haarle1vps dagblad tweede blad. Stadsnieuws Uit de Omstreken Rscüifüzaken Sport en Wedstrijden Oïiza Lachhoek 1 I MsriMBBzé&y ML %gj? BaJrm woensdag ie september ïeos De Pers over de Troonrede. Natuurlijk wordt et in do pers weer heel wat geschreven over de Troonre de zoowel van links als rechts. Ziehier eenige dezer oordeelen Allereerst de regeeringsgezindts bleu |dien. Do „Standaard" (anti-rev.) den in houd gonzen lezers bekend) in 't kort inagaande, betreurt het, dat niet een Staatscommissie voor de werkloos heid zal worden Ingesteld. Vervolgens wijst liet blad er op, dat de financiee ls logica eischt, dat in magere jaren, zooals we thans doormaken, „het ran- e lain dubbel scherp In de vacht Wordt gesschroen", zooals don ook .blijkt uit de plannen van den minis ter van financiën. Die plannen nader basprekend, komt de ...Standaard" tot de volgende con clusie Een kabinet 'dat timmert, moet wel timmeren, aan den publiekm weg. Edoch, en dat loven, we, het kaibb Wet blijft daarbij in zijn rol. Helt poseert niet voor, maar tot aan de stembus. .Eerst als de stembus gesproken heeft, zal men verder zien. De „Nederlander (Christ,-Hist.) oordeelt De Troonrede, niet door Hare Ma jesteit zelve uitgesproken, schijnt ons niet onbelangrijk, integendeel open hartig en zaakrijk toe. Er spreekt, dunkt onsx noch over drijving, noch verbloeming, noch ge druktheid uit, maar integendeel een flink onder de oogen zien van den be- etaanden toestand en een klaar in zicht in dén te volgen weg. Ook 't hoofdorgaan der KaJth. Pers „De Tijd" prijst het in de Regeering, dat zij hare kracht niet zoekt in heit doen van beloften en het opwekken yan verwachtingen, welke geen enkel Kabinet, dat nog slechts één jaar vóór den boeg heeft, zou kunnen verwezen lijken. De kiezers zijn trouwens na een schitterende en overladen Troon rede al zóó dikwijls deerlijk teleurge steld, dat dat reclame-middel weinig dienstig geworden is om het prestige der Regeering te verhoogen. Is de inhoud van deze Openings rede betrekkelijk sober, wijl de aan kondiging b.v. van groote sociale wetsontwerpen (om van de Grond wetsherziening en de electorale quaes- lie niet eens te spreken) ontbreekt, die inhoud is meer dan rijk genoeg ha een jaar, vruchtbaar aan wetge- renden arbeid, te doen verwachten... Zooals te verwachten was, staat Jöze Openingsrede üi hel teekeu van }e belastingverhooging. Niemand kan de Regeering hierover met reden las tig vallen en haar verantwoordelijk itellen voor de ongunst der tijden, velke in dit „crisisjaar" zoowel de iarticuliere als de Staatsfinanciën loo zeer in de war stuurde. Met voor behoud van liet recht vau critlek op ie aangekondigde wetsontwerpen, wellte belastingverhooging ten doel hebben, zullen wij verstandig hande en met ons te verzoenen met het lenkbeeld, dat die verhooglng 01 ïermijdelijk is. „Het Huisgezin" (Kath.) schrijft Zij, die verwacht hadden, dat het Ministerie, niet het oog op de perio- lieke verkiezingen in het volgend aar, met een vorkiezingsprogram, net een beginselverklaring zou zijn [ekomen, zullen zich teleurgesteld 'Galen. Er is in de Troonrede niets, aat s&ar een Verkiezingsprograra zweemt. Iet Ministerie maalct den indruk van jen werk-kabinet te zijn, dat, rustig coor tschr ij dend en het opzweepen der ïartstochten vermijdend, wil voort- irbeiden aan de taak, welke het in /laart j.l. heeft aanvaard. In deze houding schuilt kracht. Iet is of het Ministerie zich overtuigd loudt, dat de meerderheid van het kiezersvolk een dergelijk optreden het iefst ziet en daaraan bij de komende Itembus zijn adliaesie zal schenken. Nu enkele Maden der oppositie. De „Nieuwe RoiL Cour." (liberaal) aoemt do rede sober van inhoud en Iroog van toon. „Een algemeene lijn, marlangs het regeeringsbeleid zich a de naaste toekomst zal voortbewe- ;en, valt er niet in te ontdekken. Toen het kabinet-Heemskerk zich oor het eerst voor de Volksvertegen woordiging vertoonde, kon desnoods log getwijfeld worden „De Stan dard" twijfelde toen inderdaad of i' niet wat hoogere politiek doorliep, het Kabinet zoo weinig „spre- tend" deed zijn. Nu ondubbelzinnig «bleken is, dat hot ministerie- Ioomskerk ook aan de linkerzijde ge- echtvaardigd en op zijn plaats ge- icht wordt, is de reden, die dan mis- chieu in den aanvaug nog tot eenige chroomvalligheid kon nopen, ver- blad wijst tot staving van deze mee vallen. Op de Regeering is deze om standigheid zonder eenigen invloed gebleven. Het Kabinet blijft, zich voor doen, gelijk voorheen. Wie geene bij bedoelingen heeft zal, met ons, alch daarover verheugen. Immers, thans is wel zonneklaar, dat een Kabinet van weinig geprononceerder! aard, gelijk met de gesteldheid des lands overeonkomt, óók uit de rechterzijde mogelijk 1& ah tfustig, nuttig arbei den, ken. Dat te vellicht een prac- tiach raiddei ütq geleidelijk van de oude in eenö nieuwe, betere partij- groepeering over tc gaan I" Het blad acht voorts belangrijk het geen gezegd is over de financieele plannen der Regeering. Mim'stor Kolkman schijnt tot de inzichten van zijn voorganger van wiens opeen- ten-voorstellen hij vroeger zulk een afkeer had bekeerd." „Vooral na da opsomming der be lastingplannen, in de openingsrede gegeven, begint wat daarachter ligt als een donkert» schaduw zich af te teellenen. Dit mag ons ecMeï niet weerhouden, op blootlegging van de financieele beginselen der Regeej nog dit jaar aan te dringen. Politieke eerlijkheid gebiedt, dat vóór den zo mer van 1909 daaromtrent twijfel niet overig blijft." „Hoi Vaderland" (liberaal) legt vooral nadruk op de financieels plan nen, en schrijft Het is voor zoover wij weten nog nooit voorgekomen, noch in die van Europa, dat een Ministerie, hetwelk opgetreden was om razzia te houden onder het werk zijner voorgangers, aldus optrad, hel geheele stelsel over nemend, dat door zijn optreden zou worden weggebezemd. Maar volkomen zeker weten wij, dat er nog nimmer ©en staatkundige par tij heeft bestaan tenzij in Portugal of mogelijk in Abdera die een der gelijke volte face van zijn voorman nen heeft geduld en goedgekeurd. Verder wijst het blad er op, dat niets in dit Staaisstuk verraadt, dat het is opgesteld als het werkplan van een ministerie der rechterzijde. - Geen specifiek Christelijke wet wordt er in aangekondigd. Geen ge loofsovertuiging er in uitgedrukt. Zelfs de schijn van een Christelijke woordenkeus ontbreekt. En de,, ook onder liberale Ministerie gebruikelij ke aanroeping van hooger bijstand op het werk der Staten-Generaal, luidt zoo kil en kleurloos ais zelden te voren. En ten slotte: Wij denken, dat de voorgangers van de negen Ministers bij het lezen van deze openingsrede glundere ge zichten zullen zetten, en dat de heer De Meester zich niet van lachen zal kunnen onthouden. Het Vrijz.-Dem. orgaan „Land en Volk" is van oordeel, dat ieder, wiens verwachtingen hoog waren gespan nen, zal zijn teleurgesteld. Geen beginselverklaring, geen; Grondwetsherziening, noch toegezegd, noch besproken, geen „christelijke" wetgeving. Dit blijft alleen voor liet echte wagenschot weggelegd. Men be weegt zich op neutraal terrein. Eeuigszins zonderling klinkt zulk een troonrede u tegen van den kant der mannen, die op zoo velerlei hoofd zaken tegen het Kabinet, dat zij kwa men vervangen, oppositie voerden. Mager acht het blad hetgeen om trent de sociale wetgeving wojdt ge zegd. Voor wie het ia zich voelt gisten en koken, voor wie vooruit wil, biedt de ze troonrede weinig aantrekkelijks. En de cry voor de verkiezingen van. 1909 zal van elders moeten komen. Uit dezen bureau-arbeid is die niet te dlstiille-eren. ning op de aangekondigde financieele plannen, waarbij de Invoerrecht-ont- werpen yan minister Harte blijven liggen, maar minister De Meestor's „liberalistische belasting-ontwerpen" worden „opgepoetst". „Het Volk" klaagt verder over het zwijgen in de Troonrede over de „strijdvragen, die de groot© massa van het volk beroeren", en voos©! over het zwijgen over het kiesrecht m het blad concludeert K-et zwijgen dezer RegeerLng over de giroote sociale en politieke eischein der arbeidersmassa's getuigt meer dan iets andera van de crisis van impoten tie, waarin onze lioaxschenda klasse verkeert i Bach's 2de Serie. Vroeger hebben wij ai eens gemeld, dat de groote zaal van de Sociëteit Vorecniglng te klein is om allen, die lid zijn van de Haarlemschs Bachver eoniging en die het willen worden, met hunne dames te bevatten. Vandaar dat het ijverige bestuur er al sinds eenigen tijd op uit is, om te trachten een tweede reeks abonne mentsconcerten te organiseeren, waarop zij, die nu geen plaats kun nen krijgen, in de eerste plaats wor den toegelaten. Het is onze bedoeling, daarop nog eens de aandacht te ves tigen. De nieuwe reeks concerten zal ook gegeven worden door het or kest van 't Concertgebouw en even eens met medewerking van bekende vocaal- en instrumentaal-solisten. De toegangsprijs zal evenals die voor de bestaande uitvoeringen zijn f 10 voor do vijf avonden, waarop het lid met een dame toegang zal hebben, dus Voor f 1 per persoon en per avond. Hoa gering deze vergoeding is voor muziekuitvoeringen van :deze hoeda nigheid, behoeven wij wel niet te zeggen. Wij vertrouwen dan ook, dat nog velen als lid voor de nieuwe reeks zulieo toetreden, zij kunnen zich aanmelden bij Mr. H. Ph. 't Hooft, Groote Houtstraat 164. Nog verdient het opmerking, dat ook de abonnés van de eerste serie op dezelfde voorwaarden de tweede se rie bij kunnen wonen. Wij wijzen er ten slotte op, dat de tweede reeks dezen winter nog niet gegeven kan worden. Daarvoor was het aantal personen, dat zich tot dus ver aangemeld heeft, nog te gering. SCHOTEN. Raadsvergadering op 17 September 1908 n.m. 61/2 uur."De agenda luidt: Aanbieding begrooting 1909. Verzoek schriften. Ingekomen stukken. Benoe ming personeel voor het herhaliuge- onderwijs. De „N. Arnhemsche Ct." (Vrljz.) Dean.) oordeelt Het eenige merkwaardige waj deze Troonrede bezit ie, dat zij hoege naamd niet merkwaardig is. Zij bevat niets Christelijks, niets Rechts, zelfs de traditioneel© „bescherming van eigen nijverheid" door verhooging dei- invoerrechten ontbreekt. Het meest Linksche kabinet zou haar kunnen aanvaarden. Of zij er ons niet liever om is, ze ker en ongetwijfeld geeft dit Kabi net blijk, een goeden kijk op deai po- litieken toestand, te hebben. „Het Volk" (Soc.-Dem.) meent, dat de Troonrede het heele land, alle par tijen, zal verrassen. „Het Kabinet, dat zioh op 10 Maart heoft aangekondigd als een ministerie van rechts, treedt thans op als ecu zuiver conservatief bewind .Het ontpopt zich, gelijk wij van den aanvang af voorspelden, als een echt kabinet-Heemskerk Jzn." De mate van zijn conservatisme, meent „Het Volk", wordt alleen door zijn brutaliteit geëvenaard. En het Bintsenkad HOFBERICHTEN. Da Koningin-Moeder bracht heden ochtend een bezoek aan de Koningin en vertrok weder te 3.21 min. naar Soestdljk. De Eoaiimgin-Moeder zal van den 28sten dezer af slechts veertien dal op Het Loo doorbrengen en van daar dain niet naar Den Haag, doch naai' Soestdijk terugkeeréu. De Prins is voornemens a. s. Zater dag de opening van de inrichting voor schipbreukelingen te Wijk aar- Zee bij Velsen met zijn tegenwoor digheid te vereeren. De inwijding zal ook worden bijgewoond door eenige ministers, departementshoofden. GENERAAL ELAND. Luitenant-generaal K. Eland, lid der Tweede Kamer, werd Dinsdag 70 jaar. De heer Eland werd, na een eer volle militaire loopbaan, waarin hij opklom tot commandant in de stel ling Amsterdam, in 1897 Minister van Oorlog in het Kabinet Pierson, en door hem werd de Militiewat met den persoonlijken dienstplicht tot 8tand gebracht. Kort daarna, in 1801, trad hij als Minister af en werd toen op gevolgd door generaal Kool. In 1905 wei'd de heer Eland door het district Arnhem gekozen tot lid der Tweede Kamer. („Vaderland"). BALT. De „Hbld."-correspondent te Ba tavia seint d.d. gisteren De dewa-feesten in Ivarang 'Asem zijn, dank zij het machtsvertoon, af- geloopen zonder aanleiding te geven tot verzet. Overeenkomstig den eisch van den resident werd heden door den stede houder Goesti Gdc Foe toe Ketoet uit geleverd. Ds stedehouder Goesti Gdé DjUan- tik treedt af en wordt opgevolgd door sijn zoon Goesti Bagoes. Bet blad voegt hieraan toe Uit het vorenstaande blijkt té moe ten worden afgeleid, dat do regee ring vreesde voor onlusten bij do op handen zijnde dewa-feesten, godsdien stige feesten, die bij uitstek zich lee- nen tot uitingen van verzet. Het aftreden van den ouden Goesti Gdé Pjilantik onder deze omstandig heden doet ons leed. De oude man heeft zich bij tal van gelegenheden steeds trouw aan het gouvernement betoond, nadat hij zich aan do zaak van zijn voormaligen leenheer, den radja van Lombok, had onttrokken. Het schijnt evenwel, dat do oude heer wat al te veel geluisterd heeft naar de inblazingen van een kwaden genius, Goesti Gdé Poetoe Ketoet, en nu voor hem het oogenblik gekomen is om het roer van staat in zijn land aan andere handen toe te vértrou wen. Onze vrees, dat het verzet mogelijk door den vermoedelijken opvolger van Goesti Gdé Djilantik zou worden ge steund, heeft zich gelukkig niet be waarheid, wijl anders diens benoe ming nu zeker niet zou zijn gevolgd. De overigens gelukkige ontknoo ping, nadat men hier reeds vreezen moest het voorspel te beleven van een nieuw en bloedig drama, zal ze ker menigeen een zucht van verlich ting hebben doen slaken. NOODLOTTIGE TWIST. Zondagavond, omstreeks half tien, werd, naar do „D. Ct." meldt, aan de politie kennis gegeven, dat aan den Noordendijk, nabij den houtzaagmo len „de Zwaan" te Dordrecht, man was gevonden, die uit verschil lende wonden bloedde. Terstond werd een onderzoek ingesteld en bleek het te zijn de 28-jarige J. B., thuis be- hoonende in een woonwagen aan ge noemden dijk, die 's middags reeds met zijn vader en stiefbroeder, mede in dien wagen wonende, twist had gekregen, welke, onder den invloed van sterken drank, zoo hoog was ge- loopen, dat men handgemeen raak te en elkaar met messen te lijf ge gaan was, waarbij genoemden B. een aantal steken in den rug waren toe gebracht. De wonden zijn niet levensgevaar lijk, HET MES. Een inwoner van Heer (L.), Willems genaamd, >'s Maandagnacht door een messteek levensgevaarlijk verwond. Be vermoedelijke dader is aangehou den en de verwonde naar het zieken huis Calvariënberg vervoerd. DIEFSTAL IN DEN TREIN Een daane, die in een eerste-klasse*- coupé van Brummen naar 'Abhhom reisde .vermiste, nadat zij zich oven verwijderd had, een pakje mot. zil veren vingerdoekringen, die vermoe delijk werden gestolen. INBRAAK. Maandagnacht is ingebroken In het kantoor der ijzerhandelaars H. J. Reesimk en Co., aan de Havenstraat te Zutphen. De dieven, die z'ch waar schijnlijk door inklimming toegang hebben verschaft hebben alles onderst boven gehaald. Een klein bedrag in geld wordt vermist, terwijl tevergeefs beproefd is de kleine brandkast te foreearen. EEN KOMEET. Prof. Nijland schrijft in het U. D. Den len September werd op de Yer- keasterreai wacht (Noord-Amerika) in het sterrenbeeld Giraffe langs plioto- graphisdhen weg een komeet ontdekt, de derde van dit jaar, en die daarom den voorloopigen naam 1908 C draagt. Het bericht dezer ontdekking heeft reeds in verschillende bladen gestaan met de «enigszins zonderling klinken de bijvoeging, dat de komeet waar schijnlijk helderder zou worden, zon derling, omdat men over de waarne mingen van minstens drie dagen moet beschikken en dat kon het eerste J)6richt nog niet om iets van de be weging eeneor komeet te zeggen. Gewoonlijk krijgt de sterrenwacht alhier teiegraphisch bericht van be langrijke ontdekkingen. Door een tot nu toe onopgehelderd verzuim blLeef eeu telegram ditmaal achterwege, zoodat wij eerst Vrijdag 11. per brief kaart verwittigd werden. Dienzeifden avond werd de komeet, ondanks den zeer helderen maneschijn, zonder moeite in Cassiopeia als een zeer zwak vlekje gevonden, dat nauwelijks tegen den sterk verlichten hemel af stak. Maandagavond waren do om standigheden gunstiger. Te half 8, vó-r do opkomst van de maan. was de komeet in een sterken binocle juist even zichtbaarin den grooten kijker vertoonde zij een eiiiptischon onscher- pen kern, en e&a rechten, flauw lich tenden, van de zon af gerichten staart. De komeet beweegt zich op hooge declinatie (75 gr.) met een snelheid van ongeveer 1 gr. per dag, tusschen de Poolster en de bekende W van Cas siopeia naar het Westen, zoodat hare rechte klimming kleiner wordt. Ilaar helderheid neemt voorloopig toe. DB OPENINGSPLECHTIGHEID DER STATEN-GENERAAL. Het was wel merkbaar terstond bij het binnentreden in de vergaderzaal der Tweede Kamer, dat ditmaal de Staten-Generaal niet door de Koning in werden geopend, schrijft 't Hbld. Thans geen schittering van. fraaie uniformen en gala-toiletteu, rijk met ridderorden versierd. Behalve hel bu reau der Kamer en de commissie van in- en uitgeleide waren alle Kamerle den in wandeltoilet of gekiocde jas met uitzondering van het Eerste-Ka- merlid Van Voorst tot Voorst, die in groot uniform van generaal-majoor de plechtigheid bijwoonde. Precies één uur vertrokken de Mi nistens in ambtsgewaad en de kamer heer-ceremoniemeester, graaf Van Randwijck, in een viertal galarijtui gen van hét paleis, voorafgegaan en gevolgd door het gebruikelijke huza ren-escorte. Geen kanongebulder, geen muziek vergezelde don stoet. Toch was een buitengewoon groote meraschenmassa op de been om de Ko ninklijke commissie te zien voorbij rijden en in de Kamer waren de tri bunes overvoL Voorafgegaan van den. ceremonie meester met zijn stat in de hand, schreden de Ministers plechtstatig naar do minis'terstafed, wu ar zij voor hun zetels bleven, staan, terwijl Mi nister Heemskerk de rede voorlas. Üp dit oogoiibLik werd van de journalis ten-tribune een foto van de Kamer genomen. Bij het binnenkomen en vertrekken der Ministers verhieven alle leden zich van hun zeieis. Uit den aard. <ier zaao. bleef ditmaal het gebruikelijke „leve de Koningin der Kamerleden aan het slot der rede achterwege. BRANDEN. Maandagavond omstreeks negen uur woedde in de auto-garago van den heer Bakker aan den Heereweg te Groningen, een uitslaando brand. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat een jongen van achttien jaar den daar aanwezigen benzine-voor- raad te dicht met vuur naderde, wat ten gevolge bad, dat niet alleen de benzine in brand geraakte, doch te vens de kieeren van hel jongmensch vlam vatten. Zjjn beide armen wer den hierbij zelfs dusdanig verwoud, dat men het wenschelijk achtte hem in het ziekenhuis te doen opnemen. De brand zeif werd vrij spoedig ge- bluscht. Drie auto's gingen in de vlammen verloren, alsook een deel van het achtergebouw. („N. Gr. Ct.") Maandagnacht is geheel in de asch gelegd de woning van den eenden houder P. Groen te Weere (N.-H.). Het huis, dat niet verzekerd was, stond midden in het land. DRENKELING. Men meldt d.d. 14 September uil Stayenisse t Aan de zeewering van den Scheld- schen polder onder deze gemeente, is hedenmorgen het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man van middelbaren leef tijd, vermoedelijk een zeeman, aan gespoeld. Een bedrag van ruim f 4 Hollandsch, benevens eenlg Belgisch geld, werd op het lijk gevonden. Het lijk is na medisch onderzoek begraven. DE PASTORALIA VAN HOORN- STERZWAAG. Gedeputeerde Staten hebben goed gekeurd het Raadsbesluit vau Scho- terland, om zich te vervveron tegen het door ds. D. van Lonkhuijzen in gesteld hooger beroep van het vonnis der rechtbank te Heerenveen, inzake het doen van rekening en verant woording van het beheer der zooge- naamde pastorie-goederen te Hoorn- sterzwaag. („L. Ct.") DIEFSTAL VAN NETTEN. Werd de Zuiderzee-vloot sedert eenigen tijd verontrust, doordat her haaldelijk netten werden vermist, thans is het aan de politie te Hoorn gelukt, do hand te leggen op zekeren De R., tegen uien proces-verbaal in zake nettendiefstai is opgemaakt, en van wien inen vermoedt, dat hij schuldig is aan verschillende dief stallen van in zee uitstaande netten. AARDMAGNEI1SCHE STORINGEN. I Blijkens de opteekeniugen der re», gistruci-instrumcntcu aan het Kon^ Ned. Meteor. Instituut to Do Bilt was" liet aardmagnetisme in den nacht van II op 12 September buitengewoon sterk gestoord de storing trad plot. seling in op 11 September 9 uur 48 min. n.m. (tijd van Greenwich), de, grootste afwijkingen waren 12 Sep-' toiribor ongeveer 9 uur v.m. geëin digd. Terwijl gemiddeld dé dagelijk-: sclie verandering van de richting der. magneetnaald ongeveor U) gr., die' van de iiorizontaal-oiitbondene der aard-magneetkracht ongeveer 0.2 pet., die van de veriicaal-ontbondene on geveer 0.Ü3 pet bedraagt, was gedu rende den boven aangegeven tijd de verandering der declinatie meer dan 15 gr., die van de horizontale intensi teit meer dan 2 pet., van de verticale intensiteit meer dan 1 pet. Gewoonlijk gaan sterke aard-mag- netlscho storingen met verschillende andere verschijnselen gepaard, o.a. met het optreden van Noorderlicht tot heden kwamen bij liet instituut geen berichten omtrent waarnemin gen van Noorderlicht. REGENBOOG BIJ MAANLICHT. Do heer H. Overhoff, waarnemer van het Kon. Met. Instituut te Lei- muiden, schrijlt aan de „Tel." Naar aanleiding van het in uw blad van Zondag voorkomend bericht» betreffende een maan-regeuboog, die j.l. Vrijdag te Katwijk is waargeuo- iiien, meen ik te moeten opmerken, dat dit uptisch verschijnsel niet zoo zeldzaam is, als vrij algemeen wordt aangenomen. Doordat liet betrekke lijk weinig sterk in het oog valt, noemt men het echter slechts nu en dan waar. Ook ik had verleden week, Zater dagavond, het voorrecht een dergelijk verschijnsel hier waar te nemen. Even vóór 9 uur vertoonde zich ge durende enkele minuten van W. tot N.W., een fraai ontwikkelde maan- regenhoog, die zich scherp tegen de donkere wolkengevaarten afteekeude. Do boog was matgrijs getint. Het verschijnsel zal ongetwijfeld gedurende de vorige week, in ver- >and met den buiïgen weerstoestand en de maan-phase, wei op meerdere plaatsen ziju waargenomen. KOLONIALE RESERVE. Op de Indische begrooting voor hei volgend jaar is uitgetrokken, naar mem uit Harderwijk meldt, een post van 100.000, ais eerste termijn voor dem bouw van een kazerne en hospi taal te Nijmegen. Totaal kosten GOO.OOO. In do memorie van toelichting zegt de minister, dat -door hot vereenigen der geheele reserve, Nijmegen, Zut- tau en Harderwijk, in één garnizoen, jaarlijks 67,000 kan worden be spaard. De nieuwe regeling door den minister hierbij voorgesteld, vindt vooral liaar oorzaak in de omstandig- head, dat de minister de vrije be schikking wenschl, te hebben overal ls militaire gebouwen te Harderwijk.: OM 75 CENTSVALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Een jonge man, verlegen om geld, bracht zijn horloge naar de bank van leening aan de Heerenmarkt, te Amsterdam, voor f 2.50 en kreeg daar voor het gebruikelijke bewijs. Daar op wischte hij van het volgnummer een cijfer uit, plaatste voor het be drag nog een 2 en wist door radee- ing van het woord „horloge" daar van een linnenkast te maken. Dit aldus vorvalschio briefje ver kocht hij voor 75 cents aan een op- kooper bij diens komst aan de bank kreeg deze echter noch het een noch het ander. De jonge man word bij vonnis van de Amsterdamsche rechtbank in 1906 bij verstek veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. Hij kwam daar tegen in verzet. De zaak diende thans opnieuw de man was echter weder om niet verschenen. De ambtenaar van het O. M. re- qulreerdo bekrachtiging van het von nis. OP DE HANDEN. (Alleenspraak). Ik kan niet. Neen, op mijn woord, k kan niet. Als gij eens wist, wat ik il heb doorgestaan om het zoover te irengen. Maar ik kan niet, neen, ïeusch, ik kan niet. Luister dan. Ik ben 26 jaar. Dat ou men mij niet geven, is 't wel Jaar 't is toch zoo en ik denk al aan rouwen dat komt door mijn rlend Willem, u kent hem wel, Wil- em Jansen. Op zekeren dag kom ik ïern tegen en hij vraagt mij „Wil e vanavond in aangenaam gezelschap ijn V' Nu, ik zeg niet neen, die gele- er komt veel te zelden voor. (De anwezsgen natuurlijk uitgezonderd). iGoed", zegt hij, „dan kom ik je pre- ies te negen uur halen." T6 negen uur kwam er Iemand, laar 't was een kwajongen, dio een uistje ving. Jules kwam te tien ur, dus precies op tijd, alleen maar an uur te laat. We gaan naar de vondpartij en Ik moet zeggen het gezelschap was alleraangenaamst. Veel Jonge meisjes, zwarte, blonde, rood©, precies elf uur ontmoette 'k miin ideaal, dat ik gezocht, maar nooit gevonden had. Een week daarna maakte ik er mijn eerste bezoek en kreeg verlof, om terug te komen. Jules had mij wel gewaarschuwd. „Dat is geen vrouw voor je", zei hij. „Waarom niet?" „Haar moeder heeft vreemde denk beelden, is erg excentriek." Maar ik stoorde me daar niet aan, ik kwam immers nie£ voor de moe der, maar om de dochter I Zij heet Gilda, lieve naam, niet waar? Ik mag zeggen, dat ik bij iedereen in den smaak viel. Het hondje beet mij alleen in mijn panta lon, ieder ander beet het in de bee- neu de keukenmeid vond mij royaal en het dagmeisje beleefd, Gilda scheen niets op mij tegen te hebben, dus waagde ik den stap en sprak met haar mama eerst. Alle aangelegenheden werden be handeld, ik vond alles goed. Ten slot te zoi ze „Mijnheer, ik wil u miin dochter eeven. hoewel zij een engel is." „Dat weet ik, mevrouw." „Welnu, ik geef mijn toestemming, maar onder één voorwaarde „Die neem ik bij voorbaat aan.1' „Ah, ik zie het welu heeft mijn kind oprecht lief." „Ik zal haar gelukkig maken. Spreek dus, mevrouw." ,,'t Is moeilijk te zeggen." „Wees niet bang en spreek rond uit." „Ik vrees, dat u mij zal uitlachen." „Maar wie lacht nu een aanstaan- dr schoonmoeder uit ik moet bekennen, dat deze aarze ling mij bang maakte. „Welnu, mijnheer, om mijn schoon zoon te worden, moet gij op de han den kunnen loopen I" „Maar mevrouw, ik ben geen ö^yin kunt het leer on I*1 Helaas, Julls had wel gelijk. Een excentrieke schoonmoeder met vreem de denkbeelden. Ik ging woedend hot huis uit en dacht er over, van 't gehee- lo huwelijk af to zien, maar de herin nering aaai Gilda liet mij niet met rust. Zonder haar leven scheen mij onmogelijk toe. Ik besloot dus to doen wat van mij verlangd werd m daar ik vreesde geen leermeester te zullen vinden, die zwijgen kon, sloot ik mij op in mijn kamer en begon, mij af vragende, waarom er we-1 allerlei boekjes zijn om talen en niet om op de handen loopen te leeron door zelfon derricht. Ik ging bij den muur liggen, legde de haaiden op den grond en stak mijn boenen omhoog tegen den muur. Don eersten dag brak ik een glas, een lamp en twee vazen, don tweedon dag schop te ik door eon farailieschilderlj lieen en den derden gloed ik uit, schopte de tafel om on viel op mijn neus. Mijn leveranciers varen or wel bij en ik hield vol, totdat ik bont en blauw wa6 van 't vallen. Den zesden dag had ik vergeten mijn kamerdeur of te sluiten. Juist was ik mijn oefening weer begonnen en van plan den muur te verlaten en te probeeren, of ik zonder dien steun op de handen kon loopen. „Hop ïa, bop la I" riep ik, om mijzelf aan te moedigen. Op eens gaat de deur open en daar staat een vriend met zijn vrouw eu zijn zuster. Ze hadden wel aangeklopt, maar ik had het door de inspanning niet gehooid en zij had den mijn „hop la" voor een uitnoodl- g'ïng gehouden om binnen te komen. ,'He, wat doe .je daar?" vroeg mijn vriend. Ik was zoo ontsteld door die over rompeling, dat ik vergat van houding te veranderen en stotterend ton ant woord gaf „Ik? Ik zoek een speld Zij schaterden van lachen. Nu heb ik besloten, er een eind aan te maken. Ik gevoel wel, dat ik het nooit zal kunnen leeren. Dat heb ik ook aan mijn schoonmoeder, die mijn schoonmoeder nooit zijn zal, geschre ven (laat een brief zien). O, 'Gilda, ko ningin mijner gedachten, moogi gij iemand ontmoeten, handiger dan ik, die u zal kunnen veroveren Kom. ik ga den brief in de bus doen. (Er wordt geklopt). Wie kan dat zïjtn. (Aan de deur). Een brief voor mij Laat ik het gauw openen. Hij is van Gilda's moe der. Nu al antwoord? Och neen, ik heb mijn brief immers nog niet ver zanden Dat komt door de aandoe ning (leest hardop). „Waarde heer, uw vriend, aan wien ik inlichtingen over u heb gevraagd, heeft mij ver teld van uw wandeling op de handen. Wat heb ik er om gelachen De grap heeft nu evenwel lang genoeg ge duurd. Ik heh u op de proef willen WANDELEN. Van do 42 mannen, die Vrijdag in het stadion voor den wandelwedstrijd van 24 uur voor liefhebbers op stap gingen, hebben 19 het een etmaal uitgehouden. Maar het verschil ius- scheu den afstand, dien zij hadden afgelegd, was groot. T. E. Hammond, de prijswinner, had J31 mijl 580 yards 1 voet on 1 inch afgewandeld de tweede 121 mijl en 1645 yards no. 19 50 ™»jl 1058 yards. Hammond heeft inaar dacht niet, dat u d« zaak zóó ernstig opvatten zo\. Kom nu spoedig, maar op uw voeten, ik weet hoe Gilda ove-r u denkt, wij zul len dezen avond de verloving vieren." Een grap I Neen. maar die is toch wat to kras. Wat, ik besteed mijn tijd. aan clownstudiën, breek den boei stuk on dat alles voor niemendal, 'i Was eon grap Schoonmuma dat zul je mij betalen. Eigenlijk had ik het ook moeten begrijpen. Gilda, mijn Gilda, ik hob je dus veroverd. Als ik tijd had, zou ik willen dansen, maar ik heb geen tijd ,ik rnoet uaar mijn verloofde. Deze brief is nu onnoodlg (verschourt dien). Als Gilda's moeder haar nu maar niot van dat ap de handonloopoa heeft verteld. Enfin, ze zal er een bewijs van mijn liefde in zien. Noem mij niet kwalijk, dat ik zoo spoedig vertrok, maar ik hob haast, dat begrijpt u. Heb ik niets vergoten (kijkt rond). O ja (maakt hot gebaar van applaudisseeron). Op de^hamdon, als het u belieft. (Gordijp (Vrij naar Felix GaJlpoux).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5