RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Abuis. De Nienwe Wedstrijd. Bob en zijn Juffrouw. Brievenbus SAMRUBRIEK. Raadsels (Deze raadsels zijn alle inge bonden door jongens en meis jes, die „Voor onze Jeugd" le zen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdagmorgen goede oplossingen zenden, wor den in het volgend nummer be kend gemaakt). 1. (Ingezonden door Lene. Heintz- b erger). Op welke banken wordt nooit ge zeten 2. (Ingezonden door Henri Cou- tinho). Zoek uit onderstaanden zin een be graven stad Ga naar boer Hoojer I 15 zal em- anerè vol melk klaar zien staan. 8. (Ingezonden door J. G. Bos man). 0 0 0 O B R L L L Plaats deze letters zoo, dat (Ie eer ste rij hetzelfde woord vormt als de ïste regel, en dat op den eersten re gel een gewas, op den tweeden rege1 een lichaamsdeel en op den derden regel iets, dat heel pleizierig is, staat. 4. (Ingezonden door Beppie Mayer). Wat vindt men in een ledig huis 5. (Ingezonden door Betsy en Trijn- - tje Frölich). Ik ben onmisbaar in het huisgezin. Omgekeerd ben ik een water. Wat ben ik 6. (Ingezonden door Annie en Ma rie van Zutphen). Zoek uit onderstaanden zin een be graven plaats De oude Stien staat op het hoekje van de straat. 7. (Ingezonden door Jan Rienstra). Zoek uit onderstaanden zin een be graven bloem Gebruik schoon water en gooi dat vuile liever weg. 8. (Ingezonden door Gretha Kuy- per). Mijn eerste zit in mijn tweede. Mijn eerste is een viervoetig dier. Mijn tweede hebben zoowel de menschen als de dieren. 9. (Ingezonden door Kuurtje Aarts) Mijn geheel beslaat uit 16 letters en is iets, dat ik gaarne doe. 5 9 6 10 is een heerlijk gerecht. 10 2 3 1 4 is een viervoetig dier. 12 8 is een veirvoetig dier. 16 6 15 11 is een verkorte meisjes naam. 13 9 7 is een muzieknoot. 10. (Ingezonden door Frans en Jo van Egmond). Met een n doe ik zeer. Met een z behoor ik een vorst toe. Met een k gebruikt de huisvrouw mij. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. De letter O. 2. De touwslager. 3. Zevenbergen. 4. Beter één vogel in de hand, dan tien in do lucht. 5. Zonnebloem. 6. Kraantjelek. 7. Avontuur, avonduur. 8. Assendelft. 9. De bijenkoningin. 10. De onschuld. Goede oplossingen ontvidg ik deze week van Jan en Roeland van Vendeloo 8. Arie Noorloos 8. Grietje Kwantes 10. Jo en Frans van Egmond 8. W. F. Itjeshorst 8. Kuurtje Aarts 9. Nanne Nauta 8. Zus Duursma 10. Betsy Kuyper 5 (van de vorige week). Martinus Bonke 9 (van de vorige week). Martinus Bonke 10 (van de strik vragen). Martinus Bonke 8. Cato Bonke 8. Frans Geijlvoet 9 (van de vorige week). Gretha v. d. Munnik 8. Marie Ottolini 8. Wilh. M. He ijl 7. Hendrik Versteeg 3. Truus van der Linden 8. Nelly Aarse 9. Betsie en Trijntje Frölich 9. De vacantia is voorbij en vergeten. De avonden zijn weer lang. Nu ver langen jullie zeker naar eou gezellig workje, om je 's avonds in huis niet te vervelen. Nu, jongens en meisjes, ik heb weer _wat voor voor jullie te doen, want de nieuwe wedstrijd is EEN ST. NICOLAAS-WEDSTRHD Nu weten de oudjes het al I Maai do kinderen, die nog pas kort met ons meedoen, cf misschien wel net voor het eerst mee willen doen, we ten nog niets ik zal het je dus maar weer eens precies vertellen. Deze wedstrijd bestaat uit het in zenden van een stuk eigengemaakt speelgoed. En het heet een Sinl Nico- laas-wedsrijd, omdat dat speelgoed, dat jullie zelf gemaakt hebben, op 5 December gegeven wordt aan heele arme kindertjes, die anders heele- maal niets zouden krijgen. Je be grijpt, hoe heerlijk het voor hen is, als wij Sint Nicolaas een handje hel pen, zoodat de kinderen, die hij an ders met leege handen voorbij zou gaan, dan toch ook een prettlgen dag hebben. Nu moet ie je maar eens goed be denken en iets heel moois verzinnen. Verleden jaar kreeg ik wel zulke prachtige inzendingen, dat ik er soms versteld van stond. En de mees te dingen bestonden uit hout, of car ton, of papier, of lapjes, of alles bij elkaar en wat verf er op, ec wat lijm er bij neen maar, wal konden jul lie daar een boel mee doen Ik had van alles met elkaar weJ een stad in 't klein kunnen bouwen daarvoor waren er heusch haast poppen, win kels, kamers, meubeltjes, wagentjes, enz., genoeg. En dc meesten zagen er zoc keurig uit, dat hei wel leek, of ze regelrecht uit den winkel kwamen. En hoe blij de arme kindertjes er mee waren, dat weten jullie ook nog v/el van verleden jaar, hè Herinner je je den brief van Pietermanknecht nog wel Nu, ik ben nieuwsgierig, of mijn jongens en meisjes zich dit jaar weer zoo kranig zullen houden En omdat er bij dezen wedstrijd al tijd zulke bijzonder mooie inzendin gen komen, zullen er ook dezen keer bijzonder mooie prijzen beschikbaar zijn. In de Eerste Afdeeling, waarin mee mogen doen jongens en meisjes van elf jaar of jonger, zal de eerste prijs bestaan uit EEN TOOVERLANTAARN of EEN PAAR SCHAATSEN, en de tweede prijs uit EEN THEESERVIES of EEN FIGUURZAAG. Verder worden in deze afdeeling drie premiën toegekend. Dit zijn BOEKEN IN PRACHTBAND. In de Tweede Afdeeling, waarin mee mogen doen jongens en meisjes van 12 jaar en ouder, zal de eerste prijs zijn EEN HORLOGE of EEN PHOTOGRAPHIETOESTEL, en de tweede prijs EEN ZAKPORTEFEUILLE of EEN VERGROOTGLAS. Ook in deze afdeeling zijn drie pre miën, namelijk DRIE BOEKEN IN PRACHTBAND. Alle inzendingen moeten vóór 10 November in mijn bezit zijn. Je hebt nu dus nog een fliuken tijd. Maar, stel het beginnen niet te lang uit I Beier te vroeg klaar, dan te laat. En je kan soms eens tegenspoed hebben, met verf of lijm, die niet drogen wil. Hoe minder haast, hoe netter, is het meestal I En verleden jaar waren er verschei- denen, die het niet op tijd af konden krijgen, dus nu beter opgepast, hoorl Denk er dan om, dat je bij iedere inzending duidelijk je naam, leeftijd en woonplaats zet. Zie zoo, bedenk nu maar iets mooie en werk prettig I door Dina Meeter, oud 10 jaar. Naar Apeldoorn zou ik gaan, O, wat was ik blij. Ik liet mijn eten er haast van staan Zoo verheugde ik mij. Maar tante schreef een langen brief Dat er ziekte was in huis. Zij schreef „Het spijt mij, Dina lief, Je vreugde was abuis (Vervolg en slot). Op zekeren dag, eenige weken na da buitenpartij, vroeg Margreet aan Bob, of hij 's middags mee ging een groote wandeling maken. Zij wilde bij een vriendinnetje dat nogal ver weg woonde een jong poesje, dat zij haar beloofd had, gaan halen; Bob kon dan helpen het katje naar huis te dragen. „Dat is goed", zei Bob,„ik wil wel mee. Maar 't is erg vervelend, dat juffrouw Laan ook mee moet!" Na de koffie gingen zij op weg. Bob had een stuk bij zich en toen zij langs eenige tuinen met ijzeren hek ken liepen, liet hij zijn stok daar langs glijden, wat een hard en ver velend lawaai maakte. „Bob! Ik vind dat geluid heel lee- lijk", zei juffrouw Laan plotseling. Zou je dat niet willen laten?" Bob hield er mee op, maar hij was boos en uit zijn humeur en liep, zon der een woord te spreken en met een knorrig gezicht verder. Leni liep met de juffrouw een eind je vooruit. Plotseling keerde ze om, liep een eindje terug en riep: „Zeg, we mogen langs de rivier, in plaats van den straatweg. Is dat niet heer lijk. 't Is wel een half uur korter en veel mooier. Vind jij 't ook niet leuk, om langs de rivier te gaan, Bob?" „Niet met juffrouw Laan", zei Bob, „ik wou, dat ze er in verdronk!" „O, Bobl" riep Leni. „Dat mag je niet zeggen, Bob," zei Margreet. „'t Is slecht, om zulke dingen te wenschenl" „Wat hoeft ze ook altijd met ons mee te gaan!" bromde Bob. Leni keek verdrietig, want ze merk te wel, dat Bob In een heel onplezie rige stemming was, maar ze liep weer vooruit en begon met Juffrouw Laan een groote bouquet wilde bloemen te verzamelen. „Juffrouw", vroeg ze, toen ze al een heeleboel geplukt hadden, „zou u niet even een paar van die water lelies voor mij willen plukken? Ze zouden bij die bruine beukebladeren zoo mooi staan en u kunt er hier ge makkelijk bij!" „Wel zeker, Len.i", zei juffrouw Laan, en ze liep naar den kant en bukte zich. Maar opeens gleed zij uit. en vóór de kinderen er op ver. dacht waren, hoorden zij een plons en zagen zij haar in de rivier ver dwijnen. Margreet en Leni begonnen van schrik hard te gillen: maar Bob kreeg een gevoel alsof bij versteende. Een oogenblik kon hii zich niet ver roeren en geen geluid geven. Er was niemand in den ganschen om trek te zien! Maar aan den overkant stond op een kleinen afstand een herberg en gelukkig de waard hoorde de doordringende kreten, die de meisjes slaakten. Hij liep naar buiten, sprong in zijn boot en roeide uit al zijn macht, om te zien, wat er gebeurd was. De kinderen hielden op met gillen en wachten ademloos tot de man bij hen zou zijn. Juist op dat oogenblik kwam er iets donkers aan de opper vlakte van het water en hoe de waard er in slaagde om juffrouw Laan omhoog en in de boot te trek ken, zouden de kinderen niet hebben kunnen navertellen. Toen kwam Bob weer tot zichzelf. „Ik zal een dokter halen!" riep hij en rende weg, zoo hard hij kon. Nog nooit had hij zóó hard geloopen, en den geheelen weg vervolgden hem zijn eigen woorden: „Ik wou, dat ze er in verdronk." O, als ze nu toch eens niet weer bij kwam I Dokter Smit was op het punt uit te rijden, toen de jongen, geheel bui ten adem, op hem afkwam. Bob kon eerst bijna niet spreken, maar de dokter begreep al gauw, dat er iets ergs gebeurd was. Hij tilde hem in zijn wagentje en reed onmiddellijk naar de herberg. Zij vonden de twee meisjes voor de deur staan, te midden van een menigte menschen, die al van alle kanten kwamen aanloopen. De dokter liep, zonder een woord te spreken vlug naar binnnen en vond in een zijkamer juffrouw Laan op een bed liggen. De waardin en eenige anderen stonden er bij. De dokter zag, dat de zaak heel ernstig was en begon onmiddellijk met de kunstmatige ademhaling. De waard liet intusschen de drie kinderen in een andere kamer wachten. Na eeni- gen tijd, het leek de kinderen toe, of zij er al uren zaten, kwam hun moe der, en spoedig daarna kwam de dokter bij hen binnen, om te zeg gen, dat juffrouw Laan haar alle waarschijnlijkheid goed wasl De kin deren werden toen dadelijk met een rijtuig naar huis gestuurd en hun móéder bleef dien nacht in den her berg om te helpen oppassen. Het duurde verscheidene dagen vóór juffrouw Laan vervoerd mocht worden, en de kinderen werden niet bij haar toegelaten, maar hun moe der had de zorg geheel op zich ge nomen, en ofschoon haar zenuwge stel een gevoeligen schok had gekre gen, begon de beterschap toch lang zamerhand te komen. Eens op een dag zat juffrouw Laan in een .gemakkeiijken stoel bij het raam en Bob zat op een laag stoeltje bij haar. Hij gevoelde zich gewichtig, want daar zijn moeder dien dag noodzake lijk uit moest, had zij hem gevraagd, om zoolang haar plaats in te ne men. Bob was hier heel blij om, want hij had een ellendigen lijd gehad, gedu rende haar ziekte. Dien dag waren Margreet en Leni op visite bij een tante en dus was Bob den geheelen dag alleen met haar thuis. Wat had hij een spijt ge had van zijn onaardig en onhebbe lijk gedrag en wat had hij er naar verlangd, om haar te kunnen zeggen, dat hij er berouw over gevoelde. Het scheen hem iel kens toe, of het ongeluk in verband stond met zijn onnadenkende woorden. Toen hij bij haar zat, voelde hij zich eerst erg onhandig en verlegen, en wist niet, wat- hij zeggen zou. Maar juffrouw Laan zei „Wat een lange vacant ie hebben jullie nu, Bob i Als ik beter ben, zal jij wel weer naar school gaan. Ik denk wel, dat je daar erg blij om bent. Je zal den omgang met je vrien den wel gemist hebben." Arme Bob In zijn hart wenschte hij, dat hij nog een poos les van haai* zou krijgen, omdat hij door zijn veranderd gedrag dan zijn berouw zou kunnen toonen. „Ik geloof toch niet, dat je het Latijn vergeten bent?*' ging juf frouw Laan voort. Toch hield zij plotseling op, want ze *ag, dat Bob's oogen vol tranen stonden, en zij wilde over iets an ders beginnen. Maar het was te laat. Vóór Bob er om kon denken, of dit wel goed was voor juffrouw Laan's gestel, had hij al zijn leelijke gedachten opgebiecht. Hij stortte zijn hart uit en vroeg haar, of zij hem kon vergeven. En toen troostte juffrouw Laan hem en bracht hem weer tot kalmte, en zei, dat ze er nu niet langer over moesten praten, en dat ze nu ai lang weer goede vrienden waren. En toen eindelijk zijn moeder thuis kwam, vond zij Bob en juffrouw Laan zoo vroolijk bij elkaar, als zij zo in lang niet gezien had. En zij vond, dat juffrouw Laan in dezen éénon middag meer ongeknapt was, dan in tien andere. Yacautie. door Ruurtje Aarts, oud 13 jaar. Als het vacantie is, kan het niet missen, Of iedere jongen gaat eens uit rs- schen. I-lij, die veel vangt, is dan een piet, En d' anderen zijn het natuurlijk niet. Mijn broertje mocht ook visschen gaan. En had de grootste pret. „Zie zegt hij, „er zit er reeds een aan 1" Haalt op en ving een oude pet I (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mej. M. C. van Doorn, Wagen weg 88, Haarlem). HUBERTUS B. Zit ik altijd maar te lezen Ik beloof je, dat *k nu voortaan beter zal oppassen, hoor Wat heerlijk, dat je ook naar het circus geweest bentje zult zeker wel erg gelochtn hebben om de clowns Wat een grappig verhaal heb je me er over verteld Bij die appelgeschie denis dacht ik eerst heusch, dat je me het verhaal van Willem Teil wil de vertellen heb je dat wel eens ge lezen Maar die raakte den appel wel degelijk Wat was ik blij met die mooie bloemen, die je me weer brachtHet was een prachtige ver rassing voor me, toen ik thuis kwam' Heb je die mooie kleuren zelf voc* me uitgekozen Hoe kon je zoo mooi raden, dat ik zooveel van roode bloe men houd Ik hoop, dat ze nog lang frisch zullen blijven NICO T. Nu nog twee nachten slapen, Nico, en je bent jarigIk ioliciteer je vast wel, hoor Wat zal dat weer een heerlijken dag zijn, hè? Ik wed, dat Herman haast even blij is, als jij. Was het maar op Zondag, dan kwam 't nog gauwer en dan hoefde je niet naar schoolTracteert Moeder nu 's avonds BETSY K. Je raadsels heb ik gekregen, en zal ik gauw eens plaat sen. Heb je ze alleen bedacht Of heeft iemand je er aan geholpen Je briefje kwam te laat, om de vorige week nog beantwoord te worden. TINUS B. Ja, Tinus, de vorige week was je briefje net te laat geko men. Het is jammer, dat je er je nog zoo meS gehaast hebt, maar en fin, vroeg opstaan is gezond en dat doe je dus niet voor niets. Hoe laat sta je anders meestal op Ja, jullie zijn heel trouwe briefschrijvers, hoorl Ik vind het zoo gezellig, om iedere week die vaste briefjes weer in de bus te vinden. Vind je het ook prettig, als je zoo'n lange terug krijgt Je mag je boek natuurlijk gerust nog een week houden. Vind je het mooi Er zijn nog meer kinderen, die om het boek van Anton de Wit gevraagd hebben. Ik hoop dus, dat hij gauw komt. Wat een lange vacantie van Zondagschool hebben jullie Op wel ke ben je En wat voer je nu den heelen Zondagochtend wel uit CATO B. Ja, Cato, je had ook keurig geschreven I Je eervolle ver melding was dubbel en dwars ver diend. Schrijf je nog wel eens meer iets, behalve de brieven aan mij Pas maar goed op, dat je het schrijven niet verleert, nu je van school af bent. Dacht je, dat ik boos zou zijn, omdat jij, in plaats te schrijven, zoo'n prachtige wandeling gemaald hebt met de jongens Neen, hoor Iloe meer je wandelt, hoe beter Het 13 gezond voor je I en Moeder vindt het, denk ik, wel pleizierig, als de jongens zoo veilig met jou de deur uit zijn. Vind je het bosch niet prach tig Ik verbaas mij er altijd over, dat er nog niet veel meer kinderen spelen. Gaan jullie ook wel eens naar de duinen Op 3 October eten jullie zeker hutspot, hè, net als de Leidenaars I Ik denk, dat je October weer een prettige maand zult vinden. Je raadsels zal ik bewaren. FRANS G. Schrijven met inkt is moeilijk, Frans I Doe maar goed je best, dan gaat het boe langer hoe beter Schrijven je vingers ook mee, of blijven die schoon 't Is ook zoo naar, dat inkt dadelijk vlekt, vind je niet GRETHA v. d. M. Je raadsels waren goed, zooals je bij het lijstje kan zien. Als je het prettig vindt, om briefjes in de courant te krijgen, moet je mij ook maar trouw schrij ven, en vertel me dan maar een hee leboel van je zelf, dan leer ik je zoo'n beetje kennen. MARIE OTTOLINI. Ik vind het best, als je ook mee doet, Marie. Vooral het zevende raadsel vonden de meeste kinderen moeilijk. Het is dus niets erg, dat je er een paar niet gevonden hebt. NANNE N. Je hebt een prachtig raadsel gestuurd, hoor Heb je dat zelf alleen gemaakt Dan kan je een volgenden keer met een rijmwed- strijd ook wel mee doen Ik vind het erg prettig, als ik de volgende week' eene beschrijving van de bioscope van je krijg. ZUS D. Ik hoop, dat het ee; aardig meisje is. Zij vond het Kopj*. zeker erg mooi, want in Schagen is het lang zoo mooi niet. Ben jij daai wel eens geweest? Ik ben blij, dat juffrouw W. het bosk ook aardig vond. Ga je wel eens met juffrouw L W. wandelen, of hoe ken je die zoo ARIE N. Nu ik weet, dat jo zoo veel van treurige verhalen houdt, ben ik verlangend te hooren, hoe je je premie vindt. Wil je mij dat eens precies schrijven Lees je veel JO en FRANS VAN E. Er komt bijna geen „Zaterdagavond", of er is ook een briefje voor jullie in de courant, is 't niet Maar we schrij ven elkaar tegenwoordig geen hee1 lange brieven, vind ik. Doe je aan den nieuwen wedstrijd ook weer mee WILHELMINA F. I. Ja, een eervolle vermelding had je met je prachtige drukletters wel verdiend Heb je er veel werk aan gehad V Valt de nieuwe wedstrijd je nogal mee De groeten aan Jo RUURTJE A. Nu, dat het pene verrassing voor je was, wii ik graag gelooven, hoor Nu moet je me maar eens precies schrijven, hoe je het boek vindt. Zijn die andere boeken, die je hebt, ook mooi en hoe -heeten ze Dat zusje, dat bij je was, was dat Jo Dan is ze grooter, dan jij, hè Het eerste raadsel was fout, maar het zevende heb je mooi be dacht dat heb ik ook goed gere kend. WILH. M. HEIJL. Ik ben blij, dat je grootvader weer zooveel beter is. Ik kan me begrijpen, dat het een heele verrassing was, toen hij op eens weer aar» tafel zat. We zullen hopen, dat hij nu maai gauw weer even flink is, als vroeger. Vond je den Hout niet mooi W aar woon je liever, in Utrecht of in Haarlem Wil je mijn groeten aan je Moe doen HENDRIK V. Vergeet nu de raadsels maar niet weer, Hendrik Heb je 't zoo druk, Jat je iederen avond maar twee raadsels kunt op lossen Ja, ik vond de versjes heel aardig. Vind jij versjes maken moeilijk TRUUS VAN DER LINDEN. - Ja, er waren een paar moeilijke raadsels bij. dezen keer. Je heb me nu goed op de hoogte gebracht van al de zus jes en broertjes, hoor Kan Toetic il lo3 loopen Ja, aan zoo'n kleintje ;s heel wat op te passen, dat weet ik ook welvóór je het ziet, heeft ze al iets omgetrokken, of stoot ze haar bolletje, is :t niet Kau ze al een paar woordjes zeggen Gaat Cornell's ai naar school Corrie gaat zeker al op de groote school En leest Jacoba ook al eens in onze „Zaterdag avond" Ik vind, dat Annie ook al heel netjes gaat schrijven. Ik heb je niet gezien, toen jullie de .raadsels brachten. NELLY A. Uet eerste raadsel was niet goed, Nelly. Dat is jammer, hè, anders had je ze alle tien goed gehad. Maar je ziet aan het lijstje wel, dat er niet veel kinderen waren, dia ze allemaal goed hadden. Ga je nu voortaan aan de wedstrijden ook mee doen Schrijf me dan maar eens hoe je dezen wedstrijd vindt M. C. VAN DOORN. ook andere voorwerpen uit het pa lais-Bourbon meenemen, zooals hand doeken bij de fonteintjes, stukken zeep, borstels, enz. Ten minste jaar lijks moet er voor 10.000 francs wor den aangeschaft. Aan lucifers wordt jaarlijkscli ver bruikt voor2000 francs. Verder worden er nog meer fefien van „vrijmoedigheid" verteld, die aan het ongelooflijke grenzen. Twee bronzen kandelaars verdwe nen op een goeden dag uit de zaal, bestemd voor een hoofdredacteur. En in dezelfde week werd een mcw numentale pendule uit de zaal der ministers weggenomen. Het schijnt wel, merkte de schrij ver op, of wij zijn teruggekeerd tot de tijden van Bodewijk XIV, toen het tafelzilver das Iconings werd ont vreemd uit het paleis to Versailles. EEN DUUR PORTRET. Van den Belgischen schilder Wiertz verhaalt men het volgende Iiij begon naam te krijgen en was tevens als portretschilder in de mo de, zoodat liet tot don goeden toon behoorde, zich door hem te laten schilderen. Zoo kreeg hij op zekeren dag op zijn atelier bezoek van zeke ren notaris Von Speek, bekend we gens zijn rijkdom en gierigheid. De prijs, dien Wiertz hem noemde (10.000 franks) viel hem lang niet rr.ee. Wiertz, die in -uidere omstan digheden waarschijnlijk nooit een centime zou hebben laten vallen, had evenwel zooveel schik in den karak teristieken kop van den notaris, dat hij zich voor den spotprijs van 3000 franks bereid verklaarde Von Speek te schilderen. Nauwelijks had deze zijn hielen ge licht, of Wiertz toog aan 't werk en schilderde uit zijn geheugen 't portret van den notaris zóó snel en zóó wel gelijkend, dat hij er zelf verbaasd over was. Het portret was genomen en face, terwijl de rechter elleboog rustte op een tafel met papleren en allerlei notarieele stukken. Ma den volgenden dag nog het een en ander geretoucheerd te hebben, liet Wiertz het portret bij den notaris brengen. Maar deze was er hoogst verontwaardigd over, dat de kunste naar het met het portretteeren van een man als hij zoo luchtigjes had opgenomen. Zonder poseeren was een man van zijn kracht immers niet te treffen, enz. enz. enz. En hij zond het portret met een hoogst onheleefden brief* terug. Met een paar streken veranderde toen de geniale artist in een oogen blik tijds het geheele portret. Het ge laat liet hij zooals het was, maar de houding maakte hij meer gebogen, de oogen loenscher, de kin puntiger, ter wijl hij den achtergrond veranderde in een steenen muur met een tralie venster en de tafel met papieren plaats maakte voor een schraag, waaronder een bos stroo, een kruik en een stuk droog brood. Verder schreef hij met groote letters onder het stuk „in de schuldcevansenis". Toen zond hij het, ter expositie, naar den kunsthandel van Sem Mel- chlor. Heel Brussel bewonderde het stuk, maar geen half uur duurde het, of een der vrienden van Von Speek kwam er langs en geen vijf minuten later wist de notaris, dat en hoe hij was tentoongesteld. Onmiddellijk reed hij naar Wiertz, die' hem uiterst kalm ontving en zijne dreigementen aanhoorde, als waren het loftuitingen. Het eenige wat hij zei de en dat was de waarheid was, dat Vo» Speek hem dadelijk zwart op wit had gemeld, dat een portret, zoo vluchtig neêrgegooid, im mers nooit kon gelijken. Hoe nijdiger de notaris werd, des te onverstoorbaarder bleef Wiertz. Toen het slachtoffer kern eindelijk aanbood de 3000 franks te betalen, vroeg hij er 15.000 bij wegens cle aan gebrachte veranderingen, en toen Von Speek daarop niet spoedig ge noeg toebeet, 30.000 franks. Inderdaad heeft de notaris ten slotte die sotu Toor de schilderij moe ten betalen, allean om haar, te hui3 gekomen, te kunnen vertrappen, in reepen te snijden ?n te verbranden. Wiertz behield 3Ó00 franks voor zich en gaf de rest, 27.000, aan de annen. HAARLEMS CHE DAMCLUB. PROBLEEM No. 4 van W. Fermle. Zwart schijven op7, 8, 15, 22, 23, 28 en dam op 5. Wit schijven op 20, 33, 34, 87, 39, 42, en dam op 50. Oplossingen worden ingewacht vóór 8 October bii den heer J. Meyer, Kruisstraat 84, alhier. Oplossing van probleem 2 van den auteur Zwart Wit28 - 22, 27 - 21, 37 - 32, 40 - 34, 35 2. 2 33 1 Goede oplossingen ontvangen van de hoeren H. A. van Abs, W. J. A. Matla, Medicus, J. Mulder, W. Nieu- wenhuozen, Patrizio Ottolini, A. do Riiddar, P. M. v. d. Sluijs, J. F. Span jaard, A. M. Verkerk, F. M. v. d. Werff, C. Serodini en P. J. Oostwou- der. Wij maken er nog op attent, dat bij de ontleding van het eindspel ook telkens de zetten van Zwart a geven moeten worden,. mt 46 47 48 49 W CORRESPONDENTIE. Den heeren II. A. v. A. VV. N. A de R. en P. M. v. d. S. te H. Uwe opmerkingen omtrent pro bleem 1 zijn niet juist. Zwart is wel degelijk gedwongen 18 29 te slaan. Na 19 28 volgt onmiddellijk Wit 32 1, Zwart 16 7, Wit 1 48 en Zwart heeft geen kans meer, ook zelfs niet om remise te maken. Gaarne willen wij U bij een per soonlijk bezoek bewijzen, dat Zwart hierna zeker in ieder© variant verlo ren is. Wij raden gen. hoeren aan, zich bij een der hier bestaande clubs aan te sluiten. De Haarl. Damclub houdt des Maandagsavonds hare bijeenkomsten bovenzaal Café Suisse, Smedestrant, terwijl die van de Damclub „Haar lem" des Donderdagsavonds plaats hebben, bovenzaal Cafó Neuf, Groote Houtstraat. Aanvang 8 uur. VROUWELUKE LOODSEN. Een Engelsch blad voor de zee- vaart deelt mede, dat er Ln Denemar ken, Zweden en Noorwegen vrouwen als loods worden gebruikt, en vele gezagvoerders ze boven mannelijke voortrekken, omdat zij meer geduld hebben.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 15