NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 26e Jaargang. No. 7741 (VXX-m Verschijnt dagelijks. bshaivs op Zon- an Feastdaqen, VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1908 ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNi Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland.1.65 Afzonderlijke nummers0.02H GaHustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 X de omstreken en franco per post 0.45 TOgave der YesüootscDap toareas Cosfer. Directeur J. 15. PEERF.B00E Tot ADVERTENT HËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels i.-, elke regel meer ƒ0. Ï0 Reclames 30 Cent per regel BO Abonnement aanzienlijk rabat AdvotenSën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. tatercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij i Zolder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch AdvertenlIe-Bureau~D! Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT DIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 19 SEPTEMBER. Terrein Geideloozepad. Voorstellin gen circus Corty-Althoff, 2 en 8 uur. DUITSCHLAND EN DE DRIEBOND. Men weet, Duitschland is met Ita lië en Oostenrijk-Hongarije door een Verbond verbonden een vrucht van Bismarck's staatkunde. Men weet ook dat de vriendschapsbanden tusschen de bondgenooten in den laatsten tijd wel wat veel te wenschen over laten. Nu eens wordt gesproken over het Uittreden van Oostenrijk-Hongarije nog bij de Macedonische quaestie, toen de onderdanen van Keizer Frans Jozef sterk sympathiseerden met de Engeilsch-Russische hervormings voorstellen dan weer wordt de koelheid van Italië beschreven... Kortom, er hapert wat aan de Vriendschap Iemand, die geen vreemdeling in Jerusalem is, weet zeer goed, dat dit de schuld der Duitschers is, die men, hun avontuurlijke, of juister gezegd, telkens wisselende staatkunde, de vriendschap van de vrienden sterk op de proef stelt. Nu zien we 't weer in Je Marokko-zaak Duitschland heeft een partij gekozen, die niet door Italië gedeeld wordt. Waar gaat dit heen? De Italiaansche afgevaardigde Bus. eolati bespreekt in de pers de wen- Bchelijkheid om.... Duitschland uit den driebond te doen treden en wel Voornamelijk met het oog op het ge baar voor een Duitsch-Engelschen oorlog, welke voor Italië zeer nood lottige gevolgen zou kunnen hebben. Dit artikel heeft veel. opzien ge wekt en wordt druk besproken. Er is veel waarschijnlijks in de uitspraak van de „Messagero", die meent, dat „een dorgelijk gedwongen uittreden \an Duitschland beslist een' oorlog ten gevolge moet hebben, aangezien de waarborg voor den vre de gelegen is in het evenwicht tus schen de mogendheden. Het Russisch- Fransch verbond werd gesloten als tegenwicht tegen den driebond, en met het doel, zoo mogelijk, een oor log te voorkomen. Heeft England's toetreding het evenwicht verstoord, ff au eiscbt de logica geen verzwak king, maar een versterking van den driebond." Duitschland heeft dit begrepen en getracht Turkije als vierde in den bond te halen, welk plannetje echter mislukte. De „Corriere" merkt op, dat Italië in allen gevalle nog tot 1913 gehou den is deel uit te maken van het hui dige Drievoudig Verbond, doch na dit jaar zal Itaiië hebben uit te ma ken,of het niet van koers zal moeten V6runderen en zich bij Frankrijk en Engeland aansluiten instede van bij Duitschland en O o steur ij k-H ojig ari j e DE MAROKKO-ZAAK. toont nog altijd veel overeenkomst met een rommelende vulkaan... Zal 't tot een uitbarsting komen, of is al les maar bangitakerij Uit Tanger (de stad in Marokko, waar de meeste Europeanen wonen en waar ook de gezanten verblijven) is aldus meldt de Matin, een Fransch blad, dus.... met eenig voor behoud lezen 1 de Fransch-Spaan- sche nota nog al gunstig ontvangen. In de Fransche en Eingelsche kolo nie- is men er zeer tevreden mede; men ziet er de zeer juiste bedoeling in, zich niet te willen leenen voor het dubbei sped van een Sultan, die in alle stilte den strijd tegen Euro- peesohen invloed wedlicht zou willen voortzetten, terwijl hij voor het oog ■dien invloed goed gezind schijnt. In Spaansehe kringen is men er vreemd genoeg 1 minder voldaan over, terwijl de nota bij de Duit schers. Oostenrijkers en Belgen een gevoel van verrassing en onverholen ontevredenheid zoekt, zoodat.... men hoopt, dat Duitschland niet op de voorwaarde zal ingaan. Ook.... de Marokkanen zijn over de nota ontevredenZij beweren, dat de eischen van Marokkaansch stand punt onaannemelijk zijn. De heele op zet toch bedoelt, op schijnbaar on schuldige wijze, een geheel wiilekeu- tt'ige grondige verandering van de acte van Algeciras, waardoor Marok ko onder protectoraat zal worden gebracht. Dat volgt o. a. uit de ont trekking aan Moulay's Hafid's macht kan de politie binnen de steden. Wat Je financieel© zijde der verplichtin gen van Moulay Hafid betrefthier bestaat volstrekt geen zekerheid,'dat de Sultan niet in een toestand van volkomen afhankelijkheid zal ge bracht worden; hetzelfde bezwaar geldt voor de gedeeltelijk zelfs onbe kende, vroeger gesloten verdragen, welke Hafid moet erkennen. Hun conclusie is duade aanneming der nota Is voor de Marokkanen een prijsgeven van al hun rechten. Reuter verneemt: „dat de Engel- sche regeering den mogendheden me dedeelde, dat ze de Fransch-Spaan- sche nota aanvaardt. Het bureau verneemt verder, dat ook de regee ring te Rerlijn de Frainsch-Spaanscbe nota goedkeurde." Zoo dit bericht Juist Is, beteekent het voor 90 de oplossing der Mar rokko-quaestie. Wel is aan te nemen, dait Engeland de nota goedkeurt, maar dat ook Duitschland dit doet.... dit nemen we niet eerder voor waar aan, of officieele berichten moeten dit bevestigen. Iki een der openingszittingen van de te Berlijn gehouden INTERPARLEMENTAIRE CONFERENTIE heeft de Rijkskanselier Von Bölow een speech afgestoken. Het streven der interparlementai re vereeniging (aldus de Rijkskanse lier) is een lastige, moeilijke, doch tevens weldadige taak. Het succes wordt van jaar tot jaar grooter; zoo wel de meerderheid der volkeren als de regeeringen zijn gunstig gezind jegens de eendracht, den vooruitgang en den vrededat wil zeggen, ze zijn het eens met het strsven der confe rentie. De regèeringen hielden reke ning met hare voorstedien, wanneer- er omtrent de wegen, die tot berei king van het doei leidden, verschil van. meening bestond Zoo ook Duitschland. Wijs gewor den door zijn historie, wil en moet Duitschland sterk genoeg zijn, om zijn gebied, zijn waardigheid en zijn onafhankelijkheid te verdedigen. Het misbruikt zijn kracht echter niet en zal dit ook ln de .toekomst niet doen. Het Duitsche volk, dat vrede wenscht, en de oprechtheid van dien wensch gedurende een lange reeks jaren getoond heeft, brengt het werk der conferentie hulde. Yon Billow's rede werd luide toege juicht. WEG MET DEN OORLOG 1 De president der Amerikaansche de legatie, aanwezig op het interparle mentair© congres te Berlijn, ontving van Carnegie het volgend telegram „Indien 11c te Berlijn was en op het congres het woord moest voeren, zou ik slechts hierop wijzen, dat de oor log gebruikt als middel can Interna tionale conflicten tusschen beschaaf de naties uit don weg te ruimen, ge makkelijk kan worden afgeschaft. Er is te Berlijn iemand, wien het slechts één woord .behoeft té kosten, om dit resultaat te bereiken." Die man, is, volgens Carnegie, Kei zer Wiliheim. Hij behoeft slechts En geland, Frankrijk en den Vereenig- den Staten te verzoeken, samen met hem een verplichtende arbitrage te proclameeren. Ongelukkigerwijze schijnt Keizer Wilhelm weinig voor deze schikking te voelen....»- OOSTENRIJK EN SERVIë Uit Boedapest komt het bericht van de uitrusting der Oostenrijksch-Hon- gaarsche Donau-flotille, wat wordt aangezien voor een betooging tegen Servië. De betrekkingen tusschen Oosten rijk en Servië zijn onze lezers we ten dit reeds geruimen tijd zeer gespannen, maar zij zijn in den jong- sten tijd door de Groot-Servische agi tatie in Bosnië, Kroatië en Zuid-Hon- garije nog meer verbitterd. Is er een oorlogje in t uitzicht De Servische minister van Buiten- landsche Zaken heeft zich laten on dervragen. De Groot-Servische bewe ging besprekend, zeide Milanowitsj, dat die niet te tragisch moet worden opgenomen, en dat de Servische re geering niet voornemens is het op treden der Serviërs in Bosnië en Her- zegowiaa te steunen. Oostenrijk daarentegen eischt, dat de Servische ambtenaren en officie ren, die de vijandige samenzwering tegen de monarchie 8teunden en schuldig zijn aan het vervaardigen en verzenden der bommen aan de agitators, worden gestraft. De Servi sche regeering acht zich daartoe niet in staat. En de vlootbetoogïng tegen Servië moet dienen om aan dien eisch kracht bij ie zetten Nog altijd worden de gemoederen in Engeland verontrust door de zaken betreffende de Zondag gehouden Verschillende Engelsche parlements leden hebben minister Asquith mee gedeeld, dat zij van plan zijn, na de opening van 't Lagerhuis een Inter pellatie te houden over zijn optreden inzake de eucharistische processie. 't Blijkt dus duidelijk, dat de ge moederen In Engeland nog lang niet tot kalmte gekomen zijn. Zooals we reeds eerder schreven, dat wordt een zaak, die ook bij de aanstaande ver kiezingen veel invloed zal uitoefenen. Enkele berichten uit Rome verzeke ren, dat het Vaticaan de beweringen alsof het spijt tegen de Engelsche re geering voelt omdat de hostie in de processie niet mee mocht, onwaar noemt. De Paus en andere kerkelijke autoriteiten waren natuurlijk blij geweest indien het meedragen van de hostie toegelaten was, maar zij begrijpen de reden van het verbod goed. Zij blijven hun groot© voldoe ning uitspreken over de vrijheid aan het congres gelaten, welke vrijheid, hun inziens, sen lee zal wezen voor de Jacobijnen in alle landen. Vroegere berichten hebben echter't tegendeel verzekerd 1 REVOLUTIE IN RUSLAND. Dat de kalmte en rust ln bet Tsarenrijk nog niet volmaakt Is, leert ons het volgende berichtje Qp een bericht over hot bestaan te Petersburg van een nieuwe en ge vaarlijke revolutionaire instelling, heeft de justitie de hand gelegd op niet minder dan 100 personen. Boven dien werden een groot aantal bom men in beslag genomen. Onder de aangehoudenen bevindt zich een po- litie-ambten aar. Maar... 100 personen! DUITSCHE SOCIALISTEN. Wel zijn de socialisten eiken dag druk aan 't vergaderen, maar ze zijn nog nlöt gekomen aan ds groote strijdvraag de houding der Zuid- Duitschetrs, die in hun Landdag voor een begrooting stemden. Voor deze quaestie zijn al... 87 spre kers ingeschreven Dat belooft wat 1 HET DEENSCHE SCHANDAAL. Nu is al berekend, dat de gap-mi- nlster Albert! minstens veertien millioen kronen heeft verduisterd. En dan nog vijftien millioen schuld AANSLAG OP KEIZER WILHELM. Zooals wij al dadelijk vermoedden, is het verhaal van het Journal over den beraamden anarchistischen aan slag op Keizer Wilhelm een sprookje. Serenade. Gisteravond werd door de muziek vereniging „Willen is Kunnen" een serenade gebracht aan den heer Vas ter in de Bothastraat, die den dag herdacht, dat hij 25 jaar aan de Werf Conrad werkzaam was. Daartoe stel de de muziek zich op het Pretoria- plein op, om zich onder het blazen van een marsch naar het huis van den jubilaris te begeven. Hier werden nog eenige nummers gespeeld, waar na de deelnemers zich naar binnen begaven om een ververschJmg te ge bruiken. Vervolgens werd de stoet ontbonden. Militaire Zaken. De onder-officieren van den hoofd cursus, die van 1 Juli af bij het 10de regiment infanterie olhier la garni zoen zijn gedetachterd geweost, kee- ren op 1 October e k naar Kampen terug. Deze sergeanten zijn thans tot laatstgenoemden datum met verlof vertrokken. Postduivenvereniging „de Reisduif". Uitslag van de gehoudetn propagan- da-wedvlucht uit 's-Gravenhage. (Af stand ongeveer 40 KM.), op Zotndag 13 September 1908. Do duiven werden ten 12 uur 5 min. in den Dierentuin In vrijheid gesteld. De door het Uitvoerend Comité dis ponibel gestelde zilveren medaille werd behaald door B. G. Balm, ten 1 uur 8 min. 40 sec., waarvan dade lijk telegraphlech aan het adres van den Dierentuin kennis werd gegeven. De ter gelegenheid gehouden ondar- lingen wedstrijd, had den navolgen den uitslag: le prijs: B, G. Balm, 1 uur 8 min. 40 sec.; 2e prijs: J. W. Akkerman, 1 uur 12 min., 2 sec.; Se prijs: dezelfde, 1 uur 22 min. 29 seo. Kunst door oefening. Met algemeen© stemmen is benoemd tot directeur van bovengenoemde mannenzangvereeniging, de heer Ca- rel Phlippeau, die zijn benoeming heeft aangenomen. Begrafenis. Do ter aarde bestelling van het stof felijk overschot van Dr. Bruno Tide- nan zal Maandagmorgen te 12 uur plaats hebben op de begraafplaats aan den Schoterweg. Circus Corty Althoff. Men schrijft ons Op Zaterdag zullen er twee voor stellingen plaats hebben, in ieder waarvan een groot programma ter uitvoering zal worden gebracht. 's Namiddags 2 uur heeft er eene gTOota kinderen- en familie-voorstel ling met onverkort reuzenprogram- rna plaate- Alle kunstenaars en kun stenaressen, alle rijders, alle clowns en domme Augusten treden op, even zoo worden de beste paardendressu- rei- vertooud. Kinderen beneden de 10 jaar betalen bij deze laatste middag voorstelling op alle rangen den hal ven prijs. 's Avonds 8 uur heeft er een groote gala-parade-voorsteillng plaatsBet is dan tevens de eere-avond voor den directeur, den heer Pierre Althoff. Er wordt dan een schitterend program ma uitgevoerd. De heer Althoff, die voor een paar dagen een klein ongeval heelt gehad, is ln zooverre hersteld, dat hij voor de eerste maal weder zal optreden. Evenzoo zullen alle kunstenaars en kunstenaressen met hunne beste toe ren optreden. 'sPausen Gouden Prlesters- jubüé. Heden was het 50 jaar geleden, dat Z. D. H. de Paus tot priester werd ge wijd. Tea- herinnering hieraan wap perde van einkele gebouwen de vlag met geel-witte pauselijke wimpel. Hier tor stede wordt het feest Zon dag kerkelijk gevierd. In alle katho lieke kerken zal een plechtige Hoog mis worden opgedragen, terwijl Z. D. H. de Bisschop van Haarlem deze plechtigheid in de Kathedraal zal bij wonen. Behandeling van vree in delingen. Donderdagnamiddag tusschen 1 en 2 uur waren twee Engelschen, een heer en een dame, in de Jansstraat bezig met het maken van een teeke- r.ing van het Diaconiehuis en de Jans- kerk. De dame was in het bezit van eene parapluie, die in hare nabijheid stond, maar spoedig door haar werd vermist. Aangifte bij de politie werd gedaan en het ingesteld onderzoek heeft opgeleverd, dat twee schooljon gens de parapluie hebben ontvreemd. De - diefstal was gezien door een be woner van het Diaconiehuis. Het on derzoek naar de daders wordt voort gezet. De vreemdelingen hebben weer geen aanleiding om onze jeugd te prijzen. OEFENINGEN VAN HET 10e REGI MENT INFANTERIE IN DE LE GERPLAATS BIJ LAREN. Donderdag 17 September '08. Hedenmorgen omstreeks half acht uur werd uitgerukt tot het hourfen van bataljons-oefeningen, onder lei ding van de batalj ons-commandan ten tusschen 3 en 4 uur in den na middag keerden de bataljons in bet kamp terug. Morgen (Vrijdag) wordt weder ge oefend onder leiding van den regi ments-commandant. Het weer blijft ons gunstig, alleen hedennacht kwam zoo nu en dan een flinke bui ons van het noodige regen water voorzien. Het kletteren van den regen op het zeildoek der tent Is een onaangenaam geluid, gelukkig dat dit maar Yan korten duur bleek te zijn. Zondag mogen de manschappen de legerplaats verlaten, zoodat ze alsdan in de gelegenheid zijn het natuur schoon van deze prachtige streek te bewonderen. Ernstige val. Donderdagnamiddag reed de groen- tenhandelaar Verhoog nabij de groen- tenmarkt met een tweewielig bespan nen wagen, waarbij het paard het ongeluk had te vallen, waardoor de heer Verhoog uit het voertuig op de straat sloeg en het bloed hem uit mond en ooren vloeide. Per rijtuig werd hij daarop naar zline woning vervoerd. Ongeval. Donderdagmiddag reed ean wagen van de brug over de Bakenesser- graoht bij het Donkere Spaarno. Het paard gleed uit, waardoor de koet sier, alsook een naast hem zittend jongetje, vaar den bok vielen. De knaap had zich niet bezeerd, maar de man liep eenige kwetsuren op. Hij werd binnengedragen in het pakhuis van het Kaarseladeveer, waar hij door Dr. Mooyen onderzocht werd. j De kwetsuren bleken gelukkig niet 1 ernstig, zoodat de man per rijtuig naar zijn woning kon worden bracht. (Zie yervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). OVERVEEN. Donderdag werd op de Brouwers vaart zekere J. de W. aangetroffen, die een geladen geweer hij ztich had. Deze persoon, die ln kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, bracht de veiligheid van de voorbij gangers door zijne handelingen in gevaar. Vandaar dat de politie werd gewaarschuwd, die spoedig ter plaat se was, geweer en ammunitie in be slag nam, en den man in verzekerde bewaring stelde. Proces-verbaal werd van een en ander opgemaakt. Donderdagavond omstreeks 5 uur, reed de vrachtrijder A. van Maris met paard en wagen in de RoUandsloot. Ook een paar jongens, die in den wagen zaten, kwamen in de sloot te recht. Allen kwamen echter met een nat pak vrij, het paard eveneens dooi' het doorsnijden der strengen. Op de Rampelaan werd het op 't droge ge bracht. FLINKE SNOEK. Woensdagmiddag 1.1. werd door de heereu W. en A. van Lennep in de Oranjekom hij Ley duin een buiten gewoon groots snoek van ruim 14 pond met den hengel gevangen. BEVERWIJK. Do Beverwijksche Harddraverij- Vereenlging hield Donderdag bij gunstig weder en veel belangstelling haar gewone jaarlijksche harddrave rij. Waar deze van oudsher steeds op da Breestraat werd gehouden, nu geschiedde dit, evenals het vorige jaar, op het land „Schulpen". Verle den jaar kon de Breestraat niet ge bruikt worden, omdat men geen „bookmaker" daar duldde, thans maekte de tramdirectie bezwaar om da rails met zand te laten volgoolen. Twee wedstrijden waren georgani scerd, een te tien uur van minder be kende paarden, en een te één uur van een beter soort. De winners van den eersten wed strijd moesten ook meêdoen met den tweeden. Aan beide kampen namen 10 paar den deel en bij beide werd de eerste prijs gewonnen door Bonny M., van heer J. A. Geersen, te Woerden Een gedeelte van de weer oplevende Harmonie-Kapel luisterde het feest op. PRINS HENDRIK. Prins Hendrik la Donderdagavond ta 10 uur 65 min. spoortijd per Staats spoor in de residentie aangekomen. Z. K. H. zou heden Vrijdag op de terreinen van Huis Ter Horst ter jacht gaan. Zaterdag vertrekt hij per Holl. trein te 1 uur 15 's namiddags naar IJmuiden, ten einde aldaar te genwoordig te zijn bij de eerste-steen- legging van het wijkgebouw der Ver- plegingsinrichting voor schipbreuke lingen. Des avonds zal de Prins te 'Amster dam deelnemen aan het feestmaal van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap en na afloop daarvan naar Het Loo terugkeeren. Ook de Minister van Marine zal Zaterdag de plechtigheid te IJmuiden bijwonen. NEDERLAND EN VENEZUELA. Reuter seint uit London het volgen de, e enigszins zonderlinge bericht Een zekere heer Joubert, die zich een bloedverwant noemt van, wijlen generaatl Jouhertr is, naar aanleiding van een door hem in verschillende bladen geplaatste advertentie, waar bij op avonturen beluste jonge AmerL kanen gevraagd worden voor een ge vaarlijke onderneming in een sub tropisch land, door een persman ge ïnterviewd. De heer Joubert beweer de, dot hij agent was van een aantal vaderlandslievende Hollanders en een groep rijke lieden uit Johannesburg, die ©en vreemdelingen-legioen wil len werven, om voor Holland In Ve>- neziuete. te vechten. De onderneming was volkomen, par ticulier, zonder eenige connectie met do Nedeirlandsche regeering. De Parijsche correspondent van de „N. R. Ct." seint Aan de Parijsche uitgaaf van_ de New-York Herald" wordt uit New- York geseind, dat do correspondent van de „Herald" in Venezuela een onderzoek naar de stemming onder de bevolking enz. heeft ingesteld. Gastro onderneemt een groote reis door het land, blijkbaar met de be doeling. om steun te krijgen bij het volk en een omwenteling te voorko men. Hij heeft, met het oog op eene blokkade, een bestelling gedaan van de grootste ooit in Venezuela inge voerde hoeveelheid tarwe. De Constltucional, het lijfblad van' Castro, heft eiken dag lofzangen over Castro's reis aan, onder het op schrift Do verheerlijking van den held. Het blad vermeldt geregeld ont zaglijke betuigingen van geestdrift voor den onoverwonnen aanvoerder. Andere kranten volgen de constitu tional hierin na. De con*espondent van de „Kerald" heeft echter niet9 van den uitzinnigen volksgeestdrift voor Castro, waarover de kranteii schrijven, bemorkt. Het volkt lijkt en kel verheugd te zijn over den vrijen dag, dien het heeft, maar neemt geen notitie van Castro, en als het over hem spreekt, scheldt het op hem. In Valencia heeft Castro zijn luis terrijke binnenkomst onder doodsche stilte gehouden. De zakenmenschen daar klagen over de kosten, waartoe men hen gedwongen heeft, niettegen staande vele menschen gebrek lijden. Het gevolg Is, dat Castro's reis de on tevredenheid enkel heeft verhoogd. Baron Van Asbeck, laatstelijk com mandant van de „Gelderland", is met het stoomschip „Rotterdam" van Ne'.v-York naar Europa vertrokken. DE MIJNRAMP TE LIMBURG. Men meldt aan de Tel. uit Heerlen: He't voorloopig onderzoek, door den ingenieur van het stoomwezen in gesteld, door de experts ter zijde ge staan, heeft uitgewezen, dat wuten- gebrek niet als oorzaak kan worden opgegeven en voorts dat aan te groo te spanning, aan oververhitting dus, het onheil niet te wijten is. De mijn is gered! En er is zelfs een vrij aan zienlijk aantal arbeiders beneden aan het werk. Natuurlijk niet voor het op halen der kolen. De liften staan alle stil, maar de menschen ruimen den boel op. De zeven dooden worden Vrijdag begraven. Zij waren allen, op één na, gehuwd. In het hospitaal liggen vijf gewonden. De toestand is over het algemeen bevredigend. Een is ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. De menschen zijn allen on der den Indruk. GROOT GEVAAR VOORKOMEN. De machinist, die Zondag jl. den sneltrein no. 91 van Bund© naar Maastricht reed, voelde even na voorbijrijden van dit station, bij ki- lometerpaal no. 5 op pl. m. 100 me ter voor de brug over de Geul, een hevigen schok, waarvan hij na aan komst te Maastricht onmiddellijk ken- nis gai. De tweede sneltrein no. Ill, die onmiddedlijk moest volgen, werd te Bunde opgehouden en vervolgens •langzaam naai' het gevaarpunt ge reden. Ter plaatse werd bevonden, dat 4 lascliplaten aan belde zijden van de rails gebroken waren en de spoorsta ven zich hadden opgewerkt. De trein kon zijn weg niet vervolgen, doch moest worden teruggezet tot binnen het station. Met de voorloopige her stelling werd onmiddellijk aangevan C. Een en ander had tot gevolg, dat tstgonoemde sneltrein met onge veer 50 minuten vertraging vertrok, welke vertraging inmiddels overging op den sneltrein, die te 12.18 uit Maas tricht moet vertrekken. Dank aan de oplettendheid van den machinist van den eersten sneltrein werd hier een groot gevaar voorko men. (L. K.) GEWEZEN VAN DE HAND. Het is nu wel waarschijnlijk, dat 'I verzoek om do middagsneltreincr van en naar Holland op Zondag niet op te heffen, Is gewezen van de hand. In het „vastgesteld ontwerp" staan die treinen er tenminste nog steeds op met de aanteekening „Niet op Zondag". Ook bij een like beslissing mag, dunkt de „Pr. Gr. Ct.", hot Noorden zich in geen geval neerleg gen. Er moet wat aan gedaan worden en wij moeten ons doel bereiken. DOODELIJKE MISHANDELING. Men meldt aan de Tel. uit Maas tricht Dinsdagavond is ln het hospitaal alhier overleden Wlllems, uit Heer, de man die Maandagavond door oen pas ontslagen gevangene met een dolk in den buik gestoken werd. I'm- mels, de dader, Is inlusschen aange houden en naar de gevangenis alhier overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1