HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Rechtszaken Onze Lachhoek* Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1908 Nog is de droeve indruk niet weg gevaagd, teweeg gebracht door de ge volgen der catastrophe te Eygelsho ven, of een ander droevig feit schokt de gemoederen. In den laten avond van Zaterdag werd op eenige minu ten afstand van het station Hoens- broek, in enkele minuten tijds een drama afgespeeld, waarbij een jong leven vernietigd en het geluk van een tweetal familie s verwoest werd. Onder de mijnwerkers, die met den laatsten trein van do mijn Oranje- Nassau te Heerlen, te Hoeusbroek arriveerden, bevonden zich de ge broeders Leo en Jan Curfs en Jan B., uit deze gemeente. Weidra bevond het drietal zich gezamenlijk op weg huis waarts. Wat tusschen hen voorviel, verhaalt een familielid van eeu der partijen als volgt Tusschen de C.'s en B. bestond ge- ruimen tijd een veeto over duiven. Eene door B. al of niet gedane uit drukking, dat hij met de ophanden zijnde kermis bij C. den boel eens on der elkaar zou zetten, gaf aanleiding tot een woordentwist. Naast elkaar voortloopende, trok B. een revolver en alvorens de oudere C. het verhin deren kon, ontving de jongere C. een schot, dat hem stervend in de armen zijns broeders deed neerzin ken. L. Curfs riep onmiddellijk de hulp in van zijn in de buurt wonen den oom en gezamenlijk brachten zij het arme slachtoffer als lijk naar de ouderlijke woning. In hoeverre deze mededeelfngen waarheid bevatten, zal het gerecht moeten uitmaken. Te 5 uur in den morgen arriveerde dr. De Wever, uit Heerlen, die slechts den dood kon constateeren. Op den zelfden tijd ongeveer werd de vermoe delijke dader bij zijn ouders door de marechaussees uit zijn bed gelicht ea gevankelijk naar Heerlen overge bracht. Maandag zou de gerechtelijke lijk schouwing plaats hebben en de dader met zijn slachtoffer geconfronteerd worden. Algemeen is uien bewogen met het droevig lot der geachte fami lie Curfs, evenals met dat der familie B. De verslagens telde slechts 16 ja ren. B. Is 25 jaren oud. BRANDSTICHTING De brand op Marken in den winkel van oudheden van den heer H., ie Amsterdam, heeft niet veel om het lijf gehad, maar ging vergezeld van omstandigheden, die een gerechtelijk onderzoek noodig hebben gemaakt. Er zijn slechts een paar netten ver brand, die in den winkel waren opge hangen en met spiritus waren ge drenkt. Wie ze daar heeft opgehan gen ligt in het duister, maar het feit dat in den zoldervloer hoven de plaats, waar de netten hingen, een plank los werd gevonden, doet ver moeden, dat ze van dezen zolder, waartoe de heer H. geen toegang had, zijn nedergeluten. Dat ook de vloei van den zolder met spiritus was ge drenkt, bevestigt het vermoeden, dat da brand aan kwaadwilligheid is te wijten. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. BRANDEN. De manufactuurwinkel van de fir ma H. de Vries te Grootzand brand de af. De aangrenzende perceelen I hebben vrij wat schade bekomen. NEDERLAND EN VENEZUELA. Aan eene correspondentie d.d. 31 Augustus uit Curasao in „De Tijd" ontleenen wij het volgende Hier is op het oogenblik de terug roeping van den lsten-luitenant der infanterie J. C. Regenhardt hot on derwerp van alle gesprekken. Deze officier die nog slechts weinige maan den hier gedetacheerd is, heeft zich ten aanzien eener talrijke en opge wonden menigte niet gedragen, getijk het een Nederlandsch officier be taamt. Zie hier de oorzaak. Toen de „Maria Abigail", de schoener, door een zwager van Castro bevracht, hier binnen kwam, en het volk, zeer ont stemd over die schandelijke .exploita tie, aan den havenkant dreigend sa menstroomde rondom het schip (waarvan het echter door de politie en militairen op eerbiedigen afstand werd gehouden, meende genoemde luitenant lucht te moeten geven aan zijne voderlandsche gevoelens, door allesbehalve vleiende woorden toe te voegen aan den ladingmeestor van het schip. Dit was in dat critieke oogenblik uiterst gevaarlijk. Deze handelwijze gaf dadelijk aan leiding tot afkeurende oordeelen. Ge lukkig, dat de altijd tactvolle en be zadigde procureur-generaal de zaken zoo wist te leiden, dat het al te driftig woord Yan den ïüitenant*geen kwade gevolgen heeft gehad. Kort na het voorgevallene werd door den gouverneur van Curasao eene commissie van onderzoek be-[ noemd, bestaande uit den comman-: dant der troepen en twee Marine-of-' ficieren van de „Gelderland". I)e con clusie van deze commissie is natuur lijk geheim. Eenige dagen geleden werd echter aan luitenant Regen- hardt van bostuurswege bekend ge maakt, dat zijno terugroeping naai!. Nederland telegrafisch was aanga, vraagd. Telegrafisch kwam ook di terugroeping van wege het ministe rie. Juist is de Hoilandscïïe boot bin nengekomen, met welke nu vandaag of morgen luitenant Regenhardt dc reis naar Nederland zal aanvaar den. Tot zijn nadeel ondervindt hij- dat men ook in de uiting der gevoe lens van vaderlandsliefde te ver kan gaan en dat vooral in critieke oogen- blikken gematigdheid eene noodzake lijke eigenschap is. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart, 19 dezer te Curacao aangekomen. Mr. TREUB CONTRA DE NIEUWE COURANT. Men herinnert zich de bekende quaeslie tusschen mr. Treub en „De Nieuwe Ct." naar aanleiding van het door mr. M. W. F. Treub in de Twee- Kamer gesprokene, tengevolge waarvan de hoofdredacteur van de „N. Ct.", mr. L. J. Plemp van Duive- land, tot het bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring het ver zoek richtte, zijn bemiddeling te ver- leenen, of zelf over to gaan tot het samenstellen van een raad van eer van drie mannen, die het algemeen vertrouwen genieten, ten einde een onderzoek in te stellen naar en uit spraak te doen over „de waarheid van het door deu heer Treub (in de genoemde Kamer vergadering) gestelde, op een onder deel dezerzijds erkende feit „do waarheid van de door hem ge geven, gecombineerde voorstelling ,de waarheid van de door hem g% maakte gevolgtrekkingen nopens ae oralhankelijkheid en eerbiedwaardig heid der verantwoordelijke redactie van. „De Nieuwe Courant"." Thans deelt mr. Plemp van Duive- land in dat blad mede, dat het Kring- bestuur besloten had dat verzoek in te willigen en zelf pogingen heeft- aangewend tol het samenstellen van dien raad, die thans als volgL is sa mengesteld dr. P. J. F. Vermeulen, oud-voorzitter van den Nederland- schen Journalistenkring, directeur van „De Tijd", lid van dc Eerste Ka- mei der Staten-Generaal, mr. VV. van der Vlugt, hoogleeraar te Leiden, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en dr. W. G. C. By- vanck, bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek. Dat de samenstelling dezer com missie zoo lang op zich heeft laten wachten, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zich er buiten hield, een ander staatsman van naam ook niet wilde meewerken, en een viertal vrijzinnig-democraten succes sievelijk weigerden in de commissie zitting te nemen. Het onderzoek en de uitspraak zal echter, wegens uitstedigheid zoowel van dr. Byvanck als van den heer Plemp, die naar Berlijn vertrokken is ter deelneming aan het Xlle Inter nationale Perscongres, een onver mijdelijke vertraging ondervinden. POGING TOT DOODSLAG. In hooger beroep werd Dinsdag voor het Gerechtshof te Amsterdam behandeld de zaak tegen den 21-jari- gen boekhouder L Richter, die op 15 Januari vier revolverschoten iostte op den curator in het faillissement van zijn zwager, mr. Vroesom de liaan, te Amsterdam. De beklaagde werd door de des kundigen, die een onderzoek naar zijn geestvermogens instelden, toere kenbaar geoordeeld, a! constateerden zij dat de overprikkelde jonge man door gemoedsaandoeningen lot zijn daad kwam. Do Rechtbank veroor deelde beklaagde daarop tot 3 jaren gevangenisstraf wegens poging tot doodslag, overeenkomstig den eisch 1 van het O. M. Van dit vonnis kwam Da Luchtscheepvaart In da toekomst. De bestuurbare luchtballon is wer kelijkheid geworden, daaraan valt 'niet meer te twijfelen, en wij dienen er dus rekening mede te houden. In de eerste plaats komt deze nieu we verovering op technisch gebied ten dienste van het krijgswezen, ten minste in Europa hoort men van be stuurbare ballons slechts spreken in verband met oorlog. Tot nog toe is het eenige bericht dat betrekking heeft op vredelievende doeleinden uit 'Amerika gekomen, waar men reeds een geregelden luchtsclieepvaort- dienst wil organiseeren. Maar in Europa is de luchtscheepvaart eeai onderwerp van studie geworden Ivoor.... legerbesturen en terwijl men in Duitschland geestdriftig groote sommen bijeenbrengt om Zeppelin's uitvinding te volmaken, krijgen En- felschen reeds nachtmerrie als zij eppelln's naam hooren noemen, en maken zich bezorgd (nota bene) over een landing van Duitsche regimen ten per ballon. Laten wij daarin aan de hand van een hoofdartikel in „Prometheus" eens nagaan wat een ballon voor krijgsgebruik zou kunnen prestee- ren. Het is algemeen bekend, dat men sinds lang gebruik heeft ge jnaakt van ballons captifs, om ver- .kenningen te doen, maar van den vrijen, bestuurbaren ballon heeft men voor dat doel nog geen gebruik ge maakt en derhalve tasten wij geheel in 't duister, want de proeven, bij manoeuvres gehouden, zijn volstrekt niet voldoende om over de bruikbaar heid te oordeelen. Stelt men zich den ballon voor als eigenlijk vechtwerktuig, dan blijkt bij hadere beschouwing spoedig, dat men dat idéé er gerust aan kan geven. Af gezien nog van het verbod, om uit ballons ontplofbare stoffen te wer pen, wat net zooveel waarde heeft als de betrokken mogendheid past, is de eenige proef genomen door de Franschen, en wel om schietproeven te nemen uit een ballon. Deze proeven hebben bewezen, dat het uiterst moeilijk, zoo niet onmoge lijk is, een luchtschip precies tegen over het gekozen punt van actie tot stilstand te brengen, een omstandig heid, waardoor de trefkans uiterst gering wordt. De schrijver van een phantastischen Engelschen roman schildert wel heel boeiend fibe gehee- le vloten op deze wijze vernietigd worden, maar tusschen theorie en practijk is een groote afstand. De snelle bewegingen van een luchtschip en de groote afstand, waarop het van doel verwijderd moet blijven, maken de trefkans zeer ge ring. Een andere moeilijkheid bestaat hierin, dat een ballon door het af schieten van wapens, dat wil zeggen jdoor het zich ontlasten van een zeker gewicht, gepaard met een schok, ze- jker eenige honderden meters zal stij gen en wel met groote snelheid. Hij zou dus daarna, om zijn doel te na deren, weer moeten dalen, een groot tijdverlies derhalve tusschen het eerste en het tweede schot. Boven dien zal' de voorraad munitie, welke toen in een ballon kan meevoeren, altijd zeer gering zijn. Is dus de kans, dat het luchtschip als eigenlijk wapen niet veel betee- ikent, zonder twijfel zal het in de toe komst een rol kunnen vervullen voor verkenningen en waarnemingen, Veel beter dan de ballon captif, die froote moeite moet doen om zich uiten schot to houden. Fransche luchtschippers hebben zich reeds uitgelaten hoe bij een Fransch-Duitschen oorlog de lucht schepen zich zullen houden, hoe de enkele voorhanden ballons zekere jstreek voor hunne rekening moeten hemen en patrouillediensten zullen 'doen, enz., maar zij vergeten geheel, 'dat de vijand dan ook zulke ballons zal bezitten óm tegenover de hunne te stellen. Welke middelen zulke ballons zul len gebruiken om elkaar onschade lijk te maken, mag wel eens ernstig 'door de militaire heeren worden ^overwogen, want dit is van groot ge zwicht. En het is raadzaam, dit op 'z'n gemak in vredestijd te doen, in- plaats van in de verwarring door een pas uitgebroken oorlog. Zal men bijv. om zijn tegenpartij ^onschadelijk te maken, den ballon 'rammen, zooals de gewone oorlogs schepen Het is de vraag, of er aan een ballon zoo'n inrichting is aan te brengen. Een luchtschip is een zwak, STILLE STRAAT, Daar stilte voor een donker als ik ben een eerste verei9chte is, heb ik mijn deftige kamers op den Parij- sehen boulevard verlaten om to gaan wonen in een kledn straatje achter het kerkhof Monbmartre. Ik huurdo daar een paar vertrekken voor een jaariijkscben huurprijs vau 300 francs. Mijn bed, schrijftafel etn pia no waren er weldra geplaatst. Den eersten nacht kon ik er geen oog dicht doen, want daar deze be minnelijke straat deel uitmaakt van jéen kwartier, dat den naam heeft |Van stil te zijn, zet de politie er geen Stoet en hoeft allerlei gevaarlijk volk er vrij spel. Van elf uur 's avonds af is do revolver er do baas ein blijft dat tot het aanbreken van den morgen. „Een zaak van gewoonte", zei mijn concierge. „Binnen acht dagen ia u er aan gewend. Uw veiligheid loopt piet het minste gevaar, als u er maar .Voor zorgt to halfelf op zijn aller laatst thuis te wezen." „Maar ais ik nu naar den schouw burg wil waagde ik te zeggen. „Wie in. een stille straat woont, gaat niet naar den schouwburg", riep de concierge hoogst verholgen. „En licht voorwerp, geen schip van staal, dat weerstand biedt, maar dat bij el- ken zwakken stoot vanzelf op zij gaat. Kan men nu do punt, laten wij zeggen den voorsteven, van zoo'n luchtschip zoo sterk maken, dat het een aanval kan doen zonder eigen bestaan in gevaar te brengen Elke versterking van dien aard zal te zwaar worden. En gesteld, dat men iets kon bedenken, dat geschikt was, b.v. een scherpe, snijdende punt, dan zal het nog buitengewoon moeilijk zijn, er mede te treffen, omdat een luchtschip niet stil ligt, zooals een zeeschip, of In één richting voortgaat, waarbij men het kan achterhalen, maar als het ware sprongen maakt, nu hoog, dan laag, nimmer stil op eenzelfde plek vertoeft, geen oogen blik onbeweeglijk is, om kort te gaan te snel kan uitwijken. Is het op het water reeds zeer moeilijk een goed bestuurbaar, Ylug schip te rammen, in de lucht zal dat totaal onmogelijk zijn. Het vernietigen van een luchtschip door ontploffende stoffen, welke er van boven op geworpen worden, biedt ook al groote moeilijkheden aan. Dit is alleen mogelijk, indien de aanval ler boven het luchtschip kan komen. Hij moet dus vlugger kunnen manoeu vreeren dan zijn tegenpartij en moet zoo hoog boven hem blijven, dat hij zelf door de ontploffende stoffen geen gevaar loopt, terwijl de aanval bui tengewoon snel moet geschieden, en op het Juiste tijdstip, omdat anders het luchtschip reeds weer onder hem doorgegaan zal zijn en de ontplofbare stoffen, zonder het te deren, op de aarde terecht komen. Wil men nu het luchtschip van de aarde uit door artillerievuur vernie- t gen, dan zal men geschut van een hijzondere constructie moet eb hebben, dat steil omhoog kan schieten, ja, zelfs loodrecht het projectiel de lucht in kan zenden. De ware afstand za! ciaerbij zeer moeilijk te schatten zijn, otrdat deze zich elk oogenblik veran dert, terwijl het hier onmogelijk is, eienals op de aarde, door het waar af men van de inslaande granaten den afstand te leeren kennen. Want m*n ziet ze hier niet inslaan, en bo vendien komt er nog bij het betrek kelijk kleine doel. Toch dient het luchtschip, wil het eenige offensieve kracht ontwikkelen, wapenen van aanval te hebben. IVTaar welke Het is natuurlijk onmogelijk zware artillerie mede te nemen. Al- leer. één enkel stuk zwaar scheepsge schut zonder affuit en verder toebe- hooren weegt meer dan het grootste tot nog toe vervaardigde luchischip, dat van Zeppelin, kan dragen en het moet een groote ballon zijn, die zelfs lichte artillerie kan dragen, terwijl rner dan nog zoo weinig munitie zou kunnen medenemen, dat het de moei te niet waard ware. Na elk schot zou de ballon een hevigen schok ontvan gen en door dat gewicht verlicht om boog vliegen, wat een geregeld vuur gevecht eenvoudig onmogelijk maakt. Bovendien zou de terugstol van het geschut zoo verderfelijk op het zwak ke samenstel van den ballon werken, dat eene beschadiging onvermijdelijk is. Het omhulsel zou scheuren, het uitstroomende gas door het vuur van de schoten ontbranden en het lot van den ballon zou beslist zijn. Er zou dus niets overblijven dan zeer lichte vuurwapens, die weinig stoot geven en haast geen luchtdruk veroorzaken. Maar nu zijn de nieu were luchtschepen op do manier der zeeschepen ingericht met afdeel ingen waardoor het gevaar bij scheuren minder wordt, doch juist daardoor zal een licht wapen zeer weinig scha de kunnen veroorzaken, want een gat, in een der afdeelingen geschoten, zal slechts de getroffen af deeling gasledig maken. Men zal dus iet3 moeten uitvinden, dat bij het treffen het gas van den ballon doet ontbran den of ontploffen. De dunne scheidin gen der verschillende afdeelingen kunnen brand noch ontploffing tegen houden. Tot zoover „Prometheus". „Het Vaderland" schrijft daarover: Het eigenaardige, zonderlinge en tegenstrijdige in deze geheele zaak komt dus hierop neer, dat men tege lijk met den bestuurbaren te allen tijde en overal bruikbareu ballon het middel uitvindt hem te vernietigen. Men moet de energie van eeuwen, eindelijk in een prachtig resultaat belichaamd, vernietigen door eene andere uitvinding. En dat alleen, omdat de heerlijke uitvinding dreigt verkeerd te worden aangewend. Zou het, nu we zoover zijn gekomen, geen zaalc zijn, deze uitvinding aan den bovendien, is u hier gekomen om te werken of u te vermaken?" „Om te werken, dat verzeker ik u." „Wednu, niets zal u dat beletten." Op dat oogenblik barstte een ont zettend rumoer los, voortgebracht door een instrument, dat, naar ik stellig geloof, mijn trommelvlies on aangenamer aandeed, dan het ver- eenigd gebrul van 254 tijgers had kunnen doen. „Dat is een straatorgel", schreeuw de mijn concierge vriendelijk. „Er komen er twintig per dag. In de tus- sc/henipoozeu, komen er veel straat zangers." „En Je hebt verklaard, dat dit een kalme straat was", snikt; ik. „Als zji dat niet was, zou men er dan zooveel lawaai kunnen maken? Zouden de kinderen er dan bij heft uitgaan van de scholen op trommel en trompet kunnen spelen „Zou ik dam tenminste mogen ho pen", smeekte ik, „dat de straat in de etensuren rustig is?" „O zeker, ep die uren is het de kalmste straat ter wereld." Ik besloot dus te waajiton tot den middag om aan 't work te gaan. En inderdaad, het rumoer bedaar de. Alleen tinkelde om de twee se conden een belletje. In 't begin vond ik dat aardig, maar weldra merkte Ik op, dat dit geluid op den duur bij na nog hinderlijker wes, dan het voorafgaande kabaal. Hoewel ik bleef greep van het militarisme te onttrek ken en algemeen te verbieden en te beletten het gebruik van den bestuur baren of onbestuurbar en ballon voor oorlogsdoeleinden Dan behoefde de Haagsche Vredesconferentie ook geen bepalingen te maken, welke het wer pen vam ontplofbare stoffen uit bal lons verbieden, een verbod, waaraan toch niemand zich zal houden als het ln z'n kraam te pas komt. Geen ballons dus "voor oorlogsdoel einden I Wij willen er hog aan toevoegen, dat uit dit alles opnieuw blijkt, hoe krankzinnig de oorlog zelf Js 1 Da Amsterdamsche Inkt- werper. De Krijgsraad alhier deed Dins dagmiddag uitspraak in de zaak van den milicien, die te Amsterdam op 29 Mei in het Vondelpark een winkel juffrouw 'n flesch inkt op haar man- teicostuum heeft leeggeworpen, waar door dit werd beschadigd. De be klaagde heeft bekend in 1907 en 1903 vele malen met inkt op dames met lichte costuums te hebben geworpen. Als deskundigen waren gehoord dr. Kam en dr. Coenen, die beklaagde ontoerekenbaar achten, orudat hij op sexueel gebied lijdende is aan voor stellingen, die hem tot zoo'n daad dwingen. Met deze meening heeft de krijgsraad zich vereenigd, beklaagde schuldig verklaard aan zaakbescha diging, maar hem geen straf opge legd. De auditeur-militair is van dit von nis in hooger beroep gekomen. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht zal mr. P. Th. Dop als ge machtigde van den beklaagde optre den. Brutale beroovlng. In ons vorig nummer meldden wii dat een persoon van buiten in de Os- senhoofdisteeg beroofd werd. 't Blijkt een Amsterdammer geweest te zijn, die aan de „Echo" een omstandig verhaal van het gebeurde gaf. Hier aan ontleenen wij De heer S., koopman in emaiile- naamplaten. vertoefde te Haarlem en was daar bezig bij een winkelier een naamplaatje aan do buitendeur te bevestigen, toen een net gekleede „dame" hem vroeg, of hij aan haar woning eenzelfde bordje wilde maken, dan moest hij maar even meegaan. De heer S. deed aldus en in een zij straatje ging hij mee naar boven, doch hij was nauwelijks in een ka mer, of hij ontving een geweldigen slag top het achterhoofd, zoodat hij het bewustzijn verloor. Toen hij weer bijkwam, was zijn tasch, die hij bij zich droeg, geheel dooreengehaald en uit zijn portemonnaie was een be drag van 13 gestolen, terwijl men er vijf en een halve cent in had gela ten. Hij begon spectakei te maken en dreigde de politie te halen, Indien men niet dadelijk zijn geld terug gaf, doch nu kwamen or twee kerels op dagen, de een gaf hem een vuistslag in het gezicht, zoodat zijn lorgnet in zijn oog drong en in minder dan geen tijd was hij de trap afgegooid. Wat bijgekomen, snelde hij naar de politie en nadat hij verhaald had, wat hem was overkomen, ging een inspecteur met drie agenten mede. Men vond echter de deur gesloten en niemand in huis. Bij onderzoek bleek do woning pas twee dagen te voren betrokken te zijn. De heer S. moest zich, bij aankomst te Amsterdam, wegens den hem toe- gebraebten slag op het oog, dadelijk onder geneeskundige behandeling stellen. HILLEGOM. Do af dee ling Hiliegom der Alge meens Veireeniging voor Bloembol lencultuur heeft besloten tot het hou den van een vollegrondstentoonsted- lfeng in April 1909. TWEEDE KAMER. MARINE-BEGROOTING. De Minister achtte niet ondienstig er de aandacht op to vestigen, dat de reusachtige ontwikkeling van de marines der groote mogendheden om ons heen steeds duidelijker doet uit komen dat de taaie, waarvoor de Ne- derlandsche marine, zoowel in het doorwerken .belette dat belletje mij twee gedachten aan eilkaar te verbin den. Welk zinneloos.wezen maakte deze afschuwelijke muziek? Ik keek uit hert raam en zag een paard, dat voor een leege victoria gespannen, een bel om den hals had, die het ondra gelijke geluid voortbracht. Mijn concierge vertelde mij, dat do koetsier van dit rijtuig getrouwd was met de waschvrouw van den overkant en dat hij lederen middag thuis kwam eten en zijn paard en rijtuig zoolang op straat liet staan. „Ga dain den man verzoeken om zijn paard dat belletje af te nemen dat hindert mij in mijn werk." „Onmogelijk", zei de concierge snijdend. „De koetsier zou niet rus tig kunnen eten, wanneer hij niet aan het belletje hoorde, dat liet paard nog voortdurend op zijn plaats is." Daar viel niete tegen te zeggen. Ik ging dus weer naar mijn kamer, be rustte in mijn gedwongen ledigheid en ging aan de piano zitten. Maar nauwelijks had ik tien maten ge speeld, of er ontstond rumoer in de stilte straat. Ik stok den neus uit het venster, Juist op het oogenblik, toen de slager van den hoek het paard, dat op hol was geslagen, bij den teugel greep. De koetsier was met zijn ser vet omgeknoopt naar buiten gevlo gen en brulde mii nu toe vaderland als in de overzeesche be zittingen, geheel berekend kan we- zen, voornamelijk gericht moet zijn op een krachtige handhaving der neu traliteit. •Met zijn ambtgenoot van Oorlog ile de Minister tot overeenstemming (gekomen omtreXt de wensdhelijkheid om te voldoen aan den weaisch om overlegging van hot rapport der commissie ln zake samenwerking van land- en zeemacht, betreffende de hor en aanvulling der dofensiemiddeJen vain de zeezijde, wolk rapport dien tengevolge aan den voorzitter dor Tweede Kamer is toegezonden, ter kennismaking door de leden, met ver zoek om geheimhouding. Met de'denkbeelden, die door do oommissie, waarvan de Minister lid was, in haar rapport zijn neergelegd kan hij In algemeenen zin nog steeds medegaan. Waar de commissie van samen werking aan marine-materieel voor. etel't: 6 pa ntserschepen27 torpedo- booten, type-Ophir plus 5 reserve12 .bolrpedoboolen, klein model plus 2 reserve16 pantaerdekbooten, en 3 riviervaartuigen wenscht de Minister daarvoor in de plaats te stellen 4 pontserschepen21 torpedobooten, type-Ophir plus 5 reserve; 8 torpedo booten, klein model plus 2 reserve14 pantserdekboolen 8 kanonneerboo- fcen, 4 onderzeebooton plus 1 reserve; 2 mijnenteggers; 3 riviervaartuigen. Hiervan zijn reeds aanwezig: 4 pant serschepen 18 torpedobooten, kledn model; 3 kanonneerhooten3 rivier vaartuigen, 1 onderzeeboot. Het ove rige materieel, benevens het benoo- digde aantal verspermijnen, zal dus nog moeten worden aangeschaft. Af zonderlijke voorstellen zijn daartoe van de regeering te wachten. In afwachting daarvan wordt f 198.000 aangevraagd voor bewape ning van twee schepen type-Korte- naer. Verder wordt een eerste termijn vain f 232.960 gevraagd voor aanschaf fing van een tweedo onderzeeboot. Het totaal bedrag wordt geraamd op f 750.000. 96.340 wordt als eerste ter mijn gevraagd voor den aankoop van 100 versper mijnen (in totaal ƒ196,766); f 2.768.240 wordt gevraagd voor den verderen afbouw van het pantser- schip 1906, waaraan H. M. de Ko ningin den naam hoeft gegeven van Do Zeven Provinciën. Daa rti/p,t rapport van de Staatscom missie benoemd bij K. B. van 3 Aug. 1906 den Min. eerst in het laatst, van Mei J.I. bereikte, is het den Minister nog niet mogelijk mededeeling te doen betreffende de door die commis sie ingediende voorstellen. Intusschen acht de Minister zich niet verantwoord om nog langer te wachten met het aanvragen van gel den voor de aanschaffing van een •tweetal destroyers of jagers, en vraagt een eersten termijn van 1 •miLlioea voor den aanbouw van een tweetal dier vaartuigen, die in het buitenlamd gebouwd zulten moeten worden, aangezien om- ze Nederlandsche scheepsbouwwer- ven omtrent dat schepen-type nog ge>en ondervinding hebben opgedaan en daaraan zeer hooge eischen moo- ten wonden gesteld. SPEELHOLEN TE AMSTERDAM. Het „Hbld." schrijft Van welk een omvang het kwaad der Amsterdamsche speelholen is, moge blijken uit het feit, dat ons thans de adressen van 15 dezer affai res bekend zijn. En op volledigheid maakt deze adreslijst nog allerminst aanspraak. In het gedeelte der Jan Steenstraat, dat bij de Ruysdaelkade ligt, zijn er niet minder dan drie gevestigd. Wij wezen er onlangs reeds op, hoezeer het stadsdeel, dat tusschen de Ferdi nand Bolstraat en de Ruysdaelkade ligt, aan het degenereeren is. De ves tiging van speelholen in overvloedig aantal werkt dit proces natuurlijk in de hand. Het nachtleven tiert er welig en bij herhaling gebeuren er tooneelen, die het daglicht ook slecht verdra gen kunnen. Wat een merkwaard;g bewijs voor het karakter van het be doelde stuk Jan Steenstraat oplevert, is wel liet feit, dat er 's nachts steeds twee politiemannen te zamen surveil- leeren. 'n Maatregel, welke uitslui tend toepassing vindt in straten en wijken, als gevaarlijk bij de politie aangeschreven. MOORD. Over den moord te Hoensbroek meldt men uit Wijnandsrade aan de „L. K." „Schei uit met pianospelen, vogel verschrikker I Mijn paard kan geen muziok vordragan I" (Naar het Fransch). EEN MOOI VISCHVERHAAL. Een bekende muziekdirecteur ging met een niet minder bekenden zan ger in zee hengelen. De eerste was een volleerd visscher, de tweede een beginnende liefhebber, die in de hooggeroemde bekwaamheden van den directeur maar weinig vertrou wen had. En toen deze in het dorp de grootste mand kocht, die er te krijgen was. „omdat hij anders de vangst niet zou kunnen bergen", naar hij zei, hield de zanger het voor ze ker, dat zijn metgezel wel tot de uit gebreide familie van Münchhausen zou behooren. Samen wandelden ze de pier op, gooiden hun snoeren in zee en wacht ten op buit. Het duurde niet lang, of de muziekdirecteur haalde een groo te kreeft op en was al van plan, het beest te dooden en in de mand te werpen, toen de zanger in eene opwelling van medelijden om het leven van het dier verzocht, en, na een half onwillige toestemming van zijn vriend, het dier weer in zee wierp, waar het natuurlijk dadelijk verdween. Een oogenblik later gaf de muziek directeur bij ongeluk een schop tegen de doos met aas. die in tee rolde. Dit maakte een onverwacht einde aan de hengelpartij, daar er niemand in de buurt was, om aas van te leenen of te koopen, zoodat de twee vrienden in de naastbijzijnde gelegenheid een glas bier gingen drinken en hun aas- looze hengels rustig lieten waar ze waren. Stel u voor, hoe verbaasd zij wa ren, toen ze, een uur later op de pier terugkee rende om hun vischtuig te halen, de groote mand geheel gevuld vonden met verschillende visschen, alle van de fijnste soort, alsof ze, door een kenner waren Uitgezocht. Zij wre ven zich de oogen uit, maar kregen weldra de oplossing van het raadsel. Uit hot water kwam de kreeft, die zij het leven hadden geschonken, klom met groote inspanning achter uit langs het hengelsnoer, dat im mers in zee was blijven liggen, tot boven op de pier, liet in de mand een prachtige zeepaling vallen, die hij tusschen zijn scharen meevoerde, en verdween, nu voor goed, onder de golven. Hot dankbare dier, ziende dat hun aas verloren gegaan was, had hun mand met de lekkerste visschen ge vuld t HET WASCHGOED. Een oude boer bezocht een van zijn dochters in de stad, die antima- Cassers had op al haar stoelen. Plotseling kwam er een bezoekster die de dochter tot da deur tegemoet ging. Fluks greep de man al de anti macassars en gooide die onder do canapé. Toen de bezoekster vertrokken was, zei hij vriendelijk tot zijn dochten-: Gelukkig heb ik nog juist, je wasch- goed onder de cana.pé kunnen wer pen, voor die dame binnenkwam ER IN GELOOPEN. Een slimmert bezat eon hondje, dat hij graag verknopen wou. Om ande ren tot een bod uit te lokken, begon hij er over te praten., dat hét dier zoo aardig en gazellig was. „Voor geecn tientje zou ik het willen ver- koopen", verklaarde hij. Een van de vrienden wou een grap mót hem hebben en legde, hoewel hij er niet aan dacht om den hond te koopen, een tienguldenstuk op tafeL Met een strait gezicht -nam do hoon danman het geld op, gaf ©en kwartje terug on zei't Beest is verkocht, ik heb niet gezegd, dat ik het niet voor negen gulden vijf en zeventig af wou staan, is 't niet?" WEINIG AF.. Onze vriend IJ. moot een verba zende hoeveelheid welwillendheid bezitten, zei X. Dat heb ik nooit zoo opgemerkt, w kendo Z. Niet Maar als je nagaat, hoe V(ffl basend weinig hij gebruikt, moet ink mers do voorhanden hoeveelheid wel groot zijn t

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5