HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Een lilliMisMf Stadsnieuws Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON DINSDAG 22 SEPTEMBER 1908 li LEGERPLAATS BIJ LAREN. Oefeningen van het 10e regiment Infanterie in de legerplaats bij Laren. 19 September 1908. Heden werd geoefend onder leiding van den regimentscommandant. Bij deze oefening werd veronder steld, dat het Gooi, in vijandelijk ;land buiten het eigenlijke operatie- 'tooneel, was bezet te midden van een •slecht gezinde en onrustige bevolking, waarvan dagelijks velen zich aanslo ten bij op te richten partijgangers korpsen. Tot machtsvertoon^ ten einde dei* (bevolking ontzag ln te boezemen, werd het o. m. noodig geoordeeld, 'sterke troepenofdeelingen het Gooi te 'doen doorkruisen. In verband daar mede moest het 10e regiment infante rie, waarbij 6 wielrijders op den 19en 'September marcheeren van de leger plaats langs of naast den Nieuwen Crailoschen weg—Kunstweg tusschen Bussum en Hilversum—Kunstweg haar 's-GravenlandKortenhoefOud 1 LoosdreehtHilversumHuizerweg- Legerplaats. Om 8 uur voorm. ving !deze marsch aan. Daar bet optreden van partijgan gers niet was buitengesloten moesten tijdens den marsch de compagnieën bedacht zijn op beveiliging op beide flanken. Het voorste bataljon zond op 500 M. vooruit, eene compagnie als voorhoede, waarbij 4 wielrijders; het achterste bataljon zonderde op ge lijken afstand ee'ne compagnie als achterhoede af, waarbij 2 wielrijders. De tegenpartij (Bruin) als partij gangers werd gevormd door de over schietende wielrijders van het korps onder den len luitenant Rijk. Om 3.40 namiddag kwamen de ba taljons flink en opgewekt weder de legerplaats binnen. Steeds blijft de stemming van den troep uitmuntend, terwijl uit verschil lende omstandigheden blijkt, dat ie dereen met genoegen zijn plicht ver- 'vult.- UITSPRAKEN. Th. Cazander, zonder beroep, te -Z andvoort, strooperij met behulp van eer. wagen, ontslagen van rechtsver volging. J. van Duyn, visscher te Zandvoort, opzettelijke vernieling, aangehouden tot 24 Sept. P. J. Bel, arbeider te Bezooyen, Verduistering, 6 weken gecvangenis- straf, met aftrek der preventieve hechtenis. A, de Boo, los werkman te Haar lem, eenvoudige beleediging, dagen gevangenisstraf. A. Wehnes, bloemenkoopman te Schoten, mishandeling en opzettelijke vernieling, 14 dagen gevangenis- C. Otto, los werkman te Amster dam, bedelarij. K. Buys, arbeider te Volendam, opzettelijke vernieling, vrijgesproken. Th. Kleft, visschersknecht te Volen dam, diefstal, tien dagen gevangenis straf. S. Kat, houtsjouwer te Zaandam, diefstal, f 8 boete of vijf dagen hech tenis. W. J. Craaybeek, steenslijper te Amsterdam, diefstal, 4 weken gevan genisstraf. ZANDVOORT. Raadsvergadering. Bij de Maandagavond gehouden •raadsvergadering waren aanwezig de heeren Bakkenhoven, Collot d'Escury, .Driehuizen, Slagveld, Toombergen, «v. d. Werff en Zwaan. Ingekomen was een verzoek van den Bond voor Staatspensioneering, om adhaesie te betuigen aan zijn adres aan H. M. de Koningin, aan dringende op instelling van Staats, pensioen. Besloten werd, geen adhaesie te be luigen, maar het adres voor kennis geving aan te nemen. Het adres van de afdeeling Haar lem en Omstreken der Maatschappij yoor Geneeskunst inzake het aanstel len van schoolartsen, werd aange houden tot de behandeling der be grooting. Verschillende aanvragen tot salaris- verhooging van den ambtenaar ter secretarie De Groot, van den inspec teur van politie Hiebendaal, en van den gemeente-ontvanger Voet wer den eveneens aangehouden tot de be handeling der begrooting. De door B. en' W. ingediende ge meente-begrooting voor 1909 zal aan de Raadsleden rondgezonden wor den. Aan verschillende personen werd gemeentegrond verhuurd, tot het ma ken van stoepjes voor hun perceelen De voorwaarden zijn geregeld vol gens de verordening voor den ver huur van gemeentegrond, onlangs door den Raad vastgesteld. Hierna kwam aan de orde het be kende rapport van Gedeputeerde Sta- teu van Noord-Holland, inzake melk- voorziening uHgebracht. B. en W. adviseerden, aan Gedepu teerde Staten te berichten, dat de Raad alleen heil verwacht van eene provinciale verordening, omdat de in Zandvoort gebruikte melk afkomstig is uit een andere gemeente. Plaatse lijk toezicht zal dus niet baten. Dit advies werd goedgekeurd. Alsnu kwam aan de orde het rap port der raadscommissie voor WONINGBOUW. In het rapport wordt uiteengezet, dat t8 Zandvoort groot gebrek aan arbeiderswoningen is, dat van parti culiere zijde geen verbetering is te verwachten, daar vroegere pogingen mislukt zijn. Daarom is het noodza kelijk, dat vanwege de gemeente voor zien wordt in de behoefte aan arbei derswoningen. Aangezien de gemeen- te-financiën niet veroorloven, deze kosten uit de gemeentekas te bestrij den, zoodat aanvraging van een rijks voorschot noodzakelijk is. De kosten van twintig arbeiders woningen grond, bouw en bestra ting bedragen f 33.800. Als de rente 8 1/4 pet. bedraagt, moet bij eene aflossing van 50 jaar elk jaar f 1816 opgebracht worden, daar ook belasting gerekend moet worden. De huur der huizen mag niet meer dan f 1.60 per week bedragen, zoodat dit voor 20 huizen een jaaropbrengst van 1664 geeft. De gemeente zal dus elk jaar f 152 moeten bijpassen. Daar staat echter tegenover, dat de ge meente dan na 50 jaar eigenares van de woningen en den grond is, wat eene waarde van f 18.531 vertegen woordigt. De conclusie van dit rapport lokte geen bespreking uit, en werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan het Rijk zal dus een voorschot gevraagd worden. Nog werd besloten een lokaal van het politiebureau te verbouwen voor bureau van den gemeente-opzichter en het geven van teeken-onderwijs. De kosten bedragen ongeveer f 350. Het te8kenonderwijs zal vier avon den per week gegeven worden, terwijl het schoolgeld 50 cent per week zal bedragen. De lessen duren eiken avond 2 1/2 uur. Voor het onderwijs hebben zich 11 leerlingen aange meld. Gedurende den verbouw zal het teekenonderwijs in een andere locali- teit gegeven worden. Bij de Rondvraag vroeg de heer Slagveld, hoe het staat met het on derzoek van B. en W. inzake zij'n vroeger gedaan verzoek. B. en W. deelden mede, dat de Zandvoortsche Hotel- en Terrein- Maatschappij heeft beweerd, dat er geen sprake is van het onderverhu ren van gepacht strand. De heer Slagveld ik vind het re sultaat van het onderzoek al erg ka rig. Ik houd volt dat er wel strand onderverhuurd is. Ik had van de wet houders een degelijker onderzoek ver wacht. VoorzitterWaarom niet van mij De heer Slagveld och, vanwege de familie. Voorzitter tut-tut-tut. De heer Slagveld ik vind het hier een echte familie-regeering. 't Is een schande. Als de Maatschappij 100 meter strand pacht, wordt 160 meter genomen. Een ander, een arme man, moet acht gulden per meter betalen. En zoo'n maatschappij neemt het zoo maar voor niets. De heer Zwaan (wethouder) deelde mede, dat hij met den wethouder, den heer Van der Werff een degelijk on derzoek had ingesteld. De exploitant van de bewuste biertent heeft eerst e,en qiiitantie getoond, waarop stond, dat hij voor 60 gulden strand van do maatschappij gepacht had. Toen la ter weer eens om do quitantie is ge vraagd, wilde hij die niet meer laten zien, en ontkende het bestaan. De heer Slagveld Dan trek ik mijn woorden ten opzichte van de wet houders in. Ik constateer, dat de wethouders nog niet onder curateele van die maatschappij staan. Dat is ge lukkig De Voorzitter Niemand meer iets voor deze vergadering? Dan sluit ik de vergadering. HOFBERICHTEN. Z. K. H. Prins Hendrik kwam Maandag om 12 uur per automobiel ten paleiz8 Soestdijk, ten einde een bezoek te brengen aan de Koningki- Moeder en de vorstin Von Rentheim. H. M. de Koningin ontving Maan dag in audiëntie den minister van Martne, die met den trein van 8.51 uit Den Haag vertrok en terugkeerde om 11.21. Maandag dineerde ten paleize Het Loo jhr. mr. Roëll, voorzitter der Tweede Kamer. NEDERLAND EN VENEZUELA. Volgens een telegram uit Willem stad is de Friesland" Zaterdag al daar aangekomen. DUBBELE MOORDAANSLAG. De kastelein J. A. Raadgever, wo nende Spuiwater 22 te Rotterdam, leefde geruimen tijd in onmin met. zijne huisgenooten. Zaterdagavond nam hij een fiets van zijn stiefzoon, maakte die te gelde en kocht er een revolver voor. Daarmede thuis geko men loste hij een schot op zijn vrouw, die in de wang getroffen werd, ter wijl de kogel door den neus er weder uitkwam. De politieagent J. Vlietstra, die juist passeerde, wilde naar binnen gaan, doch toen richtte Raadgever de revolver op hem en loste een tweede schot, gelukkig zonder Vlietstra te treffen. Daarop begaf Raadgever zich naar de achterkamer en loste een derde schot met het doel zich zelf van het leven te berooven. Daarin werd hij echter verhinderd door zijn zoon, die hem de revolver uit de Hand sloeg. De vrouw werd naar het zie kenhuis vervoerd, doch haar toe stand is niet levensgevaarlijk. Toen meer politie was aangerukt, werd Raadgever gearresteerd. DOODGESCHOTEN. Zaterdagavond werd de mijnwer ker Gerts te Hoensbroek (L.) bij een twist door iemand uit Wijnandsrade doodgeschoten. De dader is aange houden. DE RIJKSVERZEKERINGSBANK. Wij zijn thans in staat de juiste toedracht mede te deelen van de wij zigingen in het beheer der Rijksverze keringsbank, die in de laatste dagen tot verschillende berichten aanleiding hebben gegeven: Sedert geruimen tijd is een commis sie, bestaande uit verschillende af deel ingschefs, bezig om maatregelen te beramen tot vereenvoudiging der administratie van de Rijksvrezeke- ringsbank. Als gevolg van de con clusie dezer commissie zal een proef genomen worden om verschillende werkzaamheden, welke vroeger onder verschillende afdeelingen verdeeld werden te brengen onder één hoofd, ten einde zoodoende tot bezuiniging te komen. De combinatie zal omvat ten de werkzaamheden welke thans verricht worden op de afdeelingen Ongevallen en Bedrijf, voor een deel ook van de afdeelingen Boekhouding, Comptabiliteit, Statistiek, Inspectie, en de Medische afdeeling. Aangezien de gebouwen der Bank geen voldoende localiteiten aanbo den, moest voor het nemen van een proef andere huisvesting gezocht worden; deze is gevonden in „De Brakke Grond'. De ware toestand is nu zóó. De voorbereidende werkzaamheden zijn aangevangen om 15 October a.s. het gebouw „De Brakke Grond" te betrek ken, waar onder leiding van .boven bedoelde commissie de verschillende werkzaamheden zullen worden ge combineerd. De proef zal omvatten de gemeente Rotterdam eenerzijds en de provinciën Friesland, Groningen en Drente anderzijds. Als hoofd van deze terriroiren zijn twee commiezen aan gewezen. Voor de afdeeling Rotter dam zal tegelijkertijd een proef wor den genomen met een gewijzigde ad ministratie. (Hbld.) PROEFTOCHTEN REDDING BOOTEN. In tegenwoordigheid van leden van 't Hoofdbestuur zijn Zaterdag de op Texel gestatiomeérde reddiingbooten der N. en Z. H. Redd. Mij., niet gun stig gevolg in zee beproefd. Voortaan zal in stede van eenmaal por jaar, viermaal met de beide booten geoe fend worden. De heerDe Booy, alge meen secretaris, maakte de tochten in zee mede. PROTESTMEETING. Men meldt aan de Tel. uit Utrecht: Zondag had de meeting alhier plaats, belegd door de afd. Utrecht van de Internationale Anti-militaris tische vereeniging, als protest tegen de uitspraak van do 4e kamer der rechtbank to Amsterdam, die op 4 Juni jl. het schuldig had uitgespro ken wegens lidmaatschap van de po litieke vereeniging, de Int. Anti-mil. ver. Om 1 uur vertrok de stoet in op tocht met een 15-tal banieren en ee- nige muziekkorpsen van het gebouw De Eendracht aan de Kromme Nieu we Gracht uit naar den Vossegat- schendijk, alwaar de meeting gehou den werd. Op het terrein der meeting waren een 800 personen aanwezig, waaronder vertegenwoordigers van een 2S-tal organisaties uit hot geheele land. Om 2 uur werd deze openbare open luchtbijeenkomst geopend door het fanfarecorps Excelsior, uit Amster dam, waarna de zangvereeniging Kunst Veredelt eenige liederen ten beste gaf. Als sprekers traden op de heeren: De Haas, uit Utrecht; K. Croiset, uit Bussum; Reijnders en Kolthek, bei den uit Amsterdam, en mej. Edelbos, uit Amsterdam. De heer Domela Nieuwenhuis en mej. Elskamp waren beiden verhin derd. Het geheele verloop was zeer orde lijk. GERED. Zaterdagnacht is het zeiljacht ,,He- lene", van Amsterdam, op den lei- dam van li-et Krabbersgat bij Enkbui zen geloopen en zwaar lek gestooten, zoodat het snel zonk. De opvarenden konden zich ln de sloep redden en bereikten de haven. Thans is het jacht gelicht en naar de werf ge sleept; de boegspriet is bij den ste ven afgeknapt en het roer is gebro ken. MISHANDELING. Te Barneveld kreeg die smidsknecht B. ruzie met den kleermakersknecht L., waarbij hij zijn tegenstander zulk een slag met een stok op het hoofd toediende, dat deze bewusteloos neer viel. Tot Zaterdag was hij nog niet weer volledig bij kennis gekomen; de geneesheer ziet den toestand zorge lijk in en de patiënt is reeds ten vol le bediend. De daderis in hechtenis genomen. DIJK DOORGEBROKEN. In den Varkenoordschen polder, nabij het station IJselmonde, doch ge meente Rotterdam, is Zaterdagavond een dijk doorgebroken, dienende tot waterkeering van de zg. opgespoten grond, welko afkomstig van het gra ven der Waalhaven, daar werd verza meld. Het slikwater verspreidde zich in aanzienlijke hoeveelheid óver de aangrenzende landerijen, en erven, on drong ook eenige woningen bin nen. Ofschoon de aannemer alles aan- kendde om den vloed te stuiten, is de schade toch vrij aanzienlijk. ONGELUKKEN. De 50-jarlge Klaas Woudstra, te Joure, is voorover te water gevallen en verdronken. Uit de Zuid-Willemsvaart te Maas tricht is Zondagmorgen opgehaald 't lijk van den 44-jarigen Louis Pilet, brouwersknecht. Sedert het begin van de vorige week werd hij vermist. Marechaussees stellen een onderzoek in. To Schijndel zouden ln het ver bouwde winkelbuis van W. Schevere in de Kerkstraat de meubels ge plaatst worden. Eene zware winkel- bank stond buiten rechtop gereed te gen den gevel van een naburig huis. Opeens valt de zware toonbank en treft het vierjarig zoontje van den eigenaar zoodanig, dat het kind op slag dood bleef. ('s-Hert. Ct.) Zaterdagnamiddag werden bij hel afbreken van een steiger voor het huis van den heer J., aan de Steinsiraat to Arnhem, de werklieden J. N., wo nende te Huisen en J. V., wonende aan de Paulstraat aldaar, doordat een gedeelte van den steiger onver wacht naar beneden viel, daaronder bedolven. Eerstgenoemde Werd zwaar verwond aan beide be en en en is op last van een spoedig ontboden ge neesheer naar het Diaconessenhuis overgebracht. Laatstgenoemde werd inwendig ernstig verwond en is per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Zondagmorgen kwam do landbou wer W. V. te Waddingsveen, die mei zijn gezin de godsdienstoefening al daar zou bijwonen, de dorpsstraat af gereden, toen plotseling een 6-jarig zoontje van den heer Schouten uit een gang te voorschijn kwam en voor het paard viel. De wielen gingen het arme lui aapje over het lichaam, zoo dat de ongelukkige terstond een lijk was. Zaterdagnamiddag verdronk te Jou re (Fr.) de aan toevallen lijdende K. J. W., aldaar. INBRAAK. Zondagnacht is te Rotterdam inge broken ln het kantoor van de firma J. II. Henkes, distillateur aan de Voorhaven 95. De dief of dieven zijn aan de zijde van de Schans binnenge komen door overklimming van een muur en schutting, op het plaatsje van pand 95 gekomen en verschaften zich voorts, door e n raampje, uitko mende op het privaat, toegang tot het huis en kantoor en vonden daar in een lessenaar f 50 aan specie. Een brandkast is nog aangeboord, doch niet geopend kunnen worden. De daders zijn onbekend gebleven. AANHOUDINGEN. Men meldt uit Apeldoorn, d.d. 19 Sept.: De Inbreker van den afgcloopen nacht is aangehouden in een volkslo gement alhier. Het bleek te zijn de 30-jarige J. v. W., recidivist, die een tijd lailg knecht was aan de klom- penfabriek, waar hij de inbraak pleegde. Het ontvreemde werd, op ongeveer f 3 na, op hem bevonden. In den loop van den dag had hij even een uitstapje naar Deventer gemaakt, doch was des middags weer naar hier teruggekeerd. De man is in arrest gesteld. BRANDEN. Te Veendam is Zondagmorgen to taal afgebrand de mineraalwaterfa- briek en bierbottelarij van den heer A. Imminga. Er is niets gered, al leen een paard wist men buiten te brengen. Do fabrieksinstallatie is ver zekerd voor f 2300, bet gebouw, toe- behoorande aan de heeren Jan en Ja cob van Linge, bij de maatschappij André de la Porte Arnhem voor /4000. Zaterdagavond te 9 uur werd op het eiland Marken brand ontdekt in een oudbedenmagazijn van den heer H. te Amsterdam. Het vuur werd spoedig gebluscht. Door het omrin gende complex van houten huizen ontstond onder de bevolking een ge weldige paniek. Zondagnacht brandde te Nijverdal de stijf self abriek „Atlas", firma Stam en Co., geheel af. De 6toom- hrandspuiten der Nederlandsche Stoombleekerij gaven spoedig water, waardoor uitbreiding der ramp voor komen werd. Men vermoedt dat de oorzaak ligt in de electrische leiding. De fabriek was op beurspolis verze kerd. De schade wordt geraamd o| ongeveer zes ton. Op een erf aan den Beukelsdijk U Rotterdam ontstond Zondagochtend half zes vermoedelijk door kwaadwii-' ligheid of onvoorzichtigheid van land loopers die er geslapen hadden; brand in een een uitgestrekte dubbe^ lo strooschelf (een z.g. paljasberg) van 50.000 KG. en toebehoorende aan den mestrijder A. Klapwijk aan d* Nadorstraat. De brand werd ontdekt door seinhuiswachters der Staats spoor, die de brandweer waarschuw den, die spoedig aanwezig was en 5 sectiespui ten in werking stelden, daar de strooberg over de geheele lengte in vollen vlam stond. Meer dan vier uur moest worden water ge geven, waarna het smeulende steoo uitgehaald kon worden, waarmede nagenoeg den geheelen Zondag ge moeid was. STEENKOOL. De te Duider, gem. Weerselo ver richte proefboring naar steenkool is gestaakt op een diepte van circa 165 M. Nu zal vermoedelijk op grootere diepte geboord worden bij Ootmar- sum. HUISINDUSTRIE. Door de Vereeniging voor de Ne derlandsche tentoonstelling van Huia- ndustrie werd bericht ontvangen van den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, dat hij bereid is, te bevorderen, dat van regeeringswego eene subsidie aan de vereeniging worde verleend van vijf duizend gul den, onder voorwaarde, dat aan het bureau een regeeringscommissaris worde toegevoegd, die in de leiding van zaken zal worden gekend en dat het plan der tentoonstelling zoodanig zal worden gewijzigd, dat geen ge zinnen van huisarbeiders op de ten toonstelling zuilen werkzaam^ zijn, om de toestanden in de huisindustrie aanschouwelijk voor te stellen. Dan deed het dagelijksch bestuur der gemeente Amsterdam de toezeg ging, een subsidie van twee duizend gulden beschikbaar te stellen, indien de regeering eveneens do vereeniging subsidieert Daar echter wijziging van het ten toonstellingsplan, iu den door den minister gewenschten zin, een zeer groote verandering zou brengen in de werkzaamheden en den opzet der tentoonstelling, werd Zondagmiddag to Amsterdam een algemeene be stuursvergadering gehouden, waartoe alle aangesloten organisaties en dis- trictscomité's waren uitgenoodigd aanwezig te zijn, en waar over de wij ziging van het plan zou worden be slist In deze bijeenkomst werd met 111 tegen 28 stemmen de volgende motie aangenomen: Do vergadering van bet bestuur der Vereeniging voor de Nederlandsche tentoonstelling van huisindustrie, ge houden 20 Sept 1908 te Amsterdam, gehoord de mededeelingen van het bureau aangaande de voorwaarden, waaronder de regeering bereid is steun aan de vereeniging te geven, overwegende, dat vóór alles zulke maatregelen moeten genomen wor den, die het meest bevorderlijk zijn aan het wegnemen der euvelen, wel ke aan de huisindustrie zijn verbon den, tot welke allereerst behoort ten toonstelling van alle toestanden, .vel- ke in die industrie voorkomen; be treurt, dat, door den cisch der regee ring, de mogelijkheid wordt uitgeslo ten, om de toestanden in die indus trie door gezinnen, daarin werkzaam, te doen voorstellen; besluit, ten einde de belangen der huisarbeiders niet in de waagschaal te stellen, het bureau to machtigen, te trachten, met de re geering ouder de thans door haar gestelde voorwaarden, alsnog tot overeenstemming te komen, met dien verstande, dat het karakter, hetwelk de tentoonstelling volgens het „Plan" moet dragen, overigens behouden blijft, en in het vertrouwen, dat de benoeming van den regeeringscom missaris, plaats hebbe, in overleg met het bureau. Naar hst Engelsch, door ïrthurW. MarchmStit 68 Bijna verlangde zij er naar. Maar de fortuin begunstigde hem, en uren achtereen snelden zij voort, geen an der voertuig ontmoetend, noch iemand tegen komend, noch voor zoover zij wist door iemand gezien te worden. De koele lucht wekte haar op en toen zij weer haar normale kracht terug had gekregen, begon zij toe te geven aan het begoochelende van zoo'n wilden rit door den nacht. Eerst kooi zij niets onderscheiden door het verblindende schijnsel van de schitterende koplicihten, die hun stralen vooruitzonden als de reusach tige voelhorens van een of ander voorwereldlijk diea-, dat zijn prooi zoekt om er zich op te werpen en hot te verslinden. Toon haar oogen tegen het felle licht beschuttend, begon Olive iets te onderscheiden tusschen! de schadu wen, die zij voorbij vlogen. Eerst do lange streep struikgewastoen hoo rnen en een eenzame hut daarachter. Op deze wijze raakten haar oogen langzamerhand gewend aan de duis ternis, en zij kon verschillende din- gen onderscheiden. En al dien tijd bleef Merridew zijn bilk op -dsn weg voor zich uit geves tigd Ihouden iedere buiging en hoek in het oog houdend en rijdend met eon behendigheid, die Olive bijna spookachtig en duivelsch toescheen. Langs velden, boerenplaatsen en bosschen snelden zij, altijd met de zelfde snelheidzoo nu en dan door een of ander dorp of stadje; altijd naar het haar toescheen in gevaar en -altijd er juist aan ontsnappend. Eindelijk hegon de duisternis te verminderenhet schijnsel van de koplicliten word minder verblindend; en aan den horizon werd een roze lichtstreep zichtbaar. Zij reden een lange helling op, zóó steil, dat de auto, hoe sterk zij ook was, niet anders dan betrekkelijk langzaam kon rijden, toen Olive ont dekte, dat zij op eou korten afstand dón weg voor haar kon overzien. Slaapt u vroeg Merridew voor het eerst in staat zijn aandacht op iets anders te bepalen dan zijn machine. Hij draaide zich om. om naar haar te kijken. Neen. Ik heb niet geslapen. Waar brengt u mij heen? Dat kan ik u niet zeggenmaar wij zijn er nu gauw. N-og twee uur, misschien. U deed verstandiger met te probeeren te slapen. Ik wil liever zien, waar ik heen ga, antwoordde zij. Is u erg koud? vroeg hij daar op, op niet onvriendeilijken toonen hij boog zich voorover en- trok haar dekens recht. Het spijt mij toch zoo, voegde hij er bij. Als dat waar was, zou u er een einde aan maken, mijnheer Merri dew. Neen. Dat is buiten bespreking, zei hij, scherp. Waarom Ik zal alles doen wat u vraagt behalve één ding. Er blijft u maar één ding te doen over, als ik uw leven zal redden. U wil het geld hebben. Neem het Ik zal u üit vrije beweging alles ge ven alles maar geef mij mijngioe^ den naam en mijn vrijheid terug. Als het mogelijk was, zou ik liet doen. Maar het Is niet mogelijk. In de eerste plaats zou u niet veilig zijn voor de mannen, die u zoo roekeloos hebt beetgenomen; en in de tweede plaats, zouden uw vrienden het on mogelijk maken alias zoo te régelen, els u daar voorstelt. Olive gal gean antwoorden toen zij vlak bij den top van den heuvel gekomen waren, ging hij voort U gelooft zeker niet, dat liet mij spijt, dat ik niet doen kaai, wat u wenscht U hebt het mij heel moeilijk ge maakt iets te gel oeven, wat u zegt. Toch is het waar. Ik wil dit doem. Trouw mij en maakt dan zekere bepa lingen omtrent bet geld en ik zal er een eed op doen, dat ik u nooit weer terug zal zien. Hij zweeg even alsof hij een ant woord verwachtteen toen zij niets zeide, vaagde hij er bij Denk er eens over ma. Het is de boste oplossing. Toen trad hij weer geheel op als chauffeur, en zij snelden even vlug voort als te voren. Olive trachtte zich alles, waar zij langs ging in het geheugen te plan ten maar alles leek op elkaar. Een eindalooze keten van groen en ge ploegde velden, kreupelbosc-hjes, hut teen, met hier en daar een dorpje af onbeteekenend stadje eir tusschen. Eindelijk merkte zij op, dal het landschap wilder begon te worden; zij moesten vaker hellingen op, en snelden over groote uitgestrektheden' moerasgrond. Hier dn daar waren ongebruikte fabrieken en verlaten mijningangen te zien, omringd door 'eenise onbewoonde Huisjes. Een woest, verlaten district met moeilijk begaanbare wegen, waarop de auto sloobts met hevige schokken en stoe ten vooruitkwam. D8 woestijnachtige verlatenheid gaf haar drukte, en toen Merridew ein delijk met de auto een zijweg in draaide naar een eenzaam huis, dat vl-ak bij een der verlaten mijnschach ten stond, huiverde zij Waarom gaat u daarheen vroeg zij met een angstig voorgevoel. Wij zijn aan het eind van onze reis, zei hij en knikte den kant van het huis irit. Zij keek er naar, zooals het daar in al zijn naaktheid stond en weer huiverde zij van afkeer. Waarom hebt u niij naar zoo'n afschuwelijke plaats gebracht? Er zijn hier geen jongelieden, die u van tegenoverliggende vensters uit lastig vallen. U zal hier blijven totu uw toestemming geeft. U kan nu een Idéé krijgen van uw kans om hier weg te komen. Zij sloot haar oogen en klemde wanhopig haar hamden inéén, dn toen zij ze weer opende, schokte haar iichaia-m van schrik. Zij herkende de vrouw, die Ln de open deur stond te wachten, terwijl de auto stilstond voor het eenzame huis op ht& moeras. Het was de heks, die haar teShef- fteld als dochter had onseëlschL HOOFDSTUK XXXIII. Uitgeput door de lange reis, nog onder den invloed van het vergift, dat men haar had toegediend, en angstig door hetgeen zij zooevon aan schouwd had, zat Olive naast haar bed in een ruw gemeubileerde ka mer, waar zij ten prooi aan de groot-'" ste ellende, was heengebracht. Het vertrek was blijkbaar haastig voor haar komst Ln orde gemaakt. Hert was bijna oven kaal als een ge vangeniscel. Een brits, oen wit hou ten tafel, een matten stoel, een ijze ren woschtafel met geëmailleerd ijze. ren waschstel, een stukje tapijt op den vloer, en een klein spiegeltje te gen den wand was het geheele ameu-* blement. Een blik naar liet venster bewees haar, dat liet gedeelte!ijk was dichtgemetseld en voor rte ande re helft pas van tralies voorzien was. Het was -een gevangenis, mets en- ders en men had geen moeite gedaan dat feit te verbergen. Toen Olive eenige minuten, alleen was geweest, kwam Juffrouw Ttelttf binnen met een kom warme tadk en een siuk brood. Zij zette bet op de tafel neer en ging weer heen zonder' een woord te spreken. {Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5