Weerbericht Thermometerstand Rubriek voor Vragen. Uit de Rechtszaal HET TÖÖNEEL Uii de Omstreken GEMEENTERAAD Burgerlijke Staal Binaenland MEDEDEELÏNGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). Hoogste barometerstand 767.5 m.M. Bodo (Noorwegen) laagste 758.1 in. M. te Grisnez en Maastricht. J Verwachting tot den avond van (25 September ,Wind i zwakke wind. Gesteldheid Van de lucht '«waar bewolkt, mogelijk regen. Temperatuurdezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te 2 'uur 761 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. F. P. EEICHEBT, 17 Anegang 17. PRACHTIGE SORTEERING ©assen, Fronts, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Donderdag 24 September iHoogste gisteren 2 uur F. 60 .Laagste hedennacht F. 60 iHedenmiddag te 12 uur F. 62 jkazerne te Haarlem, welke ook des 'Zondags versch brood verlangt. Het is dan ook gebleken, dat juist ;die levering van versch brood op [Zondagmorgen aan de genoemde J can tine een sta in den weg is voor ■een goede oplossing in deze. Rede nen waarom wij mieenden op de me dewerking van de bevoegde autoritei- Hen te mogen rekenen. Een verzoek echter, door de be rokken vakorganisaties tot den Ko lonel Plaatselijken Commandant ge dicht, gaf tot onze groote spijt een ongunstig resultaat en werd beanU woord met de mededeeling, dat, zoo lang ter plaatse versch brood ver krijgbaar ist aan onderofficieren en' (manschappen geen brood kan gege ven of verkocht worden, dat op Za terdag is gebakken. Geen militaire (autoriteit kon, zoo heette het, zulks Idoeri, Begrijpelijk is, dat de mislukking dezer poging groote teleurstelling wekte. Te meer daar het toch bekend 'Is, dat in de kazerne der bereden Hroepen te Haarlem Zaterdags wèl (brood voor Zondags wordt ontvan gen. Hieruit blijkt dus, dat geen on overkomelijke bezwaren bestaan om ,aan het billijk verlangen der bij de •bakkerij betrokken gezellen tegemoet iie komen. Wij meenen dan ook, dat, waar jvan verschillende zijden getracht Iwordt de Zondagsarbeid zooveel mo egelijk te beperken tot het hoogst noo- 'dige, de Landsregeerlng hier op de jeerste plaats diende vóór te gaan tot •het bewandelen van den goeden weg. Redenen waarom het Centraal Be stuur bovengenoemd zich dan ook de (Vrijheid meent te mogen veroorloven, tot Uwe Exc. het eerbiedig doch dringend verzoek te richten het daar heen te willen leiden, dat ook de kantine der Infanterie-kazeme te flaarlem maatregelen neme, om de levering van brood op Zondagmor gen te doen ophouden." Bekroonde koe. Naar wij vernemen is de koe, die door den Nederlandschen Slagers- bond op de Alkmaarsche tentoonstel ling, gehouden op 22 September j.l., al3 de boste en fijnst gemeste met den eersten prijs werd bekroond, aange kocht door onzen stadgenoot A. da Vogel, Barrevoetestraat 12. Jubileum. Men schrijft ons De heer A. Andrea hoopt 22 No vember den dag te herdenken, waar op hij vóór 50 jaar bij de firma Joh. Enschedé Zonen in dienst trad. Velddienstoefening. Zaterdag a. s. zal door de afdee- lingon Haarlem en Bloemen daal van Volksweerbaarheid, eene velddiensi- oeiemuLg gehouden, worden in hot Gooi in sameiuwex-king met de afdjöo- ling'ön Naarden en Bussum. Na af loop zullen die manschappen inge kwartierd worden. De deelnemers ka ar en Zondag to 5 uur u. m. te Haar lem terug. Militaire Zaken. De 2e-luitenant J. C. van Mourlk, fan het 10e regiment Infanterie ai- Aiar, is benoemd en aangesteld tot lea luitenant en blijft te Haarlem in garnizoen. Besmett. Ziekten. In de week van Woensdag 16 tot en 'met Dinsdag 22 September la te Haar lem voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea. To Haarlemmermeer 1 geval van 'roodvonk. Te Heemstede 1 geval van rood vonk. V e r e e n i g n g e n. In de Staatscourant zijn opgenomen de Kon. goedgekeurde statuten van de vereenïging Stads-evangelisatie .Jeruél", te Haarlem. Het doel der vereeniging is: de komst van het Koninkrijk Gods te be vorderen, overeenkomstig de begin selen der Evangelische Alliantie. Haar werkzaabeden zijn: Eenvou dige Evangelieverkondiging, tractaat- verspreiding, huisbezoek, samenkom sten tot versterking van den band .onder geloovigen van verschillende gezindten, Zondagsschool, vereeni- gingen voor jongelieden en jonge dochters. Ook zijn opgenomen de gewijzigde statuten van de vereeniging voor zie kenverpleging, te Haarlem. Klaviermethode. Zaterdagavond 3 October a.s. zal ln de bovenzaal der Soc. Vereeniging door Mej. Jeanne Bosch uit Wiesba den een voordracht worden gehouden over de klaviermethode van mevrouw Marie Jaëll. Gevonden voorwerpen: Een portemonnaie Lnh. ©enige schooLspaarzegels; een damescein tuur met gesp; een gouden medail lon; een zilveren schakelarmband; een schrijfboek in lederen etui, een lorgnet in etui; een linnen zakje waarin boterhammen. Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te seaden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Hebben kinderen recht op huisraad enz., wier moeder is over leden, wier vader ia hertrouwd en in zijn tweed© huwelijk kinderen heeft, en die noch bij zijn noch bij zijn tweede huwelijk voorwaarden stelde of aannam? ANTWOORD. Zeker, zij hebben recht op hun moederlijke erfportie, dus op een deel van den gemeen- schappelijken boedel en daar behoort het huisraad ook toe. VRAAG. Moet bij huwelijksvoor waarden ook de vrouw zijn gehoord? ANTWOORD. Niet alleen gehoord, maar zij moet er toe meewerken, anders bestaan er geen huwelijks voorwaarden. VRAAG. Ik heb van iemand geld te vorderen wegens rijwielreparatie. Het wiel wordt teruggezonden, maar zonder betaling. Kan ik het rijwiel niet houden tot ik betaald ben ANTWOORD. Zeker, U hebt recht van retentie. Beslag is niet noodig. U houdt de gerepareerde zaak een voudig onder U. tot men U betaald heeft. VRAAG. Wanneer iemand door rechtbank is veroordeeld desverkle- zend voor eene boete wegens schei ding tusschen tafel en bed, heeft dan een rechtbank het recht beslag te leg gen op een erfdeel? ANTWOORD. Wij begrijpen eigen lijk niets van uwe vraag, want de scheiding van tafel en bed heeft met het betalen, van boete niets te ma ken. In ieder geval kunnen wij U mededeelen, dat een rechtbank geen beslag legt. Misschien weet u het nu; maar alB U weer eens iets vraagt, doe heit dan s. y. p. in verstaanbaar Hol- lamdsch. VRAAG. Als ik aan mijn huurhuis voor eigen rekening een serre laat maken, die zonder beschadiging weg genomen kan worden, mag ik dat dan bij het verlaten van het huis doen? Ik heb alle bekalkte muren en pla fonds Laten schilderen en is mij bij vertrek vergoeding beloofd door dien eigenaar, maar nu weigert hij. Kam ik de muren nu weer in ge wit ten staat terug brengen ANTWOORD. Wel zekerde serre kunt U meenemen en als u er die kosten» voor witten voor over hebt, ga dan gerust uw gang. VRAAG. Wat beteekent een paard onbeheerd laten staan? Een be spannen voertuig met ketting om het wiel en een paard aangespannen voor een krommen dissel-wagen, waarvan het paard staat opgestoken, is toch niet gevaarlijk voor 't ver- ANTWOORD. De beteekenia van het woord onbeheerd is het ge span zonder toezicht, zonder heer laten. Dat is dus natuurlijk ook het geval, wanneer U paard of wagen (of beido) vastzet, maar het daarna alléén laat. VRAAG. Ik ben bij een barbier per maand geabonneerd en heb op zijn aanraden een eigen pot zeep en kwast vam hem gekocht, onder voor waarde, dat ik die mee zou krijgen, wanneer ik weg ging. Nu is dat laat ste het geval, maar de barbier wil mijn eigendom niet teruggevenik krijg ten antwoord: bet'is wegge raakt. Wat moet ik daaraan doen? ANTWOORD. Wanneer de overeen komst vaststaat is de barbier in zijn onrecht en moet U uw eigendom ze ker teruggeven. Wijs hem daar eens schriftelijk op, dam zal de zaak wel in orde komen. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen, waar het consulaat la gevestigd voor kostelooze emigratie naar Brazilië? ANTWOORD: Of de emigratie kos teloos is, kunnen wij u niet zeggen, het adree van het consulaat is P. C. Hooftstraat 54, Amsterdam. CORRESPONDENTIE. Den heer G. v. A. te H. Wend u tot de firma Van Nikkelen Kuyper in do Doelstraat. die u zeker gaarne zal in lichten. Ingenieur. Door B. en W. is benoemd tot in genieur bij den dienst van openixare werken de heer F. M. Tadema Wie- landt. Door B. en W. zijn benoemd tot smid-bankwerker bij de gemeente reiniging A. Koer en tot magazijn knecht aan de gemeente-lichtfabrie ken T. van Koningsbrugge eai H. A. Huyboom. Aan P. de Eugt, 2en schrijver bij openbare werken, en H. G. Scholten, adj.-opzichter bij het bouw- en wo ningtoezicht, is door B. en W. eervol ontslag verleend. ONEERLIJK, MAAR... Een mooie herfstdag!... Het vrien delijke zonlicht het lustige voge- -_„„-_ang stemt tot vreugde, dringt tot blij-genieten... Ook de anders zoo stemmige, zoo'n droefgeestigen indruk gevende, rechts zaal, deelde in dit vriendelijk- schijnen... Het zonnetje speelde door ds gordijnen, wierp overal streepen van vroolijk licht... schrille tegenstelling die vriendelijke omgeving en die treurige zaken welke behandeld werden... In 't bankje der beschuldigden een vrouw en man een moeder en zoon... Zij een 50-jarige vrouw, hij een jongen van 20 jaar, beiden men- schem met eerlijke gezichten en in knappe burgerkleeren gestoken heelemaal geen menschen, die in dat beruchte gele bankje thuis hooren... Een romanvan menschenleed!... Het gezin had goede dagen gekend toen kwam de tegenslag... De man werd sukkelend, kon niet meer wer ken, niets meer verdienen*.. Zoo moest de vrouw de handen uit de mouwen steken, uit werken gaan... Ze deed méér dan ze kon, werkte nacht en dag; 's morgens bij den een, 's middags bij den ander, 's avonds weer... Maar... „werkvrouwen" verdienen niet veel! Armoede ©n gebrek bleef in die woning... De vrouw werkte al jaren bij een grooten winkelier hier ter stede. Ze oldeed uitstekend, sloofde en slaaf de, zooveel ze kon. Na eenigen tijd kwam de vrouw echter vroeger dan ze besteld was om na afloop van haar werk nog een ander werkhuis te kunnen waarne men. Dat vond de patroon niet goed, en droeg z'n chef op, de vrouw te zeggen, dat ze dit niet meer doen mocht. De chef waarom of waardoor is niet gebleken gaf de vrouw op staanden voet ontslag... Zoo stond 't arme men6chje op straat. Geen werk thuis armoe... Nu stond de vrouw terecht wegens diefstal van een viertal iafelkleeden, die ze weggenomen had ten nadeel© van dien bedoelden „grooten winke lier"... Haar zoon stond naast haar, om dat Hij de tatelkleeden ln Amsterdam beleend heeft een feit als „heling" gequalificeard. President: Vrouwtje, waarom heb je de kleeden zelf niet beleend?... Vrouwtje: Dat dorst ik niet... President: Maar begreep Je niet, dat je nu je zoon óók in 't ongeluk stoirtte?... Vrouwtje: Daarbij heb ik niet stil gestaan... Er was zoo'n armoe in ons huis... De bestolen patroon werd als ge tuige gehoord, t Speet hem erg Yan 't vrouwtje 't ontslag was niet zoo bedoeld ze had altijd zoo flink ge werkt haar huiselijke omstandig heden walen zoo diep treurig Het Openbaar Ministerie elschte tegen elk der beklaagde drie weken gevangenisstraf. President: Hebben jelui nog Iets ter verdediging te zeggen? Moeder en zoon trokken de schou ders op: Nee wat moeten we zeg gen?... Drie weken gevangenisstraf... BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. De winkelier in goud- en zilver waren Evert Pfaltzgraff te Beverwijk had... veel schuldenl Om contant geld te ontvangen heeft hij een reiziger opgedragen verschil lend© winkelgoederen aan collega's ta Amsterdam en te Haarlem te ver- koopen. Zoo werd een 500 gulden om gezet, terwijl hij deze artikelen zelf voor 600 gulden had ingekocht. Eenige weken later is Pfaltzgraff failliet verklaard, en nu was hij ver volgd wegens het verkorten van de rechten zijner schuldeischers. Beklaagde ontkende dit doel gehad te hebben. Er waren wissels gepre senteerd en om deze te voldoen heeft hij eenige winkelgoederen opgeruimd. Het Openbaar Ministerie hield ech ter het tegenovergestelde vol eischte, wegens bedrïegelijke bank breuk, vijf maanden gevangenisstraf. Als verdediger trad Mr. Van der Meulen op. Deze drong aan op vrij spraak, omdat beklaagde niet gehan deld heeft tot opzettelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers. De verkoop der voorwerpen was vóór het faillissement kwam, zonder dat P het had kunnen voorzien. Bekl, verkocht de voorwerpen om eenige schuldeischers te voldoen en dacht, dat, als de zaak eens spaak liep, z'n fa^Uieleden wel zouden bijspijkeren. JS1SJN MUUJL EXCUUS. De jongeling Willem Valk van Koog aan de Zaan stond terecht om dat hij bij een plaatsgenoot eenige ruiten had ingeslagen. President: Waarom deed je dat?... Beklaagde: Ik weet 't niet. Op eens werd ik zoo 'benauwd, dat... dat ik wat moest doen, om lucht te krijgen. President: Maar dan moet je in 't vervolg bij je zelf de ruiten inslaan! (Gelach). Het Openbaar Ministerie geloofde niets van beklaagde's verhaal, deelde mee, dat Willem zeer slecht bekend staat en eischte vijf maanden gevan genisstraf. Dure ruitjes!..* UITSPRAKEN. D. Th. Dolkemade, visscher te Lei den, diefstal, zes maanden gevange nisstraf. A. Wegers, winkelier te Hillegom, bedrieglijke bankbreuk, vijf maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. IJ. Tin ga, machinist te Amsterdam, door schuld gevaar doen ontstaan voor een trein, 14 dagen gevangenis straf. J. Th. H. Zonneveld, metselaar, en J. van Brugge, voermansknecht, bei der. te Haarlem, mishandeling en we- derspannigheid, de eerste vier maan den, de tweede zes maanden gevan genisstraf. J. van den Kommer, groentenven- ter te Haarlem, mishandeling, twee maanden gevangenisstraf. J. van den Kommer, groentenven- ter te Haarlem, diefstal en opzettelij ke vernieling, zeven maanden gevan genisstraf. J. Bindt, boerenknecht te Oostzaan, mishandeling, een maand gevange nisstraf en f 54 schadevergoeding. A. A. de Langen, colporteur te Amsterdam, diefstal, drie maanden gevangenisstraf. J. van Duyn, visscher te Zandvoort, opzettelijke vernieling, 6 boete of 6 dagen hechtenis. „FRANS HALS" BIJ „CREMER". De vereaniging „Cremer" heeft gis terenavond haar winter-seizoen ge opend. Ze hoeft moedige en grootsclie plau- nen, die we zeer toejuichen op haar répertoire komt o. m. een opvoering van „Severo Torelli'' voor, die veel studie en voorbereiding eischt. En daarom misschien had zij voor de opening van haar campagne een luchtig stukje gekozen. Nu, dat is verstandig, want de boog kan niet altijd gespannen zijn, en het Vroolij- ke genre valt bij liefhebberij-gezel schapen toch altijd het meest in den smaak. Men had ditmaal zijn oog laten vallen op „Frans Hals" van Frederik van Eeden. Dit blijspelletje behoort tot het jeugdigste werk van den schrijver van „De kleine Johannes" hij was, meenen we, nog student te Amster dam, toen hij 't schroef. Frans Hals is er de hoofdpersoon in, maar be roemde tijdgenooten van hem, als de schilders Van Dijck en Adriaan Brou wer, spelen er ook een rol in. Het luchtige en kluchtige stukje, vol grap pen en mopjes op muziek, is te goed en te lang bekend, dan dat we er hier nog iets over behoeven te zeggen. De persoon, die voor Frans Hals speelde, wist voldoende relief en rond heid aan zijn spel te geven, om een aanneembaren Hals te makenzijn gaan en staan op het tooneel had voldoende losheid en zelfvertrouwen, om den snaakschen guit in zijn ou bolligheid weêr te geven. En deze fi guur deed 't wel goed. De snaaksheid van Hals was zelfs zoozeer in zijn vertolker van gisteren gevaren, dat deze den geheelen avond apartjes hield met den souffleur, en wel zóó luid en dikwijls, dat 't achter in de zaal te hooren was. Van Dijck en Klaertje (de dochter van Hals) deden een weinig stijf verlegen 't scheen dat ze zich niet op hun gemak in hun pakjes voel den er was iets schuchters in hun manieren en „het gebaar" ontbrak, vooral aan Van Dijck, wat een erg gebrek was bij een rijk, zwierig en weelderig heer als hij. De vroolijkheid van den avond werd echter gedragen door den per soon, die voor Adriaan Brouwer speelde. Die gaf werkelijke vroolijk heid, die was los en op zijn gemak h.j gooide de grappen er vrij en leuk uitzijn spel was smeeïg en raak vau ondeugendheid hij hield de heele zaal bezig, en dat men zich zoo goed geamuseerd heeft, ook met de liedjes, is voor het overgroote deel aan hem te danken, 't Was door hem een avond vol jolijt. Jammer, dat, dqor zijn vertrek naar Den Haag „Cremer" deze kracht moet gaan missen. En gisteren speelde hij hel laatst als Haarlemmer. De leden van „Cremer" haddeu dit feit niet onopgemerkt^ willen laten voorbij gaan, maar van hun dankbaarheid \oor de vele genoeglljko avonden, die zij aan hem en zijn spel de laatste zes jaar hadden genoten, blijk willen geven. Vandaar, dat ze hem na het tweede bedrijf van „Frans Hals"- bloe men aanboden en een oorkonde over handigden, die zijne benoeming tot eere-lid der vereeniging bevatte, voor welko onderscheidingen hij met vrien delijke woorden bedankte. De zaal was niet zoo goed bezet als anders op de „Cremer"-avonden wel eens het geval la. FRANS NETSCHER. OEFENINGEN VAN HET 10e REGIMENT INFANTERIE IN DE LEGERPLAATS BIJ LAREN. 23 September 1908. Hedennacht te half drie werd door de bataljons uitgerukt tot het hou den van eene nachtelijke oefening, onder leiding van dien regiments- command ami. Bil deze manoeuvre werd veronder steld. dat eene uit noordelijke rich ting over Hulzen opgerukte bruine troepen af dealing dan westrand van het bedekte terrein om Laren had bezet, terwijl een blauwe legerafdee- ling, uit westelijke richting komen de, in den namiddag van den 22en September, door de bezetting van La ren tot staan was gebracht, ten wes ten van den spoorweg Bussurn-Hiil- versum. Er werd aangenomen, dat het re- ;imsnt in divdsieverband optrad. Er was besloten tegen het aanbreken van den morgen dein vijand aan te val len. Achtereenvolgens werd beoefond: naderen van do vijandelijke stelling, hierbij gebruik makende van de duis ternis, aanval bij het aanbreken van dan dag, omvatting van don vijand, vervolging, en ten slotte het formee- ren. van de marschcolonne (voor hoede). De bruine partij had in opdracht den eventueel uit het westen opruk- kenden vij-amd het doordringen ovea- Blaricum en Huizen tot het middag uur van den 23en September te be letten, c. cj. te vertragen. Um half negen v. m. keerden de ba taljons in de legerplaats tarug. L)e oefening werd wederom bijge woond door dan geneiaal-majoor De Meester, die vergezeld was van dan chef van zijn staf den overste Col- lette. Ook deze laatste manoeuvre is uit stekend geslaagd. De manschappen werden het ver dere gedeelte van den dag in do ge legenheid gesteld zich weder voor den terugmarsch naar hunne res pectieve garnizoenen gereed ta ma- km* 24 September 1908. Er heersclïte nog een dikke duister nis op de heide, toen voor het 3e en 4e bataljon x-eeda het signaal tot op staan werd gegeven. Toch werd dit signaal met gejuich begroet. Om 5 uur werd door het 3e bataljon en om 6 uur door den staf en het 4o batal jon naaT het station Noorden-Bus- sum afgemarcheerd. Van dit station werden de batal jons per trein vervoerd naar Haar lem. Op bet station te Haarlem waren enkele autoriteiten aanwezig, terwijl zich op het stationsplein een groot aantal burgers bevonden, die de troe pen met een luid hoera begroetten. Over die aankomst schrijft een oog getuige ons nog TERUG UIT DEN KRIJG. De oorlog van Laren is eeëindigd, de veddalag beslLst. Wie de overwin naars? Ongetwijfeld de mannen der stad van Kenau hoe kan 't ook an ders. Die moesten hun veste wel eer aan doen en de tegenstanders zonder genade in 't zand doen bij ten Te ongeveer 7 uur stoomdie de trein met het derde bataljon binnen en uit het daverend gejuich dat op het perron weerklonk, was duidelijk op te maken te wiens gunste de bloedige veldslag daar ginds op de heide was beslist Vaders, moeders, magen', vrienden stonden al gereed om hen, die ze zoo noode zagen heengaan, te ontvan gen De vroolijkheid kwam ech ter pas een half uur later, toen het vierde bataljon met de stafmuziek ar riveerde. Dat de strijd heet en bloedig ge weest is, bleek al dadelijk Een der eerste manschappen, die aan den. uitgang verscheen, was gewond een fourier, wiens arm in verband hing en inderdaad bij vele moeders medelijden opwekte Zoo'n arm is meer waard dan een ridder kruis Ook is de strijd niet zoni- der kleerscheuren geëindigd, althans we zagen een soldaat, wiens pantar Ion, neen dat's te erg, wiens eene broekspijp met spelden bijeen gehou den werd misschien bij het be klimmen eener vijandelijke ben ting blijven haken Enfin einde goed', alles goed, de mlziek speelde lustig 'n vroolijk© marsch, en bracht de bestoven, ge wonde en gezonde strijders, naar de Heimat Vaterland kannst ruhig sein Laat de Spanjaarden maar komen Haarlem is bereid BENNEBROEK. Zondagmiddag zijn eenige meisjes die in het bosch van het Huis te Bennebroek speelden, door eenige op geschoten knapen aangerand. Een der meisjes werd door den 15-jarigen G. Ph. uit Hillegom medegssieept, blijkbaar met geen goede bedoelin gen. Gelukkig kwamen op haar hulp geschrei tijdig eenige personen toe gesneld en nam de jongen de vlucht. De politie heeft een onderzoek inge steld. Gisterenmorgen zijn uit den tuin van den heer W. van Lierop weder om appelen gestolen, Gelukkig is de politie de dieven op het spoor en is tegen de gebroeders v. d. P. uit Heemstede proces-Verbaal opgei- maakt. Gisterenmiddag kwam een paard voor een met hooi beladen wagen ge spannen, in aanraking met de loco motief van de stoomtram. Door den schrik nam het paard oen spronj_. waardoor de wagen tegen de tramwa gens kwam en geheel werd stukgere den, wat voor den eigenaar W. Huls- bosch, een groote schade is. De be stuurder kwam er met een kleine ver- wonddng aan het been of. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Donderdag 24 September, des middags te half twee uur. Afwezig de heereri Willink, Van Rossum, Loomeijer, Rinkema, Seig- nette en Tol. De VOORZ. staat op, welk voor beeld door de geheele vergadering wordt gevolgd en brengt Ln herinne ring het verlies, dat de Raad geleden heeft door het overlijden van den heer Groot. Hij heeft de belangen der gemeente, zooals hij die begreep, met warmte voorgestaan en verdedigd en was In weerwil van zijl? *wakke ge zondheid bereid, zijne krachten daar aan te geven. (Applaus). Ingekomen is een brief, waarbij do heer W. Stolp ontslag neemt als lid van den Raad. Evenals bij spr. zal dit verzoek bij den Raad grooten' indruk hebben gemaakt, men kan na^ gaan wat het hem gekost moet heb ben en hij heeft dit besluit dan ook eerst genomen, nadat hij die vaste overtuiging had gekregen, dat het iü 't belang der gv^-ieente was. Door zijn talrijke heldere adviezen heeft hij in het College, zoowel als in de Commissiën, veel voor de ge meente gedaan, wat steeds bij haar ia dankbare herinnering zal blijven. (Applaus). Punt 1. Mededeelingen en ingekomen SauK- ken. Door H. van Leeuwen, onderwijzer aan school 11, is wegens zijne benoe ming te Schoten, met ingang van 1 November, eervol ontslag gevraagd. (Raadsstuk 311). Goedgekeurd. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 24 Sept. 1908 medegedeeld door LABOUCHERE OYËNS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was voor Holl. Staatsfondsen aangebo den Russen onveranderd. Nederl. Certificaten 74 7/8, 89 11/16, Russen 92, Consols 82 1/4, Hope's 81. ZUID-AMERIK. STAATSFONDSEN terugloopend: Peruanen 11 en 43 1/2. TABAKSAANDEELEN in vastere stemming: Bindjey 83, Deli 442, Me- dan 264, Nieuwe Asahan 123, Rotter dam Deli 362, Senembah 390. PETROLEUMAANDEELEN eerder aangeboden. Koninklijke 291, Moeara Enim 141, MIJNAANDEELEN zonder affaire. Ketahoens 122195, Redjang Leb on g 925, Greait Cobar 104, beter. De AMER1KAANSCME MARKT opende vast. Atohison 861/4, Denver 27 9/16, Erie 2911/16, Kansas 271/2 en 611/2 Missouri 2911/16, Rock Is land 183/16, Southern Railway 20 5/8, Southern Pacific 1001/4, Union Pacific 1561/2, Wabash 121/2, Steels 433/8, Carren 381/8. CULTUURWAARDEN onveranderd Vorstenlanden 1271/4, Rescontre Neid. Handels-Mij. 1711/4. ONDERTROUWD: 24 Sept. G. F. v. d. Horst en A. M. Lohman. GETROUWD: G. J. v. Galen en M. C. Godfrinon, A. F. Horeman en M. C. Bruigom, Dr. D. W. IJssel de Schepje en M. G. Fijan Ai M. Holtorf en F. H. v. d. Eijken; W. F. Gobius en J. A. van Rossum. BEVALLEN: 24 Sept. M. J. G. Roosloot—Tijssen d. 2- A. A. v. Roodev. Laar d. 23 A. v. Luijkenv. Deutekom d. A. Rou- bosv. d. Mooren z. 21 J. H. W. M. ter SmittenAupers d. 23 C. Bo- gaartLelieveld d. 24 C. Vermeer en- Cornet z. OVERLEDEN: 24 Sept. N. Oeverhaus 73 j., Maar ten van Heemskerkstraat. TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag De Kamer verleende den heer Troelstra verlof, om een interpellatie te houden over de heerschende werk loosheid. GASPRIJZEN TE ZAANDAM. Burg. en weth. van Zaandam heb ben den gemeenteraad voorgesteld, een wijziging te brengen in de gas- prijzen. Bedroegen die tot dusver voor kook- en lichtgas 5 cent per kub. meter, benevens 1 cent meterhuur per gebruikten kub. M., thwns stellen B. en W. voor, de meterhuur te doen ver. vallen en de prijzen van het gas met 1/2 cent te varhoogen en te brengen op 51/2 cent per kub. M. Alzoo wor den de gasprijzen, ondanks de schijn bare verhooging met 1/2 cent per kub. M-, verlaagd. WEER EEN INKTWERPER, 's Middags is in het Vondelpark te Amsterdam weer met inkt geworpen. Twee dames zaten op een bank in de buurt van de Kattenlaan, toen een harer met Inkt bespoten werd, en niet zuinig ook. De getroffene meen de eerst, dat het vocht uit een boom kwam doch weldra bi <ek, dat 't inkt was, waarmede de dame besproeid wos. Een van de parkwachters tferd gewaarschuwd weldra bemoeide de politie zich met het gevs-l, doch onge lukkigerwijze kon de ^ame in 't ge heel geen inlichtingen geven, wijl zij van den dader niets had gezien. Des niettegenstaande werd het park door zocht, maar zonder resultaat. SPEELWOEDE. Een Duitscher uit Oldenburg ver loor in een koffiehuis aan den Schie- damschen Dijk te Rotterdam 2800 mark on valsche kaartspelers. Ver dacht vam medeplichtigheid is aange houden een koopman, wonende in de Warmoesstraat te Amsterdam. STATEN VAN UTRECHT. Voor de verkiezing van een lid der' Provinciale Staten in Utrecht I (vao.- Coblijn, aftreding in 1918) zijn dj volgende candidaten gesteld Mr. W*. L. P, A. Molengraaf! (vrijz.-d»m.) en mr. W. H. J. Royaardi (lib.), §0 HET PROVINCIAAL KRANKZINNIG GENGESTICHT. Het nieuwe provinciaal krankzin* nigengesticht „Duin en Bosch", ta Castrlcum, dat feitelijk In het begin van dit jaar reeds geheel gereed hadj

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2