoemde besmettelijke ziekten door middel van de lagere scholen, met name bij de laatste epidemie van mazelen van J905—'06 en van kinkhoest 1907—'08, de lagere school en bewaarschool in hoofdzaak schuld hebben IIo. van oordeel, dat ten opz'chte .van nog andere, evenmin in de boven aangehaalde wet genoemde besmette lijke ziekten, als tuberculóse, favus, andere huidziekten onz. op de lagers scholen en bewaarscholen niet de minste waarborg bestaat, dat zij niet Van den een op den ander (casu quo ook van den onderwijzer on het kind) rul le i worden overgebracht Ulo. van oordeel, dat, om dit euvel zooveel mogelijk te bestrijden, .voor alle bovenvermelde besmettelijke ziek ten naast de bestaande wet- welke ,voor de sub I genoemde ziekten zelfs Jiiet voldoende is, plaatselijke veror deningen ter beteugeling noodig zijn, maar dat ter bestrijding vuil al deze besmettelijke ziekten allo wetten en verordeningen slechts oen problema tisch nut zullen sorteeren, indien een voldoend medisch schooltoezicht ont breekt spreekt de wenschelijkheid uit van een voldoend medisch toezicht op de lagere scholen, het liefst door middel van schoolartsen, aan wie bij instruc tie eo'> gestrenge keuring van kinde ren en onderwijzers zal worden opge dragen en onder meer een zoodanige niacht zal worden verleend, dat zij ter bestrijding van genoemde ziekten over die middelen kunnen beschik ken, welke de wetenschap hun aan de hand doet of zal doen. (Adviezen aan ouders en onderwijzers, wegzen den van kinderen of onderwijzers, sluiten van een school of van eene klasse, enz.) en besluit deze conclusie ter kennis te bren gen van de gemeentebesturen, van de Gezondheidscommissies on van de commissies van toezicht op het La ger Onderwijs en de medische raads leden binnen de grenzen van de af deeling Haarlem en Omstreken, met het dringend verzoek ter bevoegde plaatsen haar in deze met ai de haar ten dienste staande middelen tp steu nen. Beroepskeuze. De vereeniging tot bevordering van beroepskeuze zendt aan de werkge vers een circulaire rond, waarbij hun tvordt verzocht, alvorens leerlingen of volwassenen in hun bedrijf aan te nemen, dezen een kaart uit le reiken met verzoek die door den huisdokter te laten onderteekenen. Op die kaart kan worden ingevuld, of do arts den of de betrokkene, op grond van lichamelijke gesteldheid en vocrhescliiktheid voor ziekte, aan- of afraadt, datgene te worden, waar naar hij of zij op dat oogenblik solli citeert. Een paar kaarten zijn aan de cir culaire toegevoegd. Meer kaarten zijn te krijgen bij de secretaresse, mej. M. E. M. Havelaar, Zijlsingel 2. Mr. A. A. Pélérin. Be toestand van den hoer Mr. 'A. A Pélérin, officier van Jtëtitie, is jeer vooruitgaande. Circus A 11 h o f f. Dinsdagavond was het circus weer stampvol. De toeschouwers konden een nieuw nummer bewonderen, na melijk den man met den leeuwennek, die zware gewichten op zijn nek op vangt. Een krachtmensch ka- lang i Tijdens de dressuur raakte een van de paarden met zijn poot op dou rug van een van de andere dieren, wat voor een paard met dunne pooten natuurlijk een gevaarlijke positie is. Drie man van het stalpersoneel kwam er aan te pas om het "dier te bevrijden en toen dit gelukt was, raakte een hunner onder het paard, dat zenuwachtig trappelde. Gelukkig kwam de man er ongedeerd af. Een van de toeschouwers viel flauw niet door het circus, dat in derdaad luchtig genoeg is, maar doordat hij den geneelen dag op de Breesaap gejaagd had. Men bracht hem spoedig naar buiten. De voorstellingen blijven zich. en met reden, verheugen in de belang stelling van het publiek. De toestand van den heer Althoff is goed vooruitgaande. Morgen of Vrijdag hoopt deze heer weer in hel circus to kunnen optreden. LEERPLICHTWET-OVERTREDERS. De Magistraat werd hedenmorgen weer geplaagd met oen paar dozijn Leerplichtwet-zaken. Zoo zaten er dan een tiental hoofd onderwijzers op de behandeling van ■hun zaken le wachten. De hoeren wa ren zoo vriendelijk geweest onze pers- plaatsen in te nemen. Anders is men Üoht een beetje geraakt over zoo'n vriendelijkheid", maar heden zijn we er... dankbaar voor I 't Toeval wilde, dat we nu verzeild geraakten bij de publieke tribune, an nog een toevalliger toeval bracht ons in gezel schap van eenige vrouwen, die als beklaagden moesten voorkomen. Natuurlijk stonden de vróuwen druk te praten Eerst over kootjes en kalfjes over 't grijzende haai' van kantonrechter, over de bril van den griffier, over de snor van den ambtenaar.... Zoo kwain de vraagWat moet jij hier doen?... Ik?... Voor de Leer plichtwet m'n Jongen is een paar dagen niet naar school geweest... Erg hèZoo, Jii óók voor zoo'n ondeu- genden bengel... zoo... zoo... Wat zou den ze ons doen In de gevangenis stoppen?... Ben je mal... 50 centen boete.... Nou.... De eerste Leerpilchtwetzaak weid behandeld. Een man stond terecht, omdat z'n zoontje de school verzuimd liad. Tegen hem eischte die ambtenaar van liet O. M. tien gulden boete. Earste vrouw Hoor je dat?... 41 on gulden.... Tweede vrouw Ze lijken wel gek Nou als ze dat tegen mij eischen, dan.... Derde vrouwMaak Je maar niet, bang, die man is reservist (ze bedoel de recidiviBt, iemand, die een „mis drijf" bij herhaling pleegt). Jij krijgt 50 centjes, hoor.... De eerste vrouw word toen voor ge roepen „haar" zaak zou behandeld worden.... KantonrechterVrouwtje, waarom is je Jongen thuis gebleven Vrouw O, mijnheer, hij heeft tel kens kiespijn en hoofdpijn, dan kan hij niet leeren... KantonrechterNu, nu, is dat altijd zoo erg?... Vrouw: Ja, heusch! heuschI... De onderwijzer vertelde toen, dat de jongen herhaaldelijk aardbeien plukt, de kies- en hoofdpijn is niet zoo org. Vrouw Als hij aardbeien plukt ver diend hij vier of vijf gulden to de week, die kan ik niet missen.... KantonrechterEn als de jongen don 'hoofdpijn heeft, wat dan Vrouw Dan moet hij toch werken, ja, natuurlijk.... Kantonrechter ;Zgo, dein is de hoofdpijn ook niet po srg I(Ge- lach). Ambtenaaar van het O. M. i Ik eiech zes gulden boete of drie dagen hech tenis. VrouwO, heerejó... zes gulden da/t kan ik niet betalen.... vreeselijk.... hè.... hèCDe waterlanders kwamen en vloeiden ais een ware watervloed,.) KantonrechterJa, dat hebt u er vain... Nu, als u maakt, dat uw jongen beter naar school gaat, en u laat u niet zoo verlakken met die kies- on hoofdpijn, dan.... maak ik de boete wel een beetje lichter..., Vrouw: alstublieft!... alstublieft!... Toen ging 't Vrouwtje weg, en voeg de zich bij d<? andere doohtöjfsa-Kva'e. die op de tribune stonden, 't Klonk Zeg.... moet ja nou gaan griene kom, je krijgt toch maar 50 centjes.... Die vrouw, die zoo sprak, moest nu voor de groene tafel komen. Zij had... maar weinig praatjes meer. We hoor den een verhaal van een zieken man, geen verdiensten, armoede, geen klompen, geen schoenen...,. De eisch luidde tegen haarvijf gulden of drie dagen hechtenis. Vrouw Kan 't niet een beetje min der?.... 'k Heb geen geld, en moet gaan ziibten KantonrechterMLsschlen wel, je maar zorgt, dat je kind nu trouw naar school gaat. VrouwIk zal er nu heusch voor zorgen..., We zullen 't maar hopen I Ontbonden. Men schrijft onaf Naar wij vernemen is öe muzlek- vereeriging.der ,,St. Jozefs-Gezellen' ontbonden. Een aantal leden waren ontevre den. omdat zij bij een 1.1. gehouden concours geen prijs hadden behaald, waarop zij zich bij andere, hier ter stede bestaande, muziekgezelschappen aansloten vandaar de opheffing. D r. B. Tideman, Vel" etadgenooten zullen met vreug- do vernemen, dat in den toestand van Dr. B. Tideman emeritus-pre dikant der Remonstrantsche Gemeen te alhier, thans te 's-Gravenhage woonachtig eenige verbetering is gekomen. De geneesheeren hebben hoop op herstel gegeven. Geabonneerden hebben het voor recht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bil de Redactie van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzen ding VRAAG. Is het pad langs de Brou wersvaart van de viaduct af tot de woning van den heer De Waal Male- fijt, toegankelijk voor wielrijders ANTWOORD. Volgens door ons in gewonnen inlichtingen wel. 't Komt ons evenwel voor, dat dit zoo smalle pad, iu 't belang ook van do voetgan gers, niet door wielrijders behoorde te worden gebruikt. VRAAG. Aan wien mbet ëen aan vraag gericht worden tot het beko men van een rijbewijs voor een mo torrijwiel Is zoo'n rijbewijs geld'g voor 't geheele land Moet de aan vraag geschieden op zegel en, zoo ja, van welke grootte, en zijn er nog meer koster aan de aanvrage verbonden ANTWOORD. De aanvraag moet per gewonen brief gericht worden tot den heer Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland te Haarlem. U ontvangt dan een for mulier, dat ingevuld en onderteekend franco aan hetzelfde adres moet wor den gezonden. Zegelkosten zijn daar aan niet verbonden. Het rijbewijs, dat u daarna ontvangt, is geldig voor het geheele land. VRAAG. Kunt u mij inlichten óver de tegenwoordige woonplaats van Prof Mullens' Dochter ANTWOORD. Wend u tot de re dactie van „Do Komeet", vakblad voor artisten, adres P. M. Zuiker- berg, te Winschoten. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). SCHOTEN. Dinsdagmiddag omstreeks half zes arriveerde de Commissaris der Ko ningin aan het raadhuis, vergezeld door een lid van Ged. Staten, den griffier en een commies. Z.E. werd verwelkomd door den burgemeester, en vervolgens de wethouders en raadsleden voorgesteld, waarna liet raadhuis werd bekeken, dat do Com missaris zeer practlsch vond. Daarna word audiëntie gehouden, waarvoor slechts twee particulieren zich had den aangemeld, on ten slotte een wandeling gemaald door het kwar tier voor een bezoek aan de gasfa briek. Hier werd de Commissaris rondgeleid door den directeur t en sprak iiij zijn ingenomenheid uit over de mooie fabriek. Daarna werd af scheid genomen en naar Haarlem te ruggereden. STATEN-GENERAAL. Na d,i gebruikelijke, ditmaal met weinig plechtigheid vergezelde „ope ning", door nauwelijks de helft der leden van beide Kamers bijgewoond, kwamen de beide takken der verte genwoordiging afzonderlijk bijeen. In de Eerste Kamer aanvaardde de heer Schimmelpenninck v. d. Oye het voorzitterschap met eene korte rede, waarin hij' nadruk legde op de bevoegdheid van den Senaat, om der Regeering te doen blijken, welke re denen haar eventueel zouden weer houden haar goedkeuring aan een voorstel te hechten Aan de overzijde van het Binnen hof sprak de nestor, de heer Ltef- tinck, hartelijke vvenschen uit voor het herstel van den eigenlijken nes tor, den heer Van Alphen, en de hoop, dat de gemeenschappelijke arbeid het land ten zegen mocht zijn. Belde Kamers hernieuwden haar afdeel'ngen de Eerste herkoos de aftredende leden dor gewone commis sies (verzoekschriften, stenografie, huishoudelijke dienst). De Eerste Kamer ging vervolgons lot 28 dezer uiteen. Da Tweede Kamer inaakie de voor dracht op ter benoeming van een voorzitter en bracht daarop de hee- ren Roëll met 66 van de 75 Borge- sius met 42 van de 76 en Loeff met 61 van de 76 stemmen. Haar afdeelingen kozen tot voorzit ters de heeren Eland, Van Bylandt, Loeff, Van Vlijmen en Lobmantot onder-voorzitters dc heeren Van Bo dem. Van Gijn, De Waal Malefijt, Van Vliet en Sasse van IJsselt. Deze Kamer begint Donderdag het afdeelings-onderzoek der Koloniale begrcolingen. DE M1LLIOENEN-NOTA. Voo- het jaar 1909 worden de Rijks uitgaven geraamd op 209.576.140.65, le middelen A-L op 162.753.940.00, de overigs op 21.974.411.00, te zamen f 184.728.851.00. Derhalve wordt een tekort berekend van 15.847.789.61. MIJNONGELUK TE HEERLEN. Volgens officieels opgave zijn ar thans 4 dooden, maar er woTden nog vermist. Hoeveel ls onbekend. Oor zaak van de mijnramp is het sprin gen van den stoomketel. Ondergronds ia geen gevaar. De bevolking is kalm. STAATSPENSIONEERING. Door den Bond voor Staatspensio- noering wordt aan de gemeenteraden in Nederland verzocht, een adres van adhaesie te zenden aan H. M. de Koningin, met hei adres, dat de Bond in baar algemeens vergadering van 8 Juli aan de Koningin heeft inge- zonder en waarbij wordt verzocht, om spoedige indiening bij de rogee- ring van een wetsontwerp, waarbij aan alle Nederlanders, zonder pre miebetaling, het recht wordt toege kend op een gelijk staatspensioen. BUREAUCRATIE. We lezen In de „Gelderlander" t Onze administratie hoeft, zooals iedere behoorlijke administratie reke ningen met gedrukt hoofd. Die co- aMElè noorde-ft vernielden lp 't mid den, den naam van ons blad en tear rechterzijde staat duidelijk te lezen „Prijs der advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.75, elke regel meer ƒ0.15. In da rekening zelf wordt dan liet aantal regels opgegeven, de inhoud der advertentie en het verschuldigde bedrag. Dit alles lijkt zeer eenvoudig. Het is ons echter gebleken, dat het niet eenvoudig is. Dezer dagen toch kreeg onze administratie een reke ning van de Rekenkamer terug, waar op met potlood geschreven stond „Verzoeke nieuwe rekening met ver melding van den eenheidsprijs per re gel, zoodat blijkt hoe de bedragen van ƒ2.70 en ƒ2.85 zijn ontstaan". We herhalen nog eens de rekening vermeldde een advertentie van 18 re gels, verschuldigd bedrag ƒ2.70,. en een advertentie van 19 regels, ver schuldigd bedrag 2.85. En bovenaan stond de prijs per regel duidelijk ge drukt. De ijverige ambtenaar, die deze re kening contróleerde, schijnt boven dien dien „eenheidsprijs" nogeens ge schreven te willen hebben. En daar voor wordt landsgodd aan poxtkosten en landstljd, die ook geld vertegen woordigt, weggesmeten. De rompslomp der bureaucratie mag wel het eerst in aanmerking komen, ails men aan bezuiniging wil denken, vvanit het is duidelijk, dat di't geval niet op zich zelf staat, doch uit een stelsel voorkomt, dat het land op ge heel onnoodigs kosten jaagt. PERS-CONTRóLE. „Om het kwaad tegen te gaan, dat de kranten ons kunnen doen door verkeerde voorstellingen te geven van de daden der vrouwenkiesrechtsters, van haar taktiek, of van de werking van het kiesrecht der vrouwen, enz., zal er een „uitwisseling van persbe richten" tot stand gebracht worden. Iedere Presidente wordt verzocht daartoe een persoon in haar land aan te wijzen, die moet acht geven op de nieuwsbladen aldaar, of er ook berichten in voorkomen, die de pro paganda of de propagandisten van andere landen in een verkeerd dag licht stellen. Dergelijke berichten worden dan uitgeknipt en direct aan de aangewezen persoon in het betref fende land toegezonden, opdat deze de daarin vermelde feiten onderzoeke en antwoorde met mededeeling van de ware toedracht. Dan kan er eene weerlegging van het bedoelde bericht gegeven worden. Dit denkbeeld van Miss Palliser uit Engeland heeft reeds in vier lan den een benoeming van personen voor dit doel tengevolge gehad." Deze mededeeling lezen wij in hei Maandblad voor Vrouwenkiesrecht, „Zal", zoo mogen wij bescheiden- lijk vragen, ,,de weerlegging dus dan altijd DE waarheid zijn Nederlandsch-Venezolaansch coidliot in 1875. Er is dezer dageai herinnerd aan het conflict, dat wij in 1892 met Venezue la hadden. Naar aanleiding daarvan werd de aandacht gevestigd op een soortgelijk conflict in 1875, on wel door een drie tal baochuree, die daarover handelen. Wij hebben, na die geschriften te heb ben doorgelezen aldus schrijft het Vaderland. ook de artikelen in on zen jaargang 1875 er nog eens op na geslagen. De herlezing van dat aUe3 doet een ongezochte gelegenheid aan de hond om een vergelijking te maken tus- schen voorvallen, die aanleiding ga ven toet het nu bestaande conflict* en die van 1875 en 1892. En dan valt dadelijk op, dat die bei de andere geschillen tot oorzaak had den het daadwerkelijk voorbereiden van revolutionnaire ondernemingen tegen Venezuela door ingezetenen van dat Rijk, die van daar gevlucht wa ren en zich op Curasao hadden ge vestigd, terwijl de directe aanleiding tot het nu bestaande conflict is ge legen in het pubiieeeren van het voor President Castro beleedigende stuk van onzen consul-generaal in Vene zuela door de vereeniging „Hou en Trouw", en het daarop gevolgde op treden tegen den Venezolaanschen consul op dat eiland door een onge- wonden volksmenigte. Weliswaar bestaat bij Castro nog altijd de grief, dat de vijanden van zijn bewind, die slechts op een gun stige gelegenheid wachten om tegen hem een revolutie te ondernemen, op Curagao worden toegelaten. Maar be paalde feiten van revolutionnaixen aard worden aan deze Venezolanen ïulefc ten laste gelegd. De grief Is van algemeenen aard,, en grondt zich niet op werkelijk geconstateerde voorval len. In 1875 was dat anders. Toen in October 1874 te Coro, hoofd stad van een der geconfedereerde staatjes, waaruit Venezuela bestaat, ee<n opstand was uitgebroken, werden door de op Curagao wonende vijanden vain den toenmaiigen president Guz man Blanco achtereenvolgens zes schepen naar Venezuela uitgezonden, bevracht met circa 10.000 geweren, eenige kanonnen zelfs, alles be stemd voor de opstandelingen. De toenmalige gouverneur van Cu ragao wist van die inschepingen, want al dat oorlogstuig was inge volge een destijds bestaande bepaling voor de berging van wapenen en kruit geborgen in het garnizoensarsenaal en de verscheping mocht, volgens de voorschriften, niet anders plaats heb ben dan onder toezicht en door de soldaten van het garnizoen. Dezen moesten, bij hot versjouwen van de wapenen en ammunitie, dagelijks de woning van den gouverneur passee rden, die het dus wel moest zien. Een schip, de Midas, bevracht door Jesurum, een. invloedrijke Hol- londsche handelsfirma op Curagao, had een groote hoeveelheid krult aan boord, en was bestemd om deze, het zij in volle zee, hetzij op de eilandjes Tortuga of Coohe, in een schip van de opstandelingen over te schepen. Maar de Midas werd op last der Venezo- laansche regeering aangehouden en goede prijs verklaard. Om de Cura- gaoBra te plagen, doopte men het schip om en noemde het „Jesurum". m'et don n'aaiïï van den Curagaoschen bevrachter. Een ander schip met ammunitie trof hetzelfde lot. De gouverneur van Curagao liet straffeloos toe, dat in het op Curagao in de Spannsche taal verschijnend blad „El Imparclal", dot door de op standelingen financieel gesteund werd, door een van hen een stuk ver scheen, gericht tegen Guzman Blan co, waarin deze openlijk werd be ticht van „gestadige schelmerijen". Natuurlijk was Blanco woedend, en toen de opstand onderdrukt waè, was een zijner eischen, dat Nederland al de kosten van den oorlog zou hebben te vergoeden, die noodig waren ge weest om de revolutie te bedwingen.. De groote moeilijkheden, waarin wij destijds met Atjeh gewikkeld waren (het was het tweede jaar van den Atjeh-oorlog) droegen er toe bij om de Venezolaansche regeering veel- eischend le maken. Zij wist immers, dat van onze strijdmacht weinig kon worden gemist om onze bezittingen in de Caraïbische Zee te verdedigen. Leest men de artikelen over het ge schil met Venezuela, die destijds ver schenen, dan is veel van wat destijds geschreven werd op den huidigen toe stand van toepassing en zou zonder verandering kunnen worden overge nomen in een blad van nu. 'Zoo wordt gewezen op de dringende noodwendigheid om Venezuela tot zijn plicht te brengen, maar tevens aan gemaand tot omzichtigheid in het op treden togen dien Staat. Men moet wel blokkeeren. maar niet landen, want dan zou in dat bergachtige ter rein, to midden van een woest en vij andig volk, de ellende niet te overzien wezen. Ook wordt aangedrongen op een onderzoek naar de handelingen van Venezolaansche revolutionnairen op Curagao, en van de houding, die de H-ollandsche wautoriteiten op dat eiland, tegenover hen aannamen, ter wijl aanbevolen wordt de gastvrijheid der kolonie te weigeren aan vreemde lingen, die haar rust en veiligheid In gevaar brengen. Dit alles kunnen wij n u n o g onder schrijven. Maar er is niet alleen overeenstem ming, doch ook onderscheid. Atjeh belemmert een eventueel op treden in de West niet meer. Voor protesten van de vertegen woordigers der vreemde mogendheden ln Venezuela behoeft men niet4 zoo als toen, bevreesd te zijn. Ons leger en onze vloot waren des tijds in een deplorabelen toestand. „Men beweert" zoo leest men in Het Vaderland van 15 Oct. 1875 dat de geheele vestingartillerie niet bij machte is om 50 geoefende kanon niers-vrijwilligers met het noodige kader voor Curagao af te geven". Zoo erg is liet uu gelukkig niet. Een inzender in Het Vaderland van 13 Oct. 1875 drong er op aan, dat on ze oorlogsschepen zich zouden mees ter maken van koopvaardijschepen Yan Venezolanen, en deze als waar borg behouden tot ons recht was ver schaft een middel dat ook nu mis schien dienst zou kunnen doen. En ook toen las men„Europa zou het goedkeuren, als Nederland, daar toe door de nabijheid van Curagao de eerstgeroepen partij, door eon manne lijke houding aan dat land van onrust en willekeur ontzag wist in te boeze men"., FORMALINE. Onder het opschrift „Huismiddel tjes" bespreekt de apotheker Andreas Otto in „Mole schott' Formaline, een middel van den nieuweren tijd. Formaline, ook wel „formal ge noemd, is een oplossing van fornial- dehydegas in water en wel van een sterkte van 30 ft 40 percent. Dit for- maldehydegas is een ideaal ontsmet tingsmiddel en wordt dan ook in zeer vele gevallen als zoodanig gebruikt. „Het is mischien wel eens de moei te waard oven te vertellen hoe men b.v. zoo'n ziekenkamer desinfecteert. Men begint met alle openingen van de kamer zeer zorgvuldig af te slui ten met watten of lappen. Geen gaatje of spleetje blijft onopgemerkt. Dan spreidt men alle gordijnen, tapijten, kleedjes zodveel mogelijk uit, opent alle kasten en laden, neemt de bedden uit elkaan enz. enz., alles om te zor gen, dat do zuiverende dampen zoo veel mogelijk met alle voorwerpen ln aanraking komen. Dan plaatst men op een tafel, midden in het vertrek, oen verdampingstoestel en laat nu 't gas zich ontwikkelen uit pastilles, die daarvoor In den handel gebracht wor den. Te gelijkertijd zorgt men, dat uit een ketel water op een spiritus- toostel ook een voldoende hoeveelheid water verdampt. Men gaat nu vlug de kamer uit en sluit ook de deur zorgvuldig af. Men laat de dampen aldus gedurende een dag of iets kor ter inwerken, waardoor alle levende wezens, ook de bacteriën, waarom het in den regel te doen is, gedood wor den. „Daarna treedt men de kamer weer binnen, opent snel alle vensters en laat gedurende eenige uren flink door tochten, daar de dampen natuurlijk ook voor den mensch schadelijk zijn. „Wil men betimmeringen, bedste den, plinten, behangsel, matrassen e. d. zuiveren van wandgedierte, dan kan hien dit heel gemakkelijk doen, door de gaatjes en spleetjes met een formallnespuitje te bewerken en de oppervlakkige plaatsen met deze 6tof eenvoudig af te wasschen. De insec ten, die maar even met het vocht in aanraking komen, sterven onmiddel lijk. - „Men ziet voorts de formalinie meer malen gebruikt worden als middel om sponsen te reinigen en beweert ei- verder allerlei voorwerpen mede te gen bederf, Ja men heeft het zelfs meermalen gebruikt om er voedings middelen mede te c onservee ren, maar het is voorloopig zaak hiermede zeer voorzichtig te zijn, daar reeds ver scheidene gevallen bekend zijn van nadeelige gevolgen door liet gebruik, van melk on van vast voedsel, dat uiterst kleine hoeveelheden formal dehyde bevatten. „Als middel tegen wratteü en an dere nieuwvormingen op de huid zou men het kunnen gebruiken en ook' tegen overmatige zweetafscheiding.' En dat dit werkelijk vele malen ge daan wordt, is ook voor een groot deel te danken aan het feit, dat de formaline de hoogst belangrijke el- genschap bezit, met verschillende on aangenaam riekende stoffen, als dié van het zweet enz. reukelooze verbin dingen aan te gaan. „Er naar to grijpen Is dus zeker dikwijls verleidelijk Men raadplege echter liever zijn dokter, daar men gevaar loopt, zooals prof. Stokvis het uitdrukte, door het beperken der zweetafscheiding „de kat in den kelder te metselen," hetgeen in casu al zeer gevaarlijk is. „Ook nog in anderen vorm is het formaldehyde beken den veel ge bruikt, nl. in dien van' foxman, dat tegen beginnende neus ver koudheid zoo dikwijls van uit de bekende, over al geadverteerde toestelletjes wordt Ingeademd. Ook de z.g. formanwat- jes hebben een zekere vermaardheid verkregen. Het forman is een ver binding, waarin o.a. ook menthol, 't hoofdbestanddeel van do pepermunt olie, voorkomt, het riekt daar dan ook naar.' De Dierenvriend Wij krijgen in handen No. 1 (proef nummer) van het Geïll. Weekblad „De Dierenvriend", dat onder redao, tie staat van den lieer J. K. Koopman en waarvan de administratie ge voerd wordt door den heer F. fL Dwars Wolvenstraat 24 te Amster dam. In een lang voorwoord ver« klaart de redactie wat zij wil, hoe- wel 't, naar haar eigen opmerking, „in weinig woorden is te zeggen. Al les, wat met de behandeling -n ver- zorging van dieren in eenigerlei ver band staat, maar in geregelde volg orde, systematisch gerangschikt. No vellen, anecdotes, allen ontleend aan het leven der dieren,- zullen de behan deling van meer ernstigo vraagstuk ken der langzaam voortschrijdende beweging afwisselen, terwijl een „vragenbus" iederen lezer in staat zal stellen om ten opzichte van meer bepaalde aangelegenheden inlichtin gen te bekomen. Wij beschouwen de dierenbescher ming als een plicht, ons allen opge legd." Heel veel vertrouwen in 't welsla gen van de onderneming heeft de re dactie niet. Kom, kom, willen we aan raden. niet zoo pessimistisch I Een daalder per jaar is niet veel en dat daarop nog korting wordt veriaend, indien een groot aantal door vereeni- glngen wordt verspreid, lijkt ons zeer practisch. Alleen zouden we de administratie wel in overweging willen geven, een andoren kop op haar courant te zet ten. De houten letter, waarmee da titel wordt gezet, is schrikkelijk uit den tijd en het vignet met een reus- achtigen engel, zwevende boven een kudde zóér ongelijksoortige dieren, zal meer op de lachspieren, dan op het gevoel werken. Gaarne willen wij belangstellenden opwekken, de uitgave te steunen. Er is in Nederland niet veel op dit ge bied. Androcles is een maandblad, dus weinig geschikt voor gedachten wisseling. LUCHTSCHEEPVAART. DE GEBROEDERS WRIGHT. Orville Wright zit er te Fort Meyei niet stil bij 't is of hij Delagrange, Henri Farm an o.t.q. niet het minst< kansje wil laten. Vrijdag is hij dei middags tegen vijf uur opgestegen Yoor een snelheids-vlucht met een anemo-meter voor zelf-controle. Hij vloog tot zeventig voet hoogte in groote kringen om de snelheid zoc- hoog mogelijk op te voeren. Hij bleef eerst 11 min. 10 sec. weg met een snelheid van 37 mijl por uur, toen steeg hij op voor een vlucht van an derhalf uur, achtjes beschrijvend' naar welgevallen. Wilbur Wright legt 't te Le Maus tot dusver heel wat kalmer aan. Vrij dag maakte hij eenige tochten, die en kele minuten duurden, met een snel heid van 60 kil. per uur, bij vrij ster ken wind. De beste tijden, tot dusver gemaakt zijn: 1. Orville Wright: 1 uur 2 m. 80 sec. 2. Orville Wright: 57 min. 81 sec. 9 September: 8. Léon Delagrange: 29 m, 55 s. 4/5, 6 September: 4. Léon Delagrange: 28 minuten, 7 September: 5. Wilbur Wright: 21 m. 43 s, 2/5. 10 September. 6. Henrl Fanmail: 20 m. 20 s. 6 Juli: 7. Wilbur Wright: 19 m. 48 s. 2/5. 5 September. KOLVEN. Maandagvoormiddag hooft ten stad- huize te Goes door B. en W. de offb cieele ontvangst plaata gehad van:! hoofdbestuur en leden van den Ne-' derlandschen Kolfbond, waarbij de1 burgemeester, de heer De Koning; Kooy, een toespraak hield. Hij heetté. de heeren hartelijk welkom in Goes, waar de oudste kolfsoclëteit van hei, land bestaat, en merkte op, dat alle, sport, stellig ook het kolfspel, nuttig is, wanneer er een verstandig ge*; bruik van wordt gemaakt. De burger meester uitte den wensch, dat deze wedstrijd den bloei van het kolfspel' eou bevorderen. Onder aanbieding

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2