HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. !i liioiifsisfter Stadsnieuws Uit de Omstreken FEUILLETON Qnza Lachhoek, Binnenland StaatscommissieSpoorweg- exploitstie, Zooals wij reeds meldden, is Zater dag do Staatscommissie tot het on derzoeken en beantwoorden van de vraag, of, en, zoo ja, op welke wijze in het thans gevolgde beleid betref fende spoorwegen verandering ware aan te brengen* door don minister van Waterstaat geïnstalleerd. Aan de daarbij gehouden toespra ken, opgenomen in de ,,St.-Gt." ont- leonen wij liet volgende De minister van Waterstaat begon met er aan te herinneren, dat bij de behandeling in de Tweede Kamer van de motie van orde. voorgesteld door dr. Bos o. s., door hem ten aanzien* els hot standpunt van het tegenwoor dige Kabinet, te kennen is gegeven, dat liet noch op sociaal-economische, no oh op politieke gronden van de weiischelijkheid van Staatsexploita tie overtuigd was. Ten opzichte van de aangevoerde regeling der spoor- wegexploitatie kon daarentegen van regeerimgswege slechts onder zeker voorbehoud worden geantwoord. Omtrent do vraag, of in het licht der tegenwoordige bedrijfsresultaten te vreezen is, dat dit tijdstip reeds spoedig zal aanbreken, was door hem aan den rijkscommissaris bij de twee gj-oote spoorwegmaatschappijen, in overleg met den voorzitter van den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten een onderzoek opgedragen. Had de meerderheid van de leden der Tweede Kamer zich geheel met deze uiteenzetting van 't Regeerings- standpunt kunnen vereenigen, dan had zij er mede ingestemd, dat uit sluitend van de uitkomsten van be doeld financieel onderzoek afhanke lijk werd gemaakt, of met de tegen woordige wijze van spoorwegexploi tatie zou kunnen worden voortgegaan dan wel, of zoowel ter verzekering van een goede exploitatie als ter voor koming van toekomstige financiëele nadoelen voor den Staat het brengen van eenige verandering in die rege ling noodzakelijk ware te achten. Zoo volledige instemming mocht i/ntusschen de gegeven uiteenzetting niet verwerven. Wel werd de motie van orde van dr. Bos c. s. verworpen, maai' de door den heer Nolens voor gestelde motie van orde, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken van onderzoek door een Staatscom missie, werd met een belangrijke meerderheid aangenomen. Uit deze aanneming moet, naar spreker's In zien, de gevolgtrekking worden ge- maakt, dat bij vele afgevaardigden der Tweede Kamer ook omtrent vele punten nog geenerlei vaste meening bestaat. Het wil spreker voorkomen, dat de alleszins, duidelijke bewoordingen, waarin op het voetspoor der motie- Nolens de taak der commissie bij Kon. besluit van 8 dezer werd omschreven, hem ontslaan van het geven van eeni ge nadere toelichting aangaande de strekking van die opdracht. Slechts op een enkel punt, dat wel licht voor den gang der werkzaamhe den van belang zal kunnen zijnj, wenscht hij de aandacht der commis sie te vestigen. In de bij Kon. besluit aan de commissie verstrekte opdracht is niet de uitnoodiging gt9voegd,- .om haar rapport vergezeld te doen gaan van uitgewerkte voorstellen in den vorm van ontwerpen van wet of van andere regelingen, waarin het gege ven advies zou zijn te belichamen. Deze uitnoodiging bleef ditoaal met opzet achterwege. De voorzitter der Staatscommissie, mr. J. C. de Marez Oyens, zei in zijn antwoord o. m. Het is, na het Kamerdebat van Mei J.I., voor niemand meer eein geheim, dat de vrijheid onzer spoorwegonder nemers door bestuursmaatregelen en overeenkomsten, vooral sedert April 1903, zoo zeer beperkt is, dat de par ticuliere exploitatie gelijkenis met staatsexploitatie begint te vertoonen. En aan de andere zijde bleek uit de Kamerdiscussie, dat staatsexploitatie, indien zij naar den zin zelfs barer be sliste aanhangers wordt ingericht, zich zal onderscheideai döor zoo groo- tü zelfstandigheid van het Staats- spoorwegbestuur tegenover het rijks gezag, dat de voordeslen en facili teiten bestendigd blijven, die de tegen woordige spoorwegexploitatie nog onlangs te Amsterdam door een bui- tenlandschen spoorwegdeskundige hoogelijk geroemd tot nu toe aan het publiek verschafte. Er is dus een andere overweging, die het wensohelijk doet achten, dat eerlang met de spoorwegquaestie voor goruimeai tijd worde afgere kend. In het moor aangehaalde Kamer debat werd herhaaldelijk gesproken over het contractueel© Darnocles- zwaard, dat onzo spoorwegmaat schappijen boven liet hoofd zweeft. Dit zwaard evenwel is, blijkens de ervaring sinds 1890, hoogst onschul dig, zoolang men er maar niet naar kijkt en er zoo min mogelijk over spreekt. Maar als er telkens naar ge wezen en in do buurt daarvan met messen gespeeld wordt, die het koord waaraan het is opgehangen, dreigen door te snijden, of ook wanneer de bolk, waaraan dat koord is beves tigd, gevaar loopt, onder financieels lasten te bezwijken, dan ja, dan wordt dat zwaard hinderlijk. Voor de maatschappijen is do over weging, dat zij misschien binnenkort worden genaast, niet bevorderlijk aan het opgewekt en energiek beheeren hunner spoorwegen. De spoorwegquaestie moet Van de baan. Ik durf deze stelling aan, om dat ik mij bewust ben, daarmede de overtuiging der regeering uit te drukken. Immers werd door haar reeds vóór de behandeling der motie van dr. Bos aan deskundigen opge dragen, na te gaan, hoe het staat met de financiesle krachtan der maat schappijen in verband met.de moge lij kheid van handhaving der tegen woordige regeling, vermits, weid ten aanzien van dit punt niet alle twijfel opgeheven, ook voor de regeering de spoorwegquaestie zou blijven bestaan. Deze Staatscommissie heeft derhal ve tot hoofddoel zekerheid ten opzich te van spoorwegbeleid te bevorderen. Toestand van den Arbe'd Aan het statistisch verslag over den toestand van den arbeid in Juni en Juli ontleeneu wij de navolgeaide gegovens ten opzichte van Haarlem en omstreken. Behangers en stoffeerders en meu belmakers ondervonden slapte, zoo dat in enkele ondernemingen de ar beidsduur werd verkort. Ook ln den houthandel en de wagenmakerij was het slap. Bij burgersmeden, waar geen slap te heerschte, en in het goud- en' zil ver- smidsbedrijf bleef de toestand stationnair. Omtrent de bedrijven van kuipers, koper- en blikslagers, de rijwielindustrie en de electro-gal- vanie werden geen gegevens ontvan gen. In machinefabrieken heerschte over bet algemeen slapte. Men verwacht een periode van groote slapte. Logois- verlaging of verkorting van den ar beidstijd kwam nog niet voor. In één de fabrieken alhier kwam in Juli mee rdrukte; in sommige werkplaat sen dqzer onderneming werd met dag en nachtploegen gewerkt. in' de spoorwegwerkplaatsen was dé toe stand gewoon. In den scheepsbouw werd aan een enkele werf wel drukker gewerkt, zoodat verlenging van arbeidstijden plaats vohd en een enkele noodhulp wend aangenomen, doch over het ge heel viel ook hier slapte te constatee rden, in 't bijzonder in het groot-be drijf. Enkele bestellingen liepen ten einde, zoodat er werklieden werden ontslagen. De vraag naar werkkrachten werd door het aanbod overtroffen in de bedrijven van behangers en stoffeer ders, meubelmakers en voor machi nefabrieken en den scheepsbouw. Tus- schen beide bestond evenwicht ln de bedrijven van burgersmeden, in den houthandel en de wagenmakerij. Werkloosheid kwam een weinig voor onder behangers en stoffeerders en 't personeel van machinefabrieken, ter wijl zij van eenlgszins grooteren om vang was in den scheepsbouw. De verstandhouding tusschen pa troons en arbeiders was goed of gaf der Kamer geen aanleiding tot bij zondere opmerkingen. Wasch- en etrij kinrichtingen, schoenmakerijen en schoenlapperijen hadden voldoende i werk, hetgoen, dank zij het fraaie zomerweder, even eens het geval was in de heerenklee- d er maker ij. Voorts hadden zadelma kerijen matig werk en geen reden tot klagen, terwijl dameskleedermakerij- houden. Dan zullen er andere middelen gevonden worden om je tot rede te brengen, zei mevrouw Taunton on geduldig en bijna boos. Heeft u dan als vrouw geen me delijden met mij Ik ben hier alleen in uw macht, dat stem ik toe. Ik ben hulpeloos. Kan u geen genade schen ken aan iemand, die er zoo treurig aan to© is U weet wat ik geleden heb door dien man en zijn moeder. Zij hebben mij mijn naam ontnomen zij hebben mijn fortuin, dat mij Van rechtswege toekomtik ben doodarm en diep rampzaligheeft u dan geen hart Je bent belachelijk. Juist omdat ik bang voor je veiligheid ben, raad ik je het eenige aan, dat je kan red den. Wil u mij niet in verbinding stellen met mijn vrienden, opdat zij kunnen oordeelen Dat zou ik wel willenmaar mijnheer Merridew is daarvoor niet te vinden. Als ik u zeg, dat ik liever zóu sterven dan dien man trouwen lie ver mij zelf op genade en ongenade zou overgeven aan de mede-leden van zijn bende dat mijn ziel in op stand komt alleen maar bij de ge dachte aan zijn aanraking, en dat ik mij zelf zou vervloeken als ik er maar een oogenblik aan kon denken toe te geven is uw hart dan nog niet week geworden Jo wordt zenuwachtig, dat is alles. Olive stak in wanhoop haar han den in de hoogte en draaide zich zwaar zuchtend om. Ik ga nu voor eenige dagen weg, Olive. Je zuit den tijd hebben, wat verstandiger te worden. Als je bij mijn terugkeer niet van gedach ten veranderd bent, zullen er andere stappen gedaan worden. Goedendag. Ik kan iemand, die zoo hard is als u, niets goeds toewenschen, en ik wil dat ook niet voox-wenden, en Olive viel in een stoel neer. Ik hoop, dat u nooit zooveel behoefte aan oene vriendin zult hebben als ik op dit oogenblik, en nooit zoo behan deld zal worden als u dat mij op het oogenblik doet. Olive ging naar het venster, nadat zij eeu poosje gewacht had om zeker te zijn, dat mevrouw Taunton ver trokken was. Haar vriend stond op haar te wachten. Zij gaf hem een leeken en schreef met een kloppend hart het volgende briefje „Ik ben Olive Parmenter* en verkeer in levensgevaar. Tele grafeer aan mijnheer Casement, „notaris, Frampton, Oxfordshire, „om dadelijk hier te komen. Doe „het om Godswil." ZIJ las het over en maakte het met bevende vingers vast om de andere presse-papier. Haar vriend stond al in den tuin te wachten, en toen hij haar zag, nam hij zijn hoed af en glimlftchte. Zij duwde het raam zoo ver moge lijk open en met een vurig gebed voor het welslagen van haar poging, ging zij everf achteruit, om haar bede om hulp met des te meer kracht naar huiten te werpen. Op dat oogenblik, juist toen zij haar hand zoo ver mogelijk had op geheven werd zij door iemand ge grepen en het briefje haar afge rukt. HOOFDSTUK XXXI. Zoo tegengehouden in haar poging om hulp van bulten te krijgen, juist op bet oogenblik, dat zij meende, dat het binnen baar bereik was, draaide Olive zich met een kreet van ergernis om en keek in het gelaat van mevr. Taunton, dat haar koud, cynisch lachend en triomf eerend aankeek. Je moet mijn huis niet in een slechten reuk brengen, door liefdes avontuurtjes te zoeken mot jongelie den uit de naburige huizen. Dat is al heel ongepast, zei ze, terwijl zij haas tig het venster ging sluiten en nog juist gelegenheid had te zien. hoe de secretaris zich haastig achter in de kamer terugtrok. U weet, dat het niets van dien aard was, zei Olive woedend. Geef mij dadelijk dat briefje terug. Mevrouw Taunton stak het inplaats daarvan in haar zak. Ik moet je werkelijk beter in het oog houden, hernam zij, weer onaan genaam lachend. Wil u mij dwingen het u met geweld af te nemen riep Olive. Panton, riep mevrouw Taunton. Dadelijk kwam de vrouw do kamer binnen, blijkbaar had zij buiten do deur staan te wachten. Zoodra zij binnen was, haalde mevrouw Taun ton het briefje te voorschijn en las het. Dat is werkelijk al heel erg. Ik dacht, dat je een liefdesavontuurtje wilde hebben met dten jongen man. Maar dit is veel erger. Natuurlijk kan ik je nu niet meer alleen in de kamer vertrouwen. Panton, je zult hier bij juffrouw Parmenter blijven en denk er aan, zij mag geen oogen blik alleen gelaten worden. Degree pen? Ja, mevrouw. (Wordt vervolgd).1 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1908 en een tamelijke Beizoendrukte on dervonden. Daarentegen was het slap in con fectiefabrieken en -magazijnen. Voor dames-hoedenmaker ij en en stoffen- ververijetn werden de werkzaamhe den minder en in het bontwerkersbe- drljf was het, in verband met het sei zoen, stil. In de goede verstandhouding tus schen patroons en werklieden kwam geen verandering. Er heerschte gedurende de afgeloo- pen maand geen slapte meer in de boekdrukkerijen, integendeel, plaat selijke omstandigheden brachten ee nige verlevendiging teweeg, hoewel deze niet tot uitbreiding van het aan tal werkkrachten leidde. Werkloozen waren or niet. De verstandhouding tusschen pa troons en gezellen gaf der Kamer geen aanleiding tot bijzondere mede- deelingen. Seizoendrukte werd waargenomen 'in de volgende bedrijven: brood- en beschuitbakkerijen (levendige drukte, aanneming van enkele werkkrachten) fabrieken van verduurzaamde leveais- middelen (aanneming van enkele los se vrouwelijke werkkrachten), bier brouwerijen, likeurstokerijen (ook wegens export), mineraalwaterfabrie- k-on, azijnfabrieken en slagerijen. De toestand in cacao- en chocolade fabrieken en tabaks- en sigarenfabrie ken bleef sedert de vorige maand on veranderd; er heerschte geen slapte. Daarentegen' bleef de seizoenslapte voortduren in koek-, suiker- en ban ketbakkerijen. In de kunstboterfahricago was, evenals gedurende de maand Juni, bij afwisseling nu eens meer, dan weder minder drukte, naar gelang van de vraag voor export. Er heersclit nog steeds eenige werkloosheid, aan gezien de hooge prijzen der grond stoffen een duurzame uitbreiding van de productie tegenhouden. Aanbod van werkkrachten kwain voor, hoewel minder dan gewoonlijk, in het bakkersbedrijf. De vraag naar arbeidskrachten werd door het aan bod overtroffen voor kunstboterfa- brieken, slagerijen (ml. van jongelie den) en, Yocxr zoover mliet-vakkundig personeel betreft, eveneens voor bier brouwerijen, likeurstokerijen, mine raal w aterfabri e ken en azijnf abrieken. Vraag en aanbod van werkkrachten waren in evenwicht, of kwamen geen van beide voor, in koek-, suiker- en banketbakkerijen, cacao- en chocola defabrieken en tabaks- en sigarctn fa brieken, terwijl er geen aanbod van arbeidskrachten bestond voor fabrie ken van verduurzaamde levensmidde-, len. Werkloosheid heerschte niet on der het personeel van slagerijen, bier brouwerijen, likeurstokerijen, mino raal wate rf'abrieken, azij nf abri eken tabaks- en sigarenfabrieken, fabrie ken van verduurzaamde levensmidde len en koek-, suiker- en banketbak kerijen. In het bakkersbedrijf kwam eveneens weinig of geen werkloosheid voor, evenmin als onder het vakkun dige personeel in de cacao- en choco- ladefabricage. De verstandighouding tusschen werkgevers en arbeiders was overal goed. KAMER VAN .ARBEID VOOR DE BLOEMBOLLENTEELT te: Beverwijk: Voor de arbei ders was de af gel o open maand, in vergelijking met vorige jaren, on gunstig. Wegens de slapte in de bouwbedrijven zochten vele bouwvak arbeiders werk in den tuinbouw en deden aldus de losse werklieden in dit bedrijf, o.a. bij het plukken van aardbeien, een sterke concurrentie aan, in die mate zelfs, dat in het laatst van Juli flinke werkkrachten in den tuinbouw zich aanboden voor minder loon. In alle gemeenten, be- hooreude tot het ressort dezer Kamer, viel slapte te constateer en. De verstandhouding tusscheai pa troons en arbeiders bleef goed. Haarlem. - Juni en JuLi. De toestand was geheel gelijk aan dien gedurende de overeenkomstige maan den van liet jaar 1907. Er was, in ver band met het seizoen, meer werk dan in de voorafgaande maanden van het loopende jaar. Er werd in Juni over gewerkt gedurende ten hoogste 2 uren por dag, terwijl liet overwerk in dc maand Juli somtijds 4 uur per dag bedroeg, hetgeen echter slechts bij enkele werkgevers voorkwam. In de laat-sle maand begint de drukte voor den uitvoer van bloembollen. Gedu rende beide maanden bestond er even wicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. De verstandhouding tusschen pa troons en arbeiders was en bleef uit stekend. II i 11 e g o rn. In deze maand komt geen werkloosheid voor, daar 't bedrijf in vollen gang is en er niet te veel arbeidskrachten zijn. De verstandhouding tusschen pa troons en werklieden bleef goed. Sassen li ei m. Gedurende de maand Juli liet do bedrijfstoestand iti het ressort dezer Kamer niets te wenschen over. Alle handen vonden werk bij den oogst van de bloembol len. De verstandhouding tusschen pa troons en werklieden gaf der Kamer geen aanleiding tot opmerkingen. Ten aanzien van de Haarlemsche Arbeidsbeurs kan worden opgemerkt, dat zich in Juli 195 mannelijke perso nen aanmeldden, dat er 36 aanvra gen in kwamen en dat 32 personen werden geplaatst- Er waren 11 aan biedingen van vrouwen, 8 aanvragen eh 4 werden ten slotte geplaatst. Merkwaardig is het, dat zien vier dienstboden aanmeldden, vijf aan vragen waren ingekomen en dat er tqch maar één werd geplaatst- Diakenen der Ned. Herv. gemeente boden tal van ingezetenen een jaar- lijksche inschrijving aan ten behoe ve van 't Diaconiehuis in de Jans straat.. In den loop van 't jaar zagen zij zicli genoodzaakt het bestaande ziekenhuis te vergrooten, ten eiirude op passende wijze aan de toenemen de bevolking plaats te verschaffen. Elke uitbreiding, hoezeer ook ten ge rieve der verpleegden, brengt een voortdurende stijging der uitgaven aan onderhoud, verwarming, verlich ting enz. Ditoaal vragen Regenten niet alleen oene gift ter voorziening in do kosten van de dagelijksche ver zorging van ©en 125-tal ouden van dagen en gebrekkigen, maar ook een bijdrage in de kosten dei' verbouwing waarvoor ongeveer f 2500 noodig is. HAARLEMMERMEER. To Nieuw-Vennep bestaat reeds se dert langen tijd een toestand, dio hoog noodig verbetering eischt. Het betreft namelijk den toegangsweg tot de beide ar ree tanten 1 ok al e n al daar. Kan 't ooit slechter zouden we haast vragen. De entrée loopt door of langs een tuin, die bij een opgehoopt publiek (en dat is er altijd als iemand wo.rdt opgebracht) onder den voet ge treden wordt. Waarom niet een flinke schutting langs tuin of weg aangebracht, waar door dergelijk vandalisme wordt voor komen De politieman., die al zijn aandacht aan den arrestant moet wijden, ter wijl hij nog bovendien een der cellen ontsluiten moet, is niet in staat om het talrijk toegestroomd publiek te koeren, dat, kijklustig, steeds meer opdringt om het ongewone van het schouwspel te genieten. Hoe zal hot gaan, wanneer een ar restant de oppositie zoover drijft dat hij tot handtastelijkheden met de po litie overgaat? Wat toch ook niet tot do on gebeurlijkheden behoort. We hadden gemeend, dat met de bespreking van „Het Witte Kruis" om een terreimtje achter de openbare school, ook deze zaak in behandeling gekomen en tot een goed einde zou zijn gebracht. Al veel te lang is deze toestand bestendigd. Eigenlijk al zoo lang als de twee nieuwe lokalen be staan, waarmede de school enkele ja ren gel een vergroot werd. Naar het Engelsch, door A*rthur W. Marchnflöhfc 64). Zij nam geen notitie ergens van en •live kon niet zeggen, of zij iets ge len had. Toch was het onmogelijk m woord te schrijven, terwijl zij in e kamer bleef, en omdat bet steeds onkerdcr werd, wachtte Olive onge- uldig, tot zij zou heengaan. Toen zij weg ging, kwam mevrouw aunton binnen. Zij was gekomen, ei ze, om te zien, of Olive alles had 'at zij noodig haden zij bleef een eele poos. Zij nam oen anderen toon aan als ien morgen, en was welwillend en egevend, alsof het welzijn en de ïiligheid van Olive haar meer dan ts anders ter harte ging. Het was heelemaal donker, toen zij fcnging en tot verdriet van Olive as liet venster aan de overzijde niet 'licht. Haar vriend was vertrokken, en avond kon er niets meer ge en worden. Zij vocht echter tegen haar' teleur stelling en besloot den volgenden morgen vroeg een boodschap naar den overkant te zenden. Het briefje dien avond schrijven durfde zij niet. Zij was niet zeker, dat haar kamer niet doorzocht werd, terwijl zij sliep Maar den volgenden morgen bleek er weer een andere onverwachte moeilijkheid te bestaan. Toen Panton het ontbijt had weggeruimd, en Olive op het punt stond haar briefje te gaan schrijven, keerde de vrouw terug en zei, dat zij van plan was, de kamer schoon te maken. Hoewel zeer geërgerd over die moeilijkheid, en zeer verlangend om haar geheim briefje naar den secre taris over te doen komen, durfde Olive niet eens naar het venster gaan om te kijken, of hij in zijn kamer was. Nauwelijks was Panton met haar kamer klaar, of mevrouw Taunton kwam binnen. Zij was gekleed om uit te gaan en zei, dat zij gekomen was om Olive haar besluit mede te deel en. Het vermoeit mij nog langer bij je aan te dringen, Olive en nu ben ik vastbesloten wat te doen. Je moet hier blijven totdat je er in toestemt, mijnheer Merridew te trouwen. U weet, dat ik niet wil, ant woordde Olive flink. Ik zal het noo't doen. En u kan mij voor goed hier In dien tijd had man wel een be hoorlijken toestand kunnen scheppen. En daardoor zou het publiek belang worden gebaat. Omtrent den plaats gehad hebben den brand bij N. de Vlieger, nabij Nieuw-Ven nep kan nog worden ge meld, dat het behoud van hot huis in hoofdzaak kan worden toegeschreven aan het aanwezig zijn van een Hin ken brandmuur, die de schuur van hot huis van boven van den nok tot aan den grond schoiddo, en waarin zich slechts één deur bevond. Daar naast is. natuurlijk het. spoedig aan rukken en het flinke optreden van do brandweer mede oorzaak van het zoo spoedig den verderen voortgang der vlammen te stuiten. Het nauwkeurige onderzoek dat naar de oorzaak van den brand is in gesteld, heeft tot resultaat gehad, dait als vaststaand kan worden aangeno men, dat een verdwaalde vonk van de stoomdorsdhmachme, die den ge- heelen dag op hot erf, in de onmid dellijke nabijlieid van de schuur, aan het dorschen geweest was, in het licht ontvlambare stroo is terecht ge- koman. Een zeer groote hoeveelheid reeds gedorschte granen, die in zak ken in de schuur stonden, zijn een prooi der vlammen geworden. De brandweer is thans gelieel kunnen in rukken. IJMUIDEN. Wijkgebouw. Onze correspondent schrijft Reeds eenige dagen is men druk be zig op het terrein, waar de eersto steen gelegd zal worden voor het Wijkgebouw-verplegingsstation voor schipbreukelingen enz., daarvoor de noodige maatregelen te treffen. De eerste steenlegging voor dit In ternationaal reddingastajtion zal Za terdag 19 September des namiddags te 3 uur plaats hebben door Z. K. Hoogheid Prins Hendrik der Neder landen. In een Dinsdagavond gehouden ge combineerde vergadering van Witte Kruis-bestuur, leden der reddingsbri gade, doktoren en plaatselijke autori teiten', werd een voorloopige bespre king gehouden tot vaststelling der te treffen maatregelen bij deze plechtig heid. Mededeeling word gedaan van een bij hot gemeentebestuur ingeko men schrijven van den adjudant van Zijne Hoogheid, meldende Diens be zoek aan de gemeente Velsen, ter ge legenheid der genoemde steenlegging en van een massieve van Z. E. den Minister van Marine, den heer Wont- bodt, dat Z. E. de plechtigheid zal bij wonen. Z. E. Mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin ln de pro vincie Noord-Holland, had zijne te genwoordigheid bereids toegezegd. Tot deelneming zijn voorts uitge- noodigdde Ministers, hoofden van departementen, de consuls dor Euro- peesche mogendheden, de vice-con suls en consulaire agenten te Zaan dam en IJmuideai B. en W., leden van den Raad te Sreisen, de voorzit ters der Veroenigingen, die door voorstellingen aan de tot standko- ming van het benoodigde fonds heb ben medegewerktde leden der Staatscommissie voor het reddiings- wezen van do hoofdbesturen van Witte- en Roods Kruisvan de Noord- en Zuid-Hollandscho Rodding- maatschappij van de Mij. tot red ding van drenkelingen, «de hoofdin genieurs en ingenieurs van den Wa terstaat ,de hoofden van openbare diensten en de geestelijken ter plaat se; het bestuur van het Snonck van Loosenfonds te Enkhuizen Dr. Dia- mout van den Hoek van Holland; de inspecteurs van het geneeskundig toe zicht, de direction van onderscheide ne binnen- en buitenlandsche stoom vaartmaatschappijen, die giften of subsidies verleenden, enz. Te 2.46 G. T. zal Z. K. Hoogheid te IJrauiden aankomen om te 4.25 Gr. weder te vertrekken. Bij gunstig weer zal de ontvangst plaats hebben op het terrein dor steenlegging, tusschen. Visschersha- ven en Noordzee kanaalbij ongunstig weer in het directiegebouw van de firma Vol kor en Bos. Ververschingen zullen worden aangeboden, waarbij een damescomité de honneurs zal waarnemen, terwijl de Harmonieka pel „Concordia" de plechtigheid met muziek zal opluisteren. Deze steenlegging zal een onverge telijk moment in de geschiedenis van IJmuidon zijn. ALTIJD WAT NIEUWS. Docent aan gymnasium. Dia komt nu altijd te laatl En telkens heeft li ij weer een ander excuus wat heb je nu weer? Gymnasiast. Pardon, meneer, heden heb ik geen verontschuldiging. Docent. Zei ik 't niet Alweer wat nieuws. Rotje, een nog erg onnoozel dienst meisje, moet voor haar mevrouw ee nige brieven on briefkaarten op de post brengen, en meteen een paar huishoudelijke boodschappen doen. Als ze teruggekomen is, vraagt me vrouw: „En heb je om de brieven go- dacht, Betjef' En Betje geeft ten ant woord: „Natuurlijk, mevrouw, direkt en die eene briefkaart waar u spoed" op had gezet, heb ik het allereerst in de bus gegooid." ENFANT TERRIBLE. E ris een gast aan tafel; deze heer munt niet uit in fijne manieren. Do jeugdige zoon des huizes is mede aan den disch gezeten, en, naar het schijnt, in blijde verwachting, blijft hij' den gast zijner ouders aanstaren. Waarom eet u jo soep niet? vraagt hij den dischgenoot. Zoo dadelijk, mijn jongen, ant woordt deze en laat er op volgen: „Waarom vraag je dat eigenlijk?" 'k Ben benieuwd naar dat rare geluid, Ma zei, als u eet, is 't krek als de afvoerbuis van de waterleiding. Moeder. Bertus, je speelt altijd zoo in je eentjel Het zoontje neemt daar geen no titie van. Moeder. Heb je dan geen vriend jes? Zoontje. Nee. Moeder. Geen enkel vriendje? Zoontje. Och ja, ik heb er wol één maar dien kan ik niet uit staan! NEDERLANDSCHE VOORLICHTING IN DE ENGELSCIIE PERS. Da Londen scho correspondent dor Tel. schrijft Eenigon tijd geleden werd er in ons land erg geklaagd over de versprei ding van onjuiste berichten aangaan de Nederland, in het buitenland. En naar ik meen» werden door het Ne- derlandsch Verbond stappen genomen om daartegen to waken. Hoe noodig dit i3, bleek hier einde der vorige week wederom, naar aanleiding van het on ware bericht over den toestand van Hare Majesteit dc Koningin, door .,Het Vaderland" de wereld ingezon den. Vrijdag behelsden allo Londensche dagbladen een Reuter-bericht uit Am sterdam, luidende, dat Koningin Wïl- helmina (andermaal) in Haar blijde verwachting teleurgesteld was gewor den, met de bijvoeging, dat het door een later uit Apeldoorn ontvangen be richt, weid bevestigd. Reuler's agentschap noemde niotde bron, waaraan hot beide berichten ontleende. Evenmin geschiedde dat door den Haagsclien correspondent van de „Daily Telegraph", die den- zoifden avond een gelijkluidend be richt aan zijn blad zond. als een be vestiging van zijn den dag te voren gezonden telegram over den „onbe- vrodigenden toestand van Harer Ma- josteit's gezondheid." liet treurige nieuws werd hier alge meen geloofd en besproken. Wij, Ne derlanders, alhier, werden Zaterdag- mitfag verblijd, door het in de toen ontvangen avondbladen van Vrijdag tegengesproken to vinden. En de of- ficieolo tegenspraak, door „De Tele graaf" vermeld, iiief allen twijfel op. Het Engelsche publiek is in tien waan gebleven, dat er wederom iets droevigs met Hare Majesteit heeft plaats gehad. Tevergeefs heb ik Za terdag op een tegenspraak van Reuter en den Haagschen correspondent van de „Daily Telegraph" gewacht. Maar geen van beiden beeft het n-oodig ge acht, die te leveren, ein daardoor het Eogelsche publiek met de waarheid in kennis te stellen. Dat is, gewoonweg, een schande, waarvan nota dient te worden genomen. Toen ik gistermorgen geen contro- dicteerend Reu ter-bericht in de Zon-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5