HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Ei liliÉsiÉh FEUILLETON DONDEBDAG 24 SEPTEMBER 1908 Stadsnieuws HET TOONEEL „MEVROUW WARREN'S BEDRIJF" door „HET TOONEEL". Willem Roijaards heeft bij den aamvan g van het speelseizoen reeds twee belangrijke stukken op heit ré pertoire van zijn gezelschap staan „Adam in Ballingschap" en „Me vrouw Warren's bedirijf'. Van het eerstgenoemde woonden we onlangs de première te Amster dam bij en gaarne hadden we Von dels tragedie hier nóg eens gezien en hare bijzondere, vertolking en uit monstering. Maar de meest voor de hand liggende reden, dait hij er hier niet mee gekomen is, om zijn entree in Haarlem te maken, is zeker wel. dat hij hier moeilijk met zijn speciaal décor voor don „Adam in Balling schap" terecht kon. En zoo is hij dan nu gekomen met „Mevrouw War ren's bedrijf", het bekende stuk van dien Engels chin au Shaw, den auteur van „Candida", het stuk, dat het vorige seizoen zoo verdienstelijk is opgevoerd door Eduard Verkade en zijn „Hagenspelera". De inhoud van het stuk komt in't kort hierop neer, dat Vivie Warren tot de ontdekking komt, dat haar moeder, mevrouw Warren, op geheel andere wijze aan haar geld komt dan zij gedacht had, en wel door onzede lijke praktijkon. „Mevrouw Warren's bedrijf" is een denk stuk. Het kan zijn ontstaan niet te dan ken hebben aan een dringende, dwingende, sproedelende inspiratie van ai-1istLeken huize, maar is intel lectueel bedacht. Shaw heeft op de planken propaganda willen maken voor z ij n inzicht in de maatscha.p- pslijke toestanden. En dat is zijn volle recht. Met één voorbehoud ech ter te weten, dat hij als ar list ook de hoogere bewogenheid, die de kunst schenkt, aan zijn tooneedstuk, dus aan een werk van kunst, weet te gevenpassie en emotie, niet van den maatschappelijken hervormer, maar van den man begaafd met den 'dieperen gevoelszin, die den excep tie-medisch, welke de kunstenaar's, .eigen behoort te zijn, verlangen we dn een tooneelwerk. Maar die mis sen we ar juist in. Het geheele stuk door hoonen we meer den socialist dan den artist. Zelfs in het meest psychologische moment in het weirk wanneer aan Vivie Warren ont huld wordt wat het bedrijf van haar moeder iseen verschrikkelijke open baring voor een onschuldig, jong meisje is meer de maatschappelij ke criticus aan 't woord, die cns •sens wil laten hooren welke drogre denen er in de maatschappij gebezigd worden om zulk soort van zonden goed te praten, dan de diep bewogen kunstenaar, die uit dit zielkundig conflict een tooneel van menschelij- ke bewogenheid, van groote artistie ke waarde halen wil. Bovendien is de opzet valsch door onwaarschijnlijkheid, - want 't is moeilijk aan te nemen, dat een meis je van de degelijkheid en doortas tendheid van Vivie Warren in de twintig zou zijn geworden, zonder eens te informesren hoe 't komt, dat ze altijd maar geld gezonden krijgt, dat ze geen vader of familie heeft, en waar haar moeder van leeft, Dat ge beurt alleen nog maar in de roman- aietjes en op de planken. Door dit alles doet 't stuk ons niet 'aan, laat 't ons koud, terwijl het bo vendien vermoeiend is door 't voort durend geredeneer, gediscussieer, ge- argumenteer en gelamenteer met al lerlei drogredenen, valsche voorstel lingen, en wel eens onware geestig heden, die, o ja, de manschen in t werkelijke leven ook wel zoo gebrui ken om hun verkeerdheden goed te praten, maar die, omdat ze niets nieuws brengen of geen bijzonderen vorm gekregen hebbeen, ook niet aan doen. Noch als d e n k stuk, noch als werk van kunst heeft „Mevrouw Warren's bedrijf" ons eenige nieuwe of bijzon dere' emotie gebracht. Gaf het stuk dus weinig bevredi ging, van het sped viel meer te genie ten en we hebben bewonderd wat Roijaards in korten tijd van zijn ge zelschap gemaakt heeft. Hij zelf speelde do rol van Crofts, een, rijken schoelje. Onze oude overtuiging, dat we Roijaards liever hebben alstoo- neelspeler dan als voordrager votnd gisteren een nieuwe rechtvaardi ging. Alleen was hij voor een man van nog geen vijftig een beetje te oud en sprak hij soms wat te zwaar en langzaam voor een viveur. De rol van Mevrouw Warren was in zeer goede handen bij mevr. Kerckhoven, die van deze figuur een zeer aannemelijke voorstelling van moderne perversiteit, slachtoffer van maatschappelijke verwarring en moe derliefde heeft gemaakt. Vooral inde grooto scène in het tweede bedrijf als zij aan haar dochter haar leven ver telt en onthullen moet wat zij eigen lijk is, benevens in het tooneel in het vierde bedrijf, als ze voor goed weer met Vivie breekt, was ze zeer mood in haar oogenbldkkeu van moeder- smeekiing, exubérantie on berede neerden kijk op de wereld. Maar juist in deze momenten, waar het stuk om draait, schoot mej. Chr. Staas. die voor Vivie speelde, te kort. 't Valt in Roijaards te roemen, dat hij jonge krachten gelegenheid, geeft eens te toon en wat ze kunnen, maar met mej. Staas had hij ditmaal geen gelukki ge keus gedaan; mej. Beider ware er o. i. beter voor geweest. Mej. Staas kon niet tegen de rol op zij is te stijf, uit zich te moeilijk, is niet expressief gencég, en geeft 'door 't trekken met wenkbrauwen en schouder-s iets hou terigs aan haai' spel. Zij speelde bui ten tegen haar rol aan on gaf geen oogenblik de impressie, dat zij nu de energieke, kranige, onafhankelijke, Bngiedsche Vivie waszo deed meer nan sen Hollandsche telefoonjuffrouw denken. Meer plezier beleefde Roijaards van rijn leerling Arnold!, die voor den zoem van den dominee, den doe niet, vol leuke zetten en paradoxen speelde. In 't open houden van zijn mond, in de scheeven lok haar op zijn voorhoofd, in 't gebaren mot handen en airimen, zag me>n dadelijk dait hij een copie van zijn régisseur was, en in verschillende toon-eelen kon men *t zoo proeven, dat Royaards er op de repetities eerst was gaan staan en gezegd en voorgedaan had: zoo moei je 't doem. Maar. welke jon ge artist begint niet met een ouderen en knappen meester na t>e doen Als je later maar uit je imitatie los komt eu je zelf wordt. En in Arnold! zit wat. Op te merken viel ook het décor, dal Roijaards voor dit stuk had la ten maken eai meegebracht lied. Het Engelsche eountryhouse Ln het eer ste, het Bpgetsche salonnetje mot, mo derne meubels in het tweede, en liet kantoor met den uitkijk op stadsda- loeui en kerken van Londen in het vierde bedrijf deden 't wel aardig, 't Zag er alles frisch en waar uh. We hopen Roijaards mei. rijn ge- zelsohap spoedig in Haarlem weer ie zien. FRANS NETSCHER. AFSCHEIDSCONCERT. Onze stadgenoot, de heer Henri Wilhelmus, wien zooals onlangs in dit blad werd meegedeeld de oarvToTLa uitnoodigimg gewerd, om aan de Academie te Budapest een cursus in Virgil-techniek te komen leiden gaf Dinsdagavond in De Kroon een afscheidsconcert, waarbij hij de medewerking had verkregen van mej. Marie Bies van hier en den bekenden tenor-zanger, den heer Jae. van Kempen, van Bloem endaal. Het concert was goed bezocht en aan blijken van waardeering, in den voirrn van applaus en aangeboden bloemen, lieten de aanwezigen het den ooncertgevers niet ontbreken. Die waardeeringsblijken waren zeker niet misplaatst. Het allerminst wed, dunkt mij, bij de zeer beschaafde, warm muzikale voordrachten van deai heer Jac. v. Kempen, wiens fijn gevoel voor stemming zich wel het schoonst openbaarde in Brahma' prachtig lied „FeJdednsamkeit". Hier mede is niets afgedongen op zijn ove. rige bijdragen want ook t geest driftige „Medn Liebo ist grüm", van Brahms, was een meesterstukje van voordracht en het liedje „Pierrette" zong hij zoo aardig en levendig, dait hij daardoor den componist Henri Wilhelmus meer applaus bezorgde dan de toonzetting als zoodanig ver diende. (Een andere op het program ma voorkomende compositie van Wilhelmus: „Schliesen wir die Augen beide" leek mij ais stemmingsuit- drukk'ing beter geslaagd). Mej. Marie Bios zong bij haar leerste optreden twee liederen van Schubert en drie van Schumannna de pauze neg een drietal van Strauss, Cornelius en Sommer. Deze jeugdige stadgenoobe weet haar mooi, warm geluid zeer goed te gebruiken en haar uitspraak is duidelijk en be schaafd. Daarom gaat van haar zin gen op zijn minst een aangename klankbekormg uit. Maar bovendien boeit dit reeds vaak door sterks 011 juiste expressie. Onder mej. Bies' voordrachten van dezen avond acht ik Schumann's „Schneeglockchen" en Cornelius' „Kornm, wir wandeln zu- sammen lm MioindsChein" het hoogst te staan. Wat den heer Wilhelmus betreft, zijne verrichtingen aan het klavier droegen het duidelijk stempel van lange en zorgvuldigo studie. Aan elke passage was „gewerkt" en elke ver houding van kracht en kleur nauw keurig bepaald. Dit zijn natuurlijk prijzenswaardige en zeer te waar deuren eigenschappen in hot spel van een jeugdig pianist. Maar de heer Wilhelmus zal de eerste zijn dit toe te geven het is nog ver van het hoogst bereikbare. Daar moet in dat spel moer Schwung, meer beleid en leven, meer spontaneïteit komen de ziel moot door 't lichaam van stoere techniek li aanschijnen hot kunnen moot kunst worden dan eerst kan de beier Wilhelmus met recht en eere zijn plaats innemen onder de pia nisten van be teekenis. Maar laat ik niet onbillijk zijn in mijn oordeel. Het Lag immers niet in de bedoeling van den begaafden klavierspeler zich hier als grootmeester in zijn kunst voor te stellen. Zijn oogmerk was, meen Ik, eenvoudigons de resulta ten te toonen van zijn studie volgens de Virgil-methcde dat is de, naar haar Amerikaanschon uitvinder ge noemde methode, waarbij de techni sche oefeningen op een stom kla> vier worden gemaakt. Welnu, met wat de heer W. langs dezen weg bereikt heeft, mogen wij hom geiukwenschen. Zijn techniek is gaaf en afgerond. Moeilijkheden be- hooren hem niet meer af te schrik: ken. Iiij is om zoo te zeggen in het gelukkig bezit van deu sleutel, die hem de schatkamers der kunst kan onisLuiten. Dait hij er een goed ge bruik van zal weten te maken, wen- schen wij hem van ganscher harte toe en mogen wij zeker met grond verwachten. PHILIP LOOTS. NIEUWE WATERLEIDINGBUI ZEN EN DE E. S. M. Ter verbetering en tot uitbreiding van de transportbuizen der Amster- dainscbe duinwaterleiding tusschcn do pompstations der gemeente-water leidingen te Leiduin aan de Leidscho Vaart bij Vogelenzang en te Amster dam, werd reeds in Juli 1907 eten voordracht door B. an W. van Am sterdam ingediend De transportca paciteit der buisieidingen voor het aanvoeren van het duinwater van't r>ompstaï/Lon Leiduln naar het loag- reservoir, aan den Haarlemmerweg, was niet meer voldoende. Op enkele dagen van den zomer van 1905 en van 1908 waren aldus B. en W. in hun toedichting meer dan 39,000 kub. M. water de hoeveelheid, die m 1396 bij de voordracht van Dec. Iö96 ais grens van die ver voer capaci teit gedacht was naar Amsterdam vervoerd moeten worden. Uitbreiding der transportmiddeden was dus dringend noodzakelijk en daarom werd o. a. voorgesteldle. een 30 duims transportleiding van Laiduin, langs den rijksstraatweg, naar de Hazepaterslaan, te Haar lem, te leggen, 2e. de 20 duims buis- ledding van het pompstation Haar lemmerweg tot H. M. Paal 50, te ver vangen door een 30 duims buis, en eveneens de 20 duims buisleiding van H. M. Paal 50 tot Halfweg te vervan gen door een 30 duims buisleiding. De nieuwe buisleiding is i-eeds tot Haarlem gereed gekomen en thans zal eerlang begonnen worden met 't leggen der buizen langs den Haar lemmerweg. Hierbij zullen zich ech ter wij wezen hier indertijd ook reeds op groote moeilijkheden van technischen aard voordoen, aange zien de buisleiding over een groot deel van den Haarlemmerweg, over een lengte van ongeveer 14 K.M., komt te liggen langs de baan dier ELectrische Spoorweg-Maatschappij. En waar bij deze werkzaamheden het verkeer Langs den Haarlemmer weg, die tegenwoordig toch al niet te breed is, hinder zal ondervinden, is de wenischeiijkhedd, om de beide spoorbanen der E. S. M. aan één zijde van den straatweg te leggen, weder ter sprake gekomen. Doch de verwezenlijking van dat plan zal wel tot de pia vota blijven behooren, gezien de kostbaarheid er van. Zai het leggen der grootere water leidingbuizen zoo dicht langs de trambaan moeilijkheden met zich brengen, verwacht mag warden, dat voldoende voorzorgsmaatregelen ge nomen zullen worden èu om het ver keer zoo weinig mogelijk to belem- meren èn om calamiteiten, als grond verschuivingen en verzakkingen te voorkomen. In verband met de vorkeerskwestie kunnen we nog mededeelen, dat van rijkswege de/drukte op den Haarlem merweg gecontroleerd wordt. (Tel.) STUKKEN VAN DEN RAAD. Onderwijszaken. B. en W. hebben advies uitgebracht over de vorschillende amendementen eii verzoeken mgediond op de door hen ontworpen salarisregelfng voor onderwijzers. Behoudens eenige on belangrijke punten, achten B. en W. inwilliging der verzoeken en aanne ming der amen dementen niet ge- wenscht, zoodat ze voorstellen daar op niet in te gaan.. Bij de amendementen van de raads leden Kleynenberg c. s. geven B. en W. een uitvoerige beschouwing. De voorgedragen wijziging van art. 2 beteekent li. i. feitelijk afschaffing der plaatsvervangende hoofden. De meerderheid van het college van B. on W. blijft, op dezelfde gronden, die in 1902 tot de invoering van de zen hooger bezoldigden rang hebben geleid, de handhaving er van wen- sehelijk achten. De minderheid van het college acht met de voorstellers voor het groote verschil in salaris tusschen plaatsvervangende hoofden en de overige onderwijzers geen voldoende reden. De op art. 3 voorgestelde amende menten zullen een belangrijke ver meerdering der uitgaven ten gevolge hebben, beloopende voor het jaar 1903 (met inbegrip van f 1350 bij be houd van de toelage voor de akte gymnastiek) niet minder dan ruim f 14.000, welke som, bteef de tege moetkoming in de huishuur bepaald op 150, tot f 20.000 zou stijgen, ter wijl de door B. en W. ingediende re geling slechts oen hoogere uitgaaf van ruim f 9000 vordert. Het verschil is dus ruim f 5000. De vermindering van de vergoe ding der huishuur (van 150 op f 50) achten B. en W. niet aan te bevelen. Het moge waar zijn, dat in het alge meen het al of niet gehuwd zijn van een onderwijzer voor de gemeente on verschillig kan zijn, de wet op het L. O. eischt niettemin, dat daarmee rekening wordt gehouden. De verla ging zou echter een vermindering van uitgaven tot een bedrag van f 60(50 tengevolge hebben. De aanvulling van art. 4 opne ming van wiskunde onder de akten, waarvoor een toelage van f 100 wordt gegeven, wordt door B. en W. juist geacht. B. en W. willen een nieuw artikel 4 opnemen, om te bewerken, dat de onderwijzer bij overplaatsing geen verandering van jaarwedde krijgen. Het verzoek van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, om den leeftijd van 6(b jaar voor het toeken nen van de toelage ad 300 te veran deren in 55 jaar, vindt bij B. en \V. geen bezwaar. De jaarwedden van de hoofden van scholen achten B. en W. niet te l*ag, zoodat geen red on voor wijziging be staat. (Raadsstuk 3291. Rön Igen-Inr i ebting. De heer K rel age heeft een amende ment ingediend op het voorstel van den heer Van den Berg inzake de Röntgen-inrichting van het St. Elisa beths Gasthuis. De voorsteller wil de woorden „met uitzondering van patiënten, die voor rekening der Rijksverzekerings bank door geneeskundigen hier ter stedo of van omliggende gemeenten worden gezonden en van de patiën ten uit de private practijk der aan het gasthuis verbonden geneeskundi gen" doen vervallen. Ook stelt de heer Krelage voor B. en W. uit te noodigen een voorstel te doen tot herziening vau de verorde ning op het SL Elisabeths Gasthuis, ten einde die aan te vullen met be palingen nopens a. afdeelingshoofden b. aantal assistent-gencesheeren c. de polikliniek d. eerste hulp bij ongevallen e. het gebruik maken van inrich tingen, instrumenten, hulpmiddelen, enz., van het Gasthuis door of ten behoeve van daarin niet verpleegd of behandeld wordende patiënten, en' f. hetgeen voorts in verband met den tegenwoordigen dienst wensehe- lijk zal blijken. (Raadsstuk 333). De Raadsverkiezing. Om maar dadelijk met de deur in huis te vallen: er is 1 eerste mining, zoowel in de vacature Mr. Miedema, als in die van den heer Van Linden Tol. In de eerste plaats komt de heer J. Schreuders (lib.) in herstemming met den heer W. Smulders (R. K.) In de tweede komt de heer J. W. Florijn (ant. rev.) in herstemming met Dr. J. Timmer (lib.) Zooals wel te voorzien was, zijn noch de candidaten der S. D. A. P., noch is die van de vrijzinnig-demo craten in aanmerking gekomen. Natuurlijk is er weer slecht ge stemd. 't Is haast de moeite niet meer waard om dat opzettelijk te vermel den. Wanneer het ooit eens anders ivordt, dan ja dan moest een streepje aan den balk. De bijzonderheden vindt men in het onderstaande stemmenlijstje. Het aantal kiezers iu bet stem bureau Nassaulaan is 1065, er kwa men ln het gunstigste geval 636 van op; het aantal kiezers in het stem bureau Friescho Varkenmarkt is 1043, waarvan 523 htm kiesplicht ver vulden en het aantal kiezers in het stembureau Schoterstraat is 1042, waarvan er 572 opkwamen. De Nas saulaan maakt nog 't beste figuur, maar pover blijft het toch. De stemverdeeling was als volgt: In de vacature-Miedema: Uitgebracht 1745 steramen. Van onwaarde 76 stemmen. Geldig 1669 stemmen. Volstrekte meerderheid 835 stemmen. Hiervan verkregen de heeren: J. Joosten (Soc.-Dem.) 273 stemmen. J. Schreuders (Lib.) 698 stemmen. A. II. Smulders (Kath.) 698 stemmen. In de vacature-v. Linden Tol: Uitgebracht 1762 stemmen. Van onwaarde 72 stemmen. Geldig 1690 stemmen. Volstrekte meerderheid 846 stemmen. Hiervan verkregen do heeren: J. II. Bregonje (Vrijz.-Dem.) 189 stemmen. G. H .van Daalen (Soc.-Dem.) 167 9temmen. J. W. Florijn (Ant. Rev.), 719 stem men. Dr. J. Timmer (Lib.), 604 steramen. Verdeeld naar de distrieten heeft d3 stemming liet navolgende verloop gehad: S9 35 2 Fr. Var ken- markt Schoter straat J JOOSTEN SCHREUDERS SMULDERS Van onwaarde 85 296 236 19 55 236 226 29 133 166 236 2ö i§ m ai a 2 S (3 2 s fa a Schoter straat BREGONJE 66 43 142 VAN DAALEN 45 33 230 FLORIJN 246 243 80 Dr. TIMMER 259 204 39 Van onwaarde 25 28 31 Wanneer er over deze cijfers nog eenige opmerking gemaakt kan wor den is het deze, dat de heer Florijn meer stemmen heeft verkregen, dan de lieer Smulders, die toch met hem gecandideerd is; dat op den candi- daat der vrijzinnig-democraten een betrekkelijk gering aantal stemmen (189) is uitgebracht en dat op den tie er Van Daalen belangrijk minder gestemd is, dan op den heer Joosten. Laatstgenoemde is evenwel meer be kend en had geen vrijzinnig-demo craat tegenover zich staan. Bij beschouwing van de cijfers trekt het intusschen dé aandacht, dat de beslissing bij de herstemming wel ligt bij de uiterst linksche groe pen. Zooals het gewoonlijk gaat, zul len zoowel op de liberale, als op de R. K. en antirov. candidaten, bij her stemming door hun eigen kiezers meer stemmen worden uitgebracht, dan bij den eersten keer, maar de soc.-dem. en vrijz.-dem. kiezers zul len den doorslag geven. Zullen dan dezen den rechtschen boven den linkschen candidaat verkiezen, zoo als het bestuur van de vrijz.dem. reeds te verstaan heeft gegeven, wat de vacature Miedema betrof? Voor- loopig kan men er slechts naar gis sen. We zullen hot weldra weten. Intusschen zijn wij voorloopig van' do verkiezingen niet af. In de plaats van den heer Groot (3e district) en in die van den heer Stolp (le district), moeten nieuwe Raadsleden gekozen worden. Het ligt voor de hand, dat deze vacatures gelijktijdig zullen worden vervuld. OEFENINGEN VAN HET 10e REGI MENT INFANTERIE IN DE LEGERPLAATS BIJ LAREN. 22 September 1908. Dinsdag te half acht voormiddag word door de bataljons uitgerukt tot het houden van eeiie oefening onder leiding van den regirncnts-comman- dant, den kolonel Neeteson. Deze oefening werd weder bijgewoond door den generaal-majoor De Mees ter. Na afloop der oefening werd door den troep op het terrein gerust. Na de rust had de plechtige uitrei king plaats van de gouden medaille der Oranje Nassau-orde, die den adjudant-onderofficier Van Lonkhui zen bij bevordering is toegekend. De troepen werdon hiertoe in een carré opgesteld. Dit gaf een indruk wekkend gezicht, ongeveer 2500 man waren op het heideveld vereenigd. Het Koninklijk besluit, waarbij de medaille was toegekend, werd doof den kapitein^adjudant Schönstedt den troepen voorgelezen, waarna hot eere-metaal door den kolonel Neete son, onder gevoelvolle bewoordingen, den jubilaris op de borst werd ge hecht. Na afloop van deze plechtigheid kwam de generaal-majoor De Meester met den chef van zijn staf, den over ste Colletle, het carré binnenrijden, om den kolonel Neeteson het offi cierskruis van de Oranje-Nassau-ordo met de zwaarden uit te reiken. Ook deze orde werd den kolonel bij be vordering toegekend. Het Koninklijk besluit werd hierbij voorgelezen door den luitenant-kolo nel Collette, vervolgens werd de rid derorde door den generaal op do borst van den kolonel gehecht. De kolonel werd hierna door den gene raal met zeer waardeerende bewoor dingen toegesproken. Het was den generaal aangenaam, dat hem het voorrecht ten deel viel, om deze on derscheiding den kolonel Neeteson uit te reiken, aan een officier, die jaren achtereen in verschillende betrekkin gen en laatstelijk als commandant van het 10e regiment infanterie met groote toewijding en tot groote te vredenheid van zijn chefs zijn pliclli had vervuld. De generaal wenschte don kolonel vervolgens hartelijk geluk met de hem toegekende onderscheiding. Nadat de uitreiking had plaats ge had, werd door de bataljons voor do jubilarissen gedefileerd. Fliuk werd door de troepen over de golveude heide gemarcheerd. Na afloop hier van was de plechtigheid afgeloopen. De bataljons keerdeu omstreeks 3 uur mm. in de legerplaats terug. He denavond wordt uitgerukt tot het houden van eene nachtelijke oefe ning. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. De heer A. Suidgeest, het oudste lid van den Raad te Haarlemmer meer, is in den ouderdom van 78 jaar overleden. ZANDVOORT. MATTHIJS MOOLENAAR. 28 September a. s. is het voor Zand- voort een herkmeringsdag. Wel is waar geen 100-jarigen, maar een 105- jarigen, maar toch belangrijk ge noeg bier mede te deeleir, daar or nog verschillendo afstammelingen van den held leven. Dien dag van het jaar 1803 werd Zandvoort door de Engetschen beschoten en het was de doirpsgeuoot Matthijs Moolenaar, die met groot levensgevaar een bram- diende schuit hluschte. Laat ons echten- hot verhoed geven, zooaJs hot in dia dagen werd opge steld. Dit is de moest juiste lezing „Onophoudelijk kruisten de Engel- „sclxen, nu in meerderen, dan in „minderen getale, nu met grootoir, „dan. met kleiner schepen van oor log, voor de Hollandsche kust .zon- „dor landingen te bestaan, en sche nen alleen ten doel te hebben de ver- Naar h9t Erigelsch, door Arthur W. Marchmönt. Haar toestand was wel wanhopig, zij was in zijn macht, en zij kon op hot oogenblik geen lichtpuntje vin den. Maar hot zou komen en zij zou (van zijn vervolging kunnen ontsnap- ürt. Zij was wel in nog voel erger om standigheden geweest en daaraan Ontkomen. Op die vreeselijke reis naar Sheffield scheen het wel onmo gelijk, dat zij aan dan dood zou kun nen ontsnappen maar op hot laat ste momenj, was er toch uitkomst ge komen, en zij had. gezien hoe dè schurk ter dood veroordeeld werd door zijn .eigen kameraden. Zij gaf zich over aan den wil vam God en in deze stemming viel zij op haar knieën en smeekte om verge- dug YQor de zwakheid dio haar bijna Int wanhoop had gebracht en bad om Lracht en geduld om met kalmte het uur van haar bevrijding af te wach ten. Daardoor weer opgefrischt en vol mfo<ed, bekeek zij de boeken, die hij baai- gegeven had. Evenals ai liét andere in huis, waren zij pas ge kucht. Er was een bijbel waarvoor zij heel dankbaar was nog e-en an der boek en „Robinson Crusoë". Wie dat boek gekozen had wist zij na tuurlijk niet, maar zij veronderstel de», dat het laatste gekocht was met het oog op het mooie bandje, dat er om was. Maar het was haar bijzon der welkom. Om te probeeren of Merridew het oprecht meende met zijn belofte om haar te verschaffen, wat zij noodig bod, schreef Olive een lijstje van de boeken om het aan de vrouw te ge ven. Er was geen bol in de kamer, daarom klopte zij op den wand mot haar haarborstel, die ook een deel uitmaakte van het schamele ameu blement der kamer. Geef dit lijstje aan mijnheer Merridew, en zeg dat ik de boeken zoo spoedig mogelijk wonsdh te ont vangen, zei ze. Juffrouw Tisley nam het aan zon der een woord te spreken en ging heen. Toen deed Olive haar bijbel open, en was blij op te merken, dat hij met wit doorschoten was. Dat bracht haar op het denkbeeld een soort van dagboek aan te leggen, zoodat zij niet met de tijdrekening in do war raakten die gedachte bracht haar weer op een andere, terwijl zij zat te lezen. Zij opende het boek bij de Psalmen, en de eerste woorden, die zij las, brachten haar tot nadenken. De mensch werkte tot aan den avond. Zij moest een of ander geregeld werk hebben om den tijd te dooden, anders zou de eenzaamheid haar krankzinnig maken. Onmiddellijk be gon zij daarvoor een plan. op te ma ken. Op een van de witte blaadjes pa pier van haar bijbel schreef zij het op. Zij bepaalde den tijd, waarop zij zou opstaan, de uren voor studie, die voor naaiwerk en voor gebed. Het liohaam moest even goed verzorgt worden als de geest, dacht zijen daarom legde zij zich een aantal Li chamelijke oefeningen op rij was daar altijd aan gewoon geweest zoodat zij niet zooals den vorigen macht door gebrek aan kracht haar vlucht zou moeten opgeven, als het oogenblik van haar bevrijding geko men was. Zij was daarmee bezig, toen juf frouw Tisley haar avondeten binnen bracht. Het was een heel simpel maal maar het was voldoende, men was blijkbaar niet van plan haar den hongerdood te laten sterven. Zii ait het heel voorzichtig op en toen de borden en schalen waren weggeno men, gaf Olive de vrouw te kennen, dat zij graag wat naaiwerk zou wil len hebban. Na het eten begon zij getrouw aan haar plan met de lichamelijke oefe ning, zij liep een bepaald aantal len van den eenen hoek der kamer naar den anderen, en toen ging zij op een stoel staan vlak bij het open venster en haaide eenige malen diep adem de heerlijke frissche. lucht deed haar goed toen keerde rij weer tot haar hijbei terug en koos het Boek vam Job om uit haar hoofd te leerem. Met do thee bracht de vrouw naai werk en eenige ingrediënten, die daarbij behoorden, en zei, dat er zoo spoedig mogelijk voor de andere boe ken gezorgd zou worden. Totdat de duisternis hei lezen on mogelijk maakte, las Olive in Robin son Ciusoë. Het boek bekoorde haar dadelijk, en het verhaal van de vol harding, waarmee hij zichzelf voor geestelijken en lichamelijken on dergang bewaarde, maakte een die pen indruk op haar als een les voor hetgeen haar te doem stond eu met een groot gevoel van verlichting leg de zij het hoek weg. Toen volgden er weer meer inge spannen lichamelijke oefeningenen eindelijk ging rij naar bed om sia te denken wi^f. over haar moeilijkheden, maar over de wonderbaarlijke wijze, waarop Crusoë over de zijne had ge triomfeerd en hetgeen zij van ham kon loeren. Den volgenden dag hield zij zich geheel aan haar opgevat plan; en toen de nacht weer kwam, was zij verbaasd op te merken, hoe gemak kelijk de dag voorbij was gegaan. Op deze wijze gingen vele dagen voorbij. Zij hoorde of zag niets van Merridewzij had nauwelijks een dozijn woorden met haar gevangen bewaarder gewisseld. Zij wist niet oons of Merridew in hula was of niet. Toen kwam er heel plotseling en onverwachts een kans om te omt- snappen. Zij zat nu tien dagen gevangen, en toen de vrouw liaar thee bracht, zag Olive, dat zij veel gedronken had. Zij wankelde on liet het blad bijna vallen, mopperde onverstaanbaar over allerlei, en liet daartusschem menigen vloek hooren. Blijkbaar boos dat Olive haar geen antwoord gaf, ging zij do kamer uit en trok da dëur achter zich toe zon der haar op slot te doen. Olive luisterde naar haar voetstap pen. terwijl zij naar beneden ging, en probeerde oven later of de deur wer kelijk niet op slot was. Zij had gelijk. Dadelijk was haar besluit geno men. Haar mantel aantrekkend en hoed opzettend, sloop zij naar hei portaal en luisterde. Juffrouw Tistey was ergens achter in huis. Zij sloop voorzichtig de smalle^ krakende (rap af. en toen zij bene den aam kwam, hoorde do vrouw haar an kwam naar haar toe wan kelen. Wat' beteekent dat Ga dadelijk terug, hikte zij. Ik ga wat wandelen. Ik moet eau luchtje scheppen, zei Olive beslist- Met een vloek trachtte juffrouw TisJey haar bij haar japon to grij pen. Maar Ollve voorkwam dat zon der eenige moeite, en duwde haar weg. Je kunt mij niet tegenhoud eu^ zei ze. Weer was het antwoord ecrn vloek en weer probeerde rij haar te grijpen. Ditmaal gebruikte Ollve meer kracht en duwde haar zoo hard wc$» dat rij achteruit waggelde cm vioL De weg tot de vrijheid stond haa| open en Olive snelde naar de voor-' deur. (Wordt vervolgd}.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5