Rechtszaken Kolomen Kerk en school üeiuengd Nieuws Land en Tuinbouw Neemt U Dr. HQMMËL's Msmaiogea Sport ea Wetiwrijdes twijfel aan de juistheid der classifica tie vaft het havenbedrijf; in 1907 wer den premies c verhoogd en daarna werd een nader onderzoek ingesteld; de werkgevers (leden der K. v. K.) worden door den Min. gehoord. Zijn inlichtingen bleken den maatregel dor R. V. B. volkomen te billijken. Meerdere controle zou schatten kos ten. Zonder wetswijziging zou men niet achter de ware loonen kunnen komen; er was fraude, dat stond vast, zonder eenig onderzoek. Er was dan ook een voorstel in gereedheid gebracht. Was het met de loonlijsten in orde, dan kon men een onderzoek haar fraude instellen, ook de fraude bij de geneeskundige behandeling. Het aantal ongevallen te Rotter dam was bedenkelijk, voorname- iijk te wijten aan den arbeidsduur, zelfs langer dan 24 uur. Toch kon men daartegen met wettelijke beper king niet optreden. Met enquêten kwam men evenmin vorder; men moest de stuwadoors loe ren de toestanden in hun bedrijf te verbeteren, door hen te laten betalen. Dat was de eenige taal die zij ver staan. (Instemming). Als zij inderdaad !e'gen risico gingen dragen, zouden Vij wel verbeteringen aanbrengen. Men moest het met het nieuwe per centage beproeven; het kon een ver gissing zijn en tegen de te duchten Verschuiving van werkzaamheden ikon men inderdaad maatregelen ne men door niet de onderneming doch de werkzaamheden te classificeeren, "maar een tekort op het te verleenen crediet wa3 tot nu toe niet voorge komen. Evenwel, thans was dit wel t duchten en de vervaldagen zullen ,dus waarschijnlijk op den eersten Maandag van de maand worden ge bracht. Tot zoover de Minister. Meerdere sprekers volgden. De heer Kooien be toogde, dat de gevolgde methode in strijd was met het stelsel der wet; men had het bedrijf van lossen en la den in een hoogere gevarenklasse moe ten brengen. De heer Schaper meende, dat de Rotterdamsche stuwadoors reeds een •jaar lang wisten wat hen boven het •hoofd hing. Zij wisten dat zeer velen hunner bedrog hadden gepleegd. In werkelijkheid zou ook geen 21| pet. 'vein de juiste loonen worden betaald. •Men moe3t er niet naar streven om .voor de vergoeding het gemiddelde der loonen naar beneden te brengen. ;Voor het groot aantal ongevallen te Rotterdam waren het in gebruik ne men van ongeschoolde werklieden en overmatige arbeidsduur verantwoor delijk. Dat dit hier gebleken was, juichte spr. toe tegenover de cam pagne die legen de ongevallenwet ge voerd werd. Hij betreurde dat te Rot terdam de strafrechter niet sterker ingreep. Dat liet eigen risico nu het redmiddel zou worden, daartegen kwam spr. beslist op. Het streven moest zijn de overdracht van risico op te heffen. Ook de heer Van Idsin- ga meende, dat gerechtelijk had moe ten worden opgetreden tegen frau deurs. De grove fout bij de behande ling dezer zaak achtte hij, dat men de beschikking had afhankelijk ge steld van den datum van het Kon. Be sluit, wat de wet niet vorderde, al bad de Centrale Raad anders beslist. De heer Drucker meende, dat de 'interpellant zich los had gemaakt \an allerlei vermeende grieven over i uitvoering der wet. Hij achtte het tweeslachtig stelsel der wet (eigen ri sico en R.V.B.) onhoudbaar. Spr. hoopte op esn nadere bespreking, spoedig, om een einde te' maken van aan de campagne tegen de wet, dooi den Min. zoo straks een weldaad voor het volk genoemd. Hij drong bij den Min. aan op veiligheidsmaatregelen bij het betrokken bedrijf en op be perking van den arbeidsduur. Na replieken werd de vergadering gesloten. Dinsdag 11 uur weder openbare vergadering. NEDERLAND EN VENEZUELA. De „N. R. Ct." schrijft Indertijd hebben wij melding ge maakt van een bericht uit Willem stad aan de „New-York Herald", waarin medegedeeld werd, dat on der de bevolking van Curagao groote ontevredenheid heearschte bij het ver nemen, dat de heer Fauel, een Ne derlander van geboorte, lid van den raad van bestuur der kolonie, de meening had geuit, dat de kolonie Curagao niet waard is, dat Neder land er voor tegen Venezuela op treedt. Wij vernemen thans uit Willem stad, dat de genoemde heer de leden van de club, waarin hij zich op zoo ergerlijke wijze zou uitgelaten heb ben, heeft bijeen geroepen, en hun heeft uitgelegd, dat het zijn bedoeling niet was geweest beleedigende uit drukkingen tegen de kolonie te ge bruiken, die hem zoo na aan het hart lag. Hij verklaarde van meening te zijn, dat Nederland voor Curasao moet optreden en de zaak tegen Ve nezuela fünk doorzetten. De door hem gebezigde uitdrukking had, naar hij uitlogde, een andere beteeken's, dan men er aan had toegeschreven. De aanwezige clubgenooten hebben allen met de gegeven uitlegging ge noegen genomen. De „Curagaosche Ct." van 4 Sep tember schrijft Do late aankomst Yan het Ameri- kanasche stoomschip „Merlda", dat verleden week de Europeesche en Amerikaansche mails via Venezuela hier had aangebracht, werd, zooals uiè'r» ons mededeelt, veroorzaakt, doordat de Venezolaansche douane autoriteiten te Pto-Cabello moeilijk heden hadden gemaakt tegen de uit~ Klaring van dit stoomschip naar Cu racao. De reden van deze nohaeiwfjze zou te zoeken zijn in het besluit van de Venezolaansche regeering, om Cura sao als niet bestaand lè beschou wen I Daar de „Merida" ten slotte toch hier verschenen is, schijnt men die struisvogelpolitiek in haar soort maar te hebben laten varen. De overhandiging aan het Venezo- laansohe gouvernement van de twee de nota dor Nederlandsche regeering werd dezer dagen venvacht. De Parijsche editie van de „New- York Herald" bevat uittreksels van Amerikaansche persbeoordeelingen van bladen van allerlei richting, waarin de waardige en gematigde toon der Nederlandsche nota, aan Castro gericht, algemeen wordt ge roemd. GEDENKTEEKEN GEVERS DEYNOOT. De familie Gevers Deynoot, aan wie de Hollandsche Maatschappij van Landbouw het in 1878 door haar to Loosduinen gestichte gedenktee- keu van haar mede-oprichter en alge meen secretaris, jhr. mr. D. R. Ge vers Deynoot, heeft aangeboden, heeft verzocht dit gedenkteeken, bul ten kosten voor de gemeente 's-Gra- venliage, te mogen doen opstellen op het Copernicus-plein aldaar, om het daarna aan de gemeente in eigen dom over te dragen. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, een gunstige beschikking op dit adres te nemen. WETHOUDERSPENSIOEN. B. en W. van 's-Gravenhage deel en den gemeenteraad mede, dat aan den oud-wethouder G. de Wijs een Jaar- lijksch pensioen van 2000 is ver leend. BEZUINIGING. De betrekking van directeur van •het protocol bij het departement van •bui'tenlandsche zaken zial voorloopig nfet meer worden vervuld, maar, evenals vroeger, aan een hoofdambte naar gelijktijdig met diens andere werkzaamheden tor waarneming wor den opgedragen. BRANDEN. In het dorpje Ingen (Betüwe) zijn binnen acht dagen vier woningen in vlammen opgegaan. De laatste, die afbrandde, was eigendom van W. de j. De oorzaak van ai deze branden *s onbekend en steeds dekte verzeke ring de schade, 't Is wel opmerkelijk, dat in zulk een klein plaatsje zoo dikwerf brand uitbreekt. Zoo zacht jes aan wordt Ingen geheel ver nieuwd. EEN ZEEDIJK INGEZAKT. Te Scberpenisse (eiland Tholen) is voor de tweede maal dit jaar een ge deelte van den zeedijk ingezonken over 70 M. lengte de schade is na tuurlijk groot en men zal onmiddel lijk voorzieningen moeten nemen. NIEUWE POSTZEGELS. ,,De Avondpost" deelt mede, dat aan de directeuren der postkantoren thans de nieuwe 11/2 cents postzegels en de briefkaarten met die zegels (lichtblauwe kleur) voor locaal ver keet zijn toegezonden. Ze worden nog niet uitgegeven. Dit wacht nog op aanzegging van hoogerhand. VEROORZAKEN VAN DOOD DOOR SCHULD. Door de rechtbank te Winschoten is vonnis gewezen in de zaak tegen den heer Menne Damhof te Gronin gen, directeur eener aardappelmeel fabriek te Foxliol, die terecht heeft gestaan wegens het niet nakomen der voorschriften, hem door de ar beidsinspectie gegeven, omtrent het nemen van veiligheidsmaatregelen, welke nalatigheid den dood ten ge volge zou hebben gehad van, den fa brieksarbeider Jan Jonker, die met een drijfriem in aanraking kwam. De eisch tegen beklaagde luidde 14 dagen gevangenisstraf, doch de Rechtbank heeft hem .vrijgesproken. AFSCHAFFING VAN NACHTAR BEID VOOR BAKKERS. Door een voorloopig comité, be staande uit de broodfabrikanten A. I de Haan, Bern. J. Goudeket te Am sterdam, J. Kolthoff te Rotterdam en S. Weil te Den Haag, is een oproep verzonden aan alle Joodsche Bak kerspatroons in Nederland, om met bekwamen spoed een vergadering bijeen te roepen, waar de speciale be langen der Joodsche bakkerijen in Nederland, in verband met de voor gestelde wet op afschaffing van nacht arbeid zullen besproken worden. In dien voor 30 Sept. voldoende mede werking zal verkregen zijn, wordt bedoelde vergadering in den loop der volgende week gehouden. GASPRIJZEN TE ZAANDAM. De door Burg. en Weth. van Zaan dam voorgestelde gasprijzen zijn door Oen gemeenteraad aangenomen, zoo dat licht- en kookgas voortaan 5 1/2 cent per kub. meter zullen kosten en het muntgas 6 1/2 cent. Een verlaging van 1/2 cent per kub. meter alzoo. STOOMSCHEPEN GESTRAND. Bij Kamperduin is een nog onbe kende stoomboot gestrand. De sleep- booten „Titan" en „Hercules" ver trokken derwaarts. Er hangt een dikke mist. Het is het Engelsche stoomschip „Galtee", met steenkolen naar Ham burg, Sleepboothulp wordt nog ge weigerd. Men meldt uit Brouwershaven: Het Duitsche stoomschip „Lena Pe- iersey' van Archangel naar Gent, is gestrand op den Ooster. Het schip Is geladen met hout. Reddingboot en vletterlul zijn aanwezig. De zee is kalm. EEN ONBEZONNEN KNAAP. Vrijdagmorgen sloeg da 10-jarige Jan Paanakker te Waalwijk met een spijker en hamer op een lossen pa troon, welke daardoor met een ge weldigen slag ontbrandde en uit el kaar sloeg. De jongen verwondde zloh daardoor aan zijn hand, terwijl het 8-jarig zoontje van Cornells Ver hulst aan zïju rechterbeen verwond werd. Nog een drietal kinderen sloe gen tegen den grond. EEN POLITIEAGENT MISHANDELD Na afloop eener serenade te Gronin gen, is de agent van politie 3e kl. Fonder, zoodanig op de Gr. Markt door een troep kerels mishandeld, dat hij thans nog niet in staat is, zijn dienst te doen. Hij werd als 't ware onder de voeten genomen en verschrik kei ijk getrapt. Er waren zeven onver laten, die door de politie zijn opge spoord. Drie hunner, Johannes S., Hendrik v. d. B., Paulus P., zijn aan de justitie overgeleverd. MOORD. Tegen den arbeider H. P. Roozen- hoek, te Beesd, die ta Tiel terecht stond wegens moord op zijn geschei den vrouw, is levenslange gevange nisstraf geöisehl HULDE AAN WIJLEN DR. STARING Het uitvoerend comité tot huldiging der nagedachtenis van dr. Staring otp diens honderdsten geboortedag stelt •zich voor. op 5 October a. s. te 21/2 uur te Wageningen een bijéénkomst te houden, waarop de verdiensten van Staring op het gebied der Nederland sche geologie, der landhuishoudkun de, van ontginning, bebosschïng cm van het landbouwonderwijs worden herdacht. Nevens den voorzitter van h)et co mité, dén heer J. Lovink, directeur- generaal van landbouw, zal liet woord worden gevoerd door de hee- ren Van Baren en Koenen, leeraren te Wageningen, Mengerman, direc teur der Heidemaatschappij, Van Dissel, inspecteur der Staaisbosscheoi te Utrecht, en door P. van Heek, in specteur van het landbouw-onderwijs te 's-Gravenhagé. De plechtige bij eenkomst zal niet een diner in het hotel „De Wereld" worden besloten. NACHTVERBLIJF VOOR LANDLOOPERS. Men meldt uit Utrecht: De grijze bisschopsstad is de alge- nieeoio verzamelplaats voor landiloo- pers. Meermalen gebeurt het, dat een 70- tal van die heeren om logies vragen. Ze woiden dan opgeborgen op het hoofdbureau, van politie en aam de hulpbureaux aan de WeeTd en Witte- vrouwembarrière. Deze drie gebou wen bieden ongeveer voor 40 perso nen nachtverblijf. De overigen worden onder dak ge bracht in de arrestantenkamers, het geen zeer lastig is, maar op straat kan men ze ter wille van de veilig heid niet laten loopen. Besloten is nu door B. en W., met •goedkeuring van den gemeenteraad, perceel 11 op de Ganzeinarkt, naast het politiebureau, in te richten voor nachtverblijf, hetgeen ongeveer ƒ2350 kost. In dit bedrag is begrepen ƒ200 voor britsen. B. en W. zijn voornemens zich over deaa zaak tot den minister te wen den. Ook, wijl de onkosten eigen lijk door het rijk behooran gedragen te worden. LEVENSGEVAARLIJKE MISHAN DELING. Vrijdag werd voor de rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen J II., 26 jaar, werkman, geboren en wonende te Schoondijke, thans gede tineerd te Middelburg. Dezen beklaagde werd ten laste ge legd dat hij op 6 Juli 1908 te Oostburg, na reeds 3 weken te voren het plan te hebben opgevat om J. F. Lohman zwaar lichamelijk letsel toe te bren gen, althans te mishandelen, in koe ion bloede zonder dat deze op dat oo- genblik eenige aanleiding gaf met het opzet genoemde L. zwaar liche- melijk letsel toe te brengen, althans om hem te mishandelen, dien man met een mes in den bulk heeft gesto ken, tengevolge waarvan L. zwaar en levensgevaarlijk is verwond gewor den en de darmen uit zijn buik puil den, terwijl nog geen vijf jaren wa ren verloopen sedert bekl. een tegen hem wegens mishandeling uitgespro ken gevangenisstraf had ondergaan. In deze zaak waren 13 getuigen ge dagvaard, waaronder een tevens als deskundige. Als verdediger trad voor bekl. op mr. J. F. van Deinse, advocaat te Middelburg. HET AFMAKEN VAN GEVANGE NEN. De zesde alinea van paragraaf d van het Atjeh-rapport van den leger commandant luidt „Het afmaken van gevangenen is volgens den gouverneur van Atjeh nimmer veroorloofd, noch noodzake lijk. Ik breng gaarne hulde aan deze opvatting, maar deel haar niet ge heel. Het lezen van de processtukken inzake de le-luitenants Schneider en Sloos heef mij de overtuiging gege- veii, dat er wel degelijk gevallen zijn, dat een aanvoerder, hoe hard dit ook moge schijnen, tot het doen af maken van zijne gevangenen moet overgaan. Uit den aard der zaak moet deze handeling volkomen ge dokt -zijn door oorlogs- (pacificatie) noodzaak, waaruit van zelf volgt, dat zij hoogst zelden zal voorkomen." Men leest nu In de „Java-Bode" Deze woorden zijn een dezer dagen door den leger-commandant in prac- tiik cebraeht. namelijk door het uit vaardigen van de hieronder volgende bepalingen, die naar men ons me dedeelde reeds kort na de enquête in circulaire-vorm aan de militaire commandanten der buitenbezittingen waren medegedeeld. Thans is de Leidraad Velddienst voor het Indi sche leger daarmede aangevuld, en zijn die bepalingen dus voor goed be stendigd. Zij volgt bier Wanneer, niettegenstaande de ge nomen maatregelen, het toch aan een of meer gevangenen mocht ge lukken verzet te plegen (amok) of te ontvluchten, is de patrouille- of bivak commandant gerechtigd op hen te la ten schieten. Bij uitzondering kan zich het zeer buitengewone geval voordoen, dat de aanwezigheid van gevangenen ern stig gevaar oplevert voor de veilig heid der patrouille. Aan het jutste oordeel van den patrouille-comman dant wordt overgelaten, of hij zijn gevangenen zal vrijlaten, als zich daaronder geen voorname hoofdên of aanvoerders van benden bevinden, dan wel neerleggen, indien oorlogs- noodzaak en het groote gewicht, dat gehecht moet worden aan het onscha delijk maken van personen van in vloed en gezag bij de partij des ver zots, den patrouille-commandant daartoe doen besluiten. Patrouille-, colonne- en blvakcom- mandantèn houden van een en ander nauwgezet aanteekening in hunne rapporten en dagboeken, c.q. met om standige en volledige omschrijving der motieven voor de buitengewone maatregelen in de vorige alinea be doeld." EXAMENS VRIJE EN ORDE-OEFE NINGEN. De Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft goedgevonden: lo. te bepalen, dat het examen ter verkrijging van de akte van bekwaam heid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gym nastiek voor het jaar 1908 zal aanvan gen op 15 October e.k. en dat de com- rnissiën, met het afnemen van dit examen belast, zitting zullen houden te Breda, Venlo, Rotterdam, Amster dam, Deventer en Groningen. De commissie te Amsterdam is als volgt benoemd: a. tot lid en voorzit ter, F. van Rij sens, schoolopziener in het district Alkmaar; b. tot leden: J. A. H. Eckhardt en P. G. van Zuylen, gymnastiekonder- vvijzers aan openbare lagere scholen lo Amsterdam; mejuffrouw W. J. Pos ter, mejuffrouw C. W. Schoor en me juffrouw F. E. Blauw, gymnastiek- onderwijzeres aan eene openbare la gere scholen te Amsterdam; mejuf frouw A. P. van der Pauwert, onder wijzeres aan eene openbare lagere school te Haarlem; c. tot plaatsvervanger van den voor zitter, G. Roodenburch, schoolopzie ner in het district Haarlem; d. tot plaatsvervangende leden: J. A. van der Boom ,onderwijzvr aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers! te Haarlem; mejuffrouw A. Holst, gymnastiekonderw ijzer es aan open bare lagere scholen te Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het 2e natuurkundig examen door de heeren W. Bosmans, T. van Daal en A. A. Snijder. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer Th. Maas- sen, te Oldeberkoop, op Stellingen. TECHNISCHE IIOOGESCHOOL. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel .ingenieur de heer J C. Begra-ra van Eeten voor werk tuigkundig ingenieur de heer F. J. M, Goslings. Dr. C. W. VOLLGRAFF. De tot hoogleeraar aan de Grontng- sche universiteit benoemde dr. C. W. Vollgraff, privaat-docent aan de Urechtsche universiteit, werd in 1876 te Haarlem geboren, waar destijds zijn vader, de tegenwoordige Utrecht- scbe hoogleeraar, de betrekking van praeoeptor aan het stedelijk gymna sium bekleedde. Zijn universitaire studiën volbracht hij achtereenvol gens te Brussel, Göttingen, Utrecht en Berlijn. In laatstgenoemde stad verwierf hij in 1901 na openbare verdediging van een akademisch proefschrift, den graad van doctor philosophic. Na een driejarig verblijf in Griekenhand r.aar het vaderland teruggekeerd ves tigde hij zich to Utrecht. Behalve door verschillende geschrif ten is hij in ruimer kring vooral be kend als leider der Nederlandsche op gravingen te Argos, welke hij het volgende jaar weer met kracht hoopt te kunnen voortzetten. Zijn colleges aan de Utrechtsche akademie zijn door de studenten in do oude letteren steeds met den mees ten ijver gevolgd, en zijn vertrek zal daar ©en ledige plaats doen ontstaan, ^velke niet zonder groote schade voor do opleiding der classleke literatoren, wier getal in de laatste jaren aan zienlijk is toegenomen, onbezet zou kunnen bliijven. DE RAMP OP DE „LATOUCHE- TRóVILLE". De Parijsche berichtgever van het „Hbld," schrijft Het schijnt wel of elke marino op zijn tijd een serie rampen moet door maken, die door het verlies van vele menschenlevens en tonnen gouds een horde les geeft tot het betrachten van wat meer voorzichtigheid. Op hef oogenblik is het de Fransche oor logsvloot, die zulk een beproevings- tljd doormaakt. Nauwelijks een maand na de ontploffing aan boord van de „Couronne", die aan zes ma trozen het leven kostte, komt thans het bericht van het verschrikkelijke ongeluk op de „Latouche-Tréville", waarbij dertien man gedood zijn, en nog twee zoo zwaar gewond, dat ze er net leven wel niet zullen afbren- gen. De „Latouche-Tréville" la een ge pantserde kruiser, die als 't ware de tweede klasse vormt van de school voor kanonniers, waarvan de oude houten „Couronne" de begin-klasse uitmaakt. Zijn de leerling-kanonniers op het laatstgenoemde vaartuig vol doende geoefend met het oudste, minst gecompliceerde schletmateriaal dan komen zij aan boord van de moderner ingeriche „Latouche-Tré ville", om zich met de behandeling van liet nieuwste geschut vertrouwd te maken. Zoo valt bet te verklaren, dat de dooden grootendeels behooren tot de oorspronkelijke bemanning van de „Couronne", en evenals bij de laatste ramp bijna uitsluitend jon gens uit Bretagne zijn. Voor zoover thans bekend is, ver toont de ontploffing ook verder ge heel hetzelfde karakter als die van een maand geleden. Een afdeeling van vijftien man was in con gepant- serden toren bezig met snelvuur-oefe ningen. Plotseling ontbrandt wel licht door overmatige verhitting van het inwendige van het kanon de nieuwe patroon, die in de laadruimte wordt gebracht, vóór de kulas geslo-! ten is. Een lange spuitvlam schiet; achteruit en treft dan hoop projectie len, die achter het kanon in den toren lag opgestapeld. Deze ontploffen op hun beurt en zóó hevig ls de schok, dat het dak van den toren wordt af gerukt, en eerst op de brug, vervol gens in zee t.e recht. komt. Dit was nog een gelukkige omstandigheid hadden, in plaats van de koepel van den toren, de zijwanden het bege ven, dan zouden ook onder de équi page buiten den toren groote verwoes tingen zijn aangericht. Nu beperkte de ramp zich tot de matrozen in den toren, die door de ontzaglijke drukking van het vrijko mende gas terstond allen gedood werden. Sommigen werden zóó vree- zelijk verminkt, dat hun lijken on herkenbaar zijn twee, die naar men vermoedt door den schok in zee ge slingerd zijn, worden vermist. Het feit, dat hier de ontploffing in een zoo nauwe en vast-gesloten ruim te plaats had, maakt dat, bij overi gens gelijke omstandigheden liet aan tal slachtoffers zoo ongelijk grooter is dail indertijd op de „Couronne", en dat het aantal doodendat der ge won den zoo ver overtreft. Natuurlijk zoekt men thans weer ijverig naar do oorzaken van de ramp, die in casu, door den dood van bijna allen, die ze hijwoonden, nog wel moeilijker dan anders zullen kunnen worden vastgesteld. Reeds nu te beweren zooals sommigen doen dat het „poudre B" opnieuw de schuldige zijn zou, is zeker wat voorbarig. Maar wanneer zelfs maar de mogelijkheid blijkt, (lat dit gevaar lijke goedje, na de ontzettende onge lukken van „Jena" en „Couronne", deze nieuwe ramp veroorzaakt heeft, dan wordt het zeker tijd, dat het voor goed in den ban wordt gedaan. Om dat te bewerken, is althans hier in Frankrijk de publieke opinie machtig genoeg, w a t de vakmannen ook over de onmisbaarheid zeggen mogen. ZWAAR GEWOND DOOR EEN OLIFANT. Iri den dierentuin van Budapest heeft zich de olifant van keizer Frans Jozef zeer onhebbelijk gedrageD. Plotseling greep het dier met zijn slurf den bewaker, die hem juist schoon gemaakt had, aan, drukte hem tegen de tralies en boorde zij a tanden in het lijf van den ongelukki- gen man. De wachter werd doodelijk gewond uit zijn benarde positie be vrijd en in het hospitaal gebracht. De olifant heeft vroeger ook al eens zijn bewaker gedood en den thans doodelijk gewonde aangevallen. De man werd daarna verplaatst. Eeni ge n tijd geleden had hij echter zelf weer om de oppassing van zijn ge vaarlijken vriend gevraagd. WANNEER BEMESTEN Stellen wo die vraag allereerst ten opzichte van den stalmest. De boer kan dien natuurlijk niet geven wan neer hij wil, omdat de meeste stal mest in den winter wordt verkregen. Maar menige tuinbezitter kan dit weL en daarom moet hij en ook de landbouwer, vuor zooveel dit mogelijk is reeds in den herfst of den vóór- winter mesten, in ieder geval zoodra hij den mest heeft en weer en bodem het toelaten. Niet ieder zal het hier mee waarsehijulijk eens zijn. Sommi gen geven dit wel toe voor het eene, doch niet voor het andere gewas. Ha ver, zoo zegt mer. b.v., wil den mest fijn verrot hebben, maar de aard appel is „een ruige vreter"'. Toch is het een feit, geleerd door de ervaring, en erkend door allen, die in deze proeven hebben genomen en nauw keurig hebben waargenomen, dat de bemesting immer het voordeeligst is, hoe vroeger dio wordt aangewend. En dit is begrijpelijk, want de plan tenwortels kunnen Van den mest eerst dan profiteanen, wanneer deze zóó f ij a verrot is, dat de voedende be- standdeelon er van In water oplos sen. En eer dit ten volle is geschied, moeten er maanden verloopen. Het is waar, de aardappelen leveren ook bij voor jaarsbemesting dikwijls een goe den oogst, wat te danken is aan de omstandigheid, dat do aardappel eerst vrij laat, in Juni of Juli, voed sel uit den mest begint te gebruiken. Maar toch moet hij, dio zijn oogst zoo groot mogsltjk wil zie», mot f\r bemesting niet tot het voorjaar- wt rit ten. En dan ook dit wie vrot-gLïjd g bemest, zal ook de fijnste en smake lijkste aardappelen, groenten, enz., verkrijgen. Maar, merkt wellicht iemand op, hoe eer men den mest aanwendt, des te eer is hij ook weer uit den grond, en dat zal zich op het volgend gewas, in het tweede jaar, toch wreeken. Ook dit ls niet waar. Wie het niet gelooven kan, neme een proef en het zal hem blijken, dat zijn vrees ijdel is. Vroegtijdig mesten geeft slechts winst geen verlies. En nu de kunstmeststoffen. Hier omtrent valt hetzelfde op te merken, althans wat betreft dc kali-zouten en phosphorzuuF-meststoften. Het mee si gebruikte kali-zout Is kainiet, waarin pl.m. 12.5 peta kali zit. Het lcalniet lost in den vochtigen bodem of door der- regen op en blijft dan in de bouwvoor bewaard, tot de planten het benutten. Maar nu zitten in het kainiet ook chloorverbindingen, wel een kleine 50 pct„ o.a. veel keuken zout deze Mijven niet in de bouw voor, maar zakken dieper weg. en dat is maar gelukkig ook, want die slof fen zouden anders zeer schadelijk werken. Doch nu moeten wij ze ooi' gelegenheid geven om weg te zakken, waartoe een vroege uitsirooiïng van:' kainiet wenschelijk is. Daarom hoe oer hoe liever. Proe ven hebben b v. bij aardappelen doen zien, dat ©en bemesting, in Septem ber gegeven, gunstiger werkte dan die in December aangewend in het laatste geval was liet zetmeelgehalte minder. Hoedanigheid o». smaak lij den door een late uitstroo-ïng. Voor den tuin, waarin produkten voor de keuken worden gekweekt en waar dus, meer dan op den akker, op den smaak der vruchten wordt gelet, gebruikt man meer patent-kali dan kainiet. Patent-kali is gemaakt van kainiet en gezuiverd van de schade lijke chloorverbindingen, die er maai zeer weinig meer in voorkomen. Nu kan men zonder nadeel patent-kali in 't voorjaar uitstrooien Let wel kan. maar beter is het ook deze meststof vroeger te geven. In den herfst aangewend, helpt ze het best. Wil men nu ook in" den tuin kainiet gebruiken, dat aanmer kelijk goedkooper is, dan is een herfst-uitstrooiïng en onderwerking beslist noodzakelijk. Ook de phosphor- zuur-meststoffen slakkenmeel en beendermeel, welke niet oplosbaar zij» in water en door de plantenzuren verkrijgbaar moeten worden gemaakt, welke uit dien hoofde dan ook zeer onbeweeglijk in den budem zijn en in de bouwvoor bewaard blijven, kan, ja moet men liefst in het najaar aanwenden schadelijke stoffen zijn er wel niet in, die moeten wegzakken, maar zo dienen, ten einde het groot ste profijt te zullen geven, zich zoo veel mogelijk door de bouwvoor te verspreiden, zich innig met de grond- deeltjes te vermengen, orn te rechter tijd ter beschikking der plantenwor- 1 te zijn. Zelfs van superphosphaat, een phosphorzuur-meststof, welke in water oplosbaar is, en dus spoedig de gewassen kan helpen, is het nut eener herfst-aanwending gebleken. Eindelijk hebben we nog de stik- stofhoudende meststoffen. Als regel geldt, dat men Chilisalpeter in het voorjaar en in den zomer geve, dan ïs het vroeg genoeg en gaat er niets verloren. Alleen bij herfst- en win tergewassen, althans op schraal land en bij veel regenval, tengevolge waar var veel stikstof voedsel uitloogt, kon men wat Chili aanwenden, of, indien men geen directe werking verlangt, zwavelzuren ammoniak. Deze laatste meststof moet niet later dan Februari worden verstrektbij graven geeft mer». ze geheel of gedeeltelijk ook we! bij het zaaien, wat ons echter min dor beviel. 30 Cts. per regel. INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN dagelijks een likeurglaasje onmiddellijk voor den hoofd maaltijd 1 Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt, de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlang© echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haemalogen, en weigere namaakselsI DE SCHEVENINGSCHE WIELER BAAN. Zondag 27 September zal de re vanche-wedstrijd plaats vinden tus- schen Van Gent en Waterreus, karn- P'oon van Nederland. De hier welbekende Franscliman Simar, die verleden jaar in eenige wedstrijden uitkwam, zal zich als derde man in den strijd mengen. Ver der zal er een ontmoeting plaats heb- lei tusschen „Ulysses", kampioen van Nederland, Van Spengén, twee de in het kampioenschap, en Frunt. Dsjerp van den Nederlandschen Wielerbond, waarvoor vele inschrij vers zijn, zal liet programma com- pieteeren. EEN ITALIAANSCHE MARATHONLOOP. Zondag wordt te Marland een Ma rathonwedloop over 42 K.M. gehou den, waaraan zoowel amateurs als professionals kunnen deelnemen, die echter in 2 afzonderlijke afdeelingen zullen worden gesplitst,. Naast d© beste Italiaansclie hard- loopers komen op do lijst dor in schrijvingen ©enige bekende buiten landers voor, o. a. de Fransche loo- pers Moen, Millol en Siret, én de En gelsche looper Poede. Pie tri Doran- do, d© door zijn deelnam© aan den Marathonwedloop dor Olympische spelen te Londen aid geworden looper, heeft voor ainarteurs, dié in dezen wedstrijd uitkomen, een katharen ©ereprijs uitgeloofd. PET OPENINGSPROGRAM VAN DEN N. V. B. Het programma van den. Nederi. Voetbal-Bond bevat voor a. s. Zondag de volgende competitiewedstrijden Westelijke eerste klasse. Geen wedstrijden, in verband mei den proef wedstrijd van het NsderL elftal op R. A. P.'s terrein iu de Wa tergraafsmeer. Reserve eerste klasse. H. B. S.Sparta, te 's-Gravenhage. H. Vérbeek. HaarlemV. O. C. te Haarlem. J. H. Bergmeijer.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10